Autor: INFO

  • Stevandić: Svesrpskim saborom ispisuju se stranice istorije srpskog naroda

    Stevandić: Svesrpskim saborom ispisuju se stranice istorije srpskog naroda

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić naveo je danas, govoreći o predstojećem Svesrpskom saboru u Beogradu, da se njime ispisuju stranice istorije srpskog naroda na jedan predivan način.

    On je istakao i da ga administrativne linije između Srbije i Republike Srpske više ne zabrinjavaju.

    – Sreli smo se na mostu kod Sremske Rače koji spaja obale i narod, jer granica više ne postoji zato što su one administrativne, a mi smo jedan narod – naglasio je za TV Pink, podsjetivši na to da su ranije danas upravo na mostu kod Sremske Rače, premijer Miloš Vučević i predsjednica Skupštine Ana Brnabić, pored njega, dočekali i predsjednika Vlade Srpske Radovana Viškovića i srpskog člana Predsjedništva BiH Željku Cvijanović.

    Stevandić je dodao da sve ovo zapravo predstavlja formalizaciju srpskog jedinstva, a najavio je i veliki broj sporazuma.

    – Ponosni smo na parlamentarni forum koji će biti dva puta godišnje, jer to je nadgradnja naših odnosa i srećan sam što to prolazi u miru, uprkos ratu koji se odvija u svijetu, a mi propagiramo mir i saradnju, što je najbolji način da se piše istorija koja je na Balkanu nerijetko pisana na mnogo ružniji način – naglasio je on.

    Stevandić je napomenuo i da ovo nije jedinstvo koje će trajati samo jedan dan, već da postoji mnoštvo isplaniranih projekata za budućnost.

    – Ovakvo potpisivanje sporazuma ne dolazi kada je država slaba i ovo je dokaz koliko je Srbija ojačala, a moram da istaknem da ne postoji grad u Republici Srpskoj koji ima vrtić, školu ili bilo šta što nije pomogla Srbija – poručio je Stevandić.

    Prema njegovim riječima, Srbija je postala lider u mnogim sferama.

    – Pored Putina i predsjednika Kine, sada imamo i Aleksandra Vučića koji se suprotstavio i jednoj Njemačkoj – naveo je predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske.

    Napomenuo je da je istorijski čin i to što su svi poslanici iz skupštine Republike Srpske pozvani u Narodnu skupštinu Srbije.

    Najavio je i da će sutra iz Republike Srpske na Svesrpski sabor u Beogradu doći najmanje 8.000 ljudi, ali je naglasio i da su neke institucije već danas počele da sklapaju zajedničke projekte koji će biti potpuno isti i u Banjaluci i u Beogradu.

    – Veliki posao smo pokrenuli i možemo na to da budemo ponosni – poručio je Stevandić.

    Podsjetio je i na vrijeme kada je 15. septembar uveden kao Dan srpskog jedinstva, zastave i slobode i na to da se i u Republici Srpskoj i u Srbiji zajednički obilježava.

    – Pored toga, prije 2012. godine veoma stidljivo smo se sjećali svojih svojih žrtava, ali smo onda počeli da zajedno obilježavamo i “Oluju” i druge pogrome i to je zasta još jedna važna etapa koju je otvorio Aleksandar Vučić – podsjetio je Stevandić.

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske nagovijestio je da će sve to biti valorizovano kroz jednu deklaraciju i da je to proces koji će svake godine donositi svoje zaključke i retrospektivno i u budućnosti.

  • “Ambasada SAD nema komentar na vaš upit”

    “Ambasada SAD nema komentar na vaš upit”

    Američka Ambasada u BiH nije imala komentar na pitanje Srne u vezi s blokadom rada Doma naroda parlamenta BiH od bošnjačkih delegata.

    “Ambasada SAD nema komentar na vaš upit”, istakli su iz Ambasade SAD, odgovorajući na pitanje Srne u vezi s blokadom rada Doma naroda parlamenta BiH od bošnjačkih delegata kojima se “ne sviđa dnevni red” pa su napustili sjednicu kada su uvrštene izmjene Zakona o Ustavnom sudu BiH i od tada Dom ne zasjeda redovno.

    Sjednica Doma naroda prekinuta je 18. marta nakon što su je napustili svi delegati iz Kluba bošnjačkog naroda jer je na dnevni red, glasovima SDS-a, SNSD-a i HDZ-a, uvršten zakon o Ustavnom sudu BiH. Od tada ovaj dom ne zasjeda redovno.

