Autor: INFO

  • Pao dogovor Bajdena i Makrona o upotrebi zamrznute ruske imovine za pomoć Ukrajini

    Pao dogovor Bajdena i Makrona o upotrebi zamrznute ruske imovine za pomoć Ukrajini

    Američki predsjednik Džozef Bajden objavio je danas da je postigao sporazum sa francuskim predsjednikom Emanuelom Makronom o korišćenju profita od zamrznutih ruskih sredstava za pomoć Ukrajini.

    Bajden je to izjavio tokom posjete groblju američkih vojnika u mjestu Belou u Francuskoj, gdje je prethodnih dana bio na obilježavanju 80. godišnjice od savezničkog iskrcavanja u Normandiji i državnoj posjeti Makronu, prenosi Rojters.

    “Ideja da možemo da izbjegnemo umiješanost u velike bitke u Evropi nije realistična. Zato su toliko važna savezništva koja imamo”, rekao je Bajden novinarima, prenosi Tanjug.

    On je podsjetio da su SAD pomogle zaustavljanje Nemačke u Drugom svjetskom ratu i napomenuo da se “Amerika pojavi kada je potrebna”.

    Bajden je u srijedu doputovao u Francusku, a u četvrtak je održao govor povodom 80. godišnjice Dana D, odnosno iskrcavanja saveznika u Normandiji 1944. godine.

    Iz Bijele kuće je u utorak potvrđeno da će Bajden učestvovati na samitu G7 u Italiji od 13. do 15. juna i da će razgovarati sa liderima država G7 o korišćenju ruskih sredstava za pomoć Ukrajini.

    Od početka rata u Ukrajini, zemlje članice Evropske unije i G7 zamrzle su oko polovinu ruskih deviznih rezervi, u iznosu od oko 300 milijardi evra, pri čemu se oko 200 milijardi nalazi u EU, uglavnom na računima belgijske kompanije koja pruža finansijske usluge Euroklir.

  • Vučević poručio da je Svesrpski sabor izazvao različite reakcije i da to neće zaustaviti Srbe da ispune 49 tačaka deklaracije

    Vučević poručio da je Svesrpski sabor izazvao različite reakcije i da to neće zaustaviti Srbe da ispune 49 tačaka deklaracije

    Miloš Vučević, premijer Srbije, izjavio je da je Svesrpski sabor izazvao različite reakcije u regionu i zbog toga, kako je poručio, ne može da kaže da je iznenađen.

    Predsjednik SNS je na svom Instagram profilu napisao: “Mnogo je onih kojima smeta politika predsjednika, Aleksandra Vučića, koja je rezultirala obnovom nacionalnog ponosa, slogom i jedinstvom, kakvo odavno nije postojalo među Srbima”.

    – Takvim zlonamjernicima kojima smeta sve što ima srpski predznak ne vrijedi govoriti. Oni su obnevidjeli od mržnje i bojim se da to stanje nije lako izmijeniti. Ali oni niti mogu, niti će, spriječiti Srbe da ispune svaku od 49 tačaka iz upravo usvojene deklaracije – naveo je Vučević nakon Svesrpskog sabora.

    “Nova realnost od koje će svima biti bolje”
    Premijer Srbije poručio je da je “ovo nova politička realnost na koju će svi morati da se naviknu”, piše Blic.

    – Nova realnost od koje će svima biti bolje. Čak i onima koji to trenutno ne vide – zaključio je Vučević.

     

  • Šolc izviždan na mitingu stranke, oglasio se nakon incidenta

    Šolc izviždan na mitingu stranke, oglasio se nakon incidenta

    Njemačkog kancelara Olafa Šolca izvikali su propalestinski demonstranti na posljednjem kampanjskom skupu njegove Socijaldemokratske stranke nemačke (SPD) prije izbora za Evropski parlament.

    Demonstranti bijesni zbog podrške koju Njemačka pruža Izraelu u ratu u Gazi vikali su i ometali Šolca za vrijeme njegovog govora, prenosi Euronjuz.

    Kancelar je rekao da ti demonstranti pripadaju demokratiji koja dozvoljava slobodu govora, ali je i dodao da je napad militantne grupe Hamas na Izrael u oktobru prošle godine bio “nehuman”.

    Njemačka, koja osjeća posebnu obavezu prema Izraelu, podržava tu zemlju politički i vojno, piše Euronjuz, dodajući da je izvoz oružja iz Njemačke u Izrael porastao desetostruko od 2022. godine, prenosi Tanjug.

