Autor: INFO

  • Dodik: Američki izviđački avion možda snima prirodna bogatstva, ali to neće dobiti

    Dodik: Američki izviđački avion možda snima prirodna bogatstva, ali to neće dobiti

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da američki izviđački avion, koji nadlijeće ovaj prostor, nemaju ništa interesantno da snime osim prirodnih bogatstava u Srpskoj, ali to neće neće dobiti.

    Dodik je rekao da ovdje nema nikakvih pokreta, ništa što bi za njih bilo interesantno, osim možda prirodnih bogastava koje su “pikirali” i žele da to vade.

    – Ali to ne mogu dobiti, to je prirodno bogatstvo koje smo mi naslijedili, za koje su se ova generacija i prethodnici borili da ostanu na ovom komadu zemlje. I sigurno o imovini neće odlučivati Sarajevo ni bilo ko drugi nego upravo ljudi koji žive ovdje”, rekao je Dodik.

    Dodik je naveo da ni Vojska Srbije ono što je bila, kada su bombardovali Srbiju.

    Izviđački avion za prikupljanje obavještajnih podataka i presretanje komunikacija CL-650 “artemis”, koji koristi Ratno vazduhoplovstvo Oružanih snaga SAD, danas ponovo leti oko granica Srbije i iznad teritorije BiH, objavila je “Raša tudej Balkan”.

  • Kriza među opozicijom: Podrška Jeleni Trivić uzdrmala odnose SDS-a i PDP-a

    Kriza među opozicijom: Podrška Jeleni Trivić uzdrmala odnose SDS-a i PDP-a

    Odluka Gradskog odbora SDS Banjaluka, koju je podržao i vrh te stranke, da na predstojećim lokalnim izborima podrži kandidaturu Jelene Trivić za gradonačelnika Banjaluke, izazvala je ozbiljnu krizu u odnosima između dvije najveće opozicione partije – SDS i PDP.

    Iako je nakon odluke banjalučkog SDS-a da uskrati podršku kandidatu PDP-a, Drašku Stanivukoviću, izgledalo da to neće značajno uticati na odnose dugogodišnjih partnera iz opozicije, nedavna smjena šefa Gradskog odbora SDS-a, Željka Raljića, sa direktorske funkcije u banjalučkom Vodovodu pokazala je da su odnosi itekako uzdrmani.

    Reagujući na smjenu Raljića, koju su ocijenili kao političku odmazdu, iz SDS-a su poručili da je “stručnost i reference zasjenila politika” koja, kako su naveli, “ne prašta drugačiji politički stav”. – Obračun sa kadrovima SDS-a u Banjaluci postala je praksa gradskih vlasti. Poručujemo da to nije put kojim aktuelna vlast u Banjaluci treba da ide i da politički revanšizam ne smije da postane praksa u najvećem gradu, praksa kakva je inače karakteristična za režim u Republici Srpskoj na čelu sa SNSD-om – izjavio je nakon Raljićeve smjene predsjednik SDS-a, Milan Miličević.

    “Začarani krug”

    Da li su narušeni odnosi između dvije najveće opozicione političke stranke u Republici Srpskoj, te da li će se svađe iz Banjaluke prenijeti na republički nivo, pitali smo predsjednika SDS-a.

    Miličević za Srpskainfo tvrdi da su posljednji događaji u Banjaluci prije svega uzrokovani ličnim odnosima. – Rekao bih da je to više stvar međuljudskih odnosa i ljudskih karaktera nego međustranačkih ili političkih odnosa. Iskreno, nastojim da se u tom pravcu ponašam normalno, a danas je vjerovatno najteže ponašati se normalno. Kao predsjednik stranke ponašam se po tom nekom ljudskom instinktu prema bilo kome, pa tako i prema PDP-u ili bilo kojoj drugoj političkoj partiji, nevezano da li je to stranka u vlasti ili opoziciji i bez obzira na posljedice – kaže Miličević.

    Dodaje da je takvo ponašanje “stvar ljudskog digniteta i dostojanstva”. – Mislim da je naše društvo upalo u začarani krug u kome je jedino mjerilo odanost određenoj politici, dok su stručnost, kvalifikovanost, ljudske i moralne karakteristike najmanje važni – smatra Miličević.

