Autor: INFO

  • Uhapšen otac hrvatske zlatne olimpijke

    Uhapšen otac hrvatske zlatne olimpijke

    Boris Matić, otac hrvatske džudistkinje Barbare Matić, koja je juče osvojila zlatnu olimpijsku medalju, priveden je danas u Francuskoj zbog sumnje na seksualni napad na volonterku zaduženu za smještaj gledalaca.

    Ona je policiji prijavila da ju je otac Barbare Matić prisilno poljubio dok je slavio pobjedu svoje kćerke u četvrtfinalu takmičenja. Volonterka (24), šokirana ponašanjem oca zlatne hrvatske olimpijke, kaže da ga je pokušala odbiti, ali ju je on natjerao na poljubac.

    Francuski BFMTV iz policijskih izvora bliskih slučaju doznaje da je otac Barbare Matić priveden u policijsku postaju 7. okruga u Parizu te da je trenutno pod istragom, nakon što je protiv njega zaprimljena prijava.

    Kako navode, otac Barbare Matić još uvijek je u pariškom pritvoru.

    Barbara Matić (29) osvojila je zlatnu olimpijsku medalju u judu u kategoriji do 70 kilograma.

    Matić je pobijedila Njemicu Miriam Butkerajt i Hrvatskoj donijela drugo odličje na ovim Igrama.

    Bronzu je osvojio Miran Maričić u finalu vazdušne puške na deset metara.

    Splićanki, koja je bila prvi nositelj turnira, ovo je prva olimpijska medalja u trećem pokušaju, a dodala ju je impresivnom popisu osvojenih odličja na velikim takmičenjima.

    Matić je dvostruka svjetska prvakinja, ove godine osvojila je i Evropsko prvenstvo, ima tri titule na Grand Slam turnirima, pet zlata na Grand Prixu, a uz sve to je i dvaput bila juniorska prvakinja.

  • Vučić: Srbija čvrsto stoji uz Dejtonski sporazum

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je večeras u Beogradu da se Srbija zalaže za puno poštovanje Dejtonskog mirovnog sporazuma i da o tom pitanju nikada nije niti će mijenjati politiku.

    Vučić je istakao da je problem u tome što neki drugi mijenjaju svoju politiku, pa im Dejtonski sporazum više nije dovoljno dobar.

    – Srbija čvrsto podržava Dejtonski mirovni sporazum i sprovođenje svih njegovih normi. To će biti naša politika i u budućnosti – rekao je Vučić, odgovarajući na novinarska pitanja nakon obraćanja javnosti.

    Komentarišući pisanje sarajevskih medija da je u Skupštini Srbije usvojena Deklaracija sa Svesrpskog sabora, ali da nije bilo riječi o iskopavanju litijuma i protestima zbog najava eksploatacije te kritične sirovine, Vučić je naveo da je dovoljno pogledati regionalne medije i vidjeti da se “ubiše od zavisti” zato što oni nemaju litijum, a Srbija ga ima, piše Srna.

    – Pogledajte sa koliko patološke mržnje prema Srbiji posmatraju sve samo zbog litijuma jer znaju da će to za Srbiju da bude ogromna odskočna daska. Oni znaju da Srbija time pravi kvantni skok. Pobježe, ode u nebesa u odnosu na sve druge – rekao je Vučić.

    On je upitao da li iko zna bilo koga u regionu ko je oduševljen zbog toga, dodajući da je logično da regionalni mediji podržavaju proteste protiv litijuma u Srbiji.

    – Logično je, jer oni hoće da Srbija bude što slabija. Dovoljno je samo pročitati prištinske, sarajevske, podgoričke i zagrebačke medije i svakome će sve biti jasno – rekao je Vučić.

  • Vučić: Neće biti kopanja na terenu dok ne dobijemo garancije da je sve sigurno

    Vučić: Neće biti kopanja na terenu dok ne dobijemo garancije da je sve sigurno

    Neće biti kopanja na terenu dok ne dobijemo garancije da je sve apsolutno sigurno po pitanju ekologije i ljudi, izjavio je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić govoreći o iskopavanju litijuma u Srbiji.

    Nema nikakvog kopanja na terenu i neće biti dok ne dobijemo sve garancije, u narednik 12 do 18 mjeseci, ništa se neće promijeniti. Obmanjuju vas svakog dana. Moramo da prikupimo svu dokumentaciju, pozvaćemo najbolje svjetske i domaće eksperte za zaštitu životne sredine – rekao je Vučić u obraćanju javnosti.

     

    Prema njegovim riječima, tačka dva su problemi svih ljudi koji su prodali svoja imanju u procesu eksprorijacije, direktnom pogodbom sa Rio Tintom.

    – Sa tim ljudima treba da razgovaramo da pokušamo da riješimo probleme – ukazuje Vučić.

    Napominje da će briga o životnoj sredini biti dodijeljena najvećim svjetskim, evropskim i domaćim ekspertima.

    – Sljedeća tačka je borba za lanac vrijednosti. Rudnik je na 140 hektara, a neće preći 220 hektara. Kolubara nam je 60.000 hektara, da znate o kakvoj površini pričamo – navodi Vučić.

