Autor: INFO

  • Stevandić odgovorio Zagorki Grahovac: Tri prsta nisu ružna poruka

    Stevandić odgovorio Zagorki Grahovac: Tri prsta nisu ružna poruka

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i lider Ujedinjene Srpske, dr Nenad Stevandić, odgovorio je na komentare narodne poslanice Zagorke Grahovac o načinima iskazivanja nacionalne pripadnosti. Naglasio je da se nikome ne može zabraniti način na koji se ona ispoljava.

    “Ako vi ćutite, a ja pjevam, ako vi ćutite o nacionalnoj svijesti Srba, a ja o tome pjevam, to je jedno, ali drugo ne isključuje, to je zajednički doprinos. Nema zajedničkog doprinosa ako sudite po nekom načinu, nema jedinstva”, rekao je Stevandić.

    Dodaje da podizanje tri prsta ne znači da se nekome upućuje ružna poruka niti da je to psovka, te da veliki broj Srba podiže tri prsta. “Ograđivati se od toga znači negirati tako i pozivati druge da negiraju način koji neko drugi možda ne osjeća”, napomenuo je Stevandić.

    “Molim vas, ako pretendujemo na jedinstvo, onda nema smisla suprotstavljati se ili kritikovati nečiji način podizanja tri prsta. To je povezano sa deklaracijom, himnom “Bože pravde” ili obilježavanjem 9. januara, što su stvari koje se podrazumijevaju, ali to ne isključuje različite načine na koje mi to doživljavamo, vi ili ja”, rekao je Stevandić.

    Dodao je da političko neslaganje ne znači da svako od nas nema svoj način da pokaže svoju pripadnost i predanost svom narodu, svoju istoriju i vjeru te da se u to ne treba miješati ili kritikovati.

    ‘Zato vas molim da ne miješate osobne percepcije u nešto što je zajedničko, jer to nije politički korektno, a ni ljudski ulaziti u način na koji netko osjeća. Nijedna poruka, koju možda ja ne podržavam na isti način, nije provokativna ili uvredljiva; ljudi je tako doživljavaju, ali vas najsrdačnije molim da nečije postupke ne kritizirate onako kako ne biste željeli da drugi kritiziraju vas”, zaključio je Stevandić.

  • Stevandić: Šmit, Salkić i Vukanović govore slično

    Stevandić: Šmit, Salkić i Vukanović govore slično

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i predsjednik Ujedinjene Srpske, dr Nenad Stevandić, istakao je ključnu važnost očuvanja jedinstva među Srbima i zaštitu 9. januara kao Dana Republike Srpske. U svom govoru, Stevandić je naglasio da je primio pismo od nelegitimnog Kristijana Šmita, u kojem su se njegove primjedbe poklopile s onima koje su iznijeli gospodin Salkić i gospodin Vukanović.

    “Potpuno razumijem želju svih da doprinesu, uvažavam sve primjedbe kolega iz opozicije i naučne zajednice. Naša kuća će biti jedinstvena i moramo ostati jedinstveni jer ne znamo kako će se budućnost odvijati,” rekao je Stevandić.

    Stevandić je istakao da su pravopis, gramatika i sitna slova važni, ali da je najvažnije da su sva pravna i etička pitanja riješena na referendumu. “Svi članci su napisani tako da ne otkrivamo ni imena ni prezimena, a možemo se ponositi njihovim sadržajem,” dodao je.

    Naglasio je da je volja naroda nesporna i da se svake godine odlukom vlade obilježava 9. januar kao praznik, uprkos međunarodnim pritiscima. “Sve što sam radio oko 9. januara i svih drugih pitanja, trudio sam se da nađem neku vrstu kompromisa,” rekao je Stevandić.

    Podsjetio je na pravni čorsokak u kojem se nalaze, ali je istakao da to ne znači da treba da se politički razjedinjuju oko toga. “Dobio sam pismo od visokog predstavnika, ali pošto ga ne priznajem, nisam smatrao da je potrebno da ga distribuiram poslanicima,” rekao je.

