Autor: INFO

  • Pokret “Kreni-promeni” na putu raskola

    Pokret “Kreni-promeni” na putu raskola

    Od završetka lokalnih izbora, nastupile su velike tenzije unutar pokreta “Kreni – promeni”. Ovaj pokret, koji je do sada uspeo da privuče značajnu pažnju javnosti svojim aktivnostima i kampanjama, sada se suočava sa ozbiljnim unutrašnjim raskolom.

    Zbog očekivanja da će ostvariti daleko bolji rezultat, rukovodstvo pokreta, predvođeno Marinom Pavlić, počelo je da optužuje Savu Manojlovića za neuspeh na izborima. Pavlićeva smatra da je Manojlović najodgovorniji za izborni rezultat i zagovara strategiju postepenog napretka i očuvanja postignutog, umesto radikalnih metoda koje on promoviše.

    Manojlovićev pristup, koji podrazumeva radikalne mere i akcije, izazvao je zabrinutost među članovima pokreta. Mnogi sumnjaju da on deluje po nečijem nalogu, jer takav pristup nesumnjivo vodi ka urušavanju pokreta. Postoje ozbiljne sumnje da Manojlović radi po nalogu BIA, konkretno Marka Parezanovića, za koga ga sve više vezuju čak i unutar njegovih redova.

    Situacija je kulminirala sinoć, kada je došlo do oštre verbalne prepirke između Manojlovića i Pavlićeve. Ovaj incident je pokušan da se prikrije od drugih članova pokreta kako bi se izbegla brza podela na frakcije, ali je informacija ipak procurela u javnost. Pavlićeva zastupa stav da je potrebno očuvati postignute rezultate i postepeno graditi dalje, dok Manojlović zagovara radikalne promene koje bi, po mišljenju mnogih, mogle uništiti pokret iznutra.

    Ukoliko se ove tenzije nastave, postoji ozbiljna opasnost od podela u pokretu “Kreni – promeni”. Različite vizije i pristupi mogu dovesti do stvaranja frakcija, što bi značajno oslabilo pokret i njegovu sposobnost da utiče na političku scenu Srbije. Ovo je postala uobičajena praksa kod opozicionih pokreta, gde su lideri često više motivisani ličnim ambicijama nego opštim dobrom za narod.Zaključak je da pokret “Kreni – promeni” prolazi kroz ozbiljnu krizu liderstva i strategije. Ukoliko ne uspeju da prevaziđu ove unutrašnje tenzije i nađu zajednički put, njihova budućnost bi mogla biti ugrožena, što bi uticalo i na njihov položaj na političkoj sceni Srbije.

  • Brnabićeva i Stevandić sastali se u domu Skupštine Srbije

    Brnabićeva i Stevandić sastali se u domu Skupštine Srbije

    Predsjednici Skupštine Srbije Ana Brnabić i Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, potpredsjednici dva parlamenta i predsjednici i potpredsjednici Parlamentarnog foruma Srbije i Srpske sastali su se u Domu Narodne skupštine Srbije u Beogradu.

    Sastanak je organizovan u okviru obilježavanja Svesrpskog sabora koji se danas održava u Beogradu pod sloganom “Јedan narod, jedan sabor – Srbija i Srpska”.

    Nakon sastanka će u centralnom holu Doma Narodne skupštine biti održan koktel za narodne poslanike dvije skupštine.

  • Prvi Svesrpski sabor – usvojena Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava srpskog naroda

    Prvi Svesrpski sabor – usvojena Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava srpskog naroda

    Na zajednčikoj sjednici vlada Srpske i Srbije usvojena je Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava srpskog naroda.

    Deklaracija je usvojena jedoglasno.

    Deklaracija je usvojena na sjednici koja se održava u okviru Svesrpskog naroda.

    Deklaracija će sada biti upućena parlamentima Srbije i Srpske, rekao je premijer Srbije Miloš Vučević na zajedničkoj sjednici.

    Vučević je istakao potrebu da se radi na očuvanju srpskog identiteta, te naveo da slijedi puno posla u svim segmentima društvenog života.

    On je istakao da je zajednički kulturni i duhvni identitet nedjeljiv.

    Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković istakao je da srpski narod želi da kreira svoju budućnost.

