Kategorija: Vijesti

  • Advokat Petronijević: Dolazim uskoro u posjetu prijateljima u RS i FBiH

    Advokat Petronijević: Dolazim uskoro u posjetu prijateljima u RS i FBiH

    Advokat iz Beograda Goran Petronijević izjavio je da nije bilo nikakvog osnova za zabranu njegovog ulaska u BiH i ocijenio da su te zabrane njemu i drugim građanima Srbije bile namijenjene unutrašnjim političkim obračunima u BiH – unutarnacionalnim i unutarpartijskim.

    Petronijević je rekao da će što prije bude mogao posjetiti prijatelje koje ima i u Republici Srpskoj i Federaciji BiH, nakon što mu je ukinuta zabrana ulaska u BiH.

    “Žao mi je što nisam mogao da dođem da se vidim sa prijateljima, ali uglavnom su oni dolazili ovamo /u Srbiju/. Gledaću da što pre budem mogao da krenem od Banjaluke i napravim turneju kroz BiH. Naravno i kroz federalni deo jer i tamo imam dosta prijatelja”, istakao je Petronijević.

    On je naveo da je, prema njegovim saznanjima, postojao uži spisak sa imenima 40 ljudi, kao i duži sa oko 120 ljudi, kojima bi, da su se pojavili na graničnom prelazu, bilo uručeno rješenje o zabrani ulaska u BiH.

    Petronijević je ukazao da ga je u svemu jedino brinulo to, što je neko zarad jačanja svojih pozicija spreman da djeluje bez zakonskog osnova i ustavnog ovlašćenja i učini takvu grešku, koja može da bude isključivo uperena protiv BiH kao samostalne države, “na njenu destabilizaciju i eventualno razbijanje”.

    “I onda se tu se potpuno menjaju teze: oni koji brane dejtonski ustav i pokušavaju da BiH resetuju na dejtonska podešavanja, proglašavaju se separatistima i rušiteljima BiH, pri čemu su oni koji ovakve stvari rade jesu realni rušitelji BiH, jer ovakve stvari izazivaju realnu destabilizaciju”, istakao je Petronijević.

    Ministar bezbjednosti u Savjetu inistara Nenad Nešić potvrdio je juče Srni da su univerzitetskom profesoru Milošu Koviću i advokatu Goranu Petronijeviću iz Beograda ukinute mjere zabrane ulaska u BiH.

    Granična policija BiH u martu prošle godine nije dozvolila profesoru Koviću da uđe u BiH na graničnom prelazu Vardište, uz obrazloženje da “predstavlja opasnost po bezbjednost BiH”. Odluka o zabrani ulaska donesena je krajem februara 2022. godine.

    Ulazak u BiH na prelazu Karakaj 25. marta 2022. godine nije dozvoljen ni Petronijeviću, jer, kako je navedeno u rješenju, “predstavlja prijetnju bezbjednosti, javnom poretku, javnom redu i miru i javnom zdravlju u BiH ili međunarodnim odnosima BiH”.

  • Stevandić razgovarao sa predsjednikom Zakonodavne skupštine Sankt Peterburga Aleksandrom Bjelskim

    Stevandić razgovarao sa predsjednikom Zakonodavne skupštine Sankt Peterburga Aleksandrom Bjelskim

    Delegacija Narodne skupštine Republike Srpske, sa predsjednikom dr Nenadom Stevandićem na čelu, razgovarala je u Sankt Peterburgu sa predsjednikom Zakonodavne skupštine Sankt Peterburga Aleksandrom Bjelskim, o pitanjima daljeg razvoja bilateralnih odnosa Zakonodavne skupštine i Narodne skupštine, u okviru protokola potpisanog u Banjaluci. Sastanku su prisustvovali i predsednik Odbora za budžet i finansije Mihail Barišnikov i predsjednik Stalnog odbora za urbanizam, zemljište i imovinska pitanja Valerij Garnets.

    Na sastanku je utvrđena potreba za daljim jačanjem međuparlamentarnih veza, kroz redovnu razmjenu informacija i održavanje zajedničkih kulturnih i sportskih događaja. Na sastanku se naglasilo da je Republika Srpska je jedan od prioritetnih partnerskih regiona Sankt Peterburga, te da shodno tome postoji jasna potreba za razvijanjem i turističke saradnje .