    Stevandić je istakao značaj zajedničkog stava Srbije i Republike Srpske. “Deklaracijom o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda, Srbija i Republika Srpska imaju identično mišljenje. To je mnogo važnije od naših sitnih zadjevica,” rekao je.

    Narodna skupština Republike Srpske ne prihvata kršenje aneksa 10 Opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini. Zaključkom će obavezati predsjednika Republike i predsjednika Vlade da se formira organizacioni odbor za 9. januar, čiji će članovi biti zaštićeni od krivičnih prijava.

    “Naše jedinstvo je uvijek bilo zalog uspjeha, gdje vlada jedinstvo, tu stanuje Bog,” zaključio je Stevandić, pozivajući sve poslaničke klubove da prisustvuju proslavi 9. januara.

  • Lukašenko upozorava: Cijeli svijet će zadrhtati zbog nove namjere Zapada – ne smijemo da se opustimo

    Lukašenko upozorava: Cijeli svijet će zadrhtati zbog nove namjere Zapada – ne smijemo da se opustimo

    Oponenti Bjelorusije i Rusije pokušavaju da uvuku obje zemlje u obračun, Zapad želi da dovede eskalaciju do te mjere da će svijet zadrhtati, izjavio je bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko.

    On je na sastanku sa predsjednikom Državne dume Rusije Vjačeslavom Volodinom, koji se održava u Minsku, rekao da postoji mnogo problema o kojima mora da razgovara sa ruskim kolegom Vladimirom Putinom.

    – Јedva čekaju da nas uvuku u neke obračune kako bi nas razvukli na toj granici i onemogućili nas da pružamo otpor. To je vrlo ozbiljna situacija i nipošto ne smijemo da se opuštamo – upozorio je Lukašenko.

    Volodin je doputovao u Bjelorusiju u radnu posjetu po nalogu ruskog predsjednika Vladimira Putina radi učešća u svečanostima 3. jula povodom Dana nezavisnosti i 80. godišnjice oslobođenja Bjelorusije od njemačkih okupatora.

    Ranije je portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao da izjave da se ukrajinske trupe koncentrišu na bjeloruskoj granici predstavljaju povod za zabrinutost Moskve, kao i da Putin i Lukašenko mogu da stupe u kontakt tim povodom, ukoliko budu smatrali potrebnim.

  • Zelenski otkrio o čemu je razgovarao sa Orbanom

    Zelenski otkrio o čemu je razgovarao sa Orbanom

    Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je danas, nakon sastanka sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom u Kijevu, da su njih dvojica razgovarali o načinima da se postigne pravičan i dugotrajan mir.

    “Zahvalan sam Mađarskoj što je učestvovala na mirovnom samitu (u švajcarskom Birgenštoku prošlog mjeseca) i što je podržala zajedničko saopštenje sa samita. Naš rad u ovom formatu istinski pomaže da dođe do kraja rata”, naveo je Zelenski u objavi na platformi X.

    On se, takođe, zahvalio Orbanu što je posjetio Ukrajinu prvi put poslije 12 godina.

    Orban je na zajedničkoj pres konferenciji rekao da je zamolio Zelenskog da razmotri hitan prekid vatre i dodao da bi hitan prekid vatre doveo do ubrzavanja mirovnih pregovora sa Rusijom.

    Orban je dodao da Budimpešta želi da poboljša veze sa Ukrajinom i da potpiše bilateralni sporazum o saradnji, ali i da učestvuje u ekonomskom razvoju Ukrajine, prenosi Rojters.

    Do Orbanove posjete došlo je nakon što je Mađarska juče preuzela predsjedavanje EU u narednih šest mjeseci.

  • Cvijanović: Dokument je izbalansiran i nije uperen protiv BiH

    Cvijanović: Dokument je izbalansiran i nije uperen protiv BiH

    Željka Cvijanović, srpska članica Predsjedništva BiH, je rekla da je dokument izbalansiran u skladu s potrebana za buduće vrijeme ali i da se njime brani kultura, radicija i identitet.

    „Dokument jasno govori da smo opredijeljeni da gradimo mir i političku i ekonomsku stabilnost i zadovoljna sam zbog te činjenice“, rekla je ona i dodala da se sigurnost garantuje tako što se svi pridržavaju ustava i zakona.

