Autor: INFO

  • Vučić: Srpskom narodu se više nikada neće ponoviti pogrom

    Vučić: Srpskom narodu se više nikada neće ponoviti pogrom

    Početkom avgusta ne može nikada biti nešto važnije, jer tada je naš narod izgubio svoje najmilije, imanja, kuće, imovine, rodnu grudu, rekao je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, tokom obilježavanja Dana sjećanja na stradale i prognane Srbe u akciji “Oluja”.

    – Ali to je i početak ponosa, koji neki nikada neće moći da razumiju – naveo je Vučić.

    Poručio je da se srpskom narodu više nikada neće ponoviti pogrom.

    Istakao je da već 10 godina se sjećamo progona i stradanja Srba iz Krajine.

    – Deset godina je kako na sličan način držimo pomen i kažemo po neku riječ o užasnom zločinu i najvećem etničkom čišćenju u Evropi od Drugog svjetskog rata pa do danas. I to radimo bez izuzetka – naveo je Vučić.

    Istakao je da je Srbija za tih 10 godina uspjeli svima da kaže u svijetu šta mislim o toj akciji i da se nikoga ne stidi.

    – U UN smo se suprostavili najmoćnijim silama svijeta. Digli smo glas u ime svih slobodarskih naroda ovog svijeta. I uspjeli smo, jer 109 zemalja nije glasalo za tu sramnu rezoluciju o Srebenici – podsjetio je Vučić.

    Istakao je da zato “služimo samo svom narodu i svojoj zemlji”.

     

    – Јer nema nam spasa ako služimo neke druge. Svake godine slušamo tu priču kako smo mi krivi – izjavio je Vučić.

  • Mandić: Nema Srbina kojeg svakog 4. avgusta ne probudi oluja bolnih sjećanja

    Mandić: Nema Srbina kojeg svakog 4. avgusta ne probudi oluja bolnih sjećanja

    Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić izjavio je povodom 29 godina od hrvatske zločinačke akcije “Oluja” da nema Srbina kojeg 4. avgusta ne probudi oluja bolnih sjećanja na nepregledne kolone sunarodnika koji napuštaju vjekovna ognjišta da bi sačuvali živote.

    Nema Srbina na zemaljskoj kugli koji u toj koloni nije imao nekog svog, nekog bližnjeg. Zapravo, nema Srbina koji tog, ali i svakog narednog 4. avgusta, nije u toj koloni, tiho i molitveno – istakao je Mandić u saopštenju.

    On je naglasio da je seoba bilo i ranije, za vrijeme velikih imperija i tamnica naroda, ali niko nije mogao da vjeruje da će se pred početak 21. vijeka na starom kontinentu desiti progon i egzodus jednog naroda sa prostora koji je svojom hrabrošću i životima zavrijedio i načinio svojom postojbinom još u 14. vijeku.

    Mandić je istakao da su mnogi kroz istoriju pokušali da ugase srpski narod i unište svako sjećanje na njega, ali da za srpski narod ne postoji smrt, jer je on postojan i utemeljen, prije svega, u pravoslavnoj vjeri.

    Zločinačka vojno-policijska akcija “Oluja” počela je 4. avgusta 1995. godine ofanzivom hrvatske vojske i policije, te jedinica HVO na području Banije, Like, Korduna i sjeverne Dalmacije.

    Prema podacima “Veritasa”, tokom “Oluje” iz domova je protjerano više od 220.000 krajiških Srba, a na evidenciji se nalaze imena 1.893 poginulih i nestalih Srba iz ove akcije i poslije nje, od čega 1.236 ili 65 odsto civila, od kojih su oko tri četvrtine bili stariji od 60 godina.

  • Dodik: Srbi kroz istoriju pamte kolone i stradanja; Ne smijemo da izgubimo sjećanja

    Dodik: Srbi kroz istoriju pamte kolone i stradanja; Ne smijemo da izgubimo sjećanja

    Srbi kroz istoriju pamte kolone, pamte stradanja. Pražnjenje Hrvatske bilo je plansko, to je bio genocid u kontinuitetu, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, tokom obilježavanja Dana sjećanja na stradale i prognane Srbe u akciji “Oluja”.
    Milorad Dodik – Foto: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja

    – Okupljamo se ovdje da obilježimo pogrom našeg naroda. Prije 10 godina dogovorili smo se da obilježavamo zajedno važne datume iz naše prošlosti – rekao je Dodik.

    Istakao je da moramo ići dalje, ali ne smijemo da izgubimo sjećanja.

