Kategorija: Vijesti

  • Rogić: Zašto međunarodna zajednica zatvara oči pred srpskim žrtvama?

    Rogić: Zašto međunarodna zajednica zatvara oči pred srpskim žrtvama?

    Boračka organizacija Republike Srpske /BORS/ daje punu podršku porodicama nevino stradalih Srba iz srednjeg Podrinja u namjeri da se međunarodnim zvaničnicima ukaže na obim stradanja i težinu počinjenog zločina nad Srbima na ovom području, te da zločince i njihove nalogodavce stigne pravda, izjavio je Srni predsjednik Predsjedništva BORS-a Goran Rogić.
    “Uvjereni smo da je pravda spora, ali da će ruka pravde stići počinioce ovog zločina i njihove nalogodavce”, istakao je Rogić.

    Komentarišući uklanjanje fotografija poginulih boraca Vojske Republike Srpske i srpskih civilnih žrtava sa javnih površina u Bratuncu po nalogu tužioca Okružnog tužilaštva Bijeljina, Rogić je rekao da je to neprihvatljivo.

    On je upitao zašto nekome smetaju slike nevino stradalih srpskih civila.

    “Zašto nekoga boli istina? Zašto međunarodna zajednica zatvara oči pred srpskim žrtvama i zašto do danas niko nije odgovarao za srpske žrtve? Hiljadu je pitanja, a nijednog odgovora”, naglasio je Rogić.

    Rogić kaže da je tužno što su se predstavnici međunarodne zajednice na ovakav način morali još jednom podsjetiti na nevine srpske žrtve.

    “Možda se u nekome od međunarodnih predstavnika napokon probudi savjest i makar dođe u Bratunac i pokloni se srpskim nevino stradalim žrtvama”, rekao je Rogić.

    Tužilac Okružnog tužilaštva Bijeljina naložila je uklanjanje fotografija poginulih boraca Vojske Republike Srpske i srpskih civilnih žrtava sa javnih površina u Bratuncu, što su porodice žrtava i učinile, saopšteno je juče iz Policijske uprave Zvornik.

    Članovi porodica poginulih boraca VRS i civilnih žrtava rata juče su uz regionalni put Bratunac – Potočari postavili fotografije 3.267 srpskih civila i vojnika iz srednjeg Podrinja ubijenih i poginulih u proteklom ratu s ciljem da se međunarodnim zvaničnicima ukaže da su na ovom području stradali i Srbi i da su nad njima počinjeni mnogi zločini za koje niko nije odgovarao.

  • Prije sedam godina Aleksandar Vučić napadnut u Potočarima

    U Memorijalnom centru Potočari u Srebrenici 11. jula 2015. godine pokušano je ubistvo tadašnjeg premijera Srbije Aleksandra Vučića, a napadači nikada nisu uhapšeni i procesuirani.

    Vučić je zasut kamenicama i drugim predmetima, a masa je, uzvikujući “Alahu ekber”, nasrnula na obezbjeđenje u pokušaju da stigne do njega.

    Napad se dogodio nakon polaganja cvijeća na centralno spomen-obilježje, uz psovke, opštu galamu i povike: “Ubij četnika”. Zahvaljujući svom obezbjeđenju i pripadnicima MUP-a Republike Srpske, Vučić je izbjegao linč. Predmeti su letjeli sa svih strana iz okupljene mase. Kao i mnogi drugi slučajevi u BiH, predmet “Vučić” završio je nerasvijetljen u nekoj “fioci” kod istražnih i pravosudnih organa BiH. Ni do danas niko nije optužen, niko nije procesuiran, niko od onih koji su bili zaduženi za bezbjednost skupa i ličnosti nije smijenjen niti podnio ostavku. Inicijativa za smjenu tadašnjeg direktora Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH Mirsada Vilića je odbačena. Vilić je 1. jula te 2015. godine posjetio Srebrenicu i razgovarao sa tadašnjim načelnikom opštine i predsjednikom Organizacionog odbora za održavanje komemoracije 11. jula u Potočarima Ćamilom Durakovićem o organizovanju i bezbjednosnim procjenama u vezi sa ovim skupom.