    – Došlo je vrijeme da mi kao srpski narod zaštitimo svoje interese. Ovo danas je istorijski dan. Svi mi ostajemo dio istorije, jer po prvi put srpski narod neskriveno, bez ikakvih ambicija da nanosi bilo kome drugome štetu, želi da kreira svoju budućnost – poručio je Višković.

    On je naglasio da ono što danas se uradi biće i dokumentovano.

    Parlamenti Srbije i Srpske bi u narednih 90 dana trebalo da usvoje Deklaraciju.

    Vlade Srbije i Republike Srpske usvojile su odluku o hitnoj pripremi konkursa za idejno rešenja izgradnje memorijalanih centara za obelžavanje mjesta stradanja u Donjoj Gradini i u Beogradu.

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas ranije da deklaracija rehabilituje srpski nacionalni interes i da će svi biti ponosni na njeno usvajanje.

    – Deklaracija je suštinski nacionalni dokument, dala je odgovore na mnoge izazove i na ono što treba činiti u budućnost – rekao je Dodik na zajedničkoj sjednici vlada Srbije i Republike Srpske.

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da Srbija i Republika Srpska nikad nisu prekršile dogovor postignut prije deset godina, da bez obzira na različita mišljenja – nikad ne smiju da trpe odnosi Srbije i Srpske.

    Najprije želim zahvalim sponzorima i kosponzorima rezolucije o Srebrenici, jer su nas ujedinili u ovom zlokobnom vremenu, rekao je na zajedničkoj sjednici vlada Srpske i Srbije predsjednik DNP-a i poslanik u Skupštini Crne Gore Milan Knežević.

    – Nakon referenduma u Crnoj Gori mi se suočavamo sa nestankom, protjerivali su nam iz udžbenika srpske vladike i pisce, priznavali tzv. Kosovo, zaboravljajući da smo nekad zajedno izvojevali pobjede. Htjeli su da nas natjeraju da je sramota da se izjasnite kao Srbin, a Vladi Crne Gore ne možete dobiti ni mjesto ložača kotlova – naveo je Knežević.

    Srbi iz Crne Gore su kao i drugi Srbi i želimo da tako budemo posmatrani, kaže predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić na zajedničkoj sjednici vlada Srpske i Srbije u Beogradu.

    Naši neprijatelji su uvijek igrali na kartu srpskog nejedinstva, rekao je Ivan Stoiljković, predsjednik Demokratske partije Srba u Sjevernoj Makedoniji, na zajedničkoj sjednici Vlada Republike Srpske i Srbije.

  • Vučić: Molimo se da sve nesloge ostanu iza nas i da pošaljemo poruku mira i ljubavi

    Vučić: Molimo se da sve nesloge ostanu iza nas i da pošaljemo poruku mira i ljubavi

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao je danas, povodom prvog svesrpskog sabora “Јedan narod, jedan sabor – Srbija i Srpska” molebanu za Srbiju i Republiku Srpsku u Hramu Svetog Save sa predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom, zvaničnicima najviših instutucija Republike Srbije i Republike Srpske i predstavnicima Srba iz regiona.

    Molimo se da sve nesloge ostanu iza nas, da pošaljemo poruku mira, sloge i bratske ljubavi, da glasno kažemo da srpski narod najviše želi mir, jer je najveću cijenu uvijek plaćao kada mira bilo nije. Da u slozi i uzajamnom poštovanju živimo sa svojim komšijama, da zajedno napredujemo i sami biramo svoju budućnost – poručio je Vučić na instagram nalogu.

    Predsjednik Srbije je ocijenio da su vremena teška, da je izazova mnogo, a da je istorija naučila Srbe da samo u zajedništvu i sabornosti mogu da nađu onu snagu i mudrost koje su potrebne kako bi sačuvali narod i državu od neumitnih tokova istorije.

    – Zato je ovaj sabor posvećen budućnosti, dok se sa ponosom sjećamo slavnih predaka, naše duhovnosti, kulture i tradicije. Samo na tim čvrstim temeljima možemo da gradimo naše sutra – naveo je Vučić.

  • Dačić: Dva helikoptera za gašenje požara biće smještena u Srpskoj

    Dačić: Dva helikoptera za gašenje požara biće smještena u Srpskoj

    Dva helikoptera biće smještena u Republici Srpskoj tokom ljeta za gašenje požara, poručio je Ivica Dačić, ministar MUP-a Srbije.

