Kategorija: Vijesti

  • UKC predstavio najsavremeniji aparat za magnetnu rezonancu

    UKC predstavio najsavremeniji aparat za magnetnu rezonancu

    Univerzitetski klinički centar (UKC) Republike Srpske predstavio je danas najbolji, najmoderniji i najsavremeniji aparat za magnetnu rezonancu koji u ovom trenutku postoji u svijetu “Signa premijer MR”.

    Generalni direktor UKC-a Vlado Đajić istakao je da ovaj uređaj ne posjeduje nijedna država u regionu, navodeći da je to veliki uspjeh i pobjeda za zdravstveni sistem Srpske, UKC i Banjaluku.

    “Ponosan sam na sve ovo što danas predstavljamo, a naše stanovništvo bi trebalo biti prezadovoljno”, rekao je Đajić.

    On je istakao da UKC konstantno ulaže u razvoj, nove objekte, nabavku moderne medicinske opreme i u znanje zaposlenih iz oblasti radiologije.

    Načelnik Zavoda za kliničku radiologiju UKC-a Saša Vujinović rekao je da nabavljeni uređaj ima malo koja zdravstvena ustanova u Evropi i svijetu.

    On je rekao da ovaj aparat omogućava brzinu snimanja i kvalitet slike bez presedana, što je bilo nezmislivo prije nekoliko godina.

    “Uređaj posjeduje 146 kanala ili najviše u istoriji magnetne rezonance, što omogućava da pregledi budu dosta kraći i kvalitetniji”, rekao je Vujinović.

    On je dodao da je uređaj komforniji i prijatniji za pacijente i da košta oko 2,6 miliona evra.

    Novi uređaj “Signa premijer MR” je jačine 3T i predstavlja vrhunac moderne MR tehnologije. U njega je inkorporisana vještačka inteligencija koja u znatnoj mjeri povećava kvalitet dobijenih snimaka i skraćuje potrebno vrijeme za obavljanje pregleda bez ustupaka u kvalitetu dobijenih snimaka.

    Brzina snimanja je omogućena zahvaljujući upotrebi tri akceleratorne tehnike, a uređaj je instaliran u inovativni prostor, koji zahvaljujući audiovizuelnom sistemu u velikoj mjeri smanjuje stres pacijenta i čini pregled mnogo komfornijim.

  • Potpisani ugovori sa dobavljačima za nabavku lijekova za rijetke bolesti

    Potpisani ugovori sa dobavljačima za nabavku lijekova za rijetke bolesti

    Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske potpisao je ugovore sa ponuđačima za nabavku lijekova za rijetke bolesti.

    Na ovaj način Fond je okončao aktivnosti koje su u nadležnosti njihove institucije u vezi sa procedurom nabavke lijekova za rijetka oboljenja.

    – Naime, budući da nije bilo žalbi na izbor najpovoljnijeg ponuđača za realizaciju nabavke Posebnog programa lijekova za rijetke bolesti, ugovori su potpisani sa izabranim ponuđačima i to ”Farmacija 2011” d.o.o. Bihać, ”Phoenix Pharma” d.o.o. Bijeljina, ”Interpromet” d.o.o. Novi Grad i ”Pharma Maac” d.o.o. Sarajevo – navodi se u saopštenju FZO Srpske.

    Navode da su se na tender javili dobavljači za svih sedam lijekova koji su bili predmet nabavke i izabrana su četiri pomenuta dobavljača.

    – S obzirom na to da većina lijekova koji se nabavljaju (šest od ukupno sedam) nisu registrovani na tržištu BiH, dobavljači treba da pokrenu proceduru interventnog uvoza za šta im je potrebna saglasnost Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske – dodaje se u saopštenju.

    FZO Republike Srpske je krajem aprila, nakon što su sprovedene sve neophodne procedure, pokrenuo postupak javne nabavke lijekova za rijetke bolesti, kako bi se za oboljele od rijetkih oboljenja u Srpskoj obezbijedili pojedini najnoviji u svijetu dostupni lijekovi. Јavna nabavka lijekova za rijetke bolesti je sprovedena na osnovu potreba koje nam je dostavio Univerzitetski klinički centar Republike Srpske, a nakon inicijative Komisije za rijetke bolesti Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite.

