Kategorija: Vijesti

  • IZ BiH pokreće postupak protiv imama koji je SPC nazvao sektom

    IZ BiH pokreće postupak protiv imama koji je SPC nazvao sektom

    Islamska zajednica (IZ) u BiH pokrenuće disciplinski postupak protiv glavnog imama Medžlisa IZ iz Kozarca Amira Mahića, potvrđeno je “Nezavisnim novinama”.

    Imam Mahić je, podsjetimo, Svetom Savi pripisao fašizam, a Srpskoj pravoslavnoj crkvi (SPC) sektaštvo. Kako nam je rečeno, IZ će se o ovom slučaju danas detaljno oglasiti.

    Sporni govor je pod lupom i prijedorske policije, a koja radi na utvrđivanju odgovornosti imama.

    “Policijski službenici Policijske uprave Prijedor su, po saznanju o postojanju video snimka u kojem vjerski službenik iz Kozarca širi govor mržnje i iznosi niz uvreda na račun Srpske pravoslavne crkve, obavjestili Okružno javno tužilaštvo Prijedor i u skladu s tim preduzimaju se mjere i radnje u cilju dokumentovanja navedenog”, rečeno je juče iz Policijske uprave Prijedor.

  • Savjet ministara se više ne pita o novim zapošljavanjima

    Savjet ministara se više ne pita o novim zapošljavanjima

    Upravni inspektorat Ministarstva pravde BiH naredio je Agenciji za državnu službu BiH da konkurse za prijem radnika u institucije BiH raspisuje i bez saglasnosti Savjeta ministara BiH.

    Naime, Savjet ministara BiH još ranije je donio zaključak kojim je naloženo da Agencija za državnu službu BiH ne može izvršiti nijedno oglašavanje za prijem radnika u institucija BiH, zatim premještanje državnih službenika iz institucije u instituciju itd. bez saglasnosti Savjeta ministara BiH. Upravo ovaj zaključak Upravni inspektorat je označio kao nezakonit, tako da u suštini više nije potrebna saglasnost Savjeta ministara BiH na novo zapošljavanje.

    “Posljedica toga je da, kada institucija pošalje zahtjev za konkurs za koji ima budžetska sredstva i odobren broj ljudi, taj konkurs mi moramo objaviti. Saglasnost od Savjeta ministara BiH je proglašena nezakonitom i Agenciji je zabranjeno da je traži”, rekao je za “Nezavisne” Neven Akšamija, direktor Agencije za državnu službu.

    Ako je suditi po sistematizaciji radnih mjesta, institucijama Bosne i Hercegovine u ovom trenutku nedostaje oko 3.000 radnika s obzirom na to da je na tom nivou vlasti sistematizovano ukupno 18.598 radnih mjesta, a prema posljednjim informacijama, popunjena su “svega” 15.592.

    “Mi se sada ne moramo natezati s tim i institucijama koje su bile dovedene u probleme zbog kadrova, pa su zapošljavale na određeno. Ovo sada pogoduje institucijama, ali nama je stvorilo probleme. Prvo nam Savjet ministara kaže da nikome ne dajemo ništa, onda Upravni inspektorat kaže to je nezakonito, daj im sve i to je izazvalo navalu na nas”, istakao je Akšamija.

    Prema nezvaničnim informacijama već se raspisuje sve više konkursa, i pored toga što je rješenje Upravnog inspektorata stupilo na snagu krajem prošle godine. Konkursa bi sasvim sigurno bilo i više da su zahtjevi ranijeg saziva Savjeta ministara BiH bili uredni. Navodno, ministri iz ranijeg saziva već su bili poslali zahtjeve za novo zapošljavanje, međutim Agencija ih je vratila na doradu, a u međuvremenu je došlo do imenovanja novog saziva Savjeta ministara BiH tako da dorađeni zahtjevi još nisu došli do Agencije.