    Јuče je održan istorijski sastanak između dva ministarstva unutrašnjih poslova. Bilo je i ranije sličnih stvari, ali nikada u ovakvom obimu. Svaki sektor napraviće program saradnje, od kriminalističke policije da po vanrednih situacija. Tu spada i obuka za policijske snage, a radićemo i na mješovitim patrolama – poručio je Dačić.

    On je naglasio da je 1997. godine pa do danas više od 590.000 Srba iz Republike Srpske dobilo državljanstvo Srbije.

    – Svi koji imaju srpsko porijeklo, mogu da imaju državljanstvo Srbije, a da se ne odriču onoga gdje trenutno žive i nastavićemo sa tom praksom i dalje – istakao je Dačić za RTS.

  • Patrijarh Porfirije: Molimo za jedinstvo i sabornost srpskog naroda

    Patrijarh Porfirije: Molimo za jedinstvo i sabornost srpskog naroda

    Molimo za jedinstvo i sabornost srpskog naroda, kao i za mir među svim narodima, rekao je patrijarh Porfirije u besjedi, nakon molebana za Srbiju i Republiku Srpsku.

    Moleban je služen u sklopu obilježavanja Svesrpskog sabora.

    – Kada znamo ko smo i kada čuvamo svoj pravoslavni način života, onda jesmo sposobni i da razumijemo jedni druge. Da razumijemo druge i drugačije. Da ih prihvatamo i da stupamo u dijalog – naveo je patrijarh Porfirije.

    Pozvao je na slogu i mir.

    Crkva ne pravi razliku među svojom djecom. Naš narod je jedinstven i nit koja nas povezuje jeste pravoslavna vjera i Srpska pravoslavna crkva – rekao je patrijarh Porfirije u besjedi.

    Patrijarh je pozvao srpski narod na solidarnost i sabornost.

    Molebanu su prisustvovali predsjednici Republike Srpske Milorad Dodik i Srbije Aleksandar Vučić, srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, predsjednici skupština Srpske i Srbije Nenad Stevandić i Ana Brnabić, premijer Radovan Višković i Miloš Vučević, ministri u dvije vlade, predstavnici Srba iz regiona.

    Prisutni su i brojni vjernici koji su došli da se pomole za Srpsku i Srbiju i za sav srpski narod da živi u slozi i miru.

    Delegacija iz Republike Srpske, predvođena predsjednikom Republike Miloradom Dodikom, poslije molebana sastala se sa Njegovom svetosti u Patrijaršijskom domu pored Hrama.

  • Lideru SNSD nije dosadilo da najavljuje samostalnost Republike Srpske

    Lideru SNSD nije dosadilo da najavljuje samostalnost Republike Srpske

    Predsjednik Republike Srpske i lider SNSD, Milorad Dodik, nakon prekjučerašnjeg sastanka s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom izjavio je da će referendum o nezavisnosti Republike Srpske od BiH biti održan, a njegov datum će, kako je najavio, biti naknadno određen.

    Inače, referendum o nezavisnosti Srpske od BiH, kako su zabilježili pažljivi hroničari ovdašnjih političkih zbivanja, lider SNSD je u posljednjih 15-ak godina najavljivao više od 40 puta. U svakoj od navedenih prijetnji referendumom predsjednik Republike Srpske isticao je da “nije određen konkretan datum”, ali da, kako je navodio, postoji “odluka o razdruživanju”.

    – Potrebno je da se uradi dosta analiza. Mi bismo to željeli već sada, ali, osim nas, postoje još dvije strane u tom procesu. Za ovo je, naravno, potrebno vrijeme – rekao je u intervjuu za TASS na marginama Peterburškog međunarodnog ekonomskog foruma (SPIEF) predsjednik Republike Srpske.

    On je rekao da u BiH predstoji proces pregovora o razdruživanju.

    – Uvjereni smo da već postoji dovoljno istorijske, civilizacijske zrelosti da je to potrebno i da će se desiti. Mi nikako ne želimo da stvaramo nestabilnost na teritoriji naše zemlje, zato smo, prije svega, predložili BiH da se odvojimo i krećemo se u tom pravcu – istakao je Dodik.