    U skladu sa tim, u otvorenom postupku za ovu godinu nabavljeno je sedam lijekova za rijetka oboljenja, kao što su cistična fibroza, Pompeova bolest, mukopolisaharidoza tip 2 i 4, Gošeova bolest, kao i lijek za liječenje akutnih napada angioedema. Vrijednost nabavke je 4,5 miliona KM bez PDV-a, a obavještenje o nabavci, kao i Odluka o izboru najpovoljnijeg ponuđača dostupni su i na internet stranici FZO Republike Srpske.

    – FZO Republike Srpske i do sada je oboljelima od rijetkih bolesti finansirao neophodne lijekove, a ubuduće trebalo bi da im budu dostupni u Republici Srpskoj i pojedine najnovije terapije koje se koriste u svijetu – navodi se u saopštenju.

    Podsjećaju da je nakon inicijative srpskog člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika da se oboljelima od rijetkih bolesti u Srpskoj obezbijede lijekovi, po hitnoj proceduri Narodna skupština Republike Srpske je usvojila dopune Zakona o zdravstvenom osiguranju, čime je Fondu omogućeno da nabavlja u okviru posebnog programa i lijekove za rijetke bolesti.

  • Ko je skovao plan za ukidanje Republike Srpske?

    Ko je skovao plan za ukidanje Republike Srpske?

    Britanci i Amerikanci, nisu slučajno pojačali svoje prisustvo u BiH. ATV ima saznanja da postoji plan za ukidanje Republike Srpske i smjenu njenih funkcionera. Zapadni operativci vršljaju po terenu, a prema našim saznanjima najvažniji sastanak održan je u kampu Butmir u Sarajevu. I mogući plan zapadnih sila, reagovao je i srpski član BH Predsjedništva. I mi imamo svoj plan, poručuje Milorad Dodik.

    “Britanci i Amerikanci ovdje su došli da podrže muslimane, i to nam je jasno. Važnije je kakav plan mi imamo da sačuvamo Republiku Srpsku. Mi plan imamo I mi ćemo svoj plan sprovesti, u to ne treba da sumnjaju. Jer voliko Srpsku!”, napisao je Dodik na Tviteru.

    Plan zapadnih sila uključuje primjenu bonskih ovlašćenja kojim se planiraju smjene izabrnaih predstavnika u Repulici Srpskoj. Plan je i da se ukinu izvršna i zakonodavna vlast.

    “Pozivam sve dobronamjerne, i u međunarodnom faktoru, ali i domaće snage u Srpskoj – ako mislite dobro sebi, svojim porodicama, ako mislite dobro svojoj djeci – onda čuvajte Dejton i ono na čemu je zasnovana BiH”, izjavio je Radovan Višković, predsjednik Vlade Republike Srpske.

    Cijeli plan bi se, kako saznajemo, realitzovao strateškim pozicioniranjem snaga u EUFOR-a. Bili bi raspoređeni na određenim tačkama, a imali bi podršku NATO vojnika. Realizaija plana bila bi udar na nacionalno pitanje, kažu stručnjaci.

    “Sem potvrde vaših nedobronamjernih (lažnom demokratijom prekrivenih) postupaka kojima svjedočimo već duže vrijeme, budite sigurni da kada je riječ o Republici Srpskoj, njene institucije i njen slobodarski narod neće dati ni djelić Republike Srpske da zadovolje vaše sulude neprovodive ideje”, istakao je Siniša Karan, profesor ustavnog prava.

    Ove informacije izazvale su lavinu reakcija i u boračkim orgnaizacijama. Poručuju da sve treba ozbiljno shvatiti i o svemu upozoriti i prijatelje Republike Srpske.

