Kategorija: Vijesti

  • Dodik: Baka Joka majka heroj

    Dodik: Baka Joka majka heroj

    Novoizabrani predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik uputio je saučešće porodici preminule Joke Milovanović, majke tri poginula borca Vojske Republike Srpske, naglasivši da je njenom smrću Srpska izgubila majku heroja.

    “Sa velikom tugom primio sam vijest o smrti bake Joke koja je za Republiku Srpsku dala ono što je najdraže i najvažnije za svakog roditelja – tri sina, tri srpska borca Miodraga, Tripuna i Đoju, a nakon Odbrambeno-otadžbinskog rata sahranila je i četvrtog sina. Njeno srce više nije izdržalo svu patnju i majčinski bol”, naglasio je Dodik.

    On je naveo da je obaveza svih u Republici Srpskoj da nikad ne bude zaboravljena baka Joka, žena velikog i hrabrog srca koja je uprkos svim tragedijama i žrtvi koju je podnijela imala snage da živi, da se bori i svima pruži toplu ruku dobrodošlice.

    “Primite izraze mog dubokog saosjećanja u vašoj boli, jer odlazak bake Joke je gubitak i za sve nas koji smo je poznavali, kao i sve iskrene i dobronamjerne ljude”, poručio je Dodik u telegramu saučešća.

    Predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović uputila je saučešće porodici preminule Joke Milovanović, te poručila da Srpska nikada neće zaboraviti majku herojinu i njena tri sina, srpske rodoljube koji su živote položili u temelje Srpske.

    Cvijanovićeva je navela da je sa žalošću i neizmjernom tugom primila vijest o smrti Joke Milovanović, majke tri poginula borca Vojske Republike Srpske – Miodraga, Tripuna i Đoje.

    “Sa posebnim pijetetom i dubokim poštovanjem, u ime građana Republike Srpske i u svoje ime, porodici Milovanović upućujem izraze saučešća”, navodi se u telegramu Cvijanovićeve.

    U Loparama je jutros u 90. godini preminula Joka Milovanović, majka tri poginula borca Vojske Republike Srpske – Miodraga, Tripuna i Đoje.

    Baka Joka biće sahranjena sutra u 13.00 časova na porodičnom groblju u Mirosavcima u opštini Lopare.

  • Dodik: Čuvajmo zavjet naših predaka!

    Dodik: Čuvajmo zavjet naših predaka!

    Novoizabrani predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik čestitao je Dan primirja – dan kada je Njemačka potpisala kapitulaciju u Prvom svjetskom ratu, istakavši da srpski narod treba da bude ponosan na svoje pretke koji su izvojevali veliku pobjedu i ispisali slavne stranice istorije.

    Srpski narod je uvijek težio i borio se za slobodu, ponosno stajao na strani pravde, slobode i antifašizma. Sa ponosom i posebnim pijetetom treba da čuvamo uspomenu na sve naše žrtve, civile i ratnike, koji su junački stradali od 1914. do 1918. godine, a njihove hrabre podvige moramo da prenosimo budućim generacijama, kao i da su mir i sloboda jedini pravi put ka boljoj budućnosti – poručio je Dodik.

    Dodik je podsjetio da je srpska vojska izvela odsudnu bitku Prvog svjetskog rata i položila velike žrtve.

    • Nikada niko, ni danas ni sutra, ne smije da dozvoli da se ostvare razni pokušaji revizije istorije i da se fokus za krivicu rata prebaci sa osvajačke na srpsku, oslobodilačku vojsku kako to zagovaraju određeni svjetski politički krugovi. Srpski narod je platio visoku cijenu da bi se neko danas igrao sa našim žrtvama, jer je skoro trećina srpskog stanovništva dala život za otadžbinu, ali i za našu slobodu danas – naglasio je Dodik.

