Kategorija: Vijesti

  • BiH u EU, CEFTA i EFTA najviše izvezla struje

    BiH u EU, CEFTA i EFTA najviše izvezla struje

    Spoljnotrgovinska razmjena Bosne i Hercegovine s Evropskom unijom, zemljama CEFTA i EFTA, je u prva četiri mjeseca ove godine bila 13,26 milijardi KM i manja je nego u istom periodu prošle godine, pokazuju podaci Spoljnotrgovinske komore BiH.

    Kako se navodi u ovim podacima, koji su ustupljeni “Nezavisnim novinama”, u četiri mjeseca ove godine u ukupnoj razmjeni BiH, EU učestvuje sa 70 odsto.

    “Ukupan obim razmjene s EU je 10,4 milijarde KM i manji je za 287 miliona KM u odnosu na prošlu godinu. U EU je izvezeno robe vrijedne 4,3 milijarde KM, što predstavlja smanjenje od jedan odsto, tako da je u odnosu na prethodnu godinu izvezena gotovo ista vrijednost. Uvezeno je robe u ukupnoj vrijednosti od šest milijardi, što je povećanje od 331 milion KM ili šest odsto u odnosu na isti period prethodne godine. Deficit u razmjeni sa EU iznosi 1,7 milijardi KM, a pokrivenost uvoza izvozom 72 odsto”, stoji u podacima.

    U EU se najviše plasiralo izolovane žice za 213.832.677 KM, električne energije za 200.141.743, te sjedala za 194.177.073 KM.

    S druge strane, iz EU je najviše došlo naftnih ulja za 577.124.183 KM, automobila i drugih motornih vozila za 238.458.196 KM, te kamenog uglja, briketa i sličnih krutih goriva za 145.697.805 KM.

    BiH je sa zemljama CEFTA u četiri mjeseca imala razmjenu od 2,5 milijardi KM i ona je smanjena usljed smanjenja i izvoza i uvoza.

    “Obim razmjene je manji za 58,8 miliona KM. Na tržište CEFTA je izvezeno robe u ukupnoj vrijednosti od 1,1 milijardu KM, što predstavlja smanjenje od 45,6 miliona KM ili četiri odsto. Sa tržišta CEFTA je uvezeno robe u vrijednosti 1,4 milijarde, što je gotovo jednako prošlogodišnjem izvozu za isti period (smanjenje jedan odsto). Deficit u razmjeni sa CEFTOM iznosi 299,4 miliona KM, a pokrivenost uvoza izvozom 78 odsto”, navodi se u podacima.

    Najviše je izvezeno električne energije za 214.484.929 KM, koksa i polukoksa od kamenog ugljena, mrkog ugljena za 98.519.096 KM i mrkog uglja za 68.681.157 KM, dok je uvezeno naftnih ulja za 82.610.358 KM i kukuruza za 42.453.576 KM.

    Sa zemljama EFTA smanjena je razmjena za 156,6 miliona KM i u prva četiri mjeseca ove godine iznosi 366,2 miliona KM.

    “Izvoz je iznosio 182,7 miliona KM i povećan je za 32 miliona KM ili 21 odsto u odnosu na isti period prethodne godine. Uvezeno je robe u vrijednosti od 183,5 miliona KM, što je smanjenje za 188,6 miliona KM ili 51 odsto. Uglavnom sva razmjena se obavlja sa Švajcarskom, tako da je i ovo smanjenje uglavnom povezano sa smanjenjem izvoza u tu zemlju. Deficit iznosi 869.000 KM, a pokrivenost uvoza izvozom 99,5 odsto”, navodi se.

    Izvezeno je električne energije za 86.364.311 KM, ostalog namještaja i njegovih dijelova za 12.624.682, a uvezeno je aluminijuma za 43.599.471 KM i naftnih ulja za 32.089.989 KM.

    Ekonomista Igor Gavran rekao je za “Nezavisne novine” da kada je riječ o padu vrijednosti izvoza, on se dijelom može objasniti i nižim cijenama određenih proizvoda koji se sada jednostavno više ne mogu prodati po ranijim višim cijenama i jednaki obim izvoza ima manju vrijednost.

