Kategorija: Vijesti

  • Struja se vraća u pojedine dijelove Srpske

    Struja se vraća u pojedine dijelove Srpske

    Nakon havarije na elektro-energetskim objektima Elektroprenosa BiH u Bjelajcima u Mrkonjić Gradu, struja se vraća u pojedine dijelove Srpske.

    Do nestanka struje na širem području Krajine došlo je do djelimičnog raspada elektro-energetskog sistema, potvrđeno je ranije iz Elektroprenosa BiH za RTRS.

    Kažu da se tačan uzrok utvrđuje.

    Direktor Elektrokrajine Dragan Čavić istakao je ranije za RTRS da su svi uključeni da što prije iz drugih pravaca stave u napon sve one koji su ostali bez električne energije.

    Postepeno i po prioritetima pušta se električna energija u gradovima i opštinama na područiju Krajine u kojima je došlo do nestanka zbog velikog kvara na visokonaponskoj mreži u nadležnosti Elektroprenosa BiH, izjavio je Čavić za Srnu.

    • U kontaktima sa Elektroprenosom BiH rečeno mi je da su obezbijedili snabdijevanje iz drugih pravaca i da će postepeno po prioritetima, što je već počelo, uključivati rasklopnice. To automatski znači da će se električna energija pojaviti na srednjonaponskoj i niskonaponskoj mreži i u našoj nadležnosti kako bude uključivana koja rasklopnica – pojasnio je Čavić.

    Bez struje su ostali Banjaluka, Prijedor, Gradiška, Kneževo, Kotor Varoš, Novi Grad, Kozarska Dubica, Ribnik, Teslić, Laktaši, Prnjavor, Čelinac, Mrkonjić Grad i Sanski Most u FBiH.

  • Djelimični raspad elektro-energetskog sistema

    Djelimični raspad elektro-energetskog sistema

    Do nestanka struje na širem području Krajine došlo je do djelimičnog raspada elektro-energetskog sistema, potvrđeno je iz Elektroprenosa BiH za RTRS.

    Kažu da se tačan uzrok utvrđuje.

    Bez struje su ostali Banjaluka, Prijedor, Gradiška, Kneževo, Kotor Varoš, Novi Grad, Kozarska Dubica, Ribnik, Teslić, Laktaši, Prnjavor, Čelinac, Mrkonjić Grad i Sanski Most u FBiH.

    Ranije je za RTRS rečeno da je veći dio Republike Srpske ostao bez struje zbog havarije na elektro-energetskim objektima Elektroprenosa BiH u Bjelajcima u Mrkonjić Gradu.

  • Dodik: Srpska će ponuditi pomoć Turskoj

    Dodik: Srpska će ponuditi pomoć Turskoj

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izrazio je iskreno saučešće zbog izgubljenih života u razornom zemljotresu u Turskoj i Siriji i istakao da će Republika Srpska ponuditi pomoć.

    “Iskreno saučešće zbog izgubljenih života u razornom zemljotresu u Turskoj i Siriji. Naše misli su s njihovim porodicama i povrijeđenima”, naveo je Dodik na Twitteru.

    Snažan zemljotres jačine 7,8 stepeni po Rihteru pogodio je područje između Turske i Sirije. U zemljotresu je poginulo više od 300 ljudi, a hiljade su povrijeđene u rušenju objekata širom regiona

  • CIK BiH objavio prve preliminarne rezultate

    CIK BiH objavio prve preliminarne rezultate

    Centralna izborna komisija (CIK) BiH jutros je objavila prve preliminarne, nezvanične i nekompletne rezultate prijevremenih izbora koji su juče održani u četiri grada i dvije opštine u BiH.

    Građani Zvornika, Tuzle, Bihaća, Srebrenika, Bratunca i Vogošće glasali su za gradonačelnike, odnosno načelnike.