  • Sirski: Žestoko je

    Sirski: Žestoko je

    Glavnokomandujući Oružanih snaga Ukrajine Oleksandr Sirski saopštio da ruske trupe nastavljaju da usmeravaju svoje napore u pravcu Pokrovska, bacajući svoje najiskusnije jurišne jedinice u borbu.

    “Osvajači pokušavaju da probiju odbranu u pravcu Želanja, Novogrodivke i Pokrovska”, objavio je Sirski na Fejsbuku, nakon radne posete brigadama koje se bore na pravcu Harkova i Torecka.

    Prema njegovim rečima, nastavljaju se žestoke borbe u oblasti Piščana, Stelmahovke i Makijevke u pravcu Kupjana, ali Odbrambene snage drže svoje položaje.

    “Teška situacija se razvila u pravcu Severskog. Ruska vojska tamo aktivno koristi artiljeriju, vrši jurišne napade, ali bez uspeha. Oštre borbe se vode i u zoni kanala na prilazima Časovom Jaru, bez promene pozicija strana”, naveo je Sirski.

    Dodao je da su u toku borbena dejstva različitog intenziteta na svim pravcima ofanzive ruske vojske.
    “Na nekim mestima neprijatelj ima malo uspeha po cenu velikih gubitaka”, ocenio je Sirski i dodao da vojska zajedno s Nacionalnom policijom i Službom bezbednosti Ukrajine sprovodi kontradiverzione akcije.

    Prema rečima Sirskog, njihove jedinice trenutno otkrivaju i neutrališu subverzivne grupe Rusa u urbanim sredinama u pravcu Torecka.

  • Kremlj: Predsednik Putin je spreman

    Kremlj: Predsednik Putin je spreman

    Portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov izjavio je danas da je Rusija otvorena za pregovore o Ukrajini i da je to najbolji način za rešavanje sukoba.

    “Predsednik Vladimir Putin je više puta izjavljivao da smo otvoreni za pregovore, ovo je najpoželjniji način da rešimo problem i postignemo naš cilj”, rekao je Peskov u intervjuu radio stanici Komsomolskaja pravda.

    Međutim, on je naveo da se aktuelnim predstavnicima vlasti u Kijevu ne može verovati.

    “Sa onima koje vidimo kao predstavnike kijevskog režima, verovatno je moguće razgovarati, ali im se ne može verovati apsolutno, to je sasvim očigledno”, naveo je Peskov odgovarajući na pitanja novinara, prenosi RIA Novosti.

    On je dodao da samit mira o Ukrajini uz učešće Rusije još nije u pripremi u istakao da će “Deveti maj” u ukrajinskom sukobu sigurno doći.
    “Deveti maj će svakako doći, a sada toliko naših momaka rizikuje svoje živote da bi približili ovaj dan pobede”, zaključio je Peskov.

  • Ambasada SAD u BiH o preregistraciji kompanija

    Ambasada SAD u BiH o preregistraciji kompanija

    Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini prokomentarisala je preregistraciju kompanija kako bi se izbjegle ili zaobišle sankcije SAD.

    Preregistracija kompanije kako bi se izbjegle ili zaobišle sankcije nije dozvoljena prema zakonima o sankcijama SAD, tačnije, prema Poglavljima 1(a)vi-vii, 2(a)-(b) i 5(a)-(b) Izvršne uredbe 14033. Banke i druge relevantne institucije trebaju temeljno preispitati svoje propise poslovanja sa klijentima kako bi osigurale da ne krše sankcijske zakone SAD pružanjem usluga pravnim ili fizičkim osobama koje na ovaj način pokušavaju izbjeći sankcije – naveli su iz Ambasade SAD u BiH.

    Potom su dodali:

    – Politika Vlade SAD je da javno ne razgovara o razmatranjima pojedinačnih sankcija. Politika SAD u vezi sa sankcijama je jasna i dosljedna, te će se i dalje primjenjivati kada su mir, bezzbjednost, stabilnost ili teritorijalni integritet BiH ugroženi, kada se podrivaju demokratski procesi ili institucije BiH, kada se ometa provođenje Dejtonskog mirovnog sporazuma, te prilikom postojanja korupcije. Sankcije su ozbiljne, ne uvode se olako, niti se olako povlače. Kabinet za kontrolu imovine stranaca pri Ministarstvu finansija SA (OFAC), u konsultaciji sa drugim agencijama Vlade SAD koje imaju interes i posjeduju informacije od ključne važnosti za taj proces, odlučuje kada se osobe dodaju, ili uklanjaju sa liste imena u sklopu Programa sankcija za Zapadni Balkan. Za više informacija o programima sankcija Vlade SAD i OFAC listi upućujemo vas na stranicu Ministarstva finansija SAD – zaključili su iz Ambasade SAD u BiH, piše N1.