    Srpski delegati ističu da, kada Bošnjaci blokiraju rad Doma naroda, onda o tome niko ništa ne priča, a da to učine delegati iz Kluba Srba ili iz Kluba Hrvata digla bi se cijela međunarodna zajednica na noge.

  • Posrednici pokušali doći do radnika “Deponije” koji je napadnut od strane službenika SIPA

    Posrednici pokušali doći do radnika “Deponije” koji je napadnut od strane službenika SIPA

    Službenici SIPA, koji su prijavljeni za nanošenje povreda radniku ”Regionalne Deponije” M.M. iz Zvornika, još nisu identifikovani, a kako se saznaje, određeni posrednici pokušali su kontaktirati oštećenog kako bi ”ispeglali” situaciju!

    Nakon što je cijeli slučaj dospio u medije, određeni posrednici su se javili ljudima bliskim oštećenom u namjeri da izglade situaciju. Do kontakta s oštećenim nije došlo i poručeno im je da se obrate policijskim inspektorima koji vode istragu, kaže izvor ATV.

    Slučaj je prijavljen kao krivično djelo nanošenje tjelesnih povreda koje se goni po prijedlogu oštećenog pa i ne čudi pokušaj ”peglanja” i uticaja na povrijeđenog radnika. Ipak konačnu kvalifikaciju djela donijeće Okružno javno tužilaštvo u Bijeljini, koje vodi istragu.

    Prema prijavi M.M. je korjenom dlana šake udaren u čelo. Njegov zdravstveno stanje je stabilno, ali je zadržan u zvorničkoj bolnici na daljem posmatranju.

    – Pacijent je trenutno stabilno i nije životno ugrožen. Inicijalno se žalio na povraćanje što ukazuje na potres mozga. Urađene su pretrage i kontrolni CT i nema vidljivih povreda mozga. Ipak, ostaje naredna 72 sata u bolnici na opservaciji i praćenju – rekli su u Bolnici Zvornik.

    Zbog toga M.M. još nije ispitan na okolnosti napada i to će biti učinjeno nakon što bude otpušten iz bolnice. Očevici događaja ispričali su da su se službenici SIPA ponašali bahato prema radnicima ”Deponije”, a zanimljivo je da je jedan od njih za vrijeme incidenta bio u šorcu.

    Kao što je ATV prvi objavio radnik ”Regionalne Deponije” napadnut je na svom radnom mjestu u Osmacima kod Zvornika kada su dva muškarca, za koje se ispostavilo da su službenici SIPA, bez najave i dozvole ušli u krug preduzeća i dronom krenuli da snimaju. Radnik ih je upozorio da ne mogu nenajavljeno i bez dozvole zaposlenih ništa snimati što je dovelo do verbalne rasprave tokom koje je jedan od službenika SIPA udario M.M. u glavu.

    Na upit u SIPA su naveli da su upoznati sa ovim događajem.

    Nadležno Odjeljenje za unutrašnju kontrolu Agencije, po hitnom postupku sprovešće sve mjere i radnje u cilju provjere navoda iz vašeg upita, u vezi čega je već ostvarena saradnja i sa policijskim službenicima MUP-a Republike Srpske. Ukoliko se potvrde saznanja da je neko od zaposlenika Agencije postupao na način koji ukazuje na osnov sumnje da je počinjena povreda službene dužnosti protiv istog će biti preduzete odgovarajuće mjere, rekla je portparol SIPA Jelena Miovčić.

  • Ukrajina ide u EU, i to pre svih

    Ukrajina ide u EU, i to pre svih

    Ukrajinski premijer Denis Šmihalj izjavio da je Evropska komisija potvrdila u izveštaju da je Kijev ispunio preostale potrebne korake neophodne za početak pristupnih pregovora, prenosi Rojters.

    Šmihalj je naveo da Evropska komisija podržava početak pristupnih pregovora Evropske unije i Ukrajine.

    “Sada očekujemo da naši evropski partneri preduzmu sledeći korak – početak pregovora o članstvu u EU već ovog meseca”, naveo je Šmihalj u objavi na Telegramu.

