Autor: INFO

  • Vučić: Veliki dan za Srbiju, najiskrenije čestitke najvećem teniseru u istoriji

    Vučić: Veliki dan za Srbiju, najiskrenije čestitke najvećem teniseru u istoriji

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić čestitao je najboljem srpskom teniseru Novaku Đokoviću osvajanje zlatne medalje na Olimpijskim igrama u Parizu.

    – Najiskrenije čestitke Novaku Đokoviću, najvećem teniseru u istoriji ovog sporta, na osvojenoj zlatnoj olimpijskoj medalji u Parizu. Zlato koje sija na vašim grudima ispunilo nam je srca ponosom. Vaša vrhunska igra, posvećenost i izuzetan talenat koji ste ponovo potvrdili, učinio je da još jednom ispišete istoriju, a neumorni rad, nesalomivi duh, borbenost, spremnost na odricanje, patriotizam i vrednosti koje baštinite su za primjer svima – navodi se u čestitki predsjednika Srbije.

    Ovo je, kako se dodaje, veliki dan za Srbiju.

    Đoković osvojio je danas zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Parizu, pošto je u finalu pobedio Španca Karlosa Alkaraza 7:6 (7:3), 7:6 (7:2).

  • Stevandić: Đoković olimpijskim zlatom uzvratio Srbima za ljubav

    Stevandić: Đoković olimpijskim zlatom uzvratio Srbima za ljubav

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić najboljem srpskom teniseru Novaku Đokoviću čestitao je zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Parizu, čime je Srbima uzvratio za svu ljubav.

    Hvala ti. Nema riječi koje bi te doviljno opisale. Pravi si srpski sin, sin svoga roda. Mrze te bez razloga, a ti im praštaš pobjedama. Svima si pomogao i nikad nisi pokazao mržnju, ali jesi snagu i čvrstinu da svima uzvratiš kako zaslužuju. Uzvratio si i nama za svu ljubav kojom te ne damo – napisao je Stevandić na Iksu.

    Najbolji srpski teniser Novak Đoković osvojio je zlato na Olimpijskim igrama u Parizu, savladavši u finalnom meču Španca Karlosa Alkaraza sa 2:0 u setovima (7:6, 7:6).

    Olimpijsko zlato bilo je jedino odličje koje je nedostajalo Đokoviću, rekorderu po broju grend slem titula i po broju sedmica provedenih na prvom mjestu ATP liste.

  • Služba pokušava da vrati Savu Manojlovića u igru: sumnjiva noćna akcija u Loznici

    Služba pokušava da vrati Savu Manojlovića u igru: sumnjiva noćna akcija u Loznici

    Pokret “Kreni-promjeni” pompezno je preuzeo zasluge za ispisivanje grafita u Loznici na lokaciji održavanja manifestacije obilježavanja stradanja srpskog naroda u pogromu zvanom “Oluja”. Ova akcija, koja je na prvi pogled izgledala jednostavna, ispostavilo se da i nije baš.

    Naime, lokacija na kojoj su grafiti osvanuli nalazi se pod strogom kontrolom i obezbjeđenjem, što je odmah dovelo do sumnje u mogućnost da su aktivisti “Kreni-promjeni” mogli sami, bez pomoći sa strane, da pristupe ovom prostoru. Postavlja se pitanje ko im je omogućio pristup, a mnogi vjeruju da je u celu priču umiješana Služba bezbjednosti.

    Očigledno je da je načelnik Službe, Marko Parezanović, odlučio da aktivira Savu Manojlovića, lidera pokreta “Kreni-promjeni”, u ovoj akciji. Smatra se da je cilj bio podizanje ugleda Manojlovića kroz ovu “smjelu noćnu akciju” i pripremanje terena za njegovu aktivnu ulogu u predstojećim događajima, uključujući proteste u Beogradu i njihovo rasturanje.

    Ovo nije prvi put da se Manojlović povezuje sa sumnjivim aktivnostima koje su navodno podržane od strane institucija, a ovakve situacije dodatno potkrepljuju glasine o njegovim vezama sa određenim strukturama vlasti. Mnogi su već ranije spekulisali o njegovoj bliskosti sa određenim političkim krugovima, što je često bilo tema javnih rasprava i medijskih izvještaja.

    S druge strane, neki analitičari smatraju da su ovakve akcije samo deo šire strategije koja ima za cilj destabilizaciju i kontrolu javnog mnjenja. Bez obzira na to, javnost ostaje podijeljena po pitanju pravih namjera i uloge Save Manojlovića u svim ovim događajima. Njegove buduće akcije i potezi biće pod lupom javnosti i medija, a samo vrijeme će pokazati da li su sumnje opravdane.