  • Građani: Na djelu betonizacija Kupusišta; Stanivuković: Biće izgrađena betonska staza, drveće ostaje

    Građani: Na djelu betonizacija Kupusišta; Stanivuković: Biće izgrađena betonska staza, drveće ostaje

    Iako je inspekcija obilazila radove na izgradnji parka u Banjaluci na lokaciji Kupusišta i iako građani kažu da je riječ o betonizaciji zelene površine, gradonačelnik Draško Stanivuković tvrdi da će zelenilo ostati i u novom parku i da nijedno stablo neće biti uklonjeno ili oštećeno.

    Stanivuković, koji je danas obišao nezadovoljne građane okupljene u parku, rekao je da će biti izgrađena betonska staza, da će drveće ostati i da će biti postavljene instalacije u obliku ćiriličnih slova, tvrdeći da će budući Ćirilični park biti jedna od najljepših zelenih oaza u centru.

    On je istakao da se svi radovi provode u skladu sa propisima.

    S druge strane, nezadovoljni građani tvrde da se radi o nelegalnoj gradnji i poručuju da ne žele betonizaciju ove zelene gradske površine.

    – Tražimo da se park vrati u prvobitno stanje. Smatramo da se vodi nelegalna gradnja. Regulacioni plan je od danas na javnom uvidu, a oni već kopaju – rekao je Dario Adamov, član Odbora za zaštitu Kupusišta.

    On je rekao da su građani za uređenje parka koje podrazumijeva sadnju drveća, postavljanje novih klupa i kanta za smeće, a ne za beton, poručujući da se park gradi, a ne sadi.

    Sanda Vukojević, takođe član Odbora za zaštitu Kupusišta, kaže da je vještak šumarske struke nazvao radove na gradnji novog parka “malim ekocidom”.

    Vukojevićeva tvrdi da Grad nema potrebne dozvole da na lokaciji Kupusišta vrši bilo kakve građevinske intervencije, dodajući da ova lokacija nije adekvatna za predviđene skulpture.

    – Ovaj park ne može da podnese 30 instalacija, skulptura visine iznad dva metra i širine od metar do dva – rekla je ona.

     

  • Dodik: Opozicija pravila spiskove, sankcije ogolile kompletnu BiH

    Dodik: Opozicija pravila spiskove, sankcije ogolile kompletnu BiH

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je u intervjuu Srni da su sankcije, koje su uvedene medijskim kućama, privrednim subjektima i pojedinicima, u potpunosti ogolile kompletno društvo u BiH i mržnju koja postoji prema Republici Srpskoj.

    – Zbog arogancije i mržnje jednog čovjeka prema Republici Srpskoj juče je ugašen jedan medij. Bez posla su ostali i Bošnjaci, i Hrvati i Srbi, a iz takozvanog udruženja bh novinara umjesto očekivane osude, moglo se čak vidjeti i likovanje. Upravo pojedini medijski radnici aktivno su radili na demonizaciji svakog ko radi objektivno svoj posao i daje priliku i vlastima Srpske da kažu svoj stav – istakao je predsjednik Srpske.

    VLAST SE ZASLUŽUЈE, A NE DOBIЈA PRODAЈOM INTERESA VLASTITOG NARODA

    Na pitanje Srne da prokomentariše mišljenja predstavnika opozicije da je aktuelna vlast dovela, kako kažu, u opasnost ekonomsku budućnost Republike Srpske, Dodik je rekao da predstavnici takozvane opozicije, koji su u suštini opozicija Republici Srpskoj i srpskom narodu, a ne vlasti, šire laži i mržnju, te raznim spinovanjima i podmetanjima iskrivljuju sliku o stanju u Srpskoj, ne razmišljajući o posljedicama, te šuruju sa strancima i prave spiskove onih koje treba uništiti ne bi li se oni na krajnje “prljav” način dočepali vlasti.

    Predsjednik Dodik je rekao da opozicija u Srpskoj nikako da shvati da su birači ti koji biraju vlast i svoje predstavnike, i da treba zadobiti njihovo povjerenje radom i trudom, štiteći Republiku Srpsku, srpski narod i srpske nacionalane interese.

    – Trčanje u ambasade i šurovanjem sa strancima i nelegalnim Kristijanom Šmitom ne može im dovesti na vlast. Vlast se zaslužuje, a ne dobija prodajom interesa Republike Srpske i izdajom i valjda su to do sada mogli naučiti – Srbi ne vole izdajnike – naglasio je Dodik.

    On je naveo da ne vidi kakvu bi korist imala opozicija da u Republici Srpskoj kasne plate, penzije, socijalna davanja, upitavši da li oni zaista priželjkuju tako nešto!?

    NA VELIKU ŽALOST OPOZICIЈE, SRPSKA FINANSIЈSKI STABILNA I REDOVNO IZMIRUЈEE SVOЈE OBAVEZE

    – Da li oni žele da srpski narod loše živi, da Srpska stagnira, da se ne razvija, ne gradi!? Na njihovu žalost, znam da ih to mnogo boli, ali Republika Srpska je finasijski stabilna, budžet se puni čak i više nego što je planirano, izmirujemo sve svoje obaveze. Od početka godine ostvareno je povećanje BDP-a od 2,9 odsto za šta su zalužne politike Vlade Republike Srpske – naglasio je Dodik.

