Autor: INFO

  • Stevandić: Složno podržimo Deklaraciju o zaštiti nacionalnih i političkih prava

    Stevandić: Složno podržimo Deklaraciju o zaštiti nacionalnih i političkih prava

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda sa Svesrpskog sabora u Beogradu nije usmjerena protiv bilo kojeg naroda i države, te pozvao narodne poslanike da podrže tekst ovog dokumenta.

    “Pozivam poslanike da jedinstveno i složno, bez prepucavanja usvojimo tekst Deklaracije, a sve nedoumice da riješimo zaključcima koji će imati obavezujući karakter”, istakao je Stevandić, obrazložući dokument u parlamentu Republike Srpske na sjednici kojoj prisustvuju i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović.

    Stevandić je napomenuo da je Deklaracija usvojena 8.juna na Svesrpskom saboru u Beogradu, te da je predviđeno da je usvoje skupštine Srpske i Srbije.

    “Deklaracija se temelji na pravima koje svi narodi i države imaju i koriste ih za sebe bilo da su osnovani po Povelju UN o ljudskim pravima, pravima naroda ili po Evropskoj konvenciji”, ukazuje Stevandić.

    Prema njegopvim riječima, srpski narod živi u nekoliko državnih zajednica od kojih je matična država Srbija.

    “U zadnjih 40 godina srpski naropd preživio je egzodus iz Slovenije, kao i cijele Hrvatske, BiH, Makedonije i sa Kosova i Metohije, a u zadnjih 200 godina bio je predmet istrebljenja od Turskog carstva, Austrugarske i fašističke NJemačke”, istakao je Stevandić.

    Stevandić je napomenuo da je za sve to vrijeme najteži položaj srpskog naroda bio sa ove strane rijeke Drine.

    “Prvi državno pravni okvir u kojem srpski narod štiti svoja prava nastao je 9. januara 1992. godine, formiranjem Republike Srpske”, naglasio je Stevandić.

    On je rekao da je Republika Srpska stvorena bez ugrožavanja prava drugih naroda da postoje i imaju svoje državne zajednice.

    “Republika Srpska stvorena u nemogućim istorijskim uslovima u vrijeme kada je Srbija bila izolovana i pod sankcijama, kada Rusija nije postojala kao faktor i kada smo imali većinu NATO zemalja protiv sebe. Srpska je sačuvala svoju teritoriju i narod i priznata je 1995. godine potpisivanjem Dejtonskog sporazuma”, naveo je Stevandić.

    On je rekao da je državno-pravni okvir BiH pretrpio mnoga nasilja i izmjene na štetu srpskog naroda ukidanjem VRS, grba, hime, uvođenjem zajedniče carina, a što se desilo pod prisilom i smjenjivanjem ljudi od međunarodne zajednice.

  • Stevandić: Konstituisanje Parlamentarnog forima – istorijski momenat

    Stevandić: Konstituisanje Parlamentarnog forima – istorijski momenat

    Parlamentarni forum Republika Srbija – Republika Srpska, koji čine poslanici iz Narodne skupštine Srpske i Narodne skupštine Srbije, konstituisan je danas u Banjaluci.

    “Ovo je istorijski momenat”, rekao je predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić.

    Parlamentarni forum Republika Srbija – Republika Srpska, koji čine poslanici iz Narodne skupštine Srpske i Narodne skupštine Srbije, konstituisan je danas u Banjaluci.

    “Ovo je istorijski momenat”, rekao je predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić.

    Stevandić je naveo da su dužnost preuzeli predsjedavajući foruma – poslanik Narodne skupštine Srbije Dušan Marić i poslanik parlamenta Srpske Igor Žunić.

    “U sastavu su članovi i vlasti i opozicije, i iz Republike Srpske i Srbije. Sa posebnim zadovoljstvom mogu da kažem da u radu Parlamentarnog foruma učestvuju potpredsjednici Narodne skupštine Srpske i iz reda hrvatskog i bošnjačkog naroda”, istakao je Stevandić novinarima u Narodnoj skupštini nakon konstututivne sjednice Foruma.

    On je dodao da će Forum raditi bez predsjednika parlamenata Srbije i Srpske jer oni nisu članovi foruma.

    Stevandić je naveo da je danas usvojen i Poslovnik o radu Foruma.

    “Oni prvo zasjedanje nastavljaju sutra. Donosiće odluke koje će upućivati Narodnoj skupštini Srbije i Narodnoj skupštini Republike Srpske na razmatranje, obavještavanje i postupanje”, istakao je Stevandić.