    Dodala je da su RS tjerali da se prihvataju antiustavna rješenja i pozvala na vraćanje slovu Dejtona.

    Naglasila je i da je dobro što dokument nije isključiv, već da je inkluzivan i da neće nikome nanijeti bilo kakvu štetu. Zato je, kako je rekla, razočarana time što se u Sarajevu dokument vidi kao nešto što je upereno protiv BiH, dodavši da on nije uperen protiv BiH, već da pravi temelj za odnose Srbije i Srpske.

  • Šta piše u dokumentu koji je pripremila Vlada Republike Srpske

    Šta piše u dokumentu koji je pripremila Vlada Republike Srpske

    Vlada Republike Srpske pripremila je sporazum o mirnom razdruživanju, za koji će tražiti i potpis Vlade Federacije Bosne i Hercegovine. Osim sporazuma, na Narodnoj skupštini Srpske će se naći još informacija i zaključak o mirnom razdruživanju.

    Sam Sporazum ima 15 članova i podijeljen je na: Uvodne odredbe, Ciljeve, Suverenitet strana i Prelazne i završne odredbe. Pretpostavljeno je da potpisnice Sporazuma budu vlade oba entiteta, što je jasno da se neće dogoditi.

    U uvodu Sporazuma se navodi kako će “RS i FBiH, koje čine BiH, međusobno uvažavati državnopravni subjektivitet, shodno statusu strana ugovornica i potpisnika svih aneksa Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH”.

    Suverenitetu entiteta je posebna pažnja posvećena u trećem poglavlju “Suverenitet strana”, u kojem se navodi da “strane međusobno priznaju i poštuju suverenitet, teritorijalni integritet i geografsku cjelovitost, kao temelj pravne, političke i civilizacijske vrijednosti, koje su nepovredive”.

    Glavni član je sedmi s obzirom na to da se konkretno odnosi na razdruživanje, u njemu se navodi: “Strane se mirno razdružuju zbog nemogućnosti obnavljanja izvornog Opšteg okvirnog za mir u BiH, koji je garantovao ravnopravnost entiteta i konstitutivnih naroda na osnovu konsenzusa primjenom konsocijativne demokratije i mehanizama zaštite entitetskih i nacionalnih interesa“.

    Zatim se navodi: “Strane će nakon mirnog razdruživanja funkcionisati suvereno u skladu s državnopravnom tradicijom, koju baštini RS od 9. januara 1992. godine, kada je proglašena te tradicijom koju baštini FBiH od 18. marta 1994. kada je obrazovana Vašingtonskim sporazumom“.

    Definisano je da bi granica bila na mjestu trenutne linije razgraničenja između dva entiteta i da bi oba zadržala svoju teritoriju.

    Sporazum će poslati Vladi FBiH na potpisivanje, a NSRS će usvojiti Informaciju o potrebi pokretanja procedure regulisanja odnosa RS i FBiH u skladu s Dejtonskim sporazumom i međunarodnim aktima.

    Taj dokument sadrži 45 strana i definiše kakvo je to antidejtonsko djelovanje do sada bilo prisutno u BiH, odnosno, kako su visoki predstavnik i Ustavni sud BiH pojedinačno djelovali antidejtonski. Sadrži i informaciju o prenosu nadležnosti kroz godine, kao i efekte tog prenosa nadležnosti. Jedan dio Informacije se odnosi na “pritiske na RS”, ali i rezoluciju o genocidu u Srebrenici, svesrpski sabor, “destruktivno djelovanje bošnjačkih političara”, “podrivanje dejtonske BiH” i drugo.

    Pripremljen je i Zaključak o usvajanju Informacije o potrebi pokretanja procedure regulisanja odnosa RS i FBiH u skladu s Dejtonskim sporazumom i međunarodnim aktima i prijedloga Sporazuma.

