Kategorija: Vijesti

  • U planu linija Banjaluka – Istanbul

    U planu linija Banjaluka – Istanbul

    Prema podacima “Aerodroma Srpske” od januara do aprila prevezeno je oko 140.500 putnika i taj podatak znači da je zabilježen znatno veći broj letova u odnosu na prošlu godinu, rekla je v.d. direktor ovog preduzeća Natalija Trivić.
    Trivićeva je navela da u toku zimskog perioda sa banjalučkog aerodroma najviše letova ima za zemlje Evropske unije i da su već od maja uspostavljeni čarter letovi za egzotične destinacije.

    “Počeli su čarter letovi za Hurgadu, Tursku, Tunis, a od ove godine uspostavljeni su letovi i za Atinu. Broj čarter letova su povećani tokom ljetnih mjeseci”, istakla je Trivićeva gostujući u Јutarnjem programu RTRS-a.

    Govoreći o eventualnom ukidanju linija ona je istakla da Aerodrom Srpske nije dobio zvaničan podatak o otkazivanju pojedinih linija.

    “Nismo dobili zvaničan podatak za otkazivanje nikakvih letova i u ovom momentu našim putnicima su i dalje na raspolaganju svi letovi”, istakla je Trivićeva.

  • Đoković: Stojim iza podrške Kosovu, opet bih uradio isto

    Đoković: Stojim iza podrške Kosovu, opet bih uradio isto

    Najbolji srpski teniser Novak Đoković izjavio je u Parizu da bez zadrške stoji iza poruke “Kosovo je srce Srbije! Stop nasilju” koju je napisao na kameri poslije pobjede u prvom kolu Rolan Garosa, da ne zna da li će biti kažnjen, ali da bi opet ponovio isto.

    “Nisam političar i nemam nameru da ulazim u političke debate. Mnogo me boli kao Srbina to što se događa na Kosovu, naši ljudi su proterani iz opština. Najmanje što sam mogao da uradim je ovo. Osećam odgovornost kao javna ličnost i sin čoveka koji je rođen na Kosovu, osećam potrebu da pokažem podršku i celoj Srbiju. Ne znam šta budućnost donosi za srpski narod i Kosovo, ali je vrlo potrebno da se pokaže podrška”, rekao je Đoković na konferenciji za novinare u Parizu poslije pobjede nad Aleksandrom Kovačevićem

    Na pitanje da li će biti kažnjen, Đoković kaže da nema odgovor, ali ističe da je Kosovo srpsko ognjište i uporište.

    “Ne znam šta će biti, znam da je bilo primedbi internacionalnih novinara, da li će me kazniti. Nemam zadrške, opet bih ponovio isto”, poručio je Đoković.

    On je naglasio da je uvijek u javnosti iskazivao da je protiv ratova i bilo kakvog konflikta, ali da je ova situacija sa Kosovom presedan po povelji UN i svih prava.

    “Jako mi je žao što smo u situaciji u kojoj se nalazimo. Kosovo je naše ognjište, naše uporište, najveća bitka se tamo desila, najvažniji manastiri se nalaze tamo. Mnogo razloga postoji, a pogotovo zato što je to istina”, zaključio je Đoković.

    U Zvečanu su danas popodne pripadnici ROSU jedinice i Kfora bacili šok bombe i suzavac na okupljene Srbe koji su se protivili ulasku u zgradu opštine nelegalnog gradonačelnika izabranog na izborima koje su Srbi bojkotovali. Srbi su uzvratili kamenicama, flašama i drugim predmetima.

    Povrijeđeno je pedesetak Srba, kao i mladić koji je zadobio prostrelne rane u predjelu pojasa.

  • Banjalučki aerodrom o smanjenju linija

    Banjalučki aerodrom o smanjenju linija

    Međunarodni aerodrom Banjaluka ima potpisane ugovore sa avio-kompanijama “Vizer”, “Rajaner” i “Er Srbija” do proljeća 2024. godine, rečeno je Srni u preduzeću “Aerodromi Republike Srpske”.
    Sa aerodroma trenutno saobraćaju redovni letovi kompanije “Vizer” za Dortmund, Bazel Mulhaus, Malmo, Stokholm Skavsta i Hamburg, “Rajaner” leti do Brisela, Geteborga, Memingema, Beča i Berlina, Stokholm Arlanda i Nirnberga, a “Er Srbija” do Beograda.

