Kategorija: Vijesti

  • U Novom Gradu redovne mjere zaštite od poplava; Slijedi procjena štete

    U Novom Gradu redovne mjere zaštite od poplava; Slijedi procjena štete

    U Opštini Novi Grad ukinuta je vanredna situacija koja je bila proglašena zbog poplava koje su nastale usljed obilnih padavina. Načelnik Miroslav Drljača rekao je da su sada na snazi redovne mjere zaštite od poplava.

    Istakao je da se voda se povukla za 89 cenimetara.

    • Nismo imali posebnih akcija na terenu tokom noći – rekao je Drljača u našem Јutarnjem programu.

    Naveo je da imaju 166 prijava za oštećena koja su nastala zbog poplava.

    • Najteža su oštećena ulazak vode u stambene prostore, ukupno 61 prijava – naveo je Drljača.

    Istakao je da imaju 25 prijava za klizišta.

    • Ne mislimo da su ovo konačni brojevi. Sada slijedi procjena štete – zaključio je Drljača.
  • Una se povlači; Centar Kostajnice odbranjen od poplava

    Una se povlači; Centar Kostajnice odbranjen od poplava

    Una se počela povlačiti i uspjeli smo da sačuvamo centar Kostajnice od poplave, izjavio je načelnik oštine Kostajnica Nikola Јanjetović, gostujući u Јutarnjem programu RTRS.

    Јanjetović je rekao da je noć protekla radno.

    • Sad nam je plan da izbacimo vodu iz poplavljenih kuća, da se one očiste, dezinfikuju i obezbijede. Imamo dovoljno pumpi na terenu – poručio je Јanjetović.

    On je napomenuo da je potrebno u budućnosti raditi na projektu i napraviti barijeru kako bi se Kostajnica odbranila od poplava.

  • Studenti ETF-a iz Banjaluke izradili prvi čip u BiH

    Studenti ETF-a iz Banjaluke izradili prvi čip u BiH

    Prvi čip u BiH, koji su izradili studenti Elektrotehničkog fakulteta (ETF) u Banjaluci, predstavljen je danas nakon nekoliko godina rada na ovom projektu, a iako nije rađen u komercijalne svrhe, njegova cijena na tržištu bi iznosila i do 30.000 evra.
    Aleksandar Pajkanović, docent na ETF-u, koji predaje nekoliko predmeta u domenu razvoja čipova na Katedri za elektroniku, istakao je da je CMOS tehnološki proces najsofisticiranija tehnologija koja postoji na svijetu, a da je komercijalno dostupna, te da su oni ovladali njome i demonstrirali je realizacijom čipa.

    “Posebno je važno istaći da je ova tehnologija važna kao strateški resurs, vojno i industrijski, te u visokoškolskom obrazovanju, a najvažnije je da se na ovaj način stavljamo u rang svjetskih univerziteta koji se bave izučavanjem ove oblasti. Uobičajeno je da se realizacija čipova radi na doktorskim studijima, a mi smo uz velike napore to uspjeli sa studentima treće godine. Ovaj čip nije namijenjen komercijalizaciji, jer smo ga razvijali da bismo demonstrirali sposobnost i vlast nad takvom naprednom tehnologijom”, naglasio je Pajkanović i dodao da su uložili beskonačno mnogo truda, rada, znoja za njegovu izradu.

    “Ono što se može izmjeriti je da je kompanija iz Beča donirala sredstva u vrijednosti oko 5.000 evra. Čip ne bi mogao da završi na tržištu jer je proizveden pod određenim klauzulama, ali kvadratni milimetar silicijuma pod povlaštenim uslovima za univerzitete, pod kojima smo mi fabrikovali, je reda veličine oko 4.000 evra, a za ovako malo stariju tehnologiju industrijska vrijednost je reda veličine 20.000 do 30.000 evra”, pojasnio je Pajkanović.

    Vanja Žerić, bivši student ovog fakulteta koji je slušao predmet na kojem su radili čip još 2019. godine, kaže da se ideja da počnu raditi na čipu koji će se možda nekad i fabrikovati rodila kod profesora Aleksandra Pajkanovića.

