Autor: INFO

  • Dodik nakon sastanka sa Putinom: Moskva stoji iza nastojanja Srpske da se poštuje slovo Dejtonskog sporazuma

    Dodik nakon sastanka sa Putinom: Moskva stoji iza nastojanja Srpske da se poštuje slovo Dejtonskog sporazuma

    Moskva stoji iza nastojanja Republike Srpske da se poštuje slovo Dejtonskog sporazuma, rekao je predsjednik Srpske Milorad Dodik nakon sastanka sa ruskim predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom u Sankt Peterburgu.

    Dodik je istakao da je Putin pun prijateljstva i razumijevanja.

    – Rusija je garant Dejtona i ponašala se u skladu sa slovom Dejtona – naveo je Dodik.

    Dodik ističe da je Rusija zemlja koja je veoma razočarana nepartnerstvom i sporazumima sa Zapadom. jer su svi sporazumi koji su dosad postignuti bili sa strane Zapada potpuno devastirani, kao što su Minski sporazumi.

    – Zapad je zloupotrijebio dobru volju Rusije da očuva stabilnost i mir – rekao je Dodik.

     

    Dodik je istakao da su konstatovali da globalna zajednica nije podržala inicijative koje su išle za tim da se zloupotrijebi mehanizam iz poslovnika o radu Generalne skupštine UN u vezi sa Srebrenicom.

    – Rusija je po tom pitanju principijelna, ona je govorila o tome da to neće pomoći, da to neće pomiriti ljude, da će napraviti još veće unutrašnje probleme. Rusija je bila u pravu, a Njemačka i druge zemlje nisu bile u pravu – rekao je Dodik.

    Kaže da je obavijstio Putina da će u subotu biti održan Svesrpski Sabor.

    – Tu ćemo pokazati jedinsto i donijećemo važnu deklaraciju – naveo je Dodik.

    Dodik navodi da je Putin uputio pozdrave srpskom narodu.

    Dodik je rekao da će imat još jedan sastanak sa Putinom do kraja godine.

    – Svi dogovori koje smo imali na prethodnim sastancima se realizuju uspješno. Izrazio sam zahvalnost što sam pozvan i ove godine na Ekonomski forum. Putin me je obavijestio da Rusija bilježi rast koji je među najvećima u svijetu i da je ona danas četvrta ekonomija svijeta, što govori da se na pravi način upravlja u procesima u ovoj zemlji – rekao je Dodik nakon sastanka.

    Sa Putinom je razgovarao i ruskom hramu koji se gradi u Banjaluci.

    – Sam predsjednik Putin je prvi inicirao tu temu, a ja sam ga informisao da će ove godine taj hram biti zakrovljen – rekao je Dodik i dodao da će Rusija pomoći u oslikavanju unutrašnjosti hram.

    Putinu je zahvalio i na pozivu našim sportistima na Sportske igre BRIKS-a

     

  • Putin sa Dodikom: Dejtonski sporazum – osnov za očuvanje situacije, ali i za razvoj

    Rusija ne mijenja stav u vezi sa Dejtonskim sprazumom i smatramo da je Dejton osnov za očuvanje situacije u BiH, ali i za razvoj, rekao je predsjednik Rusije Vladimir Putin na sastanku sa predsjednikom Srpske Miloradom Dodikom.

    Istakao je da je stav Rusije pozntat.

    Naveo je da su ingerencije u Dejtonskom sporazumu fiksirane, te dodao da će Rusije doprinijeti tome.

    – Gospodine predsjedniče, dragi prijatelju, srdačno vas pozdravljamo u Sankt Peterburgu. Ne tako davno smo se vidjeli u Kazanju na sportskom događaju. Danas ste primili nas poziv da učestvujete u radu foruma u Sankt Peterburgu. Mi smo jako radosni zbog toga – rekao je Putin Dodiku na sastanku.

     

    On je naglasio da se treba raditi na dodatnom unapređenju saradnje Srpske i Rusije.

  • Stevandić: Odluka o nemiješanju u sukob u Ukrajini je sačuvala odlične odnose sa Rusijom.