  • Oglasio se BHRT povodom izjave novinara Elvira Bucala

    Oglasio se BHRT povodom izjave novinara Elvira Bucala

    BHRT je saopštio da novinar Elvir Bucalo nije vrijeđao građane koji koriste ćirilično pismo kada je ćirilicu nazvao hijeroglifima.

    Ni na koji način Bucalo, pa ni BHRT ne omalovažavaju nijedno zvanično pismo u BiH – navodi se u saopštenju.

    Iz BHRT dodaju da su “jedini medij koji u svom programu potpuno ravnopravno koristi oba pisma i sva tri jezika konstitutivnih naroda u BiH”.

    Bucalo je nakon najavne špice emisije koja je bila na ćirilici nazvao ćirilično pismo hijeroglifima.

    Za one koji nisu mogli da pročitaju ove hijeroglife kojima je napisan naziv naše emisije ja ću vam prevesti – BHT1 uživo ćirilicom – rekao je Bucalo.

    Predstavnici vlasti Republike Srpske, političkih stranaka i novinarskog udruženja oštro su osudili izjavu Bucala.

    Srpski član Predsjendištva BiH Milorad Dodik izjavio je da je Bucalo demonstrirao kako izgleda “suživot” u BiH.

  • Dodik: Fotografije ubijenih Srba ne bi trebalo da vrijeđaju nikoga

    Dodik: Fotografije ubijenih Srba ne bi trebalo da vrijeđaju nikoga

    rpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik istakao je da fotografije ubijenih Srba na putu od Bratunca do Srebrenice ne bi trebalo da vrijeđaju nikoga, posebno ne potomke bošnjačkih žrtava.

    “Oni bi čak najbolje mogli da shvate očaj srpskih porodica čiji su srodnici na njima. S razlikom da za njihovu smrt niko nikada nije odgovarao”, napisao je Dodik na svom Twitter nalogu.

    Uz regionalni put Bratunac-Potočari danas su postavljene fotografije 3.267 srpskih civila i vojnika iz srednjeg Podrinja ubijenih i poginulih u proteklom građanskom ratu u BiH.

  • Obilježeno 147 godina od Nevesinjske puške

    Obilježeno 147 godina od Nevesinjske puške

    Služenjem parastosa i polaganjem vijenaca na Spomen-obilježje nevesinjskim ustanicima u selu Krekovi kod Nevesinja obilježeno je 147 godina od početka ustanaka u Hercegovini – Nevesinjske puške.

    Pomen je služilo sveštenstvo Eparhije zahumsko-hercegovačke. Prisustvovali su ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Duško Milunović, delegacija Narodne skupštine Srpske, konzuli Srbije u Mostaru i Trebinju.

    Prisustvovali su i načelnici Nevesinja Milenko Avdalović, Gacka Ognjen Milinković, Bileće Veselin Vujović, predsjednik Skupštine grada Trebinja Dragoslav Banjak, predstavnici boračkih udruženja, potomci ustanica i mještani.

    Milunović je rekao da je srpski narod kroz vijekove pokazivao slobodarski duh, a da je herojstvo Nevesinjaca dokazano u svim ratovima koji su vodili.

    • Kao što neki narodi imaju podanički duh i podanički mentalni sklop tako srpski narod ima slobodarski duh i to je genetski uslovljeno. To su Nevesinjci pokazivali kroz vijekove. Dizali su oružje protiv najvećih carstava, protiv turskog carstva, austrougarskog carstva i u Drugom svjetskom ratu protiv fašista – naveo je Milunović.

    Načelnik Nevesinja Milenko Avdalović rekao je da se ova opština primiče obilježavanju zlatnog jubileja 150 godina Nevesinjske puške i Hercegovačkog ustanka, kada je bljesnula iskra slobode na ovim prostorima.

    • Sigurno da je ogromni značaj ovoga istorijskog događaja jer je potpuno nevjerovatno da su ljudi koji su bili praktično nepismeni, osim sveštenika, svojim ustankom i dogovorom u biogradskoj Crkvi Presvete Bogorodice i kasnije oružanim ustankom zaprepastili čitavu Evropu – rekao je Avdalović.

    Paroh mostarski Radivoje Krulj rekao je da su grobovi junaka koji su se borili sjeme za nova pokoljenja i nove Hrišćane.