    Prema njegovim riječima, Prvi svjetski rat ili Veliki rat za naše pretke nije bio rat za moć ili dominaciju, već veliki herojski čin pravedne borbe za oslobođenje i ujedinjenje svih Srba.

    On je dodao da malobrojni srpski narod sa tako velikim brojem žrtava i grobova rasutih po cijelom svijetu zaslužuje duboko poštovanje i naklon.

    • S toga i cvijet Natalijina ramonda, cvijet feniks, s ponosom treba da nosimo na svojim grudima jer je on simbol primirja i srpske vojske, stradanja i iskušenja kroz koje je prošao srpski narod tokom i poslije Prvog svjetskog rata, ali i simbol našeg vaskrsnuća. Slava junacima i hvala im za sve, a nama ostaje sveta dužnost da radom, patriotizmom i ljubavlju prema Republici Srpskoj i svom narodu čuvamo zavjet naših predaka – poručio je Dodik.

    Dan primirja u Prvom svjetskom ratu obilježava se u znak sjećanja na 11. novembar 1918. godine kada je u francuskom gradu Kompjenu potpisano primirje, čime je okončan Prvi svjetski rat.

    Simbol ovog praznika je cvijet Natalijine ramonde koja simboliše put od poraza do pobjede i vaskrs srpske vojske i države 1918. godine.

    Ovaj cvijet poznat je i kao cvijet feniks, a osim njega na amblemu je i motiv trake Albanske spomenice, koja se nalazi iznad cvijeta u znak sjećanja na vojnike koji su prošli albansku golgotu.

  • Sastanak predstavnika parlamentarnih stranaka

    Sastanak predstavnika parlamentarnih stranaka

    U Banjaluci je sastanak predstavnika parlamentarnih stranaka u Narodnoj skupštini Republike Srpske radi pripreme prve konstitutivne sjednice Narodne skupštine novog saziva.

    Sastanak je sazvao predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović, a između ostalog, trebalo da bude utvrđen termin održavanja i prijedlog dnevnog reda, te sastav radnog predsjedništva prve sjednice Narodne skupštine Republike Srpske 11. saziva.

    Pored Čubrilovića prisustvuju predstavnici stranaka vlasti i opozicije – SNSD-a Igor Žunić, PDP-a Igor Crnadak, SDS-a Nedeljko Glamočak, SP-a Srđan Todorović, SPS-a Goran Selak, DEMOS-a Spomenka Stevanović, Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić i drugi.

    Sastanku u prostorijama Narodne skupštine prisustvuju i generalni sekretar Vlade Srpske Siniša Karan, te ministar pravde Anton Kasipović.

  • Stevandić: Ne smijemo zaboraviti tragediju Velikog rata

    Stevandić: Ne smijemo zaboraviti tragediju Velikog rata

    Predsjednik Ujedinjene Srpske, dr Nenad Stevandić čestitao je Dan primirja, kojim se obilježava njemački potpis kapitulacije u Prvom svjetskom ratu, naglasivši da je kroz istoriju srpski narod podnio velike žrtve, uvijek boreći se na pravoj strani istorije.

    “Srpski narod ima posebnu dužnost prema sebi, a to je da se ne dozvoli da se zaboravi ono što je on proživio i prošao kroz pakao Velikog rata. Žrtve koje smo tad podnijeli i danas ostavljaju veliki trag u našem narodu, jer izgubiti trećinu stanovništva je nešto što je i danas neshvatljivo i kosi se sa zdravim razumom. Ne smijemo da dozvolimo da se te žrtve koriste protiv nas, da se prekraja istorija i da se izvrću činjenice. A na sramotu ide onima što sad proklinju one koji su ih oslobodili, što svoj kukavičluk opravdavaju šireći mržnju i neistinu. Srpski narod je uvijek bio slobodarski, uvijek je bio na pravoj strani istorije, i to se nikad neće promijeniti.” – navodi Stevandić

    Dan primirja u Prvom svjetskom ratu obilježava se u znak sjećanja na 11. novembar 1918. godine, kad je potpisano primirje i čime je okončan Prvi svijetski rat.