    Stevandić: Odluka o nemiješanju u sukob u Ukrajini je sačuvala odlične odnose sa Rusijom.

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je Srni da odluka o nemiješanju u sukob u Ukrajini, koju je parlament Srpske usvojio prije dvije godine, nije učinila ništa ružno ukrajinskom narodu, ali je sačuvala odlične odnose sa Rusijom.

    Stevandić je naveo da su zaključci Narodne skupštine iz 2022. godine, kojima Srpska zauzima neutralan stav po pitanju sukoba između Rusije i Ukrajine i izražava protivljenje uvođenju sankcija Ruskoj Federaciji, naslonjena na odluku o vojnoj neutralnosti iz 2017. godine koju je parlament Srpske izglasao kada je stavio van snage odluke iz 2004. godine o pristupanju NATO-u.

    “Ta odluka je omogućila da se Srpskoj otvore vrata i prema BRIKS-u, da ima otvorena vrata sa drugim zemljama – Brazilom, Indijom, Kinom i da sačuva odlične odnose sa Rusijom. Siguran sam da ta odluka nije učinila ništa ružno ukrajinskom narodu, ali da je sačuvala neku vrstu budućih odnosa kakve bi, možda, i Ukrajinci trebalo da imaju sa Rusijom”, rekao je Stevandić.

    On je naveo da to u ovom momentu nije naišlo na odobravanje zemalja kolektivnog Zapada ali da su predstavnici Republike Srpske svjesni da je trenutno mnogo veća snaga u zemljama BRIKS-a i globalnog juga.

    “Naša odluka o vojnoj neutralnosti, koja je kasnije dovela do stava da se ne miješamo u sukob u Ukrajini i da sačuvamo dobre veze sa Rusijom, da ne uvodimo sankcije, sigurno je na korist svih građana BiH bez obzira što u Federaciji BiH imaju drugačiji stav jer i BiH preko Republike Srpske drži otvorenu za sve vrste integracija i čuva je od uvlačenja u sukobe”, izjavio je Stevandić.

    Narodna skupština Republike Srpske usvojila je 6. juna 2022. godine zaključke kojima Srpska zauzima neutralan stav po pitanju sukoba između Rusije i Ukrajine i izražava protivljenje uvođenju sankcija Ruskoj Federaciji.

  • U Banjaluci konačno počela izgradnja državnog vrtića

    U Banjaluci konačno počela izgradnja državnog vrtića

    U banjalučkom naselju Borik počela je izgradnja vrtića “Nataša 2”, a kako za “Nezavisne novine” ističe Petar Jokanović, direktor Centra za predškolsko vaspitanje i obrazovanje Banjaluka, vrtić bi svoja vrata trebalo da otvori kroz 75 radnih dana.

    Prema riječima Jokanovića, izabran je izvođač radova.

    “Mi se nadamo da će kroz 75 radnih dana taj objekat, kako je i predviđeno u ugovoru, biti izgrađen. To su radni dani. Treba da budu i vremenski uslovi odgovarajući da bi za 75 dana dio vrtića ‘Nataša 2’ bio gotov”, kazao je on.

    Prema njegovim riječima, u tom vrtiću biće tri vaspitno-obrazovne grupe, a maksimalan kapacitet će biti 90 djece.Izgradnja vrtića, koja je u toku, predstavlja prvi dio projekta, dok će druga faza podrazumijevati rekonstrukciju postojećeg dijela vrtića “Nataša”.

    “U sljedećoj fazi, kada grad bude obezbijedio sredstva, radićemo drugi dio, odnosno rekonstrukciju starog, postojećeg dijela. On se ne može renovirati. U pitanju je baraka kojoj je prošao rok trajanja”, objasnio je Jokanović.

    Na pitanje da li će izgradnja vrtića “Nataša 2” riješiti problem, Jokanović ističe da će zasigurno olakšati trenutno stanje, ali neće trajno riješiti problem.

    “Trenutna potreba u gradu je mnogo veća i to neće riješiti problem, ali je to ispravan put ka njegovom trajnom rješavanju”, rekao je on.

    Podsjetimo, sredinom marta predstavnici banjalučkog Gradskog odbora Socijalističke partije predali su Gradskoj upravi inicijativu za izgradnju vrtića u Boriku.