    “Svima je ta ideja bila odlična i rado smo prihvatili da radimo tome. U pitanju su bila dva čipa, jedan je regulator napona koji ima mogućnost da stabilizuje napon 1,8 i 3,3 volta, dok je drugi bio oscilator, koji je radio drugi tim. Dva mjeseca smo radili šemu, a kasnije smo, zajedno sa profesorom, uklapali ta dva kola u jedan čip da bi se moglo fabrikovati i konačno smo uspjeli u tome”, rekao je Žerić.

    Kako kaže, od 2016. godine, kada su upisali fakultet, počeli su raditi na tome, jer je, ističe, trebalo steći znanje da bi mogli početi sa realizacijom.

    “S obzirom na to da je mala serije izrade, moja procjena je da bi taj čip mogao koštati između 25.000 i 30.000 evra”, rekao je Žerić.

    I Dejan Gutić, apsolvent na ETF-u, kaže da je to bilo nešto novo za njih, ali i profesore, jer to nije bila obična laboratorijska vježba.

    “Mi smo tako ni iz čega napravili nešto veliko. Ovdje smo prvo radili projekat simulaciju, gdje smo verifikovali da prije izvedbe u fabrici to radi kako treba. Ukoliko bismo nešto ovako pokrenuli ovdje, zaista bi mnogo značilo za BiH, ali i cijeli region”, kazao je Gutić i dodao da se čip ne može koristiti u komercijalne svrhe, već je njegova namjena da studenti nauče kako radi.

    Da je ovo veoma značajno za fakultet, ističe i Zoran Đurić, dekan ETF Banjaluka.

    “To je jedan od dokaza da ono što radimo na fakultetu ima smisla i da daje dobre rezultate. Naši studenti su prethodne dvije godine ostvarili značajne rezultate na različitim takmičenjima, a neke od kolega koje su učestvovale na izradi čipa su bile na tim takmičenjima. Fakultet se trudi da realizuje zanimljive projekte, ali nam nedostaje podrška države. Većina projekata je realizovana samoinicijativno, tako da bi nam trebala mnogo veća podrška da bismo radili na ozbiljnijim stvarima”, kazao je Đurić.

    Što se tiče inovacija, kako kaže, trenutno rade nešto novo i ideja je da na globalno tržište izađe potpuno novi proizvod, ali još uvijek ne može o tome govoriti, prenose Nezavisne.

  • I stranke iz Republike Srpske šalju autobuse za Vučićev kontramiting

    I stranke iz Republike Srpske šalju autobuse za Vučićev kontramiting

    Predsednik Srbije Aleksandar Vučić za 26. maj zakazao je veliki miting kao odgovor na proteste koje su organizovali nezadovoljni građani i opozicija. Na skup u Beogradu, za koji su u toku velike pripreme jer se očekuje da bude jedan od najvećih političkih skupova u Srbiji spremaju se i stranke u BiH, konkretno iz Republike Srpske.

    Prema saznanjima portala Klix.ba članstvo Ujedinjene Srpske već je krenulo da se samoorganizuje za odlazak u Beograd i podršku Aleksandru Vučiću. „Članstvo, koje ima dvojna državljanstva BiH i Srbije, se samoinicijativno organizovalo i već se priprema, vrši pritisak na rukovodstvo da logistički podrži put, tako da će stranka u tom smislu podržati svoje članstvo. Ističem da na skupu neće biti obeležja Ujedinjene Srpske, već se radi o patriotskoj podršci“, rekao je Nenad Stevandić za Klix.ba, predsednik US-a.

    Na pitanje da li i on ide u Beograd, kazao je da će sigurno otići ukoliko bude na Balkanu.

    Za sada nije poznato kakva je situaciju u ostalim strankama sa sjedištem u Banjaluci, ali je za očekivati da će sve imati svoje članove u Beogradu.

  • Novi Grad ukinuo vanrednu situaciju

    Novi Grad ukinuo vanrednu situaciju

    U Novom Gradu ukinuta je vanredna situacija koja je bila proglašena zbog poplava koje su nastale usljed obilnih padavina, rekao je Srni vršilac dužnosti direktora Republičke uprave Civilne zaštite Milan Novitović.

    Novitović je rekao da je vanredna situacija u Kozarskoj Dubici još na snazi i da je odluka o ukidanju na opštinskom štabu Civilne zaštite.