    – Ona ne smiju blijediti. Kada nas jako napadaju, Srbe, Srbiju, Republiku Srpsku, onda sam siguran da nam ide bolje. Uvijek može bolje, i kad nam skupa i pojedinačno bude dobro, onda će i država nam biti jaka i uspješna – jasan je Dodik.

    Poručio je da se trebamo okupiti oko ideje države Srbije i države Republike Srpske.

    – Ako budemo podijeljeni, mali, onda ćemo biti ponovo lak plijen i ponovo ćemo u kolone. U ime toga podržimo jedinstvo, to je jedino što nam je preostalo – naveo je Dodik.

    Istakao je da smo jedinstven prostor.

    Nas interesuje isključio jaka i moćna Srbija, jer bez takve Srbije ni mi u Srpskoj nemamo čemu da se nadamo. Moramo se boriti za naše bolje sutra. Hvala svima koji vjeuruju u Srbiju i Republiku Srpsku. Nećemo da se jadamo, znamo kako je, i iz tog inata idemo jako u nove pobjede – naveo je Dodik.

  • Patrijarh Porfirije: Sa slobodom se ne može i ne smije trgovati kada je naš narod u pitanju

    Patrijarh Porfirije: Sa slobodom se ne može i ne smije trgovati kada je naš narod u pitanju

    Sa slobodom se ne može i ne smije trgovati kada je naš narod u pitanju, poručio je patrijrah Porfirije tokom obilježavanja Dana sjećanja na stradale i prognane Srbe u akciji “Oluja”.

    Patrijarh PorfirijeFoto: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja
    – Okupili smo se da se sjetimo nasilnog progona našeg naroda iz Dalmacije, Banije, Like i Slavonije. Treba da se sjetimo samo jedne u neizbrisivom nizu naših srpskih golgota – rekao je patrijarh Porfirije.

     

    Istakao je da srpski narod zna na svoj put, “sve tamo do Golgote”.

    – Nema tog ubojitog sredtstva, koji je jači od Hrista i mira. Mir nema alternativu. Egzodus iz Hrvatske samo je jedno od stradanja našeg naroda – naveo je patrijarh.

    Istakao je potrebu da se prihvati zakon bogočovjeka jer će u tom slučaju znati šta su porodica i prioriteti.

    – Bez njega kao orijentira biće izvitopererno. To su naši preci znali, oni su to ostavili u zavjetu, a to je Svetosavlje – naglasio je patrijarh.

    Prema njegovim riječima, Srbe jedino može održati put bogočovjeka i samo tada mnogo više ima nade za nas i za našu djecu.

  • Dan sjećanja: Počast žrtvama “Oluje” odaje 30.000 građana

    Dan sjećanja: Počast žrtvama “Oluje” odaje 30.000 građana

    Sa slobodom se ne može i ne smije trgovati kada je naš narod u pitanju, poručio je patrijrah Porfirije tokom obilježavanja Dana sjećanja na stradale i prognane Srbe u akciji “Oluja”.

    “Okupili smo se da se sjetimo nasilnog progona našeg naroda iz Dalmacije, Banije, Like i Slavonije. Treba da se sjetimo samo jedne u neizbrisivom nizu naših srpskih golgota”, rekao je patrijarh Porfirije.

    Istakao je da srpski narod zna na svoj put, “sve tamo do Golgote”.

    “Nema tog ubojitog sredstva, koji je jači od Hrista i mira. Mir nema alternativu. Egzodus iz Hrvatske samo je jedno od stradanja našeg naroda” naveo je patrijarh, prenosi RTRS.

    Istakao je potrebu da se prihvati zakon bogočovjeka jer će u tom slučaju znati šta su porodica i prioriteti.

    “Bez njega kao orijentira biće izvitopererno. To su naši preci znali, oni su to ostavili u zavjetu, a to je Svetosavlje”, naglasio je patrijarh Porfirije.

    Prema njegovim riječima, Srbe jedino može održati put bogočovjeka i samo tada mnogo više ima nade za nas i za našu djecu.

    U Loznici je danas parastosom koji služi patrijarh Porfirije počelo obilježavanje Dana sećanja na sve stradale i prognane u hrvatskoj oružanoj akciji “Oluja” u prisustvu državnog vrha Srbije i Republike Srpske.

    Danu sećanja na stadionu “Lagator” prisustvuju predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, predsjednica Skupštine Srbije Ana Brnabić, premijer Srbije Miloš Vučević sa članovima vlade, srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković, piše Telegraf.

    Danu sećanja na stadionu u Loznici prusustvuje 30.000 građana.