    Iz “Aerodroma” su podsjetili da je ljetna sezona letenja rezervisana za čarter letove i da su prvi put sa banjalučkog aerodroma mogući letovi ka Tunisu-Nouvelair-Monasteri.

    Er Kairo leti za Hurgadu, Er Montenegro za Tivat, Fribrd za Antaliju, te Aegean u Atinu”, naveli su iz “Aerodroma”.

    Iz ovog preduzeća su napomenuli da avio-kompanije zadržavaju pravo izmjene reda letenja i cijena karata.

    Iz “Aerodroma” napominju da red letenja avio-kompanije objavljuju sezonski, odnosno postoje zimski i ljetni red letenja, dok periodično neke od letova suspenduju, a neke povećaju brojem operacija.

    Danas se pojavila informacija da avio-kompanije, sa kojima banjalučki Aerodrom ima odličnu saradnju, “umanjuju broj avio-linija”.

  • Američki bombarderi sutra nadlijeću BiH

    Američki bombarderi sutra nadlijeću BiH

    Na nebu iznad Sarajeva će sutra biti dva američka bombardera B-1B Lancer, saopšteno je iz Američke ambasade u Sarajevu.

    Uutorak, 30 maja, dva B-1B Lancer bombarder Vazduhoplovnih snaga SAD (USAF) obaviće niski prelet iznad Sarajeva i drugih gradova u BiH kao znak čvrstog partnerstva između Sjedinjenih Država i Oružanih snaga BiH (OSBiH) i naše trajne posvećenosti suverenitetu, teritorijalnom integritetu i multietničkom karakteru BiH stoji u saopštenju Ambasade, prenosi Bosnainfo.

    Inače, radi se o posljednjem tipu aviona u sastavu USAF koji ima promjenjivu geometriju krila, odnosno koji može uvući i raširiti krila. Raspon raširenih krila je 41,8 metara, a uvučenih 24,1 metar. B-1B Lancer bombarderi su u upotrebi od 1986. godine u sastavu USAF.

    Radi se o nadzvučnom avionu, čija maksimalna brzina iznosi oko 1,3 maha, a maksimalna visina koju može dostići je 18.000 metara. Jedna od njihovih predviđenih namjena je i da nose slobodno padajuće nuklearne bojeve glave o krstareće rakete.

    Povodom ovog preleta javnosti će se sutra obratiti američki ambasador u BiH Majkl Marfi, ministar odbrane BiH Zukan Helez i načelnik Zajedničkog štaba OSBiH Senad Mašović.

    – Obilježavamo trajnu vezu između Sjedinjenih Država i Bosne i Hercegovine – izjavio je general Džejms Heker, pripadnik Vazduhoplovnih snaga SAD i komandant američkih avio baza u Evropi, vazduhoplovnih snaga u Africi i Zajedničke vazduhoplovne komande NATO saveza. Ovaj prelet pokazuje našu posvećenost izgradnji snažnih bilateralnih odnosa i dokaz je naših zajedničkih vrijednosti i ciljeva. Saradnjom i razumijevanjem gradimo put ka budućnosti mira, sigurnosti i prosperiteta u regionu – naveo je on.

    Bombarderi će preleteti Sarajevo, ali će se ta dva bombardera B-1B moći vidjeti u cijeloj zemlji. Pored ovog događaja, letjelice će takođe učestvovati u zajedničkom vojnom događaju u blizini Tuzle koji će uključivati angažman Zajedničke taktičke vazduhoplovne kontrole OSBiH i Specijalnih snaga Vojske SAD. Ovaj događaj prirodni je nastavak naprednih bilateralnih obuka na principu vojska-vojsci.