    U zaključku, koji treba usvojiti NSRS, navedene su tri tačke: 1. NSRS usvaja Informaciju o potrebi pokretanja procedure regulisanja odnosa RS i FBiH u skladu s Dejtonom i međunarodnim aktima i dostavlja Parlamentu FBiH na izjašnjenje; 2. NSRS usvaja prijedlog Sporazuma o regulisanju odnosa RS i FBiH u skladu s Djetonom i međunarodnim aktima i dostavlja Parlamentu FBiH na izjašnjenje i 3. Zaključak stupa na snagu narednog dana od dana donošenja.

    Narodna skupština vjerovatno neće danas razmatrati Sporazum, Informaciju i Zaključke, koji se tiču mirnog razdruživanja, s obzirom na to da prvo mora biti završena 10. redovna sjednica, za koju poslanici prognoziraju da će trajati cijeli dan, kao i sutra, piše Klix.

     

     

  • Dodik: Deklaracija je odgovor onima koji bi da razdvoje Srbe

    Dodik: Deklaracija je odgovor onima koji bi da razdvoje Srbe

    Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, je rekao da je usvajanje deklaracije o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda istorijski važan događaj i odgovor onima koji su, kako je rekao, pokušali da razdvoje Srbe i da ih usmjere prema Sarajevu a ne prema Beogradu.

    Dodao je da je cilj da se na viši nivo stave sva operativna pitanja te je izrazio očekivanje da će vlade Srpske i Srbije napraviti operativan plan njegovog sprovođenja.

    Osvrnuo se na kritike da se ovim dokumentom ukida Dan RS 9. januar, pojasnivši da ovaj praznik ostaje, a da se Sretenje uvodi kao Dan državnosti RS, te da je to jasno u tekstu.

    „Dan nastanka je osnova za Dan Republike. Oni koji napadaju ovaj dokument, pokušavali su da bace drugo svjetlo“, rekao je Dodik.

    Dodao je da je ova deklaracija jedan od najmoćnijih dokumenata koji crpi svoju moć iz naroda.

    Rekao je da će predložiti da se u tekst osim Srba unesu i drugi narodi koji su u strukturama vlasti, te da bi i to trebalo da bude dio teksta.

    Dodao je da ovaj dokuemnt nije uperen ni protiv koga i da se poštuje ravnopravnost drugih naroda u Srpskoj i Srbiji i da se maksimalno ostvaruje u praksi.

    Rekao je da se treba razgovarati i s drugima o njoj i da i njihova mišljenja zaslužuju pažnju.

    Dodik je rekao da je najvažnije da se očuva mir i za srpski narod i za druge narode i dodao da deklaracija odbacuje bilo kakve sukobe.

    Dodao je da za Srbiju važno pitanje Kosova i Metohije, ali i da je najvažnije nacionalno pitanje Srbije Republika Srpska jer u njoj živi najveći broj Srba van Srbije. Dodao je da je RS za Dejtonski sporazum, ali da je on izmijenjen na štetu Srba. Uprkos tome, rekao je da su Srbi zadovoljni stepenom autonomije koji su dobili Dejtonom, ali je ukazao i na pokušaje da se duhom Dejtona izmijeni njegov sadržaj.

    Ipak, dodao je da nije siguran da je moguće vraćanje na izvoran Dejton, iako je to navedeno u deklaraciji. Ponovio je da Kristijan Šmit nema legitimitet kao visoki predstavnik, i da su Srbi uspjeli da internacionalizuju ovo pitanje, kao i pitanje usvajanja rezolucije o Srebrenici.

    „Srbija je pokazala sposobnost, pogotovo njen predsjednik da internacionalnituje to pitanje. Bez njegovog angažmana brojevi oko glasanja bi sigurno bili drugačiji“, rekao je Dodik.

    Govoreći o Srebrenici, rekao je da je RS puna pijeteta prema bošnjačkim žrtvama, ali da nema pijeteta za srpske žrtve.

    Pozvao je Srbe da ne prave probleme kada bude obilježavanje Srebrenice i da se taj dan ne skrnavi, ali da je to dan koji isključivo obilježavaju Bošnjaci.