    “Uvijek u opticaju”
    Međutim, prijetnje izdvajanjem Srpske iz BiH aktuelni predsjednik Srpske počeo je da iznosi još u novembru 2012. godine. Tako je, na primjer, nakon sastanka delegacija HDZ BiH i SNSD prije 12 godina, Dodik izjavio da će referendum o otcjepljenju Republike Srpske “uvijek biti u opticaju'”.

    – Mi nismo ni jednog trenutka smetnuli s uma naše referendume i to će sigurno biti uvijek u opticaju i u to budite sigurni. Mi samo sada želimo da damo šansu određenom dogovoru ako je on moguć, a ako nije, šta da radimo? Jednog dana će nam to pasti kao kruška u ruke, kao što će recimo Škotska ili Katalonija učiniti nešto na tom planu. Mi čekamo da imamo primjere u Evropi kako se to radi i da nama ne može niko ništa da prigovori – govorio je tada Dodik.

    Na posebnoj sjednici Narodne skupštine RS, održanoj 10. marta 2021. godine, lider SNSD takođe je najavljivao referendum “za godinu ili dvije”.

    – Ja ne želim ništa loše Bošnjacima i u Republici Srpskoj pozivam ih na suživot koji je moguć i koji je potreban. Ljudi moji, oni nama 26 godina stalno govore da smo mi genocidan narod, da Republika Srpska ne treba postojati i onda kažu morate biti tu. Nećemo biti tu. Razuman period je godinu do dvije. Ako ne bude, ja ću doći ovdje i ja predlažem referendum o statusu Republike Srpske i baš me briga šta će ko reći – izjavio je tada Dodik.

    Dodik je i 3. decembra prošle godine takođe pominjao otcjepljenje, tom prilikom ne pominjući bilo kakvu političku krizu u zemlji. Lider SNSD tada je komentarisao predsjedničke izbore u SAD.

    – Kada je u Americi pobijedio Donald Tramp, imao sam namjeru da proglasim nezavisnost Republike Srpske, a onda su se neki oko mene uplašili i to nisam uradio. Moram da kažem da mi je danas žao što to nisam uradio. Ali, ako bi Tramp ponovo pobijedio, mislim da ne bih oklijevao – govorio je Dodik.

    O mirnoj podjeli BiH lider SNSD govorio je i nakon nedavnog usvajanja Rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN.

    – Republika Srpska je stabilna i sposobna da se zaštiti od svih napada. Nikakvi razgovori o prihvatanju tzv. rezolucije o Srebrenici neće postojati. Mirna podjela je jedino rješenje za sve narode u BiH. CIK BiH je uzurpirao nadležnosti koje pripadaju Republici Srpskoj. Izborni zakon Srpske je u skladu s Ustavom. Biće “Dan D”, ako se neko usudi preći granice i realizovati scenario po kojem se otvara prostor da on (Kristijan Šmit) nešto nametne. Ako nastave s rasturanjem Dejtona, dobiće samostalnu Republiku Srpsku i raspalu nefunkcionalnu Federaciju – govorio je Dodik, reagujući na mogućnost nametanja izbornog zakona od strane Kristijana Šmita koga institucije Srpske, inače, ne priznaju za visokog predstavnika.

    U oktobru 2023. godine aktuelni predsjednik Srpske takođe je komentarisao to što Kristijan Šmit planira donijeti zakon o državnoj imovini, pa je ponovno posegao za najavom secesije.

    – Ukoliko se tako nešto desi, može da računa istu noć odluku o nezavisnosti. Sve formalno pravne stvari su na našoj strani – izjavio je tada Dodik.

    Prijetnje odvajanjem Srpske od BiH Dodik je ponovio i povodom 81. godišnjice Bitke na Kozari, u julu 2023. godine, kada je rekao da ne planira secesiju, ali i dodao da “neće poštovati posljednje odluke Kristijana Šmita”. Tom prilikom otvorio je i mogućnost raspisivanja referenduma o “najvažnijim pitanjima statusa Republike Srpske”.

    – Ukoliko bude i dalje pritisaka, vjerujemo da do Nove godine Republika Srpska bi mogla da ima referendum u kom će se izjašnjavati o najvažnijim pitanjima njenog statusa i o tome na koji način će se ići dalje – govorio je Dodik.

