Kategorija: Vijesti

  • Dodik: Djeci iz Turske Srpska će ponuditi svaku vrstu pomoći

    Dodik: Djeci iz Turske Srpska će ponuditi svaku vrstu pomoći

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da će desetogodišnjoj djevojčici iz Turske koju su iz ruševina spasili članovi spasilačkog tima Srpske, ali i ostaloj djeci, Srpska ponuditi svaku vrstu pomoći, od hospitalizacije do ostalih potreba koje imaju djeca.

    “Njen spasen život je satisfakcija i radost, kako za naše spasioce, tako i za ostale građane Srpske, koji u šoku prate apokaliptične slike iz Turske. Zbog tog jednog dječijeg života isplatili su se svaki trud, muka i sredstva”, naveoje Dodik u objavi na Tviteru.

    Podsjećamo, pripadnici Republičke uprave civilne zaštite Srpske danas su u Kahramanmarašu ispod ruševina izvukli preživjelu desetogodišnju djevojčicu koja je zatrpana provela šest dana.

  • Novitović: Ponos onih koji su nas poslali, nadam se da ćemo vidjeti djevojčicu

    Novitović: Ponos onih koji su nas poslali, nadam se da ćemo vidjeti djevojčicu

    V.d. direktora Civilne zaštite Republike Srpske Milan Novitović poručio je za ATV nakon uspješne akcije spašavanja desetogodišnje djevojčice ispod ruševina u Kahmanmarašu da je ovo vrhunac sreće i radosti svih pripadnika RUCZ.

    “Zbog ovog se živi, zbog ovog se radi u Civilnoj zaštiti, ovo je ponos Srpske i svih onih koji su nas poslali na ovu misiju“, rekao je Novitović.

    Novitović je dodao da su sve vrijeme akcije uspijevali da održe komunikaciju sa djevojčicom koja im je davala informacije gdje se nalaze. Dodao je i da je djevojčici tijelo bilo zarobljeno a da su joj ruke i noge bile slobodne.

    “Akcija spasavanja je bila izuzetno teška i naporna. Riječ je o urušenoj zgradi od sedam spratova. Kopali smo nekih pet do šest metara u dubinu“, dodao je Novitović.

    On ističe da se u ovoj akciji pokazalo koliko je bitno da svi rade sinhronizovano jer, kako kaže, sam pojedinac ništa ne bi mogao da uradi.

    Novitović napominje da su imali podršku kolega sa teškom mehanizacijom kao i turskog AFAD-a te prevodioca i ističe da su svi imali jednu želju – da djevojčicu živu izvuku ispod ruševina.

    Kako kaže Novitović, djevojčica je stabilnog zdravstvenog stanja i prevezena je u bolnicu.

    “Želimo joj brz oporavak i nadamo se da ćemo se nekada sresti sa njom“, dodao je Novitović.

    Novitović poručuje da nastavljaju dalje da rade na spašavanju u Kahramanmarašu.

    “Nadam se da će svi izazovi koji su pred nama biti savladani ovako kvaliteteno“, zaključio je Novitović.

  • Cvijanović ponosna na hrabre pripadnike CZ

    Cvijanović ponosna na hrabre pripadnike CZ

    Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović istakla je da je ponosna na hrabre i požrtvovane pripadnike Civilne zaštite Republike Srpske, koji su danas spasili djevojčicu iz ruševina u turskom gradu Kahramanmaraš, ocijenivši da oni, pomažući drugima, predstavljaju Srpsku u najljepšem svjetlu.

    • Na muci se poznaju junaci! Ponosna sam na naše hrabre i požrtvovane pripadnike Civilne zaštite, na njihovu solidarnost i bespoštednu borbu za svaki ljudski život – napisala je Cvijanovićeva na Instagram profilu.

    Zahvalila je pripadnicima Civilne zaštite Republike Srpske što i u ovim teškim i tragičnim okolnostima, pomažući drugima, Republiku Srpsku predstavljaju u najljepšem svjetlu.

    Spasilački tim Civilne zaštite Republike Srpske izvukao je iz ruševina u Kahramanmarašu u Turskoj živu djevojčicu, koja je bila pod ruševinama više od 152 časa.

    Razorni zemljotresi pogodili su Tursku i Siriju u ponedjeljak, 6. februara.

  • Dodik: Cijela Srpska ponosna na vas; U teškim uslovima pokazali ste ogromnu hrabrost

    Dodik: Cijela Srpska ponosna na vas; U teškim uslovima pokazali ste ogromnu hrabrost

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je da je srećan i ponosan na tim spasilaca iz Republike Srpske koji je spasio djevojčicu iz ruševina u turskom gradu Kahramanmaraš.

