Autor: INFO

  • Nešić: Bošnjački političari žele nestanak Republike Srpske

    Nešić: Bošnjački političari žele nestanak Republike Srpske

    Ministar bezbjednosti u Savjetu ministara Nenad Nešić rekao je da bošnjački političari više i ne skrivaju da žele nestanak Republike Srpske.

    – Godinu i po dana otkad sam u Sarajevu nisam sreo bošnjačkog političara koji je spreman da prihvati da Republika Srpska postoji i da je trajna kategorija. Susrećemo se samo sa stalnim nasrtajima na Srpsku – rekao je Nešić za RTRS.

    On je istakao da bošnjački političari konstantno atakuju na Republiku Srpsku i njene nadležnosti, a sve u cilju stvaranja unitarne BiH.

    Nešić je rekao da oni žele promjenu ustavnog uređenja u pravcu centralizacije BiH i da ne žele dogovor, što BiH, kako kaže, čini nemogućom državom.

    On je istakao i da se politika “Trojke”, u kojoj se takmiče ko će više napasti Republiku Srpsku, ne razlikuje od politike SDA koja je isto to činila, a i dalje čini.

    Nešić je rekao da ministar spoljnih poslova u Savjetu ministara Elmedin Konaković napada nadležnosti u oblasti policije koje su Ustavom jasno definisane, ističući da tim narušava ustavni poredak.

    Nešić je poručio da će se predstavnici Republike Srpske uvijek boriti protiv nasrtaja na njene nadležnosti, jer je samo jaka Srpska garant opstanka Srba u BiH.

  • Vulićeva poručila bošnjačkim političarima: Prestanite sa mobingom nad srpskim kadrom

    Vulićeva poručila bošnjačkim političarima: Prestanite sa mobingom nad srpskim kadrom

    Šef Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sanja Vulić poručila je predsjedavajućoj Zajedničke komisije za ekonomske reforme i razvoj Ermini Salkičević Dizdarević i ostalim bošnjačkim političkim predstavnicima na nivou BiH da prestanu sa mobingom nad srpskim kadrom koji se bori za uvođenje reda u institucijama na čijem su čelu.

    – Malo su Vam bili “Silos”, “Viktor Bubanj” i ostala srpska stratiša u 21. vijeku, pa ste sada našli da se iživljavate nad direktorom Instituta za mjeriteljstvo Milicom Ristović Krstić samo i isključivo zato što je Srpkinja – istakla je Vulićeva za Srnu reagujući na organizovane napade političkog Sarajeva na Krstićevu, koja je još ranije ukazala da je indikativno da se mjerenjem gledanosti medija unazad 10 godina bavila jedna agencija, te da je novim pravilnikom Instituta za mjeriteljstvo otvorilo tržište u ovoj oblasti.

    Povodom dopisa koji Dizdarevićeva uputila Krstićevoj u kojem traži od Krstićeve da Zajedničkoj komisiji dostavi, između ostalog, izvještaj o radu i plan rada za ovu godinu zbog održavanja tematske sjednice, Vulićeva je upitala Dizdareviću da li je sramota što se javno i otvoreno zalaže za monopol pojedinaca?

    Vulićeva je ukazala da su novim pravilnikom, koji je uvela Krstićeva upravo da bi spriječila manipulacije i monopol, “ugrožene” medijske kuće koje su, po pravilima pomoćnika direktora za naučno mjeriteljstvo Zijada DŽemića, imale profit od jednog do 11 miliona KM.

    – Mislite li da par televizijskih kuća donose mandat? Ne! Građani sude, cijene i povjerenje daju. Ko ste Vi da svoju političku priču gradite kroz etiketiranje i ponižavanje jedne Srpkinje? Zašto, koleginice Salkičević Dizdarević, javno ne kažete koja medijska kuća iz FBiH je imala devet, a koja 11 miliona profita od tih takozvanih DŽemićevih pravilnika? Znate li da su dvije medijske kuće zgrtale milione, a ostale mrvice koje ostanu?! Da li je to vama normalno i regularno?! Da li ste Vi, koleginice Salkičević Dizdarević, jedan od lobista tih medijskih kuća? – upitala je Vulićeva.

    Pošto je Salkičević Dizdarević toliko “pametna”, a očigledno nije pročitala Poslovnik o radu Predstavničkog doma, Vulićeva je rekla da će je prosvijetliti jer, ipak, ima malo više parlamentarnog staža od nje.

