Autor: INFO

  • Stevandić: Medijska ofanziva Ambasade SAD – žele da se umiješaju u politički proces

    Stevandić: Medijska ofanziva Ambasade SAD – žele da se umiješaju u politički proces

    Ambasada SAD u BiH krenula je sa medijskom ofanzivom protiv Republike Srpske, čija je meta njena fiskalna stabilnost, rekao je Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine Srpske.

    – Pokušavaju da izazovu nezadovoljstvo građana Republike Srpske. Aki naši građani svoje zadovoljstvo i nezadovoljstvo pokazuju na izborima. I na prethodnim su pokazali da biraju predstavnike u Republici Srpskoj, uglavnom protiv volje ambasada, koje žele da se umiješaju u politički proces – rekao je Stevandić novinarima u Istočnom Sarajevu, komentarišući navode koje u posljednje vrijeme iznosi Ambasada SAD protiv Republike Srpske.

    Stevandić je istakao da je prije 15 dana počela medijska ofanziva protiv Srpske u koju se ubacuju nove metode i nove teme.

    Komentarišući da li će Narodna skupština Republike Srpske imati komunikaciju sa Ustavnim sudom BiH u vezi sa privremenim stavljanjem van snage Izbornog zakona Republike Srpske, Stevandić je rekao da postoji zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda, koji je na snazi.

    – Mi tu komunikaciju završimo na Odboru za ustavna pitanja i Zakonodavnom odboru Narodne skupštine Republike Srpske – rekao je Stevandić.

    Vijesti iz iste rubrike

  • Saradnja između Republike Srpske i Srbije na najvišem nivou u svim oblastima

    Saradnja između Republike Srpske i Srbije na najvišem nivou u svim oblastima

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković razgovarali su danas sa ministarkom privrede u Vladi Srbije Adrijanom Mesarović.

    Predsjednik Republike Srpske izrazio je zadovoljstvo povodom održavanja današnjeg privrednog susreta i posjete državno-privredne delegacije Srbije Republici Srpskoj, koji predstavljaju konkretnu realizaciju onoga što je definisano Deklaracijom o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda, koja je usvojena na Svesrpskom saboru.

    Dodik je ponovio da su zahvaljujući predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću i državnom rukovodstvu Srbije u proteklom periodu realizovani brojni projekti u lokalnim zajednicama u Republici Srpskoj, kao i u četiri opštine u Federaciji BiH koje imaju srpsku većinu, saopšteno je iz Kabineta predsjednika Srpske.

    Dodik je istakao da je saradnja između Republike Srpske i Srbije na najvišem nivou u svim oblastima, te naglasio opredijeljenost za stalno unapređenje i razvoj sveukupnih odnosa Srpske i Srbije u skladu sa Deklaracijom o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda.

    Sastanku je prisustvovao i ministar privrede i preduzetništva Republike Srpske Vojin Mitrović.

  • Srbija najveći spoljnotrgovinski partner Srpske – dosadašnje investicije 2,2 milijarde KM

    Srbija najveći spoljnotrgovinski partner Srpske – dosadašnje investicije 2,2 milijarde KM

    Privredna delegacija Srbije, koju čini 36 kompanija, u posjeti je Banjaluci.

    Posjeta je počela sastankom ministarke privrede Srbije Adrijane Mesarović i ministra privrede i preduzetništva Srpske Vojina Mitrovića.

    Nakon toga, uslijedio je privredni susret, odnosno sastanak privrednika Srpske i Srbije.

    Mitrović je rekao je da je vrijednost dosadašnjih investicija Srbije u Republiku Srpsku oko 2,2 milijarde KM i da je njen istinski interes da ulaže u Srpsku.

    On je podsjetio da je Srbija najveći spoljnotrgovinski partner Republike Srpske i da uvijek treba naglasiti postojanje odličnih i bratskih odnosa srpskog naroda sa obje strane Drine.