    Srbija i Republika Srpska zajedno obilježavaju Dan sjećanja na stradale u “Oluji” od od 2015. godine, a prošle godine je obilježen u Prijedoru.

    Bio je to najveći egzodus Srba u Evropi poslije Drugog svjetskog rata.

    Vojno policijska akcija “Oluja” počela je u zoru 4. avgusta i trajala je do 7. avgusta 1995. godine.

    Prema podacima Dokumentaciono-informacionog centra “Veritas” tokom ove zločinačke operacije hrvatskih snaga na RSK ubijeno je skoro 2.000 ljudi ili se smatra nestalim, a protjerano je više od 220.000 Srba sa svojih ognjiša iz tadašnje Republike Srpske Krajine.

    Među ubijenima 65 procenata su bili civili, među kojima je gotovo tri četvrtine bilo starije od 60 godina. Gotovo trećina, 29 odsto ubijenih, bile su ženske osobe, većinom starice, prenosi Tanjug

  • Sijarto: Hrvatska nepouzdana za tranzit nafte u Mađarsku i Slovačku

    Sijarto: Hrvatska nepouzdana za tranzit nafte u Mađarsku i Slovačku

    Hrvatska je nepouzdana zemlja kad je u pitanju snabdijevanje naftom Mađarske i Slovačke, a nakon što je Kijev obustavio tranzit nafte iz Rusije, izjavio je mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto.

    Hrvatska je jednostavno nepouzdana zemlja za tranzit. Od početka (sukoba u Ukrajini) podigli su taksu na tranzit toliko da ona pet puta premašuje prosječnu tržišnu vrijednost – napisao je on na stranici na Fejsbuku.

    Prema njegovim riječima, Hrvatska je takođe onemogućila MOL da dugoročno koristi transportne kapacitete.

    Ministar je istakao da će “obustava isporuka nafte sa istoka ostaviti Mađarsku i Slovačku na milost i nemilost nepouzdanoj tranzitnoj zemlji”.

    Prethodno su se Budimpešta i Bratislava obratile EK zbog dejstava Ukrajine, koja je obustavila tranzit nafte ruske kompanije Lukoil preko svoje teritorije.

    Premijer Hrvatske Andrej Plenković izjavio je na sjednici Vlade da je Zagreb zvanično obavijestio Evropsku komisiju, kao i Mađarsku i Slovačku o spremnosti da dvije zemlje snabdijeva naftom preko jadranskog naftovoda “Јanaf”.

    Preliminarna analiza situacije povodom odluke Ukrajine da blokira tranzit ruske nafte preko svoje teritorije pokazala je da nije ugroženo snabdijevanje Mađarske i Slovačke, izjavio je predstavnik Evropske komisije.

    Evropska komisija je 5. decembra 2022. godine, u okviru sankcija Rusiji, zabranila morske isporuke ruske nafte u zemlje EU, ali su Mađarska i Slovačka obezbedile pravo da rusku naftu dobijaju naftovodom do kraja 2025. godine. Ova klauzula je izazvala aktivno protivljenje Evropske komisije.

    Ukrajina je 17. jula obustavila tranzit nafte kompanije Lukoil preko svoje teritorije u Mađarsku i Slovačku jer je ova kompanija stavljena na crnu listu Kijeva. Snabdijevanje ovih zemalja energentima iz Rusije se odvija preko gasovoda “Družba”, koji prolazi preko teritorije Ukrajine.

  • Panika u Parizu: Zbog sumnjivog predmeta zatovoreni stadion i željeznička stanica

    Panika u Parizu: Zbog sumnjivog predmeta zatovoreni stadion i željeznička stanica

    Zbog sumnjivog predmeta, pariska policija zatvorila je danas “Stadion Francuska” u predgrađu Sen Deni, a zatvorena je i obližnja željeznička stanica, prenose svjetski mediji.

    Kako navode portali San i Bild, francuska policija je pronašla sumnjivi predmet i čeka dolazak specijalnog odreda za deminiranje.

    Posjetiocima je zabranjen pristup stadionu gdje su juče održana takmičenja.

    Iz predostrožnosti je zatvorena i željeznička stanica Port de Pari.

  • Kovačević: Predaju Srpske i njene imovine, gospodine Marfi, nećete gledati

    Kovačević: Predaju Srpske i njene imovine, gospodine Marfi, nećete gledati

    Da u bilo čemu od ovoga što u svojim svakodnevnim optužbama iznosi Majkl Marfi, ima i zrna istine Marfijevo tužilaštvo BiH bi već davno podiglo optužnice i pokrenulo istrage protiv Milorada Dodika, izjavio je portparol SNSD-a Radovan Kovačević.