    – Prema Poslovnikom o radu Predstavničkog doma, koleginice, nema nadležnosti Zajedničke komisije za ekonomske reforme i razvoj za oblast metrologije jer član 61. j) kaže “statistiku, mjere i standarde”, iz čega proizilazi da se proizvoljno tumači kao osnov za sazivanje tematske sjednice o ovoj temi – rekla je Vulićeva.

    Ona je pozvala Salkičević Dizdravić i ostale bošnjačke političare koji se bore za “muljanja” po DŽemićevim pravilima da izađu i javno kažu da li oni na ovaj način otvoreno lobiraju za monopol, kriminal i korupciju i ne podržavaju rad direktora koji se zalaže za uvođenje reda i kraj anomalijama koje traju više od decenije.

  • Amerika stala u odbranu Izraela pred Savjetom bezbjednosti UN-a: “Imaju pravo da se brane”

    Amerika stala u odbranu Izraela pred Savjetom bezbjednosti UN-a: “Imaju pravo da se brane”

    Zamjenik američkog ambasadora Robert Wood pozvao je Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda da podrži “pravo Izraela da se brani od napada” grupa poput Hezbolaha.
    Također je pozvao Vijeće da Iran smatra odgovornim za njegovu podršku takvim grupama, kao i za navodna kršenja međunarodnog prava.

    “Izrael ima pravo da se brani od napada Hezbolaha i drugih terorista”, rekao je Wood te dodao da je to ova zemlja radila 30. jula.

    Wood je rekao da, iako SAD nisu bile uključene u odgovor Izraela 30. jula u Libanu “nema nikakve sumnje da je Hezbolah odgovoran za ovaj napad, koji je koristio iransko oružje i pokrenut je iz dijela Libana koji kontroliše Hezbolah”.

    Wood je rekao da se Iran mora pridržavati postojećih rezolucija Vijeća sigurnosti ili se suočiti s dodatnim mjerama.

    Naveo je i da “Sjedinjene Američke Države nisu bile svjesne ili umiješane u očiglednu smrt vođe Hamasa Ismaila Haniyeha”, dodajući da SAD “nemaju nezavisnu potvrdu o Hamasovim tvrdnjama u vezi sa njegovom smrću”.

  • Izrael u Savjetu bezbjednosti UN-a nazvao Iran “motorom koji pokreće mašineriju smrti”

    Izrael u Savjetu bezbjednosti UN-a nazvao Iran “motorom koji pokreće mašineriju smrti”

    Predstavnik Izraela koji je govorio u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija Jonathan Miller pozvao je UN da “Iran smatraju odgovornim za svoje zločine” povezane s podrškom grupama poput Hezbolaha i Hamasa.
    Miller je Iran nazvao “istim motorom koji pokreće mašineriju smrti i uništenja koja nam svima prijeti”.
    “Oni koji rijetko traže stabilnost u regionu treba da rade na uklanjanju vodećih terorista, a ne da pozivaju obje strane da se suzdrže”, rekao je Miler.

    Izrael nije ni potvrdio ni negirao da stoji iza atentata na vođu Hamasa Ismaila Hanijeha.

    Feda Abdelhady-Nasser, zamjenica stalnog promatrača Palestine pri Ujedinjenim narodima je pozvala na odgovornost za smrt vođe Hamasa Ismaila Haniyeha i osudila “izraelsko zločinačko kršenje” teritorijalnog integriteta susjednih zemalja s nedavnim udarima na Liban i Iran.

    “Ponovo pozivamo s najvećom hitnošću Vijeće sigurnosti, Generalnu skupštinu i sve nacije koje poštuju zakon, miroljubive nacije da odmah djeluju kako bi zaustavile ove užasne zločinačke izraelske agresije na palestinski narod i na našu regiju”, rekla je ona u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda u srijedu te dalje nastavila:

    “Zahtijevamo odgovornost za ovaj atentat, kao što smo kontinuirano tražili odgovornost za bezobzirno ubistvo i ranjavanje preko 130.000 palestinske djece, žena i muškaraca u proteklih 300 dana užasa i pakla u Gazi. I pozivamo na odgovornost za svu izraelsku kriminalnu politiku i praksu na našoj teritoriji tokom decenija”.

    Podsjetimo, prema pisanju New York Timesa, iranski vrhovni vođa, ajatolah Ali Khamenei, izdao je naredbu Iranu da direktno udari na Izrael, kao odmazdu za ubistvo lidera Hamasa Ismaila Haniyeha u Teheranu.

    Khamenei je izdao naredbu na hitnom sastanku iranskog Vrhovnog vijeća za nacionalnu sigurnost u srijedu ujutro, ubrzo nakon što je Iran objavio da je Haniyeh ubijen.