    Kopredsjedavajući Parlamentarnog foruma Dušan Marić zahvalio je domaćinima na bratskom dočeku.

    “U posljednjih 10 godina, a posebno u posljednjih nekoliko godina, zahvaljujući prije svega ličnoj inicijativi predsjednika /Srbije Aleksandra/ Vučića i predsjednika /Srpske Milorada/ Dodik saradnja Srbije i Srpske je sve bolja. Prije svega, u oblasti ekonomije, koja je i najvažnija, zato što obezbjeđuje bolji život građana, zatim u oblasti kulture i u njegovanju kulture sjećanja”, istakao je Marić.

    On je rekao da će formiranje Foruma takođe doprinijeti razvoju još boljih odnosa Republike Srbije i Republike Srpske, a posebno dva parlamenta.

    “Formiranje ovog foruma, a i njegov rad će biti u skladu sa Dejtonskim sporazumom, nije upereno ni protiv BiH niti protiv ijednog naroda u BiH. Naprotiv, postoji prostor i dobra volja i za saradnju sa parlamentom BiH i sa Parlamentom FBiH”, naveo je Marić.

    Kopredsjedavajući Parlamentarnog foruma Igor Žunić rekao je da je konstituisanjem Foruma učinjen istorijski čin, navodeći da je to nastavak i prava realizacija specijalnih paralelnih veza.

    “U budućnosti će biti fokus na ekonomska, kulturna, sportska i sva ona pitanja koja vežu ljude iz Republike Srpske i Srbije”, istakao je Žunić.

    On je izrazio zadovoljstvo što u radu Foruma učestvuju i predstavnici bošnjačkog i hrvatskog naroda.

    “Ovaj Forum je tijelo koje će nuditi saradnju, mir, razgovor, sve ono što može da bude dobro za sve ljude koji žive i u BiH i u Republici Srpskoj i Srbiji. Siguran sam da inicijative koje ćemo pokretati neće ići ni protiv jednog naroda niti protiv bilo kojeg čovjeka nego će biti usmjerene samo na opšte dobro”, naglasio je Žunić.

    Parlamentarni forum, saopšteno je iz Narodne skupštine, može da usvaja deklaracije i odluke koje dostavlja Vijeću za saradnju Republike Srbije i Republike Srpske, narodnim skupštinama i vladama Srpske i Srbije.

    “, rekao je predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić.

    Stevandić je naveo da su dužnost preuzeli predsjedavajući foruma – poslanik Narodne skupštine Srbije Dušan Marić i poslanik parlamenta Srpske Igor Žunić.

    “U sastavu su članovi i vlasti i opozicije, i iz Republike Srpske i Srbije. Sa posebnim zadovoljstvom mogu da kažem da u radu Parlamentarnog foruma učestvuju potpredsjednici Narodne skupštine Srpske i iz reda hrvatskog i bošnjačkog naroda”, istakao je Stevandić novinarima u Narodnoj skupštini nakon konstututivne sjednice Foruma.

    On je dodao da će Forum raditi bez predsjednika parlamenata Srbije i Srpske jer oni nisu članovi foruma.

    Stevandić je naveo da je danas usvojen i Poslovnik o radu Foruma.

    “Oni prvo zasjedanje nastavljaju sutra. Donosiće odluke koje će upućivati Narodnoj skupštini Srbije i Narodnoj skupštini Republike Srpske na razmatranje, obavještavanje i postupanje”, istakao je Stevandić.

    Kopredsjedavajući Parlamentarnog foruma Dušan Marić zahvalio je domaćinima na bratskom dočeku.

    “U posljednjih 10 godina, a posebno u posljednjih nekoliko godina, zahvaljujući prije svega ličnoj inicijativi predsjednika /Srbije Aleksandra/ Vučića i predsjednika /Srpske Milorada/ Dodik saradnja Srbije i Srpske je sve bolja. Prije svega, u oblasti ekonomije, koja je i najvažnija, zato što obezbjeđuje bolji život građana, zatim u oblasti kulture i u njegovanju kulture sjećanja”, istakao je Marić.

    On je rekao da će formiranje Foruma takođe doprinijeti razvoju još boljih odnosa Republike Srbije i Republike Srpske, a posebno dva parlamenta.

    “Formiranje ovog foruma, a i njegov rad će biti u skladu sa Dejtonskim sporazumom, nije upereno ni protiv BiH niti protiv ijednog naroda u BiH. Naprotiv, postoji prostor i dobra volja i za saradnju sa parlamentom BiH i sa Parlamentom FBiH”, naveo je Marić.