    Pored toga, na sastanku je bilo govora i o perspektivama zajedničkih aktivnosti u sferi privrede, a posebno o realizaciji projekta „Tehnopark Sankt Peterburg – Banja Luka“.

    Predsjednik Stevandić navodi da su u okviru razvoja ovog projekta vlasti Republike Srpske već dodijelile zemljište za izgradnju zajedničkog naučno-praktičnog centra.

    „Izgradnja tehnološkog parka je naravno bila prva tačka dnevnog reda i radosni smo da je ova tema pokrenuta, ne samo od strane gospođe Matvijenko već i od Zakonodavne skupštine Sankt Peterburga. Finalizacija ovog projekta na najbolji način pokazuje značaj povezivanja između ljudi i djeljenja zajedničkih ideja“ rekao je Stevandić nakon sastanka.

    On dodaje da su zajednički projekti temelj bolje budućnosti, jer će oni omogućiti da mladi ostanu u svojim zemljama, te razvijajući naučne projekte daju pun doprinos boljem životu svojih građana i boljem odnosu među državama.

    Predsjednik Stevandić pozvao je predjsdnika Bjelskog da posjeti Banjaluku i Republiku Srpsku kako bi zajednički započeli nove projekte.

    Uz predsjednika Stevandića, delegaciju Narodne skupštine Republike Srpske čine još narodni poslanik Igor Žunić i generalni sekretar Narodne skupštine Boran Bosančić.

  • Vipotnik: Zaštita životne sredine u fokusu aktivnosti

    Vipotnik: Zaštita životne sredine u fokusu aktivnosti

    Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Bojan Vipotnik rekao je Srni da prisustvo Srpske na Nevskom ekološkom kongresu u Sankt Peterburgu potvrđuje opredijeljenost Vlade i resornog ministarstva da zaštita životne sredine bude u fokusu i da u tom pravcu ostvari međunardnu saradnju.
    “Učešće na Desetom nevskom ekološkom kongresu bila je izvanredna prilika da se upoznamo o različitim svjetskim iskustvima iz oblasti zaštite životne sredine i pravcima održivog razvoja”, rekao je Vipotnik.

    On je dodao da je na skupu, u društvu predstavnika 40 zemalja iz UN, bilo riječi o ekologiji i zaštiti prirode i razmijenjena su važna iskustva iz ove oblasti.

    Vipotnik je naglasio da je osim zvaničnog sastanka sa ministrom prirodnih resursa i ekologije Ruske Federacije Aleksandrom Kozlovom na kojem je, između ostalog, razgovarano o upravljanju otpadom i održivosti zaštićenih područja.

    “Razgovarao sam i sa nadležnim ministrima za zaštitu životne sredine iz Kazahstana, Bjelorusije i drugih zemalja i saglasni smo da, osim na nivou vlada, kontakte treba uspostaviti i na nivoima ministarstava kako bismo ubrzali razmjenu informacija i uspostavili što bolju i efikasniju saradnju”, naveo je Vipotnik.

  • Stevandić imao čast da nastupi na završnom izlaganju i dobio veliki aplauz

    Stevandić imao čast da nastupi na završnom izlaganju i dobio veliki aplauz

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske dr Nenad Stevandić održao je danas u Sankt Peterburgu na 10. međunarodnom ekološkom kongresu Nevski predavanje na temu „Osiromašeni uranijum i njegove štetne i dugoročne posljedice po zdravlje stanovništva i životnu sredinu“ na kojem je govorio o posljedicama zagađenja radio-nuklearnih čestica.

    “Budući da Ujedinjene nacije u posljednje vrijeme nisu ni stabilna ni čvrsta garancija, ova radioaktivna zagađenja su u velikom porastu sa nepredvidim daljim događanjima”, rekao je Stevandić tokom predavanja o osiromašenom uranijumu.

    On je ocijenio da je zagađenje planete u velikom porastu, a da je najgore dejstvo radio-nuklearnih čestica, što se odnosi na nuklearne elektrane kao potencijalni izvor ovakvog zagađenja, ali i posljedice vojne upotrebe atomske bombe i osiromašenog uranijuma u bojevoj municiji, koje je korišteno nad Republikom Srpskom 1995. i Srbijom 1999. godine.