  • SIPA dobila vrijednu opremu od Ambasade SAD u BiH

    SIPA dobila vrijednu opremu od Ambasade SAD u BiH

    Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u BiH danas je Agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) uručila vrijednu donaciju kojom će biti lakše voditi sajber istrage s bilo kojeg mjesta u BiH.
    Danas je regionalni službenik za bezbjednost Ambasade SAD-a Nikolas Pietroviz uručio 186.000 dolara kompjuterskog softvera i opreme Agenciji za istrage i zaštitu Bosne i Hercegovine (SIPA).

    Direktor SIPA-e Darko Ćulum primio je donaciju u sjedištu SIPA-e. Ova donacija Vlade Sjedinjenih Američkih Država poboljšaće kapacitete SIPA-ine jedinice za digitalnu forenziku i Jedinice za borbu protiv terorizma za brzo izdvajanje i analizu podataka sa elektronskih uređaja, mobilnih uređaja i računara bilo gdje u BiH.

    Ova oprema se sastoji od forenzičkog softvera, računarskih radnih stanica, terenskih laptop računara, automatizovanih uređaja za zapljenu podataka i snimanja, alata za prikupljanje dokaza i drugih instrumenata. Vlada Sjedinjenih Američkih Država, kroz svoj program pomoći u borbi protiv terorizma, obezbjeđuje obuku za službenike SIPA-e o najboljim praksama u digitalnim forenzičkim pregledima i specijalizovanim sajber istragama.

  • Sastanak predstavnika parlamentarnih stranka

    Sastanak predstavnika parlamentarnih stranka

    U Banjaluci će danas biti održan sastanak predstavnika parlamentarnih stranaka u Narodnoj skupštini Republike Srpske radi pripreme prve /konstitutivne/ sjednice Narodne skupštine novog saziva.

    Sastanak je sazvao predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović u 11.00 časova u prostorijama parlamenta, saopšteno je iz Narodne skupštine Srpske.

    Na sastanku bi, između ostalog, trebalo da bude utvrđen termin održavanja i prijedlog dnevnog reda, te sastav radnog predsjedništva prve sjednice Narodne skupštine Republike Srpske 11. saziva.

  • Senat UNSA: Konakovićeva diploma nije sporna, za Sebiju Izetbegović se formira komisija

    Senat UNSA: Konakovićeva diploma nije sporna, za Sebiju Izetbegović se formira komisija

    Senat Univerziteta u Sarajevu (UNSA) danas je na vanrednoj sjednici raspravljao o diplomama generalne direktorice Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu Sebije Izebegović i lidera Naroda i pravde Elmedina Konakovića.

    Zakon o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo daje mogućnost da UNSA oduzme javnu ispravu, u ovom slučaju diplomu, ukoliko se ispostavi da je ona nezakonito stečena, a takođe može poništiti i odluke o izboru za akademska zvanja.

    Na vanrednoj sjednici Senata Univerziteta u Sarajevu, rektor Rifat Škrijelj je rekao kako je 35 diploma falsificirano izvan Univerziteta te dalje pojasnio kako su te diplome proslijeđene na procesuiranje nadležnim institucijama.

    Senat Univerziteta u Sarajevu je zaključio, a rektor poslije naglasio, da diploma Elmedina Konakovića nije sporna te da ne sadrži nikakve nepravilnosti, a zbog dalje analize diplome Sebije Izetbegović koja je postdiplomski studij započela u Hrvatskoj, a nastavila i završila u Sarajevu, Senat Univerziteta je zatražio od Medicinskog fakulteta u Sarajevu da formira ad hoc komisiju koja bi još jednom istražila i pregledala dokumentaciju Sebije Izetbegović, zbog određenih nepravilnosti koje je utvrdio Senat, prenosi TV Sarajevo.

