Autor: INFO

  • Knežević: Spajić je meni i Mandiću obećao da će Crna Gora biti uzdržana

    Knežević: Spajić je meni i Mandiću obećao da će Crna Gora biti uzdržana

    Premijer Milojko Spajić obećao je meni i Andriji Mandiću da će Crna Gora biti uzdržana povodom Rezolucije o Srebrenici u Ujedinjenim nacijama”, izjavio je lider DNP-a Milan Knežević.

    On je rekao da je tokom istorije Bugarska izdala Srbiju više puta, a naročito 1915. godine.

    “A mi smo toliko puta izdali Srbiju da istražujem jesmo li i mi Bugari. Ovo što su uradili, ovo nije Crna Gora, ovo je bugarski Montenegro”, rekao je Knežević.

    On kaže da oni koji su glasali za Rezoluciju o Srebrenici tvrde da ona služi za pomirenje.

    “Pa sada vidimo niko ni sa kim ne priča. Pitam Spajića i Ivanovića gdje su amandmani u Rezoluciji. Oni žele da udare na Republiku Srpsku brisanjem Dejtona”, rekao je Knežević.

    Knežević dodaje da je on tipični Srbin i da situacija kada Srbija kaže Njemačkoj da su oni zapravo tvorci genocida, “to je nešto što ima težinu”.

  • Francuska ukinula vanredno stanje na Novoj Kaledoniji

    Francuska ukinula vanredno stanje na Novoj Kaledoniji

    Francuska je u utorak ukinula vanredno stanje na svojoj pacifičkoj teritoriji Nova Kaledonija, ali održava policijski sat i šalje stotine pripadnika paravojnih snaga kao pojačanja nakon dvosedmičnih nemira u kojima je sedam ljudi poginulo, a stotine povrijeđeno.

    Francusko predsjedništvo je saopćilo da su ograničenja ublažena kako bi se omogućilo glavnoj stranci FLNKS koja se zalaže za nezavisnost da održava sastanke i da lokalni predstavnici pokušaju da uklone putne barikade.

    Pariz je uveo vanredno stanje nakon što su izbili neredi zbog francuskih planova za reformu biračkog prava na toj teritoriji. Nekoliko stotina policijskih i vojnih pojačanja već je poslano u Novu Kaledoniju.

    Vlasti su saopćile da će još 480 paravojnih žandarma krenuti iz Francuske na tu teritoriju “u roku od nekoliko sati”. Noćni policijski sat od 18.00 do 6.00 sati i zabrana prodaje alkohola ostaje, saopćila je kancelarija francuske vlade u Novoj Kaledoniji.

    Iako je arhipelag bio mirniji, zabilježeni su neki poremećaji u okrugu Vallee-du-Tir glavnog grada Noumea. Od početka nemira bilo je skoro 500 uhapšenih.

    Duge kolone u saobraćaju nastale su tokom dana, ali mnogi putevi, uključujući i međunarodni aerodrom, i dalje su zatvoreni sa stotinama izgorjelih automobila. Aerodrom će ostati zatvoren do 2. juna. Vlasti su saopćile da će 600 policajaca biti korišćeno da se oslobodi pristup bolnici Medipole.

  • Dvojac osumnjičen za obljubu djevojčice sproveden u Tužilaštvo

    Dvojac osumnjičen za obljubu djevojčice sproveden u Tužilaštvo

    Dvojica muškaraca osumnjičenih za obljubu djevojčice sprovedeni su jutros na saslušanje u Okružno javno tužilaštvo u Banjaluci, potvrđeno je za “Nezavisne”.

    Podsjećamo da su oni uhapšeni u akciji ”Netvork”, a uhapšeno je pet osoba i to N.L., S.D., N.B., A.R. i O.T. svi iz Banjaluke.

    Četvorici osumnjičenih na teret je stavljeno da su počinili krivično djelo obljube sa djetetom mlađim od 15 godina, dok je O.T. osumnjičen za iskorištavanje djece za pornografiju.

    Dvojicu koji su sprovedeni u Tužilaštvo, ispitaće nadležni tužilac koji će donijeti odluku o daljim mjerama.