    Čestitam im na uspjehu. Cijela Srpska je ponosna na njih. U izuzetno teškim uslovima pokazuju ogromnu hrabrost i izlažu svoje živote kako bi pomogli ugroženima – napisao je Dodik na Tviteru.

    Spasilački tim Civilne zaštite Republike Srpske izvukao je danas iz ruševina u Kahramanmarašu živu djevojčicu.

    Vršilac dužnosti direktora Republičke uprave civilne zaštite Milan Novitović izjavio je da je djevojčica locirana u ruševinama višespratnice na čijem raščišćavanju su radili spasioci iz Srpske zajedno sa pripadnicima turske Uprave za katastrofe i vanredne situacije.

    Razorni zemljotresi pogodili su Tursku i Siriju u ponedjeljak, 6. februara.

  • Dodik: Pokrenute su aktivnosti za pomoć stradalim u zemljotresu

    Dodik: Pokrenute su aktivnosti za pomoć stradalim u zemljotresu

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je da je pokrenuo aktivnosti da se zajedno sa domaćim privrednicima prikupi humanitarna pomoć, hrana i sve što je potrebno i narednih dana pošalje narodu u Turskoj i Siriji, za koju je već obezbijeđeno 100.000 KM.

    Dodik je, u retrospektivi protekle sedmice na svom “Instagram” profilu, naveo da su Republiku Srpsku, kao i cijeli svijet, duboko potresle slike stradanja nakon razornog zemljotresa koji je pogodio Tursku prošle sedmice, a u kojem je život izgubio veliki broj ljudi.

    – U ime Republike Srpske odmah sam ponudio podršku i pomoć, nakon čega je naš specijalizovani tim Civilne zaštite otišao u Tursku kako bi pomogao stradalima i pokazao našu solidarnost – naveo je Dodik.

    Predsjednik Srpske je podsjetio da je u protekloj sedmici razgovarao sa direktorom Fonda solidarnosti za dijagnostiku i liječenje oboljenja, stanja i povreda djece u inostranstvu Jasminkom Vučković o aktivnostima koje je Fond realizovao u proteklom periodu, kao i o daljim planovima.

    Dodik je naveo da je sa predsjednikom Unije studenata Republike Srpske Urošem Bjelicom i predsjednikom Studentskog parlamenta u Istočnom Sarajevu Stefanom Slijepčevićem razgovarao o položaju studenata i mladih.

    – Važno je da slušamo glas mladih i probleme s kojima se suočavaju, a rezultat toga je to što danas imamo znatno poboljšan studentski standard – dodao je Dodik.

    Predsjednik Srpske je podsjetio da je u razgovoru sa producentom Sašom Miovčićem izrazio zadovoljstvo što ima priliku da podrži snimanje filma o doktoru Miodragu Laziću.

    On je napomenuo da je imao odvojene sastanke i s ambasadorom Rusije u BiH Igorom Kalabuhovom, ambasadorom Mađarske Kristijanom Pošom, ambasadorom Švedske u BiH Johanom Stromkvist.

    Dodik je naglasio da je s velikim zadovoljstvom prisustvovao potpisivanju ugovora za gradnju nove savremeno opremljene bolnice u Trebinju, u koju će biti uloženo 128 miliona KM, a čije usluge će koristiti i građani susjednih gradova i opština, čime su nastavljena velika ulaganja u zdravstveni sektor.

    – Otvarajući Balkan solar samit u Banjaluci rekao sam da želimo da čujemo mišljenje i prijedloge struke i da se prilagodimo svemu onome što je potrebno kako bismo dalje razvijali naš energetski sektor – naveo je Dodik.

    Dodik je u petak, 10. februara, prisustvovao Svetosavskom balu u bečkoj palati Hofburg, a juče je uručio orden šefu Centra za ginekološku endokrinologiju Univerzitetske bolnice u Beču Peteru Frigu, koji mu je dodijeljen povodom Dana Republike Srpske kao velikom prijatelju srpskog naroda.

  • Dodik: Ponosan sam na sve pripadnike Civilne zaštite Srpske u Turskoj

    Dodik: Ponosan sam na sve pripadnike Civilne zaštite Srpske u Turskoj

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je da je ponosan na pripadnike Civilne zaštite Srpske koji u Turskoj učestvuju u spasavanju i pružanju pomoći narodu te zemlje nakon zemljotresa.

