Autor: INFO

  • Ministarstvo finansija: Odbacujemo neargumentovana miješanja Ambasade SAD u unutrašnju politiku Srpske

    Ministarstvo finansija: Odbacujemo neargumentovana miješanja Ambasade SAD u unutrašnju politiku Srpske

    Ministarstvo finansija Republike Srpske saopštilo je danas da odbacuje i osuđuje najnovija neargumentovana miješanja Ambasade SAD u unutrašnju politiku Republike Srpske.

    Istič da su stabilne finansije Republike Srpske i briga o građanima Srpske nama prioritet, za razliku od onih koji uvode sankcije i zatvaraju preduzeća.

    – Јeste li se zapitali kako je porodicama zaposlenih sa Una televizije koji su juče posljednji dan radili zbog nametnutih sankcija? Ostali su bez posla, bez krivice, bez argumenata, zbog nečijeg hira. Naravno, to vas ne brine, kao ni rješenje. Zato poručujemo građanima Republike Srpske da dobro razmisle koje su skrivene namjere pritisaka na rukovodstvo Srpske – navedeno je iz Ministarstva finansija.

  • Kovačević: Američka ambasada počela se ponašati kao politički subjekt pod vođstvom Marfija

    Kovačević: Američka ambasada počela se ponašati kao politički subjekt pod vođstvom Marfija

    Delegat Kluba srpskog naroda u Domu naroda parlamenta BiH Radovan Kovačević izjavio je da se Ambasada SAD u BiH, pod vođstvom ambasadora Majkla Marfija, počela ponašati kao politički subjekt koji ima samo jedan cilj – da uništi i uguši Republiku Srpsku i sve njene građane, ali im to neće proći.

    Kovačević je upitao da li postoji igdje u svijetu gdje se bilo koja ambasada, pogotovo ambasada jedne tako moćne zemlje kakva je SAD ponaša na način kao što se ponaša u BiH.

    – To nigdje ne postoji, ovo je jedno potpuno divljaštvo – rekao je Kovačević za N1.

    Prema njegovim riječima, Marfi pokušava da sve predstavi kao obračun sa jednim čovjekom, a u stvari se obračunava sa kompletnom Republikom Srpskom, sa kompletnim srpskim narodom i svim građanima Srpske.

    – On se trudi da građani Srpske ostaju bez posla, da se dođe u poziciju da ljudi nemaju socijalna davanja – napomenuo je Kovačević.

    On je podsjetio da je Republika Srpska potpisala sve anekse Dejtonskog mirovnog sporazuma, dala ovlaštenje da bude potpisan i njegovo sprovođenje joj je od izuzetnog značaja.

    – Јedan od ključnih partnera za taj projekat je SAD. Mi bismo voljeli da imamo mnogo zdraviju komunikaciju sa SAD od ove koju sada imamo sa Majklom Mafijem – konstatovao je Kovačević.

    Prema njegovim riječima, Republika Srpska i njeni zvaničnici imali su normalnu komunikaciju sa Marfijevim prethodnikom Erikom Nelsonom, koji je predao agremane tadašnjem srpskom članu Predsjedništva BiH Miloradu Dodiku, održavao sastanke sa tadašnjim predsjednikom Srpske Željkom Cvijanović u Palati Republike u Banjaluci.

    Kovačević je napomenuo da je Nelson imao dobru komunikaciju sa predstavnicima Srpske iako su sankcije uvedene za vrijeme njegove prethodnice u Ambasadi SAD Morin Kormak, tri dana prije nego što je Donald Tramp položio zakletvu na čelu Amerike.

    Kada su u pitanju Marfijeve i objave Ambasade SAD u BiH na društvenim mrežama koje se tiču Republike Srpske, Kovačević je rekao da bi bilo dobro da su ikada dati argumenti.

    – Da li je normalno da neko izađe i optuži nekoga koga je milion puta provjeravalo Tužilaštvo ove zemlje, koje ima punu podršku Marfijevu, i ništa nije pronašlo, nije podignuta optužnica – upitao je Kovačević.