    Prethodno je Fajnenšel tajms objavio da će Evropska komisija preporučiti početak pregovora o pridruživanju Ukrajine i Moldavije EU već ovog meseca, pre nego što Mađarska preuzme rotirajuće predsedavanje bloku, javili su danas ukrajinski mediji pozivajući se na pisanje Fajnenšel tajmsa.

    “EK se zalaže za početak formalnih pregovora sa Kijevom i Kišinjevom ovog meseca kako bi poslala pozitivan signal obema zemljama o njihovim težnjama prema EU. Komisija će u petak reći da Ukrajina sada ispunjava ranije neispunjene kriterijume, uključujući mere za borbu protiv korupcije, ograničenja političkog lobiranja, pravila za prijavu imovine državnih službenika i zaštitu jezika koje koriste nacionalne manjine”, piše FT pozivajući se na obaveštene izvore.

    Istovremeno, kako piše londonski list, Gruzija, koja je usvojila zakon o “stranim agentima” uprkos upozorenjima iz Brisela, neće dobiti takvu preporuku.

    Preporuka Brisela zahteva jednoglasnost vlada zemalja članica EU, a očekuje se da će Mađarska izneti primedbe, posebno stav Kijeva prema mađarskoj manjini u Ukrajini, saznaje FT.

    Prema jednom visokom diplomati EU, Budimpešta ima dodatnu zabrinutost u vezi s pravima drugih manjina u Ukrajini, prenosi Unijan.

    Mađarska će 1. jula preuzeti rotirajuće predsedavanje EU, što će joj dati dodatnu pogodnost da oblikuje dnevni red sastanaka na kojima će se razgovarati o pitanjima u vezi s Ukrajinom.

    Belgija, koja trenutno predsedava EU, nada se da će postići jednoglasnost i održati prvu rundu pregovora o pristupanju EU 25. juna pre nego što će štafetu preneti Mađarskoj.

    Ukrajina je podnela zahtev za članstvo u EU nekoliko sedmica posle početka ruskog napada 2022 i dobila status kandidata u junu 2022.

    Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski je početkom maja saopštio da je Ukrajina blizu stvarnog početka pregovora o pristupanju EU.

    Ranije je u pismu Belgiji, koja trenutno predsedava EU, dvanaest zemalja članica EU pozvalo Brisel da u junu zvanično otpočne pregovore o članstvu Ukrajine i Moldavije.

  • Amerika u panici, Ukrajina pada?

    Amerika u panici, Ukrajina pada?

    Američki ministar odbrane Lojd Ostin rekao je da nova politika Vašingtona koja dozvoljava ukrajinskoj vojsci da izvodi ograničene napade unutar Rusije američkom municijom biti “veoma, veoma korisna Ukrajincima u budućnosti”.

    Ostin je razgovarao sa novinarom Si-En-En Volfom Blicerom, gde se pridružio drugim svetskim liderima povodom osamdesete godišnjice Dana D, uključujući predsednika Džozefa Bajdena, francuskog predsednika Emanuela Makrona, britanskog premijera Rišija Sunaka i kanadskog premijera Džastina Trudoa.

    Ostinovi komentari usledili su nekoliko dana nakon što je Bajden dao Ukrajini dozvolu da napadne američkom municijom unutar ruske teritorije, iako je te napade ograničio na mete blizu granice Harkova, gde su ruske snage koncentrisale svoje napore.

    Upitan o slabljenju podrške u SAD, Ostin je rekao da veruje da postoji “snažna podrška Ukrajini” među obe političke stranke, uprkos višemesečnom odlaganju slanja poslednjeg paketa pomoći u Kongresu.

    Naglasio je da smatra da se ruski predsednik Vladimir Putin verovatno neće zaustaviti na Ukrajini, već da će se konflikt proširiti”.
    “Ukrajina je važna, ne samo za potrebe Ukrajine, ne samo za Evropu – važna je za nas i za ceo svet. Moramo da se uverimo da Putin nema mogućnost da zgazi Ukrajinu jer, kao što je predsednik (Bajden) rekao, postoje dobre šanse, gotovo izvesne, da se Putin tu neće zaustaviti. Nastaviće da napreduje u drugim aktima agresije”, rekao je Ostin.

     

  • Dodik se odriče 9. januara kao Dana Republike Srpske, javnost ga dočekala “na nož”

    „Na osnovu potvrđene volje građana Republike Srpske, 9. januar se utvrđuje kao Dan Republike“.

