Kategorija: Vijesti

  • Predsjednik Stevandić čestitao Dan borca: Očuvanje Srpske naša je zajednička obaveza

    Predsjednik Stevandić čestitao Dan borca: Očuvanje Srpske naša je zajednička obaveza

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske dr Nenad Stevandić čestitao je danas u svoje lično ime i u ime Narodne skupštine Boračkoj organizaciji Republike Srpske Dan borca odbrambeno-otadžbinskog rata.

    „I na ovaj dan želim da se zahvalim svim borcima Republike Srpske, a posebno porodicama poginulih i ratnim vojnim invalidima, na nesebičnoj žrtvi koju su dali za sve nas da bi živjeli u svojoj zemlji, u miru i slobodi. Narodna skupština Republike Srpske u skladu sa svojom ustavnom ulogom i mogućnostima Republike Srpske se zalaže za bolji status boraca, porodica poginulih i ratnih vojnih invalida. Očuvanje Republike Srpske i zaštita prava svih koji su učestvovali u njenom stvaranju, je naša zajednička obaveza i naše opredjeljenje“, navodi se u čestitki predsjednika Stevandića.

  • Obilježavanje Dana boraca i 219 godina od Prvog srpskog ustanka

    U Višegradu će danas biti obilježen Dan boraca Odbrambeno-otadžbinskog rata Republike Srpske, u kojem su život dala 23.752 pripadnika Vojske i policije Srpske i 219 godina od podizanja Prvog srpskog ustanka.

    Program obilježavanja počeće u manastiru Dobrun služenjem parastosa poginulim borcima Odbrambeno-otadžbinskog rata i poginulim ustanicima.

    Biće položeno cvijeće na spomenik voždu Karađorđu i na centralni spomenik braniocima Republike Srpske na višegradskom Trgu palih boraca.

    Iz BORS-a je saopšteno da će sve opštinske i gradske boračke organizacije u Republici Srpskoj prigodnim programom obilježiti Dan Boračke organizacije i Dan boraca Republike Srpske.

    Vojska Republike Srpske formirana je 12. maja 1992. godine, a, prema podacima tadašnjeg Generalštaba, na kraju rata VRS je imala 210.000 mobilisanih boraca.

    U Odbrambeno-otadžbinskom ratu od 1992. do 1995. godine poginula su 23.752 borca.

  • Novitović: Prva smjena spasilaca se vraća u subotu

    Novitović: Prva smjena spasilaca se vraća u subotu

    Prva smjena specijalizovane jedinice za traganje i spasavanje iz ruševina Republičke uprave civilne zaštite iz razorenog Kahramanmaraša vraća se u subotu, 18. februara, izjavio je Srni vršilac dužnosti direktora Uprave Milan Novitović.

    Novitović je naveo da bi sutra trebalo da bude odlučeno da li će i u kojem kapacitetu druga smjena spasilaca otići u Tursku.

    On je dodao da bi o tome trebalo da razgovara sa predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i premijerom Radovanom Viškovićem.

    “Specijalizovani tim Civilne zaštite Srpske je partnerska organizacija Turske agencije za zaštitu i spasavanje /AFAD/ i u saradnji sa njima donijećemo odluku koliko dugo ćemo tragati za preživjelima. Sve ovo vrijeme smo radili u saradnji sa AFAD-om i tako će biti”, rekao je Novitović.

    Komentarišući odlazak spasilačkih timova iz Hrvatske, Austrije, NJemačke i još nekih zemalja iz bezbjednosnih razloga, Novitović je naglasio da bazbjednost nijednog spasioca Civilne zaštite ni u jednom trenutku nije bila ugrožena.

    “Tačno je da je bilo situacija u kojima su građani u velikim očekivanjima i želji da pokušaju da što prije spasu najmilije iz ruševina pokušavali da neke timove upute na određene lokacije, odnosno da postanu prioritet. Mi smo uputstva isljučivo dobijali od AFAD-a i po njima smo postupali”, ispričao je Novitović.