    Vanredna sjednica Senata UNSA održana je danas, a imala je samo dvije tačke dnevnog reda: usklađivanje Senata sa novim Zakonom o visokom obrazovanju i reviziju diploma.

  • Cvijanovićeva prije Predsjedništva BiH zakletvu polaže u parlamentu Srpske

    Cvijanovićeva prije Predsjedništva BiH zakletvu polaže u parlamentu Srpske

    Dan prije nego Željka Cvijanović preuzme funkciju u Predsjedništvu BiH položiće zakletvu u parlamentu Srpske, i to je novina koju uvodimo.

    Rekao je ovo predsjednik SNSD, Milorad Dodik, nakon današnjeg sastanka vladajuće koalicije u Banjaluci.

    On je istakao da je ovo pobjednička koalicija koja nastavlja dalje da radi.

    Dodik je rekao da je na sastanku bilo riječi o novoj Vladi Srpske, NSRS i vlasti na nivou BiH. On je najavio da će u utorak biti održana konstitutivna sjednica NSRS te d je dogovoreno da će je voditi najstariji poslanik koji je iz SNSD.

    Dogovoreno je da predsjednik NSRS bude Nenad Stevandić iz US, dok će jedan potpredsjednik biti iz najveće opozicione partije, a potpredsjednici iz reda Bošnjaka i Hrvata iz SNSD. Srpski potpredsjednik će biti iz SP, a Boran Bosančić iz DEMOS će biti generalni sekretar NSRS.

    – Postigli smo saglasnost da ova struktura obezbjedi 4 delegata za Dom naroda BiH koji će biti iz SNSD – rekao je Dodik.

    On je potvrdio da bi ti delegati trebali biti Nikola Špirić, Sredoje Nović, Radovan Kovačević i Snježana Novaković Bursać.

  • Vlada RS do kraja godine kupuje “Sarajevo-gas”

    Vlada RS do kraja godine kupuje “Sarajevo-gas”

    Vlada Republike Srpske je putem Akcijskog fonda RS objavila obavještenje o namjeri preuzimanja kompanije “Sarajevo-gas” iz Istočnog Sarajeva.

    Inače, Akcijski fond trenutno ima 30 odsto akcija u “Sarajevo-gasu”, Penzijski rezervni fond RS (PREF) 10 odsto i Fond za restituciju RS pet odsto, te tako zajedno posjeduju oko 45 odsto akcija.

    U obavještenju se navodi da se za svaku akciju koja je predmet otkupa ponudilac obavezuje da će platiti cijenu od 0,9994 KM.

    Iz Akcijskog fonda RS su naveli da je cijena utvrđena u skladu sa članom 15. Zakona o preuzimanju akcionarskih društava i predstavlja knjigovodstvenu vrijednost akcija s pravom glasa, utvrđenu na dan posljednjeg godišnjeg finansijskog izvještaja.

    “Osnovni kapital emitenta iznosi 16.399.601 KM, a podijeljen je na 16.399.601 redovnu (običnih) akciju, klase A, nominalne vrijednosti jedan KM. Ponudilac i lice koje s njim zajednički djeluje zajedno posjeduju 7.379.825 akcija, što znači da je predmet ponude za otkup 9.019.576 akcija. Ukoliko bi bile sve otkupljene, ovaj posao bi ukupno koštao nešto više od devet miliona KM”, ističe se u ovom obavještenju.

    Nedeljko Elek, direktor “Sarajevo-gasa”, rekao je za “Nezavisne novine” da je ovo strateška odluka Vlade RS da putem kupovine akcija ove firme kontroliše gasovod veličine 60 kilometara i krene u gasifikaciju cijelog istočnog dijela Republike Srpske.

    “Na proljeće ćemo krenuti sa gasifikacijom šest opština. Iz vlastitih sredstva smo krenuli sa montiranjem velike gasne stanice u Šekovićima. Slijede Milići, Vlasenica, ski-centar ‘Igrišta’, jedan krak prema Han Pijesku, Pale, te gasifikacija ‘Toplane’ u Istočnom Novom Sarajevu”, objasnio je Elek.