  • Sijarto otkrio ko je jedan od najratobornih političara u EU

    Sijarto otkrio ko je jedan od najratobornih političara u EU

    Ministar inostranih poslova i spoljnoekonomskih veza Mađarske Peter Sijarto optužio je svog litvanskog kolegu Gabrijelijusa Landsbergisa za agresiju, nazvavši ga jednim od najratobornijih političara u EU i istakavši da Budimpešta neće podleći njegovom pritisku i nastaviće da brani stav koji je orijentisan na mirno rješenje ukrajinskog sukoba.

    Sijarto je istakao da je na sjednici ministara spoljnih poslova članica EU u Briselu imao oštru raspravu sa litvanskim kolegom.

    – Ko god da viče na mene i ma kako agresivno da se ponaša, ostajem pristalica mira. Mi, Mađari, ne podržavamo nijednu mjeru koja dodatno povećava opasnost od eskalacije rata – rekao je Sijarto na konferenciji za novinare u rumunskom Targu-Murešu, a prenosi TV M1.

    Mađarski ministar je dodao da bi bilo bolje kad bi se litvanske vlasti takođe pridržavale stava usmjerenog na mir i apelovao na birače u Litvaniji da na izborima za Evropski parlament glasaju za kandidate čija je agenda usredređena na mirno rješavanje ukrajinskog sukoba.

    Sijarto je prethodno istakao da Mađarska, uprkos pritisku, nije saglasna sa izdvajanjem novih 6,5 milijardi evra iz Evropskog fonda za mir za naoružanje Kijeva.

    Prema njegovim rečima, tokom sjednice ministara inostranih poslova članica Evropske unije, predstavnici Njemačke, Litvanije, Poljske, Irske i drugih zemalja vršili su ogroman pritisak na Budimpeštu, koji je čak prelazio u vikanje.

    Ranije je litvanski ministar skrenuo pažnju na stav Mađarske koja, navodno, blokira 40 odsto rezolucija i odluka zajednice o Ukrajini.

  • Dačić: Ono što smo uradili na međunarodnom planu ostaće upamćeno

    Dačić: Ono što smo uradili na međunarodnom planu ostaće upamćeno

    Potpredsjednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić ocijenio je da je sadašnja međunarodna pozicija Srbije u odnosu na 2008. ili 2012. godinu bitno različita i da će sve ono što je urađeno na međunarodnom planu ostati upamćeno u istoriji srpskoga naroda.

    On je za TV Hepi rekao da Srbiju 2008. godine niko ništa nije pitao i podsjetio da je tada tzv. Kosovo priznalo 80 zemalja za godinu dana, ocijenivši da tada Srbija ne bi mogla da računa na podršku kao što je bilo na GS UN tokom glasanja o rezoluciji o Srebrenici.

    Dačić je na primjeru Kosova i Metohije objasnio da je veliki uspjeh diplomatije Srbije to što je određeni broj zemalja povukao priznanje jednostrano proglašene nezavisnosti tzv. Kosova.

    – Da mi nismo promijenili taj odnos snaga, da nije 28 zemalja povuklo priznanje, mi bismo sada imali i dalje pat poziciju vezano za Kosovo i Metohiju – rekao je Dačić i dodao da bi isto tako i situacija sa glasanjem o Srebrenici bila drugačija, da je na primjer 130 zemalja glasalo za nju.

    Govoreći o diplomatskoj borbi protiv izglasavanja rezolucije o Srebrenici, Dačić je rekao da bi on i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić mogli za svaku zemlju pojedinačno da obrazlože šta je sve urađeno i naveo da se razgovaralo sa mnogo zemalja.

    – Aleksandar Vučić je pričao i sa svojim kolegama, predsjednicima, ali on se nije libio da priča i sa šefovima misija u Njujorku. To nije bio njegov nivo, ali on je bio tamo – rekao je Dačić.

    Naveo je da je lično kao ministar spoljnih poslova povodom rezolucije bio u kontaktu sa 73 ministra spoljnih poslova, kao i da su izaslanici išli i objašnjavali da glasanje nije u skladu sa Poveljom UN i da ne postoji saglasnost ni na nivou BiH, a da je tema bila najteža na svijetu.

    On je dodao i da od 84 zemlje koje su glasale za rezoluciju, bar 50 već obilježava neku vrstu dana sećanja na Srebrenicu, pa je od starta bilo teško promijeniti im mišljenje.