    Novitović je naveo da su svakog dana sve manje šanse da iz ruševina budu izvučena preživjela lica, ali da su čuda i splet srećnih okolnosti mogući, te da spasioci svakog dana odlaze na teren u nadi da će izvući nekog živog.

    “Mogućnost preživljavanja manja je i zbog nedostaka hrane, vode, iscrpljenosti organizma, kao i niske temperature, koja se noću spušta i do minus 20 stepeni Celzijusovih. Zato sada iz ruševina uglavnom bivaju izvučeni mrtvi, ali i oni zaslužuju da budu na dostojan način sahranjeni. I to je dio naše misije”, zaključio je Novitović.

    U zemljotresu, koji je u ponedjeljak, 6. februara, pogodio Tursku i Siriju poginulo je više od 37.000 ljudi. Akcije spasavanja i raščišćavanje otpada se nastavljaju.

  • Dodik: Bez srpskih boraca i žrtva ne bi bilo Republike Srpske

    Dodik: Bez srpskih boraca i žrtva ne bi bilo Republike Srpske

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik čestitao je predsjedniku Boračke organizacije Republike Srpske (BORS) Radanu Ostojiću i svim pripadnicima Vojske Republike Srpske Dan boraca Odbrambeno-otadžbinskog rata i 219 godina od Prvog srpskog ustanka, te istakao da se ovi važni datumi u istoriji srpskog naroda ne smiju zaboraviti.

    Dodik je naglasio da su uloga srpskih boraca i žrtva koju su oni podnijeli s ciljem očuvanja Republike Srpske nemjerljivi, jer bez njihove borbe, hrabrosti, junaštva i nesebičnog žrtvovanja danas ne bi bilo Republike Srpske i slobode srpskog naroda.

    “Zbog toga nikada ovaj važan datum u istoriji našeg naroda ne smije da se zaboravi, a dužnost i obaveza svih nas je da čuvamo tekovine Odbrambeno-otadžbinskog rata i s posebnim poštovanjem njegujemo sjećanje na borce koji su najzaslužniji za slobodu koju danas uživamo”, naveo je Dodik u čestitki.

    On je naveo da se borcima duguje poštovanje i zahvalnost, a da posebno institucije Republike Srpske moraju da učine sve kako bi porodicama poginulih boraca, preživjelim borcima i ratnim-vojnim invalidima omogućile bolji život i ostvarenje svih prava koja zaslužuju.

  • Cvijanović: Herojima moramo biti vječno zahvalni

    Cvijanović: Herojima moramo biti vječno zahvalni

    Predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović čestitala je Dan boraca Republike Srpske i Prvog srpskog ustanka čije je obilježavanje prilika za sjećanje svih heroja koji su kroz tešku i stradalničku istoriju položili živote na oltar otadžbine.

    Cvijanovićeva je istakla da je ovaj veliki praznik, koji objedinjuje težnju za slobodom i opstankom na vjekovnim ognjištima, veoma značajan za Republiku Srpsku jer simbolizuje slobodarski duh i patriotizam srpskog naroda, kao i nastojanje da ravnopravno sa drugim narodima, živi i radi u miru i slobodi.

    “Obilježavanje Dana boraca i Prvog srpskog ustanka prilika je da se sa posebnim uvažavanjem i vječnom zahvalnošću sjetimo svih heroja koji su kroz tešku i stradalničku istoriju, braneći svoju zemlju, jezik i nacionalni identitet, položili svoje živote na oltar otadžbine”, navela je Cvijanovićeva u čestiki predsjedniku Boračke organizacije Republike Srpske Radanu Ostojiću i nekadašnjim pripadnicima Vojske Republike Srpske.

    Ona je u čestitki istakla da nesebična žrtva koju su podnijeli, trasirajući put slobode budućim generacijama, trajno obavezuje da se čuva i jača Republika Srpska, najveća tekovina Odbrambeno-otadžbinskog rata, a da se porodicama poginulih boraca, ratnim vojnim invalidima i demobilisanim borcima pruži sva moguća podrška.