  • Stevandić: Deklaracijom uređujemo budućnost našeg naroda

    Stevandić: Deklaracijom uređujemo budućnost našeg naroda

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je danas da Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda, koja je usvojena juče u okviru Svesrpskog sabora, nije nikakav demonstrativni akt, već je riječ o aktu kojim se uređuje budućnost našeg naroda i koji će prije ili kasnije biti izložen u muzeju.

    Stevandić je za Tanjug rekao da su se geopolitičke prilike promijenile, što nas je dovelo u poziciju da potpišemo dokument kojim se definišemo kao jedan narod.

    – I na Kosovu i Metohiji i u Republici Srpskoj i u Crnoj Gori, budući da Srbija kao matica, a Republika Srpska kao državotvorni entitet imaju formalitet na potpisivanje takvog dokumenta. On je potpisan između dve vlade i ići će u dve skupštine – naveo je Stevandić.

    Deklaracija je, prema njegovim rečima, s pravne strane nedodirljiva jer je zasnovana na međunarodnim ugovorima i rezolucijama Ujedinjenih nacija.

    Dodaje da je povodom njenog usvajanja najviše čestitki pristiglo iz američke i nemačke dijaspore i ističe da je prvi put za 32 godine postojanja Republike Srpske predsednik srpskog parlamenta pozvao svoje kolege s druge strane Drine.

    – Osvrćući se na to što je američki AP Svesrpski sabor ocenio kao “nacionalistički skup, koji je podigao obrve državama u regionu – Stevandić je rekao da se oni još uvek vode stereotipima iz devedesetih godina prošlog veka.

    – Oni to posmatraju i na način da jedina nezavisna zemlja od Atlantskog okeana do Crnog mora, koja ne pristupa vojnim blokovima ni NATO-u jeste Srbija i uz nju Bosna i Hercegovina, zato što je Republika Srpska ta koja ne dozavoljava ulazak BiH u NATO – naglasio je Stevandić.

    Govoreći o raspisivanju konkursa za idejno rešenje za izgradnju memorijalnih centara posvećenih jasenovačkim žrtvama, predsednik Narodne skupštine Srpske je rekao da smo dovoljno ekonomski snažni da ulažemo u duhovnu obnovu.

    Osvrćući se na rezoluciju o Srebrenici, Stevandić kaže da mi ne negiramo zločin koji se tamo dogodio, ali da srpskom narodu niko ne može da lepi etiketu genocidnosti.

    – Smatramo da je to naša mrlja, ali mnogo je drugih mrlja koje su skrivene i naša je u toj varijanti dosta manja – kaže Stevandić.

    U nacrtu deklaracije je navedeno da Svesrpski sabor smatra da je Sretenje, 15. februar, Dan državnosti Republike Srbije i Dan državnosti Republike Srpske koji treba ujedinjeno i zajednički proslavljati, a Stevandić tim povodom ističe da se Republika Srpska neće odreći 9. januara, Dana Republike Srpske.

    – Nama je 9. januar rođendan, a rođendan ne mora da bude Dan državnosti. Državnost je nešto što možda pripada jednom širom spektru. Mi Sretenje (15. februar) dodajemo, tako da ne oduzimamo 9. januar – istakao je predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske.

  • Dodik: Svesrpski sabor ostaće upamćen kao jedan od važnijih dana moderne srpske istorije

    Dodik: Svesrpski sabor ostaće upamćen kao jedan od važnijih dana moderne srpske istorije

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je da će Prvi svesrpski sabor ostati upamćen kao jedan od važnijih dana moderne srpske istorije.

    Dodik je naveo da je u danu koji je važan ne samo za ovu generaciju već za mnoge generacije koje dolaze, u kome treba razumjeti da je srpski narod savladao prepereke u borbi za svoj identitet i pravo na odluku ključna riječ sloboda.

    – Ključna srpska riječ našeg života i našeg postojanja je sloboda. Za slobodu kroz vijekove Srbi su dali mnogo žrtava – istakao je Dodik u objavi na Instagramu.

    On je dodao da su Srbi bili u neprilici da jasno i glasno iskažu svoj nacionalni i državni interes.

    – Kroz deklaraciju smo donijeli stavove i zaključke i rekli da smo privrženi Dejtonskom sporazumu. Sve ćemo to činiti u miru, imamo načina, znamo da možemo. Naša ljubav i naša zaglednosta su u Srbiju i srpski narod gdje god on živio – rekao je Dodik.