    Avanturistička politika
    Komentarišući za Srpskainfo već po ko zna koji put ponovljenu najavu lidera SNSD da će Srpska raspisati referendum o nezavisnosti, član Predsjedništva PDP i šef poslaničkog kluba te stranke u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Igor Crnadak, kaže da od Dodikovih prijetnji referendumom o samostalnosti Srpske neće biti ništa, kao što, podsjeća, to nije bilo ni do sada.

    – Zbog neodgovorne politike SNSD Republika Srpska je danas u velikoj opasnosti i riziku jer je takva politika dovela Srpsku u potpunu izolaciju. Ovdje nikakvih investicija nema već godinama, a u Srpskoj vlada beznadežno stanje i jedna vrlo sumorna perspektiva iz ugla većine građana. Ovo je još jedan dokaz neodgovorne i avanturističke politike koju SNSD vodi već godinama – kaže Crnadak za naš portal.

    Politički analitičar Tanja Topić, komentarišući posljednja obećanja lidera SNSD o raspisivanju referenduma o samostalnosti Srpske, ističe da ovo nije prvi put da se od lidera najveće stranke u Srpskoj mogu čuti kontradiktorna obećanja.

    – S jedne strane imamo zaklinjanje u Dejton, zahvalnost Rusiji što je jedina dosljedna u njegovom sprovođenju i poštivanju, dok onda istovremeno s druge strane priča se o raspisivanju referenduma o nezavisnosti i napuštanju “propale BiH” – kaže Topićeva.

    Dodaje da tu, očigledno, nešto “debelo ne štima” jer Dejton i samostalna Srpska, kako ističe, ne idu zajedno.

    – Da nije bilo slikanja s Aleksandrom Duginom, ovakve poruke iz Rusije mogle bi biti viđene kao dimne bombe, po ko zna koji put. Podsjetiću da je Dugin, kao Putinov strateg, govorio o tome kako je odgovor Zapadu “udarac na Balkanu” i kako, ako sve počne u Republici Srpskoj, koja je žila kucavica, pokrenuće se stvari u regionu – navodi Topićeva.

    Ističe da slikanje sa “takvim stratezima i ideolozima izgleda zlokobno i dovoljno je da izazove novu zebnju”.

    – Za sada odgovor Zapada izostaje, dok istovremeno raste broj idolopoklonika Dugina među Srbima, a stare prijetnje i planovi domaćih političkih aktera ovog puta upakovane su u opasnije pakovanje. U svakom slučaju, ostajemo u istom bremenitom i retorički opasnom okviru – zaključuje Topićeva.

     

  • Sudar u Banjaluci: Poginuo policajac

    Sudar u Banjaluci: Poginuo policajac

    U udesu koji se dogodio sinoć u Banjaluci poginuo je policajac.

    Kako nezvanično saznaje ATV, udes se desio sinoć oko dva časa, na raskrsnicu ulica Bulevar Milutina Milankovića i Knjaza Miloša, a došlo je do sudara golfa i službenog policijskog vozila

  • Poruka Lavrova Svesrpskom saboru: Rusi i Srbi rame uz rame pružali otpor neprijatelju

    Poruka Lavrova Svesrpskom saboru: Rusi i Srbi rame uz rame pružali otpor neprijatelju

    Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov uputio je pismo učesnicima Svesrpskog sabora u Beogradu u kojem je istakao da su Srbi i Rusi pružali rame uz rame otpor neprijateljima i osvajačima i zajedno gradili miran život.

    Dragi srpski prijatelji! Naše narode spajaju viševjekovne veze, zajedničke tradicionalne vrijednosti, prijateljstvo provereno vremenom i teškim iskušenjima. Rusi i Srbi su rame uz rame pružali otpor neprijateljima i osvajačima, zajedno gradili miran život – naveo je Lavrov u pismu u koje je Tanjug imao uvid.

    On je dodao da se “danas suočavamo sa novim izazovima, udruženo se suprotstavljajući snagama koje pokušavaju da cijelom svijetu nametnu svoja pravila, izvrnu istoriju, usade u svijest naše dejce tuđe i antihumane postulate”.