    “S druge strane, količinsko umanjenje izvoza mogu objasniti akumulirani efekti inflacije koji su iscrpili kupovnu moć i umanjili tražnju na mnogim tržištima, a mjere koje su centralne banke poduzimale protiv inflacije podizanjem kamatnih stopa su djelovale i na usporavanje ekonomskih aktivnosti, što je kombinovano uticalo na smanjenje tražnje i time i količinsko smanjenje našeg izvoza. Slično je i s uvozom kada je riječ o količinama namijenjenim daljoj preradi radi izvoza, te smanjenju tražnje na domaćem tržištu zbog pada kupovne moći”, objasnio je Gavran.

  • Nešić: Nikom ne smije biti ugrožena bezbjednost

    Nešić: Nikom ne smije biti ugrožena bezbjednost

    Ministra bezbjednosti u Savjetu ministara Nenad Nešić izjavio je danas u Sarajevu, povodom prijetnji srpskim poslanicima u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, da bezbjednost BiH ne smije biti ugrožena nikome.

    Odgovarajući na pitanje o dopisu Poslaničkog kluba SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH kojim se traži sprovođenje istrage o ozbiljnosti prijetnje koju je na prethodnoj sjednici Predstavničkog doma predsjedavajući ovog doma Denis Zvizdić uputio srpskim poslanicima, Nešić je novinarima rekao da je dopis uputio direktoru Direkcije za koordinaciju policijskih tijela /Mirsadu/ Viliću koji treba da provjeri te navode.

    • Vjerujem da će gospodin Vilić i Direkcija za koordinaciju policijskih tijela preduzeti odgovarajuće mjere i radnje. Želim da poručim da bezbjednost ne smije biti ugrožena nikome u BiH! – naglasio je Nešić.

    Šef Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu parlamenta BiH Sanja Vulić izjavila je ranije Srni da je Kolegijum Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH djelimično uvažio zahtjeve ovog kluba i preduzeo zatražene mjere obezbjeđenja.

    • Bilo kakvo nepoštovanje u narednom periodu poslanika iz Republike Srpske zahtijevaće nekompromisne mjere. Prijava koju smo podnijeli je u proceduri i formalno-pravno smo učinili sve da osiguramo da se poštuju procedure i dignitet poslanika – naglasila je Vulićeva.

    Direktor Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH Mirsad Vilić odlučio je da danas pojača mjere obezbjeđenja ispred zgrade Parlamentarne skupštine BiH u Sarajevu, gdje se održava sjednica Predstavničkog doma.

    Ranije je Vulićeva uputila inicijativu Nešiću u kojoj traži sprovođenje istrage o prijetanjama srpskim poslanicima koje je predsjedavajući Predstavničkog doma Denis Zvizdić iznio 19. aprila na sjednici ovog doma.

  • Dodik uručio Putinu Orden Republike Srpske na ogrlici

    Dodik uručio Putinu Orden Republike Srpske na ogrlici

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik danas je uručio orden ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu Orden Republike Srpske na ogrlici za naročitu patriotsku brigu i ljubav prema Srpskoj, koji mu je dodijeljen povodom Dana Republike, 9. januara.
    Orden Putinu je i trebalo da bude uručen prilikom njegovog prvog narednog sastanka sa predsjednikom Srpske.

    Dodik je tada rekao da se zahvaljujući poziciji Putina i snazi Ruske Federacije, glas i stav Republike Srpske čuje i uvažava i njena pozicija je očuvana pod naletom međunarodnog intervencionizma.

    Dodik se danas sastao sa ruskom predsjednikom u Moskvi kome je prenio da je Srpska izložena mnogim pritiscima, ali ostaje uporna u svom stavu da ne prati politike koje idu za tim da prebace krivicu samo na jednu stranu u sukobu Ukrajini.

