Autor: INFO

  • Sirski: Situacija je kritična, Rusi bi mogli da naprave još jedan prodor

    Sirski: Situacija je kritična, Rusi bi mogli da naprave još jedan prodor

    Glavnokomandujući Oružanih snaga Ukrajine general Oleksandar Sirski obišao je front i naveo da je na pokrovskom pravcu situacija kritična i da bi Rusi mogli tu da naprave još jedan prodor.

    Sirski je otkrio da mu se komandanti na terenu žale da nemaju dovoljno mobilisanih i motivisanih boraca.

    Prema njegovim riječima, teške borbe vode se duž cele linije fronta, sa najvećim intenzitetom na Pokrovskom pravcu.

    Teška je situacija za Ukrajince i na pravcu Toretskoje, gdje su ruske snage probile odbranu ukrajinskih oružanih snaga i nastavljaju napad na grad.

    Kako napominje Sirski, glavni problem ukrajinskih oružanih snaga je nedostatak obučenog i motivisanog ljudstva u uslovima velikih gubitaka.

    Osim toga, linija fronta se povećala, što je negativno uticalo na dostupnost rezervi, jer su morale biti raspoređene na dodatna područja.

    “Trenutno, glavno problematično pitanje za komandante na bilo kom nivou je regrutacija jedinica i jedinica sa motivisanim, dobro obučenim vojnim sastavom”, navodi Sirski.

    On napominje da u jedinicama na prvoj liniji fronta ima veoma malo sistema za elektronsko ratovanje i protivvazdušnu odbranu, koji su sposobni da se bore protiv ruskih jurišnih bespilotnih letjelica, prenosi TV “Front”.

  • CIK objavio uputstvo za registraciju birača izvan BiH koji žele glasati na lokalnim izborima

    CIK objavio uputstvo za registraciju birača izvan BiH koji žele glasati na lokalnim izborima

    Državljani BiH, ukoliko se žele prijaviti da glasaju iz inostranstva, potrebno je da podnesu svoju prijavu za glasanje izvan BiH na zvaničnoj internet stranici Centralne izborne komisije BiH do 23. jula do ponoći.

    Državljani BiH koji su se prijavili da glasaju izvan BiH na prošlim opštim izborima putem portala “e-izbori”, potrebno je da potvrde svoju prijavu, dopune eventualne izmjene ako ih je bilo i dostave potrebnu dokumentaciju – saopšteno je iz CIK BiH.

    Kako bi birač podnio prijavu, neophodno je da do krajnjeg roka za podnošenje prijava za glasanje izvan BiH otvori korisnički nalog, prijavi se na portal “e-izbori”, unese podatke za prijavu za glasanje izvan BiH, priloži identifikaciona dokumenta i pošalje prijavu.

    – Do danas portalu “e-izbori” pristupilo je i otvorili nalog 17.018 korisnika, od čega 13.623 birača ispunjava uslove za glasanje izvan BiH – saopšteno je iz CIK BiH.

    Detaljne infomacije o postupku zainteresovani mogu pogledati u video-uputstvu na internet stranici CIK BiH.

     

     

     

  • Mihajilica otkrio da opozicija u Novom Gradu na lokalne izbore ide sa jednim kandidatom za načelnika i zajedničkom listom za Skupštinu

    Mihajilica otkrio da opozicija u Novom Gradu na lokalne izbore ide sa jednim kandidatom za načelnika i zajedničkom listom za Skupštinu

    Opozicija u Novom Gradu izlazi na lokalne izbore sa jednim kandidatom za načelnika i zajedničkom listom za Skupštinu opštine pod nazivom Ujedinjena opozicija PDP-SDS, što je jedinstven primjer u Republici Srpskoj i što najkonkretnije oslikava našu odličnu saradnju i jedinstvo koje smo postigli u ovom mandatu.

    Rekao je to Milanko Mihajilica, član Predsjedništva PDP iz Izborne jedinice 1.

    Kandidat za načelnika u Novom Gradu, kaže Mihajilica, je primarijus dr Dušan Gašić, iza kojeg stoje sve opozicione stranke.

    – Kandidat za načelnika, dr Gašić, je dosadašnji šef Kluba odbornika PDP u Skupštini opštine Novi Grad i čovjek koji je već decenijama jedan od stubova PDP odbora. Iznad svega, dr Gašića naši sugrađani veoma dobro znaju kao časnog, poštenog, obrazovanog, stabilnog, posvećenog čovjeka, velikog profesionalca, dokazanog srpskog patriotu, izuzetnog humanitarca i sportskog radnika. Nosilac liste Ujedinjena opozicija PDP-SDS biće Mladen Šumar iz SDS, sa kojim već godinama imamo sjajnu saradnju koja je rezultirala jedinstvom koje je za primjer i koje će dati pobjednički rezultat – rekao je Mihajilica.