    – Mi smo jedan narod i želimo jedni drugima pomoći u rješavanju aktuelnih problema i unapređenju ekonomskog razvoja naših zemalja – rekao je Mitrović.

    On je rekao da se i ovim sastankom pokazuje konkretno nastojanje za realizacijom onoga što je predviđeno Sporazumom o specijalnim paralelnim vezama i definisano na Svesrpskom saboru u Beogradu.

    Mesarovićeva je rekla da je cilj Srbije unapređenje međusobne ekonomske saradnje u svim aspektima kako bi se doprinijelo razvoju investicionih aktivnosti u obje zemlje.

    Ona je navela da postoji znatan prostor za dodatnu saradnju, doprinos privrednom spajanju i otvaranju proizvodnih pogodna u dvije zemlje.

    – Ta saradnja biće intenzivna i čvrsta, jer okupljeni možemo da idemo ka istom cilju i budućnosti. Srpska se raduje uspjesima Srbije, a Srbija uspjesima Srpske. Nastavićemo zajedno da razvijamo naše zemlje složni i ujedinjeni, te povezani bratskom ljubavlju – rekla je Mesarovićeva.

    Mesarovićeva se danas sastala i sa predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom.

    Delegacija iz Srbije posjetiće sutra opštinu Drvar u Federaciji BiH, većinski naseljenu srpskim povratničkim stanovništvom.

  • Dodik: Gdje je završio novac američkih građana i u koje svrhe je korišćen u BiH?

    Dodik: Gdje je završio novac američkih građana i u koje svrhe je korišćen u BiH?

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da arogancija i bahatost koju pokazuje osoba koja još sjedi u američkoj Amabasadi u Sarajevu /Majkl Marfi/ nezapamćena je i neprihvatljiva i zato je rukovodstvo Srpske i donijelo odluku da se s njim prekine svaki kontakt, a to je upravo razlog njegovog divljanja i svakodnevnih laži i optužbi.

    Na pitanje Srne da prokomentariše svakodnevna pisanija Majkla Marfija u kojima iznosi niz neistina o finansijskoj situaciju u Republici Srpskoj, njemu ličnu i njegovoj porodici, postavljajući nesuvislo pitanje: “Gdje je novac?” Dodik je odgovorio da je Marfi svoju diplomatsku misiju u BiH pretvorio u otvoreni lični sukob sa njim, što potvrđuje i sama činjenica da nema dana da ne pomene ime Milorada Dodika.

    – A to je upravo zbog njegove frustracije, jer sam ga poslao kući i to na neslavan način – istakao je predsjednik Srpske.

    On je rekao da hibridni rat koji SAD vode protiv cijelog svijeta nije zaobišao ni Republiku Srpsku, svuda su tražili svoje prilike da rovare i da se miješaju u unutrašnja pitanja suvernih zemalja.

    – U BiH im je to išlo lako, jer Bošnjaci sve vrijeme rade protiv Srpske i našli su u Americi svog saveznika i mjesto gdje će da vezuju konja, kako oni godinama rade – naveo je Dodik.

    GDЈE ЈE ZAVRŠIO NOVAC AMERIČKIH GRAĐANA!?

    Na Marfijevo pitanje “gdje je novac”, Dodik je rekao da će mu odgovoriti kontrapitanjima: “Gdje je završio novac američkih građana koji je uložen u borbu protiv navodnog ruskog uticaja u BiH; koliko novca američkih građana je bačeno da bi srušila Republika Srpska; da li američki građani znaju da se njihov novac troši uzaludno i da veze Rusije i Republike Srpske nikada nisu bile bolje i jače i da američki ambasador na svakom koraku bruka njihovu zemlju?!”

    – Amerika mora da objasni svojim građanima gdje ide taj novac i kako se troši, ali i nama ovdje, u Republici Srpskoj! Oni ne odustaju od miješanja u unutrašnje stvari, petljaju se i u izborni proces, pokušavajući da nametnu vlast u Srpskoj po svoj mjeri, ignorišući volju birača u Srpskoj. To mora sve da se razjasni i da se utvrdi gdje je taj novac američkih građana i u čije je ruke otišao – naglasio je Dodik.

