Kategorija: Vijesti

  • Željka Radović glavni tužilac Javnog tužilaštva Republike Srpske

    Željka Radović glavni tužilac Javnog tužilaštva Republike Srpske

    Visoki sudski i tužilački savjet /VSTS/ BiH imenovao je danas Željku Radović za glavnog tužioca Javnog tužilaštva Republike Srpske.
    Zoran Lazić imenovan je za predsjednika Osnovnog suda u Derventi, saopšteno je iz VSTS-a BiH.

    Lejla Handžić Selimović imenovana je na poziciju tužioca Tužilaštva Federacije BiH /FBiH/, Jelena Gavran za sudiju Opštinskog suda u LJubuškom, Aida Tabaković za sudiju Opštinskog suda u Cazinu, Aldina Bašanović za sudiju Opštinskog suda u Cazinu i Nevena Močević za stručnog saradnika Opštinskog suda u Kiseljaku.

    Pri donošenju odluke o imenovanju VSTS BiH je danas u Sarajevu uzeo u obzir kriterijume poput stručnog znanja, radnog iskustva i radnih rezultata, stručne sposobnosti zasnovane na dosadašnjim rezultatima u karijeri, sposobnosti za nepristrasno, savjesno, marljivo, odlučno i odgovorno obavljanje dužnosti, odnosa sa kolegama, ponašanja van posla, profesionalne nepristranosti i ugleda, te iskustva na rukovodećim poslovima.

    U saopštenju se navodi da VSTS pri imenovanju primjenjuje odgovarajuće ustavne odredbe kojima se uređuju jednaka prava i zastupljenost konstitutivnih naroda i ostalih, te poštuje ravnomjerna zastupljenost polova.

    Novoimenovani nosioci pravosudnih funkcija stupiće na dužnost 17. jula.

  • NSRS: Izglasan konsolidovani izvještaj o izvršenju budžeta

    NSRS: Izglasan konsolidovani izvještaj o izvršenju budžeta

    Poslanici Narodne skupštine Republike Srpske usvojili su danas konsolidovani izvještaj o izvršenju budžeta Republike Srpske za prošlu godinu.

    glasan je i izvještaj o radu Ministarstva unutrašnjih poslova za prošlu godinu, kao i izvještaj o radu i finansijski izvještaj Komisije za koncesije za prošlu godinu.

    Poslanici su dali zeleno svjetlo i izvještaju za prošlu godinu o radu i izvršenju rebalansa finansijskog plana – budžeta Fonda solidarnosti za dijagnostiku i liječenje oboljenja, stanja i povreda djece u inostranstvu.

    Podršku je dobio i izvještaj o radu Ombudsmana za djecu za 2022. godinu.

    Play Video

    Poslanici su k znanju primili izvještaj o rezultatima aktivnosti Institucije ombudsmana za ljudska prava BiH za 2022, kao i informaciju o odlukama o pomilovanju u prošloj godini.

    Izglasana je i odluka o prihvatanju zaduženja Republike Srpske kod Svjetske banke – Međunarodne banke za obnovu i razvoj za drugi Projekat podrške zapošljavanju, kao i odluka o kriterijumima za ocjenu stepena razvijenosti jedinica lokalne samouprave u Republici Srpskoj.

    Predsjednik Narodne skupštine Srpske Nenad Stevandić zaključio je rad parlamenta za ovu sedmicu i nastavak treće redovne sjednice najavio za srijedu, 21. juna, kada će biti razmatrana tačka izbor i imenovanja.

    On je naveo da će tada, po zavšetku treće redovne sjednice Narodne skupštine Srpske, biti održana i posebna na kojoj će biti razmatran Prijedlog izmjena Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa Srpske, čime će se regulisati da se u Službenom glasniku Srpske ne objavljuju odluke visokog predstavnika jer nema legalitet.

    Stevandić je na konferenciji za novinare rekao da će se ovim aktom regulisati i nemogućnost inkriminacije radnika i direktora Službenog glasnika.

    • Razlog za sve ovo je opravdan jer visoki predstavnik nije imenovan po pravnim normama i nema saglasnost Savjeta bezbjednosti UN. Budući da time nema legalitet, ni njegove odluke nemaju legalitet i u skladu sa ovim zakonom se neće objavljivati u Službenom glasniku Srpske – rekao je Stevandić.

    On je istakao da Srpska navedenom izmjenom zakona potvrđuje svoju državotvornost i nastavak politike da su odluke Narodne skupštine najveći zakonodavni okvir u Srpskoj.