    Ono što je zanimljivo jeste da će Agencija za državnu službu u svakom slučaju gdje budžetom imaju odobrena sredstva za plate, na osnovu zahtjeva institucije, raspisivati konkurse i popunjavati radna mjesta, i praktično Savjet ministara BiH neće imati mogućnosti da to zaustavi, osim da institucijama uskrati budžetska sredstva.

    “Ako ne izvršim rješenje upravnog inspektora meni će sud pucati kazne. Ako, sa druge strane, ne izvršim zaključak Savjeta ministara BiH, mogu me smijeniti, ali neizvršavanje rješenja upravnog inspektora se kažnjava”, rekao je Akšamija.

    Zanimljivo je da se Agencija za državnu službu uopšte nije žalila na rješenje upravnog inspektora, jer kako su nam rekli u samoj Agenciji, stručni kolegijum koji se sastoji od deset pravnika zaključio je da nema razloga za žalbu.

    O ovome problemu, juče se govorilo i na sjednici Savjeta ministara BiH, međutim nakon sjednice u saopštenju ovo pitanje nije ni spomenuto.

  • Dodik: Imam iz Kozarca povrijedio sve Srbe

    Dodik: Imam iz Kozarca povrijedio sve Srbe

    Imam Medžlisa Islamske zajednice Amir Mahić u Kozarcu govorom mržnje o Svetom Savi i Srpskoj pravoslavnoj crkvi povrijedio je sve Srbe, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

    To je govor mržnje i ne doprinosi toleranciji. Islamska zajednica nema nikakvih problema u Republici Srpskoj, a u Kozarcu su izgradili sve što su htjeli – rekao je Dodik.

    Naglasio je da je govor imama Amira Mahića bio potpuno nepotreban.

    • To sve govori o njemu – jasan je Dodik.

    Podsjećamo, tokom vjerske službe u prijedorskom naselju Kozarcu glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Amir Mahić Svetom Savi pripisao je fašizam, a Srpskoj pravoslavnoj crkvi sektaštvo.

    Mahić je tokom službe na Savindan, 27.januara istakao da je Sveti Sava bio “veoma kontraverzna ličnost”, da je to “jedan od činovnika SPC” i da je “laž da je prosvetitelj”.

    • Šta je s druge strane, iz ugla pravoslavaca iz drugih dijelova svijeta, taj čovjek? To je čovjek na čijem učenju i ideologiji je začeta jedna sekta, koju mi ovde dobro poznajemo. To je srpska pravoslavna sekta – rekao je Mahić.

    Prema Mahićevim riječima “začetnik ideologije mržnje prema drugome je upravo Sveti Sava”, a dvije osnovne ideološke postavke na kojima je utemeljeno svetosavlje su nacionalizam i fašizam.

  • Vukanoviću policija oduzela vozilo

    Vukanoviću policija oduzela vozilo

    Policija u Trebinju oduzela je vozilo od narodnog poslanika i nosilac Liste za pravdu i red Nebojša Vukanović.
    Podsjećamo, Vukaović je nastavio serijal blokada trebinjskih objekata od javnog značaja, pa je, nakon nedavnog parkiranja svoga “džipa” pred zgradom Elektroprivrede RS ovoga puta isto vozilo parkirao ispred zgrade Gradske uprave Trebinje u Ulici Vuka Karadžića, sa porukom zalijepljenom na šoferšajbni – “Stop mobingu vatrogasaca i radnika”.

    “Policijska stanica Trebinje zaprimila je danas u 11.10 časova prijavu iz Gradske uprave Grada Trebinja da je N.V. iz tog grada parkiralo volvo na trotoar, ispred glavnog ulaza u Gradsku upravu, u Ulici Vuka Karadžića, čime je otežan ulazak strankama, te da je na taj način ugrožena i bezbjednost pješaka u navedenoj ulici”, naveli su iz Policijske uprave Trebinje.

    Dodaj da je policija izvršili uviđaj i tom prilikom su privremeno oduzeli putnički automobil, prenose Nezavisne.

    “O događaju je obavješteno Okružno javno tužilaštvo u Trebinju koje je navedeno kvalifikovalo kao krivično djelo nasilničko ponašanje”, zaključuju iz policije.