    O budućnosti opozicione saradnje sa SDS-om pitali smo i predsjednika PDP-a, Branislava Borenovića. On ističe da postoje razlike u saradnji na republičkom nivou, nivou zajedničkih institucija BiH te na lokalnom nivou.

    – Mi sa SDS-om imamo zajednički poslanički klub u Parlamentu BiH i dobru saradnju u Narodnoj skupštini Republike Srpske te dijelimo zajedno dosta složenih političkih izazova u borbi protiv aktuelnog Dodikovog režima, opozicija smo vlastima i u Srpskoj i u BiH. Na lokalnom nivou je situacija šarolika, iako smo u većem broju gradova i opština u koaliciji, ima nekoliko u kojima nismo – kaže Borenović za naš portal.

    Što se tiče smjene šefa GrO SDS Banjaluka sa funkcije direktora u Vodovodu, Borenović tvrdi da “takvih situacija na mikro nivou ima koliko hoćete”. – Čeka nas puno drugih važnijih društvenih izazova u narednom periodu i ne bi trebalo uticati na našu saradnju sa SDS-om na drugim nivoima. Što se tiče ovog konkretnog slučaja, koliko smo čuli, a i vi ste o tome pisali, taj čovjek nije nešto ni radio, nije ga bilo na terenu tokom ovih suša, istekao mu je i mandat, a i sam je izjavio da nije više sa aktuelnim gradonačelnikom, navodno se pasivizirao i da je to razlog ovakvog rješenja – kaže Borenović.

    Ko preživi – pričaće

    Politički analitičar Tanja Topić kaže da je teško procijeniti u kojoj mjeri će se očigledni sukob PDP-a i SDS-a u Banjaluci odraziti na odnose tih stranaka na republičkom nivou. – Stiče se utisak da su narušeni odnosi onog dijela PDP-a koji je zvanično podržao kandidaturu Draška Stanivukovića, ne samo sa SDS-om već i sa ostalim opozicionim strankama. Tačka na odnose između SDS-a i PDP-a u Banjaluci stavljena je smjenom Željka Raljića. Dakle, u ovom trenutku saradnja na lokalnom nivou ne postoji – ističe Topićeva za Srpskainfo.

    Što se tiče moguće saradnje SDS-a i PDP-a na sljedećim opštim izborima, Topićeva ocjenjuje da će to zavisiti od brojnih faktora. – Šta će biti na opštim izborima za dvije godine zavisiće od mnogih stvari, prvo od toga ko preživi kao politička partija i ne doživi neki dodatni raskol, baš kao i od toga šta će biti sa blokom stranaka u vlasti. Možda se nekim skrivenim centrima moći više sviđa ideja o vladi nacionalnog jedinstva, pri čemu bi ceh platile male stranke. Ali, kao što rekoh, dvije godine su dug period u političkom životu, a nije isključeno da do lokalnih izbora doživimo još poneko iznenađenje – smatra Topićeva.

  • Stigle nove Sky poruke, ko sve ide u pritvor?

    Stigle nove Sky poruke, ko sve ide u pritvor?

    Tužilaštvo Bosne i Hercegovine, tačnije tim koji radi na Sky istragama, dobio je nove dokaze koji se odnose na Sky aplikaciju i kripte koje otkrivaju ko je sve znao za uvoz veće količine narkotika u BiH.

    To se, kako saznaje “Avaz”, prije svega, odnosi na pojedince u pravosuđu, ali i u brojnim policijskim agencijama u BiH. Svi veći narkodileri, a što je u ranijim slučajevima utvrđeno, imali su pomoć policijskih i pravosudnih struktura – od SIPA, Granične policije, Direkcije za koordinaciju policijskih tijela, pa do Federalne uprave policije. Na Skyu je otkriveno više od 15 policijskih službenika, a pristižu i novi dokazi.

    Poruke iz Skya, tačnije kripte koje je dostavio Europol, odnose se na period od 2021. do 2022. godine. I tu su već utvrđene brojne nepravilnosti. Većina kripti odnosi se na osobe koje su sarađivale s narkokartelom iz Dubaija “Tito i Dino“, kojim rukovodi Edin Gačanin, presuđeni narkodiler koji je imao svoje ljude u Centralnoj izbornoj komisiji (CIK), o čemu se vodi posebna istraga.