    Predsjednik Srpske je rekao da otvoreno i javno pita i traži javni odgovor: “Gdje je taj novac i u koje svrhe je korišćen?

    PRESTANITE KORISTITI DOZNAČENA AMERIČKA SREDSTVA ZA OBRAČUN SA REPUBLIKOM SRPSKOM

    – Tražimo da se objelodane podaci o svim doznačenim sredstvima i njihovoj namjeni i da ih prestanu koristiti kao sredsto za obračun s Republikom Srpskom! Amerika mora da objasni kome i kako se doznačuje novac i za šta se daju pare. Zašto im smeta UNA ili Alternativna televizija, a ne mediji koje su oni finansirali i finasiraju? I zašto Amerikanci uopšte finasiraju medije u BiH?! – upitao je Dodik.

    On je poručio da novac koji daju neće dovesti do promjene koju priželjkuju i zato svaki dan gledamo bezočnu i sramnu antisrpsku propagandu i napade na rukovodstvo Srpske posredstavom njihovih plaćeničkih sredstava informisanja.

    – Isturili su svoja potrčkala iz opozicije i sinhronizovano vrše napade, što preko njih, što preko svojih medija u Srpskoj. I šta su dobili, još veći otklon građana od aktuelne politike SAD – rekao je Dodik u intervjuu Srni.

    U SVRHU ANTIRUSKE PROPAGANDE U NEVLADIN SEKTOR U BiH UPUMPANO ČAK 80 MILIONA

    On je upitao i gdje su milioni koji su doznačeni ne samo medijima koje su finansirali, već i raznim udruženjima i nevladinom sektoru?

    – Čak 80 miliona je upumpano putem NVO sektora u svrhu antiruske propagande, a to su pokazali i izvještaji koje je objavio Stejt department prije dvije godine. Pitanje je koliko su uopšte uložili sredstava od nastanka BiH kako bi na ovom prostoru ostvarili svoje ciljeve – naglasio je Dodik.

    On je upitao i zašto se toliko uznemirio američki ambasador kada je Republika Srpska rekla da će usvojiti zakon o nevladinim organizacijama?

    – Čega se plaše? Mi samo želimo veću transparentnost. U čemu je problem? Mora se znati sve kako bi se onemogućila bilo kakva zloupotreba. Ne znam čemu panika i frustracija i zašto im to smeta? U svojim izvještajima navode da su finasirali istraživačko novinarstvo, promociju demokratije, korupcije, a doveli su nam najvećeg kriminalca koji ide i prijeti ljudima da rade ono što Amerika kaže ili će se obrušiti na njih. Krstari po takozvanim ‘nezavisnim medijima’, koje finasiraju, i objašnjava kako to treba da izgleda objektivan medij, ali iz njihove vizure. Marfi da objašnjava nekome šta je objektivno novinarstvo, šta je demokratija i šta je pravo!? Isti onaj Marfi koji se poziva na izjave DŽejmsa O'Brajana, a ne na ono što kaže Dejton i Ustav BiH?! – ukazao je predsjedniik Srpske.

    On je upitao je li demokratija i to što rade sa bankama u Republici Srpskoj, koje njihovi ljudi obilaze i prijete im da ne sarađuju sa onima koji su na američkoj crnoj listi.

    – I ne samo banke u Srpskoj, već američki službenici obilaze susjedne i regionalne zemlje i traže da njihove banke ne sarađuju sa Vladom Republike Srpske. Danas imamo situaciju da nijedna banka u Srpskoj nije spremna da sarađuje sa nama iz straha, zbog pritiska i prijetnji. Oni misle da je ovo divlji zapad i da mogu da rade šta hoće, da smo njihova kolonija. E, pa nismo i grdno su se prevarili. Nismo se povukli i nećemo, jer znamo da smo u pravu i da se borimo za pravdu i dosljedno poštovanje Dejtona. Nismo spremni na njihove ‘pozitivne promjene’ koje uključuju razaranje Srpske. Finasirali su kampanju opozicije i obojene revolucije, a čujemo da su nove u najavi. Neki od takozvanih opozicionara u Srpskoj najavili su da ne mogu na izborima da dobiju, pa će krenuti silom. To se sve finasira parama američkih građana – istakao je predsjednik Srpske.