    U saopštenju se navodi kako prelet može biti otkazan u svakom trenutku, čak i bez prethodne najave, zbog vremenskih uslova ili zahtjeva vezanih za vojnu misiju letjelica.

    Bombarderi B-1B stacionirani su u bazi RAF Fairford, u Velikoj Britaniji, u sklopu najnovijeg ciklusa operacije Udarna grupa bombardera (Bomber Task Force). Misije u sklopu ove operacije omogućavaju vazduhoplovcima da kontinuirano provode hitne operacije širom svijeta s ciljem održavanja globalne stabilnosti i sigurnosti, istovremeno omogućavajući jedinicama da se upoznaju sa operacijama u raznim regionima.

    Avion B-1B je teški bombarder velikog dometa koji od svih letjelica u vazduhoplovstvu može nositi najveći konvencionalni teret navođenih i nenavođenih projektila. Višenamjenski B-1B je okosnica američkih snaga za dalekometno djelovanje. Sposoban je u kratkom roku koristiti velike količine preciznog i nepreciznog naoružanja protiv svakog neprijatelja, bilo gdje u svijetu, bilo kada, pojašnjeno je u saopštenju za javnost.

    Posadu čine četiri osobe – komandant, kopilot i dva oficira za borbeni sistem. Cijena jednog ovakvog bombardera je 317 miliona dolara, prenosi Kliks.

  • Wizz Air i Ryanair otkazuju linije i smanjuju broj letova

    Wizz Air i Ryanair otkazuju linije i smanjuju broj letova

    Wizz Air je otkazao letove iz Banjaluke za Malme, a sada otkazuje linije za Sockholm Skavstu (zadnji let 28.8.) i Hamburg (zadnji let 28.10.).
    Time će kompanija imati tek dvije linije sa pet sedmičnih letova (Bazel i Dortmund).

    Ryanair pak smanjuje letove iz Banjaluke za Memingen sa sedam na dva sedmična leta, te Beč sa tri na dva sedmična leta.

    To znači da će kompanija zadržati sve linije, ali je smanjila broj letova sa 20 na 14 sedmično.

    Wizz Air i Ryanair su izjavili da će preispitati svoje operacije iz Banja Luke ako aerodrom napusti Milan Račić. Da li je ovo ispunjenje ovog upozorenja ili su neki drugi razlozi u pitanju?

    Kako god jako je loša činjenica da je aerodrom spao sa pet na samo dvije linije i sa 12 na samo pet sedmičnih letova Wizz Aira, te sa 20 na 14 letova Ryanaira.

    Gubitak od 13 letova je ogromno smanjenje. Nismo navikli na ovako nešto obzirom da aerodrom od 2018. povećava broj linija i frekvencija ove dvije kompanije, piše Zamaaero.

  • Višković: Italijani zainteresovani za poslovanje u Srpskoj

    Višković: Italijani zainteresovani za poslovanje u Srpskoj

    U okviru posjete italijanskoj regiji Friuli Venecija Đulija, premijer Republike Srpske Radovan Višković, u Trstu se sastao sa Masimilijanom Fedrigom, predsjednikom ove regije.

    Fedrigo je i predsjednik italijanskih regija za uspostavljanje prekoranične privredne i ekonomske saradnje.

    Višković kaže da su danas u jednoj od pet autonomnih regija Italije, sa kojom Republika Srpska ima potpisan sporazum o saradnji još iz 2010. godine.

    • Pozvao sam Fedriga da dođe u Banjaluku i Srpsku, da obnovimo taj sporazum, koji je dao određene rezultate. Mnoga italijanska preduzeća našla su mjesto za poslovanj u Srpskoj. Želim da prošire svoje investicije kod nas – naveo je Višković nakon sastanka.

    Višković kaže da je ovo jedna od najrazvijenijih regija u Italiji.

    • Pokušaćemo njihova iskustva da preslikamo na Republiku Srpsku. Italijanska ekonomija zasnovana je na malim i srednjim preduzećima, poljoprivredi i turizmu, a slične potencijale imamo i mi. Važno je reći da su privrednici iz Italije veoma zainteresovani da dođu u Srpsku i da investiraju – istakao je Višković.