    No, na desetine je i pomagača koji su bili dio ove organizovane ekipe, što znači da bi uskoro za mnoge ovo moglo biti posebno vruće ljeto. Naročito za pojedine policijske službenike.

    Prošla godina
    Sumnja se da je Gačanin upumpao više miliona prljavog novca u BiH, a koji je opran investiranjem u pojedine objekte.

    Osim osoba koje su znale za ove neregularnosti, Tužilaštvo ima dokaze da su u tome direktno ili indirektno učestvovali i pojedinci iz jedne policijske agencije. Zato je pitanje po koga će uskoro doći policija. To bi se, tvrde “Avazovi” izvori, moglo desiti vrlo brzo.

    “Biće posebno zanimljivo vidjeti Sky poruke koje se odnose na prošlu godinu”, zaključuje ovaj portal.

    Optužnica protiv Osmice i Debevca
    Tužilaštvo Bosne i Hercegovine pri samom je kraju istrage protiv hapšenog i suspendovanog predsjednika Suda BiH Ranka Debevca i Osmana Mehmedagića Osmice, bivšeg direktora Obavještajno-bezbjednosne agencije (OBA).

    Prema informacijama “Avaza”, optužnica će biti podignuta u narednih nekoliko dana, najkasnije do sredine avgusta.

    Njima se stavljaju na teret zloupotreba položaja, uništavanje dokaza o nelegalnom prisluškivanju, lažno predstavljanje, primanje mita…

  • Izraelska vojska izvela napad na Bejrut

    Izraelska vojska izvela napad na Bejrut

    Izraelska vojska potvrdila je da izvela napad na libansku prestonicu Bejrut-
    Saopštili su da je napad bio usmjeren na komandanta Hezbolaha koji stoji iza nedavnog smrtonosnog raketnog napada na Majdal Šams na Golanskoj visoravni.

  • Skandalozna izjava Konakovića: “Policija Srbije je slala ljude ovdje da ubijaju”

    Skandalozna izjava Konakovića: “Policija Srbije je slala ljude ovdje da ubijaju”

    Bosna i Hercegovina je, za sada, ostala bez prve tranše novca iz Plana rasta. Političari odgovornost prebacuju jedni na druge. Iz države se u Brisel šalje ponovo loša slika, a bilo je dovoljno usaglasiti jedan dokument.

    Ima li nade za hvatanje priključka – u Danu uživo na N1 pitali su ministra inostranih poslova BiH, lidera NIP-a, Elmedina Konakovića.

    Na samom početku razgovara kazao je zašto se kantonalnim premijerima dalo tako malo vremena da daju svoj sud o Planu reformi, ali i da su kontaktirani opozicioni lideri kako bi dobili podršku za ovaj dokument.

    Navodno, u medijima je kružila priča da je Predrag Kojović o tome razgovarao sa Bakirom Izetbegovićem.

    “Neke šanse postoje još uvijek. Ulažemo napore da Evropa shvati kompleksnost situacije u Bosni i Hercegovini. Imamo neko razumijevanje iz Evrope, ali moramo i mi imati neku dozu ozbiljnosti. Nama nad glavom visi mač da jedini ostanemo bez Plana rasta. Ovo je proces koji traje mjesecima. Nisam član te radne grupe, od kolega sam tražio. Ne znam koliko su ranije dobili. Ja sam dokumente dobio poslije njih. Priča o Ustavnom sudu nije nova. Ko kaže da jeste, zamajava javnost. Nikada ne bismo dobili saglasnost SNSD-a. Njima Dejtonsko pravo daje za pravo da sve zablokiraju”, kazao je Konaković.

    Potom je dodao:

    “Trebamo se prilagođavati Evropi, a ne ona nama. Vrijedilo je poslati dokument sa 111 mjera. Da ljudi vide šta gubimo. Ja bih bio sretan sa 113. Evropa bi mogla imati neko razumijevanje, kako bi dobili još neke rokove. Nisam mogao shvatiti zašto bi SDA mogla oboriti ovaj Plan rasta. Zamajavaju javnost kako se BiH dolazi u pitanje. Žao mi je što Izetbegović nije htio da prođemo sve ove tačke. Nisu spremni da govore koja su nakaradna rješenja. Pokušavaju saprati ljagu sa sebe (SDA). SNSD je više kriv. SDA je pucala u noge ovom procesu. Bilo je moguće zaobiće kantonalne nivoe”.