  • Dodik: Orban dolazi u Banjaluku

    Mađarski premijer Viktor Orban stiže uskoro u zvaničnu posjetu BiH, najavio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

    “On stiže u zvaničnu posetu Bosni i Hercegovini i tog dana će biti u Sarajevu. U popodnevnim satima će posjetiti Banjaluku”, rekao je Dodik.

    Dodik je rekao da će Orban prenoćiti u Banjaluci i narednog dana održati sastanke sa političkim predstavnicima Republike Srpske.

  • Potpisana urgencija za izručenje Mahmuljina

    Potpisana urgencija za izručenje Mahmuljina

    Ministar pravde u Savjetu ministara Davor Bunoza potvrdio je Srni da je potpisao urgenciju da se postupi po molbi Suda BiH u vezi sa izručenjem nekadašnjeg komadanta Trećeg korpusa takozvane Armije BiH Sakiba Mahmuljina osuđenog za ratne zločine nad Srbima.
    “Koliko je meni poznato, zahtjev je otišao u posljednjih 15 dana, potpisao sam i mislim da je otišlo”, naveo je Bunoza.

    Sud BiH zatražio je od Turske izručenje Sakiba Mahmuljina, nakon što se nije javio na izdržavanje osmogodišnje kazne zatvora zbog ratnih zločina počinjenih nad ratnim zarobljenicima i srpskim stanovništvom u Vozući i Zavidovićima 1995. godine.

    Sud je 28. novembra 2022. izdao naredbu za raspisivanje međunarodne potjernice, a Mahmuljin se do danas nije javio na izdržavanje kazne zatvora.

    Krajem aprila 2022. godine Apelaciono odjeljenje Suda BiH osudilo je Mahmuljina na jedinstvenu kaznu zatvora od osam godina za zločine počinjene 1995. u Vozući i Zavidovićima.

  • Tegeltija preuzeo dužnost direktora Uprave za indirektno oporezivanje

    Tegeltija preuzeo dužnost direktora Uprave za indirektno oporezivanje

    Zoran Tegeltija, sada već bivši ministar finansija i trezora preuzeo je od Mire Džakule dužnost direktora Uprave za indirektno oporezivanje (UIO).

    Prilikom primopredaje, Džakula je rekao da je na mjesto direktora došao 2011. godine te da je te godine naplaćeno 336 miliona KM u odnosu na prošlu godinu te da se tako nastavilo i u buduće.

    “Osigurali smo fiskalnu stabilnost Bosne i Hercegovine”, rekao je Džakula.

    On je rekao da je Tegeltija upoznat sa stanjem u UIO te da očekuje da stanje u UIO bude samo bolje.

    Sam Tegeltija rekao je da dolazi u instituciju koja je od izuzetne važnosti te da ima samo dva cilja i to da se poveća ukupan iznos prihoda i drugi cilj je bolji odnos sa građanima i privredom.

    “Potrebno je napraviti mnogo stvari i neke stvari treba promjeniti. Za dvadeset godina postojanja UIO je imala dva direktora i moraju da se izvrše i kadrovske promjene i tehničke”, rekao je Tegeltija dodajući da će od Savjeta ministara BIH tražiti da se omogući zapošljavanje mladih ljudi i sa fakulteta.

    On je rekao da se nada da će uprava biti bolja u narednoj godini.

    Odgovarajući na pitanje o korupcionim aferama u UIO Džakula je rekao da nije na direktoru da se bavi time te da UIO sarađuje i da je podnijela više od hiljadu krivičnih prijava.

    Govoreći o poslovnom prostoru koji UIO planira nabaviti, Džakula je rekao da to pitanje javnost doživljava kao političko te da je UIO nabavila prostore u Tuzli, Mostaru i Sarajevu te da još od 2007. godine radi se na nabavci sjedišta UIO.

    “Da sam imao osigurana sredstva zgrada bi bila osigurana i moja je najveća žalost što nismo uspjeli osigurati bolje uslove za zaposlene”, rekao je Džakula ističući da se UIO od 2007. godine obraćala svim gradonačelnicima Banjaluke da se pronađe parcela da se gradi zgradi ali da od aktuelnog gradonačelnika nisu dobili ni odgovor.

  • УО УИО није усвојио одлуке о расподјели прихода од путарине

    УО УИО није усвојио одлуке о расподјели прихода од путарине

    Управни одбор Управе за индиректно опорезивање БиХ одржао је данас у Сарајеву 5. редовну сједницу на којој нису усвојене одлуке о привременој расподјели прихода од путарине у укупном износу око 218 милиона конвертибилних марака.

    Против усвајања ових одлука гласао је министар финансија ФБиХ Тони Краљевић који је нагалсио да је неопходно сачекати израду методологије о коначној расподјели прихода од путарине.

