Autor: INFO

  • Vozilo sletjelo u Unu, ronioci tragaju za djevojkom

    Vozilo sletjelo u Unu, ronioci tragaju za djevojkom

    Ronilački timovi pretražuju rijeku Unu u potrazi za vozačem koji je automobilom sletio sa puta Bihać – Bosanska Krupa, saznaju “Nezavisne novine”.

    Nezvanično, u vozilu su bili vozač i suvozač, koji se uspio spasiti.

    “Suvozač se izvukao, a vozač se nije uspio spasiti. Ronilački timovi pretražuju Unu u potrazi za vozačem”, rekao je sagovornik “Nezavisnih”.

    Nezvanično, stradala je djevojka (25) iz Bosanske Krupe.

  • Dodik odgovorio Grlić Radmanu: Hrvatska bi trebalo da ćuti jer je upravo NDH počinila genocid nad Srbima

    Dodik odgovorio Grlić Radmanu: Hrvatska bi trebalo da ćuti jer je upravo NDH počinila genocid nad Srbima

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas da bi Hrvatska poslije sponzorisanja rezolucije o Srebrenici trebalo da ćuti jer je upravo NDH počinila je nesporan genocid nad srpskim narodom.

    Dodik je rekao Srni da se šef hrvatske diplomatije Gordan Grlić Radman danas, nakon sponzorisanja rezolucije, poziva na održivost BiH kao zajednice dva ravnopravna entiteta i tri konstitutivna naroda, a nije mu smetalo što je sporna rezolucija stigla u UN upravo kršeći načela koja on danas promoviše.

    “Nije mu smetalo ni to što su za rezoluciju u UN lobirala dva bošnjačka člana Predsjedništva. A načela jednakosti se sjetio zbog knjige koja je promovisana u Sarajevu, a koja Srbiju i Hrvatsku tretira kao agresore na BiH”, rekao je Dodik nakon što je Grlić Radman reagovao zbog knjige koja uključuje i Hrvatsku kao agresora, navodeći da je to neprihvatljivo i da je Hrvatska aktivno učestvovala u održivoj BiH.

    Ako regularna vojska Hrvatske nije bila u građanskom ratu na teritoriji BiH, Dodik je rekao da bi bilo dobro da Grlić Radman objasni ko je sravnio sa zemljom Mrkonjić Grad.

    “Naravno da je Hrvatska aktivno učestvovala u građanskom ratu u BiH, za razliku od Srbije koja nije imala nijednu vojnu jedinicu na teritoriji BiH. O učešću Hrvatske u građanskom ratu u BiH izjasnio se i sud kvalifikujući to kao udruženi zločinački poduhvat”, napomenuo je Dodik.

    Prema njegovim riječima, Hrvatska se u BiH više puta javlja kao sponzor, s tim da bi neka sponzorszva sada rado zaboravila, ali ne može zbog presuda Suda na čije odluke se Radman danas poziva, ali u drugom kontekstu.

    “Hrvatska bi sada trebalo bar da ćuti jer je upravo NDH počinila najveće zločine na ovom prostoru, počinila je nesporan genocid nad srpskim narodom”, zaključio je Dodik.

    Radman je reagovao je zbog knjige koja je predstavljena u Sarajevu, u izdanju jednog bošnjačkog udruženja, navodeći da će se morati objasniti narativ kojim se “iskrivljuju činjenice i istorijska istina”.

    Grlić Radman je istakao da se nikako ne mogu upoređivati uloga Hrvatske i Srbije u posljednjem ratu, istakavši kako “ne bi bilo cjelovite, nezavisne i suverene BiH da nije bilo Hrvatske i Hrvata”.

  • Rezolucija o Srebrenici tajno pripremana godinu dana, a nije donijela očekivane rezultate

    Rezolucija o Srebrenici tajno pripremana godinu dana, a nije donijela očekivane rezultate

    Da spoljna politika BiH ne funkcioniše onako kako to nalažu Ustav i njime propisane procedure, odavno je jasno. Nizali su se ministri inostranih poslova i ambasadori koji su, bez saglasnosti Predsjedništva BiH, istupali samoinicijativno, samovoljno, iznoseći svoj stav kao stav BiH.