    Jedini kandidat u Zvorniku je bio Bojan Ivanović, ispred SNSD-a, koji je prema dosadašnjim rezultatima osvojio 15.293 glasova. Ovo je rezultat nakon obrađenih svih 86 biračkih mjesta u Zvorniku. Broj registrovanih birača u ovom gradu je 53.830.

    Lazar Prodanović, kandidat SNSD-a za načelnika Bratunca, ubjedljivo vodi protiv nezavisnog kandidata Srđana Rankića. Naime, Prodanović je osvojio 5.057 ili 62,91 odsto, dok je Rankić dobio povjerenje 2.981 glasača ili 37,09 odsto. U Bratuncu je obrađeno 32 biračka mjesta (96,97%) od 33 ukupno.

    Što se tiče Tuzle, tamo je kandidat SDP-a BiH Zijad Lugavić osvojio najviše glasova, 12.103 ili 47,75 odsto. Slijedi Mirnes Ajanović, koji je bio nezavisni kandidat, sa 7.832 glasova ili 30,90 odsto. Omer Berbić iz Naše stranke osvojio je 4.434 glasa odnosno 17,49 odsto. Ostala tri nezavisna kandidata Derviš Čičko, Almir Arnaut i Halid Žigić trenutno imaju manje od 500 glasova.

    Ovo su rezultati nakon obrađenih svih 160 glasačkih mjesta.

    U Bihaću, prema preliminarnim podacima CIK-a BiH, vodi Elvedin Sedić iz stranke Pomak-Pokret za modernu i aktivnu Krajinu sa 6.542 glasa ili 39,73 odsto. Prati ga Hamdija Abdić iz SDA koji ima 4.149 glasova odnosno 25,20 odsto. Slijedi Adnan Habibija, kandidat SDP BiH, sa osvojenih 3.801 glasom ili 23,08 odsto. Nezavisni kandidati Amarildo Mulić i Damir Đug su osvojili 1.434 glasova ili 8,71 odsto odnosno 540 ili 3,28 odsto.

    Ove brojke predstavljaju rezultate nakon 87 obrađenih mjesta, preostaje da se izbroje još četiri.

    SDA trenutno ima načelnika u Vogoošći. Njihov kandidat Migdad Hasanović osvojio je 5.078 glasova ili 63,95 odsto dok je Adnan Šerak iz koalicije Ujedinjeni (NIP-NS-SDP) osvojio 2.862 glasa ili 36,05 odsto.

  • Konaković: Za sada nema infomacija da je u Turskoj stradao neko od državljana BiH

    Za sada nema informacija da je neko od državljana BiH stradao u stravičnom zemljotresu koji je jutros pogodio južni dio Turske, potvrdio je za Klix.ba ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković.

    “U kontaktu smo s našom ambasadom u Turskoj i za sada, u ovim prvim izvještajima, nema informacija da je iko od državljana BiH stradao u pogođenom dijelu zemlje”, kazao je.

    U ovom dijelu Turske živi veliki broj ljudi iz Bosne i Hercegovine, ili su porijeklom iz BiH.

    “Situacija je trenutno takva da spasilačke ekipe traže nestale u ruševinama. Mi ćemo pratiti situaciju i izvještavati redovno”, dodao je Konaković.

    Podsjetimo, stotine ljudi je poginulo u katastrofalnom zemljotresu jačine 7,8 stepeni koji je pogodio jugoistočnu Tursku, blizu grada Gaziantepa, i sjeverni dio Sirije.

    Iz minute u minutu dolazi sve više snimaka pustoši i razaranja kojeg je zemljotres jačine 7,8 stepeni ostavio iza sebe.

  • Ivanović novi gradonačelnik Zvornika

    Ivanović novi gradonačelnik Zvornika

    Prema do sada prebrojanim glasovima kandidat SNSD-a Lazar Prodanović već ima nedostižnu razliku i biće novi načelnik Bratunca, objavio je portparol SNSD-a Radovan Kovačević na “Tviter” nalogu.