    Komentarišući objavu Ambasade SAD o zaduženjima Republike Srpske i da opet ima budžet u deficitu, Kovačević je rekao da nema zemlje u okruženju koja nije u deficitu i da je Srpska najmanje zadužena.

    – Znate koliki je bio kompletan promet Banjalučke berze u tom periodu, sa svim ostalim komitentima, subjektima, komletnom privredom – milijardu maraka, a oni tvrde da se sama Republika Srpska samo tu zadužila za više od milijardu i sto miliona – naglasio je Kovačević

    Prema njegovim riječima, kada izgovorite ovako eklatantnu laž, poslije toga, bilo kakva informacija koja dolazi sa takvog izvora nije relevantna.

    Ocijenivši da je Ambasada SAD pod vođstvom Marfija počela da se ponaša kao politički subjekt, Kovačević je izrazio zadovoljstvo što je imenovan novi amarički ambasador.

  • Iran najavljuje specijalne operacije, podignuta crvena zastava

    Iran najavljuje specijalne operacije, podignuta crvena zastava

    Iran će na ubistvo šefa politbiroa Hamasa Ismaila Hanije odgovoriti izvođenjem specijalnih operacija koje imaju za cilj da “izazovu duboko kajanje”, saopštila je misija Irana pri UN.
    – Reakcija na ubistvo će biti specijalne operacije – koje će biti odlučnije i usmjerene na izazivanje dubokog kajanja kod zločinca – navodi se u saopštenju misije na svojoj stranici na društvenoj mreži Iks.Iznad džamije DŽamkaran u Iranu podignuta je crvena zastava u znak osvete za ubistvo Ismaila Hanijea.Izraelska vojska izvela je u utorak vazdušni napad na južno predgrađe libanske prestonice Bejrut u pokušaju da eliminiše visokog komandanta Hezbolaha, koga optužuje za umiješanost u granatiranje Golanske visoravni, gde je u subotu poginulo 12 pripadnika lokalne zajednice Druza, među kojima je bilo i djece.

    Hezbolah negira bilo kakvu krivicu. Rusko Ministarstvo spoljnih poslova nazvalo je napade Izraela na Liban kršenjem međunarodnog prava.

    Palestinski pokret Hamas u srijedu je saopštio da je lider političkog krila Hamasa Ismail Hanije poginuo u izraelskom napadu na njegovu rezidenciju u iranskoj prestonici Teheranu, gde se nalazio kako bi učestvovao na inauguraciji novog iranskog predsjednika.

    Pokret je za njegovu smrt okrivio Izrael i Sjedinjene Američke Države i saopštio da napad neće ostati bez odgovora.

     

  • Banjalučki ljekari uspješno izveli još dvije složene operacije

    Banjalučki ljekari uspješno izveli još dvije složene operacije

    Ljekari Klinike za ortopediju i traumatologiju Univerzitetskog kliničkog centra /UKC/ Republike Srpske izveli su dva složena operativna zahvata iz ortopedsko-onkološke oblasti, odstranjivanje uznapredovalog tumora natkoljenice i mekotkivnog i koštanog tumora u predjelu potkoljenice.

    Iz UKC-a je saopšteno da je riječ o dva veoma složena operativna zahvata u kojima je, osim teoretskog znanja, potrebno i mnogo vještine hirurga i iskusan tim.

    Obje operacije su trajale po dva sata, a pacijenti su se postoperativno oporavljali dobro.

    “Što se tiče prvog operativnog zahvata riječ o odstranjenju uznapredovalog tumora natkoljenice teškog oko tri kilograma koji je zahvaljujući našim hirurzima u potpunosti otklonjen. Tumor je urastao u glavni išijadični živac noge, te je tokom zahvata cijeli živac ispreparisan i sačuvan što je vrlo važno zbog funkcionalnosti noge. Pacijent je operacijom riješio zdravstveni problem i vratio se svakodnevnim aktivnostima”, navodi se u saopštenju.

    Iz UKC-a dodaju da je operacija odstranjenja mekotkivnog i koštanog tumora u predjelu potkoljenice, kod mlade osobe, prvi put urađena u ovom kliničkom centru.