    “Posljednje navedeni jesu rezultat raspada međunarodnog poretka, nepoštovanje međunarodnih ugovora /Dejtonski sporazum, Kumanovski sporazum, Minski sporazum…/ i civilizacijske neodgovornosti onih koji danas takvo oružje koriste, kao i velike teškoće u dokazivanju i procesuiranju kreatora i izvršilaca ovakvih nehumanih postupaka”, istakao je Stevandić.

    Budući da se dejstvo radioaktivnih čestica odnosi na više vijekova, predsjednik Narodne skupštine je rekao da je to sigurno najnečovječniji i najteži vid zagađenja koji uništava budućnost života na mjestu gdje je upotrebljen, ali i mnogo šire.

    Napominjući da je sa stručnog i naučnog stanovišta ustanovljeno da je vrijeme poluraspada izotopa uranijuma – 238 4,5 milijardi godina, što znači da ima vječno dejstvo, Stevandić je dodao da se sa nesumnjivom vjerovatnoćom pretpostavlja da je na području BiH upotrebom oružja zasijano više od tri tone osiromašenog uranijuma, a na Kosovu više od devet tona.

    On je ukazao da postoji zavjera ćutanja i ogroman pritisak na sve koji pokušavaju da osvijetle ovu civilizacijsku tragediju, čije su posljedice po vazduh, vodu i zemlju, ali i genetičke anomalije budućih generacija i veliki broj raznih, naročito kancerogenih bolesti, koje se javljaju odmah nakon njegove upotrebe i u produženom periodu dugo nakon upotrebe – kontakta.

    “Kratkoročno, najteže posljedice izaziva takozvano udisanje praha uranijumskih čestica, a za dugotrajne posljedice su neophodne i epidemiološke studije koje su u toku u Srbiji, Italiji i Republici Srpskoj”, istakao je Stevandić.

    On je naglasio da su u pokušaju da se prikrije ovaj zločin, organi NATO-a i EU priznali i u zvaničnim izvještajima potencirali hemijski toksični efekat osiromašenog uranijuma, izbjegavajući da otvore pitanje radiološkog efekta.

    “Znači, mali zločin je već priznat, a o velikom ne žele da razgovaraju”, rekao je Stevandić.

    On je dodao da se danas afirmiše naziv za takozvani Balkanski sindrom, koji je prvi put spomenut nakon velikog broja smrtnih slučajeva među italijanskim vojnicima, razmještenih na Balkanu 2001. godine, koji su kasnije umirali najčešće od leukemije.

    Stevandić je napomenuo da je NATO u Briselu formirao ad-hok radnu grupu za osiromašeni uranijum sa ciljem prikupljanja podataka vezanih za njegovu upotrebu u municiji i uglavnom su bez iznošenja dokaza istraživanja, osporavali njegov uticaj na kancere, a da je Program UN za životnu sredinu od 4. januara 2001. godine iznio podatke o uzrocima sa Kosova 2001. godine, te je otkriveno da je u sastavu osiromašenog uranijuma nađeno prisustvo plutonijuma – 239 i uranijuma – 236 koji su najtoksičniji radio-aktivni elementi.

    On je dodao i da je Evropski parlament 17. januara 2001. godine poslije debate o Balkanskom sindromu pozvao države EU na moratorijum za oružje sa osiromašenim uranijumom, a nakon toga Parlamentarna skuština Savjeta Evrope donosi odluku da se uputi apel o zabrani proizvodnje, testiranja, korišćenja i prodaje oružja koje sadrži uranijum i plutonijum.

    “Isti organ je pozvao NATO i UN da implementiraju program medicinskog nadzora nad civilnim stanovništvom na Balkanu i vojnicima koji su učestvovali u vojnim operacijama, ali i humanitarnim organizacijama i novinarima koji su radili u ovom regionu”, podsjetio je Stevandić.

    Nakon toga, dodao je, nastaje takozvana institucionalna zavjera ćutanja i nema ozbiljnijih istraživanja od UN, EU i NATO ili ih bar nema javno dostupnih, ali na nacionalnom nivou primijećen je ogroman broj novonastalih kancera sa nevjerovatnim primjerima obolijevanja ljudi i od pet različitih kancera istovremeno.

    Prema njegovim riječima, jedini zajednički epidemiološki podatak je to što su boravili ili živjeli na tom terenu gdje je upotrijebljena municija sa osiromašenim uranijumom.