    Obilježavanje ovog istorijskog događaja od republičkog značaja zajedno organizuju odbori vlada Republike Srpske i Srbije za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova.

    Prva Nevesinjska puška bio je ustanak podignut u mjestu Krekovi u opštini Nevesinje 9. jula 1875. godine protiv otomanske vlasti i ubrzo se proširio na cijelu BiH, uz podršku Srbije i Crne Gore.

    To je vremenom preraslo u Srpsko-turski rat. Ubrzo je došlo do Berlinskog kongresa 1878. godine kojim su Srbija i Crna Gora dobile nezavisnost i teritorijalno proširenje, dok je Austrougarska na 30 godina okupirala BiH.

    Druga Nevesinjska puška, poznatija kao Uloški ustanak, izbila je u januaru 1882. godine napadom ustanika na austrougarsku žandarmerijsku stanicu u Ulogu zbog donošenja takozvanog Vojnog zakona o obaveznom služenju vojske mladića iz BiH.

    Nevesinjska antifašistička puška predstavlja oružani otpor ustašama 3. juna 1941. godine u selu Drežanj, nakon masakra 27 ljudi u selu Udrežnju kod Nevesinja.

    Ovaj oružani otpor fašističkom okupatoru se u trećoj knjizi Otadžbinskog rata Rusije pominje kao prvi antifašistički ustanak u porobljenoj Evropi, ali ga komunističke vlasti bivše Јugoslavije nisu proglasile za Dan ustanka protiv okupatora, već 4. jul.

  • Borel i Blinken: Cilj evrointegracija Zapadnog Balkana

    Borel i Blinken: Cilj evrointegracija Zapadnog Balkana

    Šef diplomatije EU Žosep Borel i državni sekretar SAD Entoni Blinken naglasili su danas svoju posvećenost saradnji sa Zapadnim Balkanom i zajedničkom radu na evropskoj budućnosti regiona.

    “EU i SAD su posvećene bližoj saradnji na Zapadnom Balkanu. Osiguranje stabilnosti i napretka i pretvaranje njihove evropske i evroatlantske budućnosti u stvarnost ostaje naš zajednički cilj”, navode Borel i Blinken u zajedničkom saopštenju.

    Borel i Blinken u pisanom saopštenju ocjenjuju da je “u kritičnom trenutku evropske istorije”, u svjetlu “neopravdane agresije Rusije na Ukrajinu”, napredovanje Albanije i Sjeverne Makedonije prema EU “ključno za jačanje kohezije i otpornosti cijelog evropskog kontinenta”.

    “Vođene zajedničkim vrijednostima i standardima i mjerilima EU, obe zemlje su spremne da naprave sljedeći korak ka članstvu u EU. Pozdravljamo kompromisni prijedlog koji uzima u obzir interese i brige i Sjeverne Makedonije i Bugarske na osnovu međusobnog poštovanja, povjerenja i razumijevanja. Suverena odluka Sobranja Sjeverne Makedonije biće važna za napredovanje”, navodi se u saopštenju.

    Visoki predstavnik EU i američki državni sekretar podsjećaju da su evropske integracije izgrađene na “duhu kompromisa” i pozivaju na nastavak takvog pristupa među svima koji su uključeni u taj proces.

  • “Rezolucija Bundestaga pokazuje da se Njemačka vraća kolonijalnoj politici prema Balkanu”

    “Rezolucija Bundestaga pokazuje da se Njemačka vraća kolonijalnoj politici prema Balkanu”

    Politikolog iz Beograda Aleksandar Pavić ocijenio je da rezolucija njemačkog Bundestaga o BiH pokazuje jasnu namjeru Njemačke da se vraća agresivnoj paternalističkoj i kolonijalnoj politici prema Balkanu.

    “Oni hoće da naprave novu NDH na teritoriji BiH i svako ko se tome suprotstavlja i njihovim lokalnim saveznicima, nekoj novoj Handžar diviziji, ovog puta političkoj, oni će da satanizuju, da kleveću na svaki mogući način”, rekao je Pavić Srni.