    “Da zaista pridobijemo i pozitivnu reakciju i drugih zemalja svijeta, potrebno je da i u Republici Srpskoj obezbijedimo jedinstvo i sve srpsko jedinstvo srpskog naroda u regionu. Bez toga će zadatak neprijateljima Republike Srpske biti olakšan, a s tim će zadatak neprijatelja Republike Srpske biti potpuno onemogućen”, rekao je Slobodan Župljanin, iz Organizacije starješina Vojske Republike Srpske.

    Prema saznanjima ATV-a, strane čete i bataljoni bili bi raspoređeni u Distriktu Brčko. Tako bi Republiku Srpsku presjekli na dva dijela. Veće vojno-policijske snage izazivale bi sukob sa policijskim snagama Republike Srpske.

  • Opozicija najavljuje novu političku buru u Višegradu

    Opozicija najavljuje novu političku buru u Višegradu

    Mjesec dana nakon referenduma o opozivu načelnika opštine Višegrad, Mladena Đurevića, politička temperatura u tom gradu i dalje je uzavrela, jer je Republička izborna komisija poništila sve glasove pristigle putem pošte, dok su nevažeći glasački listići na neki način postali važeći, odnosno idu na ruku prvom čovjeku te lokalne zajednice.

    Trakavica na relaciji opozicija SNSD time je nastavljena jer i jedni i drugi i dalje tvrde da su pobjednici referenduma.

    Opozicija, naime, i dalje stoji pri stavu da je opoziv uspio, dok SNSD, iz čijih redova dolazi načelnik Đurević, tvrdi suprotno, a u prilog im idu i posljednje odluke RIK o poništavanju glasova poštom, te Pravilnik, odnosno status nevažećih glasačkih listića prilikom brojanja glasova.

    Opozicija tvrdi da se, po odluci RIK, nevažeći listići računaju kao listići protiv opoziva!

    Mogući i protesti
    Izvor svih problema je, naime, odredba u Izbornom zakonu Republike Srpske koja kaže da je načelnik opozvan ako se za opoziv izjasni natpolovična većina od broja izašlih glasača na opoziv. Iz te zakonske odredbe proizilazi da ulaze u ukupan zbir i nevažeći glasački listići, što daje vjetar u leđa načelniku Đureviću.

    Predsjednik Opštinskog odbora SDS Višegrad, Miroslav Kojić, juče poručuje za Srpskainfo da to neće dozvoliti, te da je riječ o najvećoj krađi u izbornim procesima od završetka rata do danas.

    – Kada su vidjeli da su izgubili na referendumu, najavili su izmjenu Pravilnika, ali su prvo čekali da stignu glasovi putem pošte, jer je načelnik Đurević pobjedonosno poručivao kako će ti glasovi biti u njegovu korist. Međutim, kada su i to izgubili, onda su izmjenili Pravilnik po kojem će da ubroje nevažeće glasove na stranu načelnika. To nigdje na svijetu nema. A, kad im i to nije bilo dovoljno, onda su poništili poštu i 5. jula objavili novi Pravilnik koji treba da retroaktivno poništi Pravilnik po kome smo mi radili – kaže Kojić.

    Dodaje da će se lideri SDS, DNS i PDP, zajedno sa ostalim funkcionerima tih stranaka, u srijedu sastati u Višegradu gdje će dogovoriti dalje korake, što ne isključuje i proteste.

    Kojić poručuje da najnovija odluka RIK neće biti prihvaćena, jer će je skupštinska većina u Višegradu odbaciti. On ističe da će CIK BiH predati preliminarne rezultate sa referenduma, koje smatraju jedinim regularnim.

    – Tražićemo od CIK da oduzme mandat načelniku, jer on za nas više ne postoji. Nećemo mu dati da više dolazi na skupštinu, niti da išta radi u Višegradu. Poručujem da će Višegrad biti potpuno blokiran jer je ovo pokušaj najveća krađe volje građana u istoriji izbornih procesa. Pravdu ćemo potražiti i na sudu, ali prije toga nećemo dozvoliti Đureviću da radi išta – kaže Kojić.