    “Okupili smo se kako bismo predali inicijativu za izgradnju vrtića u naselju Borik, a pored postojećeg”, kazao je tada Davor Strika, potpredsjednik Socijalističke partije.

    Peticiju za izgradnju vrtića potpisalo je više od 2.000 građana.

    “Mi se ne bavimo kratkoročnim rješenjima, već dugoročnim, te je potrebno izgraditi četiri ili pet vrtića ukupno u gradu kako bi se problem trajno riješio”, naveo je on.

    Nakon što je zaprimio inicijativu, Draško Stanivuković je istakao da ga uvijek obraduju dobre ideje koje će donijeti dobro djeci, roditeljima i sugrađanima.

    Tada je obećao da će gradska administracija pokrenuti sve potrebne procedure, projektnu dokumentaciju i javnu nabavku.

    “O značaju ovog projekta sam saznao od mnogih roditelja koji su nam u proteklom periodu pisali, takođe i sam broj prikupljenih potpisa govori u prilog tome, ali i tokom skupštinskih diskusija odbornika Nikole Vukčevića i Dragana Banjca”, zaključio je on tada.

  • “Ja ih pobi”

    “Ja ih pobi”

    A. M. (22), danas popodne, u porodičnoj kući u Knjaževcu, lovačkom puškom koja je bila u legalnom posedu njegovog dede M M. (1943) iz za sada nepoznatog razloga, lišio je života dedu M. M, babu S. M (1941) i oca P. M. (1964).

    Kako “Novosti” saznaju, A. M. je nakon krvavog pira izašao iz kuće i kada je naišao na komšije rekao im je “Ja ih pobi”. Komšinica Irena Živadinović ga je upitala “kako ih pobi?”, na šta je Milojević odgovorio “Tako, puškom.”

    Kako saznaju Novosti, porodica mladića koji je danas popodne ubio svog oca (60), babu (83) i dedu (81) bila je poznata kao radna i vredna.

     

  • Stevandić: Svesrpskim saborom otvorena nova istorijska dimenzija srpskih odnosa

    Stevandić: Svesrpskim saborom otvorena nova istorijska dimenzija srpskih odnosa

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić poručio je danas da se predstojećim Svesrpskim saborom otvara nova istorijska dimenzija srpskih odnosa, te da je ova godina prelomna kada je riječ o srpskom ujedinjenju.

    – Ova godina je jako važna. Otvaramo novu istorijsku dimenziju ukupnih srpskih odnosa, koji nisu vezani samo za Republiku Srpsku i Srbiju, nego i za naš narod koji živi u raznim zemljama – rekao je Stevandić Srni.

    On je istakao da su Srbi dočekivali oslobođenje u teškim istorijskim intervalima od Turaka, Austrougara, fašista i nacista, ali da nisu dočekali ujedinjenje.

    – Ujedinjenje je bilo nešto što nas je moglo učiniti većim, jačim, sa manje žrtava i više broja stanovnika. Sada su Srbi prvi put dočekali ujedinjenje jer smo svi jedinstveni u svojoj vjeri, kulturi i odluci da srpski narod ne može da bude žrtvovan za bilo kakve geopolitičke projekte. Srpski narod ne pristaje da se predaje i da drugima ustupa svoja prava, i bori se za prava koja imaju svi drugi narodi – rekao je Stevandić.

    On je naglasio da je ova godina prelomna kada je riječ o srpskom ujedinjenju, te da su se Srbi duhovno, kulturološki i nacionalno ujedinili najviše u posljednjih 200 godina.

    – Kada je riječ o teritorijalnim stvarima, za našu kulturu više granice ne postoje, nama nije ni bitno ko gdje administrira i kako će ko shvatati Drinu. Ona za nas više nije granica, ni sa jedne ni sa druge strane – govorimo istim jezikom, molimo se istom Bogu, pripadamo istom kulturnom krugu i isti smo narod – rekao je Stevandić.

    On je rekao da Svesrpski sabor predstavlja mogućnost za formalizaciju godišnjih okupljanja, razmatranje izazova i problema, te načina na koji će se srpski narod boriti za svoju budućnost.