  • Cvijanovićeva na Molitvenom doručku u Vašingtonu

    Cvijanovićeva na Molitvenom doručku u Vašingtonu

    Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović prisustvuje u Vašingtonu Molitvenom doručku.

    Cvijanovićeva prisustvuje Molitvenom doručku u okviru posjete Sjedinjenim Američkim Državama.

    Uoči Molitvenog doručka, Cvijanovićeva se susrela s ministrom spoljnih poslova Srbije Ivicom Dačićem.

    Tokom posjete SAD, Cvijanovićeva i članovi Predsjedništva razgovarali su sa Derekom Šoleom, višim savjetnikom američkog državnog sekretara.

    • Razgovarali smo o aktuelnim političkim prilikama u BiH i istakli značaj blagovremenog provođenja izbornih rezultata, radi što efikasnijeg suočavanja sa socio – ekonomskim izazovima – navela je Cvijanovićeva na Instagram nalogu.

    O bezbjednosnoj situaciji u BiH i drugim relevantnim temama, članovi Predsjedništva razgovarali su i sa pomoćnikom državnog sekretara za odbranu Marom Karlin.

  • Predsjednik Stevandić razgovarao sa rezidentnom koordinatorkom Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini

    Predsjednik Stevandić razgovarao sa rezidentnom koordinatorkom Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske dr Nenad Stevandić danas je u Banjauci razgovarao sa rezidentnom koordinatorkom UN-a u Bosni i Hercegovini Ingrid Mekdonald o aktuelnim političkim i ekonomskim temama u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini.

    Predsjednik Stevandić je u razgovoru naglasio da je Narodna skupština Republike Srpske opredjeljena očuvanju mira i stabilnosti u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini, poštujući Povelju Ujedinjenih nacija o ljudskim pravima i odluke Savjeta bezbjednosti UN, uključujući i činjenicu da Savjet bezbjednosti nije imenovao Kristijana Šmita.

    Predsjednik Narodne skupštine je rekao da će se nastaviti sa reformama koje bi poboljšale život građana, ali da te reforme moraju poštovati Dejtonski sporazum i principe ravnopravnosti i saglasnosti tri naroda i dva entiteta.

    Predsjednik Narodne skupštine naglasio je da uprkos političkom neslaganju, mir u Bosni i Hercegovini nikad nije bio ugrožen, te da je Bosna i Hercegovina puno ranije trebala dobiti kandidatski status. On je istakao da se mir i stabilnost najlakše mogu očuvati kroz investicije i otvaranje novih radnih mjesta, jer nezaposlenost predstavlja glavni uzrok društvenih nemira.

    Na sastanku je zaključeno da je potrebno nastaviti dosadašnju dobru saradnju između Narodne skupštine Republike Srpske i misije Ujedinjenih nacija. Predsjednik Stevandć zahvalio se koordinatorki na podršci Ujedinjenih nacija, koje se konstruktivno bave pitanjem mira i napretka, bez uslovljavanja i zauzimanja strana.

  • Članovi Predsjedništva BiH sa američkim državnim sekretarima

    Članovi Predsjedništva BiH sa američkim državnim sekretarima

    Članovi Predsjedništva BiH i viši savjetnik državnog sekretara za spoljne poslove SAD Derek Čole istakli su tokom današnjeg sastanka značaj blagovremene implementacije izbornih rezultata radi što efikasnijeg suočavanja sa socio-ekonomskim izazovima.
    Tokom sastanka sa Čoletom razgovarano je o aktuelnim političkim prilikama u BiH i regionu, u svjetlu globalne situacije, saopšteno je iz Predsjedništva BiH.

    Članovi Predsjedništva razgovarali su danas i sa pomoćnikom državnog sekretara za odbranu Marom Karlin i tom prilikom upoznali sagovornicu sa bezbjednosnom situacijom u BiH i drugim relevantnim temama.