  • Višković: Borci zaštitili srpski narod i odbranili Srpsku

    Višković: Borci zaštitili srpski narod i odbranili Srpsku

    Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković čestitao je Dan boraca Odbrambeno-otadžbinskog rata i 219 godina od Prvog srpskog ustanka, ističući da su borci VRS zaštitili srpski narod u ratnim vremenima i odbranili Srpsku i njena ognjišta.

    Višković je istakao da je zato obaveza institucija Srpske da čuvaju tradiciju Vojske Republike Srpske i sjećanje na njihova hrabra djela.

    On je u čestitki predsjedniku Boračke organizacije Republike Srpske Radanu Ostojiću i svim pripadnicima Vojske Republike Srpske naveo da će Vlada, zajedno sa BORS-om, nastaviti da radi na unapređenju položaja i materijalnog standarda porodica poginulih boraca, ratnih vojnih invalida i demobilisanih boraca.

    Višković je naglasio da Prvi srpski ustanak predstavlja početak borbe srpskog naroda za oslobađanje od vjekovnih okova ropstva i simbol je srpskog ponosa i nesalomivog duha, saopšteno je iz Biroa Vlade Republike Srpske za odnose sa javnošću.

    Istakao je da su značaj Prvog srpskog ustanka u srpskoj istoriji, kao i njegova slobodarska ideja, imali veliki uticaj i na borce u Odbrambeno-otadžbinskom ratu Republike Srpske zbog čega se ovaj datum obilježava u Republici Srpskoj i kao Dan boraca.

    “Zato, u isto vrijeme, slavimo ovaj datum i posvećujemo ga i našim hrabrim precima, kao i herojima koji su dali živote u Odbrambeno-otadžbinskom ratu za Republiku Srpsku”, rekao je Višković.

    Dan boraca Odbrambeno-otadžbinskog rata Republike Srpske obilježava se 14. februara. U Odbrambeno-otadžbinskom ratu od 1992. do 1995. godine poginula su 23.752 borca Vojske Republike Srpske.

    Vojska Republike Srpske formirana je 12. maja 1992. godine, a, prema podacima tadašnjeg Generalštaba, na kraju rata Vojska Republike Srpske brojala je 210.000 mobilisanih boraca. Prvi srpski ustanak protiv otomanske vlasti podignut je 15. februara 1804. godine u Orašcu, a u njemu su, osim hajdučkih četa, učestvovali seosko stanovništvo i srpska vojska koja je imala 25.000 vojnika.

  • Vipotnik: Raditi na održivosti nacionalnog parka “Drina”

    Vipotnik: Raditi na održivosti nacionalnog parka “Drina”

    Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Bojan Vipotnik rekao je da je Nacionalni park “Drina” prirodni potencijal na čijoj se održivosti mora više raditi.

    Vipotnik je naglasio da je u okviru projekta “Održivost zaštićenih područja u BiH”, koji finansira Globalni fond za životnu sredinu, a realizuje Razvojni program UN, planirano da u ovom nacionalnom parku bude izrađen plan upravljanja, saopšteno je iz resornog ministarstva.

    On je naveo da je riječ o mjerama prilagođavanja na klimatske promjene i o odgovarajućem modulu za praćenje uticaja klimatskih promjena na biodiverzitet zaštićenog područja, te dodao da je projektnim aktivnostima planirano upravljanje Pančićevom omorikom.

    Vipotnik je naveo da će ovim projektom biti ažuriran poslovni i kreiran marketing plan, te pružena podrška pri kreiranju paketa održive turističke ponude.