    POBIЈEDIĆE SRPSKI NAROD I REPUBLIKA SRPSKA, AMERIČKI DOLARI SU NEMOĆNI, ЈER ЈE SVIЈET KONAČNO PREPOZNAO KO POŠTUЈE USTAV I ZAKON

    On je rekao da ambasador koga niko u Republici Srpskoj neće da primi, osim opozicionara koji računaju na njegovu pomoć, nema šta da radi u BiH.

    – Ako niste dobrodošli u institucije, vi onda ne možete obavljati svoj posao, i Marfi ga i ne obavlja. Nema gdje da ide, osim na izlete i da piše o ljepotama Republike Srpske kojih ima na pretek i koje treba promovisati, ali ne može se tako biti ambasador jedne zemlje. U Republiku Srpsku on nije dobrodošao i srećni smo zbog njegovog odlaska i to ne krijemo. Njegov izbor je bio da od Republike Srpske pravi neprijatelja, jer je htio svoje lične i karijerne interese da ostvaruje preko nas, misleći da je dovoljno jak i da ćemo se mi povući pred jednim Amerikancem. Ovdje nam prodaju maglu, pričaju o demokratiji, vode kampanju protiv Srpske, Srbije i Rusije, i šta su postigli?
    Nikada nije bila veća povezanost i nikada nismo bili svjesniji kao sada koliko je važno da sarađujemo jedni s drugim i čuvamo prijateljstvo i jačamo odnose – ukazao je Dodik.

    Koliko god novca bacali, poručio je Dodik, neće promijeniti volju naroda u Srpskoj, koji zna da je Srbija i brat i sestra Srpskoj, da smo jedno po svemu, i da su Rusi naši prijatelji.

    – Neće dovesti ni svoje poslušnike na vlast. Narod zna ko ih štiti i ko štiti Republiku Srpsku i to pokazuje već decenijama. Pobijediće srpski narod i Republika Srpska, ne mogu im ništa ni prijetnje, ni ucjene, ni silni američki dolari podijeljeni izdajnicima i plaćenicima, jer mi poštujemo pravo, zakone, Ustav i Dejtonski sporazum i to danas dobar dio svijeta zna da prepozna i sve glasnije i govori! – konstatovao je predsjednik Dodik u intervjuu Srni.

    NISMO SPREMNI DA SE UPUŠTAMO U BOŠNjAČKI RAT, SVOЈE PROBLEME NEKA SAMI RЈEŠAVAЈU

    Na pitanje da prokomentariše problematizovanje policijske saradnje BiH i Srbije od bošnjačkih političara, te najavu Elmedina Konakovića da će pokrenuti proceduru za poništenje Sporazuma o policijskoj saradnji koji je potpisan 2010. godine, Dodik je odgovorio da Bošnjaci imaju mnogo toga da objašnjavaju i da ima pravde i da su čiste ruke jednog dijela Zapada, danas bi se govorilo o tim temama koje Bošnjaci treba da pojasne, a ne bi se našao neki Konaković da problematizuje regionalnu saradnju.

    – Ali, u nakaradnoj zemlji sve je moguće, pa i da ministar ne zna šta je njegov posao. Konaković je osoba sa velikim brojem prekršaja u zloupotrebi svoje funkcije. Јednostrane i štetne aktivnosti dovele su nas do toga da više i nemamo o čemu razgovarati. Nemoguće je stalno slušati optužbe i odgovarati na njihove blokade. Ako se ne svađaju s nama u Republici Srpskoj, onda ne mogu tamo između sebe da se dogovore i prave haos. Nismo spremni da se upuštamo u bošnjački rat, svoje probleme neka sami rješavaju. Kriza u Federaciji je trajna, dok Srpska uprkos američkom pritisku, uredno obavlja sve svoje obaveze. Novu krizu izazvala je Amerika, tako što je dovela ljude koji su se naobećavali i sada gledaju kako da ne ispadnu iz igre – rekao je Dodik.