    Kap koja je prelila čašu je rezolucija o Srebrenici, na kojoj je ambasador BiH pri UN Zlatko Lagumdžija, po sopstvenom priznanju, počeo da radi još prije deset godina. U zadnjih dvanaest mjeseci u svom naumu je i uspio. Međutim, mogu li se 84 glasa “za”, od 193 zemlje članice Generalne skupštine UN, smatrati uspjehom?

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručuje da diplomatski uspjeh 21. vijeka, kako Denis Bećirović naziva rezoluciju u Srebrenici, nije ništa drugo do debakl višedecenijskih laži i podvala koje su bosanski muslimani plasirali po svijetu.

    Play Video

    I pored tajnosti, prekršenih procedura, podrške grupe prijatelja, 107 zemalja nije podržalo rezoluciju. Osamdeset četiri su glasale su “za” ovaj dokument. Ovakva rezolucija poraz je, prije svega, bošnjačke politike i to govori da su bošnjačke politike na pogrešnoj strani, ističe Dodik.

    – Trebalo je da budu politike dogovaranja s nama, a ne poslušništvo prema strancima, Amerikancima i Nijemcima. Oni su s njima, jer misle da će najviše zla učiniti nama Srbima. Sada se pokazalo da to nije tako. Mi Srbi moramo da kažemo – dosta. Nemamo više nijedan razlog da im bilo šta vjerujemo – rekao je Dodik.

    Za predsjednika Parlamenta Srpske Nenada Stevandića najstrašnije, ali i najjadnije je nemušto priznanje da je rezolucija o Srebrenici pripremana tajno.

    – Neki vršilac zajedničkog života i saradnje sigurno ima, a budućnost je sigurno neizvjesna. Tako su tajno radili ovu rezoluciju, a zna se šta se tajno radi, tajno se pripremaju ubistva, pljačke banke, a javno se brani samo ono što je tvoje – rekao je Stevandić.

    Ako je neko u BiH tajno pripremao akt koji se odnosi na čitav jedan narod u BiH, što jeste srpski narod, onda to zaslužuje ocjenu sramnog čina političkog djelovanja sa kojim se Srpska ne suočava prvi put, upozorava i lider Socijalističke partije Petar Đokić.

    – Kako možemo ići dalje kada vi tako podlo, iza leđa, bez saglasnosti, bez prilike da kažemo o tome nešto, donosite takav stav, izlobirate u svijetu i dobijete podršku jednog dijela zemalja – kaže Đokić.

    Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić, koji je do 2. maja kao šef srpske diplomatije o rezoluciji razgovarao sa 73 ambasadora zemalja sa pravom glasa u UN, podsjeća da je Lagumdžija, kada se glasno počelo pričati o ovom dokumentu, iznosio svoju računicu – očekivao je podršku dvije trećine zemalja.

    – To je mnogo više, duplo više od ovoga što su dobili. I u tom pogledu, ne može se tačno precizirati čija je to pirova pobjeda ili častan poraz – kaže Dačić.

    Na ishod glasanja i posljedice Rezolucije ukazao je srpskoj dijaspori u Beču ministar unutrašnjih poslova Srpske Siniša Karan. Dokument isključivo političkog karaktera, uništio je suverenitet BiH, ali i pokazao jedinstvo i snagu srpskog naroda, kaže Karan.

    – Dvije trećine čovječanstva je vidjelo da ova rezolucija političkog karaktera. Dvije trećine čovječanstva zna da Srbi nisu takav narod, da su slobodarski narod i mislim da je to jedna dobra strana ove nesrećne rezolucije – kaže Karan.

    U Boračkoj organizaciji Republike Srpske smatraju da je glasanje u Generalnoj skupštini, na čelu sa Amerikom koja se udružila sa zemljama koje su počinile najveće genocide na svijetu, još jednom pokazalo stvarne namjere prema Srpskoj. Ističu da kreatorima rezolucije istina i naučni pristup Srebrenici nisu bili imperativ.