    Vipotnika je danas na sastanku u Banjaluci vršilac dužnosti direktora Nacionalnog parka “Drina” Srebrenica Radomir Pavlović informisao o potencijalima ovog zaštićenog područja, razvojnim aktivnostima, kao i o problemima ove javne ustanove

  • Poznata imena kandidata za čelnike OBA

    Poznata imena kandidata za čelnike OBA

    U proceduru imenovanja za direktora Obavještajno-bezbjednosne agencije BiH (OBA) ići će Almir Džuvo, Risto Zarić za zamjenika direktora, a Damir Bevanda za glavnog inspektora ove agencije.

    U Sarajevu je u toku sjednica Izvršno-obavještajnog odbora, na kojoj treba da bude pokrenuta procedura razrješenja i imenovanja novog direktora i zamjenika direktora Obavještajno-bezbjednosne agencije BiH (OBA).

    Izvršno-obavještajni odborg čine predsjedavajuća Savjeta ministara Borjana Krišto i njena dva zamjenika Zoran Tegeltija i Zukan Helez.

  • Predsjednik Stevandić u posjeti Skupštini Srbije: Složno kao nikada ranije, nastavićemo da podržavamo jedni druge

    Predsjednik Stevandić u posjeti Skupštini Srbije: Složno kao nikada ranije, nastavićemo da podržavamo jedni druge

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske dr Nenad Stevandić razgovarao je danas u Beogradu sa predsjednikom parlamenta Srbije dr Vladimirom Orlićem o odnosima na Republike Srpske i Srbije, parlamentarnoj, kao saradnji na velikim infrastrukturnim projektima, među kojima je izgradnja autoputa, aerodroma, iskorišćavanje potencijala rijeke Drine, te o važnosti projekata poput izgradnje memorijalnog centra Donja Gradina.

    Nakon sastanka u Skupštini Republike Srbije, predsjednik Stevandić je rekao da su građani Republike Srpske ponosni na bratske odnose sa Srbijom koja je za Srpsku zvijezda vodilja i dodao da se saradnji Beograda i Banjaluke nema bilo šta prigovoriti sa bilo koje etičke, demokratske ili moralne strane.

    Stevandić je rekao da snaga Srbije omogućuje Republici Srpskoj da se polako uzdiže i štiti Dejtonski sporazum.

    “Izbjegli smo mnoge izazove kada su brojni međunarodni faktori pokušali da poremete odnose rukovodstva Srbije i Republike Srpske, ili da iskoriste situaciju da bi nanijeli štetu. To se nije desilo jer je bilo dovoljno mudrosti i razuma da ti odnosi ostanu dobri”, rekao je Stevandić nakon sastanka u Domu Narodne skupštine Srbije.

    Poručivši da su građani Republike Srpske ponosni na bratske odnose sa Srbijom, Stevandić je istakao da je Srpska nezaštićeni srpski prostor koji se bori da ostane suveren, a da pomoć Srbije u tom pogledu nikada nije izostala, iako nije uvijek jasno uočljiva.

    “Nisu zvijezde nestale ako dođu oblaci, samo se trenutno ne vide. Srbija ostaje naša zvijezda vodilja i zvijezda u koju se uzdamo i krećemo i nadamo se da ćemo se i u budućnosti kretati zajedno”, rekao je Stevandić.

    Stevandić je naglasio da na sastancima zvaničnika Srpske i Srbije u Beogradu nikada nije razgovarano o bilo čemu što bi osporavalo ili diskriminisalo bilo koji narod u Bih ili samu BiH.

    “Sve što nam dođe kao kritika jeste rezultat potpuno srbofobnog i licemjernog stava koji uvijek traži podršku za neke ratne stereotipe, ali to nas ne smije zaustaviti i moramo da nastavimo zajedno”, rekao je Stevandić poslije sastanka sa predsjednikom Orlićem.

    Zahvalivši Orliću za dolazak na proslavu 9. januara u Banjaluku, predsjednik Stevandić je istakao da su odnosi Republike Srpske i Srbije u posljednjih 10 godina na najvišem nivou i nastavljaju da napreduju.