    “Ova operacija je zahtijevala nadomještanje koštanog defekta zamrznutom glavom butne kosti, što je dodatno otežavalo izvođenje ovog zahvata. Riječ je o koštanoj promjeni koja se obično javlja u mlađoj životnoj dobi. Osim koštane nadoknade, bilo je neophodno stabilizovati cijeli segment pločom i šarafima. I ovaj operativni zahvat je tražio višečasovni trud naših medicinskih profesionalaca”, pojasnili su iz UKC-a.

    Hirurške timove u oba operativna zahvata predvodio je doktor Slaviša Kunarac.

  • Stanivuković uvjeren u pobjedu

    Stanivuković uvjeren u pobjedu

    Gradonačelnik Banjaluke, Draško Stanivuković, izjavio je danas da upravljanje velikim gradom nosi ogromnu odgovornost, ističući da je nemoguće biti isti čovjek kada ste odbornik ili poslanik i kada ste na čelu neke institucije. On je dodao da mu je Republika Srpska uvijek na prvom mjestu. “Danas, kada vodite najveći grad Republike Srpske, zapadnu srpsku prijestonicu, to znači da govorite u ime najmanje 200.000 ljudi koji žive u tom gradu, što znači da kada date neku izjavu, govorite gotovo u ime cijele Srpske,” rekao je Stanivuković.

    Stanivuković je naglasio zahvalnost što je uspio izboriti preko šest miliona maraka projekata podrške Vlade Srbije, Beograda i predsjednika Srbije Aleksandra Vučića za Banjaluku. “Moja dužnost je da budem dovoljno mudar, da razgovaram i predstavim prioritete Banjaluke kako bismo dobili podršku,” dodao je on.

    Gradonačelnik je istakao da su svi projekti obećani tokom njegove kampanje sprovedeni, uključujući besplatnu legalizaciju kuća za ljude koji su izbjegli tokom rata. “Uveli smo kartice prijateljstva za roditelje sa djecom do sedam godina i za penzionere. Apoteke, lijekovi i prehrambeni proizvodi su povoljniji sa tom karticom. Kada kažem da će nešto biti, to mora biti,” poručio je Stanivuković.

    Siguran u pobjedu

    Stanivuković je izrazio uvjerenje u svoju pobjedu na predstojećim lokalnim izborima u oktobru, navodeći da će nakon izbora izaći kao ubjedljiv pobjednik sa istom retorikom, programom i načelima iz 2020. godine, ali kroz prizmu institucije koju predstavlja. “Naš program je obezbjeđivanje knjiga, rješavanje legalizacije i izgradnja spomen-obilježja. Važno je sufinansiranje privatnih vrtića, gdje dajemo oko 80 evra za svako dijete,” rekao je on.

    Stanivuković je naglasio da se trenutno gradi najveći broj parkova i šetalište uz obalu Vrbasa, što je bila želja građana. “U devet mjeseci imali smo tri sjednice Skupštine grada, a trebalo ih je biti devet. Sada za tri sjednice treba da postignemo efekat kao da ih je bilo devet. Sve te stvari smo sproveli, obezbijedili smo mature za maturante,” izjavio je on.

    Dodik i predsjednik Srpske nisu isto

    Na pitanje o njegovom odnosu sa predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom, Stanivuković je rekao da, iako je politički protiv Dodika, ne treba miješati institucionalnu saradnju sa političkim razmimoilaženjem. “Isto radim i sa institucijama Republike Srpske. Zašto Vlada RS ne bi izdvojila što više novca za Banjaluku? To je moja obaveza i zadatak,” izjavio je on, dodavši da političke razlike postoje, ali Srpska je za sve njih neupitna.

    Stanivuković je dodao da je protiv toga da se Dodiku sudi u sudovima Bosne i Hercegovine, te da, ako neko iz Srpske treba da odgovara, treba da mu se sudi u sudovima Republike Srpske, u srpskim ustanovama i po srpskim zakonima.