  • Milinović: Zabrinjavajuća količina Mehmedovićevog neznanja o RAK-u

    Milinović: Zabrinjavajuća količina Mehmedovićevog neznanja o RAK-u

    Direktor Regulatorne agencije za komunikacije /RAK/ BiH Draško Milinović izrazio je zabrinutost količinom neznanja o radu Agencije koju je poslanik SDA Predstavničkom domu parlamenta BiH Šemsudin Mehmedović iznio danas na konferenciji za novinare kako bi skrenuo pažnju na sebe i radi prikupljanja sitnih političkih poena.

    Nakon što je Mehmedović rekao da je RAK “postao privatno vlasništvo jednog čovjeka”, Milinović je odgovorio da su Zakonom o komunikacijama jasno definisane i propisane nadležnosti Savjeta RAK-a i generalnog direktora, dok Parlamentarna skupština i Savjet ministara ostvaruju kontrolišu rad Agencije.

    • Sramotno je da višegodišnji političar nema blage veze o radu RAK-a. Prosto ne mogu da vjerujem šta čovjek priča, jer iz njegove izjave mogu zaključiti da stvarno ne zna šta RAK radi i koji je uopšte opseg posla te agencije – rekao je Milinović za Srnu.

    On je napomenuo da je organizacija RAK-a već duže od dvije decenije zasnovana na regionalnim prisustvu u centrima van sjedišta u Sarajevu, odnosno kancelarijama u Banjaluci i Mostaru.

    Milinović je istakao da je svaki put do sada RAK dobio obavezujuću saglasnost Savjeta ministara za utrošak viška prihoda nad rashodima kao i saglasnost na Pravilnik o sistematizaciji radnih mjesta, te u slučaju opremanja regionalnih centara.

    • Agencija se, dakle, blagovremeno obratila svim nadležnim institucijama sa prijedlogom odluke o utrošku viška prihoda nad rashodima da bi na zadovoljavajući način mogao biti riješen dugogodišnji problem neuslovnog smještaja radnika u Sarajevu, Banjaluci i Mostaru o kojem pričam već tri godine – rekao je Milinović.

    Prema njegovim riječima, Zakonom o komunikacijama jasno su propisane procedure po kojima se biraju tijela Agencije i prema tim procedurama su svih prethodnih godina birani članovi Savjeta RAK-a.

    • U tim izborima je učestvovao i Šemsudin Mehmedović. Samo na taj način je zapravo moguće i izabrati članove Savjeta RAK-a – dodao je Milinović.

    Kad je riječ o izvještavanju, Milinović je naglasio da RAK sve izjveštaje o poslovanju i radu, uključujući i finansijske izvještaje Agencija redovno dostavlja svim nadležnim institucijama i njima se uvijek blagovremeno obraća po svim zahtjevima koji podrazumijevaju prethodnu saglasnost.

    • Radnici RAK-a svoje poslove redovno obavljaju i ne obraćaju pažnju na spoljna i zlonamjerna nacionalna prebrojavanja koja najčešće dolaze iz sfere dnevne politike. U ovom trenutku RAK ima najuravnoteženiji i nacionalni i entitetski balans radnika, što u ranijim godinama nije uvijek bio slučaj. Radićemo i dalje na tome – dodao je Milinović.

    Kao “gluposti” je odbacio tvrdnje Mehmedovića o podjeli RAK-a ističući da je to nemoguće, niti postoji plan za tako nešto.

    • Kada je riječ o velikim platama u RAK-u meni je žao što dotični gospodin ima problem i sa elementarim neznanjem o regulatornom dodatku – naveo je Milinović.

    On je pojasnio da bilo koji regulator sistema u kojem se prihodi na godišnjem nivou mjere u milionima ili stotinama miliona maraka s ciljem očuvanja nezavisnosti propisuje regulatorni dodatak, te da je logično da tim malim regulatornim dodatkom izdvoji regulator od korisnika dozvole.

    Milinović smatra da u slučaju da ne postoji regulatorni dodatak Agencija ne bi bila u stanju da zaposli inženjera pripravnika, a kamoli nekog stručnjaka.

    Mehmedović je danas rekao i kako se trenutno u RAK-u provode paralelne aktivnosti.