    On je ukazao da se prije svega postavlja pitanje šta će Njemačka uopšte u BiH i šta oni imaju uopšte da traže tu, dodajući da je ovo novi kolonijalni pokušaj Njemačke da se bavi ovim prostorom.

    “Njih niko nije pitao da se bave nama. Oni imaju dovoljno svojih problema sad i nemaju pravo da se bave nama, a pogotovo ne da izriču osude o našim političarima, koje su birali naši ljudi i koji sprovode politiku u skladu sa našim nacionalnim interesima a ne nemačkim nacionalnim interesima”, rekao je Pavić.

    Prema njegovim riječima, ova rezolucija je čist bezobrazluk i jasna namjera Njemačke da se vraća svojoj agresivnoj politici prema Balkanu, vrlo paternalistikoj, kolonijalnoj s obzirom da ponovo šalje vojsku ovdje.

    “Ovo je znak izuzetno loših i opasnih namera Nemačke ne samo u BiH nego u regionu, s obzirom da oni pretenduju i da drže lekcije našim političarima kako će oni da se postave prema BiH, koja je oduvek bila i srpska a nikad nije bila nemačka i nikad neće ni biti nemačka”, zaključio je Pavić.

    Njemački Bundestag usvojio je juče rezoluciju o BiH u kojem se od njemačke Vlade traži da se u EU zalaže za sankcije protiv onih koji “potkopavaju teritorijalni integritet BiH” i da pozove rukovodstva Srbije i Hrvatske da se jasno distanciraju o separatističih snaga u BiH.

    Bundestag je dao i zeleno svjetlo da Njemačka u BiH u okviru misije EUFOR-a “Altea” uputi do 50 vojnika.

  • Fotografije ubijenih Srba postavljene pored puta koji vodi do Potočara

    Fotografije ubijenih Srba postavljene pored puta koji vodi do Potočara

    Pored puta koji vodi od Bratunca do Potočara postavljene su fotografije ubijenih Srba, koje su pobili pripadnici 28. Divizije tzv. Armije BiH iz Srebrenice.

    Ova divizija je bila pod komandom Nasera Orića.

    Snimak je objavljen na Fejsbuk stranici Despotovina, na kojoj se podsjeća da za ubistvo 3.267 Srba na ovom području u proteklom ratu niko nije krivično odgovarao.

    “Nadamo se da će svjetski zvaničnici, kada budu prekosutra krenuli u Potočare, vidjeti i ova lica”, navedeno je u objavi.

    Orić je pred Haškim sudom oslobođen od svih navoda koji su ga u optužnici teretili za zločine počinjene na području Srebrenice i okolnih sela u periodu od decembra 1992. do marta 1993. godine.

    U Potočarima će 11. jula biti obilježeno 27 godina od zločina u Srebrenici.

  • Šeranić najavio medicinski kompleks u Banjaluci

    Šeranić najavio medicinski kompleks u Banjaluci

    U Republici Srpskoj kontinuirano se radi na realizaciji projekata izgradnje i rekonstrukcije bolnica, a slijedi tenderska procedura kada je riječ o projektu izgradnje bolnice u Trebinju, čija se vrijednost procjenjuje na oko 128 miliona KM, izjavio je ministar zdravlja i socijalne zaštite Alen Šeranić.

    Šeranić je u intervjuu Srni rekao da je plan da na istoj lokaciji budu smješteni i objekti Instituta za javno zdravstvo, Zavoda za transfuzijsku medicinu, Zavoda za medicinu rada i sporta i Zavoda za stomatologiju.

    Prema njegovim riječima, u novoj bolnici u Zvorniku došlo se do unutrašnjih radova, u bolnici u Doboju kreće faza nabavke opreme, a završava se i rekonstrukcija u bolnici u Foči.

    “U uslovima ukrajinske krize i pandemije virusa korona tržište medicinske opreme je u zahtjevnom režimu i teško se dolazi do opreme, ali se trudimo da to riješimo. Da nije bilo tih kriza, vjerujem da bi ove projekte već završili”, rekao je Šeranić.