  • “Vodovod” potonuo u minus od skoro dva miliona KM

    “Vodovod” potonuo u minus od skoro dva miliona KM

    Preduzeće „Vodovod“ je u prvoj polovini ove godine poslovalo sa minusom od skoro dva miliona KM. Taj minus je dva puta veći nego u istom periodu prošle godine.

    U izvještaju o poslovanju ovog preduzeća za prvih šest mjeseci 2024. godine je navedeno da su prihodi iznosili 10,5 miliona KM, a rashodi 12,5 milion KM, što je imalo za rezultat minus od 1,9 miliona KM.

    Uvećani su troškovi plata i naknada i iznosili su 6,6 miliona KM, što je za 997.390 KM više u odnos na isti period lani (5,6 miliona KM). Prosječan broj zaposlenih u preduzeću „Vodovod“ je na kraju juna ove godine iznosio 386 što je za 12 više u odnosu na isti period prošle godine kada su imali 374 radnika.

    Ostvareni gubitak „Vodovoda“ u ovoj godini je za milion veći u odnosu na isti period lani kada je minus iznosio 927.630 KM, na prihode od 9,6 miliona KM i rashode od 10,5 miliona KM. Kada se uporede rezultati iz ove i prošle godine gubitak je uduplan, piše Capital.

    Radi se o prvim rezultatima aktuelnog direktora ovog preduzeća Aleksandra Zolaka, koji je preuzeo upravljanje „Vodovodom“ početkom marta ove godine.

    Osim brojnih komentara na društvenim mrežama zbog njegovog imenovanja Zolakov rad u proteklom periodu su obilježile nestašice vode u brojnim naseljima u Banjaluci, računi „Vodovoda“ su bili blokirani zbog duga za neplaćenu električnu energiju, a nedavno je došlo i do smjene v. d. izvršnog direktora za tehničke poslove Željka Raljića. Dostupne informacije govore da se radi o smjeni sa političkom pozadinom.

  • Konaković zatražio da se prekine policijska saradnja BiH i Srbije, reagovao Nešić

    Konaković zatražio da se prekine policijska saradnja BiH i Srbije, reagovao Nešić

    Nakon današnje sjednice u Savjetu ministara Bosne i Hercegovine uslijedila su obraćanja javnosti prilikom čega je ministar bezbjednosti BiH Nenad Nešić komentarisao i namjeru ministra inostranih poslova BiH Elmedina Konakovića da na dnevni red stavi povlačenje odluke o ranije potpisanom sporazumu o policijskoj saradnji između BiH i Srbije.

    Govoreći o tome Nešić tvrdi da je Konaković “danas pokušao centralizovati BiH”.

    “Pokušao je ukinuti ovlaštenja MUP-a Republike Srpske i evo ja kao ministar koji dolazi iz RS želim reći da mi to danas nismo dozvolili, glasali smo protiv takvog jednog njegovog prijedloga. I želim reći da policijska saradnja koja postoji između BiH i drugih država regiona je tako dobra, mi sarađujemo, imamo veliki broj sporazuma i policijskih akcija i ne vidim da bilo šta tu trebamo mijenjati. I evo da poručim gospodinu Konakoviću da nema ništa od ukidanja ovlaštenja MUP-u RS. Centralizacija ne može proći sve dok u institucijama BiH sjede koalicioni partneri iz Republike Srpske, na čelu sa SNSD-om”, naveo je Nešić, prenosi N1.

    Isto je poručio i Staša Košarac, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH.

    “Namjera Konakovića je van pameti, te da nisu u skladu s Ustavom BiH. Vrlo često, u njegovim istupima ne vidim razliku između njega i Bakira Izetbegovića”, poručio je, između ostalog, Košarac.

  • Dodik: Srpska stabilna i izvršava sve obaveze

    Dodik: Srpska stabilna i izvršava sve obaveze

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je danas da je Srpska stabilna i da može samostalno da ispunjava sve obaveze.

    Dodik je rekao da Republika Srpska, uprkos pokušajima urušavanja njene stabilnosti, servisira sve obaveze i budžet se puni očekivanom dinamikom.