    On je ukazao da je opozicija najodgovornija za sankcionisanje pojedinih lica, te da su aktivno učestvovali u realizaciji svih planova Majkla Marfija koji su bili direktno usmjereni protiv Srpske, srpskog naroda, srpskih nacionalnih interesa, među kojima je na prvom mjestu otimanje imovina i prirodnih bogatstava.

    NA SPISKU OPOZICIЈE ZA SANKCIЈE BILE SU I ATV I UNA

    – Na spisku opozicije bile su ATV i Televizija UNA, i mnoge druge kompanije i pojedinci. Politika sankcija i jeste bazirana na novinskim člancima u kojima se navode izjave nekih galamdžija i bukadžija koji su širili lažne i neargumentovane optužbe. Nijedan dokaz nisu imali, niti imaju za to što su radili i govorili, a to potvrđuje i Amerika svaki put kada u svojoj zvaničnoj objavi navede da se očekuje “pozitivna promjena ponašanja”. Јasno je da se ne radi ni o kakvim krivičnim djelima, već je riječ o direktnom pritisku na Republiku Srpsku i njeno rukovodstvo s ciljem rušenja Dejtona, srpovođenja američke agende i stvaranja unitarne BiH – ukazao je Dodika.

    On je upitao kako to da opozicija ništa sporno ne vidi u objavama koje finasiraju Amerikanci, a problem su im domaći mediji i privatne medijske kuće?

    – Njima su sasvim okej i federalni mediji, s kojih ne silaze, danonoćno lažu i podmeću, na zadovoljstvo vlasnika tih medija, i to u programu onih koji tvrde da su Srbi genocidan narod. Opoziciji u Repulici Srpskoj krivi smo mi kojima su uvedene sankcije, a ne oni koji ih uvode – rekao je Dodik.

    ONI IMAЈU SILU, A MI VOLjU I PODRŠKU SVOG NARODA

    Vidjećemo, ničija nije do zore gorjela. Svakom normalnom je jasno da ovo nisu mjere koje se uvode pojedincima, nego je obračun sa građanima Srpske. Ali svemu jednom dođe kraj, pa tako će i i njihovoj sili. Mi se nismo umorili, niti ćemo se ikada umoriti od odbrane naših prava. Oni imaju silu, a mi volju i podršku naroda”, istakao je Dodik.

    On je rekao da u Federaciji ima imalo razuma, rekli bi da ovo što se dešava mora da stane.

    – Sutra kad njima pokucaju na vrata i kažu dajte nam aerodrome, svu infrastrukturu i imovinu, neće im biti tako smiješno i drago što se ovakav pritisak vrši na Srpsku. Srbi, Bošnjaci i Hrvati samo zajedno mogu graditi budućnost, dijalogom. Amerika može da rovari, ali ne može učiniti BiH unitarnom. Ne može dobiti ni imovinu. Sankcijama neće promijeniti ni Dejtonski sporazum, niti isporučiti Bošnjacima to što žele. Јedino što uspijevaju je da nas sve drže u blokadi i da tapkamao u mjestu – konstatovao je Dodik.

    PRIORITET ODLAZAK STRANIH SUDIЈA I LAŽNOG VISOKOG PREDSTAVNIKA

    Predsjednik Republike rekao je u intervju Srni da su jasni prioriteti kada je riječ o procesu pristupanja EU, i podrazumijevaju odlazak stranih sudija iz Ustavnog suda BiH i neprihvatanje lažnog visokog predstavnika, dodavši da je odranije poznata namjera Bošnjaka koji uz pomoć stranaca u svakom procesu, pa i ovom, žele smanjiti nadležnosti, oduzeti imovinu i nanijeti štetu Srpskoj.

    – Tražimo da se ova pitanja konačno riješe. Međunarodni intervencionizam doveo je do potpunog urušavanja BiH i BiH mora početi samostalno da donosi odluke – poručio je Dodik.

    On je ukazao da su Bošnjaci protiv svega što ima veze sa Republikom Srpskom, i da ne treba očekivati da će odustati od svojih ciljeva.

    – Nismo naivni i znamo da imaju svoje planove sa Amerikom koji su antidejtonski, antiustavni i antisrpski. Kada se sve sagleda jedina opcija koja je izvjesna je jačanje srpske autonomije i postepeno gašenje BiH – istakao je Dodik.

    Predsjednik Republike je rekao da postoji neko malo očekivanje da će i bošnjački političari nakon lokalnih izbora spustiti loptu i početi da rade svoj posao, ali da ništa ne treba prepustiti slučaju jer je poznat stav Sarajeva, koji uz podršku pojedinih ambasada, želi Srpsku vidjeti bez ovlašćenja, imovine i nadležnosti.

    – Poštovanje Dejtona je naša polazna tačka i jedini način da BiH funkcioniše. Sve drugo je neprihvatljivo za Srpsku i mi imamo mehanizme kako ćemo odgovoriti na pokušaj urušavanja ustavnih nadležnosti i naših zagarantovanih prava – naveo je Dodik.