    Dačić je ocijenio i da je Njemačka kao inicijator rezolucije to učinila kako bi prebacila krivicu, ne obazirući se na zločine koje je počinila u Drugom svjetskom ratu.

    – Oni će nama da dijele lekcije o Srbiji i o našem narodu – rekao je Dačić.

    Povodom tvrdnji da je Srbija uplaćivala novac drugim džavama kroz projekte razvojne podrške kako bi glasale protiv rezolucije, Dačić je rekao da su ti komentari uvredljivi i objasnio je da zapadne zemlje mnogo više novca daju kroz takve projekte.

    Dačić je rekao i da to što Zapad radi, radi da legitimizuje i legalizuje sve ono što je radio u devedestim godinama i da onda ispadne da je normalno da srpski narod bude bombardovan, iako je to bilo nelegalna agresija.

    On objašnjava da Zapad tako želi da legitimizuje sve ono što se dešavalo devedesetih, odnosno da legitimizuje sve što je srpski narod preživio, poput sankcija, pritisaka i otimanja Kosova i Metohije.

    – To uopšte nije glasanje da bi oni zadovoljili BiH, nego da bi legalizovali svoju politiku – naveo je Dačić.

    On je za ono što je učinila Crna Gora povodom rezolucije ocenio da ona time “ne pljuje samo na Srbiju, već i na sebe”.

    Predsednik Demokratske narodne partije Crne Gore (DNP) Milan Knežević rekao je da su amandmani Crne Gore na rezoluciju o Srebrenici došli iz njemačke ambasade, u koju su bili pozvani predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić i ministar spoljnih poslova Filip Ivanović.

    – Pozvali su ih da dođu u ambasadu, tamo su im ispostavili amandmane i saopštili da će to biti njihovi amandmani. Јa bih bio mnogo srećniji i da je 191 država bila za rezoluciju o genocidu, ali da su Srbija i Crna Gora bile zajedno i bile protiv rezolucije u Srbiji – rekao je Knežević.

    Prema njegovim riječima, usvajanje rezolucije o genocidu nije doprinijelo pomirenju naroda u regionu već, kako kaže, upravo suprotno.

    – Sad niko ni sa kim neće da govori. Ni u Crnoj Gori, ni u regionu i sada je kriva Srbija i Aleksandar Vučić što su se borili protiv toga da nas žigošu kao genocidan narod – naveo je on.

    Istakao je da je predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić prije odlaska u Njemačku, kako kaže, obećao da će Crna Gora biti uzdržana o rezoluciji o Srebrenici.

    – I molio nas je da ne talasamo, da ga ne dovodimo u neprijatnu situaciju. Јa nisam usta otvarao dok on nije pošao za Njemačku gdje je boravio 15 dana. I kad se vratio iz Nemačke, on je promijenio stav. Tada su izašli sa amandmanima i rekli su to je za naše dobro – naveo je Knežević.

    On smatra da je jasno da se radi na tome da se ukine Republika Srpska, te da se u amadmanima ne pominje Dejtonski sporazum, što govori u prilog tome.

  • Hitna sjednica SB UN zbog napada Izraela u kojem je pogođen kamp za raseljene u Rafi

    Hitna sjednica SB UN zbog napada Izraela u kojem je pogođen kamp za raseljene u Rafi

    Savjet bezbejdnosti Ujedinjenih nacija (SB UN) održaće danas hitnu sjednicu zbog vazdušnog napada Izraela u kojem je pogođen kamp za raseljene osobe u gradu Rafa na jugu Pojasa Gaze i u kojem je, prema podacima ministarstva zdravlja u Pojasu Gaze, ubijeno 45 ljudi.

    Sjednicu je zatražio Alžir, a biće održana u 15.30 po njujorškom vremenu, izjavio je neimenovani diplomata UN za Si-En-En.

    Generalni sekretar UN Antonio Guteres osudio je napad koji je izraelska vojska izvela u nedelju.

    Ne postoji sigurno mesto u Gazi. Ovaj užas mora prestati”, istakao je Gutereš.

    Izraelski premijer Benjamin Netanijahu izjavio je da napad nije imao za cilj da izazove civilne žrtve, kao i da će incident biti istražen

    – Iz Rafe smo već evakuisali oko milion civila i, uprkos našem najvećem naporu da njima ne nanesemo štetu, došlo je, nažalost, do tragične greške – rekao je Netanijahu.