    • Oni svojim radom na zahtjevnim poslovima na kojima su angažovani pokazuju da su obučeni i sposobni da u ovim teškim trenucima pomognu – napisao je Dodik na svom Tviter profilu.
  • Revizija CIK-a: Stranke masovno krše zakon, sumnja se i na utaju poreza

    Revizija CIK-a: Stranke masovno krše zakon, sumnja se i na utaju poreza

    Služba za reviziju političkih partija Centralne izborne komisije BiH utvrdila je da je 70 odsto političkih stranaka kršilo Zakon o finansiranju političkih stranaka i odredbe Izbornog zakona kojima je uređeno finansiranje kampanje.

    Ova praksa, kako ističu stručnjaci, ponavlja se već godinama, međutim problem je što nema adekvatne sankcije. Neplaćanje poreza i doprinosa na isplaćena lična primanja, neprijavljivanje donacija, priloga fizičkih i pravnih lica te finansiranje iz nedozvoljenih izvora, samo su dio onoga što su političke partije radile. Zanimljivo je, nakon što su upozorene na primanje novca iz nedozvoljenih izvora, da su partije te donacije uglavnom vratile.

    Tokom razmatranja Informacije o izvršenom pregledu, kontroli i reviziji finansijskih izvještaja političkih stranaka za 2020. godinu sa nalazima revizije, na sjednici Centralne izborne komisije BiH istaknuto je i da političke partije nisu vodile poslovne knjige u skladu sa računovodstvenim propisima niti su prijavljivale transakcijske račune.

    “Kod sedam političkih partija postoje indicije da su prekršile poreske propise, a pet stranaka je isplaćivalo sredstva koja imaju karakter ličnih primanja, a na njih nisu plaćali poreze i doprinose”, istaknuto je na sjednici CIK-a.

    Zbog ovoga, CIK će obavijestiti poreske uprave u Bosni i Hercegovine, a upoznaće i Upravu za indirektno oporezivanje BiH da su dvije političke partije dobile popust na reklamni materijal od 70, odnosno 97 odsto. Problem je u tome što ti dobavljači nisu obračunali PDV na vrijednost isporučenog materijala, nego na onaj iznos koji je politička partija platila.

    “Predlažemo da se poreske uprave obavijeste o indicijama za prekršaje propisa, a UIO da se obavijesti da je pravno lice koje je isporučilo propagandni materijal prekršilo propise”, istaknuto je na sjednici CIK-a.

    Takođe, naglašeno je da postoji i zakonski osnov za utvrđivanje odgovornosti i sankcionisanja političkih partija, i u tom slučaju neophodno je da CIK provede postupak, pribavi dokaze i izrekne novčane kazne.

    “To je dugogodišnji problem i dugo vremena se govori o izmjeni Zakona o finansiranju političkih partija i tu treba tražiti rješenje. Ima normi u tom zakonu koje nisu jasne i jedan od osnovnih problema je to što Služba za reviziju nema kapaciteta da izvrši kvalitetnu reviziju. Jedno od rješenja trebalo bi da bude da i drugi organi i drugi nivoi učestvuju u kontroli poslovanja političkih partija kao što su poreske uprave”, rekao je Vehid Šehić, bivši predsjednik Centralne izborne komisije BiH.

    Jedan od problema zbog kojih političke partije konstantno krše zakon je upravo nedostatak kapaciteta Službe za reviziju CIK-a, koja poprilično kasni sa svojim nalazima, pa tako u 2023. godini razmatra izvještaje iz 2020. godine.

    “Služba se mora reorganizovati i postaviti tako da radi izvještaje koji se dostavljaju 30 dana nakon objavljivanja rezultata izbora i da izvještaj predoči javnosti”, rekao je Suad Arnautović, predsjednik CIK-a.

    Inače, Služba za reviziju CIK-a revidirala je finansijske izvještaje 183 političke partije.

  • Kalabuhov: Rusija za hitno ukidanje OHR-a

    Ruski ambasador u BiH Igor Kalabuhov izjavio je da Rusija insistira na hitnom zatvaranju OHR-a jer više nije neophodan, a u samovolji Kristijana Šmita, koji nema potvrdu Savjeta bezbjednosti UN, vidi glavni faktor destabilizacije u BiH.

    Kalabuhov je ocijenio neprihvatljivim uplitanje spoljnih igrača u unutrašnje poslove BiH, te istakao da je uvjeren da je Dejtonski mirovni sporazum temelj BiH.