    USVAЈANjE DEKLARACIЈE SVESRPSKOG SABORA OD ZNAČAЈA ZA NAŠ NAROD

    Predsjednik Dodik rekao je da ponosan jer su Srpska i Srbija usvojili Deklaraciju o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda, kojom se potvrđuje posvećenost miru, dijalogu i očuvanju srpskog identiteta.

    – Mnogi su se našli da svašta pišu i da kritikuju opredijeljenost srpskog naroda da jedinstveno nastupa po svim pitanjima, jer im smeta kada smo okupljni i ujedinjeni, ali to je njihov problem. Ovim dokumentom potvrđena je snaga srpskog naroda i odlučnost da očuva svoja prava, koja su masovno kršena od jednog dijela Zapada – naveo je Dodik.

    Predsjednik Srpske je odbacio navode da Deklaracija zadire u prava drugih naroda i da je prijetnja stabilnosti, istakavši da samo zlonamjerni mogu govoriti loše o dokumentu u kojem je i navedeno puno poštovanje Ustava BiH, odnosno Republike Srpske kao jedinstvenog i nedjeljivog političkog subjekta.

    – Srbi su jedan narod, gdje god živjeli, imamo iste želje i ciljeve, koji su uvijek zasnovani na dosljednom poštovanju zakona, Ustava i međunarodnog prava i to potvrđuje i ova deklaracija. Samo tako možemo imati budućnost, a unitarna BiH je samo utopija i nedosanjani san i tako će i ostati – zaključio je Dodik.

  • Vlada Srpske usvojila Dokument okvirnog budžeta Srpske za period 2025-2027. godinu

    Vlada Srpske usvojila Dokument okvirnog budžeta Srpske za period 2025-2027. godinu

    Vlada Republike Srpske usvojila je na 79. sjednici u Banjaluci Dokument okvirnog budžeta Republike Srpske za period 2025-2027. godinu, čija izrada je propisana Zakonom o budžetskom sistemu, a služi kao osnova za pripremu i izradu budžeta, saopšteno je iz Biroa za odnose s javnošću Vlade Srpske.

    Kako se navodi u saopštenju, ovaj srednjoročni planski dokument treba da postavi gornje granice za pripremanje godišnjeg budžeta.

    U srednjoročnom periodu, očekuje se oporavak privredne aktivnosti, vođen domaćom tražnjom, uz pozitivan doprinos potrošnje i investicija, te dalje slabljenje inflatornih pritisaka.

    Prema ovom dokumentu, raspoloživi makroekonomski pokazatelji u Srpskoj u 2024. godini ukazuju na dalji rast privrede po nominalnim stopama.

    Očekuje se da će realni rast bruto domaćeg proizvoda u 2024. godini iznositi 2,3 odsto, dok će projektovana stopa privrednog rasta za 2025. godinu iznositi 2,7 odsto, navodi se u saopštenju.

    U Dokumentu opšteg budžeta prikazane su projekcije prihoda, rashoda i finansiranja za period 2025-2027. godina za sektor opšte vlade.

    Navedeni parametri ukazuju na to da je Vlada Srpske opredijeljena da konsoliduje javne finansije, a da na kraju projektovanog perioda ostvari budžetski suficit u iznosu od 74,8 miliona KM i 266,1 miliona KM, respektivno, što je 1,4 odsto projekcije BDP-a, navodi se u saopštenju.

    Vlada Srpske je prihvatila Prijedlog Odluke o prihvatanju zaduženja Republike Srpske kod Evropske banke za obnovu i razvoj po projektu “Pale Centralno grijanje”.

    Ovaj Projekat, čiji je cilj modernizacija sistema centralnog grijanja u opštini Pale kroz izmještanje gradske toplane i izgradnju nove toplane na novoj lokaciji, biće realizovan sredstvima zajma EBRD-a u iznosu sedam miliona evra i sredstvima granta EBRD-a u iznosu do tri miliona evra, navodi se u saopštenju.

    Republika Srpska će sredstva zajma i granta prenijeti Opštini Pale.

    Opština Pale koja je dužna da otplati – refundira zajam i sve prateće troškove Srpskoj pod istim uslovima i u rokovima pod kojim se Republika Srpska supsidijarno putem BiH zadužila kod EBRD.

    Krajnji dužnik po ovom zajmu je Opština Pale, a korisnik zajma je komunalno preduzeće Gradske Toplane.

    Vlada Srpske je razmatrala i usvojila Informaciju o realizaciji projekata vodovodne i kanalizacione infrastrukture u Republici Srpskoj. Realizacija projekta koji je započet 2011. godine, a nastavlja se pod pod nazivom projekat “Vodovod i kanalizacija u Republici Srpskoj II”, imaće višestruke koristi na zdravlje stanovništva, na privredne tokove, ali i na sveukupnu održivost sistema vodosnadbijevanja u lokalnim zajednicama, navodi se u saopštenju.