    I tokom ovog mandata se možemo pohvaliti, kaže Mihajilica, da je opozicija u Novom Gradu primjer zajedništva koji je odolio svim pritiscima i činjenicom da se nije ni za pedalj odstupilo od političkih principa i dogovora sa početka mandata.

    – Tako se gradila saradnja, ali i povjerenje, koje je rezultiralo zajedničkom listom, ali i zajedničkim kandidatom za načelnika. Uvjeren sam da će dr Gašić biti novi načelnik opštine Novi Grad, te da ćemo nakon izbora ostati ujedinjeni, ali ne više opozicija, nego vlast koja je spremna da preuzme odgovornost i energično popravlja stanje u našoj opštini – rekao je Mihajilica.

    Mihajilica odbacuje sve grube laži i insinuacije izrečene na njegov račun u kontekstu odustajanja dosadašnjeg predsjednika OO PDP Novi Grad od načelničke kandidature, za koju se se, kako kaže, Mihajilica lično, ali i rukovodstvo stranke Borenović, Ivanić i Crnadak iskreno zalagali i koju je pomenuti odbio, budući da je još u martu pismenim putem izgubio podršku cijele opozicije.

    – Istina je da su udruženim snagama sa dijelom SNSD u Novom Gradu mene pokušali politički eliminisati na način da me oblate i diskredituju, ali trebali su znati da u tome nisu uspjeli ni mnogo veći frajeri. Nemam namjeru svoje višegodišnjo opoziciono djelovanje, moju borbu za odlazak nenarodnog SNSD režima, promjenu vlasti u Novom Gradu i Republici Srpskoj, dokazivati bilo kome, a posebno ne pridošlicama iz SNSD i onima koji su sa njima bili u vlasti. Djela i rezultati govore za svakoga od nas. Mi danas imamo zajedničku listu i kandidata za načelnika iza kojeg stoji čitava opozicija i niko i ništa neće dovesti u pitanje našu pobjedu. Od oktobra počinje novo, bolje vrijeme za Novi Grad – rekao je Mihajilica.

  • Vučić: Dvostruki standardi o rezolucijama o Srebrenici i Jasenovcu; Nećemo dozvoliti izvoz litijuma

    Vučić: Dvostruki standardi o rezolucijama o Srebrenici i Jasenovcu; Nećemo dozvoliti izvoz litijuma

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je premijera i predsjednika Crne Gore, koji se izvinjavaju Hrvatskoj zbog rezolucije o Jasenovcu, sugerišući da je on za to kriv, da javno odgovore da li ih je ikada pozvao da ih pita ili vrši bilo kakav pritisak da ta rezolucija bude donesena ili je to bila njihova ideja da bi se izvukli nakon sramne rezolucije o Srebrenici.

    “Nijednom ih nisam pozvao. Čak ni Andriju Mandića, mog prijatelja”, rekao je Vučić na konferenciji za novinare u Beogradu.

    On je rekao i da smatra da crnogorska rezolucija o Jasenovcu nije loša, ali da jeste loša ona prethodna koju su donosili.

    “A te rezolucije (o Srebrenici) ne vidim da se stidite, koju ste izglasavali u UN”, rekao je Vučić.

    On je ukazao i na dvostruke standarde Zapada po pitanju rezolucije o Srebrenici, za koju kažu da je put ka pomirenju i sjećanje na žrtve, dok za rezoluciju o Jasenovcu tvrde da ne vodi pomirenju i da nije put za rješavanje problema.

    Vučić je pozvao premijera i predsjednika Crne Gore da izađu u javnost i objasne zašto se izvinjavaju svojim hrvatskim prijateljima i zašto govore da je to velika greška, kao i da mu kažu zašto su tu grešku počinili, prenosi Srna.

    “Pitam ih, da li se vi stidite rezolucije koju ste doneli? Pošto je za Hrvatsku velika sramota da nešto malena Crna Gora uradi, onda krivac mora da bude Vučić, kao što za Sarajevo uvek ne može da bude kriva Banjaluka, nego uvek mora da bude krivac Vučić”, rekao je predsjednik Srbije.

    On je ocijenio da se to dešava zato što Srbija treba da bude dežurni krivac i da neki na Zapadu vole da čuju da je Vučić vršio pritisak.