    On je naglasio da Republika Srpska nikome ništa nije obećala, niti za svoj stav čeka bilo čija odobrenja i to je čini ravnopravnim sagovornikom.

    – Aktuelni predstavnici Bošnjaka ne mogu se pohvaliti samostalnošću i zato smo i zaglavljeni gdje god se zajedno odlučuje. Prioritet građana trebao bi da bude na prvom mjestu, ali dok u njima vlada mržnja prema Srbima ne mogu pomoći nikome, pa ni svom narodu. Helikopter koji je Srbija stavila na raspolaganje trebao je pomoći i Srpskoj i Federaciji i neka ostrašćena budala i srbofob našao se da kaže da to nije okej. Nije okej pomoći narodu!? To niko razuman ne može da shvati – konstatovao je Dodik.

    POLITIKA IZETBEGOVIĆA ЈE ZLO I GREŠKA IZ KOЈE SE BOŠNjACI MORAЈU IZVUĆI; DEЈTON IM ЈE GRANICA

    Osvrnuvši se na posljednje izjave Bakira Itebegovića i optužbe na račun predsjednika Srbije i Srpske, Dodik je rekao da je njegova politika u BiH zlo i greška iz koje se Bošnjaci moraju izdići.

    – Ovi danas što pričaju protiv Bakira isti su kao i on. Sve je to SDA samo što se danas drugačije zove. Smislili su prevaru da se predstave kao veliki građani, probosanske struje i razne gluposti koje nam serviraju, a cilj im je isti – unitarizacija i nestanak Srpske – konstatovao je Dodik.

    On je naglasio da je njihov problem Dejton, ističući da čak ni nasilne i bespravne izmjene pravih i lažnih visokih predstavnika ne mogu to da promjene, jer je Dejton njihova granica.

    – Zato im je trebala rezolucija o Srebrenici. Nisu uspjeli i sada uz pomoć Amerike misle da će napraviti nešto. Mogu stvarati atmosferu i sliku kod jednog dijela koji želi da se to dogodi, da oni ruše Srpsku i da je to moguće, ali na tom putu Dejton čvrsto stoji, kao i naše pravo da se mirno raziđemo. Bošnjaci ne žele da žive s nama, oni žele da sve bude njihovo i da Srba nema. Јasno je da se u tim okolnostima ova neželjena zajednica raspada. To je jasno i njima – istakao je Dodik.

    BOŠNjACIMA ЈE NORMALNO DA POЈEDINI MEDIЈI POZIVAЈU NA LIKVIDACIЈU IZABRANIH PREDSTAVNIKA; NEVIĐENA OSTRAŠĆENOST

    Na pitanje da prokomentariše izjavu Denisa Zvizdića da podržava, kako kaže, profesionalne novinare “Sobodne Bosne” i poziva “političare iz susjedstva da prestanu huškati i stavljati ‘metu na čelo’ novinarima i medijima zbog neslaganja sa sadržajem tekstova koji su utemeljeni na istini koja očito ne odgovara njihovim političkim ciljevima”, predsjednik Dodik je odgovorio da Zvizdiću smeta to što se jasno kaže da pojedini mediji plasiraju neistine, a u redu mu je kad isti taj list piše da bi predsjednik Srpske kao Donald Tramp mogao da ostane bez uva i to nije huškanje i poziv na linč i nema ništa baš da kaže o tome?