    Kopredsjedavajući Parlamentarnog foruma Igor Žunić rekao je da je konstituisanjem Foruma učinjen istorijski čin, navodeći da je to nastavak i prava realizacija specijalnih paralelnih veza.

    “U budućnosti će biti fokus na ekonomska, kulturna, sportska i sva ona pitanja koja vežu ljude iz Republike Srpske i Srbije”, istakao je Žunić.

    On je izrazio zadovoljstvo što u radu Foruma učestvuju i predstavnici bošnjačkog i hrvatskog naroda.

    “Ovaj Forum je tijelo koje će nuditi saradnju, mir, razgovor, sve ono što može da bude dobro za sve ljude koji žive i u BiH i u Republici Srpskoj i Srbiji. Siguran sam da inicijative koje ćemo pokretati neće ići ni protiv jednog naroda niti protiv bilo kojeg čovjeka nego će biti usmjerene samo na opšte dobro”, naglasio je Žunić.

    Parlamentarni forum, saopšteno je iz Narodne skupštine, može da usvaja deklaracije i odluke koje dostavlja Vijeću za saradnju Republike Srbije i Republike Srpske, narodnim skupštinama i vladama Srpske i Srbije.

  • Uhapšen Banjalučanin, sumnjiči se da je tražio od maloljetnog lica da pošalje fotografije

    Uhapšen Banjalučanin, sumnjiči se da je tražio od maloljetnog lica da pošalje fotografije

    U okviru akcije “Laser” banjalučka policija je u saradnji sa Jedinicom za visokotehnološki kriminalitet Uprave kriminalističke policije danas uhapsila lice V.B. iz ovog grada jer se sumnjiči da je počinilo krivično djelo iskorištavanje djece za pornografiju.

    U saopštenju PU Banjaluka piše da se navedeno lice sumnjiči da je u prethodnom periodu sa maloljetnim licem putem društvenih mreža komuniciralo na seksualno eksplicitan način, navodeći maloljetno lice

    da se fotografiše i pošalje mu fotografije.

    “Na osnovu naredbe Osnovnog suda u Banjaluci, a uz prethodnu saglasnost postupajućeg tužioca Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka danas je izvršen pretres kuće i pokretnih stvari koje koristi lice V.B. kojom prilikom su pronađeni i oduzeti mobilni telefoni, medijumi za skladištenje digitalnih podataka, kao i drugi predmeti koji se mogu dovesti u vezu sa izvršenjem krivičnog djela. U toku je kriminalistička obrada lica V.B., a sve mjere i radnje u okviru akcije realizuju se pod nadzorom Okružog javnog tužilaštva Banjaluka”, istakli su iz policije.

  • Istorijski korak: Konstituisan Parlamentarni forum Srbija – Republika Srpska

    Istorijski korak: Konstituisan Parlamentarni forum Srbija – Republika Srpska

    U Banjaluci je danas održana konstitutivna sjednica Parlamentarnog foruma Srbija – Republika Srpska.

    Po ocjeni dvojice predsjedavajućih foruma Igora Žunića i Dušana Marića – konstituisanje Parlamentarnog foruma istorijski je korak.

    Na današnjoj, prvoj sjednici usvojen je Poslovnik o radu – forum će zasjedati dva puta godišnje, čini ga 11 poslanika iz Srpske i isto toliko iz Srbije.

    Riječ je o poslanicima iz vlasti i opozicije, iz Srpske su uključeni i potpredsjednici skupštine iz reda hrvatskog i bošnjačkog naroda.

    Zadatak ovog foruma, između ostalog, biće upućivanje njegovih akata, zaključaka i prijedloga skupštinama Srpske i Srbije, a komuniciraće i sa međunarodnim organizacijama.

    Sve inicijative ovog tijela, prema riječima predsjedavajućih, neće biti usmjerene ni protiv koga.

    U skladu sa sporazumom o specijalnim i paralelnim vezama, biće od interesa svim građanima. Forum bi trebalo da doprinese još boljim odnosima Srpske i Srbije.

  • Trivićeva poručila da se „mirnim razdruživanjem“ produbljuje loša pozicija Srpske

    Trivićeva poručila da se „mirnim razdruživanjem“ produbljuje loša pozicija Srpske

    Predsjednica Narodnog fronta Jelena Trivić izjavila je da inicijativa o „mirnom razdruživanju“, koju predlaže predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, produbljuju lošu poziciju Srpske.