    Prema njegovim riječima, u ovom regionu uvijek je isti modus operandi za napade na Srbiju, te su neki u njenom okruženju, čak i oni koje je smatrala braćom, uvijek izgovarali ono što su velike sile željele da čuju, da se ponešto kaže protiv Srbije.

    “Kad god bi Srbija podigla glavu, bila politički faktor, kad god ne bi bila unižena, kad god ne bi pristala da služi tuđim interesima, kad god bi se ekonomski podizala i kada njeni političari ne bi govorili samo `izvinite što ste nas ubijali`, uvek bi se pravila koalicija u regionu, a neki bi bili stalno prisutni, poput Hrvatske”, naglasio je Vučić.

    On smatra da će ta priča biti nastavljena.

    “Kad god bismo bili blizu nekog važnog dogovora uvek bi evropski i svetski političari pravili turneju po regionu, ispitujući sve ostale koji bi im govorili da je problem u Beogradu. Onda mi na nekom sastanku gde je potrebno doneti važne odluke oni kažu – ne možemo, vidiš ovi dole smatraju da je to loše. A oni u stvari ne smatraju ništa, oni samo služe interesima ovih velikih, gledaju da im se dodvore i kažu im ono što oni vole da čuju”, rekao je Vučić.

    Kada je riječ o iskopavanju litijuma, Vučić je naglasio da Srbija neće dozvoliti izvoz litijuma, već samo litijumskih baterija, ako ikako bude moguće, da bi zadržala ekonomski napredak u zemlji.

    “Neću da pustim nekim službama da nam drugi put daju šuster-mat u četiri poteza kao ranije. Ne može više šuster-mat da se dobije i to je kraj priče. Litijum je put u ogorman napredak i Loznice i Podrinja i cele Srbije”, rekao je Vučić.

  • Vučić: Primetili smo podizanje albanskih barjaktara iz Đakovice; Moramo odbiti svakog potencijalnog agresora

    Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obraća se posle sednice proširenog kolegijuma načelnika Generalštaba u kasarni “Banjica 2” u Beogradu.

    “Mnogo izazova imamo, velike snage su okupljene u regionu. Mi računamo na dobru saradnju sa Kforom”, kazao je Vučić, posle sednice kolegijuma.

    “Ono što smo primetili to je da su pojačana dejstva vazduhoplova sa posadama i besposadnih vazduhoplova i dronova u okruženju sa izviđačkim namerama prema Srbiji, bez prelaženja granice Srbije i to je iz svih smerova u pravcu Srbije pojačano. Primetili smo podizanje albanskih barjaktara iz Đakovice sa namerom izviđanja pozicija vojske Srbije i švedsko-nemački avioni rade lidar snimke sa drugih teritorija koje nisu pod kontrolom vojske Srbije ali prave snimke zbog prisustva bezbednosnih snaga Srbije”, dodao je i nastavio:

    “Nastavićemo ubrzano i moraćemo da promenimo navike, da radimo više i bolje, da budemo jasniji u poruci odvraćanja svakog potencijalnog agresora na našu zemlju. Moraće da rade bolje naše fabrike namenske infustrije, da se bave teškim i napornim radom. Moraćemo da dalje povećavamo ljudstvo u vojsci ali ne na pozicijama sekretara već onih koji mogu da nose puštku i da pomognu zemlji.”

    “Mnogo novca ulažemo, primanja naših vojnika su nikad veća. Veoma značajna primanja, mnogo novca država ulaže i tražimo najveći stepen posvećenosti. Srbija želi mir, uvek će želeti mir, a da bi ga sačuvali moramo da imamo jaku vojsku koja će da odvrati svakog potencijalnog neprijatelj”, istakao je predsednik Srbije.

    Vučić je odgovorio na pitanje o pisanju hrvatskih medija o njemu i o napadima koji su gotovo svakodnevni.
    “Kad god bi Srbija podigla glavu, kad god Srbija ne bi bila unižena, kad god Srbija ne bi pristala na to da služi tuđim interesima, a da sprovodi samokažnjavanje, da pristaje da fantazmagorične katazme koje mora da prođe zbog tobože zločinačkog ponašanja, kad god bi se Srbija ekonomski podizala, predstavljala politički faktor koji nije beznačajan i kada političari ne bi govorili “izvini zato što ste nas ubijali”, oni su više napisali tekstova o meni nego o svom predsedniku i premijeru zajedno. To govori o njihovoj opsednutosti ali govori i o meni, da ne radim toliko loše za našu zemlju”, rekao je predsednik Srbije.

    Predsednik Srbije je odgovarajući na pitanja novinara, komentarisao i rad službi bezbednosti u Srbiji.