    Izraelske odbrambene snage (IDF) saopštile su ranije da su izvele precizan napad na kompleks Hamasa u gradu Rafa, gde su se okupljali visoki zvaničnici te palestinske militantne grupe.

  • Vulin: Što počeo Bakir, Konaković bi da završi

    Vulin: Što počeo Bakir, Konaković bi da završi

    Potpredsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin ocijenio je da bi ministar inostranih poslova u Savjetu ministara Еlmedin Konaković, pozivom predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću da posjeti Potočare, htio da dovrši ono što je Bakir Izetbegović započeo prije devet godina.

    “Aleksandru Vučiću su ustaše ubile djeda, otac mu je izbjegao kamu u majčinom stomaku, a Aleksandra su pokušali da ubiju u Srebrenici. Ono što je u Potočarima prije devet godina započeo Bakir Izetbegović sada bi da završi Konaković”, rekao je Vulin u saopštenju.

    Prema Vulinovim riječima, Vučić je pokazao dostojanstvo i hrabrost pred ruljom u Potočarima i nema razloga nikome ništa da dokazuje.

    “Neka Konaković dođe u Bratunac i neka dokaže da ima bar mrvu Vučićeve hrabrosti i dostojanstva. Bezbjednost među Srbima Konakoviću ja garantujem, pa pošto se svijetu obraća na srpskom, neka pokaže da ga i razumije”, poručio je Vulin nakon što je Konaković pozvao Vučića na Generalnu skupštinu UN u Njujork 11. jula, kao i u Potočare, uz komentar “da može da se ogrne zastavom, a i ne mora”.

    Vučić je ovu Konakovićevu izjavu ocijenio kao poziv na njegovo ubistvo.

  • Da li će Milorad Dodik ponovo prolongirati ideju o izlasku Republike Srpske iz BiH

    Da li će Milorad Dodik ponovo prolongirati ideju o izlasku Republike Srpske iz BiH

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik najavio je da bi do kraja juna Federaciji BiH trebalo da bude poslat prijedlog o mirnom razdruživanju.

    Na Dodikovu inicijativu o razdruživanju ekspresno su reagovali brojni zvaničnici iz FBiH, ali i ambasada najmoćnijih zapadnih zemalja, SAD i EU, koji su navedeni prijedlog lidera SNSD ne samo osudili i odbacili, već i zaprijetili da u tom slučaju ne bi došlo do nestanka BiH, već bi, kako su naveli, u pitanje bilo dovedeno samo postojanje Republike Srpske.

    Da li se Dodik ponovo “zatrčao” s idejom o samostalnosti Republike Srpske koju je, inače, počeo najavljivati još od 2014. godine, nije poznato, ali je simptomatično to što je predsjednica Narodne skupštine Srbije i jedna od najbližih saradnica Aleksandra Vučića, Ana Brnabić, nedavno pokušala da “spusti loptu”, naglašavajući da s odlukama o narednim potezima “treba sačekati”.

    – Mi ćemo biti uz naš narod u BiH. Hajde da vidimo, da pustimo u narednih par dana šta će se dešavati i kako će se dalje ko pozicionirati – poručila je Brnabićeva.

    “Nije vrijeme”

    Da li se Dodik prethodno konsultovao sa zvaničnim Beogradom kada je najavio mirno razdruživanje, te da li će lider SNSD, kao i mnogo puta ranije, tu ideju ostaviti za neka “bolja” vremena, pitali smo za mišljenje analitičare i dobre poznavaoce ovdašnjih političkih prilika.

    Politički analitičar Tanja Topić tako smatra da je Dodiku prilično sužen manevarski prostor iz prostog razloga što je, kako kaže, kao jedinu snažnu podršku za svoje poteze mogao da računa na Srbiju i njen politički vrh.

    – Ono što je zanimljivo jeste to da se odnos Srbije u međuvremenu evoluirao i promijenio. Naime, nakon najave o donošenju rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN imali smo vrlo jasan stav političkog vrha Srbije da će poštovati svaku odluku koju donese političko rukovodstvo Republike Srpske. Sada smo došli do toga da se iz Beograda blago sugeriše kako je potrebno promišljanje i razmatranje oko toga šta je pametno uraditi, a stiže i ona “fantastična” poruka kako još “nije vrijeme” – kaže Topićeva za Srpskainfo.