    Elmedin Konaković osvrnuo se i na potpisivanje Sporazuma između Savjeta ministara BiH i Vlade Srbije o policijskoj saradnji, potpisanog 3. decembra 2010. godine, a ratifikovanog 25. augusta 2011. godine u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, te 14. septembra u Domu naroda PS BiH.

    “Nikada se neću složiti sa onim šta su Komšić i Izetbegović potpisali. Kada Vlada Srbije odluči nešto uraditi sa MUP RS, i o tome obavijeste centralnu tačku. Dozvolili su da ove stvari stoje. Ne može BiH sa policijskom upravom Novog Pazara napraviti akciju, nego mora ići na državno ministarstvo. Samo traži da MUP Srbije ne ide na entitetske nivoe, nego na državni nivou. Policija Srbije je slala ljude ovdje da ubijaju. Dok Srbija ima ovakve odnose prema BiH, dok nam demonstrira da ne poštuje suvernitet, ovo mi je zabrinjavajuće. Ivica Dačić je bio vrlo mudar u ovome. Čini mi se da će slaviti potpisivanje ovog sporazuma. Srbija u nama ima partnera u BiH sve dok nas poštuju, ali kada nas ne poštuju dobit će duplo veće nepoštovanje. To je poruka iz BiH”, naveo je Konaković

  • Dodik: Mandat Majkla Marfija promašen, postoje indicije da ga Bošnjaci finansiraju

    Dodik: Mandat Majkla Marfija promašen, postoje indicije da ga Bošnjaci finansiraju

    Da li američkog ambasadora u BiH Majkla Marfija plaćaju bošnjačke strukture?

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da postoje indicije iz krugova SIPE da Marfi svaki mjesec dobija određene “apanaže” u gotovini od Bošnjaka. Tezi koju je predsjednik Republike Srpske podijelio sa javnošću, osnova daju i posljednja svakodnevna neosnovana oglašavanja američke ambasade o finansijama Republike Srpske i učestali pritisci i sankcije kojima su pojedinci izloženi.

    Odlazeći ambasador SAD Majkl Marfi otići će kao jedan od najgorih koji je obavljao tu dužnost, kaže predsjednik Srpske Milorad Dodik. U protekle dvije i po godine, otkako je imenovan na tu funkciju, kaže, malo šta efikasnog je uradio.

    Obećavao je implementaciju Dejtonskog sporazuma, a sve što je činio bilo je njegovo rušenje. Na štetu Republike Srpske a u cilju unitarne BiH. Time ne samo na štetu Srba nego i Hrvata. Јedini kojima je valjao, jesu Bošnjaci, kaže Dodik. Predsjednik Srpske rekao je i da postoje indicije da nije riječ samo o “ljubavi” već je i do onoga što je Amerikancima najvažnije- novca.

    – Postoji indicija, dobio sam od nekih ljudi iz SIPE koji to prate podatke da on dobija svaki mjesec određene apanaže od muslimanske strane u kešu. Naravno da to krije, ne želi da se to sazna ali jednog dana vjerujem da ćemo imati priliku da o tome razgovaramo. Јa ne mogu da tvrdim, prenosim samo ono što sam čuo – izjavio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

    Opštepoznata je parola da je Amerikancima biznis najvažniji i da se sve vrti oko novca. Da li je i Majkl Marfi, politički angažman u BiH pretvorio u biznis? Kako kaže Dodik, možda jednog dana i saznamo. Do tada, nema sumnje da će SAD nastaviti sa pritiscima na Republiku Srpsku. Već danima ambasada i Marfi iznose neosnovane optužbe o finansijama i ekonomskoj stabilnosti Srpske.

    Predsjednik parlamenta Nenad Stevandić kaže da je cilj takvih optužbi izazivanje nezadovoljstva kod građana.

    – Naši građani svoje zadovoljstvo i nezadovoljstvo pokazuju na izborima. Oni su to na prošlim izborima pokazali. Oni biraju predstavnike u Republici Srpskoj uglavnom kontra volji ambasada koje žele da se miješaju u politički proces – rekao je predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić.