    Projekti su odobreni u 27 opština učesnica, a finansiraju se iz kreditnih sredstava Evropske investicione banke u iznosu od 50 miliona evra, te iz grant sredstava u iznosu 19,3 miliona evra, te sredstvima lokalnih zajednica, navode iz Vlade Srpske.

    Do sada je po projektu potpisano ukupno 55 ugovora o radovima (ukupne vrijednosti 66,5 miliona evra) i 18 ugovora o isporuci robe (ukupne vrijednosti 1,2 miliona evra). Takođe su uložena i značajna sredstva u izradu projektne dokumentacije i usluge nadzora, čime je ukupan iznos ugovorenih radova, roba i usluga 73,7 miliona evra.

    Kada su u pitanju ugovori o radovima, završeno je 49 ugovora, za dva ugovora u toku su pripremne radnje za izdavanje Certifikata o preuzimanju radova, dok su tri ugovora još uvijek u toku, jedan ugovor je predmet sudskog spora.

    Izvršena plaćanja po odobrenim projektima iznose 68 miliona evra, navodi se u saopštenju.

    Vlada je usvojila i Informaciju o odobravanju i upotrebi donatorskih sredstava Vlade Republike Srbije. U okviru mehanizma saradnje po Sporazumu o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa između Republike Srpske i Republike Srbije, s ciljem izgradnje i jačanja odnosa Srbije i Srpske, Srbija je do sada odobrila 16 donacija koje se realizuju preko Ministarstva finansija Srpske, u ukupnom iznosu 207,8 miliona KM.

    Od pomenutog iznosa, do sada je isplaćeno 202,3 miliona KM ili 97,37 odsto donatorskih sredstava. Sredstva su doznačena nosiocima projekata koji su bili zaduženi za realizaciju po fazama.

    Iz donatorskih sredstava Vlade Republike Srbije najviše je investirano za izgradnju i adaptaciju škola, dječijih vrtića, zdravstvenih ustanova, nabavku sanitetskih vozila, izgradnju sportskih dvorana i igrališta, lokalnih puteva i vodovodne i kanalizacione infrastrukture.

    Donacije su namijenjene za realizaciju kapitalnih projekata, podršku budžetima, saniranje posljedica izazvanih pandemijom virusa korona u jedinicama lokalne samouprave u Republici Srpskoj, kao i u jedinicama lokalne samouprave u Federaciji Bosne i Hercegovine sa većinskim srpskim stanovništvom, ali i za saniranje posljedica zemljotresa.

    Vlada Republike Srpske prihvatila je Informaciju o prijedlogu za sufinansiranje projekata. Vlada daje podršku Fondu za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske, da u skladu sa raspoloživim sredstvima, u ukupnom iznosu od 2.475.000,00 KM, finansijski podrži/sufinansira projekte:

    – Zamjena postojeće rasvjete sa energetski efikasnijom LED rasvjetom, u realizaciji Opštine Milići, u ukupnom iznosu od 150.000,00 KM,

    – Projekat energetske efikasnosti škole, u realizaciji ЈU SŠC “Petar Petrović Njegoš” Čajniče, u ukupnom iznosu od 120.000,00 KM,

    – Utopljavanje vrtića u Driniću u realizaciji Opštine Petrovac-Drinić, u ukupnom iznosu od 30.000,00 KM,

    – Ugradnja stolarije na svetosavskom domu u realizaciji Crkvene opštine “Rastuša”, Teslić, u ukupnom iznosu od 25.000,00 KM,

    – Izgradnja fotonaponskih elektrana na lokaciji Sočkovac, opština Petrovo, u realizaciji Messer BH GAS d.o.o. Petrovo, u ukupnom iznosu od 100.000,00 KM,

    – Projekat meteorološkog, hidrološkog i monitoringa kvaliteta vazduha u Republici Srpskoj u realizaciji Republičkog Hidrometeorološkog zavoda Banja Luka, u ukupnom iznosu od 200.000,00 KM,

    – Projekat detaljnih hidrogeoloških istraživanja termalnih i termomineralnih voda kao geotermalnih resursa na istražnom prostoru Mlječanica u realizaciji ЈZU Specijalna bolnica za fizkalnu medicinu i rehabilitaciju Mlječanica, Kozarska Dubica, u ukupnom iznosu od 150.000,00 KM,

    – Obnova upravne zgrade preduzeća-mjere energetske efikasnosti u realizaciji Vodovoda a.d. Prijedor, u ukupnom iznosu od 150.000,00 KM,

    – Modernizacija postrojenja za reciklažu ambalažnog otpada u realizaciji Via Metal Commerce d.o.o. Laktaši, u ukupnom iznosu od 150.000,00 KM,

    – Unapređenje sistema upravljanja ambalažnim otpadom u realizaciji DK Komerc d.o.o. Bijeljina, u ukupnom iznosu od 80.000,00 KM,

    – Nabavka specijalizovanog komunalnog vozila za otpad u realizaciji Komunalano preduzeće KOMUNALAC a.d. Laktaši, u ukupnom iznosu od 200.000,00 KM,