    Zbog toga, dodaje ona, proces mirnog razlaza opet će se “rasplinuti u određenom vremenskom procjepu”.

    – Javnosti će se to pokušati predstaviti kao nešto za šta je potrebno vrijeme – smatra Topićeva.

    Strategija Slovenije
    S druge strane, direktor PR agencije “Pragma” iz Beograda, Cvijetin Milivojević, za Srpskainfo tvrdi da aktuelna vlast u Beogradu već dugo ne predstavlja glavni spoljnopolitički oslonac vlastima u Banjaluci.

    – Još ranije sam govorio da glavni oslonac Republici Srpskoj, nažalost, nije Srbija kojoj se na čelu nalazi Vučić, već je to prije svega Moskva, donekle i Peking. Vezivanje sudbine za Rusiju i Kinu u ovom trenutku možda nije idealno, ali je to iznuđeno rješenje – ocjenjuje Milivojević.

    On smatra da Dodik, kada govori o tome kako će u narednih mjesec dana tražiti dogovor o mirnom razdruživanju u BiH, pretjerano i ne računa da će ga zbog toga neko iz Beograda “pomilovati po kosi”. Takođe, Milivojević tvrdi da se Dodik, naglašavajući termin “mirno razdruživanje”, opredijelio za pametniju strategiju u odnosu na ranije prijetnje otcjepljenja Srpske od BiH.

    – Slovenci su krajem 80-ih godina prošlog vijeka u Jugoslaviji nametnuli retoriku razdruživanja, a ona znači da se nešto sklopilo od nečega i da je svako nešto unio u zajednicu. Razdruživanje šalje poruku nečega što je mirno, gdje nema rata i Slovenci su insistirali na tome, za razliku od, na primjer, Hrvatske, koja je koristila opasnije termine poput otcjepljenja i tome slično. U tom smislu Dodikovu izjavu vidim kao nešto novo, što koristi posljednjih nekoliko mjeseci – kaže Milivojević.

    Na naše pitanje koliko je to što predsjednik Srpske najavljuje i traži realno, te da li zaista vjeruje u mogućnost “mirnog razdruživanja”, Milivojević odgovara da “svaka strategija podrazumijeva postojanje maksimalističkih i minimalističkih ciljeva”.

    – Između toga imate ono što je optimum. To znači da prijetite maksimumom kako bi dobili optimum. Kandidovanjem ovakve teme Dodik ide na varijantu nečega što je optimum, a to je podešavanje BiH u perspektivi kao zajedničke države s jasnim spoljnim granicama, ali na nivou onog što je izvorni Dejtonski mirovni sporazum dao u nadležnost konstitutivnim narodima i entitetima – zaključuje Milivojević.

  • Zašto su proslavljeni HIMARS-i utihnuli?

    Zašto su proslavljeni HIMARS-i utihnuli?

    Artiljerijski raketni sistem visoke mobilnosti (HIMARS) koji su SAD isporučile Ukrajini postao je “potpuno neefikasan” na bojnom polju zbog upornog ruskog ometanja.

    Ovo je iz izveštaja o poverljivoj proceni ukrajinskog naoružanja koju je video Vašington post, koje otkriva više nedostataka u nekim od najsofisticiranijih američkih sistema naoružanja.

    Prema izveštaju, Kijev je morao da pauzira ili smanji upotrebu nekog oružja koje je isporučilo SAD zbog problema sa ciljanjem izazvanih mogućnostima moskovskog elektronskog ratovanja (EV).

    Jedan izvor je rekao da HIMARS ponekad promaši cilj za više od 50 stopa (15 metara).

    Osim raketa Lokid Martin, u izveštaju se navodi da rusko ometanje takođe čini manje efikasnim artiljerijske granate Ekskalibur navođene GPS-om.

    “Tehnologija Ekskalibur u postojećim verzijama izgubila je svoj potencijal”, tvrdi se u proceni, opovrgavajući reputaciju oružja “jedan hitac, jedan pogodak”.

    HIMARS-i su sada lake mete

    Rusko Ministarstvo odbrane je nedavno tvrdilo da se rakete HIMARS-a koje isporučuju SAD više ne smatraju teškom metom za invazione snage.