    – Veoma je važno da to počinje od ove godine i da postaje naša obaveza, Srpski sabor nije jedan događaj već stalni sastanci srpskih savjeta u narednom periodu. Mislim da je to veoma važno za našu budućnost. Nikada kao sada Srbi nisu bili ujedinjeniji – istakao je Stevandić.

    Predsjednici Republike Srpske Milorad Dodik i Srbije Aleksandar Vučić najavili su za subotu, 8. jun, Svesrpski sabor u Beogradu na kojem će biti potvrđeno jedinstvo srpskog naroda.

  • Talibani na stadionu bičevali više od 60 ljudi, osuđeni su za krađe, preljubu…

    Talibani na stadionu bičevali više od 60 ljudi, osuđeni su za krađe, preljubu…

    Talibani su u utorak u sjevernoj provinciji Sari Pul javno bičevali najmanje 63 osobe, a među njima više od 10 žena, saopćila je Misija pomoći Ujedinjenih naroda u Afganistanu, koja je i osudila ovaj čin.

    Ured UN-a osudio je tjelesno kažnjavanje i pozvao na poštovanje međunarodnih obaveza ljudskih prava.

    Talibanski vrhovni sud je u saopštenju potvrdio javno bičevanje 63 osobe, uključujući 14 žena koje su optužene za zločine uključujući sodomiju, krađu i nemoralne odnose. Bičevani su na sportskom stadionu.

    Talibani su, uprkos početnim obećanjima o umjerenijoj vladavini, počeli javno provoditi stroge kazne, računajući pogubljenja, bičevanja i kamenovanja, ubrzo nakon ponovnog dolaska na vlast 2021. Kazne su slične onima za vrijeme prethodne vladavine Talibana kasnih 1990-ih.

    U odvojenim izjavama vrhovnog suda navodi se da su muškarac i žena osuđeni za preljubu, koji su i pokušali da pobjegnu od kuće, bičevani u srijedu u sjevernoj provinciji Panjsher.

    Ranije ove godine, talibani su održali javno pogubljenje čovjeka osuđenog za ubistvo dok su hiljade gledale na stadionu u sjevernoj provinciji Jawzjan. Brat ubijenog ga je pucao pet puta iz puške.

    To je bila peta javna egzekucija otkako su talibani preuzeli vlast u augustu 2021. godine, dok su američke i NATO trupe bile u posljednjim sedmicama povlačenja iz zemlje nakon dvije decenije rata.

  • Potvrđena optužnica: Na groblju u Banjaluci gradili stanove

    Potvrđena optužnica: Na groblju u Banjaluci gradili stanove

    Pola godine od podizanja optužnice protiv nekada prvih ljudi Medžlisa Islamske zajednice Banjaluka, sudija za prethodno saslušanje Osnovnog suda Banjaluka potvrdio je optužnicu.

    Iz detalja optužnice je vidljivo da se optuženoj četvorki na teret stavlja da su nezakonito raspolagali i prodavali vakufsku imovinu, prije svega lokacije gdje je bilo groblje, a na kojima je potom podignut stambeno-poslovni kompleks, te tako Medžlisu pričinili štetu od nekoliko stotina hiljada maraka.

    Kao što je Mondo objavio krajem prošle godine, optužnica je podignuta protiv bivšeg banjalučkog muftije Osmana Kozlića i nekadašnjeg predsjednika Medžlisa IZ Banjaluka Kasima Mujičića zbog sumnje da su počinili krivično djelo nesavjestan rad u službi.

    Optužnicom su obuhvaćene još dvije osobe, Almir Hodžić koji se tereti za krivično djelo zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja i Muhedin Spahić, zbog krivičnog djela zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja i krivičnog djela falsifikovanje i uništavanje službene isprave.

    Spahić je nekada bio glavni imam, a Hodžić predsjednik Izvršnog odbora Medžlisa Islamske zajednice Banjaluka.