    Na pitanje koji su naredni ciljevi nakon preuzimanja “Sarajevo-gasa”, Elek odgovara da je prvi i osnovni gasifikacija navedenih opština.

    “Paralelno s tim imamo namjeru da gradimo jedno veliko skladište u Istočnoj Ilidži, gdje bismo mogli da lagerujemo gas. Tu je i cilj nastavak gasifikacije prema Bratuncu, Srebrenici i Zvorniku”, kazao je Elek.

    Miloš Grujić, direktor Penzijskog rezervnog fonda Republike Srpske, kazao je kratko za “Nezavisne” da će ova institucija učestvovati u preuzimanju kompanije “Sarajevo-gas”.

    “Dobili smo obavještenje, upoznati smo s odlukom Vlade RS te ćemo imati aktivnosti za realizaciju ove investicije. Maksimalan iznos transakcije, pod uslovom da se prijave svi akcionari, je 9.014.368,68 maraka. PREF će učestvovati sa najviše jednom trećinom iznosa. Ovakva preuzimanja traju do dva mjeseca. Nadamo se da će biti završeno do kraja godine”, istakao je Grujić.

    Do jula ove godine je većinski vlasnik “Sarajevo-gasa” bio Vojin Mitrović, aktuelni ministar transporta i komunikacija BiH, i to preko svojih bijeljinskih firmi “Oktan promet” i “Šipad komerc”.

    Podsjećamo, Vlada RS donijela je odluku 1. septembra kojom zadužuju Investiciono-razvojnu banku RS i Fond PIO da iz sredstava fondova kojim upravljaju (Akcijski fond RS, Fond za restituciju RS i Penzijski rezervni fond PREF) preuzmu redovne akcije “Sarajevo-gasa”.

  • Poništen tender UIO za nabavku novih vozila

    Poništen tender UIO za nabavku novih vozila

    Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) BiH poništila je tender za nabavku 24 nova automobila, jer nije bilo zainteresovanih ponuđača.

    UIO BiH je krajem septembra raspisala tender za nabavku novih službenih specijalizovanih vozila, vrijedan 601.000 KM sa PDV-om, ali u predviđenom roku nije stigla nijedna ponuda iako je čak 21 firma preuzela tendersku dokumentaciju.

    Zbog toga je UIO bila primorana da poništi nabavku.

    – Kako nijedna ponuda nije pristigla u roku koji je određen za prijem ponuda, to je Komisija dala preporuku direktoru UIO da se otvoreni postupak za prikupljanje ponuda za nabavku i isporuku službenih specijalizovanih motornih vozila za potrebe UIO okonča poništenjem – navedeno je u obrazloženju odluke koju je prije nekoliko dana donio direktor UIO Miro Džakula.

    Ovom nabavkom UIO je u prosjeku za svaki automobil planirala 25.000 KM, a to je sigurno bio i razlog zbog kojeg se firme nisu prijavljivale.

    U UIO su za CAPITAL rekli da će uskoro biti raspisan novi tender, sa istom cijenom i uslovima.

    – Jedino tako je moguće da se nabavka sprovede u skladu sa važećim propisima koje je donio Savjet ministara BiH kad je u pitanju nabavka službenih vozila – kazali su u UIO.

    Inače, ova institucija ima pravo da raspolaže sa 284 službena specijalizovana vozila i šest službenih vozila, uglavnom niže i niže srednje klase, a trenutno raspolažu sa 254 automobila.

    – Kako se uglavnom radi o vozilima prosječne starosti od 15 godina sa velikom kilometražom te znatnom amortizacijom, to se u skladu sa pravilnicima i odobrenim budžetskim sredstvima pristupilo raspisivanju tendera za nabavku 24 službena specijalizovana vozila – kazali su UIO, prenosi Capital.