  • Kovačević: U Ustavu jasno navedeno da imovina pripada entitetima

    Kovačević: U Ustavu jasno navedeno da imovina pripada entitetima

    Delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević rekao je danas da je u Ustavu jasno navedeno da imovina pripada Republici Srpskoj i Federaciji BiH, a to je argumentovao činjenicom da su privatizaciju u BiH sproveli entiteti u saradnji sa međunarodnom zajednicom.

    Kovačević je naglasio da BiH nema vladu i da je Predsjedništvo jedini izvršni organ vlasti.

    On je napomenuo da je Savjet ministara Ustavom BiH definisan kao savjetodavni pomoćni organ Predsjedništva BiH, ali nije ni blizu vladi.

    – Srbija ima Vladu, Hrvatska ima Vladu, neke druge zemlje imaju vladu. BiH nema vladu, ima Savjet ministara kao savjetodavni pomoćni organ Predsjedništva BiH, koji je po Ustavu BiH jedini izvršni organ vlasti u BiH – rekao je Kovačević za N1.

    On je ponovio da je u Ustavu jasno navedeno da imovina pripada Republici Srpskoj i Federaciji BiH, te da niko ko je kreirao Dejtonski sporazum ne bi tvrdio takvu glupost da imovina pripada BiH.

    Kovačević je naveo i da su u Ustavu jasno navedene nadležnosti BiH koje moraju da se poštuju.

    – Da li se to meni sviđalo ili ne sviđalo, ja moram to da poštujem. Monetarno-političke nadležnosti BiH, ja ne mogu da pravim valutu Republike Srpske niti može Nermin Nikšić niti bilo ko u FBiH da to radi. To piše Ustavu, to mora da se poštuje – rekao je Kovačević.

    On je dodao da u Ustavu piše da “da sve ono što nije izričito navedeno u originalu na engleskom `explicitly` nije navedeno kao nadležnost BiH”, a to su nadležnosti entiteta.

    Na osnovu toga, kaže, postoje ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske i FBiH, ministarstava zdravlja Republike Srpske i FBiH, a na niovu entiteta su i socijalna politika, poljoprivreda, kultura, prosvjeta.

    – Sve je na nivou entiteta jer nije navedeno kao nadležnost BiH – rekao je Kovačević.

    Kada je riječ o imovini, Kovačević je rekao da su entiteti sproveli provatizaciju u BiH u saradnji sa tadašnjim OHR-om.

    – Ta privatizacija je rađena u potpunoj saradnji sa međunarodnom zajednicom. I oni su to u potpunosti dopustili, to je bilo ono što je bilo potpuno logično na osnovu Dejtonskog sporazuma – rekao je Kovačević.

    Na pitanje da se u odluci Ustavnog suda poništava svako upravljanje “državnom” imovinom, Kovačević je odgovorio da u Ustavu BiH piše da Ustavni sud mora da štiti Ustav, a taj sud izlazi iz ustavnog okvira jer ga neko trenutno podržava.

    – U Ustavu piše isto tako da troje stranih sudija treba da odu i da se nađe način kako da odu poslije pet godina od potpisivanja Dejtonskog sporazuma. To je bilo 2000. godine, prije 24 godine – napomenuo je Kovačević.

  • Rastu cijene goriva

    Rastu cijene goriva

    Cijene nafte su u porastu nakon ubistva političkog lidera palestinskog pokreta Hamas Ismaila Hanijea u Teheranu, kao i zbog nemirne situacije između Izraela i Libana.

    Prema podacima sa berzi, cijena sirove nafte je juče u 16.30 časova porasla za tri odsto, na 77,7 dolara za barel, a cijena nafte Brent za dva odsto, na 80,1 dolar za barel, prenosi b92.

    Iransko ministarstvo spoljnih poslova optužilo je Sjedinjene Američke Države za saučesništvo u ubistvu Hanijea, a zvanični Teheran je obećao osvetu za ovaj čin.

    “Naša je dužnost da se osvetimo i strogo kaznimo cionistički entitet za atentat u Iranu, jer je atentat izvršen na našem tlu”, izjavio je vrhovni vođa Irana Ali Hamnei i time dodatno rasplamsao strahove od šireg sukoba u regionu koji bi uticao na cijenu nafte, prenosi portal Oilprice.

    Izrael je ispalio rakete na libanski Bejrut, tvrdeći da su napadi usmjereni protiv komandanta Hezbolaha Fuada Šukra koji je navodno odgovoran za raketni napad u subotu na Golansku visoravan u kome je poginulo 12 civila.