    • To potkrepljujem tim da je status RAK-a utvrđen zakonom, to je nezavisna agencija – rekao je Mehmedović navodeći da godinama u Savjetu RAK-a nema nijednog Bošnjaka, a ostali su u zajedničkom mandatu posljednjih šest godina.
  • Kajganić: Podignuto više od hiljadu optužnica, presude za 320 osoba

    Kajganić: Podignuto više od hiljadu optužnica, presude za 320 osoba

    Posebno odjeljenje za ratne zločine Tužilaštva BiH tokom dvije decenije rada i postojanja podiglo je optužnice za teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava protiv više od 1.000 pojedinačno optuženih osoba, a na osnovu ovih optužnica do sada je pravosnažno presuđeno više od 320 optuženika, među kojima i šest žena, rekao je glavni tužilac Tužilaštva BiH Milanko Kajganić.

    Izrečeno je više od 3.450 godina zatvorskih kazni, što jasno govori o doprinosu tužilaca i osoblja u borbi protiv nekažnjivosti – rekao je Kajganić koji je u Ljubljani predstavio rad Posebnog odjeljenja za ratne zločine na EU konferenciji o borbi protiv genocida, zločina protiv čovječnosti i ratnih zločina.

    On je naveo i da su se u sudnicama čula svjedočenja više od 13.000 svjedoka, čijim iskazima se dokazivala odgovornost optuženih za ratne zločine u svim krajevima BiH, saopšteno je iz Tužilaštva BiH.

    U saopštenju se dodaje da je istaknuta i regionalna i međunarodna saradnja, koju intenzivno sprovodi ovo tužilaštvo, kao i činjenica da su za više desetina osumnjičenih i optuženih osoba, raspisane međunarodne potjernice, a u proteklih skoro 20 godina, osumnjičeni su u BiH izručivani iz zemalja širom svijeta, uključujući zemlje EU, kao i prekookeanske zemlje.

    Kajganić je najavio nastavak borbe protiv nekažnjenosti ratnih zločina, u saradnji sa partnerskim tužilaštvom pri Međunarodnom rezidualnom mehanizmu za krivične sudove /MRMKS/, uz instrumente regionalne i međunarodne saradnje.

    Konferenciju su organizovali Savjet Evrope, Evropska komisija, Evrodžast i EU Mreža za istraživanje i krivično gonjenje genocida, zločina protiv čovječnosti i ratnih zločina, uz učešće Evropskog komesara za pravosuđe, navedeno je u saopštenju.

  • Karan: Pojačane aktivnosti na suzbijanju dječije pornografije

    Karan: Pojačane aktivnosti na suzbijanju dječije pornografije

    Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan najavio je danas pojačane aktivnosti na suzbijanju krivičnih djela vezanih za dječiju pornografiju.

    Karan je rekao da su među uhapšenima u akciji “Sistem 2023” lica koja su povratnici u vršenju krivičnih djela.

    “Strašno je što su ta lica iskorištavala djecu, maloljetnike za maloljetničku pornografiju i zarađivala od tih materijala. Nadam se da će pravosudne institucije pronaći adekvatan odgovor za ovakve prestupnike”, rekao je Karan danas u Prijedoru.

  • Stevandić pozvao sve diplomate da posjete Spomen-obilježje za 12 beba

    Stevandić pozvao sve diplomate da posjete Spomen-obilježje za 12 beba

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske dr Nenad Stevandić prisustvovao je danas u Banjaluci obilježavanju 31. godišnjice stradanja 12 beba u banjalučkom Kliničkom centru, koje su preminule zbog nedostatka kiseonika.

    Predsjednik Stevandić položio je vijenac na Spomen-obilježju za 12 beba „Život“ i poručio da je stradanje 12 banjalučkih beba 1992. godine zbog nedostatka kiseonika tragedija rata i najveći počinjeni zločin.

    „Stradanje banjalučkih beba nas uči o tome da se stalno borimo za mir i da moramo da imamo vlastite resurse i njegujemo kulturu sjećanja, da se to više nikada i nikome ne ponovi“, poručio je predsjednik Stevandić.

    On je naglasio da je ovaj zločin civilizacijska sramota i da su odluke o životima ovih beba donosili ljudi koji su arogantni, licemjerni i sigurno nikada neće pokazati kajanje.