    On je naveo da su povećani prihodi i BDP za 2,9 odsto, za šta su zalužne politike Vlade Republike Srpske, dodajući da Srpska ima najveći broj zaposlenih do sada.

    Dodik je ponovio da Republika Srpska želi dejtonsku BiH i očuvanje svojih nadležnosti.

    – Poštujte naša prava da imamo autonomiju u BiH. Poštujete djelovanje Predsjedništa BiH koje zahtijeva saglasnost člana iz Republike Srpske – istakao je Dodik.

    Ako se nastavi sa kršenjem Dejtonskog sporazuma, rekao je Dodik, Republika Srpska će razmotriti mogućnost da vrati svoje nadležnosti kada procijeni da je to potrebno.

     

  • Ambasada SAD u BiH poslala novu poruku

    Ambasada SAD u BiH poslala novu poruku

    Ambasada SAD u Bosni i Hercegovini ponovo se oglasila putem svog naloga na društvenoj platformi X.

    “Investiciono-razvojna banka Republike Srpske ima misiju da pomaže porodicama u RS da kupe domove i podržava male preduzetnike. Dana 4. jula, ministarka finansija RS Zora Vidović najavila je planove da se ova banka pretvori u komercijalnu banku kako bi pomogla onima koji su pod sankcijama Sjedinjenih Država. Zašto rizikovati budućnost stanovnika RS radi koristi nekolicine kroz izbegavanje sankcija”, navodi se u njihovoj objavi, koja je očito, kao i neke prethodne, upućena vlastima u Srpskoj.

  • Rusija upozorava: SAD i Јapan se pripremaju za oružani sukob u Azijsko-pacifičkom regionu

    Rusija upozorava: SAD i Јapan se pripremaju za oružani sukob u Azijsko-pacifičkom regionu

    Stiče se utisak da su Sjedinjene Američke Države i Јapan, pod izgovorom prijetnje od Sjeverne Koreje, Kine i Rusije, otpočeli pripreme za veliki oružani sukob u Azijsko-pacifičkom regionu, izjavio je zamjenik portparola Ministarstva spoljnih poslova Rusije Andrej Nastasjin, komentarišući jačanje vojne saradnje Vašingtona i Tokija.

    Pažljivo motrimo na korake koje u poslednje vreme preduzimaju Vašington i Tokio povodom forsiranja jačanja svoje vojno-političke alijanse, uključujući, razume se i zajedničko saopštenje o modernizaciji upravljanja američkim kontigentom u Јapanu, objavljeno 28. jula – istakao je portparol na brifingu.

    On je dodao da će u tom cilju SAD i Јapan formirati združeni štab, koji će upravljati dejstvima saveznika u borbenim uslovima, kao i da planiraju naglo povećanje obuka i treninga radi proširenja i snabdijevanja novim vatrenim sredstvima američkih vojnih baza, posebno na Okinavi.

    Prema njegovim riječima, Rusija je više puta upozoravala da će ovakva aktivnost samo povećati nivo napetosti i trku u naoružanju u Azijsko-pacifičkom regionu.

    – Redovno podsećamo zvanični Tokio da naša odbrana na propisan način prati sve provokativne postupke u blizini ruskih granica, koje Јapan izvodi zajedno sa SAD i drugima, uključujući vanregionalnim državama iz redova NATO. Ti postupci će neizbežno povući za sobom naše adekvatne uzvratne mjere. U toku je odgovarajuća koordinacija o ovoj problematici sa kineskim i sjevernokorejskim partnerima – poručio je Nastasjin

    Prethodno je objavljeno da će SAD i Јapan formirati novu strukturu združene vojne komande radi povećanja interakcije i koordinacije među američkim snagama, lociranim u Јapanu i snagama za samoodbranu.

    Nova struktura biće stvorena zarad bolje koordinacije sa Združenom operativnom komandom, koja će objediniti komandu kopnenih, pomorskih i vazduhoplovnih snaga samoodbrane od 240 vojnika i biće formirana do kraja ove finansijske godine (1. aprila 2024-31. marta 2025. godine).