    Narodni bunt
    Predsjednik DNS, Nenad Nešić, pozvao je i juče opozicione partnere u Višegradu da zajedno organizuju protest protiv, kako je naveo, “referendumske krađe” i preduzmu sve pravne radnje kako bi “lopovi odgovarali za krađu“.

    On je optužio članove RIK da ruše vladavinu prava i otimaju glasove ne bi li sačuvali Đurevića.

    – Ovo se nije moglo desiti bez pomoći republičke vlasti i Milorada Dodika. Jedini odgovor na ovu krađu jeste narodni bunt i zbog toga ću tražiti da se ide u proteste u Višegradu. Ukoliko to ne bude dovoljno da se RIK vrati u zakonske okvire, mogao bi Višegrad da stigne i u Banjaluku, odnosno da se narodni bunt protiv ovog režima, koji ne prihvata volju naroda, proširi na cijelu Republiku Srpsku – upozorava Nešić.

    Podsjećamo, Višegrađani su 12. juna, na inicijativu skupštinske većine, glasali “za” i “protiv” opoziva načelnika iz SNSD. Za opoziv načelnika opštine Višegrad putem pošte glasalo je 148 glasača, protiv su bila 72, a dva listića bila su nevažeća.

  • Šulić oštro poručio: Šmit nema pravo da Srbe uči istoriji

    Šulić oštro poručio: Šmit nema pravo da Srbe uči istoriji

    Potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Denis Šulić poručio je da Kristijan Šmit nema pravo da Srbe uči istoriji i naglasio da će jake institucije Srpske zaštititi prava građana i učenika Republike Srpske.

    Šmit bi mogao puno naučiti o istoriji šta su njegovi preci u Prvom i Drugom svjetskom ratu radili na prostorima bivše Jugoslavije – rekao je Šulić Srni, komentarišući Šmitovu najavu da će se angažovati u vezi sa nastavnim programima istorije u Republici Srpskoj i Federaciji BiH.

    Šulić kaže da je ovo potpuno neozbiljna izjava Šmita za sve u Republici Srpskoj, osim, kako je ocijenio, za (potpredsjednika PDP) Jelenu Trivić i (lidera SDS) Mirka Šarovića, “koji su mu dali legitimitet da uopšte može nešto slično pomisliti i dati takvu izjavu”.

    – Sjećamo se kada Trivićeva i SDS kojeg predvodi Šarović nisu podržali vitalne entitetske interese srpskog člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika u vezi sa zaštitom prenosa nadležnosti iz oblasti školstva – rekao je Šulić, navodeći da “politički diletizam Trivićeve i Šarovića polako dolazi na naplatu”.
    Kristijan Šmit danas je najavio da će se angažovati u vezi sa nastavnim programima istorije u Srpskoj i Federaciji BiH.

  • Dodik poručio da Šmit neće pisati istoriju Srpskoj

    Dodik poručio da Šmit neće pisati istoriju Srpskoj


    Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik poručio je da Kristijan Šmit neće pisati istoriju djeci u Republici Srpskoj, niti će srpska djeca učiti bilo šta što nije prošlo provjeru prosvjetnih organa Srpske.
    Dodik je napomenuo da je posljednji put kada su Nijemci ispisivali istoriju na Balkanu, koja se direktno ticala i Srba, poginulo više od milion Srba.

    “Stoga ne bih preporučio Šmitu da se igra istorijom BiH. Ako je istorija učiteljica života red bi bio da je Šmit izučio istoriju od prije 80 godina, da bi shvatio ovu od prije 27. A i kad je shvati, da to zadrži za sebe!”, piše na Dodikovom “Tviter” profilu.

    Kristijan Šmit danas je najavio da će se angažovati u vezi sa nastavnim programima istorije u Srpskoj i Federaciji BiH.

  • Predmet “Dobrovoljačka”: Danas izjašnjavanje optuženih o krivici

    Predmet “Dobrovoljačka”: Danas izjašnjavanje optuženih o krivici

    Ejup Ganić i još devet lica optuženih u predmetu “Dobrovoljačka” izjasniće se danas o krivici, potvrđeno je Srni iz Suda BiH.