    – Јunački srpski narod je jasno pokazao da neće se pomiriti sa neokolonijalnim porobljavanjem. Zato Zapad i pokušava da kazni Srbe, liši ih slobode, oduzme njihova iskonska ognjišta, natjera da odustanu od prava na sopstveno mišljenje i nezavisnu politiku, rastavi i rasturi – istakao je Lavrov.

    On je dodao da je “jedinstvo sada važnije nego ikada” i da je ono upisano u genetski kod Srba, jasno odraženo u srpskoj simbolici – u čuvenoj krilatici “Samo sloga Srbina spasava”.

    – Samo u slozi je moguće sačuvati svoj identitet, umnožiti istorijsku i kulturnu baštinu koju su nam ostavili preci, odbraniti pravo da sami određujemo nacionalne prioritete i težimo njihovom sprovođenju, graditi harmonične i prijateljske odnose sa susjedima – rekao je ministar spoljnih poslova Rusije.

    Lavrov je naveo da “Rusija nikada neće zatvoriti oči pred bilo kojom nepravdom prema bratskom srpskom narodu, pokušajima demonizacije Srba, gaženjem njihovih zakonitih prava”.

    – Zajedno sa drugim slobodarskim nacijama nastavićemo da gradimo novi svjetski poredak – na osnovu ravnopravnosti, dijaloga, uzajamnog poštovanja i međusobnog uvažavanja interesa – naveo je Lavrov u pismu upućenom učesnicima današnjeg Svesrpskog sabora u Beogradu.

  • Orban: Da želi, EU može da zaustavi sukob u Ukrajini za dan

    Orban: Da želi, EU može da zaustavi sukob u Ukrajini za dan

    Rukovodstvo EU moglo bi da zaustavi sukob u Ukrajini za 24 sata da želi, međutim, oni žele direktan sukob s Rusijom i kreću se ka tome, izjavio je premijer Mađarske Viktor Orban.

    Kada bi rukovodstvo EU sada želelo da bude mir, prekid vatre bi nastupio na frontu za 24 sata. Trebalo bi samo da kažu:”Dragi Ukrajinci, neophodan je prekid vatre, morate da stanete, nećemo više davati ni oružje ni novac dok se ne obustavi vatra i ne počnu pregovori”. Bivši američki predsjednik Donald Tramp to može da sredi za dan – rekao je Orban u intervjuu za TV2.

    Orban je dodao da ako zapadne zemlje nastave da donose odluke o slanju Ukrajini oružja sve većeg dometa istim tempom kao i do sada, uskoro ćemo se približiti posljednjoj tački nakon čega će se zapadnoevropski ili američki vojnici pojaviti u Ukrajini.

    – Ovog trenutka smo na nekoliko centimetara od direktnog sukoba – upozorio je on i dodao da lideri EU to žele.

    Orban se u martu sastao sa Trampom koji je rekao da neće davati novčanu pomoć Ukrajini ako ponovo postane predsjednik, a Evropa bez Amerike ne može da finansira taj sukob i on bi onda završio.

    Budimpešta želi dogovor sa NATO

    Mađarski premijer je rekao i da generalni sekretar NATO Јens Stoltenberg naredne nedjelje dolazi u posetu Mađarskoj i da će se tada razgovarati o neučešću Budimpešte u aktivnostima Alijanse protiv drugih zemalja.

    – Sljedeće nedjelje, poslije izbora za EP, dolazi nam generalni sekretar NATO i mi ćemo razgovarati i o tome. Potom, 1. jula slijedi samit NATO u Vašingtonu. Moramo da se borimo za to da Mađarska može, kao što i želi, da ostane po strani svih aktivnosti koje žele da sprovode van njenih granica, a protiv drugih država – rekao je Orban.

    On je i ranije govorio da Mađarska želi da sklopi dogovor sa Stoltenbergom ili njegovim nasljednikom o tome da Budimpešta neće učestovati u eventualnim operacijama protiv Rusije u Ukrajini, a da pri tome ostane članica saveza.

    Ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto je ranije rekao da NATO želi da poveća svoju koordinacionu ulogu u isporukama oružja Ukrajini i obuci vojnika i da 31 zemlja podržava tu odluku, ali da Mađarska ne želi i neće biti dio toga.