    “I ovoga puta su naše snage uspele da urade svoj posao u skladu sa zakonom i neutrališu napadača. Da se pitala samo BIA i MUP, ti bi odavno bili iza rešetaka, Tužilaštvo je to koje se pita”, rekao je.

    Jedna od tema o kojima je govorio predsednik Srbije bio je i litijum.

    “Nećemo da dozvolimo izvoz litijuma nego litijumskih baterija – ako to bude moguće. Ponosan sam što se borim za to. Očigledno je da plaćenicima najviše smeta posao u interesu Srbije”, rekao je Vučić.

    Vučić je svečano dočekan, zajedno sa ministrom odbrane Bratislavom Gašićem i načelnikom Generalštaba Vojske Srbije generalom Milanom Mojsilovićem, uz počasni stroj Garde i himnu Republike Srbije.

    Kolegijum je počeo u devet sati.

    Pored predsednika Srbije i vrhovnog komandanta Vojske Srbije prusustvovali su premijer Srbije Miloš Vučević, ministar odbrane Gašić, načelnik Generalštaba Mojsilović i članovi priloširenog kolegijuma načelnika Generalštaba.

     

  • Vrhovac potvrdio: IRB dobija nove poslove, ako dobije licencu CB BiH

    Vrhovac potvrdio: IRB dobija nove poslove, ako dobije licencu CB BiH

    Prijedlogom zakona o IRB predviđeno je uvođenje platnog prometa i prijem depozita i time bi, ova institucija imala zakonsku mogućnost da obavlja platni promet i prijem depozita, što su do sada obavljale isključivo komercijalne banke, rekao je Dražen Vrhovac, vršilac dužnosti direktora IRB-a.

    – To će značiti, da IRB preuzima dio poslova koje rade naše komercijalne banke, gdje će fizička i pravna lica moći otvoriti svoje račune u IRB-u i držati svoja sredstva sa kojima posluju. To je nešto novo za nas, jer se mi do sada nismo time bavili – istakao je Vrhovac.

    Dodaje da je izdat nalog i u toku je priprema šta je sve potrebno da IRB uradi nakon usvajanja zakona, kako bi mogli da apliciraju kod Centralne banke BiH koja daje licencu za obavljanje platnog prometa.

    Takođe, s obzirom da su u pitanju i depoziti, moraju se ispuniti određeni uslovi i Agencije za depozite. Znači, jedan set poslova nas očekuje nakon usvajanja Zakona – rekao je Vrhovac za RTRS.

    Što se tiče same organizacije unutar IRB-a biće potrebno otvoriti nove sektore.

    – Potrebno je primiti kadrove koje već imaju iskustva u ovim poslovima – dodao je Vrhovac.

    Podsjećamo, poslanici Narodne skupštine Republike Srpske razmatraće danas i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Investiciono razvojnoj banci Republike Srpske.

    Vlada Republike Srpske utvrdila je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Investiciono-razvojnoj banci Republike Srpske, po hitnom postupku, kojim su proširene djelatnosti Inesticiono-razvojne banke Republike Srpske, tako da pored već propisanih djelatnosti, Banka može obavljati i djelatnosti primanja novčanih depozita i obavljanje platnog prometa.

  • Pedofil sproveden u OJT Banjaluka: Balaban uhapšen zbog dječije pornografije

    Pedofil sproveden u OJT Banjaluka: Balaban uhapšen zbog dječije pornografije

    Banjalučanin V.B., koji je juče uhapšen zbog da je počinio krivično djelo iskorištavanje djece za pornografiju, danas je sproveden u Okružno javno tužilaštvo Banjaluka.

    Kako je ATV juče nezvanično objavio, radi se o Velimiru Balabanu koji je od ranije poznat po seksualnom uznemiravanju.

    Iz Policijske uprave Banjaluka juče je, uz navođenje inicijala, rečeno da se Balaban sumnjiči da je u prethodnom periodu sa maloljetnim licem putem društvenih mreža komunicirao na seksualno eksplicitan način, navodeći maloljetno lice da se fotografiše i pošalje mu fotografije.

    „Na osnovu naredbe Osnovnog suda u Banjaluci, a uz prethodnu saglasnost postupajućeg tužioca Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka danas je izvršen pretres kuće i pokretnih stvari koje koristi lice V.B. kojom prilikom su pronađeni i oduzeti mobilni telefoni, medijumi za skladištenje digitalnih podataka, kao i drugi predmeti koji se mogu dovesti u vezu sa izvršenjem krivičnog djela“, saopšteno je iz Policijske uprave Banjaluka.