    Osim Ganića, optužnica tereti Zaima Backovića, Hamida Bahtu, Hasana Efendića, Fikreta Muslimovića, Јusufa Pušinu, Bakira Alispahića, Enesa Bezdroba, Ismeta Dahića i Mahira Žišku.

    Sud BiH potvrdio je 12. maja optužnicu Tužilaštva BiH koja ih tereti da su 3. maja 1992. godine u Sarajevu izvršili napad na nebranjenu mješovitu kolonu vojnika i civila zaposlenih u bivšoj ЈNA, koja je bila pod pratnjom mirovnih snaga UN.

    Optuženi se terete da su u okviru svojih funkcija i ovlaštenja u vojnim, policijskim i civilnim strukturama, zajedno sa podređenima, planirali, podstrekavali i izvršili napad na nebranjenu mješovitu kolonu vojnika i civila zaposlenih u bivšoj ЈNA, pod pratnjom mirovnih snaga UN.

    Oni se terete i da nisu spriječili ubistva i ranjavanja vojnika i civila, da su propustili da kazne izvršioce ubistava i ranjavanja, mučili i nečovječno postupali prema zarobljenim vojnicima, da nisu spriječili ni kaznili izvršioce, te pomagali počiniocima nakon izvršenog zločina.

    Iz Tužilaštva BiH saopšteno je ranije da se optužnica odnosi na događaje od 3. maja 1992. godine, a prikupljeni su dokazi koji se odnose na stradanje osam ubijenih žrtava sa utvrđenim identitetom, među kojima ima civila i sanitetskog osoblja, ranjavanje 24 osobe, zarobljavanje više desetina vojnika i civila koji su mučeni i zlostavljani.

    Tužilaštvo BiH zajedno sa Agencijom za istrage i zaštitu BiH, kao i MUP-om Republike Srpske, sprovelo je temeljnu istragu u okviru koje je saslušano više stotina svjedoka ovog događaja, među kojima su preživjeli vojnici i civili, predstavnici porodica ubijenih i ranjenih žrtava, kao i veliki broj učesnika događaja.

    Uz optužnicu je predloženo saslušanje 277 svjedoka i više vještaka, a priloženo je više od 500 materijalnih dokaza kojima se potkrepljuju navodi optužnice.

  • Dvostruki aršini međunarodne zajednice

    Dvostruki aršini međunarodne zajednice

    Satanizacija srpskog naroda, ignorisanje srpskog stradanja – to je ono što godinama radi međunarodna zajedica. Posebno to dođe do izražaja kada jedan dan dijeli dva obilježavanja stradalih.

    Na pomenu srpskim žrtvama nema nikoga od predstavnika međunarodne zajednice. Dokaz je to da ne priznaju srpske žrtve i da su za njih samo jedni stradali, a da su drugi zločinci – poruka je iz Republike Srpske.

    “U srednjem Podrinju od aprila 92. do januara 93. stradalo je 80% i to govori o tome ko je imao namjeru, ko je započeo sa ubijanjem drugih naroda i ko je provodio politiku Bošnjaka da se napravi BIH koja će biti očišćena od Srba i koja će biti muslimanska zasnovana na njihovim vjerskim običajima i nažalost da politika I dan danas traje”, izjavio je Milorad Kojićm direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženja nestalih.

    Međunarodna zajednica godinama ima dvostruke aršine. Već 30 godina ignorišu srpske žrtve, a to njihovo nametanje lažne istine i netačnih podataka obiće im se o glavu, kažu iz udruženja proisteklih iz odbrambeno otadžbinskog rata. Zato je, poručuju, najvažnije da mi sami srpsko stradanje čuvamo od zaborava.

    “Ti ljudi su poznati imenom, likom i treba da se zna da se nisu samo poubijali, neko ih je ubio, tamo ima djece, žena civila, nisu oni sami sebe ubili, te zločine je neko činio kad tad će doći ta istina doći u njihove zemlje koje ignorišu”, rekla je Božica Živković Rajilić, predsjednik Udruženja žena žrtava rata.