  • Patrijarh Porfirije: Strpljenje i smirenje je naše unutrašnje ozdravljenje

    Patrijarh Porfirije: Strpljenje i smirenje je naše unutrašnje ozdravljenje

    Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije pozvao je na strpljenje i smirenje jer se u tome nalazi unutrašnje ozdravljenje.

    Prolazeći kroz bezizlazne situacije, iskušenja, nevolje i teškoće, Njegova svetost je ukazao da ne treba tragati za krivcem, već se boriti protiv vlastitog iskušenja da neko mora biti kažnjen da bi se uspostavila pravda, objavljeno je na sajtu Srpske pravoslavne crkve.

    Nakon što je služio Svetu arhijerejsku Liturgiju u Sabornoj crkvi u Beogradu, patrijarh je u besjedi podsjetio na Јevanđelje po Јovanu koje navodi neke događaje iz života Spasitelja koji nisu zapisani u drugim jevanđeljima.

    Ukazao je da jevanđelist Јovan navodi čuda koje je Gospod činio, poput iscjeljenja slijepoga od rođenja, postavljala su se razna pitanja čime su ljudi pokazali logiku ovog svijeta da u svemu pokušavaju da nađu logične i racionalne razloge.

    – Sve pokušavaju da razumiju iz logike ovog svijeta. Logika vjere, logika ljubavi ne poštuje racionalne razloge i logiku ovog svijeta, ne poštuje kauzarni poredak ovog svijeta. Naprotiv, logika ljubavi i vjere ima svoja pravila i ona je sva u čudu – rekao je patrijarh srpski.

    Prema njegovim riječima, reakcija fariseja i književnika koji su se držali pravila i zakona, kojima su pravila i zakoni bili važniji od čovjeka, upravo daleko od logike vjere ostavlja ih lišene saznanja onoga što se desilo u čudu iscjeljenja slijepog od rođenja.

    – S jedne strane, oni koji prate Hrista pitaju se ko je kriv i smatraju da za sve mora postojati krivac ili krivica. Za sve što se ne uklapa u logiku ovog sveta mora da postoji onaj koji će biti kažnjen. To isto, na drugi način, čine i fariseji – rekao je patrijarh.

    Patrijarh kaže da Gospod daje odgovore i na mnoge nedoumice i na mnoga stanja kroz koja ljudi prolaze.

    – Treba da imamo smirenje i strpljenje da dočekamo da nam se javi Gospod, koji će baš zbog toga što smo imali strpljenje i smirenje dati i odgovor na našu nedoumicu. To strpljenje i smirenje nije ništa drugo nego unutrašnje ozdravljenje koje nas čini sposobnima da možemo da pronikemo u tajne koje se ne mogu razumeti logikom i pravilima ovog svijeta – rekao je srpski patrijarh u besjedi.

  • Miličević: 9. januar i SDS su vječni i dio identiteta srpskog naroda

    Miličević: 9. januar i SDS su vječni i dio identiteta srpskog naroda

    Deveti januar i zabrana SDS-a su, smatra on, završni čin uništavanja identiteta Republike Srpske nakon kojeg Dodik može ponoviti čuvenu rečenicu Stipe Mesića: ”Ja sam svoj posao završio”. ”E, pa nije završio svoj posao i neće dok je ijednog Srbina u Republici Srpskoj. Živjeće i 9. januar i SDS“, ističe Miličević.

    ‘Deveti januar je dan Republike Srpske i tako će ostati zauvijek. To što Milorad Dodik, mimo volje naroda iskazane na referendumu, pokušava da se odrekne 9. januara čin je veleizdaje. Republika Srpska ima svoj Dan Republike – 9. januar koji je simbol identiteta srpskog naroda i duboko je ukorijenjen u našoj istoriji i tradiciji. Nećemo dozvoliti da se njegova važnost umanji ili ukloni”, poručio je predsjednik SDS-a Milan Miličević.

    On podsjeća da je 700.000 građana Republike Srpske na referendumu reklo da je 9. januar Dan Republike i da volju naroda niko ne smije urušavati, a pogotovo ne predsjednik Republike koji treba da predstavlja jedinstvo naroda.

    ”Moram reći da nisam iznenađen Dodikovim potezom jer je ovo samo završni čin kontinuiteta njegove politike koja je počela ukidanjem platnog prometa sa Srbijom, ukidanjem naših registarskih tablica, pasoša i ličnih karti. Dok je bio `najveći Srbin’, istovremeno je sproveo Arbitražnu odluku za Brčko, formirao Sud i Tužilaštvo BiH, kao i SIPA i desetine agencija na nivou BiH. Zabranu himne Bože pravde prihvatio je riječima da ‘nije fer jer je odluka donijeta na Svetog Savu’. Izbrisao je sva obilježja pod kojim je stvorena Republika Srpska i koja su dio identiteta srpskog naroda”, navodi Miličević.