    Ovu rečenicu iz Zakona o Danu Republike Srpske, Ustavni sud BiH je na sjednici 28. marta 2019. proglasio neustavnom i ukinuo član u kome se ona nalazi.

    Prije toga, Ustavni sud BiH, na apelaciju Bakira Izetbegovića, 2015. proglasio je neustavnim član 3.b) Zakona o praznicima Republike Srpske, kojim je propisano da je jedan od republičkih praznika Dan Republike koji se obilježava 9. januara.

    I pored toga, godinama se Republika Srpska bori da sačuva 9. januar, organizuje parade i svečane defile, trpi političke pritiske, a iza 9. januara zvanično su stali građani Srpske i na jedinom poslijeratnom referendumu.

    A, onda predsjednik Republike Milorad Dodik predlaže da se kao Dan RS slavi drugi datum! Taj datum je 15. februar – Sretenje ili Dan državnosti Srbije. Za Srbe s obje strane Drine značajan praznik, ali ne i kao Dan Republike Srpske. Dodik je otišao korak dalje izjavljujući da će se 9. januar i dalje slaviti, ali samo kao dan nastanka Republike Srpske.

    Da li je, na ovaj način, Dodik još jednom podvio kičmu i ispoštovao sve ono što je rekao da neće? Jer, sjetimo se, Bošnjaci, Ustavni sud BiH, ni OHR navodno nemaju ništa protiv da RS ima svoj Dan, ali uglas poručuju da to ne može da bude 9. januar.

    “Pucao sebi u glavu”
    –Milorad Dodik je politički sebi pucao ne u koljeno, već u glavu, prijedlogom da 15. februar umjesto 9. januara bude Dan Republike. Dodik je previše politički iskusan da ne zna šta znači jedan takav prijedlog, tako da bih rekao da to nije iz njegove glave, već prije da je prijedlog Aleksandra Vučića, a ako je Vučić nagovorio ili natjerao Dodika da to prvi kaže, onda mu nije politički prijatelj. Nažalost, 9. januar se ni u jednom važećem zakonu u Republici Srpskoj ne navodi kao Dan Republike, tako da je sporna i šokantna odluka Ustavnog suda BiH praktično provedena samo što se o tome ćuti – kaže za Srpskainfo novinar Darko Momić.

    Pandurević: Ovo što radi je izdaja
    Članica Predsjedništva SDS Aleksandra Pandurević ironično kaže da smo „dobro prošli“ jer nam Dodik nije predložio 12. mart, svoj rođendan, za Dan Republike.

    -Odustajanje od 9. januara je povlačenje pred strancima, možda u znak zahvalnosti što su udarili na SDS – tvrdi Pandurevićeva za Srpskainfo.

    Poručuje da iza „Milorada Dodika ništa neće ostati“.

    -Glavna poruka njegove politike jeste prekrajanje istorije kako bi izgledalo da Republika Srpska postoji od njegovog dolaska na vlast. Ukinuli su nam grb, zastavu, himnu, a on je to prihvatio i sproveo. Kao što Bošnjaci mašu svojim zastavama sa ljiljanima, koje je Ustavni sud BiH osporio, ni nama niko nije mogao zabraniti da ne skinemo dvoglavog orla sa zidova institucija i iz kabineta, i da intoniramo svuda himnu Bože pravde koja se danas čuje samo na skupovima SDS koji takođe pokušavaju zabraniti. Dodik je sve to prihvatio, a sada se odriče i 9. januara. Dan Republike nije pitanje volje i odluke jednog čovjeka, makar to bio i Dodik. Dan Republike je volja naroda, a ovo što on radi je izdaja – jasna je Pandurevićeva.

    Vasić: Nema pravo na to
    Dodikova najava našla je na osudu i u vlastitim redovima.

    -Dodik je neozbiljan sa 9. januarom. Kome udovoljava. Nema pravo na to – napisao je bivši generalni skeretar SNSD Rajko Vasić.

    Referendum i Deklaracija
    Podsjećamo, referendum o Danu Republike Srpske raspisan je 15. jula 2016. i održao se 25. septembra 2016. godine. Referendumsko pitanje je bilo: „Da li podržavate da se 9. januar obilježava i slavi kao Dan Republike Srpske?”