    Gorak ukus ostavlja i to što ne samo da zločine nad Srbima mnogi ne priznaju nego i to što za njih u Podrinju niko nije odgovarao. Svjedoci i danas pričaju da su muslimanske snage na čelu sa Naserom Orićem vršile pokolje u srpskim selima i to na najveće vjerske praznike.

  • Šmit nema ni osnova ni prava da se miješa u obrazovanje

    Šmit nema ni osnova ni prava da se miješa u obrazovanje

    Kristijan Šmit nema osnova ni prava da se miješa u obrazovanje koje je u nadležnosti Republike Srpske i to je decidirano napisano u Dejtonskom mirovnom sporazumu, izjavio je predsjednik Republičkog pedagoškog zavoda Predrag Damjanović.

    Damjanović kaže da je siguran da je i Šmit, koji je rekao kako će se angažovati u vezi sa nastavnim programima istorije u Republici Srpskoj i FBiH, svjestan da u tom pogledu ne može ništa uraditi, te da je takvu izjavu dao da bi se dopao strani koja tako nešto želi da čuje.

    On je podsjetio da je prije dvadesetak godina bilo određenih inicijativa da se ne izučavaju događaji iz devedesetih.

    • Srpska je, i deceniju čak, izbjegavala izučavanje tih tema, dok su, na primjer u FBiH, odmah poslije toga izučavane, a srpski narod je okarakterisan na najcrnji i najgori način. Čekali smo, a kada smo vidjeli šta se dešava, počeli smo da pravimo programe za osnovne i srednje škole s ciljem da nam djeca uče o onome što se desilo, ne kvalifikujući bilo koji događaj. To će uraditi istoričari – rekao je Damjanović za “Glas Srpske”.

    Cilj je, dodao je, da djeca dobiju informacije o raspadu bivše države, o građanskom ratu u BiH, kao i o stvaranju Republike Srpske, značajnim datumima, njenom postdejtonskom razvoju.

    • To je naš cilj, a problem drugih, koji nisu time zadovoljni, je to što žele da se po svaku cijenu izučava nešto drugo – istakao je Damjanović.

    Brojni republički zvaničnici su osudili Šmitovu najavu da će se angažovati u vezi sa nastavnim programima istorije u Republici Srpskoj i FBiH, dodajući da mu je, između ostalog, problematično to što srpska djeca u Srpskoj, ali i djeca različitih nacionalnosti, imaju različite programe iz istorije.

  • Višković i Brnabić: Međusobna podrška snabdijevanju proizvodima bitnim za građanstvo

    Višković i Brnabić: Međusobna podrška snabdijevanju proizvodima bitnim za građanstvo

    Premijeri Srbije Ana Brnabić i Republike Srpske Radovan Višković dogovorili su u Beogradu dalju koordinaciju u realizaciji zajedničkih projekata i međusobnu podršku po pitanju snabdijevanja tržišta neophodnim proizvodima bitnih za građanstvo.

    Na radnom ručku Brnabićeve i Viškovića u zgradi Vlade Srbije, razmatrane su teme u vezi sa energetikom, snabdijevanjem tržišta prehrambenim proizvodima i konkretnim zajedničkim projektima sa Republikom Srpskom.

    Brnabićeva je istakla da je snabdijevanje energentima pitanje od posebnog interesa kako za Srbiju, tako i za region i ocijenila da je neophodno ostvariti zajednički, regionalni pristup, kako bi se osigurali neophodni energenti za predstojeću zimu, saopšteno je iz Vlade Srbije.

    Ona je navela da je inicijativa “Otvoreni Balkan” dobra platforma za rješavanje ovog pitanja u interesu čitavog regiona.

    U ovom trenutku, prema riječima Brnabićeve, u toku je više vitalnih projekata, na kojima Srbija i Republika Srpska rade zajedno, od kojih su najznačajniji oni u oblasti energetike i infrastrukture.

    Višković je naveo da Republika Srpska nastoji da osigura sve neophodne resurse potrebne za zimu u svjetlu aktuelne situacije na svjetskom tržištu.