  • Vučić: Srpskom narodu se više nikada neće ponoviti pogrom

    Vučić: Srpskom narodu se više nikada neće ponoviti pogrom

    Početkom avgusta ne može nikada biti nešto važnije, jer tada je naš narod izgubio svoje najmilije, imanja, kuće, imovine, rodnu grudu, rekao je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, tokom obilježavanja Dana sjećanja na stradale i prognane Srbe u akciji “Oluja”.

    – Ali to je i početak ponosa, koji neki nikada neće moći da razumiju – naveo je Vučić.

    Poručio je da se srpskom narodu više nikada neće ponoviti pogrom.

    Istakao je da već 10 godina se sjećamo progona i stradanja Srba iz Krajine.

    – Deset godina je kako na sličan način držimo pomen i kažemo po neku riječ o užasnom zločinu i najvećem etničkom čišćenju u Evropi od Drugog svjetskog rata pa do danas. I to radimo bez izuzetka – naveo je Vučić.

    Istakao je da je Srbija za tih 10 godina uspjeli svima da kaže u svijetu šta mislim o toj akciji i da se nikoga ne stidi.

    – U UN smo se suprostavili najmoćnijim silama svijeta. Digli smo glas u ime svih slobodarskih naroda ovog svijeta. I uspjeli smo, jer 109 zemalja nije glasalo za tu sramnu rezoluciju o Srebenici – podsjetio je Vučić.

    Istakao je da zato “služimo samo svom narodu i svojoj zemlji”.

     

    – Јer nema nam spasa ako služimo neke druge. Svake godine slušamo tu priču kako smo mi krivi – izjavio je Vučić.

  • Mandić: Nema Srbina kojeg svakog 4. avgusta ne probudi oluja bolnih sjećanja

    Mandić: Nema Srbina kojeg svakog 4. avgusta ne probudi oluja bolnih sjećanja

    Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić izjavio je povodom 29 godina od hrvatske zločinačke akcije “Oluja” da nema Srbina kojeg 4. avgusta ne probudi oluja bolnih sjećanja na nepregledne kolone sunarodnika koji napuštaju vjekovna ognjišta da bi sačuvali živote.

    Nema Srbina na zemaljskoj kugli koji u toj koloni nije imao nekog svog, nekog bližnjeg. Zapravo, nema Srbina koji tog, ali i svakog narednog 4. avgusta, nije u toj koloni, tiho i molitveno – istakao je Mandić u saopštenju.

    On je naglasio da je seoba bilo i ranije, za vrijeme velikih imperija i tamnica naroda, ali niko nije mogao da vjeruje da će se pred početak 21. vijeka na starom kontinentu desiti progon i egzodus jednog naroda sa prostora koji je svojom hrabrošću i životima zavrijedio i načinio svojom postojbinom još u 14. vijeku.

    Mandić je istakao da su mnogi kroz istoriju pokušali da ugase srpski narod i unište svako sjećanje na njega, ali da za srpski narod ne postoji smrt, jer je on postojan i utemeljen, prije svega, u pravoslavnoj vjeri.

    Zločinačka vojno-policijska akcija “Oluja” počela je 4. avgusta 1995. godine ofanzivom hrvatske vojske i policije, te jedinica HVO na području Banije, Like, Korduna i sjeverne Dalmacije.

    Prema podacima “Veritasa”, tokom “Oluje” iz domova je protjerano više od 220.000 krajiških Srba, a na evidenciji se nalaze imena 1.893 poginulih i nestalih Srba iz ove akcije i poslije nje, od čega 1.236 ili 65 odsto civila, od kojih su oko tri četvrtine bili stariji od 60 godina.

  • Dodik: Srbi kroz istoriju pamte kolone i stradanja; Ne smijemo da izgubimo sjećanja

    Dodik: Srbi kroz istoriju pamte kolone i stradanja; Ne smijemo da izgubimo sjećanja

    Srbi kroz istoriju pamte kolone, pamte stradanja. Pražnjenje Hrvatske bilo je plansko, to je bio genocid u kontinuitetu, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, tokom obilježavanja Dana sjećanja na stradale i prognane Srbe u akciji “Oluja”.
    Milorad Dodik – Foto: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja

    – Okupljamo se ovdje da obilježimo pogrom našeg naroda. Prije 10 godina dogovorili smo se da obilježavamo zajedno važne datume iz naše prošlosti – rekao je Dodik.