    – Ta ostrašćenost je neviđena. Treba biti objektivan u svim stvarima. Danas imamo hibridni rat. Svakodnevno se plasiraju laži, a pojedini mediji otišli su daleko i da pozivaju na likvidaciju izabranih predstavnika. Izgleda da je to Bošnjacima normalna stvar. Kada vidimo procese koji se otvaraju, pa vidimo da postoji istraga koja se vodi protiv lica koja su povezana sa političkim ubistvima, a koja pripadaju istim političkim strukturama u kojima je i Zvizdić sam bio, to dosta objašnjava – zaključio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

    Vijesti iz iste rubrike

  • Izetbegović: Konaković postaje problem za BiH

    Izetbegović: Konaković postaje problem za BiH

    Predsjednik SDA Bakir Izetbegović izjavio je da BiH mora imati dobru saradnju sa Hrvatskom i Srbijom, te da ministar inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedin Konaković postaje problem za BiH sa svojim, kako je rekao, “petljancijama i beskrajnim lažima”.
    Komentarišući Konakovićevu konferenciju za novinare na kojoj je prezentovao sporazume sa Hrvatskom i Srbijom iz 2011. godine o “isporučenom suverenitetu”, Izetbegović je istakao da je te dokumente trebalo usvojiti, jer je bila potrebna borba protiv graničnog kriminala.

    – Konsenzusom je prošlo. Svi su bili za, niko nije bio ni protiv ni uzdržan. I onda se nađe Konaković koji je završio za električara. To je čovjek koji nema potvrdu o završenoj srednjoj školi. Čovjek dezavuiše sve ljude i prebacuje krivicu – naveo je Izetbegović za N1.

    Konaković je na nedavnoj konferenciji za novinare rekao da je riječ o dokumentu koji je potpisao tadašnji član Predsjedništva BiH Željko Komšić, a drugi član ove institucije Bakir Izetbegović glasao za.

    – Isporučen je dio suvereniteta policijskih agencija BiH susjednim zemljama – ocijenio je Konaković i pokazao sporazum koji “dio suvereniteta BiH daje Srbiji i Hrvatskoj”.

  • Stevandić: Namjera Konakovića da pokvari odnose između naroda

    Stevandić: Namjera Konakovića da pokvari odnose između naroda

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da ministar inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedin Konaković otvorenom pismom ministru unutrašnjih poslova Srbije Ivici Dačiću samo širi mržnju.
    Stevandić je naveo da je namjera Konakovića da pokvari odnose između naroda.

    “On sa ovim puca i na nas u Republici Srpskoj, mi ćemo vratiti mnogo žešće i mnogo teže nego što on to očekuje”, rekao je Stevandić za TV Pink.

    On je dodao da Konaković može nešto verbalno da pokuša, ali ne može ništa da blokira.

    “Zato mi možemo sve da blokiramo u BiH. Tako da se oni igraju opasnih igara, zavađaju narod i dižu veliku temperaturu za svađu, sukobe i neslogu i svima onesposobljavaju dobre korake za budućnost”, istakao je Stevandić.

    Konaković je danas uputio otvoreno pismo Dačiću u vezi sa policijskom saradnjom Srbije i BiH, u kojem optužuje Srbiju da čuva i štiti, kako je rekao “ratne zločince”, te traži da se izruče BiH.

    Dačić je u saopštenju istakao da se sarađivati mora i da nema namjeru da raspiruje polemiku i daje bilo kakvu temu ili povod za napad na Srbiju od bošnjačkih političara, ali ih pita koliko hiljada mudžahedina krvavih ruku kriju u BiH, dajući im državljanstva poslije rata u BiH”.

  • Stevandić: U javnosti nema suštinskih primjedi na Nacrt zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne

    Stevandić: U javnosti nema suštinskih primjedi na Nacrt zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je danas u Trebinju da u javnosti nema suštinskih primjedi na Nacrt zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne.
    “Suština zakona je da mi vratimo korištenje zastave, grba i himne, da vratimo dvoglave orlove, grb Nemanjića, `Bože pravde` u upotrebu koja je zakonom regulisana, a nije paušalna i usputna”, rekao je Stevandić.