    Podsjetimo, 18. oktobra 2017. godine su se pojavile pritužbe nekoliko studentkinja koje su se žalile da ih radnik studentske službe Tehnološkog fakulteta u Banjaluci Velimir Balaban tjera da ga ljube kako bi im prijavio ispit, a zatim su isplivale još ozbiljnije optužbe.

    Balabana su studenti optužili za seksualna uznemiravanja, a kasnije i da je neko mitom od 60.000 KM pokušao sve to da zataška.

    U moru optužbi studentkinje su navodile i da ih je Balaban pozivao na večeru u svoj stan, kao i da je ugovarao sastanke u hotelu “Talija”.

     

  • Grmuša podnio ostavku na sve stranačke funkcije

    Grmuša podnio ostavku na sve stranačke funkcije

    Potpredsjednik PDP-a Milko Grmuša podnio je ostavku na sve stranačke funkcije.

    “Zbog raspuštanja demokratski izabranih organa i funkcionera PDP u Novom Gradu, kao i zbog namjernog ubijanja svake šanse da opozicioni kandidat pobijedi SNSD u toj opštini, a što je sve učinjeno od strane onih koji godinama parazitiraju na javnim budžetima i zajedno sa vlašću saučestvuju u eroziji struke, etike i biološke supstance ovog naroda, te uz argumentaciju koju sam i ranije javno iznosio-ovim putem obaveštavam javnost da dajem ostavku na sve funkcije u PDP-u.

    Kao običan čovjek, Srbin i građanin u ovoj izbornoj kampanji ću pomoći svakom čestitom opozicionom kandidatu u Republici Srpskoj koji to bude tražio od mene.

    Pozivam i Acu Jankovića iz Novog Grada i svakog čestitog čovjeka da se ne predaju i nikad ne ustupe mjesto pred fukarom koja na svakom koraku već 20 godina služi samo i jedino da za sitnu paru štiti ovu vlast”, naveo je Grmuša na društvenoj mreži Iks.

    Inače, Predsjedništvo PDP-a raspustilo je opštinski odbor u Novom Gradu i imenovalo Milanka Mihajilicu za povjerenika.

  • Avionima F-35 prijeti milionska šteta

    Avionima F-35 prijeti milionska šteta

    Desetine najnovijih američkih lovaca F-35 mogli bi da se suoče sa milionskom štetom zbog vremenskih uslova dok čekaju zakašnjelu nadogradnju softvera i hardvera, javio je Blumberg.

    Pentagon će morati da snosi sve potencijalne troškove popravke aviona oštećenih vremenskim prilikama koji premašuju 100.000 dolara po avionu za koje je odgovoran proizvođač „Lokid Martin“, navodi se u izvještaju.

    „Lokid Martin“ planira da počne da isporučuje 75 do 110 aviona ovog mjeseca, od kojih svaki košta između 82,5 i 109 miliona dolara, prenosi Blumberg.

    Lovci F-35 nalaze se na aerodromu u Fort Vortu u Teksasu i čekaju nadogradnju hardvera i softvera TR-3 koja je trebalo da bude završena u julu 2023. godine, navodi se u izvještaju.

    Dok Pentagonova programska kancelarija za F-35 tvrdi da nijedan od parkiranih F-35 do sada nije oštećen, asfaltni put na kom se oni nalaze mogao bi da se suoči sa jakim ljetnjim olujama sa gradom i vjetrovima do 60 milja na sat, navodi se u izveštaju.

    Krajem juna, „Lokid Martin aeronautiks“ je sklopio ugovor sa američkom mornaricom vredan više od 1,5 milijardi dolara za pružanje veće logističke podrške i obuke pilota za isporučene borbene lovce F-35 Lightning II Joint Strike.

     

     

  • “Ukrajina nije spremna”

    “Ukrajina nije spremna”

    Ukrajina nije spremna da napravi kompromis sa Rusijom i da se odrekne bilo koje teritorije da bi okončala rat, rekao je visoki ukrajinski zvaničnik u utorak na pitanje o izjavi američkog predsedničkog kandidata Donalda Trampa da bi mogao brzo da okonča rat.

    Šef kabineta ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog, Andrij Jermak, rekao je novinarima tokom posete Vašingtonu da će Kijev poslušati svaki savet o tome kako da se postigne “pravedan mir”.

    “Rusija je napala Ukrajinu u februaru 2022. godine ali mi nismo spremni da idemo na kompromis za veoma važne stvari i vrednosti… nezavisnost, slobodu, demokratiju, teritorijalni integritet, suverenitet”, rekao je on.Jermak će posetiti Vašington uoči samita NATO sledeće nedelje, gde se očekuje da će Ukrajina biti glavna tema razgovora.