    Prema navodima iz optužnice Kasim Mujičić je u kritično vrijeme bio predsjednik Izvršnog odbora Medžlisa iz Banjaluka i ovlaštena osoba za zastupanje. U toj funkciji je, a bez prethodne saglasnosti, 21. oktobra 2014. godine zaključio ugovor o zamjeni vakufskog zemljišta u Banjaluci.

    U optužnici se precizira da je bez prethodno pribavljene saglasnosti za zaključenje ugovora od nadležnog organa Islamske zajednice u BiH – Vijeća muftija, kojim se tretira zamjena vakufske imovine u Kozarskoj ulici, kod notara zaključio ugovor o zamjeni nekretnina sa jednim pravnim subjektom iz Banjaluke, kojeg je zastupala direktorica N.K.

    Ugovor se odnosi na zamjenu vakufskog zemljišta označena kao Harem – Groblje, Vakuf Mehdibegove džamije, u površini od 3.563 metara kvadratnih.

    Saglasnost je tek kasnije pribavljena od Vijeća Muftija, i to 6. aprila 2015. godine, ali uz određene izmjene navedenog ugovora.

    “Izmjene su se odnosile na kvadraturu stambenog i poslovnog objekta. Kasim Mujičić je, kao jedan od potpisnika ugovora, propustio nadzora i nesavjesno postupio neizvršivši svoju službenu dužnost. Trebao je zahtjevati novi ugovor ili aneks postojećeg sa izmijenjenim uslovima u kojem bi se unijela zabrana prometa. To je imalo za posljedicu prodaju navedenih nekretnina trećoj osobi B. J. Na taj način pričinjena je šteta Medžlisu IZ u Banjaluci od 453.293 KM”, navodi se u optužnici.

    U drugoj tački optužnice, bivšem muftiji Osmanu Kozliću se na teret stavlja da je bio supotpisnik i garant ugovora o razmjeni spomenute nekretnine u Kozarskoj ulici u Banjaluci, takođe bez prethodno pribavljene saglasnosti.

    “Propisano je da se muftija stara o izvršavanju odluka i uputa Reis-ul-uleme i najviših organa Islamske zajednice. Stavio je svoj potpis kao garant i supotpisnik na zaključenje ugovora, pored potpisa Kasima Mujičića, te propustio dužnost nadzora i nesavjesno postupio neizvršivši svoju službenu dužnost”, istaknuto je. U trećoj tački optužnice, objašnjeno je ono što se stavlja na teret Almiru Hodžiću, koji je u sporno vrijeme bio predsjednik Izvršnog odbora Medžlisa Islamske zajednice Banjaluka.

    Navedeno je da je Hodžić, u namjeri da drugom pribavi protivpravnu imovinsku korist, 21. aprila 2016. godine kod notara Lj. M. iz Banjaluke, zaključio besteretni ugovor i bez naknade prenio vakufsko zeljmište u Kozarskoj ulici u površini od 1.817 m2 označenu kao Vakuf Hadžibabine džamije – groblje.

    “Prekoračio je granice svojih ovlaštenja, te je usljed toga nastupila šteta za Medžlis Islamske zajednice u Banjaluci u iznosu od 200.000 KM”, precizirano je u optužnici.

    Nadalje, navodi se i da je Hodžić, zajedno sa tadašnjim muftijom Osmanom Kozlićem kao investitorom izgradnje, u julu 2016. godine kod notara zaključio ugovor o zajedničkom ulaganju sa jednim pravnim licem iz Banjaluke kao suinvestitorom izgradnje. Radilo se izgradnji poslovnog objekta u ulici Meše Selimovića u Banjaluci, na vakufskom zemljištu Ferhat-pašine džamije na dvije lokacije površine 157 m2 i 97 m2.

    “Kao odgovorno lice prekoračio je granice svojih ovlaštenja. Iako je ugovorom o zajedničkom ulaganju utvrđena fiksna cijena pruženih usluga, 17. januara 2017. godine zaključio je još jedan ugovor u ime Medžlis IZ Banja Luka o izvođenju druge faze građevinskih radova po cijeni od 73.000 KM, a što je putem blagajne gotovinski isplaćeno izvođaču K. A., te je na opisan način pričinio štetu Medžlisu”, navodi se u optužnici.