    – Očigledno je da stradanje u Srebrenici treba da posluži kao mit na kojem će počivati mlada bošnjačka nacija koja će u budućnosti graditi svoj nacionalni identitet i da se do pune istine nikada neće doći – navode iz BORS-a.

    Vodeći istraživač u Centru za geopolitiku Univerziteta u Kembridžu Timoti Les poslije usvajanja rezolucije ne vidi pobjednika, naglašava, čak ni Bošnjake. Srbi su, kaže, možda izgubili glasanje o razoluciji, ali SAD, Njemačka i ostali predlagači nisu dobili podršku koju su tražili.

    Direktor Kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Vlade Srbije Arno Gujon ocijenio je da Zapad rezolucijom o Srebrenici namjerno ignoriše srpske žrtve, a Njemačka reanimira endemski rasizam za koji se vjerovalo da je nestao u Evropi poslije Drugog svjetskog rata.

    VIJESTI IZ ISTE RUBRIKE

  • Dodik: Rezolucija debakl višedecenijske laži i podvala bosanskih muslimana

    Dodik: Rezolucija debakl višedecenijske laži i podvala bosanskih muslimana

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da diplomatski uspjeh 21. vijeka, kako je Denis Bećirović okarakterisao rezoluciju u Srebrenici, nije ništa drugo do debakl višedecenijskih laži i podvala koje su bosanski muslimani plasirali po svijetu.

    – Diplomatski uspjeh 21. vijeka, kako ga pompezno Bećirović nazva, alatka je u rukama zapadnih zemalja koje ovog ljeta i jeseni očekuju izbori. Pošto nemaju odgovor na događaje u Gazi, svojim biračima ponudiće rezoluciju koja se tiče muslimana, ali na nekoj drugoj tački svijeta – rekao je Dodik.

    Dodik je ukazao na to da danas čak 109 država svijeta ne podržava Bećirovićevu verziju događaja u Srebrenici u julu 1995. godine i praktično osporavaju odluke suda koje su osnovale upravo UN.

    Priznavši da je rezoluciju o Srebrenici spremao u tajnosti, Dodik kaže da je Bećirović je priznao da je radio nešto neprihvatljivo i kvarno, jer da to nije tako, zašto bi se to radilo u tajnosti.

    – Priznao je takođe da ne poštuje Ustav BiH ni zakone BiH, jer, osim što je rezolucija rađena tajno, u UN je završila protivustavno, bez saglasnosti sva tri člana Predsjedništva BiH. Ni pres konferencija o kojoj govorim, ni njegovi istupi u Njujorku nisu bili u ime BiH, iako se on konstantno trudi da stavove Bosšnjaka isporučuje kao stavove BiH – rekao je Dodik za Srnu.

    Prema njegovim riječima, rezolucija o Srebrenici je i Lagumdžijino pranje pred muslimanima zbog Alžirske grupe koju je izručio na Gvantanamo i pokušaj da kroz podršku Islamske vjerske zajednice sjedne na stolicu bošnjačkog lidera i okonča vladavinu dinastije Izetbegović.

    Sama činjenica da se Bećirović pravda zbog ove rezolucije, govori da je svjestan da je ovo dovelo u pitanje postojanje BiH, kaže Dodik i napominje da rezolucija o Srebrenici ne doprinosi ni miru ni suživotu već je direktna prijetnja srpskom narodu u BiH.

    – No Bećirović ne zna, jer i ne može da zna, da narod koji je preživio genocid niko ne može zastrašiti – zaključio je Dodik.

    Bećirović je istakao kako su “mnogi mislili da nikada neće dočekati ovu rezoluciju u UN-u, ali da su nakon niza neuspjelih pokušaja uspjeli”.

    Bećirović je u obraćanju poslije usvajanja rezolucije rekao da iza tog “uspjeha stoji dobro osmišljen i predan rad”, da je to “jedna od najvažnijih diplomatskih i političkih pobjeda BiH u 21. vijeku.

    On je tada izjavio da je aktivnosti u vezi sa rezolucijom pokrenuo na početku mandata, a intenzivirao prije 12 mjeseci, te pojasnio kako “nisu puno pričali, ali su puno radili” kao i da je riječ o jednom od “najkompleksnijih projekata koji je podrazumijevao mnoge aktivnosti”.