    Ovom prilikom, članovi Predsjedništva BiH su izrazili opredijeljenost ka daljem unapređenju bilateralnih odnosa sa SAD, uključujući saradnju u oblasti bezbjednosti.

  • Objavljena mapa logoroa u kojima su protivpravno zatvarani civili i pripadnici Vojske Republike Srpske

    Objavljena mapa logoroa u kojima su protivpravno zatvarani civili i pripadnici Vojske Republike Srpske

    Republički centar za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica poslije višegodišnjeg istraživanja utvrdio je postojanje 322 mjesta zatočenja u BiH u kojima su protivpravno zatvarani civili i pripadnici Vojske Republike Srpske /VRS/ u Odbrambeno-otadžbinskom ratu, a mapa logora se od danas može pogledati na sajtu Centra.

    “Riječ je o preliminarnim rezultatima za prijeratne opštine Bihać, Bosanska Krupa, Bratunac, Brod, Vlasenica, Derventa, Doboj, Zvornik, Modriča, Orašje, Odžak, Srebrenica, Ugljevik i Šamac, kao i za Sarajevo pet gradskih i pet prigradskih opština”, rekao je Srni direktor Republičkog centra Milorad Kojić.

    Kojić je najavio da će se u narednom periodu mapirati i mjesta zatočenja u banjalučkoj Krajini, zapadnoj Krajini, sjeveroistočnoj Bosni, srednjoj Bosni, gornjem Podrinju, kao i u Hercegovini.

    On je rekao da nije isključeno da postojeći podaci budu naknadno dopunjeni s obzirom na to da je riječ o preliminarnim rezultatima.

    Kojić je istakao da treba imati na umu neke specifičnosti koje su pratile cijeli posao oko mapiranja mjesta zatočenja, a prije svega činjenicu da neke od lokacija nisu nazvane onako kako se danas zovu, da su pojedini objekti u međuvremenu srušeni, kao i to da na terenu zbog objektivnih okolnosti, za neka mjesta, nije bilo moguće sa sigurnošću označiti tačnu mikrolokaciju.

    “Važno je napomenuti i to da tačan broj zatočenika, za sada, nismo utvrđivali jer brojni su primjeri da su ljudi zatvarani i na nekoliko lokacija, premještani, skrivani od Međunarodnog komiteta Crvenog krsta”, pojasnio je Kojić.

    Prema njegovim riječima, kao što je to bio i slučaj do sada, Centar se u radu vodio zvaničnim dokumentima i bazama u posjedu ove institucije.

    “Ovdje govorimo o službenim izvještajima, izjavama svjedoka, medicinskoj dokumentaciji, dokumentaciji MKCK-a, kao i podacima neprijateljskih snaga tokom rata, odnosno takozvane Armije BiH, Hrvatskog vijeća odbrane i Hrvatske vojske, kao i presudama pred domaćim pravosuđem”, naglasio je Kojić.

    Govoreći o pojedinostima svjedočenja zatočenika, Kojić je rekao da je riječ o pravoj golgoti kroz koji su ljudi prošli, a da su načini zlostavljanja, kako fizičkog, tako i psihičkog, nešto što zdrav ljudski um nije u stanju ni da zamisli.

    “Osim što su bili mučeni glađu, žeđu, izlaganju ekstremno visokoj i niskoj temperaturi, tjerani da piju i jedu vlastite izmete, pa čak i dijelove tijela, mučitelji su zatvorenike tjerali da se uzajamno zlostavljaju, i to na sve moguće načine, zatvarali su ih u kaveze sa životinjama, bacali sa visokih zgrada, dok su prebijanja, sakaćenja i ubistva bili njihova svakodnevica”, naveo je Kojić.

    Prema njegovim riječima, ono što je ljude držalo u životu, kako su navodili u svjedočenju, je činjenica da su ipak imali nadu da će preživjeti onda kada ih registruje MKCK.

    “Imali smo slučajeva da je na pojedinim mjestima bio zatvoren samo jedan čovjek, što ni u kom sličaju nije značilo da je tortura manja. Do njih nikada nije došao MKCK, tako da su dželati, bukvalno, radili šta su htjeli sa tim ljudima”, napomenuo je Kojić.