    – Izgradnja energetski efikasnog poslovnog objekta u realizaciji Vaga- servis d.o.o. Laktaši, u ukupnom iznosu od 150.000,00 KM,

    – Poboljšanje tehnoloških kapaciteta u preduzeću za tretman električnog i elektroničkog otpada MS-ENGINEERING d.o.o Novi Grad u realizaciji MS-ENGINEERING d.o.o. Novi Grad, u ukupnom iznosu od 40.000,00 KM,

    – Nabavka robe (novi reciklamer TEREX finally 883) za potrebe recikliranja, drobljenja i usitnjavanja miješanog komunalnog i građevinskog neopasnog otpada u realizaciji LIMUNKOP d.o.o Doboj, u ukupnom iznosu od 150.000,00 KM,

    – Mjere energetske efikasnosti na planinarskom domu u realizaciji Planinarskog kluba Ozren-Kraljica 883 Petrovo, u ukupnom iznosu od 25.000,00 KM,

    – Mjere energetske efikasnosti na objektu za starija lica u realizaciji Ustanova socijalne zaštite, dom za starija lica “Dom majke Terezije”, Pelagićevo, u ukupnom iznosu od 120.000,00 KM,

    – Mjere energetske efikasnosti na objektu Hrama svetih apostola Petra i Pavla u selu Koprivna u realizaciji Srpska pravoslavna crkvena opština Јeremići Milići, u ukupnom iznosu od 40.000,00 KM,

    – Nabavka uslužnih reciklomata u realizaciji BLP d.o.o. Laktaši, u ukupnom iznosu od 125.000,00 KM,

    – Nabavka i ugradnja toplotnih pumpi u realizaciji ЈZU Instituta za javno zdravstvo Srpske Banjaluka, u ukupnom iznosu od 190.000,00 KM,

    – Organizacija Regionalne konferencije o klimatskim promjena za 2024. godinu u realizaciji Јavne ustanove Ekologija i bezbjednost Trebinje, u ukupnom iznosu od 30.000,00 KM,

    – Nabavka opreme za upravljanje otpadom u realizaciji Čistoće a.d. Banjaluka, u ukupnom iznosu od 100.000,00 KM,

    – Izgradnja objekta za tretman neopasnog otpada u realizaciji Eko mobila d.o.o. Laktaši, u ukupnom iznosu od 150.000,00 KM.

    Vlada je donijela Odluku o usvajanju Akcionog plana za sprovođenje Strategije zapošljavanja Srpske za period 2024-2026. godina, u ukupnom iznosu od 10.000.000,00 KM, a čijom realizacijom će biti obuhvaćeno oko 1.400 lica.

    Zakonom o posredovanju u zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti propisano je da Vlada Srpske donosi Akcioni plan zapošljavanja, kojim se razrađuje okvirna dinamika realizacije mjera i aktivnosti u narednom trogodišnjem periodu, a što je u skladu sa Zakonom o strateškom planiranju i upravljanju razvojem u Srpskoj.

    Budžetom Srpske za 2024. godinu za realizaciju Akcionog plana za sprovođenje Strategije zapošljavanja Srpske za period 2024-2026. godina, planirana su sredstva u ukupnom iznosu od 5.000.000,00 KM, i to za Program podrške privredi putem povrata uplaćenih poreza i doprinosa za novo zapošljavanje radnika,

    Ovaj program bi bio realizovan kroz tri komponente:

    – Zapošljavanje kod poslodavaca odnosno povrat uplaćenih poreza i doprinosa u periodu od 12 mjeseci,

    – Samozapošljavanje,

    – Obuka, dokvalifikacija i prekvalifikacija preko verifikovane ustanove.

    – Međutim, kako bismo mladim visokoobrazovanim kadrovima koji su prepoznati kao budući nosioci privrednog i društvenog razvoja Srpske omogućili da odrade pripravnički staž obezbijeđena su dodatna sredstva u iznosu od 5.000.000,00 KM, čime će se sufinansirati zapošljavanja oko 460 mladih lica koja će na taj način steći neophodno radno iskustvo za aktivno učešće na tržištu rada. Imajući u vidu potrebu rješavanja problema nezaposlenosti djece poginulih boraca, prilikom realizacije Programa podrške zapošljavanju mladih sa VSS, kao posebna komponenta izdvojiće se zapošljavanje djece poginulih boraca sa VSS, koji su bez radnog iskustva – ističu iz Vlade Srpske.

    Vlada Srpske usvojila je Informaciju o obezbjeđivanju besplatnih udžbenika za učenike osnovnih škola za školsku 2024/2025. godinu.

    Besplatni udžbenici biće obezbijeđeni za 43.870 učenika, što je 53 odsto od ukupnog broja učenika koji pohađaju osnovno obrazovanje, a u budžetu za 2024. godinu planirano je 5.720.000,00 KM za te namjene.