    Četvrta tačka optužnice odnosi se na Muhedina Spahića, tada glavnog imama Medžlisa IZ Banjaluka.

    On se tereti da je zajedno sa Hodžićem, u namjeri pribavljanja imovinske koristi, nezakonito zaključio ugovor o prenosu prava svojine na nepokretnosti u Kozarskoj ulici i oštetio Medžlis za 14.600 KM.

    Optužen je i da je sačinio odluku o raspolaganju nepokretne imovine Medžlisa i ovjerio je pečatom, pri čemu je unio neistinite podatke i tako priložio notarskoj kancelariji. U dijelu optužbe protiv Spahića se navodi i da je zajedno sa Hodžićem zaključio ugovor o prenosu vakufskog zemljišta u Trnu kod Laktaša.

    U optužnici se dodaje i da je pri tome prekoračio granice svog ovlašćenja, a kupoprodajna cijen zemljišta je bila 30.000 KM za koji iznos je oštetio Medžlis IZ u Banjaluci, prenosi Mondo.

  • Borci VRS spremni za proteste, najavljuju dolazak pred zgradu Vlade Republike Srpske

    Borci VRS spremni za proteste, najavljuju dolazak pred zgradu Vlade Republike Srpske

    Vlada Republike Srpske i Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite imaju rok od dvije sedmice da odgovore da li su spremni da krenu sa procesom revizije statusa bivših boraca Vojske Republike Srpske.

    Ako do toga ne dođe, veterani odbrambeno-otadžinskog rata planiraju održavanje protesnih skupova pred zgradom Vlade Srpske u Banjaluci sve dok se njihovi zahtjevi ne ispune.

    Ovo za Srpskainfo poručuju predstavnici ratnih veterana koji su posljednih nekoliko mjeseci tražili od institucija Srpske i resornog ministarstva da se konačno razdvoji „žito od kukolja“, odnosno da pravo na isplatu mjesečnog boračkog dodatka imaju samo oni bivši borci VRS koji su zaista učestvovali u proteklom ratu.

    Za razliku od njihovih ranijih procjena, kada su upozoravali da ukupan broj boraca VRS čak ni u najkritičnijim ratnim vremenima nije iznosio više od 155.000, ministar rada i boračko-invalidske zaštire RS, Danijel Egić, krajem prošle godine izjavio je da će pravo na mjesečni borački dodatak ostvarivati oko 194.000 boraca.

    Navedena najava resornog ministra izazvala je žestoki revolt pojedinih boračkih udruženja, prije svega Udruženja „Veterani odbrambeno-otadžbinskog rata RS“, koji tvrde da je ta brojka višestruko naduvana te da bi, zbog toga, trebalo što hitnije krenuti s procesom revizije boračkih statusa.

    – Proteklog vikenda održana je godišnja Skupština Udruženja “Veterani odbrambeno otadžbinskog rata RS”. Nakon diskusije, između ostalog, Skupština je usvojila prijedlog da se u roku od nekoliko dana uputi dopis ministru rada i boračko-invalidske zaštite da odgovori u roku od 15 dana da li su nadležne institucije spremne da što hitnije pokrenu reviziju rješenja kategorisanih boraca?

    U suprotnom, Veterani odbrambeno-otadžbinskog rata RS će se pripremati za protest pred Vladom Republike Srpske – kaže za Srpskainfo potpredsjednik Udruženja “Veterani odbrambeno-otadžbinskog rata RS”, Nedeljko Klincov.

    On, između ostalog, podsjeća da su krajem marta ove godine predstavnici tog udruženja imali sastanak s ministrom za boračka pitanja na kome je, između ostalog, dovoreno da se s procesom revizije krene u najkraćem mogućem roku.

    – Naš prijedlog je da u krivični zakon treba uvesti to da svako ko ostvaruje pravo na borački dodatak mora ispuniti obrazac u kojem moralno i krivično potvrđuje to da je proveo rat od tada do tada i u toj i toj jedinici. Ono što nije u redu jeste to da ima dosta ljudi koji su bili vojno angažovani, ali nisu proveli vrijeme u zoni borbenih dejstava. Međutim, na osnovu nekog odlikovanja, koje im je neko dao, ti ljudi dobili su status borca prve kategorije. Mi to ne možemo da prihvatimo. Nije normalno da neko ko nije vidio prvu liniju fronta ima iste privilegije kao neko ko je četiri godine poturao svoju glavu – govorio je tada za Srpskainfo predsjednik Udruženja “Veterani odbrambeno-otadžinskog rata RS”, Risto Jeftić.