    Istakao je da moramo ići dalje, ali ne smijemo da izgubimo sjećanja.

    – Ona ne smiju blijediti. Kada nas jako napadaju, Srbe, Srbiju, Republiku Srpsku, onda sam siguran da nam ide bolje. Uvijek može bolje, i kad nam skupa i pojedinačno bude dobro, onda će i država nam biti jaka i uspješna – jasan je Dodik.

    Poručio je da se trebamo okupiti oko ideje države Srbije i države Republike Srpske.

    – Ako budemo podijeljeni, mali, onda ćemo biti ponovo lak plijen i ponovo ćemo u kolone. U ime toga podržimo jedinstvo, to je jedino što nam je preostalo – naveo je Dodik.

    Istakao je da smo jedinstven prostor.

    Nas interesuje isključio jaka i moćna Srbija, jer bez takve Srbije ni mi u Srpskoj nemamo čemu da se nadamo. Moramo se boriti za naše bolje sutra. Hvala svima koji vjeuruju u Srbiju i Republiku Srpsku. Nećemo da se jadamo, znamo kako je, i iz tog inata idemo jako u nove pobjede – naveo je Dodik.

  • Patrijarh Porfirije: Sa slobodom se ne može i ne smije trgovati kada je naš narod u pitanju

    Patrijarh Porfirije: Sa slobodom se ne može i ne smije trgovati kada je naš narod u pitanju

    Sa slobodom se ne može i ne smije trgovati kada je naš narod u pitanju, poručio je patrijrah Porfirije tokom obilježavanja Dana sjećanja na stradale i prognane Srbe u akciji “Oluja”.

    Patrijarh PorfirijeFoto: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja
    – Okupili smo se da se sjetimo nasilnog progona našeg naroda iz Dalmacije, Banije, Like i Slavonije. Treba da se sjetimo samo jedne u neizbrisivom nizu naših srpskih golgota – rekao je patrijarh Porfirije.

     

    Istakao je da srpski narod zna na svoj put, “sve tamo do Golgote”.

    – Nema tog ubojitog sredtstva, koji je jači od Hrista i mira. Mir nema alternativu. Egzodus iz Hrvatske samo je jedno od stradanja našeg naroda – naveo je patrijarh.

    Istakao je potrebu da se prihvati zakon bogočovjeka jer će u tom slučaju znati šta su porodica i prioriteti.

    – Bez njega kao orijentira biće izvitopererno. To su naši preci znali, oni su to ostavili u zavjetu, a to je Svetosavlje – naglasio je patrijarh.

    Prema njegovim riječima, Srbe jedino može održati put bogočovjeka i samo tada mnogo više ima nade za nas i za našu djecu.

  • Dan sjećanja: Počast žrtvama “Oluje” odaje 30.000 građana

    Dan sjećanja: Počast žrtvama “Oluje” odaje 30.000 građana

    Sa slobodom se ne može i ne smije trgovati kada je naš narod u pitanju, poručio je patrijrah Porfirije tokom obilježavanja Dana sjećanja na stradale i prognane Srbe u akciji “Oluja”.

    “Okupili smo se da se sjetimo nasilnog progona našeg naroda iz Dalmacije, Banije, Like i Slavonije. Treba da se sjetimo samo jedne u neizbrisivom nizu naših srpskih golgota”, rekao je patrijarh Porfirije.

    Istakao je da srpski narod zna na svoj put, “sve tamo do Golgote”.

    “Nema tog ubojitog sredstva, koji je jači od Hrista i mira. Mir nema alternativu. Egzodus iz Hrvatske samo je jedno od stradanja našeg naroda” naveo je patrijarh, prenosi RTRS.

    Istakao je potrebu da se prihvati zakon bogočovjeka jer će u tom slučaju znati šta su porodica i prioriteti.

    “Bez njega kao orijentira biće izvitopererno. To su naši preci znali, oni su to ostavili u zavjetu, a to je Svetosavlje”, naglasio je patrijarh Porfirije.

    Prema njegovim riječima, Srbe jedino može održati put bogočovjeka i samo tada mnogo više ima nade za nas i za našu djecu.

    U Loznici je danas parastosom koji služi patrijarh Porfirije počelo obilježavanje Dana sećanja na sve stradale i prognane u hrvatskoj oružanoj akciji “Oluja” u prisustvu državnog vrha Srbije i Republike Srpske.