    Deveti januar i zabrana SDS-a su, smatra on, završni čin uništavanja identiteta Republike Srpske nakon kojeg Dodik može ponoviti čuvenu rečenicu Stipe Mesića: ”Ja sam svoj posao završio”.

    ”E, pa nije završio svoj posao i neće dok je ijednog Srbina u Republici Srpskoj. Živjeće i 9. januar i SDS“, ističe Miličević.

    On žali što je Dodik zloupotrijebio Svesrpski sabor za podmetanje kukavičijih jaja, kako bi trgovao sa strancima, a u strahu od procesa koji se vodi pred Sudom BiH.

    ”Republikom Srpskom se ne trguje. Ona nije na prodaju”, jasan je Miličević i dodaje:

    ”Sretenje poštujemo kao dan državnosti Srbije, ali Republika Srpska je nastala 9. januara”.

    ‘Glas naroda je jasan, i mi ćemo se, poručuje Miličević, boriti za očuvanje naših simbola koji predstavljaju identitet Republike Srpske, pri tome nikad ne ugrožavajući odnose Srbije i Srpske.

    „Naše jedinstvo je temelj snage i prosperiteta, i svaki pokušaj da se to jedinstvo naruši biće odlučno odbijen”, smatra Milan Miličević, predsjednik SDS.

    Navodi da SDS podržava stavove predsjednika Aleksandra Vučića, posebno njegovo opredjeljenje da je najveći srpski nacionalni interes ekonomija, kao i Republika Srpska u okviru Dejtonskog sporazuma.

    „Srbija i Srpska moraju se boriti za ekonomski napredak. Snažna ekonomija je ključna za prosperitet i stabilnost našeg naroda, a jedinstvo koje dijelimo sa Srbijom predstavlja osnovu za ostvarenje tih ciljeva. Žao nam je što je Milorad Dodik zloupotrijebio svoju poziciju da bi trgovao sa strancima i bacio mrlju na deklaraciju”, poručio je Miličević.

     

  • Trivić: Milorad Dodik je ukinuo Dan Republike

    Trivić: Milorad Dodik je ukinuo Dan Republike

    „Priča o izdaji je, po ko zna koji put, dobila svog istinskog “heroja”. Odlazi Milorade dok još išta ima iza tebe ostati!“, poručila je Trivićeva.

    „Milorad Dodik je ukinuo Dan Republike. Isključivo na njegovo insistiranje ova tema se našla u Deklaraciji. Od svih izdaja nacionalnih interesa, ideja o ukidanju 9. januara kao Dana Republike je najteža“, izjavila je Jelena Trivić, predsjednica Narodnog fronta.

    Trivićeva podsjeća da se radi o datumu koji svoje korijene vuče daleko u prošlost i da je Republika Srpska nastala kao odgovor Srba sa ovih prostora na Golgotu koju smo kao narod preživjeli u Drugom svjetskom ratu. Dodaje da je ona nastala kao potreba da nam se bilo šta slično ne ponovi.

    „Dan Republike je 9. januar. Danas je 9. jun. Za tačno sedam mjeseci obilježićemo još jedan Dan Republike. To je istorijska činjenica i Dodik je ne može obrisati gumicom. Od lažnog predsjednika nismo ništa bolje ni očekivali nego da gazi sve što je sveto“, navela je Trivićeva.

    „Koliki je Dodik lažov pokazuje činjenica da se navodno zalaže za mirno razdruživanje, a s druge strane de fakto provodi odluku Ustavnog suda BiH o Danu Republike. Ako se razdružuje, čemu ukidanje 9. januara kao Dana Republike?! Ako je i od Dodika, previše je“, oštro je reagovala Jelena Trivić, te zaključila:

    „Priča o izdaji je, po ko zna koji put, dobila svog istinskog “heroja”. Odlazi Milorade dok još išta ima iza tebe ostati!“

     

  • Borenović: Dodik jednim potezom pogazio volju naroda

    Borenović: Dodik jednim potezom pogazio volju naroda

    – Pokazalo se opet da tom čovjeku ništa nije sveto. Što on duže vlada, Republike Srpske je manje. Republika Srpska i njen dan jesu svetinja, a on mora biti zaustavljen u svojoj razornoj misiji – istakao je Borenović.