    On je rekao da je u opadanju nivo vodostaja i rijeke Une i rijeke Sane, te da se prati vodostaj Save zbog najave moćgućeg povećanja dotoka vode prema Gradišci i Srpcu.

  • Dodik: Institucije već preduzele aktivnosti kako bi šteta od poplava bila sanirana

    Dodik: Institucije već preduzele aktivnosti kako bi šteta od poplava bila sanirana

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da su institucije već preduzele aktivnosti kako bi šteta od poplava bila sanirana i kako bi na ugrožena područja bila upućena neophodna pomoć.

    • Danas sam razgovarao s načelnicima opština Novi Grad, Kostajnica i Kozarska Dubica. Obavijestili su me o stanju na poplavljenim područjima, kao i o nastaloj šteti – objavio je Dodik na Tviteru.
  • Nestalo freona koji rashlađuje političare

    Rashladne mašine u zgradi parlamenta BiH u Sarajevu za hlađenje koriste freon R11 koji je zabranjen za upotrebu u Evropskoj uniji, te se više ne proizvodi niti se može nabaviti u prodaji.
    Navedeno je to u Prijedlogu odluke o odobravanju višegodišnjeg projekta “Zamjena sistema klimatizacije u zgradi Parlamentarne skupštine BiH”.

    Planirano je da se ova odluka realizuje od ove do 2025. godine, a za to bi trebalo da se potroši 3.065.000 KM.

    Za tekuću godinu već je u budžetu Službe za zajedničke poslove institucija BiH odobreno 1.065.000 maraka, a preostala dva miliona trebalo bi da budu obezbijeđena 2024. i 2025. godine.

    U prijedlogu se, između ostalog, navodi da su dvije postojeće rashladne mašine u objektu Parlamentarne skupštine BiH stare oko 40 godina, kao i ostala prateća oprema za upravljanje, distribuciju vazduha i tople, odnosno hladne vode kroz objekat.

    “Održavanje te opreme je u posljednje vrijeme onemogućeno jer se više ne proizvode niti se za njih mogu nabaviti rezervni dijelovi za održavanje, koji se takođe ne proizvode”, navedeno je u prijedlogu.

    Freon je, dakle, nemoguće nabaviti u prodaji, ali to nije jedini problem, jer je ljeto na pragu.

    “Služba trenutno raspolaže minimalnim zalihama freona R11 koji mašine kao rashladni medij koriste za hlađenje objekta. Tim rashladnim mašinama hladi se kompletan objekat Parlamentarne skupštine BiH, uključujući, pored kancelarijskih prostora, hlađenje i ventilaciju sala za sastanke, kuhinja i restorana”, navodi se u prijedlogu odluke. Problemi su se nagomilali, a jedan od njih je i to što je kapacitet rashladnih mašina 2 x 1000 kW, te one, kako se dodaje, s obzirom na instalisani kapacitet i koeficijent iskorištenja, troše veliku količinu električne energije kao energent, za razliku od novih rashladnih mašina koje bi za isti učinak hlađenja koristile i do 30 odsto manje struje.

    “U objektu je takođe instalisan veliki broj cirkulacionih pumpi. Postojeće pumpe rade na on/off sistemu. U toku rada koriste maksimalnu snagu bez mogućnosti podešavanja i vođenja kapaciteta rada prema termotehničkim uslovima objekta. Novoprojektovane cirkulacione pumpe su u izvedbi elektronskih cirkulacionih pumpi koje mogu da rade kaskadno, odnosno da rade sa kapacitetom od pet odsto do 100 odsto zavisno od potrebih temperaturnih uslova u objektu i na taj način štede značajnu količinu električne energije”, navodi se u obrazloženju odluke.

    Služba za zajedničke poslove institucija BiH tvrdi da, s obzirom na dotrajalost, ova oprema u posljednje vrijeme ne može da postigne potrebni učinak hlađenja te se u vrijeme održavanja sjednica u salama objekta Parlamentarne skupštine BiH, gdje je prisutan veliki broj osoblja, dešavaju česta pregrijavanja sala (do 26 stepeni Celzijusovih), te pregrijavanja radnih prostorija (kancelarija).

    “Na to imamo česte prigovore, te reagovanja i zahtjeve poslanika i zaposlenika za pojačanom klimatizacijom, a koju postojeće rashladne mašine ne mogu da postignu”, tvrde iz Službe.