  • Šmit se u domovini zalagao za rehabilitaciju nacista, a u BiH navodno žali njihove žrtve

    Šmit se u domovini zalagao za rehabilitaciju nacista, a u BiH navodno žali njihove žrtve

    Kristijan Šmit ne prestaje da prizemno provocira srpski narod. Ovaj put učinio je to na stradalničkoj Kozari i potomcima žrtava ustaškog i nacističkog logora Јasenovac.

    Kao dokazani simpatizer nacističkih pilota i doskorašnji član pokreta, koji su predvodili SS generali, nepozvano i nenajavljeno, danas se ukazao u Memorijalnom kompleksu na Mrakovici, a potom i u spomen kompleksu Donja Gradina koji čuvaju uspomene na srpske žrtve likvidirane od ruku i onih koje Šmit simpatiše.

    Zaogrnut duhovima ili pritisnut dugovima nacističke prošlosti, Kristijan Šmit pojavio se inkognito na Mrakovici, baš kao pravi turista, a nikako diplomata kakvim se lažno predstavlja. I skrivajući se, kao bjegunac od zakona, u grupi namjernika ušetao u Memorijalni kompleks koji čuva uspomene na herojske borbe partizana protiv SS divizija i ustaša u Drugom svjetskom ratu, ali i na Kozarčane koje su brutalno likvidirali na kućnom pragu ili bez povratka deportovali u logore smrti.

    – Šmit je došao nenajavljen tako da nas je iznenadio u svom dolasku, ali eto potrudio sam se da nakon što je pogledao stalnu postavku da razgovaram sa njim i da mu prezentujem ono što se desilo na Kozari u toku Drugog svjetskog rata. Interesovao se povodom čega je izgrađena ova memorijalna zona šta se to dešavalo i ko je bio uključen u te događaje u toku Drugog svjetskog rata – kaže Boris Radaković, istoričar i kustos u Memorijalnom muzeju na Mrakovici.

    Šmit se u Memorijalu zadržao 20-ak minuta i otišao u pravcu Donje Gradine. Opet se nenajavljen ušunjao se u kompleks posvećen žrtvama ustaških zločina u logoru Јasenovac.

    – S obzirom da je danas neradni dan u Spomen-području Donja Gradina, nismo upoznati s tim da je Kristijan Šmit boravio u spomen području – kaže direktorka javne ustanove Spomen-područje Donja Gradina Tanja Tuleković.

    Da je bavarski “turista” preživio katarzu i iskreno se pokajao zbog genocida NDH, pa i svojih sunarodnika nad srpskim narodom ili nad istim zbog vlastitih ovovremenskih grešaka, teško da bi se, u nedjeljno prijepodne, nepozvan i nenajavljen “uvlačio” u memorijalne komplekse.

    Ovako nelegitimni, njemački namjesnik za Federaciju BiH ostaje sa prokazanim sentimentom za nasljeđe nacizma. Ne tako davno, što je i zadokumentovano, pokušao je da rehabilituje nacističkog pilota Njemačkog Vermahta, Vernera Moldersa, rekavši da “nije imao bilo kakve mrlje u svojoj prošlosti”.

    “Ništa” osim što je upravljao njemačkim bombarderima u Drugom svjetskom ratu i na nedužne civile i slobodarsku vojsku bacao tone ubilačkih bombi za šta ga je, prema dokazima, lično odlikovao Šmitov zemljak – nacistički vođa Adolf Hitler. I to nije sve! Centar za društveno-politička istraživanja Republike Srpske zadokumentovao je i da je bio član pokreta “krug pripadnika društva brdskih trupa” – koji otvoreno i sistematično protežira nacističke heroje.

    – Činjenice govore da Šmit ne samo da simpatiše nacističke jedinice nego i učrstvuje u širenju njihovih tradicija svojim članstvom u udruženjima čuvara “ugleda” oficira Trećeg rajha – kaže Živadin Јovanović, predsjednik Beogradskog foruma za svijet ravnopravnih.