    Rekao je da je cilj sankcija da RS prihvati podaništvo i da ostane u BiH onako kako oni žele. Dodao je da dokument pokazuje da RS poštuje Dejtonski soprazum, ali i da namjerava da uz podršku prijatelja radi na vraćanju originalnih dejtonskih nadležnosti.

    Ponovio je da je BiH protektorat i kolonija o kojoj odlučuju na operativnom nivou stranci koji, kako je rekao, generišu stavove političkih Bošnjaka.

    „Često me pitaju šta je plan RS. Pročitajte, i vidjećete šta je plan“, rekao je Dodik.

  • Stevandić: Složno podržimo Deklaraciju o zaštiti nacionalnih i političkih prava

    Stevandić: Složno podržimo Deklaraciju o zaštiti nacionalnih i političkih prava

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda sa Svesrpskog sabora u Beogradu nije usmjerena protiv bilo kojeg naroda i države, te pozvao narodne poslanike da podrže tekst ovog dokumenta.

    “Pozivam poslanike da jedinstveno i složno, bez prepucavanja usvojimo tekst Deklaracije, a sve nedoumice da riješimo zaključcima koji će imati obavezujući karakter”, istakao je Stevandić, obrazložući dokument u parlamentu Republike Srpske na sjednici kojoj prisustvuju i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović.

    Stevandić je napomenuo da je Deklaracija usvojena 8.juna na Svesrpskom saboru u Beogradu, te da je predviđeno da je usvoje skupštine Srpske i Srbije.

    “Deklaracija se temelji na pravima koje svi narodi i države imaju i koriste ih za sebe bilo da su osnovani po Povelju UN o ljudskim pravima, pravima naroda ili po Evropskoj konvenciji”, ukazuje Stevandić.

    Prema njegopvim riječima, srpski narod živi u nekoliko državnih zajednica od kojih je matična država Srbija.

    “U zadnjih 40 godina srpski naropd preživio je egzodus iz Slovenije, kao i cijele Hrvatske, BiH, Makedonije i sa Kosova i Metohije, a u zadnjih 200 godina bio je predmet istrebljenja od Turskog carstva, Austrugarske i fašističke NJemačke”, istakao je Stevandić.

    Stevandić je napomenuo da je za sve to vrijeme najteži položaj srpskog naroda bio sa ove strane rijeke Drine.

    “Prvi državno pravni okvir u kojem srpski narod štiti svoja prava nastao je 9. januara 1992. godine, formiranjem Republike Srpske”, naglasio je Stevandić.

    On je rekao da je Republika Srpska stvorena bez ugrožavanja prava drugih naroda da postoje i imaju svoje državne zajednice.

    “Republika Srpska stvorena u nemogućim istorijskim uslovima u vrijeme kada je Srbija bila izolovana i pod sankcijama, kada Rusija nije postojala kao faktor i kada smo imali većinu NATO zemalja protiv sebe. Srpska je sačuvala svoju teritoriju i narod i priznata je 1995. godine potpisivanjem Dejtonskog sporazuma”, naveo je Stevandić.

    On je rekao da je državno-pravni okvir BiH pretrpio mnoga nasilja i izmjene na štetu srpskog naroda ukidanjem VRS, grba, hime, uvođenjem zajedniče carina, a što se desilo pod prisilom i smjenjivanjem ljudi od međunarodne zajednice.

  • Stevandić: Konstituisanje Parlamentarnog forima – istorijski momenat

    Stevandić: Konstituisanje Parlamentarnog forima – istorijski momenat

    Parlamentarni forum Republika Srbija – Republika Srpska, koji čine poslanici iz Narodne skupštine Srpske i Narodne skupštine Srbije, konstituisan je danas u Banjaluci.

    “Ovo je istorijski momenat”, rekao je predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić.

    Parlamentarni forum Republika Srbija – Republika Srpska, koji čine poslanici iz Narodne skupštine Srpske i Narodne skupštine Srbije, konstituisan je danas u Banjaluci.

    “Ovo je istorijski momenat”, rekao je predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić.

    Stevandić je naveo da su dužnost preuzeli predsjedavajući foruma – poslanik Narodne skupštine Srbije Dušan Marić i poslanik parlamenta Srpske Igor Žunić.