    Takođe, Narodna skupština RS je 17. aprila 2015. godine usvojila Deklaraciju o Danu Republike Srpske, povodom tadašnje apelacije Izetbegovića. Deklaracija je usvojena sa 63 glasa „za” i 3 bošnjačka glasa „protiv”.

    U Deklaraciji se navodi da je osporavanje odredaba Zakona o praznicima RS u Ustavnom sudu BiH „isključivo politički, a ne pravno zasnovan akt, čiji je prikriveni cilj negacija legaliteta i legitimiteta RS i dejtonskog ustavnopravnog poretka Bosne i Hercegovine”. Dalje se navodi da su praznici RS utemeljeni na načelu „nediskriminacije i da ne ugrožavaju nacionalni i vjerski identitet i ravnopravnost ni jednog od tri konstitutivna naroda i da odgovaraju univerzalnim vrijednostima, evropskim tekovinama i iskustvima”.

    U Deklaraciji piše da je „neprihvatljivo da se u postupku ocjenjivanja ustavnosti osporenih odredaba Zakona cijene politički i istorijski događaji zbog kojih je 9. januar određen kao Dan Republike”.

    Tada je napomenuto da je NSRS još 2007. provela raniju odluku Ustavnog suda BiH i donijela novi Zakon o praznicima gdje je Dan Republike određen kao republički, sekularni praznik, dok su vjerski praznici uređeni drugim zakonom.

    Narodna skupština u Deklaraciji je navela da „neće ukidati Dan Republike, ukoliko bi Ustavni sud BiH eventualno donio odluku kojom se član 2.b) i 3.b) Zakona o praznicima Republike Srpske proglašavaju neustavnim”.

     

     

  • Borenović: Nevjerovatno, šta Dodik radi?!

    Borenović: Nevjerovatno, šta Dodik radi?!

    Nevjerovatno!!! Šta ovaj čovjek radi, nakon što je ukinuo himnu i grb, sada bi da ukida 9. januar, Dan Republike Srpske!

     

    Ovo je na X nalogu objavio predsjednik PDP Branislav Borenović, reagujući na najavu Milorada Dodika da se Dan Republike Srpske obilježava 15. februara.

    Borenović je dalje naveo da Dodik ne odustaje od urušavanja Srpske, u svakom smislu, političkom, ekonomskom, demografskom, a posebno u moralnom i vrijednosnom.

    “A o vrijednosti i roku trajanja njegovih riječi je besmisleno govoriti”, naveo je Borenović. On je objavio i izjavu Dodika kako neće odustati od 9. januara – Dana Republike Srpske.

  • Trivić: Dodikov krajnji cilj je ukidanje Republike Srpske

    Trivić: Dodikov krajnji cilj je ukidanje Republike Srpske

    „Bilo je samo pitanje trenutka kada će Milorad Dodik po ko zna koji put da podvije rep i postupi po zahtjevu, kako on to voli reći, “Političkog Sarajeva” i odustane od 9. januara kao Dana Republike Srpske“, izjavila je Jelena Trivić, predsjednica Narodnog fronta povodom izjave Milorada Dodika da će predložiti da se Dan Republike Srpske obilježava 15. februara.

    Trivićeva tvrdi da je Dodikova najava poništenja 9. januara samo još jedan dokaz da on vrlo svjesno obezvrjeđuje najznačajnije datume u istoriji Republike Srpske, pa samim tim i Republiku Srpsku.

    „Nema nikakve dileme da je Dodikov krajnji cilj i ukidanje Republike Srpske, kako bi na taj način pokušao sakriti brojna nedjela koja je počinio“, trvdi Trivićeva, te dodaje:

    „Malo mu je što je ponizio narod time što 9. januar uopšte nije uvršten u praznike Srpske, što je to učinio nakon referenduma na kojem su se građani izjasnili da žele da 9. januar ostane Dan Republike, a Dodik i njegova kamarila to izignorisali i referendumsku odluku koja je bila obavezujuća proglasili anketom.“

    Ona podsjeća da je Dodik 3. januara ove godine izjavio da je 9. januar Dan Republike i da to ne može da bude nijedan drugi dan.