    Cilj posjete je jačanje ekonomske i saradnje u oblasti obrazovanja. Predsjednik Vlade sastaće se i sa predstavnicima privrednika.

    Kako je najavljeno, učestvovaće i na poslovnom forumu u Udinama, gdje će italijanskim kompanijama predstaviti potencijale za ulaganja u Srpsku.

  • Spasena žena koja se zaglavila na litici Veleža

    Spasena žena koja se zaglavila na litici Veleža

    Državljanku Hrvatske koja se juče zaglavila na stijenama planine Velež spasili su pripadnici GSS Mostar i ona je prebačena u mostarsku bolnicu.

    “Mi silazimo, ona je prebačena u bolnicu i nemamo daljnje informacije”, rekli su za Klix rano jutros iz mostarske Gorske službe spašavanja.

    Hrvatica se zaglavila na polovini vertikalne litice koja je visoka oko 400 metara, ali za sada nije poznato šta je tačno pošlo po zlu osim što se poskliznula prilikom planinarenja s grupom Zagrepčana.

    Prema prvim nezvaničnim informacijama, žena je zadobila teže tjelesne povrede.

    Ranije u nedjelju je Helikopterski servis RS pokušavao doći do povrijeđene planinarke, ali ni nakon 20-ak preleta, nisu joj se uspjeli približiti.

    Prema prvim informacijama, ona imala povrede ruke i grudnog koša.

    Zbog toga je 80-ak spasilaca iz GSS-a Mostar i Sarajevo te Civilne zaštite HNK nastavilo akciju spašavanja pješke.

    Oni su uspjeli stići do nje te je spustiti na sigurno tlo.

    Sa povrijeđenom planinarkom nalazila se još jedna muška osoba.

  • Dodik čestitao Erdoganu

    Dodik čestitao Erdoganu

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik čestitao je pobjedu Redžepu Tajipu Erdoganu, na pobjedi u drugom krugu predsjedničkih izbora.

    Istorijska pobjeda prvi put u drugom krugu predsjedničkih izbora u Turskoj! – naglaso je Dodik na svom Tviter nalogu.

    Ističe važnost ove odluke birača.

    • Milioni birača dali su Vam svoj glas, svoje nade i svoje povjerenje! Ova odluka birača nije važna samo za Republiku Tursku, već za svijet! Čestitam! – navodi se u čestitki Dodika.
  • Advokat Petronijević: Dolazim uskoro u posjetu prijateljima u RS i FBiH

    Advokat Petronijević: Dolazim uskoro u posjetu prijateljima u RS i FBiH

    Advokat iz Beograda Goran Petronijević izjavio je da nije bilo nikakvog osnova za zabranu njegovog ulaska u BiH i ocijenio da su te zabrane njemu i drugim građanima Srbije bile namijenjene unutrašnjim političkim obračunima u BiH – unutarnacionalnim i unutarpartijskim.

    Petronijević je rekao da će što prije bude mogao posjetiti prijatelje koje ima i u Republici Srpskoj i Federaciji BiH, nakon što mu je ukinuta zabrana ulaska u BiH.

    “Žao mi je što nisam mogao da dođem da se vidim sa prijateljima, ali uglavnom su oni dolazili ovamo /u Srbiju/. Gledaću da što pre budem mogao da krenem od Banjaluke i napravim turneju kroz BiH. Naravno i kroz federalni deo jer i tamo imam dosta prijatelja”, istakao je Petronijević.

    On je naveo da je, prema njegovim saznanjima, postojao uži spisak sa imenima 40 ljudi, kao i duži sa oko 120 ljudi, kojima bi, da su se pojavili na graničnom prelazu, bilo uručeno rješenje o zabrani ulaska u BiH.

    Petronijević je ukazao da ga je u svemu jedino brinulo to, što je neko zarad jačanja svojih pozicija spreman da djeluje bez zakonskog osnova i ustavnog ovlašćenja i učini takvu grešku, koja može da bude isključivo uperena protiv BiH kao samostalne države, “na njenu destabilizaciju i eventualno razbijanje”.