  • Sprema se totalno uništenje

    Sprema se totalno uništenje

    Trojica iranskih zvaničnika saopštili su večeras da je vrhovni vođa te zemlje ajatolah Ali Hamnei naredio direktan napad na Izrael zbog ubistva lidera militantne grupe Hamas Ismaila Hanijea.

    “Gospodin Hamnei izdao je naređenje na hitnom sastanku iranskog Vrhovnog saveta za nacionalnu bezbednost koji je jutros održan, ubrzo nakon što je Iran objavio da je Hanije ubijen”, izjavila su trojica zvaničnika, uključujući dva člana Revolucionarne garde, koja su tražila da se njihova imena ne objavljuju, jer nisu ovlašćeni da javno govore, prenosi Njujork Tajms.

    Iran i Hamas optužili su Izrael za atentat, dodato je. Politički lider Hamasa Ismail Hanije ubijen je jutros u Teherenu, gde je prisustvovao inauguraciji iranskog predsednika Masuda Pezeškijana.

    Niko nije preuzeo odgovornost, ali se sumnja da iza ubistva stoji Izrael, koji je prethodno obećao da će ubiti vođe Hamasa zbog napada te grupe 7. oktobra.

    Zbog Hanijevog ubistva, vlada Irana proglasila današnji dan, kao i 1. i 2. avgust danima žalosti. Hanije će biti sahranjen u glavnom gradu Katara u petak.

     

  • Zelenski spreman za Putina

    Zelenski spreman za Putina

    Druga konferencija o rešavanju sukoba u Ukrajini biće neuspešna ako joj ne prisustvuju predstavnici Rusije, kazao je predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski za “Mond”.

    “Predstavnici Rusije moraju biti prisutni na drugom samitu, inače nećemo postići konkretne rezultate”, rekao je Zelenski.

    On je napomenuo da tu poziciju deli ne samo Ukrajina, već i “većina zemalja”.

     

  • Domaće banke odbijaju saradnju sa Vladom RS

    Domaće banke odbijaju saradnju sa Vladom RS

    Građani sve teže žive, no to ne mogu razumjeti političari koji su navikli na luksuz, a krize ih uglavnom nisu doticale.

    Ovog puta za vlasti u RS je drugačije. Dosad su nedostupnost novca na međunarodnom finansijskom tržištu nadomještali zaduženjima na domaćem.

    No, i taj izvor sad presušuje nakon signala iz Vašingtona. A, iz Američke ambasade danas, uz već staro pitanje gdje je novac, imaju i novo pitanje za vladu Republike Srpske.

    Okolnosti usljed američkih sankcija su nekorektne, a Milorad Dodik će po prvi put reći i vanredne – jer domaće banke odbijaju saradnju sa Vladom Republike Srpske, zbog pritiska Vašingtona.

    – U finansijskom smislu, hodaju po bankama i prijete, ako sarađujete sa Vladom Republike Srpske, imaćete probleme, zatvorićemo vam račune, a to znači ugasiće banku – kaže Milorad Dodik, predsjednik RS.

    Opozicija ćuti ili upozorava
    Takve okolnosti znače poteškoće pri realizaciji planiranih zaduženja na domaćem finansijskom tržištu. Zaključno sa majem ove godine Vlada se već zadužila dugoročno za 90, od budžetom planiranih 140 miliona KM.

    Gdje i kako će pronaći 810 miliona KM koliki je planirani iznos zaduženja na međunarodnom finansijskom tržištu nije poznato, jer od prošle godine međunarodno finansijsko tržište za vlast u Banjaluci nije dostupno.

    – Stanovništvu našem je poznat termin reprogram, samo je nama onemogućeno da reprogramiramo obaveze na Bečkoj berzi prošle godine kada smo morali 300 miliona dodatno da vratimo jednokratno i nije dozvoljeno da napravimo revolving i da idemo dalje – rekao je Dodik.

    I dok vlast, ne dajući odgovore na ključna pitanja uvjerava građane da će problemi biti prevaziđeni opozicija uglavnom ćuti ili upozorava.

    – To je rezultat jedne loše politike vladajućeg Dodikovog režima koji je doveo Republiku Srpsku i njene građane u ozbiljnu opasnost kad je u pitanju ekonomska budućnost i finansijska stabilnost Republike Srpske – rekao je Branislav Borenović, predsjednik PDP.