    Na spomenik nacističkim vojnicima Vermahta koji su bili u sastavu SS brdske divizije – njihov simpatizer Šmit, okružen pratnjom u uniformama upravo iz vremena nacističke Njemačke, svojevremeno je polagao i vijence. Јedan sličan, degutantno i dvolično, ovaj put, ostavio je i na memorijal žrtvama tih istih nacista, na Mrakovici. Drugi – u Donjoj Gradini. Završiće, ako već nisu, na deponiji smeća, odmah po saznanju o posjeti neželjenog gosta, rezignirano su najavili Kozarčani i Krajišnici.

    – Svaki pokušaj rehabilitacije bilo kog pojedinca koji je bio u tom sistemu koji je sprovodio istrebljenje čitavih naroda, prisilno raseljavanje i koji je išao ka stvaranju jedne nove Evrope u kojoj ne bi bilo mjesta za sve narode, treba osuditi. Naravno, čovjek može da prizna svoje greške i da se izvini – ističe Radaković.

    Izvinjenje je izostalo, a imao bi Kristijan Šmit za mnogo toga da se izvinjava Srbima. Ne samo zbog monstruoznih zločina svojih sunarodnika iz Drugog svjetskog rata i vlastitog sentimenta za nasljeđe nacizma, već i zbog aktuelne antisrpske politike koju vodi.

  • Stevandić: Izbori zavise od toga koga narod voli

    Stevandić: Izbori zavise od toga koga narod voli

    Predsjednik Narodne skupštine Srpske Nenad Stevandić rekao je da ne očekuje ništa od sutrašnje sjednice Zajedničke komisije Narodne skupštine i Vijeća naroda o pitanju Izbornog zakona Republike Srpske na koji su Bošnjaci pokrenuli pitanje zaštite vitalnog nacionalnog interesa, istakavši da izbori zavise od toga koga narod voli.

    Stevandić je rekao da je očekivao da ne pokrenu zahtjev za pitanje zaštite vitalnog nacionalnog interesa nego da Kristijan Šmit poništi Izborni zakon, ali su se oni sa njim dogovorili i ko zna sa kim još i on nije poništio taj zakon.

    Prema njegovim riječima, to je oduzelo vrijeme za provođenje izbora po Izbornom zakonu Republike Srpske i dovelo do toga da kažu da moraju da kalkulišu sa lošim mogućnostima izbora.

    – Nismo postigli jedinstvo unutar srpskog korpusa. Neće izbori zavisiti od toga da li Šmit ili neko drugi stoji iza zakona već koga narod voli u Republici Srpskoj – rekao je Stevandić u Banjaluci.

    Klub Bošnjaka u Vijeću naroda je krajem aprila glasao za pokretanje pitanja zaštite vitalnog nacionalnog interesa na Izborni zakon i Zakon o referendumu Republike Srpske.

    Narodna skupština Republike Srpske usvojila je 19. aprila na posebnoj sjednici Izborni zakon Republike Srpske kojim je predviđeno da će izbore za organe vlasti u Srpskoj sprovoditi Republička izborna komisija, gradske, odnosno opštinske izborne komisije i birački odbori koje će imenovati nadležni republički organi.

    Stupanjem na snagu ovog zakona neće se primjenjivati odredbe Izbornog zakona BiH koje uređuju izbor narodnih poslanika, delegata Vijeća naroda Srpske, predsjednika i potpredsjednika Srpske, delegata Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH iz Srpske, odbornika skupštine grada i skupštine opštine, gradonačelnika i načelnika opština u Srpskoj.

    Narodna skupština je istog dana usvojila i Zakon o referendumu i građanskoj inicijativi Republike Srpske čija je namjera da se potpunije reguliše sprovođenje ovog oblika neposredne demokratije.

  • Stevandić: VRS čuvala srpsku nejač, nije upadala u sela i činila zločine

    Stevandić: VRS čuvala srpsku nejač, nije upadala u sela i činila zločine

    General Momir Talić komandovao je Prvim krajiškim korpusom Vojske Republike Srpske koja je branila srpsku nejač, nije vršila zločine niti upadala u sela kao što su to radili pripadnici takozvane Armije BiH, rekao je danas predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić na obilježavanju 21 godine od smrti generala Talića.