    On je naveo da je u Republici Srpskoj Institut za javno zdravstvo registrovao enorman porast malignih oboljenja isključivo na lokacijama gdje je ova municija upotrebljavana, a u Srbiji je porast obolijevanja dostigao 35.000 ljudi godišnje, što je više od 40 odsto, ali se precizni podaci novim dokumentima još više povećavaju kao i broj umrlih koji sada u Srbiji iznosi 15.000 ljudi godišnje.

    “Dakle, porast mnogo veći nego u EU, a najveći na mjestima gdje je ova municija upotrebljavana”, rekao je Stevandić.

    On je dodao da je u Srbiji podnesno 35 tužbi protiv NATO, a u Italiji 500 tužbi protiv ministarstva obrane i već je doneseno 400 pravosnažnih presuda.

    “Italija broji oko 8.000 oboljelih vojnika od kancera, a riječ je o trupama koji su učestvovale u akcijama na teritorijama Republike Srpske i Republike Srbije”, rekao je Stevandić na predavanju “Osiromašeni uranijum i njegove štetne i dugoročne posljedice po zdravlje stanovništva i životnu sredinu”.

    Izlaganje predjsdnika Stevandića na najvećem ekološkom kongresu u Rusiji slušano je sa velikom pažnjom i ocijenjen je kao konkretan i jako ozbiljan. Na kraju svog izlaganja, predsjednik je ispraćen velikim aplauzom.

  • Dodik: U toku razgovori Srpske i Rusije o obnovi termoelektrana

    Dodik: U toku razgovori Srpske i Rusije o obnovi termoelektrana

    Republika Srpska razgovara sa Ruskom Federacijom o projektima za obnovu termoelektrana i isporuci opreme za rad u rudnicima, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

    • U fazi smo pregovora sa ruskom stranom. Ostvareni su kontakti vezani za obnovu termoelektrana u Srpskoj i isporuku opreme za rad u rudnicima – izjavio je Dodik.


    Prema njegovim riječima, za sva ova pitanja potrebna je koordinacija i procedure na unutrašnjem nivou.

    On je napomenuo da se o ovim pitanjima već može razgovarati u junu, tokom posjete delegacije Srpske Međunarodnom ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu.

    “Srpska očekuje početak izgradnje gasovoda do kraja godine”
    Dodik rekao je da se nada da će do kraja godine početi izgradnja gasovoda iz pravca Srbije.

    • Ugovori između Republike Srpske i Gasproma o izgradnji kraka gasovoda iz Srbije ostaju na snazi. Banjaluka se nada da projekat može početi ove godine, ali je potrebno dogovoriti sve preostale procedure – rekao je za RIA Novosti Dodik.


    On je objasnio da je neophodno završiti sve procedure na nivou BiH.

  • Dodik se sastao u Bakuu sa predsjednikom vlade Azerbejdžana

    Dodik se sastao u Bakuu sa predsjednikom vlade Azerbejdžana

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik sastao se danas u Bakuu sa predsjednikom Vlade Azerbejdžana Alijem Asadovim i tom prilikom je istaknuto da je potrebno otvoriti mogućnost za uspostavljanje novih privrednih veza, a ostvarene učvrstiti i dalje razvijati.

    Na sastanku u Vladi Azerbejdžana Dodik je informisao Asadova o aktuelnoj političkoj situaciji u zemlji i spoljnopolitičkim i ekonomskim prioritetima Republike Srpske.

    Oni su razgovarali o ekonomskoj situaciji i konstatovali da bi ova saradnja, s obzirom na prijateljske odnose, mogla biti na višem nivou.

    Konstavovano je da između Srpske i Azerbejdžana nema otvorenih pitanja.

  • Ukinute zabrane ulaska u BiH profesoru Koviću i advokatu Petronijeviću

    Ukinute zabrane ulaska u BiH profesoru Koviću i advokatu Petronijeviću

    Univerzitetskom profesoru Milošu Koviću i advokatu Goranu Petronijeviću iz Beograda ukinuta je zabrana ulaska u BiH, izjavio je Srni ministar bezbjednosti u Savjetu ministara Nenad Nešić.

    “Na osnovu procjena nadležnih službi, Koviću i Petronijeviću su ukinute zabrane ulaska u BiH”, naglasio je Nešić.

    Granična policija BiH u martu prošle godine nije dozvolila profesoru Koviću da uđe u BiH na graničnom prelazu Vardište, uz obrazloženje da “predstavlja opasnost po bezbjednost BiH”. Odluka o zabrani ulaska donesena je krajem februara 2022. godine.