    „Institucije u kojima su oni bili mogle bi jednoga dana da pokažu izvinjenje i kajanje. Ako neko od diplomata želi da pokaže koliko ga poštujemo u Banjaluci, mogao bi na to poštovanje da nas navede time što će u svoju posjetu uvrstiti i posjetu ovom spomen-obilježju“, poručio je Stevandić.

    Predsjednik Stevandić je izrazio pijetet prema stradalim banjalučkim bebama i pozvao na mir koji je preduslov da se ovako nešto nikada više ne desi.

    Vijenac su položile majke preminulih beba, izaslanici predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i srpskog člana i predsjedavajuće Predsjedništva BiH Željke Cvijanović.

    Ruže je položila i delegacija srpskih predstavnika u institucijama BiH, Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske, Ministarstva porodice, omladine i sporta Srpske, kao i generalni konzul Srbije u Banjaluci Miloš Vujić.

    Počast su polaganjem ruža odali predstavnici Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, koja je organizator ovog obilježavanja, organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata, Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka Oružanih snaga BiH, delegacije gradova Banjaluka i Prijedor, kao i ustanova.

  • Višković: Zločin koji se ne smije zaboraviti i ne može oprostiti

    Višković: Zločin koji se ne smije zaboraviti i ne može oprostiti

    Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković poručio je danas u Banjaluci na obilježavanju 31 godine od smrti 12 banjalučkih beba zbog nedostatka kiseonika 1992. godine da se ovaj zločin nikada ne smije zaboraviti i da se ne može oprostiti.

    Ne možemo zaboraviti ovaj zločin, zato se na ovom mjestu svake godine okupljamo da se na njega podsjetimo, rekao je Višković novinarima nakon što je položio ružu na spomenik 12 beba na Novom banjalučkom groblju.

    Višković je rekao da su svjetski moćnici zaslužili kaznu za ovaj zločin jer je kiseonik tada mogao da bude dopremljen kopnenim putem u Banjaluku, a mogao je da bude organizovan i humanitarni let, te naglasio da Republika Srpska nema mehanizam da takvima sudi ovozemaljskim zakonima.

    On je napomenuo da isti ti nalogodavci, koji su tada zabranili da u Banjaluku dođe kiseonik, koji je bio spas za ovu djecu, i danas rade gotovo identične stvari.

    Isti ti nalogodavci danas napadaju Republiku Srpsku na koji god način mogu – uslovljavajući, zabranjujući, onesposobljavajući – rekao je Višković.

    Služenjem parastosa, prisluživanjem svijeća i polaganjem ruža na spomenik 12 beba na Novom banjalučkom groblju danas je počelo obilježavanje 31 godine od smrti 12 beba u Kliničkom centru u Banjaluci zbog nedostatka kiseonika.

    Odlukom Savjeta bezbjednosti UN u maju i junu 1992. godine bili su zabranjeni međunarodni letovi, čak i oni sa bocama kiseonika iz Beograda za Banjaluku, zbog čega je preminulo 12 tek rođenih beba koje su bile u inkubatorima.

    Vojska Republike Srpske je nakon ovog tragičnog događaja probila koridor u Posavini i oslobodila pravac prema granici sa Srbijom, koji su do tada blokirale muslimanske i hrvatske snage.

    Kao datum obilježavanja ovog događaja uzima se 22. maj, jer je na taj dan 1992. godine, zbog nedostatka kiseonika, umrla prva od 12 beba, a ostale su preminule do 19. juna te godine.

  • Cvijanovićeva poručila da bol ni nakon 31 godinu ne jenjava

    Cvijanovićeva poručila da bol ni nakon 31 godinu ne jenjava

    Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović izjavila je da je 22. maj jedan od najtužnijih dana u istoriji Republike Srpske i nacionalna tragedija koja će zauvijek biti urezana u kolektivno pamćenje našeg naroda.

    Cvijanovićeva je navela da se na današnji dan, kada je preminula prva od 12 zvjezdica, sjećamo nevinih beba koje su 1992. godine stradale u banjalučkom porodilištu usljed nedostatka kiseonika.