    Kojić je istakao da je Centar došao i do podatka o postojanju takozvanih pokretnih logora, kao što je to bio slučaj u selu Žeravac, opština Derventa, gdje su logoraši držani u kamionima i autobusima, kao i u naselju Hrasnica, opština Ilidža, gdje su bili zatvoreni u kontejneru za skladištenje južnog voća.

    “Sve ove ljude, a kroz neviđene torture su prolazile žene, djeca, stariji i nemoćni, zarobljeni pripadnici VRS, kao i oni koji su pokupljeni sa ulica, radnih mjesta – zarobljavanje je trajno promijenilo, i fizički i psihički. Ono najmanje što se za njih može uraditi je da u poslu koji smo započeli istrajemo do kraja”, poručio je Kojić.

    Kojić je pozvao pojedince i institucije da, ukoliko imaju saznanja o eventualnim mjestima zatočenja ili relevantnu dokumentaciju koja može biti od pomoći, da se obrate Republičkom centru.

  • Vipotnik: Krajem februara sastanak o plutajućem otpadu na Drini

    Vipotnik: Krajem februara sastanak o plutajućem otpadu na Drini

    Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Bojan Vipotnik izjavio je da bi u drugoj polovini februara u Višegradu trebalo da bude održan sastanak sa resornim ministarstvima iz Srbije, Crne Gore i FBiH o problemu plutajućeg otpada na rijeci Drini.

    Vipotnik je nakon sastanka sa direktorom preduzeća “Hidroelektrane na Drini” Nedeljkom Perišićem i načelnikom opštine Višegrad Mladenom Đurevićem posjetio lokaciju gdje se zaustavlja plutajući otpad, te naglasio da je resorno ministarstvo uputilo ponovni zahtjev za održavanje sastanka da bi se krenulo u realizaciju rješavanja problema.

    Vipotnik je danas novinarima rekao da je o problemu plutajućeg otpada sinoć ragovarao sa ministrom spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Stašom Košarcem, te da su dogovorili da i Savjet ministara uputi pozive pomenutim ministarstvima.

    “Sastaćemo se u Višegradu da svi dođu i vide šta je to kako bi krenuli u rješavanje problema”, istakao je Vipotnik.

    Vipotnik je sa Đurevićem i Perišićem posjetio i mjesto gdje se nalazi gradska deponija.

    “Strategijom upravljanja otpada 2017-2026 definisana je izgradnja regionalnih centara za odlaganje otpada. Republičkim planom za upravljanjem otpadom za period 2019-2029 definisane su i određene lokacije. Za Sarajevsko-romanijsku regiju i regiju Stara Hercegovina za 13 opština, među kojima je Višegrad, planirana je izgradnja regionalnog centra za odlaganje otpada kod Rogatice, što podrazumijeva da ti centri budu samoodrživi, odnosno da u određenom procentu imaju mogućnost reciklaže otpada”, rekao je Vipotnik.

    On je naveo da će u narednom periodu intenzivirati sastanke sa međunarodnim organizacijama, gdje će putem projekata pokušati krenuti u izgradnju regionalnih centara, što bi zadovoljilo potrebe svih opština koje nemaju sanitarne deponije i na taj način se riješio i ovaj problem.

    Direktor “HE na Drini” Višegrad Nedeljko Perišić iskazao je zadovoljstvo zbog zajedničkih stavova sa ministarstvima o rješavanju problema plutajuće deponije koji, kaže, treba vratiti u u institucionalne okvire, te insistirati na ponovnom sastanku resornih ministara iz susjednih država u ovoj lokalnoj zajednici.

    “Lančanica koju smo improvizovali i napravili 2021. godine je izdržala ovogodišnji nalet vode i smeća. Redovno imamo probleme kada su povećani vodostaji sa velikim količinama plutajućeg otpada”, naveo je Perišić.