    Da bi, ne dođe li do konkretnije promjene, politika sankcija mogla biti nastavljena čulo se u američkom Senatu prilikom izlaganja pomoćnika američkog državnog sekretara.

    Džejms O’Brajen kaže, sankcije daju rezultate. Iz njegovog izlaganja, zaključuje se, politika mrkve na štapu mogla bi biti nastavljena.

    – Predsjednik Dodik osjeća veliki pritisak i mislim da možemo raditi koristeći naše sankcije, koristeći bonska ovlašćenja i koristeći pritisak ovog pristupanja EU da počnemo mijenjati političke okolnosti – naveo je Džejms O’Brajen, pomoćnik državnog sekretara SAD.

    Suprotno signalima iz Vašingtona, vlast u Banjaluci nastoji pronaći mehanizam za izbjegavanje sankcija čak i pretvaranjem Investiciono razvojne banke RS u komercijalnu što nije promaklo Američkoj ambasadi koja je podsjetila da je prvobitna ideja IRB pomoć malim preduzetnicima i porodicama koje kupuju dom, zbog čega pitaju:

    – Zašto izbjegavanjem sankcija rizikujete budućnost stanovnika RS u korist tako malobrojnih?

    Igra mačke i miša
    S obzirom na sve okolnosti, za ekonomistu Zorana Pavlovića jasno je da je po srijedi ne samo sankcionisanje pojedinaca, odnosno najviših zvaničnika Republike Srpske već i tiho, ali vrlo jasno sankcionisanje entitetske Vlade.

    – Može se apsolutno zaključiti, ali to je bilo jasno od početka, da postoji čitav niz razloga zbog kojih je američko Ministarstvo finansija odlučilo da ima stroži i trajni pritisak na Vladu Republike Srpske -istaknuo je Pavlović.

    Za Ameriku argumenti su uglavnom narušavanje Dejtonskog sporazuma i korupcija. Za zvaničnike u Banjaluci po srijedi je kažnjavanje zbog zaštite Dejtonskog sporazuma. Igra mačke i miša kojoj svjedočimo rezultat je, neki će reći, i loše kadrovske politike u američkoj diplomatiji.

    – Očigledno je da ovaj čovjek da kažem, trenutni ambasador, ne pronalazi način kako da priđe vlastima Republike Srpske, da sa njima uspostavi neku saradnju koja bi bila iole diplomatska – rekao je ekonomista Bojan Lučić.

    Vlast u Banjaluci uzda se u promjenu koja bi u Američkoj ambasadi u Bosni i Hercegovini trebala uslijediti krajem godine. Ipak upitan je taj argument s obzirom na to da – kako su godine prolazile od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma – tako su odnosi sa američkim diplomatama bivali sve gori, piše N1.

  • Čović uvjeren da će BiH dobiti 70 miliona evra od EU

    Čović uvjeren da će BiH dobiti 70 miliona evra od EU

    Predsjednik HDZ Dragan Čović rekao je kako je neuspjeh Plana rasta za Zapadni Balkan bio politički udarac za BiH.

    Ja sam još uvijek uvjeren da ćemo mi politikom koju zagovaramo, kao stranke koje obnašaju vlast u BiH, doći do tog novca. Svi oni koji su pokušali blokirati i skrenuti pozornost na sebe, iz različitih pobuda i razloga neće u tom uspjeti. Ja lično, predsjedavajuća Savjeta ministara, ali i svi drugi stvorićemo ambijent da ovih 70 miliona evra bude uplaćeno, ali isto tako da nismo više ona siva zona u promišljanjima ljudi iz EU – rekao je Čović.

    On je rekao da je siguran da nema šanse da se EU put zaustavi te pozvao da se napravi sinergija bez obzira ko je pozicija, a ko opozicija. Upitan je i za komentar o optužbama lidera SDA Bakira Izetbegovića na njegov račun, te rekao kako ne želi komentarisati nečije izjave.

    – Reći ću to narodski “nijedna bolest nije zdrava” – rekao je Čović.

    On je naveo da ljudi koji su ostali izvan vlasti moraju sačekati izbore za dvoje godine kako bi potražili sebi put, piše Vijesti.ba

    – Ja ih pozivam ovaj put da razmišljaju malo drugačije, da se obrate svima kojima se mogu obratiti da naglasimo koliko je važan naš evropski put. A političke smicalice da ostavimo za neke druge prilike – kaže Čović.

    On je rekao da nakon izbora slijedi dinamoziranje aktivnosti.

    – Izborni zakon ćemo staviti kao prioritet svih prioriteta – zaključio je Čović.