    “U sastavu su članovi i vlasti i opozicije, i iz Republike Srpske i Srbije. Sa posebnim zadovoljstvom mogu da kažem da u radu Parlamentarnog foruma učestvuju potpredsjednici Narodne skupštine Srpske i iz reda hrvatskog i bošnjačkog naroda”, istakao je Stevandić novinarima u Narodnoj skupštini nakon konstututivne sjednice Foruma.

    On je dodao da će Forum raditi bez predsjednika parlamenata Srbije i Srpske jer oni nisu članovi foruma.

    Stevandić je naveo da je danas usvojen i Poslovnik o radu Foruma.

    “Oni prvo zasjedanje nastavljaju sutra. Donosiće odluke koje će upućivati Narodnoj skupštini Srbije i Narodnoj skupštini Republike Srpske na razmatranje, obavještavanje i postupanje”, istakao je Stevandić.

    Kopredsjedavajući Parlamentarnog foruma Dušan Marić zahvalio je domaćinima na bratskom dočeku.

    “U posljednjih 10 godina, a posebno u posljednjih nekoliko godina, zahvaljujući prije svega ličnoj inicijativi predsjednika /Srbije Aleksandra/ Vučića i predsjednika /Srpske Milorada/ Dodik saradnja Srbije i Srpske je sve bolja. Prije svega, u oblasti ekonomije, koja je i najvažnija, zato što obezbjeđuje bolji život građana, zatim u oblasti kulture i u njegovanju kulture sjećanja”, istakao je Marić.

    On je rekao da će formiranje Foruma takođe doprinijeti razvoju još boljih odnosa Republike Srbije i Republike Srpske, a posebno dva parlamenta.

    “Formiranje ovog foruma, a i njegov rad će biti u skladu sa Dejtonskim sporazumom, nije upereno ni protiv BiH niti protiv ijednog naroda u BiH. Naprotiv, postoji prostor i dobra volja i za saradnju sa parlamentom BiH i sa Parlamentom FBiH”, naveo je Marić.

    Kopredsjedavajući Parlamentarnog foruma Igor Žunić rekao je da je konstituisanjem Foruma učinjen istorijski čin, navodeći da je to nastavak i prava realizacija specijalnih paralelnih veza.

    “U budućnosti će biti fokus na ekonomska, kulturna, sportska i sva ona pitanja koja vežu ljude iz Republike Srpske i Srbije”, istakao je Žunić.

    On je izrazio zadovoljstvo što u radu Foruma učestvuju i predstavnici bošnjačkog i hrvatskog naroda.

    “Ovaj Forum je tijelo koje će nuditi saradnju, mir, razgovor, sve ono što može da bude dobro za sve ljude koji žive i u BiH i u Republici Srpskoj i Srbiji. Siguran sam da inicijative koje ćemo pokretati neće ići ni protiv jednog naroda niti protiv bilo kojeg čovjeka nego će biti usmjerene samo na opšte dobro”, naglasio je Žunić.

    Parlamentarni forum, saopšteno je iz Narodne skupštine, može da usvaja deklaracije i odluke koje dostavlja Vijeću za saradnju Republike Srbije i Republike Srpske, narodnim skupštinama i vladama Srpske i Srbije.

    “, rekao je predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić.

    Stevandić je naveo da su dužnost preuzeli predsjedavajući foruma – poslanik Narodne skupštine Srbije Dušan Marić i poslanik parlamenta Srpske Igor Žunić.

    “U sastavu su članovi i vlasti i opozicije, i iz Republike Srpske i Srbije. Sa posebnim zadovoljstvom mogu da kažem da u radu Parlamentarnog foruma učestvuju potpredsjednici Narodne skupštine Srpske i iz reda hrvatskog i bošnjačkog naroda”, istakao je Stevandić novinarima u Narodnoj skupštini nakon konstututivne sjednice Foruma.

    On je dodao da će Forum raditi bez predsjednika parlamenata Srbije i Srpske jer oni nisu članovi foruma.