    Stevandić je rekao da je general Talić imao privilegiju da živi u vremenu kada je srpski narod bio u najvećoj slozi na ovoj strani rijeke Drine.

    – General Talić je komandovao Prvim krajiškim korpusom Vojske Republike Srpske koja je branila srpsku nejač, probijala koridor i nije vršila nikakve zločine niti upadala u sela kao što su to radili pripadnici takozvane Armije BiH – rekao je Stevandić i dodao da je Srpska stvorena u vrijeme najveće srpske sloge koja je i danas potrebna da bi se sačuvalo srpstvo.

     

    U Piskavici kod Banjaluke obilježena je 21 godina od smrti general-pukovnika Momira Talića, komandanta Prvog krajiškog korpusa i načelnika Generalštaba Vojske Republike Srpske.

  • Vučić: U Srbiji sve odjekuje od ponosa, među zagovrnicima rezolucije muk

    Vučić: U Srbiji sve odjekuje od ponosa, među zagovrnicima rezolucije muk

    U Srbiji, poslije glasanja o rezoluciji o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN, odjekuje sve od ponosa i dostojanstva, dok je kod onih koji su je spremali muk, rekao je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.

    Vučić je rekao da se svaki Srbin i građanin Srbije osjeća dostojanstveno, te da je ponosan na to što nisu uspjeli da je sruše iako su pokušali.

    On je rekao da se po napadima iz regiona, zbog njegove borbe protiv ove rezolucije, vidi da je Srbija makar nešto uspjela.

    Vučić je naveo da su Srbi pokazali da su, kada je teško, u stanju da ujedine svoju naciju i narod, da pokažu da kada su jedinstveni da im ne mogu ništa.

    – Glasali su protiv nas zbog specifičnosti teme i Indonezija i Malezija, Katar Irak, Turska… , ali i opet je mala Srbija izašla sa 25 glasova više, nego svi oni zajedno. I to vam pokazuje da kada smo zajedno ujedinjeni, možemo sve – rekao je Vučić.

    On je istakao da srpski narod i građani Srbije moraju da se drže zajedno, da svađe nisu potrebne već mir i stabilnost.

    Na predizbornom mitingu u Valjevu, Vučić je istakao da srpsku vojnu industriju niko više ne može da uništi i da će ona napredovati sve više u budućnosti.

  • Stevandić: Tajno se pripremaju pljačke banaka i ubistva, a ne međunarodni dokumenti

    Stevandić: Tajno se pripremaju pljačke banaka i ubistva, a ne međunarodni dokumenti

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i lider Ujedinjene Srpske dr Nenad Stevandić poručio je da se rezolucija o Srebrenici spremala u tajnosti što je odlika kriminalnih aktivnosti a ne međunarodnog dokumenta.

    https://x.com/nenad_stevandic/status/1794652135138951337

    “Najstrašnije i najjadnije u rezoluciji o Srebrenici je nemušto priznanje da je pripremana tajno. Tajno se pripremaju pljačke banaka i ubistva, a ne međunarodni dokumenti za koje je potreban konsenzus. Da li se boje istine, javnosti ili srpskog uticaja” napisao je Stevandić na društvenoj mreži X

  • Na području Srpske ispaljene 62 protivgradne rakete

    Na području Srpske ispaljene 62 protivgradne rakete

    Protivgradna zaštita dejstvovala je sa 62 rakete na području Republike Srpske.

    Na području Banjaluke ispaljeno je 12 raketa, Berkovića i Doboja po 11, Prijedora i Novog Grada po osam, Mrkonjić Grada četiri, Dervente, Nevesinja, Oštre Luke i Krupe na Uni po dvije rakete, saopšteno je iz “Protivgradne preventive”.

    Tokom jučerašnjeg dana dejstvovala je 21 protivgradna stanica u periodu od 15.02 do 19.56 časova.“Od strane strijelaca i sistemom video nadzora, osim mnogobrojnih i intenzivnih pljuskova, osmotrena je sugradica u pljusku na području Mrkonjić Grada”, navode iz “Protivgradne preventive”.