    “I onda se tu se potpuno menjaju teze: oni koji brane dejtonski ustav i pokušavaju da BiH resetuju na dejtonska podešavanja, proglašavaju se separatistima i rušiteljima BiH, pri čemu su oni koji ovakve stvari rade jesu realni rušitelji BiH, jer ovakve stvari izazivaju realnu destabilizaciju”, istakao je Petronijević.

    Ministar bezbjednosti u Savjetu inistara Nenad Nešić potvrdio je juče Srni da su univerzitetskom profesoru Milošu Koviću i advokatu Goranu Petronijeviću iz Beograda ukinute mjere zabrane ulaska u BiH.

    Granična policija BiH u martu prošle godine nije dozvolila profesoru Koviću da uđe u BiH na graničnom prelazu Vardište, uz obrazloženje da “predstavlja opasnost po bezbjednost BiH”. Odluka o zabrani ulaska donesena je krajem februara 2022. godine.

    Ulazak u BiH na prelazu Karakaj 25. marta 2022. godine nije dozvoljen ni Petronijeviću, jer, kako je navedeno u rješenju, “predstavlja prijetnju bezbjednosti, javnom poretku, javnom redu i miru i javnom zdravlju u BiH ili međunarodnim odnosima BiH”.

  • Stevandić razgovarao sa predsjednikom Zakonodavne skupštine Sankt Peterburga Aleksandrom Bjelskim

    Stevandić razgovarao sa predsjednikom Zakonodavne skupštine Sankt Peterburga Aleksandrom Bjelskim

    Delegacija Narodne skupštine Republike Srpske, sa predsjednikom dr Nenadom Stevandićem na čelu, razgovarala je u Sankt Peterburgu sa predsjednikom Zakonodavne skupštine Sankt Peterburga Aleksandrom Bjelskim, o pitanjima daljeg razvoja bilateralnih odnosa Zakonodavne skupštine i Narodne skupštine, u okviru protokola potpisanog u Banjaluci. Sastanku su prisustvovali i predsednik Odbora za budžet i finansije Mihail Barišnikov i predsjednik Stalnog odbora za urbanizam, zemljište i imovinska pitanja Valerij Garnets.

    Na sastanku je utvrđena potreba za daljim jačanjem međuparlamentarnih veza, kroz redovnu razmjenu informacija i održavanje zajedničkih kulturnih i sportskih događaja. Na sastanku se naglasilo da je Republika Srpska je jedan od prioritetnih partnerskih regiona Sankt Peterburga, te da shodno tome postoji jasna potreba za razvijanjem i turističke saradnje .

    Pored toga, na sastanku je bilo govora i o perspektivama zajedničkih aktivnosti u sferi privrede, a posebno o realizaciji projekta „Tehnopark Sankt Peterburg – Banja Luka“.

    Predsjednik Stevandić navodi da su u okviru razvoja ovog projekta vlasti Republike Srpske već dodijelile zemljište za izgradnju zajedničkog naučno-praktičnog centra.

    „Izgradnja tehnološkog parka je naravno bila prva tačka dnevnog reda i radosni smo da je ova tema pokrenuta, ne samo od strane gospođe Matvijenko već i od Zakonodavne skupštine Sankt Peterburga. Finalizacija ovog projekta na najbolji način pokazuje značaj povezivanja između ljudi i djeljenja zajedničkih ideja“ rekao je Stevandić nakon sastanka.

    On dodaje da su zajednički projekti temelj bolje budućnosti, jer će oni omogućiti da mladi ostanu u svojim zemljama, te razvijajući naučne projekte daju pun doprinos boljem životu svojih građana i boljem odnosu među državama.

    Predsjednik Stevandić pozvao je predjsdnika Bjelskog da posjeti Banjaluku i Republiku Srpsku kako bi zajednički započeli nove projekte.

    Uz predsjednika Stevandića, delegaciju Narodne skupštine Republike Srpske čine još narodni poslanik Igor Žunić i generalni sekretar Narodne skupštine Boran Bosančić.