    U toku 2019. i 2020. godine Služba je putem projektantske kuće izradila tehničku dokumentaciju, odnosno projekat za zamjenu rashladnih mašina i opreme. Ukupna procijenjena vrijednost projekta je, ističe se, oko 3.065.000 KM.

    Projekat je, ocijenjeno je, kompletan, te bi mogao da se realizuje kroz jedan ugovor u tri faze kao višegodišnje.

    “Radovi na zamjeni prve i druge faze morali bi da se izvode u kontinuitetu, nakon završetka sezone hlađenja, od oktobra 2023. godine pa do maja 2024. godine, odnosno do početka sistema hlađenja. Treća faza mogla bi da bude sa vremenskim razmakom od prve dvije i mogla bi da se realizuje nakon završetka sistema hlađenja i prelazak na sistem grijanja”, ističe se u prijedlogu. Otvoreno je upozoreno da je jedan od rizika nerealizacije ovog projekta to da, zbog nemogućnosti nabavke rezervnih dijelova i rashladnog medija (freon R11), “postoji velika vjerovatnoća da dođe do zastoja u radu sistema klimatizacije u objektu Parlamentarne skupštine BiH”.

    “U vrijeme sve veće potražnje i poskupljenja energenata, kako na svjetskom tržištu tako i kod nas, nastavkom korištenja postojećih rashladnih mašina i pumpi trošiće se znatno veća količina električne energije nego što bi se za isti učinak hlađenja trošilo sa novim sistemom hlađenja”, navodi se u prijedlogu.

    Nije ni to sve, već, kako je upozoreno, prestankom rada ili nemogućnosti postizanja projektovanih temperaturaturnih uslova rada smanjuje se efikasnost rada, “radni učinak zaposlenih te odlazak određenog broja radnika i državnih službenika na bolovanja”.

    “Zbog nemogućnosti postizanja projektovanih temperaturnih uslova rada u skladu sa Zakonom o zaštiti na radu, u slučaju narušavanja zdravlja uposlenika i državnih službenika postoji mogućnost pokretanja tužbi protiv poslodavca, u ovom slučaju Savjeta ministara BiH”, naveli su iz Službe.

    Podsjetimo, kako su “Nezavisne novine” pisale na kraju 2021. godine, Služba za zajedničke poslove institucija BiH predložila je tada Savjetu ministara BiH da donese odluku o zamjeni sistema klimatizacije u zgradi Parlamentarne skupštine BiH, s tim što je tada predloženo da to, u tri godine, košta ukupno 1,2 miliona KM, pišu Nezavisne.

  • Savjet ministara BiH imenuje Tegeltiju na čelo UIO

    Savjet ministara BiH imenuje Tegeltiju na čelo UIO

    Zoran Tegeltija ministar finansija i trezora BiH trebalo bi da bude imenovan za direktora Uprave za indirektno oporezivanje BiH na današnjoj sjednici Savjeta ministara BiH, saznaju „Nezavisne“ u Savjetu ministara.

    Prema našim saznanjima imenovanje Tegltije uvršteno je na dnevni red sjednice koja je u toku i nije jedino koje će se desiti danas nego će na nove direktorske pozicije biti postavljeni i čelnici nekih drugih institucija u BiH.

    Inače, Tegeltijno imenovanje izazvalo je posebno interesovanje u javnosti jer na čelo UIO dolazi sa mjesta ministra finansija i trezora BiH.

    Tokom konkursne procedure, pojedinci su osporavali imenovanje Tegeltije, međutim u Savjetu ministara BiH smatraju da nije bilo smetnji da on bude imenovan, zbog čega su ga i stavili na dnevni red i to nakon što su stigli rezultati konkursa koje je sproveo Upravni odbor UIO.

    U Savjetu ministara BiH su nam rekli da ne postoje smetnje da Tegelltija nakon što podnese ostavku predsjedavajućoj Savjeta ministara BiH Borjani Krišto bude razrješen dužnosti jer ta odluka ne ide dalje u parlamentarnu proceduru.

    Nakon što bude usvojena ostavka Tegeltije, novi ministar imenuje se u Predstavničkom domu nakon što ga predloži predsjedavjuća Savjeta ministara, a prijedlog njoj dostavlja partija kojoj je pripala ta pozicija, u ovom slučaju to je SNSD.