    Ovako stvari su potpuno jasne i potpuno razotkrivene – istakao je Kovačević za Srnu komentarišući najnovije oglašavanje Marfija u kojem kaže da “Milorad Dodik manipuliše državnim fondovima”.

    Kovačević je konstatovao da odlazeći ambasador očajnički pokušava da nanese što je moguće veću štetu jednom predsjedniku jedne Republike i jednoj cijeloj Republici i svim njenim građanima.

    – Cilj je naravno samo jedan – da umjesto Milorada Dodika, koji je nebrojeno puta dokazao da ne želi da se povinuje i da će bez obzira na bilo kakve diktate uvijek izabrati isključivo volju svog naroda, na vlast u Srpskoj dovedete poslušnike koji će biti spremni predati i prodati imovinu Republike Srpske, uvesti Republiku Srpsku u NATO i završiti sa Republikom Srpskom za sva vremena. Taj film, gospodine Marfi, nećete gledati – poručio je Kovačević, koji je i srpski delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH.

    Vijesti iz iste rubrike

  • Ambasada SAD se ponovo oglasila

    Ambasada SAD se ponovo oglasila

    Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini, oglasila se još jednom objavom u kojoj tvrdi da predsjednik Republike Srpske “Milorad Dodik takođe manipuliše državnim fondovima”.

    “Državni budžet BiH uključuje sredstva za Upravu za indirektno oporezivanje za kupovinu nove zgrade u Banjaluci. Ovaj projekat je raspisan putem tendera pet puta, ostavljajući samo jednu kompaniju za sklapanje ugovora. Ko u Dodikovom krugu će profitirati od ovog sumnjivog procesa? Ovakva vrsta korupcije ima stvarne troškove za stanovnike RS i širom BiH”, navodi se u objavi na profilu Ambasade SAD na društvenoj platformi X.

  • Dodik: Ključno pitanje imovine u BiH nije ko je njen vlasnik, već ko bi to trebao da postane

    Dodik: Ključno pitanje imovine u BiH nije ko je njen vlasnik, već ko bi to trebao da postane

    Vrijeme je da se stvari nazovu pravim imenom, ključno pitanje imovine u BiH nije ko je njen vlasnik, već ko bi trebao da postane njen vlasnik, napisao je predsjednik Srpske Milorad Dodik na svom Iks nalogu.

    Dodik je naglasio da “ne postoje nedoumice u vezi sa imovinom, ona pripada FBiH i Republici Srpskoj”.

    – I da se razumijemo, za strance se ne radi o vlasništvu nad šumama i zemljištem. Potpuno je irelevantno onima koji su i te kako zainteresovani da li će šume sjeći Srbi, Bošnjaci ili Hrvati. Niko drugi neće doći. Јednako im je nevažno ko će orati, sijati ili na toj zemlji graditi hotele, apartmane, zgrade. Suština je u rudnim i mineralnim bogatstvima. Ne postoji nijedna domaća kompanija koja bi mogla vršiti eksploataciju tih sirovina – poručio je Dodik.

     

    Dodik je naveo da “nije tajna da moćne kompanije iz Evrope, SAD, Kanade, Australije, Rusije, Kine pokazuju veliko interesovanje za ovdašnje prirodne resurse”.

    – A, kompanije razmišljaju drugačije od politike. Kompanije stavove formulišu na osnovu analiza stručnjaka, koje su zasnovane na činjenicama, a ne na strasti. Bio sam iznenađen racionalnošću i poznavanjem prilika predstavnika jedne velike evropske kompanije. U najkraćem ono izgleda ovako: “O svakoj imovini koja bi bila vlasništvo BiH, a koja je predmet prodaje, makar to bio kiosk, moraju se dogovoriti Srbi, Bošnjaci i Hrvati. S obzirom na prilike, odnose i uticaje, to može trajati godinama i možete nikada da se ne dogovorite. Ako je imovina vlasništvo entiteta, u Republici Srpskoj dogovaramo se sa Srbima, u Federaciji BiH sa Bošnjacima i Hrvatima. Lakše je dogovarati sa jednim ili sa dva, nego čekati da se dogovore tri, pa da sa ta tri pregovarate”. Upoznali su nas! Јoš samo da drugi shvate – napomeno je Dodik.

    Dodik je istakao da “za sada i zauvijek imovina pripada Republici Srpskoj i FBiH”.

    – Dakle, sporazum Republike Srpske i FBiH sve rješava. Zajednički nivo nema imovinu. Ako hoće da ima, neka kupi. Sporazum o sukcesiji nije jači od Ustava BiH – zaključio je Dodik.