    On je dodao da je Bojan Ivanović iz SNSD-a novi gradonačelnik Zvornika.

    “Hvala građanima na povjerenju. Idemo u snažan razvoj Zvornika i Bratunca!”, poručio je Kovačević, prenosi Srna.

  • Dodik: Nemam ništa protiv da se Kurti igra države, ali ne u Srpskoj i Srbiji

    Dodik: Nemam ništa protiv da se Kurti igra države, ali ne u Srpskoj i Srbiji

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je da Aljbin Kurti nastavlja da destabilizuje prilike na Balkanu izbjegavajući međunarodne obaveze i iskrivljujući ne samo sadašnjost već i prošlost.

    Na pitanje Srne da prokomentariše Kurtijevu izjavu u kojoj je uporedio Republiku Srpsku i Zajednicu srpskih opština (ZSO) na sjeveru Kosova i Metihije i da je to način na koji Srbija stvara entitete na Balkanu kako bi formirala “srpski svijet”, Dodik je podsjetio da je ZSO dio Briselskog sporazuma koji Kurti ne želi da sprovede iako ima karakter međunarodne obaveze.

    “Republika Srpska nije nastala kao odgovor manjine u BiH, već kao odgovor konstitutivnog naroda koji je vijekovima bio tu i ostaće tu. Takođe, Srbi na Kosovu i Metohiji nisu i ne mogu biti manjina jer su svoji na svome i tako će ostati. Jedino što je sve vrijeme bilo manjina i u okviru bivše Jugoslavije i današnje Srbije su Albanci koji plašeći svijet ‘srpskim svijetom’ lagano zaokružuju ‘albanski svijet'”; rekao je Dodik.

    On je naglasio da nema ništa protiv da se Kurti igra države, ali ne u Republici Srpskoj i ne u Srbiji, dodavši da je Albanija sasvim prostrana za jednog takvog manipulatora.

  • Poglavar Islamske zajednice u BiH podržao imama koji je vrijeđao pravoslavne vjernike

    Poglavar Islamske zajednice u BiH podržao imama koji je vrijeđao pravoslavne vjernike

    Poglavar Islamske zajednice u BiH Husein Kavazović posjetio je danas Kozarac i pružio podršku imamu Amiru Mahiću koji je nedavno srpskog svetitelja Savu nazvao začetnikom fašizma, a Srpsku pravoslavnu crkvu – sektom.

    Mahić je informisao Kavazovića o slučaju i policijskoj istrazi koja se vodi protiv njega zbog javnog izazivanja i podsticanja nasilja i mržnje.

    Kavazović je rekao da je Islamska zajednica uvijek stajala iza svojih imama, navodi MINA.

    – Imam je vršio misiju i jasno je priznao svoju grešku. To nije uobičajeno u ovom društvu, čak ni u vjerskim zajednicama. Tim činom on je pokazao svoju dosljednost, kao što je i Islamska zajednica pokazala da se čvrsto pridržava principa koje je gradila i njegovala godinama. Od drugih takođe očekujemo da se pridržavaju principa koje javno promovišu i za koje kažu da se zalažu – rekao je Kavazović.

    Dodao je da je Islamska zajednica uz svoje imame koji su, kako je rekao, njene institucije, tvrdeći da su “imami u Republici Srpskoj godinama pod stalnim pritiskom”.

    – Imami su bili na čelu povratka, oni su gradili i domove i vjerske objekte, i oni su u isto vrijeme sa tim humanim radom i zalaganjem za opštu dobrobit, bili izloženi stalnim pritiscima. I oni i njihova djeca. Zato bismo podsjetili da je Islamska zajednica na pritiske, mržnju, organizirane hajke i selektivni pristup zakonima i ranije upozoravala međunarodnu zajednicu – rekao je on.