    On je naglasio da Rusija vidi BiH kao prijateljsku zemlju, te da računa na to da će rukovodstvo i ubuduće biti uzdržano u vezi sa antiruskim sankcijama.

    • Okončano je doba dominacije Zapada sa SAD na čelu, karakteristično po jednostranom nametanju ostalom svijetu pravila uz kršenje prava i sloboda pojedinih osoba, organizacija, država, čitavih regiona – ocijenio je Kalabuhov u autorskom tekstu za Glas Srpske.

    On je konstatovao da je trenutno u toku formiranje novog svjetskog poretka.

    • Odnosi između Rusije i Zapada nastavljaju da naglo degradiraju. Faktički je u toku hibridni rat SAD i Evrope protiv Rusije koji su Vašington i njegovi sateliti pripremali više godina – naglasio je Kalabuhov.

    On je naveo da će specijalna vojna operacija, koju je Rusija pokrenula s ciljem zaštite stanovništva sa ruskog govornog područja Donbasa, biće vođena dok se ne ispune postavljeni ciljevi, odnosno potpuno unište izvori prijetnji bezbjednosti Ruske Federacije i njenih građana.

    Kalabuhov je istakao da je uzrok energetske krize u Evropi pogrešna politika zapadnih država u oblasti energetike tokom privrednog obnavljanja u periodu nakon virusa korona, kao i pokušaju Vašingtona i Brisela da “kazne” Rusiju sankcijama i direktnom sabotažom kao što je bio slučaj sa projektima “Sjevernog toka”.

    • Zbog njihovih antiruskih sankcija zemlje koje nemaju vlastite izvore energije nemaju drugog izbora osim da se vrate na energente štetne po ekologiju. Na taj način dijalog o klimatskim promjenama je doživio kolosalan udarac – naglasio je Kalabuhov.
  • Dodik: Ruska diplomatija ponosna na svoju istoriju, vječna zahvalnost ambasadoru Čurkinu

    Dodik: Ruska diplomatija ponosna na svoju istoriju, vječna zahvalnost ambasadoru Čurkinu

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik čestitao je Dan diplomata Ruske Federacije – 10. februar, dan kada je 1802. godine osnovano rusko Ministarstvo inostranih poslova, naglasivši da ruska diplomatija može da bude ponosna na svoju drevnu istoriju čiji se počeci bilježe još početkom 9. vijeka kada je upućena diplomatska misija u Konstantinopolj 838. godine.

    Diplomatska služba je izuzetno značajna i zahtjevna i s toga traži odgovorne i stručne diplomate koji nikada ne smiju da zaborave odgovornost koju imaju pred svojom državom, narodom, tradicijom i svojim interesima. Moraju da budu hrabri, odgovorni i dostojni zvanja diplomate – istakao je Dodik.

    Predsjednik Srpske je naglasio da obilježavanje Dana diplomata doprinosi očuvanju najboljih tradicija Ministarstva inostranih poslova Ruske Federacije, širenju znanja o profesiji i jačanje poštovanja prema diplomatskom radu.

    On je ocijenio da ruske diplomate ispunjavaju osnovna načela diplomatije i nastavljaju tradiciju svojih prethodnika, radeći na dobrobit svoje, ali i zemalja širom svijeta, vodeći mirotvornu politiku s ciljem stabilne budućnosti čovječanstva i poštujući osnovne principe međunarodnog prava i uloge UN, saopšteno je iz Kabineta predsjednika Republike Srpske.

    • Ruska Federacija je bila i ostala sve vrijeme privržena Dejtonskom mirovnom sporazumu, očuvanju mira u BiH i poštovanju osnovnih principa na kojima ona počiva, a to je ravnopravnost dva entiteta i tri konstitutivna naroda. Pri tom, nikada nijedan ruski diplomata u BiH nije preuzeo na sebe ulogu sudije ili mentora – naveo je Dodik.

    Takođe, naglasio je Dodik, Rusija je veoma aktivna u Savjetu bezbjednosti UN u vezi sa svim pitanjima koja se tiču BiH i poštivanja slova Dejtonskog sporazuma, entiteta i konstitutivnih naroda.

    • Rusija, njeno rukovodstvo i diplomate uvijek su radili na poboljšanju i produbljivanju spektra bilateralne saradnje, kako političke, tako i ekonomske, obrazovne, kulturne, sportske, humanitarne – rekao je Dodik.