    Stevandić je novinarima u Trebinju rekao da je ovo treća javna rasprava o Nacrtu zakona, poslije Prijedora i Bijeljine, te da će biti održane i u Istočnom Sarajevu i Banjaluci.

    On je dodao da je Trebinje jedno od ključnih mjesta gdje javna rasprava treba da dobije primjedbe, podršku, sugestije, navodeći da su sve partije sem jedne iz Trebinja glasale o Nacrtu.

    “Bilo je prosto nevjerovatno da ima nekog ko će iz političkog egzibicionizma da glasa protiv, ali desilo se. Žao mi je što je išlo iz Trebinja, jer se ovo smatra esencijom kulturnog, nacionalnog i istorijskog nasljeđa”, rekao je Stevandić.

    Gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić rekao je da je nakon Svesrpskog sabora pokrenut veliki broj projekata koji se tiču Srpske i Srbije.

    “Treba ispoštovati volju naroda da budemo jedan narod, treba ispoštovati sve zakonske procedure”, rekao je Ćurić.

    Nadležni organi, organizacije, naučne i stručne institucije i zainteresovani građani pozvani su da se uključe u javnu raspravu i doprinesu unapređenju kvaliteta teksta Nacrta zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne.

    Narodna skupština Republike Srpske usvojila je početkom jula Nacrt zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, čiji je predlagač predsjednik parlamenta Srpske Nenad Stevandić.

  • Subvencije za izgradnju prve nekretnine – prećutkuje li Stanivuković pravno-imovinska pitanja?

    Subvencije za izgradnju prve nekretnine – prećutkuje li Stanivuković pravno-imovinska pitanja?

    Iako zakon još nije uredio oblast subvencionisanja dodjele zemljišta za izgradnju prve nekretnine za mlade bračne parove, gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković poziva odbornike da se pojedinačno izjasne da li su za ili protiv ovakve inicijative. Predsjednik Skupštine grada Ljubo Ninković, rekao je, da je lako reći “mi poklanjamo zemljište” ali postoji mnogo pravno-imovinskih pitanja koja je potrebno riješiti, a koje gradonačelnik očigledno prećutkuje. Danas se saopštenjem gradonačelniku Banjaluke obratio i SDS.

    To što mladi bračni parovi nemaju subvencije za dodjelu zemljišta za izgradnju prve nekretnine, gradonačelnik Draško Stanivuković vidi kroz politički obračun. Za to je potrebno kaže 16 glasova u Skupštini grada.

    – Јa to ne mogu da uradim, ne zbog sebe ili mojih saradnika, jer smo mi sve uradili, ne možemo zbog samo jedne glupe stvari, a to je što u ovom gradu, u Skupštini, nema 16 ljudi koji je spremno u ovom trenutku dići ruku za to – rekao je Stanivuković.

    Ali stvari i nisu tako jednostavne kako ih predstavlja gradonačelnik Stanivuković. Јer postoje procedure i zakoni koje je nužno ispoštovati da bi ova odluka zaživjela u praksi. To što gradonačelnik navodi je čisti populizam, kaže predsjednik Skupštine grada Ljubo Ninković. U Pravobranilaštvu Republike Srpske kažu da se, po tom pitanju, nadležne gradske službe nisu obraćale.

    Pitanje za Stanivukovića danas su imali i iz SDS-a. I to zbog smjene, njihovog kadra, Željka Raljića sa mjesta izvršnog direktora banjalučkog Vodovoda. Raljić je navodno smijenjen zbog podrške SDS-a kandidaturi Јelene Trivić za gradonačelnika.

    – Obračun sa kadrovima Srpske demokratske stranke u Banjaluci postala je praksa gradskih vlasti. Poručujemo da to nije put kojim aktuelna vlast u Banjaluci treba da ide – istakli su.

    Smjenu Raljića, Stanivuković pravda time što, za 15 dana koliko je trajala velika suša u gradu i okolnim selima, Raljić nije izašao na teren da razgovara sa građanima. A da li je direktor Vodovoda, PDP-ov Aleksandar Zolak obilazio mještane koji danima nisu imali vodu?