    Resorni ministar je naveo da je u planu izgradnja medicinskog kompleksa u banjalučkom naselju Paprikovac gdje bi bili smješteni Medicinski fakultet, Medicinska škola, Fakultet zdravstvene njege i Centar za biomedicinska istraživanja, za šta je Evropska investiciona banka već odobrila sredstva, ali je potrebno da budu završene procedure na nivou BiH da bi se krenulo u realizaciju.

    Šeranić je istakao i projekat koji se odnosi na psihijatrijske ustanove, a koji podrazumijeva preseljenje Klinike za psihijatriju u Univerzitetskom kliničkom centru /UKC/ na Paprikovac, kao i rekonstrukciju i adaptaciju Specijalne bolnice za hroničnu psihijatriju Modriča, Psihijatrijske bolnice na Sokocu i Doma za lica sa invaliditetom u Višegradu.

    “Radi se Onkologija u okviru UKC-a koju finansira Valda Srpske, završavamo banju ‘Šeher’ zajedno sa Zavodom za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju ‘Dr Miroslav Zotović’, a kroz aktivnosti ovog zavoda planiramo izgradnju ortopedske klinike u Slatini”, naveo je Šeranić.

    Niz sistemskih zakona za bolju zdravstvenu zaštitu
    Osim aktivnosti na izgradnji bolnica i nabavci opreme za domove zdravlja, Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske je radilo i na donošenju sistemskih zakona, te je kroz izmjene i dopune Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti uvedena HPV vakcina i radi se na definisanju ko i kada će primiti ovu vakcinu.

    “Moramo se okrenuti prevenciji što je moguće više. Za humani papiloma virus je poznato da u najvećem broju slučajeva izaziva karcinom grlića materice, mada i ostale vrste karcinoma mogu biti izazvane ovim virusom”, naglasio je Šeranić.

    On je rekao da je Zakonom o zdravstvenoj zaštiti definisano da radnik ima pravo na slobodan dan na teret poslodavca za preventivne preglede, što je važno sa stanovišta republičkih skrining programa na određene karcinome, te je u sistemu zdravstvene zaštite definisano da su djeca lica do 18 godina, dok je ranije granica bila 15 godina jer se tada sticala mogućnost za radnu sposobnost.

    “Zakonski smo definisali i transparentne liste čekanja, ustanove su u obavezi, kao i Fond zdrasvtvenog osiguranja, da izrade uputstvo o vođenju listi čekanja i ažuriranja i obavještavanju građana o njihovim pravima”, istakao je Šeranić.

    Kada je riječ o Zakonu o evidenciji i medicinskoj dokumentaciji, resorni ministar kaže da ovim aktom zdravstveni sistem uvode u 21. vijek kada je riječ o digitalizaciji i informatizaciji i da je pri kraju projekat Integrisani zdravstveni informacioni sistem koji će olakšati realizaciju svega što su u tom smislu zamislili.

    Šeranić je naveo da je Nacrtom o obaveznom zdravstvenom osiguranju predviđeno da građani koji boluju od malignih bolesti imaju 100 odsto refundaciju plate, a ista stvar je predviđena i za žene koje moraju da održavaju trudnoću, čime se doprinosi realizaciji demografske politike Vlade Republike Srpske.

    Od avgusta plate veće za 100 KM
    Jedna od važnijih aktivnosti Ministarstva odnosila se i na finansijsku stabilizaciju zdravstvenog sistema, prije svega na realizaciju programa Vlade koji se odnosi na obavezu izmirenja doprinosa za penzijski staž radnicima kojima nisu bili prethodno uplaćeni a stiču uslove za odlazak u penziju.

    Osim toga, dodao je Šeranić, radi se i na povećanju plata zdravstvenim radnicima, te je povećana cijena rada, a od avgusta će kroz koeficijente biti povećanje od 100 KM.

    Šeranić je podsjetio da se cijena rada mijenjala i 2019. godine, a prošle godine u dva navrata se mijenjao i zakon o platama sa povećanjima koja su dostizala do osam odsto za niže plate i šest odsto za više plate, te potom opet povećanje od pet odsto.

    “Nominalno se plata medicinske sestre povećala u tom nekom periodu za oko 40 odsto. Naravno da trebamo razmišljati kako da to bude i više, jer svi koji rade u zdravstvu rade težak i odgovoran posao, ali Vlada nije sjedila skrštenih ruku”, rekao je Šeranić.