    Gdje su pare? Pitanje koje već danima postavlja Marfi. I nijednog momenta ne zapitavši gdje su silni američki dolari uloženi u borbu protiv navodnog ruskog uticaja u BiH. Predsjednik Dodik pita da li Amerikanci znaju gdje je sav novac potrošen na pokušaj rušenja Republike Srpske. Zanimnjivo pitanje Marfiju je postavila i Sanja Vulić.

    – Zašto on ne rasvijetli slučaj šta je bilo sa mitom koji je dobio njegov predsjedinik DŽo Bajden i sin Hanter? On ništa drugo ne radi u ovoj pauzi dok pakuje kofere da ode iz BiH već smišlja i osmišljava nove laži i optužbe na račun porodice Dodik i samog predsjednika Republike. To je strašno koliko mu u tome pomažu muslimani zaposleni u ambasadi SAD – kaže šef Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, Sanja Vulić.

    Kada na odlasku iz BiH Marfi pogleda iza sebe, ostaće pritisci, ucjene, sankcije. Sankcije koje su ostavile bez posla 80 radnika UNA televizije. A nekoliko je kompanije koje uspješno posluju, čak i sa kompanijama iz SAD, a koje strepe da li će doživjeti istu sudbinu.

    – Sve to se zaustavlja zato što jedan Marfi smatra da treba da se nešto sveti, prije svega Republici Srpskoj, a onda Miloradu Dodiku. Јer bilo ko da je na mom mjestu da se suprotstavio njihovim rušenjima Dejtonskog sporazuma sigurno bi prošao ovako. Tako da ja nisam neki izuzetak u tom pogledu – dodao je Dodik.

    I na primjeru sanckija koje su dovele do gašenja jedne medijske kuće, svetinje u SAD, pokazalo se da je BiH pod patronatom. Institucije na zajedničkom nivou morale su da stanu u odbranu radnika UNA TV, kaže ombudsman za ljudska prava Nevenko Vranješ.

    – Pozivam i ovu grupu ljudi da posredstvom advokatskih timova i pravne podrške zatraže zaštitu svojih prava, najprije pred domaćim pravnim institucijama, a svakako i pred Evropskim sudom za ljudska prava. Kompanije imaju mogućnost da direktno pred nadležnim sudovima u SAD tuže tamošnje Ministarstvo finansija – istakao je ombudsman za ljudska prava BiH, Nevenko Vranješ.

    Nakon svega učinjenog, predsjednik Srpske poručuje da je bila ispravna odluka da se prekine kontakt sa američkom ambasadom u Sarajevu.

  • Vodi se najveći broj ratova u posljednjih 10 godina

    Vodi se najveći broj ratova u posljednjih 10 godina

    Broj ratova u 2023. skočio je na 36, što znači da se vodi najviše oružanih sukoba u posljednjih 10 godina, jedan je od zaključaka studije istraživača Škole za kulturu mira Autonomnog univerziteta Barselone. Osim toga, u 42 odsto sukoba došlo je do pogoršanja situacije, navodi se u studiji “Uzbuna 2024! Izvještaj o konfliktima, ljudskim pravima i izgradnji mira.”

    Čak 17 sukoba visokog intenziteta vodi se u Africi i Aziji, ali najviše medijske pražnje privukli su oni u Evropi i na Bliskom istoku – rat u Ukrajini i između Izraela i Palestine, navodi “Phys.org”.

    “Čak 36 oružanih sukoba prijavljeno je u 2023, što je više nego prethodne godine, kada ih je bilo 33, i najviše od 2014. Najviše sukoba bilo je u Africi, 18 ili polovina njih, dok su ostali bili u Aziji i Pacifiku (9), na Bliskom istoku (6), u Evropi (2) i u Americi (1). Viši nivoi nasilja i nestabilnosti primjećeni su u 42 odsto oružanih sukoba u 2023, što je značajno više od 30 odsto prethodne godine” navodi se u studiji.

    Postoji pet scenarija u kojima se smatralo da je situacija prerasla u oružani sukob – kriza u Etiopiji, u Somaliji, u zapadnom Kongu, u Sudanu i između Izraela i Hezbulaha. U suprotnosti s tim je činjenica da kriza u Tigraju, oblasti Etiopije, nema više status konflikta.