    No, kamere Zolaka na terenu nisu zabilježile. Јer je slikanje izgleda rezervisano najviše za gradonačelnika.

  • Cvijanović: U bošnjačkoj političkoj sferi sve je prodaja magle i predizborna kampanja

    Cvijanović: U bošnjačkoj političkoj sferi sve je prodaja magle i predizborna kampanja

    Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović izjavila je da je jedan normalan sporazum BiH i Srbije o policijskoj saradnji očigledno poslužio za predizbornu kampanju među bošnjačkim političkim partijama, jer je očito da “Trojka-tema” – “mi smo Evropljani i zahvaljujući nama na korak smo do članstva u EU” ne pije vodu u bošnjačkom glasačkom tijelu.

    Na pitanje Srne da prokomentariše izjavu ministra inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedina Konakovića da su oni u Ministartsvu inostranih poslova poštari i da su samo tu da proslijeđuju dokumente, bez mogućnosti za bilo kakvo donošenje odluka, Cvijanović je odgovorila da su oni nekada poštari, a nekad čeprkaju i po sadržaju dokumenta, u zavisnosti od toga šta u njemu piše i ko je pošiljalac.

    – To sam lično vidjela na vlastitom primjeru kad je Ministarstvo inostranih poslova u Savjetu ministara vršilo opstrukciju u svom obavljanju “poštarskih djelatnosti” – naglasila je Cvijanović.

    Ona je ocijenila da se sve u bošnjačkoj političkoj sferi svodi na svađu sa komšijama, bilo da je riječ o susjednim državama ili Republici Srpskoj, i na puku prodaju magle.

    – Oni su prihvatili da žive u kolonijalnom statusu, da bi, isto tako, preko kolonizatora, opet, vodili hajku protiv istih tih komšija, a povrh svega lišavajući svoje institucije mogućnosti da samostalno odlučuju – konstatovala je Cvijanović za Srnu.

    Ona je istakla da je i tema o policijskoj saradnji i “isporučivanju suvereniteta” zato što, zaboga, sarađujete sa drugima najobičnija predizborna prodaja magle.

  • Borenović: Zapanjujuće iracionalno ponašanje bošnjačkih političara

    Borenović: Zapanjujuće iracionalno ponašanje bošnjačkih političara

    Predsjednik PDP-a Branislav Borenović rekao je da je zapanjujuće iracionalno ponašanje bošnjačkih političkih faktora koji, dok vatra bukti po Federaciji BiH, uporno odbijaju pomoć Srbije u vidu helikoptera.

    Borenović je istakao da je suludo u ovakvim situacijama odbijati pomoć.

    – Bilo mi je nazamislivo da se to može desiti. Oni, takmičeći se ko će više pokvariti odnose sa nama važnom Srbijom, nikako ne prihvataju da je budućnost u regionalnoj saradnji, a ne u devedesetim godinama prošlog vijeka, iz kojih nikako da izađu – kaže Borenović.

    Borenović je dodao da bošnjački političari ne shvataju da jaka Srbija, čiji zvaničnici uvijek naglašavaju poštovanje teritorijalnog integriteta i dejtonskog okvira BiH, može biti samo od koristi ne samo Republici Srpskoj, nego i cijeloj BiH.

    – Umjesto da zajedno idemo naprijed, oni nas samo vraćaju nazad, a najviše na štetu svog naroda, što pokazuje i ovaj slučaj – rekao je Borenović.

    Borenović je podsjetio da je Srbija prva priskočila u pomoć BiH, ali i cijeloj regiji, tokom pandemije virusa korona, da realizuje brojne projekte, te napomenio je i solidarnost tokom poplava 2014. godine, saopšteno je iz PDP-a.

    – Oni ne vide ništa osim onoga za šta misle da će im donijeti koji jeftini politički poen – zaključio je Borenović.