    Po njenim riječima, jasno je da kada se takav dokument predloži drugoj strani, Federaciji BiH, da ga ona neće prihvatiti.

    – Ovo je samo novi naziv za Dodikovu priču koja je samo priča, a traje već više od 18 godina otkako se on otcjepljuje. Prvo je bilo nezavisnost, pa otcjepljenje, pa samostalnost unutar dejtonske BiH, pa sad mirno razdruživanje. Verbalne vratolomije koje služe za dnevnu upotrebu kako bi se prikrilo katastrofalno ekonomsko stanje u koje nas je dovela vlast Republike Srpske, a čija je najteža posljedica masovan odlazak ljudi odavde – rekla je Trivićeva.

    Svakako, naglašava, ovakve inicijative produbljuju lošu poziciju Republike Srpske.

    – Umjesto da se jača njena dejtonska pozicija, ovakvim inicijativama se dovodi u rizik stečeni nivo autonomije koji se ogleda prije svega u entiteskom glasanju i drugim mehanizmima koje Republika Srpska ima po Dejtonu – zaključila je Trivić za Fenu.

  • Pandurevićeva Vukoviću: Pročitaj Poslovnik Parlamentarne skupštine i Zakon o Savjetu ministara

    Pandurevićeva Vukoviću: Pročitaj Poslovnik Parlamentarne skupštine i Zakon o Savjetu ministara

    Član Predsjedništva SDS-a Aleksandra Pandurević poručila je generalnom sekretaru PDP-a Nenadu Vukoviću, koji je žrijebanjem u Centralnoj izbornoj komisiji BiH izvučen za petog delegata u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, da prvo da pročita Poslovnik Parlamentarne skupštine BiH i Zakon o Savjetu ministara, pa onda da priča o smjenama i novom Savjetu ministara.

    Pandurevićeva je na društvenoj mrežo “Iks” napisala da moli sve da “SDS ne petljaju u to”.

    – SDS nije ničiji privjesak i marioneta, koju će Denis Bećirović uvoditi u Savjet ministara – navela je ona.

    Vuković je juče izjavio da je intencija pokušati razriješti postojeći Savjet ministara i da drugačiji sastav Kluba srpskog naroda u Domu naroda sa tri delegata SNSD-a i po jednim SDS-a i PDP-a može da mijenja političke prilike na nivou BiH.

    Centralna izborna komisija BiH juče je, mimo svih zakonskih procedura, dvije godine nakon legalno i legitimno sprovedenih izbora, izvukla iz bubnja kandidatsku listu PDP-a na žrijebanju za dodjelu mandata iz reda srpskog naroda iz Republike Srpske u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH.

    Imajući u vidu da delegate iz Republike Srpske bira Narodna skupština Republike Srpske, ovim načinom izbora delegata ne poštuje se volja građana i derogiraju se institucije Srpske.

  • Oglasila se policija o saobraćajnoj nezgodi u Banjaluci

    Oglasila se policija o saobraćajnoj nezgodi u Banjaluci

    – Vozač bicikla N.J. iz Laktaša zadobio je tjelesne povrede, te mu se ukazuje ljekarska pomoć na Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske.

    Kako je potvrđeno za “Nezavisne novine” iz Policijske uprave Banjaluka, njihovi službenici obavili su uviđaj na licu mjesta saobraćajne nezgode u Bulevaru srpske vojske.

    “U saobraćajnoj nezgodi je učestvovalo putničko vozilo marke škoda kojim je upravljalo lice N.T. iz Banjaluke i vozač bicikla, lice N.J. iz Laktaša, koje je zadobilo tjelesne povrede. Povrijeđenom licu se ukazuje ljekarska pomoć na UKC RS”, istakli su iz PU Banjaluka.

    Kako su jutros pisale “Nezavisne novine”, na terenu su bili pripadnici hitne pomoći i policija.

  • UIO za 45 zaposlenih traži plate veće i do 50 posto

    UIO za 45 zaposlenih traži plate veće i do 50 posto

    Ukoliko Savjet ministara BiH podrži odluku koju je predložila Uprava za indirektno oporezivanje BiH, 45 zaposlenih u ovoj instituciji dobiće platu veću i do 50 posto.

    Povećanje plate predlaže se zbog “obavljanja složenih informatičko-aplikacijskih poslova”, a ukoliko odluka koju su predložili prođe, na godišnjem nivou biće potrebno izdvojiti dodatnih 758.000 KM.