    Zaduženo je Ministarstvo prosvjete i kulture da za školsku 2024/2025. godinu obezbijedi besplatne udžbenike:

    – svim učenicima prvog, drugog, trećeg i četvrtog razreda osnovnih škola,

    – učenicima osnovnih škola i osnovnih muzičkih škola koji su pobjednici republičkog takmičenja u školskoj 2023/2024. godini,

    – učenicima od petog do devetog razreda koji su treće i naredno dijete po redu rođenja u porodici sa troje i više djece,

    – učenicima/djeci od petog do devetog razreda koji su korisnici prava na dodatak za pomoć i njegu drugog lica i učenicima/djeci korisnicima prava na ličnu invalidninu, u skladu sa Zakonom o socijalnoj zaštiti.

    Zadužena su Ministarstvo prosvjete i kulture i Ministarstvo porodice, omladine i sporta da na osnovu potpisanog Protokola o saradnji preduzmu aktivnosti na obezbjeđivanju udžbenika za odlične učenike od petog do devetog razreda iz porodica sa četvoro i više djece.

    Vlada Republike Srpske donijela je Odluku kojom se daje saglasnost Ministarstvu za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje na Plan utroška sredstava za period 01.07 – 30.09.2024. godine, u ukupnom iznosu od 300.000,00 KM, sa pozicija: tekući grant za aktivnosti naučnih institucija (175.000,00 KM), tekući grant za aktivnosti u oblasti tehnologije (50.000,00 KM), tekući grantovi studentskim organizacijama (25.000,00 KM) i tekući grant za Naučno-tehnološki park (50.000,00 KM).

    Za realizaciju ove odluke zadužuju se Ministarstvo finansija i Ministarstvo za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje.

    Prema Programu rada Ministarstva za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje i podzakonskim aktima iz Resora za naučnotehnološki razvoj predviđeno je sufinansiranje programa osnovnih, primjenjenih i razvojnih istraživanja, programa međunarodne saradnje, obezbjeđenje opreme i uslova za naučnoistraživački rad, sufinansiranje inovatora, a u skladu sa podzakonskim aktima.

    Takođe, predviđeno je sufinansiranje studentskih organizacija u skladu za podzakonskim aktima i planirana su sredstva za rad Naučno – tehnološkog parka Republike Srpske.

     

  • Vidović: Projektovan okvirni budžet za naredne tri godine zasnovan na rastu BDP-a

    Vidović: Projektovan okvirni budžet za naredne tri godine zasnovan na rastu BDP-a

    Projektovan okvirni budžet za naredne tri godine je baziran na rastu BDP od 2,7 odsto u 2025. godini pa do 3,3 odsto koliko je planirano u 2027. godini, izjavila je ministarka finansija Republike Srpske Zora Vidović na konferenciji za novinare.

    Prema njenim riječima, “projekcija je da će prosječna inflacija biti 2,2 odsto, dok će u 2027. godini biti 1,9 odsto”.

    – Do 2027. godine imaćemo suficit u budžetu od 266 miliona KM. Na taj način će se konsolidovati budžet koji je bio u deficitu od perioda pandemije virusa korona. Privredni ambijent Srpske najpovoljniji je u regionu, a dokaz za to su privrednici koji iz Evrope investiraju u Srpsku – rekla je Vidovićeva.

     

    Vidovićeva je naglasila da “stavljanje kompanija na crnu listu OFAK-a nanosi štetu jer je 800 radnika ostalo bez posla”.

    – To je nezmislivo da ostavljate ljude bez sredstava i plate. Nalazićemo rješenje za te radnike. Pohvalno je što su se pojedini već javili da će pomoći kada je riječ o zbrinjavanju radnika. Sa sankcionisanim kompanijama ranije su potpisani ugovori, ali neće doći do zastoja ili problema u sistemu funkcionisanja, kao što je proces fisklaizacije u Republici Srpskoj. Riječ je o konzorcijumu od tri firme. Kase su obezbijeđene i kupljene i taj posao će biti završen – poručila je Vidovićeva.

    Vidovićeva je istakla da “Republika Srpska ispunjava sve obaveze te da nije bilo kašnjenja kada je riječ o isplati duga”.

    – Ove godine je vraćeno 450 miliona KM više nego što se Srpska zadužila. Plate, penzije, borački dodatak i socijalna davanja prioritetne su u budžetu i to se izvršava redovno i uredno. Nemamo problema – rekla je Vidovićeva.

    Komentarišući oglašavanje američke Ambasade o stanju finansija u Srpskoj Vidovićeva je naglasila da je riječ o neistinitim i zlonamjernim objavama.

    – Čudi me da jedna ambasada iznosi takve stvari. Pitati gdje je potrošen novac je smiješno. Naš budžet je na svim stranicama koje su dostupne javnosti. I prošle godine smo vratili više kredita nego što smo se zadužili. Ružno je da se takvi komentari puštaju u medije. To je nepovezano. Bilo koji ekonomista koji to pročita konstatovaće da to nema smisla. Riječ je o pritiscima da bi se uznemirio narod plasiranjem neistinitih informacija, a sve dolazi pred izbore. Njihova je želja da SNSD što lošije prođe na izborima, ali mislim da će biti obrnuto – istakla je Vidovićeva.