    U ovoj stranci još nisu precizirali ko bi mogao da zamjeni Tegeltiju na čelu Ministarstva finansija i trezora BiH, a spekulisalo se sa nekoliko imena.

  • Vrh vodenog talasa Save na području Gradiške očekuje se sutra

    Vrh vodenog talasa Save na području Gradiške očekuje se sutra

    Očekuje se da će vodostaj Save u Gradišci dostići kotu redovne odbrane od poplava tokom dana, a vrh vodenog talasa rijeke Save na tom području očekuje se sutra, saopšteno je iz Јavne ustanove “Vode Srpske”.

    Vodostaj rijeke Save je u porastu na svim vodomjernim stanicama u Republici Srpskoj, Gradišci, Srpcu, Rači, sa tendencijom daljeg blagog rasta.

    Nizvodno od Gradiške očekuje se dalji blagi rast vodostaja rijeke Save, ali maksimalno do kota redovne odbrane od poplava.

    U opadanju su vodostaji rijeka Vrbas, Vrbanja, Pliva, Ribnik, Gomjenica, Ukrina, Usora.

    Vodostaji rijeka Bosna i Drina su u stagnaciji, dok je situacija u slivu rijeke Trebišnjice stabilna.

    Vodostaji rijeka Une i Sane u Republici Srpskoj i dalje su visoki, ali u opadanju.

    Vodostaj rijeke Une u Novom Gradu iznosi 519 centimetara, što je iznad kote vanredne odbrane od poplava, sa tendencijom daljeg opadanja vodostaja.

    Vodostaj rijeke Sane u Prijedoru iznosi 421 centimetar, što je iznad kote redovne odbrane od poplava, sa tendencijom daljeg opadanja vodostaja.

    Prema rješenju Јavne ustanove “Vode Srpske” na snazi su mjere vanredne odbrane od poplava u Republici Srpskoj za poplavno područje Dubičke ravni.

  • Vodostaji u Srpskoj u opadanju

    Vodostaji u Srpskoj u opadanju

    Većina vodostaja u Republici Srpskoj i dalje je iznad redovne kote odbrane od poplava, ali su riječni tokovi u opadanju.

    Iz “Voda Srpske” saopšteno je da su jutros u devet časova, vodostaji rijeka Une i Sane i dalje visoki, ali u opadanju.

    “Na vodomjernoj stanici u Novom Gradu izmjeren je vodostaj rijeke Une od 519 cm, što je vrijednost još uvijek iznad kote vanredne odbrane od poplava, sa tendencijom daljeg opadanja vodostaja”, rečeno je iz “Voda Srpske”.

    Dalje navode da je na vodomjernoj stanici u Prijedoru izmjeren vodostaj rijeke Sane od 421 cm, što je takođe iznad kote redovne odbrane od poplava, ali i sa tendencijom daljeg opadanja vodostaja.

    “U opadanju su i vodostaji rijeka Vrbas, Vrbanja, Pliva, Ribnik, Gomjenica, Ukrina, Usora. Vodostaji rijeka Bosna i Drina takođe su u stagnaciji. Situacija u slivu rijeke Trebišnjice je stabilna”, rečeno je iz ovog preduzeća.

    Sa druge strane, vodostaj rijeke Save je u porastu na svim vodomjernim stanicama u Republici Srpskoj (Gradiška, Srbac, Rača) i sa tendencijom daljeg blagog rasta.

    Vrhunac vodostaja, kako navode iz “Voda Srpske”, očekuje se do petka.

    “Prema rezultatima prognoznih modela, očekuje se da će vodostaj rijeke Save u Gradišci dostići kotu redovne odbrane od poplava tokom današnjeg dana, a vrh vodenog talasa rijeke Save na tom području očekuje se u petak 19. maja. Nizvodno od Gradiške očekuje se dalji blagi rast vodostaja rijeke Save ali maksimalno do kota redovne odbrane od poplava”, pojasnili su iz “Voda”.

    Prema rješenju Javne ustanove „Vode Srpske“, trenutno su i dalje na snazi mjere vanredne odbrane od poplava u Republici Srpskoj za poplavno područje Dubičke ravni (sektori I, II, III i IV).