    Ulazak u BiH na prelazu Karakaj 25. marta 2022. godine nije dozvoljen ni advokatu Goranu Petronijeviću, jer, kako je navedeno u rješenju, “predstavlja prijetnju bezbjednosti, javnom poretku, javnom redu i miru i javnom zdravlju u BiH ili međunarodnim odnosima BiH”.

  • Stevandić razgovarao sa Matvijenko o izgradnji tehnološkog parka u Banjaluci

    Stevandić razgovarao sa Matvijenko o izgradnji tehnološkog parka u Banjaluci

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske dr Nenad Stevandić razgovarao je danas u Sankt Peterburgu sa predsjednicom Savjeta Federacije Federalne skuštine Ruske Federacije Valentinom Matvijenko o zajedničkim projektima.
    Nakon sastanka predsjednik Stevandić poručio je da je Banjaluka stavljena u fokus razvoja zajedničkih projekata Republike Srpske i Ruske Federacije.
    „Otvoreno je pitanje izgradnje tehno parka u Banjaluci, koji bi bio rezultat saradnje Banjaluke i Sankt Peterburga“ rekao je Stevandić.
    Predsjednik Stevandić će danas, na jednom od najvećih ekoloških kongresa na svijetu, održati predavanje na temu osiromašenog uranijuma, odnosno o njegovom katasrofalnom dejstvu po život i okolinu ljudi.
    Uz predsjednika Stevandića, delegaciju Narodne skupštine Republike Srpske čine narodni poslanik Igor Žunić i generalni sekretar Narodne skupštine Boran Bosančić.

  • Predsjednik Stevandić razgovarao sa Konstantinom Kosačevim

    Predsjednik Stevandić razgovarao sa Konstantinom Kosačevim

    Delegacija Narodne skupštine Republike Srpske sa predsjednikom dr Nenadom Stevandićem na čelu razgovarala je danas u Sankt Peterburgu sa zamjenikom predsjednika Savjeta Federacije Federalne skuštine Ruske Federacije Konstantinom Kosačevim.

    Nakon sastanka, predsjednik Stevandić rekao je da Republika Srpska pokazuje da ima odlične kontakte i da vodi sjajnu i izbalansiranu politiku, te da ono što kaže ima priliku da se da se čuje na mnogim mjestima.

    “Velika mi je čast što sam danas, na početku 10. međunarodnog ekološkog foruma u Sankt Peterburgu razgovarao sa zamjenikom predsjednika skuštine Ruske Federacije Kosačovim i što smo pored ranijih dogovora vezanih za zajedničko funkcionisanje privredne, kulturne i parlametnarne saradnje Ruske Federacije i Republike Srpske, mogli da razgovaramo i o nekim novim temama”, rekao je Stevandić.

    Predsjednik Stevandić je dodao da se razgovaralo o ekološkim problemima koji se tiču života svih ljudi, ali i o budućnosti voda, šuma i zemljišta, kao i o budućnosti humanog genetičkog materijala.

    Uz predsjednika Stevandića, delegaciju Narodne skupštine Republike Srpske čine još narodni poslanik Igor Žunić i generalni sekretar Narodne skupštine Boran Bosančić.

  • Ispaljeno 135 protivgradnih raketa, najviše na području Banjaluke

    Ispaljeno 135 protivgradnih raketa, najviše na području Banjaluke

    Protivgradna zaštita ispalila je juče 135 protivgradnih raketa na teritoriji Republike Srpske, od čega 42 na području Banjaluke.

    Dejstvovalo je u popodnevnim časovima 46 protivgradnih stanica sa područja Gradiške, Laktaša, Banjaluke, Prijedora, Čelinca, Milića, Bratunca, Srebrenice, Trebinja, Nevesinja i Gacka, saopštila je “Protivgradna preventiva Republike Srpske”.

    Na području Laktaša ispaljeno je 20 protivgradnih raketa, po Gradiške i Prijedora 19, po Bratunca i Srebrenice devet, Milića osam, Nevesinja tri, a po dvije su ispaljene na području Čelinca, Trebinja i Gacka.

    Strijelci su prijavili na području Milići i Gradiške pojavu sugradice u pljusku.

    Iz “Protivgradne preventive” napominju da su tokom dana postojale privremene zabrane korištenja vazdušnog prostora od Centra letnih informacija Banjaluka.