    Predsjednik Republike Srpske istakao je da je 10. februar i dan koji ne može biti obilježen u Republici Srpskoj a da se srpski narod ne sjeti velikog čovjeka i diplomate Vitalija Čurkina koji je u svojoj bogatoj i uspješnoj diplomatskoj misiji bio prepoznatljiv po tome što se uvijek držao međunarodnog prava, istine i pravde, radeći na učvršćivanju mira, međunarodne saradnje i razvoja političkih i prijateljskih odnosa.

    Dodik je naglasio da Republika Srpska i srpski narod duguju vječnu zahvalnost ruskom ambasadoru Čurkinu koji je na najznačajnijem mjestu na svijetu, Savjetu bezbjednosti UN, rekao i odbranio istinu, pravdu i slobodu.

    • Stavljanjem veta na usvajanje sramne britanske rezolucije o Srebrenici u Savjetu bezbjednosti kojom su htjeli Republiku Srpsku i srpski narod žigosati da su genocidni, Čurkin je učinio istorijsko djelo, jer je spriječio njeno usvajanje, a samim tim i posljedice i breme koje bi srpski narod nepravedno snosio i nosio. To je ono što tom čovjeku daje dodatnu veličinu. Veliki svjetski diplomata pokazao je tada svoje pravdoljublje, nesalomivost i hrabrost – istakao je Dodik.

    U znak zahvalnosti, podsjetio je Dodik, 2017. godine u Istočnom Sarajevu postavljena je spomen-ploča bivšem ruskom ambasadoru pri UN Vitaliju Čurkinu na kojem piše “Hvala za rusko ‘ne'”.

    Ruski praznik Dan diplomata ustanovljen je ukazom predsjednika Ruske Federacije od 31. oktobra 2002. godine povodom 200 godina formiranja Ministarstva inostranih poslova Rusije.

    Dan diplomata simbol je kontinuiteta različitih perioda u istoriji ruske spoljnopolitičke službe i predstavlja neraskidivu vezu među generacijama.

    Na ovaj dan, zaposleni u Ministarstvu inostranih poslova Ruske Fedederacije u znak sjećanja na prethodne generacije službenika otadžbinske diplomatije polažu cvijeće na grobove istaknutih ruskih diplomata, koji su sahranjeni u Rusiji i van nje.

  • Novitović: Specijalistički tim radi u punom kapacitetu – Srpska će ispuniti svoju misiju

    Novitović: Specijalistički tim radi u punom kapacitetu – Srpska će ispuniti svoju misiju

    Naš specijalistički tim za traganje i spasavanje iz ruševina Republičke uprave civilne zaštite već je na terenu, uslovi su izuzetno teški i smatramo da će trajanje akcije spasavanja trajati minimum od tri do šest mjeseci, rekao je vršilac dužnosti direktora Republičke uprave civilne zaštite Milan Novitović.

    Što se tiče našeg tima, oni su već sat i po na terenu, svakog jutra spasilački tim je od 6 časova ujutru na terenu, sve do 19 časova. Izuzetno je teško vrijeme, hladno je, ali smo opremljeni – kaže Novitović.

    Kako ističe, naporno se radi da se ispuni misija Republike Srpske u cilju pomoći turskom narodu.

    • Naš specijalistički tim radi na raščišćavanju i pronalaženju ljudi. Do sada su to bila smrtno stradala lica, ali se nadamo da ćemo pronaći i preživjele. Ukpna šteta je nemjerljiva – ističe Novitović.

    Specijalistički tim Srpske je u punom kapacitetu, ali rade u smjenama. Ogromna je važnost podrška predsjednika i Vlade Srpske, istakao je Novitović za RTRS.

    Svega nedostaje. Pomoć dolazi iz raznih gradova. Veliki je broj nezbinutih ljudi, provode noći na otvorenome, tako se griju – rekao je Novitović.

    Kaže, ovo je nesreća strahovitih razmjera.

    • Kakva je situacija, mi ćemo morati ostati ovdje minimum od tri do šest mjeseci. Ovakva šteta ne može da se riješi za tri mjeseca, ogroman problem nam predstavlja i to što noću može da bude i do minus 20 – naglasio je Novitović.

    Ističe da je misija specijalističkog tima da pruži pomoć ugroženima, ali i da imaju obavezu da vode računa o bezbijednosti svog tima.

    Dodaje da je podrška njihovom timu naroda iz Republike Srpske nemjerljiva.

    • Zamolio bih vas da svim porodicama naših spasioca koji su u akciji u Turskoj, prenesete poruku, da su svi bezbjedni i da će se svi živi i zdravi vratiti svojim domovima – zaključio je Novitović.