    Ruske rakete zemlja-vazduh Buk-M1 su navodno sposobne da obore napredno američko oružje sa “snajperskom preciznošću”.

    Rakete su uglavnom postavljene u Donjecku kako bi zaštitile ukrajinsku teritoriju pod kontrolom Rusije.

    “Njegov glavni adut je preciznost gađanja, koja ne ostavlja šanse neprijateljskim vazdušnim ciljevima, uključujući i rakete zapadne proizvodnje”, saopštilo je ministarstvo.

    Buk-M1 ima sposobnost da gađa mete na udaljenosti od 100 kilometara.

  • Vučić: Sve će biti jasno do 5. novembra

    Vučić: Sve će biti jasno do 5. novembra

    Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se javnosti nakon izglasane Rezolucije o Srebrenici.

    On je govorio o borbi Srbije u UN, ali i o drugim aktuelnim temama.

    “Glavni junak je bila naša zemlja koja je uspela da se suprotstavi pritiscima i da napravi respektabilan i gotovo nemoguć rezultat. Došao sam večeras više da slušam. Ja bih to podelio u tri dela. Prvi je da je za sve kriv Vučić, druga je da su toliko nervozni zbog rezultata da su pozvali na moje ubistvo”, rekao je Vučić i naglasio da je u Srebrenici bio već.

    “Hvala na pozivu da budem ubijen. Budem li se odazvao samo svi da znaju da je za to bio odgovoran Konaković”, dodao je on.

    “Nikada se nisu zapitali da bi se Srbi drugačije ponašali da su govorili da vole Republiku Srpsku. Dobar deo zemalja je bio protiv jer su dobro razumeli politizaciju celog procesa. Oni kažu to ne piše nigde. Pa ne piše nigde ali svi znamo ko je to počinio. Prva stavka je bila moralna odgovornost za srpski narod, a druga je bilo da se dočepaju naših para. Pokušaće da idu na reviziju tužbe protiv Republike Srbije. Oni nisu u stanju da razumeju, a ne znam zašto kada su dobili rezoluciju. “, naglasio je on.

    “Nema tu pobednika. Pobednik moramo da budemo i jedni i drugi zajedno”, rekao je Vučić i naglasio da moramo da radimo na tome da gradimo bratstvo sa Bošnjacima.

    “Sutra ću imati sastanke sa muftijom Islamske zajednice Srbije. Posle toga ću imati sastanak i sa drugom islamskom zajednicom”, najavio je Vučić.

    “Moja ideja je bila da ponesem zastavu”
    “Video sam da su opsednuti zastavom kojom sam se ogrnuo. Radio sam to namerno. Slušao sam strašne priče oko Hondurasa. Stavili smo preklopljenu zastavu. Oni su se svim mogućim bavili, pokušavali da saznaju šta ću da govorim. Nisu mi dozvolili da izađem na govornicu. Ruski predstavik je zato i intervenisao. To je takav emocionalni trenutak o kojem vi 45 dana ne spavate. To su hiljade i hiljade razgovora”, objasnio je Vučić.

    “Dva puta obezbeđenje interveniše i postavlja se između srpskih i bošnjačkih žrtava. Poštujete i bošnjačke žrtve i sve vam to prolazi kroz glavu. znate koliko ste rada uložili. Vidim da ih je naša zastava pogodila najviše i moja ideja je bila da ponesem zastavu. Svaki put ću da je nosim”, dodao je on.

    “Nadao sam se da će Bugarska biti uzdržana”
    “Ja sam se nadao iznenađenju iz Bugarske. Do pet minuta pred sednicu bio sam ubeđen da će Bugarska da bude uzdržana”, rekao je Vučić.

    “Morate da donosite rezultate koji moraju da budu zasnovani na ozbiljnijem i odgovornijem pristupu. Nemački narod je veliki narod koji moramo da poštujemo. Kada nas napadnu odgovorimo bez ustezanja ali i dalje ih poštujemo. Šta god mislio o Berbok, a ništa dobro ne mislim o njenom radu, jer njihova fondacija radi sve da našu koaliciju sruše sa vlasti. Oni nisu zadovoljni takvom Srbijom, već nekom koja bi im aplaudirala za ovakvu rezoluciju”, dodao je on.