    Iz Boračke organizacije Republike Srpske , u međuvremenu, stizale su poruke da su “uvijek bili i da će biti stava da se sva rješenja koja nisu zasnovana na zakonskim ili podzakonskim osnovama, moraju naći iz pravnog života”.

    – O procesu sveobuhvatne revizije svih važećih rješenja o stečenim pravima i statusima nismo kao organizacija konsultovani, niti je o istom od nadležnih organa tražen stav i mišljenje BORS. Uvijek smo bili i bićemo spremni na razgovore o ovom pitanju i ako do istog dođe, imaćemo stav o svakom prijedlogu. Imajući u vidu da se u javnosti iznose spekulacije kako je BORS, navodno, protiv toga da se razdvoje borci od neboraca, mi javno pozivamo nadležne organe da ukinu ili ponište svako nezakonito rješenje i sva lažna uvjerenja. Nikad nećemo podržati selektivan pristup ovom pitanju. Ako se nešto radi, mora se raditi po principu ,,ni po babu, ni po stričevima, već po pravdi Boga istinitog”, što bi značilo da se preispita svaki stečeni status porodice poginulog borca, ratnog vojnog invalida, pa i demobilisanog borca – poručuju iz BORS.

     

     

     

  • Nešić: Konaković poslije fijaska u UN nije naučio lekciju

    Nešić: Konaković poslije fijaska u UN nije naučio lekciju

    Ministar inostranih poslova BiH Elmedin Konaković trebalo je da svojim kolegama u Sloveniji, Poljskoj, Rumuniji uputiti lično izvinjenje što, zbog neustavne uzurpacije spoljne politike BiH od strane bošnjačkih političara, njihovi državljani koji imaju boravište u BiH neće moći glasati na izborima za parlament EU. Nema potrebe da se Konakoviću priviđaju Rusi i njihov uticaj, jer je odgovornost u njegovom dvorištu, kaže predsjednik DNS-a Nenad Nešić, koji je i ministar bezbjednosti u Savjetu ministara BiH.

    Komentarišući Konakovićevo pismo njegovim kolegama u Sloveniji, Poljskoj i Rumuniji, Nešić ističe da odgovornost za narušavanje bilateralnih odnosa ne samo sa ove tri države, nego mnogo šire, leži na bošnjačkim političarima.

    – Kada su udarili na Ustav BiH i njegovu odredbu da Predsjedništvo BiH konsenzusom vodi spoljnu politiku, morali su znati da će to imati posljedice. Sad se suočavaju sa njima i mogu krenuti po svijetu i početi se izvinjavati svim državama koje su uvukli u svoje manipulacije. Rusija nema nikakve veze sa ovim, niti ima govora o nekakvom njihovom uticaju. Ovo je autentnični srpski odgovor i lekcija o tome šta je BiH – složena zajednica utemeljena na načelu konsenzusa tri naroda i dva entiteta. BiH nije igračka u rukama bošnjačkih političara da mogu raditi šta hoće bez posljedica – poručio je Nešić.

    Prije nego što drugim održi slovo o neodgovornosti, dodaje Nešić, Konaković treba da se pozabavi sopstvenom neodgovornošću.

    – Populizam je kratkog vijeka, a od ministra spoljnih poslova se očekuje da poštuje Ustav BiH i da se ne postavlja iznad Predsjedništva BiH. Kada se bude tako ponašao i kada shvati da je stav BiH samo ono što verifikuje Predsjedništvo BiH, ovakvih iznuđenih stvari i poteza neće biti. BiH ne može opstati kao sponzorska i kosponzorska igračka nego kao dogovor Srba, Bošnjaka i Hrvata. Dino izgleda poslije UN fijaska nije naučio lekciju – zaključio je Nešić.