    – Saosjećajući sa bolom njihovih porodica i bližnjih, koji ne jenjava ni nakon 31 godinu, iznova se pitamo koje su granice zla svjetskih moćnika koji nisu dozvolili da se neophodni kiseonik dopremi u banjalučko porodilište – naglasila je Cvijanovićeva.

    Ona je istakla da su upravo nečinjenjem počinili najstrašniji zločin, uskrativši pravo na dah i život novorođenim bebama.

  • U Banjaluci obilježena 31 godina od smrti 12 beba

    U Banjaluci obilježena 31 godina od smrti 12 beba

    U Banjaluci je danas obilježena 31 godina od smrti 12 beba u banjalučkom Kliničkom centru, koje su preminule zbog nedostatka kiseonika.
    Na Spomen-obilježju za 12 beba “Život” položeni su vijenci i cvijeće. Prethodno je položeno cvijeće na Novom groblju. Služen je i parastos.

    Smrt 12 banjalučkih beba je zločin koji se ne može ni zaboraviti ni oprostiti, izjavio je predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković na obilježavanju 31 godine od smrti 12 banjalučkih beba zbog nedostatka kiseonika 1992. godine.

    “Zato se na ovom mjestu svake godine okupljamo da se podsjetimo na ovaj zločin. Svjetski moćnici su zaslužili kaznu za ovaj zločin, jer je kiseonik tada mogao da bude dopremljen kopnenim putem u Banjaluku, a mogao je da bude organizovan i humanitarni let”, naglasio je Višković.

    Istakao je da “Republika Srpska nema mehanizam da takvima sudi ovozemaljskim zakonima”.

    “Isti ti nalogodavci koji su tada zabranili da u Banjaluku dođe kiseonik, koji je bio spas za ovu djecu, i danas rade gotovo identične stvari. Isti ti nalogodavci danas napadaju Srpsku na koji god način mogu – uslovljavajući, zabranjujući, onesposobljavajući”, upozorio je Višković.

    Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović izjavila je da je 22. maj jedan od najtužnijih dana u istoriji Republike Srpske i nacionalna tragedija koja će zauvijek biti urezana u kolektivno pamćenje našeg naroda.

    Cvijanovićeva je navela da se na današnji dan, kada je preminula prva od 12 zvjezdica, sjećamo nevinih beba koje su 1992. godine stradale u banjalučkom porodilištu usljed nedostatka kiseonika.

    “Saosjećajući sa bolom njihovih porodica i bližnjih, koji ne jenjava ni nakon 31 godinu, iznova se pitamo koje su granice zla svjetskih moćnika koji nisu dozvolili da se neophodni kiseonik dopremi u banjalučko porodilište”, naglasila je Cvijanovićeva.

    Ona je istakla da su upravo nečinjenjem počinili najstrašniji zločin, uskrativši pravo na dah i život novorođenim bebama.

    “Naša najsvetija dužnost je da nikada ne zaboravimo njihovu nevinu žrtvu, koja je ugrađena u temelje Republike Srpske, ali i da čuvamo Republiku koja je jedini garant naše slobode i opstanka na ovim prostorima.

    Moleći se za naših 12 zvjezdica, kao i za Slađanu Kobas koja je od posljedica nedostatka kiseonika naknadno preminula, molimo se da se ovakva tragedija nikada i nikome na svijetu ne ponovi”, poručila je Cvijanovićeva. Odlukom Savjeta bezbjednosti UN u maju i junu 1992. godine bili su zabranjeni međunarodni letovi, čak i oni sa bocama kiseonika iz Beograda za Banjaluku, zbog čega je preminulo 12 tek rođenih beba koje su bile u inkubatorima.

    Vojska Republike Srpske je nakon ovog tragičnog događaja probila koridor u Posavini i oslobodila pravac prema granici sa Srbijom, koji su do tada blokirale muslimanske i hrvatske snage.

    Kao datum obilježavanja ovog događaja uzima se 22. maj, jer je na taj dan 1992. godine, zbog nedostatka kiseonika, umrla prva od 12 beba, a ostale su preminule do 19. juna te godine