    Prva na “listi” za povećanje plate u iznosu od 50 posto je Svjetlana Perković, pomoćnik direktora UIO, a iz odluke koja je objavljena na sajtu e-konsultacije, vidljivo je da će samo po osnovu “jedinstvenosti radnog mjesta” Perkovićevoj plata biti uvećana za deset posto. I ostalim zaposlenima, njih 45 po istom osnovu plata će biti uvećan za 10 posto. Osim toga, uvećanje plate, između ostalog, traži se i zbog “upravljanja i projektovanja procesa i upravljačkih aplikacija”, zatim zbog “projektovanja i razvoja procesa i upravljačkih aplikacija”, kao i “implementacije procesa i upravljačkih aplikacija” te “održavanja procesa upravljačkih aplikacija”.

    “Za provođenje ove Odluke o izmjeni Odluke o dodatku na platu zaposlenim u Upravi za indirektno oporezivanje će se planirati u Budžetu institucija BiH počev od 1. septembra, 2024. godine. Odlukom o izmjeni Odluke o dodatku na platu zaposlenim u UIO predložen je procenat dodatka na platu za obavljanje složenih informatičko-aplikacijskih poslova, u zavisnosti od stepena složenosti i posebnosti radnog mjesta, od 30 do 50 posto za 45 zaposlenih”, navodi se u Odluci o dodatku na platu zaposlenim u UIO, a o kojoj bi trebalo da odlučuje Savjet ministara BiH, prenose Nezavisne.

     

  • Zbog obilnih padavina moguć porast vodostaja

    Zbog obilnih padavina moguć porast vodostaja

    Uprava civilne zaštite Republike Srpske upozorava da zbog obilnih padavina u kratkom periodu može doći do intenzivnog porasta vodostaja, a posebni problemi su mogući sa oborinskim vodama i oticanjem vode u urbanim zonama kao i pojavom bujičnih poplava na manjim vodotocima.

     

    Tokom današnjeg dana predviđa se intenzivnija kiša, navedeno je na stranici Republičke uprave civilne zaštite.

    Očekuje se od 30 do 50 milimetara kiše u većini predjela, prenosi RTRS.

    U široj regiji od Doboja ka Banjaluci, na sjeverozapadu i u gornjem toku Drine ponegdje se očekuje i više od 70 milimetara kiše.

    Republička uprava civilne zaštite, u kontaktu sa lokalnim službama zaštite i spasavanja, profesionalno će ispratiti ovu meteorološku prognozu koja može biti opasna po ljude i materijalna dobra.

    Građani se mole da obrate pažnju na najavu nevremena i da, u skladu s tim, organizuju svoje aktivnosti.

  • Stevandić: Konstituisanje Parlamentarnog foruma – istorijski dan za Srpsku i Srbiju

    Stevandić: Konstituisanje Parlamentarnog foruma – istorijski dan za Srpsku i Srbiju

    Konstitutivna sjednica Parlamentarnog foruma Srbija – Republika Srpska biće održana danas u Banjaluci.

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je u našem Јutarnjem programu da je danas istorijski dan.

    – Parlamentarni forum nismo imali 30 godina. Zasjedaće dva puta godišnje – rekao je Stevandić.

    Naveo je da forum čine 11 poslanika iz Srpske i 11 iz Srbije.

    – Tu su predstavnici vlasti i opozicije. A kod nas i predstavnici konstitutivnih naroda – naveo je Stevandić.

    Istakao je da će forum upućivati skupštinama Srpske i Srbije na razmatranje svoje akte, zaključe i prijedloge.

    – Komuniciraće i sa međunarodnim organizacijama. Forum će imati kopredsjedavajuće. Iz Srpske to je Igor Žunić, a iz Srbije Dušan Marić – naveo je Stevandić.

    Podsjetio je da je danas konstitutivna sjednica, a sutra se nastavlja zasjedanje.

    danas konst sjedicna, sutra nastacljaju zasjedanje

    Podsjećamo, predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić i tadašnji predsjednik Skupštine Srbije Vladimir Orlić potpisali su 20. septembra prošle godine Memorandum o formiranju Parlamentarnog foruma Srbija – Republika Srpska.

    Parlamentarni forum bi trebalo da zasjeda dva puta godišnje, a njegove odluke će verifikovati skupštine Srbije i Srpske.

    Dvije narodne skupštine su prvi put formirale zajedničko radno tijelo u kojem će glavnu ulogu imati poslanici.

    Svaka narodna skupština formira svoju delegaciju koje će kroz zajednički rad razmatrati važna politička pitanja, te razmatrati i usaglašavati stavove i deklaracije.