    On je ocijenio da će auto-put koji će spojiti Beograd i Bijeljinu, a kasnije i Banjaluku, faktički obuhvatiti sva srpska naselja od Prijedora, Gradiške, Banjaluke, Doboja i Bijeljine, pa do Kumanova, a na sjeveru do Horgoša.

    Stevandić je istakao, da bi to bio veliki faktor razvoja jer Srbija radi mrežu auto-puteva, tako da bi ovo postala velika zajednička ekonomska regija koja bi spriječila odliv stanovništva i radila na povećanju BDP-a.

    Napominjući da je Republika Srpska pod tihim sankcijama već nepunih 20 godina, Stevandić je ukazao da bi sve to bilo teže izdržati da nije bilo saradnje, podrške i ključne pomoći iz Srbije.

    “Mislim da je ključno za nas bilo da imamo koga da pitamo, jer smo prečesto bili u prilici da se branimo, i stalno smo u nekom odbrambenom položaju što limitira naše ekonomske mogućnosti”, rekao je Stevandić.

    Istakao je da je činjenica da je Srbija uspjela da postane ekonomski lider u regionu, da ima najstabilniji budžet, najoperativnije organe, najbrže opremanje vojske, civilnog sektora, infrastrukture, uliva sigurnost Republici Srpskoj u nastojanju da očuva svoj suverenitet.

    Stevandić je ocijenio da javno izgovorena riječ iz Republike Srpske da BiH nikad ne može priznati samoproglašeno Kosovo i da nikada ništa niko bez Srbije ne može da radi na Kosovu i Metohiji, nešto znači i govori o duhovnom jedinstvu Srbije i Republike Srpske.

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske rekao je da granica za kulturu, pripadnost, vjeru i istoriju srpskog naroda ne postoji.

    Predsjednik Orlić je nakon sastanka poručio da Republika Srpska uvijek može da računa na Srbiju i zahvalio Srpskoj na podršci državnoj politici Srbije.

    “Pomoć i podrška koju pružamo jedni drugima je nešto što se ne dovodi u pitanje. Tako smo funkcionisali prethodnih godina – složno kao nikada ranije. Nastavićemo da se podržavamo međusobno“, rekao je Orlić.

    On je zahvalio Republici Srpskoj, narodu Srpske i njegovim legitimno izabranim predstavnicima na podršci državnoj politici Srbije kada je riječ o zaštiti interesa Srbije i srpskog naroda na Kosovu i Metohije, ali i svim elementima politike mira, stabilnosti i zajedničkog razvoja.

    “Hvala na podršci i vi znate da uvek možete da računate nas. Država Srbija pokazala je da ume da bude sa vama i onda kada su vremena teška. Nema nikakve sumnje, nastavićemo da najčvršće jedni uz druge budemo i u budućnosti”, rekao je Orlić.

    On je istakao da mu je čast što može da ugosti predsjednika Stevandića u Domu Narodne skupštine Srbije i izrazio zadovoljstvo što je njegova prva posjeta od stupanja na dužnost predsjednika Narodne skupštine, upravo današnji dolazak u Beograd i Skupštinu Srbije.

    Predsjednik Orlić je rekao da se, od ukupno 2,8 milijardi robne razmjene u prethodnoj godini Srbije sa BiH, više od 70 odsto odnosi na razmjenu Srbije Srpske, te napomenuo da je Srbija od najvećih investitora u Srpskoj kada je riječ o infrastrukturi.

    Orlić je istakao da zdravo stanje javnih finansija Srbije omogućavaju zajednički rad i u budućnosti sa Srpskom na ekonomskim i infrastrukturnim pitanjima.

    “Hvala vam još jednom što ste danas tu. Nek nam je živelo naše bratstvo, sloga koju smo postigli, naš narod i živele nam Republika Srpska i Republika Srbija!”, poručio je Orlić.

    Nakon zajedničkih izjava, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić upisao se u knjigu gostiju, a zatim se sastao sa predstavnicima poslaničke grupe Srpske narodne stranke u Skupštini Srbije.