    “Većinu oružanih sukoba izazvala je kontrola teritorija i resursa. Ovi faktori su identifikovani u 15 od 36 sukoba, što znači 42 odsto. Međutim, borba za resurse je važnija, ona je bila uzrok trećine sukoba u 2023. Sukobi oko resursa najčešći su u Africi” navodi se u studiji.

    Sukobi visokog intenziteta najčešći su u Africi, čak 70 odsto njih, i Bliskom istoku, 23 odsto, a nije ih bilo u Sjevernoj i Južnoj Americi, Australiji i na Antarktiku.

    “Kada je riječ o privatnim bezbjednosnim kompanijama, ruska Vagner grupa učestvovala je u najmanje sedam oružanih sukoba na nekoliko kontinenata, ali uglavnom u Africi. Tokom 2023. organizacija je bila aktivna u Libiji, Maliju, Burkini Faso, Nigeru, Centralnoafričkoj republici, Sudanu, Ukrajini i Siriji. U ratu između Rusije i Ukrajine Vagner grupa imala je značajnu ulogu oko Bahmuta, gdje su priznali da im je poginulo 20.000 boraca. U junu 2023, poslije nekoliko mjeseci sukoba sa ruskim vlastima, Vagner grupa je povela vojnu pobunu protiv Moskve. Pobuna je smirena, a lider organizacije Jevgenij Prigožin preminuo je dva mjeseca kasnije, kada je pao avion kojim je putovao” navodi se u studiji.

    Stručnjaci Škole za kulturu mira navode da analiza oružanih sukoba i društveno-političkih kriza u svijetu 2023. identifikuje pet koji mogu da se pogoršaju i postanu izvor veće nestabilnosti i nasilja u 2024. godini.

    “Scenariji rizika su prijetnja od novog direktnog sukoba između Demokratske Republike Kongo i Ruande 30 godina od genocida u Ruandi 1994, pa rizik da sukob u Sudanu postane hroničan, pojačane tenzije između Kine i Filipina, ozbiljna militarizacija Evrope, kao i erozija međunarodnog humanitarnog prava u Gazi” navodi se u studiji, prenosi “Telegraf”.

  • Stevandić: Nacrtom se došlo do rješenja koje Ustavni sud BiH neće osporiti

    Stevandić: Nacrtom se došlo do rješenja koje Ustavni sud BiH neće osporiti

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je danas u Istočnom Sarajevu da se Nacrtom zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne Republike Srpske došlo do rješenja koje Ustavni sud BiH neće osporiti.

    On je napomenuo da će se na svim dokumentima vjerovatno naći oba grba, i sadašnji grb Republike Srpske i grb Nemanjića.

    “Imaćemo u opticaju oba i najvjerovatnije da ćemo na svim memorandumima, skupštinama opština, u Narodnoj skupštini i ministarstvima imati oba grba jedan pored drugoga”, rekao je Stevandić novinarima prije javne rasprave o ovom nacrtu.

    Stevandić je dodao da se ovime vraća istorija i kultura srpskog naroda, što će biti odbranjeno i institucionalno, odnosno da ovaj put neće biti mogućnosti da zakon osporI Ustavni sud BiH.

    Prema njegovim riječima, podršku ovom nacrtu zakona dale su brojne nevladine organizacije iz odbrambeno-otadžbinskog rata, kao i skoro svi fakulteti, navodeći da je ovo “referendumsko raspoloženje”, jer su svi za donošenje ovog zakona.

    “Uostalom samo jedan narodni poslanik iz Trebinja je iz neke svoje obijesti i ne znam čega glasao protiv i naravno da se sinoć / u Trebinju/ nije pojavio na javnoj raspravi”, istakao je Stevandić.

    Predsjednik Skupštine grada Istočno Sarajevo Branko Koroman naglasio je da je u ovakvim javnim raspravama važno da se vidi šta narod želi i osjeća, dodajući da je na bazi informacija koje je iznio predsjednik Narodne skupštine Srpske jasno da je ova izmjena zakona ono što narod osjeća u duši.

    Javne rasprave o Nacrtu zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne do sada su održane u Prijedoru, Bijeljini i Trebinju, a naredna je planirana u Banjaluci, nakon čega bi se ovaj Nacrt trebao naći u formi Prijedloga zakona.

    Nadležni organi, organizacije, naučne i stručne institucije i zainteresovani građani pozvani su da se uključe u javnu raspravu i doprinesu unapređenju kvaliteta teksta Nacrta zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne.