    Stevandić je naveo da je danas usvojen i Poslovnik o radu Foruma.

    “Oni prvo zasjedanje nastavljaju sutra. Donosiće odluke koje će upućivati Narodnoj skupštini Srbije i Narodnoj skupštini Republike Srpske na razmatranje, obavještavanje i postupanje”, istakao je Stevandić.

    Kopredsjedavajući Parlamentarnog foruma Dušan Marić zahvalio je domaćinima na bratskom dočeku.

    “U posljednjih 10 godina, a posebno u posljednjih nekoliko godina, zahvaljujući prije svega ličnoj inicijativi predsjednika /Srbije Aleksandra/ Vučića i predsjednika /Srpske Milorada/ Dodik saradnja Srbije i Srpske je sve bolja. Prije svega, u oblasti ekonomije, koja je i najvažnija, zato što obezbjeđuje bolji život građana, zatim u oblasti kulture i u njegovanju kulture sjećanja”, istakao je Marić.

    On je rekao da će formiranje Foruma takođe doprinijeti razvoju još boljih odnosa Republike Srbije i Republike Srpske, a posebno dva parlamenta.

    “Formiranje ovog foruma, a i njegov rad će biti u skladu sa Dejtonskim sporazumom, nije upereno ni protiv BiH niti protiv ijednog naroda u BiH. Naprotiv, postoji prostor i dobra volja i za saradnju sa parlamentom BiH i sa Parlamentom FBiH”, naveo je Marić.

    Kopredsjedavajući Parlamentarnog foruma Igor Žunić rekao je da je konstituisanjem Foruma učinjen istorijski čin, navodeći da je to nastavak i prava realizacija specijalnih paralelnih veza.

    “U budućnosti će biti fokus na ekonomska, kulturna, sportska i sva ona pitanja koja vežu ljude iz Republike Srpske i Srbije”, istakao je Žunić.

    On je izrazio zadovoljstvo što u radu Foruma učestvuju i predstavnici bošnjačkog i hrvatskog naroda.

    “Ovaj Forum je tijelo koje će nuditi saradnju, mir, razgovor, sve ono što može da bude dobro za sve ljude koji žive i u BiH i u Republici Srpskoj i Srbiji. Siguran sam da inicijative koje ćemo pokretati neće ići ni protiv jednog naroda niti protiv bilo kojeg čovjeka nego će biti usmjerene samo na opšte dobro”, naglasio je Žunić.

    Parlamentarni forum, saopšteno je iz Narodne skupštine, može da usvaja deklaracije i odluke koje dostavlja Vijeću za saradnju Republike Srbije i Republike Srpske, narodnim skupštinama i vladama Srpske i Srbije.

  • Uhapšen Banjalučanin, sumnjiči se da je tražio od maloljetnog lica da pošalje fotografije

    Uhapšen Banjalučanin, sumnjiči se da je tražio od maloljetnog lica da pošalje fotografije

    U okviru akcije “Laser” banjalučka policija je u saradnji sa Jedinicom za visokotehnološki kriminalitet Uprave kriminalističke policije danas uhapsila lice V.B. iz ovog grada jer se sumnjiči da je počinilo krivično djelo iskorištavanje djece za pornografiju.

    U saopštenju PU Banjaluka piše da se navedeno lice sumnjiči da je u prethodnom periodu sa maloljetnim licem putem društvenih mreža komuniciralo na seksualno eksplicitan način, navodeći maloljetno lice

    da se fotografiše i pošalje mu fotografije.

    “Na osnovu naredbe Osnovnog suda u Banjaluci, a uz prethodnu saglasnost postupajućeg tužioca Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka danas je izvršen pretres kuće i pokretnih stvari koje koristi lice V.B. kojom prilikom su pronađeni i oduzeti mobilni telefoni, medijumi za skladištenje digitalnih podataka, kao i drugi predmeti koji se mogu dovesti u vezu sa izvršenjem krivičnog djela. U toku je kriminalistička obrada lica V.B., a sve mjere i radnje u okviru akcije realizuju se pod nadzorom Okružog javnog tužilaštva Banjaluka”, istakli su iz policije.