    Trivićeva je citirala Dodika, koji je tog 3.januara naveo sljedeće: „Odreći se tog dana, jednako je odreći se sebe, svoje istorije, pogaziti sve, prihvatiti da ste spremni da slušate diktat muslimana i stranaca i na taj način mijenjate svoj karakter i obilježja, a to nije moguće.“

    „Njegova sadašnja antisrpska i antinacionalna inicijativa da ukine Dan Republike dovoljno pokazuje o kakvoj osobi je riječ i u kolikoj mjeri su mu namjere i ciljevi upereni protiv Republike Srpske na čije čelo je došao nakon brutalne i bezočne izborne krađe, gaženja volje naroda, uz podršku dijela zemalja EU“, zaključila je Jelena Trivić.

     

  • Miličević: Što je Dodik “veći Srbin”, Srpske sve manje

    Miličević: Što je Dodik “veći Srbin”, Srpske sve manje

    ”Kada je Milorad Dodik doveden na vlast 2006. godine, Republika Srpska je imala svoj nemanjićki grb, himnu ‘Bože pravde’ i 9. januar kao Dan Republike. Danas se Dodik odrekao i poslednjeg njenog obilježja pod kojim je stvorena – 9. januara i ponovo pogazio volju naroda i Narodne skupštine. Ne znam da li se ovim odužuje strancima ali je jasno da iza njega neće ništa ostati”, poručio je predsjednik SDS-a Milan Miličević.

    Nedopustivo je, kaže on, da se Dodik krije iza Svesrpskog sabora i sve u Republici Srpskoj dovodi pred svršen čin.

    ”Samo prije osam godina bio je ‘najveći Srbin na svijetu’ i raspisao referendum o 9. januaru. 680.000 građana Republike Srpske je podržalo da se 9. januar slavi kao Dan Republike. To je volja naroda koju nijedan pojedinac ne može promijeniti. Grb, himna, zastava, Dan Republike su dio kolektivnog identiteta srpskog naroda koji se ne može mijenjati voljom i potezom pera jednog čovjeka.”, kategoričan je Miličević.

    Istorija Republike Srpske niti počinje niti će se, smatra on, završiti sa Miloradom Dodikom.

    ”Vrijeme pokazuje da je Republike Srpske sve manje što je on veći Srbin. Niko nam nije mogao zabraniti da na skupovima intoniramo himnu ‘Bože pravde’ , niti da na zidovima institucija stoji grb Nemanjića. Ako se Bošnjaci nikada nisu odrekli svoje zastave sa ljiljanima koju i danas svuda ističu, ko je to nas natjerao da se odreknemo trobojke sa nemanjićkim grbom!? Nije nam ih oduzeo Ustavni sud, odrekao ih se ovaj režim – dobrovoljno”, kaže predsjednik SDS-a Milan Miličević.

    Simboli Republike nose se u srcu, ističe on i dodaje:

    ”Pod tim simbolima i za te simbole stradali su najbolji od nas. Danas je valjda svima jasno da te simbole i otadžbinu mogu sačuvati samo oni koji su je i stvarali, a ne oni koji trguju imenom Republike Srpske”.

     

  • Sud odbio žalbu SDS-a: Ne mogu izaći na izbore

    Sud odbio žalbu SDS-a: Ne mogu izaći na izbore

    Apelaciono odjeljenje Suda BiH odbilo je žalbu SDS-a na odluku Centralne izborne komisije BiH da ne ovjeri učešće te stranke na lokalnim izborima u oktobru.

    Podsjetimo, CIK je odbio SDS-a za učešće na lokalnim izborima jer je stranka SDS poslala prijavu CIK-u s računom na ime generalnog sekretara. To su učinili zato što je SDS pod sankcijama.

    “Politička stranka i nezavisni kandidat koji učestvuju na izborina, dužni su otvoriti poseban račun za finansiranje troškova kampanje. Račun otvara organ koji ovlasti politička stranka”, rekli su iz CIK-a tada.

    U međuvremenu, ljudi iz SDS-a su registrovali novu stranku SDS – volja naroda, koja je odobrena od CIK-a BiH.

    Predsjednik SDS-a Milan Miličević je ranije najavio da će se žaliti Ustavnom sudu BiH, ukoliko Apelaciono odjeljenje Suda BiH odbije njihovu žalbu na odluku CIK-a.

    CIK je prethodno odbio saglasnost za ovjeru SDS-a zbog blokade računa te stranke, nakon što su banke dobile nalog da zatvore račune onima koji su na američkoj crnoj listi.

    SDS se nalazi skoro 20 godina na američkoj crnoj listi i do sada su učestvovali u svim izbornim ciklusima.