    Vakcinu protiv virusa korona primilo više od 40 odsto stanovništva

    On je pohvalio rad zdravstvenih radnika, posebno u periodu pandemije virusa korona, za koju kaže da nije završena i da u svijetu raste broj zaraženih usljed povećanog kretanja stanovništva.

    “Svi smo dobro naučili koje mjere nam mogu pomoći, kako i na koji način da se zaštitimo u trenutku kada se rasplamsa epidemija. Usmjeravaćemo aktivnosti zdravstvenih ustanova i građana, ali odluka je na pojedincu koji mora da učestvuje u zaštiti svoga i tuđeg zdravlja”, naglasio je Šeranić.

    On je naveo da je u Srpskoj vakcinu protiv virusa korona primilo više od 40 odsto stanovništva, ali vjeruje da je taj procenat i veći imajući u vidu da su mnogi odlazili u Srbiju na vakcinaciju.

    Uspješan rad fondova u sistemu zdravstvene i socijalne zaštite
    Kada je riječ o socijalnoj zaštiti, Šeranić je rekao da je sistem dječije zaštite doživio velika unapređenja i da je u nekoliko navrata mijenjan zakon o dječijoj zaštiti gdje su nastojali da ono što su uveli kroz doprinos u sistemu dječije zaštite vrati se građanima.

    “Kroz taj sistem prošle godine smo prvi put uveli dječiji dodatak za prvo dijete, maltene 100 odsto povećali dječiji dodatak za drugo, treće, četvrto dijete. Povećali smo i naknadu za porodilje za 100 odsto, uveli smo platu roditelja-negovatelja da bi pomogli tim porodicama”, rekao je Šeranić.

    On je pohvalio projekat “Socijalizacija djece” koji realizuje Javni fond za dječiju zaštitu Republike Srpske, ali i projekat supervizije i podrške socijalnim radnicima, na bazi kojeg je urađen isti projekat i za medicinske sestre.

    Šeranić je pohvalio i Fond solidarnosti za dijagnostiku i liječenje oboljenja, stanja i povreda djece u inostranstvu, koji je osnovan na inicijativu tadašnjeg predsjednika Republike Milorada Dodika, a kojim je sistemski riješeno važno pitanje, odnosno omogućena dijagnostika i liječenje djece u inostranstvu kada to nije moguće u zdravstvenim ustanovama u Srpskoj.

    “Kada je riječ o Fondu zdravstvenog osiguranja, kolege su tu uradile ogroman posao u protekle dvije godine kada govorimo o finansiranju zdravstvenih usluga, o održavanju finansijske stabilizacije. Sa tog aspekta su sa zdravstvenim ustanovama napravili vrlo dobru fuziju i omogućili da građanin ne razmišlja šta i na koji način može da dobije od zdravstvene usluge”, istakao je Šeranić.

    On je podsjetio da su riješena sva dugovanja sa Srbijom, da je omogućeno da se građani upućuju na liječenje u inostranstvo i da im 100 odsto bude plaćeno.

    Šeranić je zaključio da ništa od ovoga ne bi mogao da radi kao resorni ministar ako bi razmišljao o sankcijama koje su mu uvele SAD, jer je po Ustavu i zakonima obavezan da realizuje zaključke Narodne skupštine Srpske i planove i program Vlade Srpske.

  • Novinar BHT ćirilicu nazvao hijeroglifima, Dodik reagovao: Demonstrirao kako izgleda “suživot” u BiH

    Novinar BHT ćirilicu nazvao hijeroglifima, Dodik reagovao: Demonstrirao kako izgleda “suživot” u BiH

    Srpski član Predsjendištva BiH Milorad Dodik poručio je danas putem Tvitera da je novinar BHT Elvir Bucalo, koji je ćirilicu nazvao hijeroglifima, demonstrirao kako izgleda “suživot” u BiH.

    “Da je kojim slučajem novinar Srbin, a predmet ismijavanja latinica, vjerujem da bi već bio suspendovan. Zahvalan sam mu što je pokazao ono o čemu godinama govorim. Muslimanski nacionalizam razara sve u BiH”, napisao je Dodik na Tviteru.