    Narodna skupština Republike Srpske usvojila je početkom jula Nacrt zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, čiji je predlagač predsjednik parlamenta Srpske Nenad Stevandić.

  • Košarac: Umjesto da prihvati pruženu ruku Srbije, “Trojka” sije mržnju

    Košarac: Umjesto da prihvati pruženu ruku Srbije, “Trojka” sije mržnju

    Zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara Staša Košarac rekao je da ne razumije potrebu bošnjačkog političkog faktora da problematizuje sporazume sa Srbijom, narušavajući regionalnu saradnju i stabilnost.

    – Stidimo se takvog odnosa “Trojke”, jer isključivo siju netrpeljivost i šire mržnju, umjesto da prihvate pruženu ruku Srbije, kao regionalnog lidera i našeg najvažnijeg partnera – istakao je Košarac u objavi na Instagramu.

    U težnji za “fildžan državicom”, kaže Košarac, bošnjački političari vode opasnu, suludu i krajnje neracionalnu politiku u kojoj BiH žele da izoluju od pozitivnih regionalnih tokova i saradnje, stvarajući crnu rupu na Balkanu.

    – Umjesto odgovorne politike i pravljenja regionalnih iskoraka, predstavnici “Trojke” nas uporno vuku unazad zapaljivom retorikom i inicijativama od kojih niko nema koristi – upozorio je Košarac.

    On je ukazao da je jasno da se oni bore za što bolje pozicije unutar bošnjačkog nacionalnog korpusa time što pokušavaju da isprovociraju Srbiju konstantnim napadima i tenzijama, ali da Srbija, kao ozbiljan regionalni lider, ne prihvata takvu vrstu konflikta i uporno poziva na regionalnu saradnju.

    Neumjesno, neodgovorno i sasvim nepotrebno predstavnici “Trojke” žele da Srbiji drže lekcije. Pri tome, nisu spremni da počiste svoje dvorište – rekao je Košarac.

    Obrušili su se, dodao je Košarac, na saradnju policije Srpske i Srbije, čiji je jedini cilj poboljšanje bezbjednosti u regionu.

    – To im je “trn u oku”, a uopšte im ne smeta činjenica da još nisu pronađeni odgovorni za napad na predsjednika Srbije Aleksandra Vučića u Potočarima. O tome ćute – napomenuo je Košarac.

    Ćute, podsjetio je Košarac, i o ratnom zločincu Sakibu Mahmuljinu, koji i dalje “ljetuje” u Turskoj, uprkos pravosnažnoj presudi za monstruozne zločine nad Srbima u Vozući i Zavidovićima, a ćute i o mudžahedinima kojima su davali državljanstva poslije rata i krili ih u BiH.

    – Umjesto odgovorne politike, “Trojka” u pravilu bira konflikt i napade na Srpsku i Srbiju kako bi prikrili vlastite nedostatke i nepostupanja – zaključio je Košarac.

  • Sijarto: Brisel ćuti o ugrožavanju energetske bezbjednosti članica EU

    Sijarto: Brisel ćuti o ugrožavanju energetske bezbjednosti članica EU

    Mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto izjavio je danas da ni poslije nedjelju dana Evropska komisija nije ništa uradila povodom zahtjeva Mađarske i Slovačke u vezi sa ukrajinskom zabranom isporuke Lukoil nafte.

    – Uprkos ugrožavanju energetske bezbednosti dvije zemlje članice EU, uprkos kristalno jasnom kršenju sporazuma o pridruživanju EU-Ukrajina, Brisel ćuti”, istakao je Sijarto na Fejsbuku.

    On je naveo da postoje dvije opcije – ili je EK toliko slaba “da nije u stanju da sprovede fundamentalne interese dvije države članice protiv kandidata za članstvo”, ili je htjela da ucijeni dvije zemlje koje se zalažu za mir i koje odbijaju da isporučuju oružje.

    – Evropska komisija i lično predsjednica Ursula fon der Lajen moraju odmah da se izjasne: Da li su tražili od Brisela da zabrani isporuke nafte iz Kijeva? A ako to nije slučaj, zašto Evropska komisija nije ništa preduzela za više od nedjelju dana? – upitao je mađarski ministar.

    Vijesti iz iste rubrike