    Kako je rekao, “ovaj slučaj mogao bi biti presedan, da konačno i međunarodna zajednica, kao i domaći političari, ozbiljnije razmotre poziciju bošnjačke djece u obrazovnim ustanovama u Republici Srpskoj”.

    Kavazović tvrdi da su bošnjačka djeca izložena vjerskoj diskriminaciji i ekstremnom nametanju drugačijih vjerskih uvjerenja.

    – Islamska zajednica će hafizu Mahiću i ovog puta dati svoju podršku – rekao je on.

  • U Drakuliću služen pomen i položeni vijenci

    U Drakuliću služen pomen i položeni vijenci

    Kod Spomen-kosturnice u banjalučkom naselju Drakulić služen je pomen, položeni vijenci i cvijeće za više od 2.300 Srba, među kojima je bilo 551 dijete, koje su ustaše prije 81 godina zvjerski ubile u ovom naselju i u selima Motike, Šargovac, te u rudniku Rakovac.

    U ime institucija Republike Srpske vijenac su položili predsjednik Srpske Milorad Dodik, predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić, ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan i izaslanik srpskog člana Predsjedništva BiH general Dragan Vuković.

    Vijenac je položio i generalni konzul Srbije u Banjaluci Miloš Vujić.

    Cvijeće su položili ministri u Vladi Srpske, poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srpske i Parlamentranoj skupštini BiH, delegacije Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka Oružanih snaga BiH, grada Banjaluke, nevladinih organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata i NOR-a, te komandant odbrane Košara pukovnik LJubinko Đurković.

    Polaganju vijenaca prethodila je Sveta liturgija u Crkvi Svetog velikomučenika Georgija u banjalučkom naselju Drakulić, koju je služio NJegovo preosveštenstvo episkop banjalučki Jefrem.

    Obilježavanje ovog istorijskog događaja organizovao je Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.

    Ustaše su u rano jutro 7. februara 1942. godine izvršile pokolj nad Srbima u banjalučkim selima Drakulić, Motike, Šargovac i u rudniku Rakovac, a, prema do sada prikupljenim zvaničnim podacima, ubijeno je najmanje 2.300 ljudi, među kojima i 551 dijete.

    Pod komandom natporučnika Josipa Mišlova i fra Vjekoslava Filipovića iz takozvanog “Tjelesnog zdruga Ante Pavelića”, ustaše iz Zagreba i Banjaluke ubijale su Srbe bez ijednog ispaljenog metka – sjekirama, noževima i krampovima.

  • Pomen i sjećanje na nevine žrtve u Drakuliću

    Crkvi Svetog velikomučenika Georgija u banjalučkom naselju Drakulić održano je bogosluženje u okviru obilježavanja 81 godine od pokolja više od 2.300 Srba, koje su ubile ustaše u ovom i okolnim selima Motike, Šargovac i u rudniku Rakovac.
    Svetu arhijerejsku liturgiju služio je Njegovo preosveštenstvo vladika banjalučki Jefrem uz sasluženje sveštenstva.

    Kod Spomen-kosturnice u Drakuliću biće služen pomen za ubijene Srbe.

    Obilježavanju će, između ostalih prisustvovati, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić i srpski predstavnici u institucijama BiH.

    Obilježavanje ovog istorijskog događaja organizuje Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.

    Ustaše su u rano jutro 7. februara 1942. godine izvršile pokolj nad Srbima u banjalučkim selima Drakulić, Motike, Šargovac i u rudniku Rakovac, a, prema do sada prikupljenim zvaničnim podacima, ubijeno je najmanje 2.300 ljudi, među kojima i 551 dijete.

    Pod komandom natporučnika Josipa Mišlova i fra Vjekoslava Filipovića iz takozvanog “Tjelesnog zdruga Ante Pavelića”, ustaše iz Zagreba i Banjaluke ubijale su Srbe bez ijednog ispaljenog metka – sjekirama, noževima i krampovima.