    Prema njegovim riječima, menadžment preduzeća “HE na Drini” odlučio je da se uradi procjena uticaja plutajućeg otpada, koji ugrožava proizvodnju električne energije.

    “Ulazne građevine preduzeća su na dnu, tijela brane su u određenoj mjeri zapušena, a sam kapacitet Hidroelektrane je smanjen višedecenijskim taloženjem, kako plutajućeg otpada, tako i svega onog što dolazi ovim velikim vodama”, pojasnio je Perišić.

    Prema njegovim riječima, u posljednjoj deceniji planirani i projektovani dotoci Drine su nestabilni i sada je “posljednji trenutak za rješavanje tih problema”.

    “Ukoliko ih ne budemo rješavali ekspeditivno, u vremenu koje dolazi imaćemo probleme sa našom primarnom djelatnošću, a to je proizvodnja električne energije”, zaključio je Perišić.

    Načelnik opštine Višegrad Mladen Đurević istakao je da radnici Hidroelektrane svim svojim resursima pokušavaju da u što kraćem roku otklone smeće iz rijeke Drine.

    Đurević je naveo da je na sastanku bilo riječi i o problemu gradske deponije, te da je u toku izrada dokumenata koji prethode rješavanju i ovog pitanja.

  • Predsjednik Stevandić razgovarao sa šefom političkog Odjeljenja britanske ambasade u Bosni i Hercegovini

    Predsjednik Stevandić razgovarao sa šefom političkog Odjeljenja britanske ambasade u Bosni i Hercegovini

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske dr Nenad Stevandić razgovarao je u Banjaluci sa šefom političkog Odjeljenja britanske ambasade u Bosni i Hercegovini Helen Fluker. Na sastanku se razgovaralo o aktuelnoj političkoj situaciji u Bosni i Hercegovini, te je naglašeno da je prioritet politika koja se zasniva na daljem smirivanju tenzija i očuvanju mira.

    Predsjednik Stevandić smatra da je Republika Srpska svjesna da ne posjeduje naklonost i podršku mnogih zemalja kad su u pitanju odluke koje ona donosi i da se te odluke različito tumače, kao što se različito tumače mnoge stvari u Bosni i Hercegovini, koje se odnose na njenu budućnost i prošlost. Stevandić je naglasio da Republika Srpska svoju poziciju brani snagom argumenata, te da su odluke koje se donose rezultat odbrambene politike Republike Srpske.

    Predsjednik Narodne skupštine je naglasio da Republika Srpska nikad nije pokazala pretenzije prema nečemu što joj ne pripada i što joj nije pripalo prema Dejtonskom sporazumu, već da Republika Srpska isključivo poštuje Povelju Ujedinjenih nacija o pravima naroda i Evropsku konvenciju o ljudskim pravima.

    Predsjednik Stevandić smatra da donošenje političkih odluka treba da bude rezultat unutrašnjeg dogovora i kompromisa, a ne spoljnog pritiska, jer svaki spoljni pritisak dovodi do podizanja tenzija između naroda u Bosni i Hercegovini i da nametnute spoljašnje odluke redovno podržavaju samo jednu stranu, što dovodi do ugrožavanja drugih strana. Dodao je da takva politika treba da se napusti, a jedini način za tako nešto je zatvaranje kancelarije OHR, te konstituisanje vlastitih institucija, prije svega Ustavnog suda BiH na bazi pariteta.

    Predsjednik Stevandić je ukazao na bitnost poštovanja principa Dejtonskog sporazuma, principa ravnopravnosti i saglasnosti naroda i entiteta, naglasivši da ti principi trenutno ne važe jedino u Ustavnom sudu BiH, u kom strane sudije u saradnji sa bošnjačkim sudijama donose diskriminirajuće odluke.

    Predsjednik Narodne skupštine je još jednom ukazao na potrebu zatvaranja kancelarije OHR, čiji je rad, kako je ocijenio, oličen u odlukama raznih Visokih predstavnika, a koje nisu utemeljene na civilizacijskim i demokratskim dostignućima.