    Na pitanje „Da li podržavate da se 9. januar obilježava i slavi kao Dan Republike Srpske?”, skoro 700.000 ljudi u Republici Srpskoj je jasno i glasno, 25. septembra 2016. godine, odgovorilo – da. To je volja naroda Republike Srpske, volja onih koji su je stvarali i tu volju nije prekrojio niko, pa neće ni Milorad Dodik.

    Rekao je ovo predsjednik PDP Branislav Borenović, ističući da je 9. januar istorijska činjenica i narodna volja, provedena 1992. godine i potvrđena 2016. godine, uz poruku: “To je Dan Republike Srpske!”

    – Sve simbole postojanosti sa kojima se istinski identifikujemo, najveći izdajnik srpskog naroda i najpoznatiji dezerter, Milorad Dodik, je predao. Predao je grb Nemanjića, dao je himnu „Bože pravde“, a sada kidiše na 9. januar kao Dan Republike Srpske. Mnogi protivnici Republike Srpske su prije Dodika najdirektnije pokušavali da nam uzmu taj dan, ali nisu uspjeli, i to ne smije proći! – istakao je Borenović.
    Borenović podsjeća da je Dodik govorio narodu da treba da se srami svako ko ne izađe na referendum, da je 9. januar sveti dan za Republiku Srpsku i da nikada nećemo odustati od 9. januara.

    – Pokazalo se opet da tom čovjeku ništa nije sveto. Što on duže vlada, Republike Srpske je manje. Predaje naše simbole, sve manje nas je kao naroda ovdje, uništava svaki naš simbol na koje imamo pravo i sve za šta smo se borili. Republika Srpska i njen dan jesu svetinja, a on
    mora biti zaustavljen u svojoj razornoj misiji – istakao je Borenović.

  • Orban nakon glasanja: Ovo su izbori za rat ili mir u Evropi

    Orban nakon glasanja: Ovo su izbori za rat ili mir u Evropi

    Najvažnije pitanje evropskih izbora je da li Evropa treba da ostane izvan rata ili da uđe u rat, rekao je danas predsjednik mađarske vlade Viktor Orban poslije glasanja na izborima za Evropski parlament.

    “Danas moramo da pobijedimo na ovim izborima u Evropi, ovo su prvi evropski izbori na kojima se ta tema provlači kroz skoro sve zemlje članice. Pratio sam njemačku, italijansku i francusku izbornu kampanju, svi su pričali o ratu, tako da je to sada panevropsko pitanje”, rekao je Orban, prenosi Tanjug.

    Odgovarajući na pitanje novinara, Orban je rekao da mir u Ukrajini može da se postigne u dva koraka.

    “Prvo treba pobijediti na evropskim izborima i njihovi rezultati treba da se tumače kao mišljenje ljudi o pitanju rata i mira”, rekao je on, prenosi MTI.

    U Mađarskoj se danas bilježi velika izlaznost, a do 13 časova glasalo je 33,14 odsto birača, više od dva miliona ljudi. Istovremeno sa izborima za EP, u Mađarskoj se održavaju i lokalni izbori.

    Inače, prvi podaci o izlaznosti na izborima za Evropski parlament u zemljama u kojima se danas glasa, pokazuju različit odziv birača do 11 sati.

    Do 11.30 u Hrvatskoj je glasalo je 7,69 odsto birača, što je za više od dva odsto manje nego na izborima 2019. godine, kada je izlaznost bila 9,93 posto.

    Nešto više od 3,7 miliona birača u Hrvatskoj bira 12 hrvatskih poslanika koji će ih idućih pet godina predstavljati u Evropskom parlamentu, penosi Tanjug.

    U Sloveniji je do 11 sati zabilježena izlaznost od 11,88 odsto, što je tri procentna poena više nego prije pet godina, pokazuju podaci Nacionalne izborne komisije, prenosi STA.

    Slovenci biraju devet poslanika za EP, a birališta se zatvaraju u 19 sati.

    U Bugarskoj je, prema podacima izborne komisije, izlaznost do 11 sati na glasanju za nacionalni i evropski parlament bila je oko 8,5 odsto, prenosi Rojters.

    U Grčkoj je do 11.30 glasao 1.260.931 birač, odnosno 13,1 odsto upisanih, prenose grčki mediji.

    U Rumuniji je do 13 sati glasalo 21,93 odsto birača s pravom glasa na izborima za Evropski parlament. U Francuskoj je do podneva glasalo 19,81 odsto birača s pravom glasa.

    Prvi rezultati biće objavljeni u 23 sata, a rezultati izlaznih anketa u 19 sati.