    Otvara se fabrika u Čačku
    “Mi sutra polažemo kamen temeljac u Čačku. 82 miliona evra je investicija. To je velika stvar za Čačak i okolinu. Od toga mi živimo”, naglasio je on.

    O predstojećim izborima: “Moraš da imaš ideje, program”
    “Promenili smo u gradovima čitave liste, po 50 odbornika smo promenili. Ljudi morate da pričate sa ljudima. Vi ste tu zbog njih”, naglasio je on i dodao da niko ne može da pretpostavi da li će biti i koliko na vlasti.

    “Moraš da imaš ideju, program. Narod interesuje ako imaš za njega nešto da uradiš a ne za sebe”, dodao je Vučić.

    “Nadam se da ćemo ove izbore da završimo uspešno”, dodao je i rekao da će posle izbora tri teme biti ključne, od kojih je jedna EXPO, pitanje hrane, lekova i da dalje razvijamo veštačku inteligenciju.

    “Sve mora da bude jasno do 5. novembra”
    “Ja sada mogu da vam kažem sa značajnom izvesnošću da ćemo pokušati da sačuvamo mir i stabilnost. Plašim se da svet ide u najgorem pravcu. Suština je u tome da se plašim da ćemo se suočiti sa najtežom situacijom od Drugog svetskog rata. Nije usključeno da bude i teža situacija sa ogromnim brojem ubijenih”, rekao je Vučić i dodao da ćemo probati da se sačuvamo.

    “Sve mora da bude jasno do 5. novembra”, naglasio je.

    Ističe da su mnogi identitet gradili na stavu protiv Srbije i provodeći neizdrživu, najstrašniju hajku.

    “Pogledajte novine u Podgorici, Sarajevu, Zagrebu i Prištini. Meni to donesu. Albanski ne čitam, ali mogu da vidim svoju sliku i znam da nikad nije pozitivno nešto. Prosto nije normalno da to preživite ako niste očvrsnuli. Svakog dana izađe po 20 tekstova! Napadali su Jelenu Karleušu, Dejana Tomaševića, Tijanu Bogdanović… Da svako mora da prođe kroz ‘toplog zeca’ da bi sprečili da se to u budućnosti dešava. Svi su se pretvorili u grupe za pritisak. I danas možete da vidite ovde navodne nevladine organizacije koje su se pretvorile u grupe za pritisak – za ostvarenje svojih nedvosmislenih političkih ciljeva. Takvi su sam deo medija i NGO sektora. I tako u celom regionu. I šta god da kažete ili uradite, nikad neće biti pozitivna vest. Nikad neće biti vest da se postavlja kamen temeljac za PVO. Ovaj što mi je poslednji pretio, sedam ili osam puta osuđivan za narkotike”, rekao je on.

    Vučić kaže da je samo kralj Milutin možda izgradio više crkava i manastira od njega.

    “Mislim da sam zaslužan za izgradnju najvećeg broja crkava i manastira, i za najveću podršku džamijama i katoličkim i protestantskim crkvama, ali posebno pravoslavnim crkvama i manastirima. Nikada ih niko nije u srpskoj istoriji izgradio, možda kralj Milutin, naravno veće, važnije. U savremenom srpskoj istoriji svakako niko. Kada pita šta je taj “nečastivi” tamo radio? Pa ništa. Uradio sve ono što to niko nije u 100 godina uradio, uradio mozaik u Hramu Svetog Save i da se daju najveće pare u istoriji Srbije. Nije taj Hram Svetog Save uradio ne znam ko, već najvećim delom vlade koje smo imali u poslednjih 10 godina. U poslednjih 10 godina smo uradili više nego u poslednjih 100. Samo da to ljudi imaju u vidu. Samo da to ljudi znaju kada pričaju o “nečastivima”.

    Hram Svetog Save je takav zato što je neko po prvi put rekao hajde da prekinemo sa tim pričama o donacijama od hiljadu, dve, nego smo uzeli i potrošili i 90 miliona evra, ogroman novac. Patrijarh Irinej nije mogao da veruje, i patrijarh Porfirije kada sada to vidi. I ja sam srećan zbog toga. Prvo su me napadali, a sada sam “nečastivi”. A “nečastivi” je svako ko se suprotstavlja njihovoj politici grupa za pritisak i tako dalje”, rekao je Vučić.