    Danu sećanja na stadionu “Lagator” prisustvuju predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, predsjednica Skupštine Srbije Ana Brnabić, premijer Srbije Miloš Vučević sa članovima vlade, srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković, piše Telegraf.

    Danu sećanja na stadionu u Loznici prusustvuje 30.000 građana.

    Srbija i Republika Srpska zajedno obilježavaju Dan sjećanja na stradale u “Oluji” od od 2015. godine, a prošle godine je obilježen u Prijedoru.

    Bio je to najveći egzodus Srba u Evropi poslije Drugog svjetskog rata.

    Vojno policijska akcija “Oluja” počela je u zoru 4. avgusta i trajala je do 7. avgusta 1995. godine.

    Prema podacima Dokumentaciono-informacionog centra “Veritas” tokom ove zločinačke operacije hrvatskih snaga na RSK ubijeno je skoro 2.000 ljudi ili se smatra nestalim, a protjerano je više od 220.000 Srba sa svojih ognjiša iz tadašnje Republike Srpske Krajine.

    Među ubijenima 65 procenata su bili civili, među kojima je gotovo tri četvrtine bilo starije od 60 godina. Gotovo trećina, 29 odsto ubijenih, bile su ženske osobe, većinom starice, prenosi Tanjug

  • Sijarto: Hrvatska nepouzdana za tranzit nafte u Mađarsku i Slovačku

    Sijarto: Hrvatska nepouzdana za tranzit nafte u Mađarsku i Slovačku

    Hrvatska je nepouzdana zemlja kad je u pitanju snabdijevanje naftom Mađarske i Slovačke, a nakon što je Kijev obustavio tranzit nafte iz Rusije, izjavio je mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto.

    Hrvatska je jednostavno nepouzdana zemlja za tranzit. Od početka (sukoba u Ukrajini) podigli su taksu na tranzit toliko da ona pet puta premašuje prosječnu tržišnu vrijednost – napisao je on na stranici na Fejsbuku.

    Prema njegovim riječima, Hrvatska je takođe onemogućila MOL da dugoročno koristi transportne kapacitete.

    Ministar je istakao da će “obustava isporuka nafte sa istoka ostaviti Mađarsku i Slovačku na milost i nemilost nepouzdanoj tranzitnoj zemlji”.

    Prethodno su se Budimpešta i Bratislava obratile EK zbog dejstava Ukrajine, koja je obustavila tranzit nafte ruske kompanije Lukoil preko svoje teritorije.

    Premijer Hrvatske Andrej Plenković izjavio je na sjednici Vlade da je Zagreb zvanično obavijestio Evropsku komisiju, kao i Mađarsku i Slovačku o spremnosti da dvije zemlje snabdijeva naftom preko jadranskog naftovoda “Јanaf”.

    Preliminarna analiza situacije povodom odluke Ukrajine da blokira tranzit ruske nafte preko svoje teritorije pokazala je da nije ugroženo snabdijevanje Mađarske i Slovačke, izjavio je predstavnik Evropske komisije.

    Evropska komisija je 5. decembra 2022. godine, u okviru sankcija Rusiji, zabranila morske isporuke ruske nafte u zemlje EU, ali su Mađarska i Slovačka obezbedile pravo da rusku naftu dobijaju naftovodom do kraja 2025. godine. Ova klauzula je izazvala aktivno protivljenje Evropske komisije.

    Ukrajina je 17. jula obustavila tranzit nafte kompanije Lukoil preko svoje teritorije u Mađarsku i Slovačku jer je ova kompanija stavljena na crnu listu Kijeva. Snabdijevanje ovih zemalja energentima iz Rusije se odvija preko gasovoda “Družba”, koji prolazi preko teritorije Ukrajine.

  • Panika u Parizu: Zbog sumnjivog predmeta zatovoreni stadion i željeznička stanica

    Panika u Parizu: Zbog sumnjivog predmeta zatovoreni stadion i željeznička stanica

    Zbog sumnjivog predmeta, pariska policija zatvorila je danas “Stadion Francuska” u predgrađu Sen Deni, a zatvorena je i obližnja željeznička stanica, prenose svjetski mediji.

    Kako navode portali San i Bild, francuska policija je pronašla sumnjivi predmet i čeka dolazak specijalnog odreda za deminiranje.

    Posjetiocima je zabranjen pristup stadionu gdje su juče održana takmičenja.

    Iz predostrožnosti je zatvorena i željeznička stanica Port de Pari.