    Према предложеним одлукама расподјела укупно 217.962.162, 60 КМ требало је да изврши Управа за индиректно опорезивање према процентима из Одлуке о привременој расподјели прихода од путарине за изградњу аутопутева и изградњу и реконструкцију других путева, тако да би Федерацији БиХ припало 128.597.675,93 КМ, Републици Српској 85.005.243,41 КМ и Брчко Дистрикту 4. 359.243,25 КМ.

    На данашњој сједници престао је и мандат предсједавајућег УО УИО др Зорана Тегелтије који више не обавља дужност министра финансија и трезора БиХ.

  • Nataša Grubiša imenovana za direktora Agencije za lijekove BiH

    Nataša Grubiša imenovana za direktora Agencije za lijekove BiH

    Nataša Grubiša imenovana je danas na sjednici Savjeta ministara za direktora Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH na period od četiri godine, a Sabina Bešlagić za zamjenika direktora.

    Na današnjoj sjednici Savjet ministara je, na prijedlog Ministarstva finansija i trezora, donio odluku o imenovanju članova zajedničkih tijela i članova Pregovaračkog tima za provođenje Sporazuma o pitanjima sukcesije, pa je za člana stalne zajedničke komisije viših predstavnika država nasljednica imenovan zamjenik ministra finansija i trezora Muhamed Hasanović.

    Za članove Zajedničke komisije i šefove ekspertskih timova imenovani su zamjenik ministra odbrane u Savjetu ministara Aleksandar Goganović, zamjenik ministra inostranih poslova Јosip Brkić, viceguverner Centralne banke BiH Ernadina Bajrović, direktor Arhiva BiH Danijela Mrda i pomoćnik ministra pravde u Savjetu ministara Niko Grubešić.

    Oni će biti i članovi Pregovaračkog tima za provođenje Sporazuma o pitanjima sukcesije i zamijeniće ranije članove koji više ne obavljaju funkcije u ministarstvima i tijelima iz kojih su imenovani, saopšteno je iz Savjeta ministara.

    Savjet ministara danas je donio odluku i o formiranju Interresorne radne grupe za praćenje implementacije ciljeva održivog razvoja /SDG savjet/.

    Imenovani su predstavnici Ministarstva inostranih poslova u Savjetu ministara, Direkcije za ekonomsko planiranje, Ministarstva za evropske integracije i međunarodnu saradnju Republike Srpske, Federalnog zavoda za programiranje razvoja, Kancelarije koordinatora Brčko distrikta pri Savjetu ministara i Odjeljenja za privredni razvoj, sport i kulturu Vlade Brčko distrikta.

    Za predsjedavajućeg i zamjenika SDG-a imenovani su Zoran Zeljko iz Direkcije za ekonomsko planiranje i Miloš Prica iz Ministarstva inostranih poslova u Savjetu ministara.

    Zadatak SDG savjeta je da, tragom podataka svih nivoa vlasti u BiH i međunarodnih organizacija, te uz konsultacije sa socioekonomskim partnerima, priprema i prezentuje godišnje izvještaje o sprovođenju okvira realizacije ciljeva održivog razvoja u BiH i dobrovoljne izvještaje prema UN.

    SDG savjet je zadužen i za upravljanje, praćenje, izvještavanje i koordinaciju procesa iz Okvira za realizaciju ciljeva održivog razvoja u BiH, a po potrebi će organizovati javne forume i internetske platforme za diskusije, savjetovanja i razmjenu ideja.

    Mandat tog savjeta traje do 31. decembra.

  • Stevandić razgovarao sa predsjednikom parlamenta Mađarske Laslom Koverom

    Stevandić razgovarao sa predsjednikom parlamenta Mađarske Laslom Koverom

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske dr Nenad Stevandić razgovarao je danas u Budimpešti sa predsjednikom parlamenta Mađarske Laslom Koverom o razvoju bilateralne saradnje između Republike Srpske i Mađarske.

    Nakon sastanka predsjednik Stevandić izjavio je da Republika Srpska i Mađarska dijele mnoge zajedničke vrijednosti i da je potvrđena potreba za daljom zajedničkom saradnjom.

    „Potvrdili smo našu opredjeljenost za saradnjom i zajedničku posvećenost porodičnim vrijednostima, te smo potvrdili i zajedničke stavove kad su u pitanju opasnosti od migracija“ rekao je Stevandić.

    On dodaje da su obe zemlje demokratske i slobodne, te da u njima nema represije ni cenzure.

    „Republika Srpska i Mađarska su društvo slobodnih zemalja i slobodnih ljudi koji žele da međusobno sarađuju na obostranu korist i ponos“ dodao je Stevandić i napomenuo da dvije zemlje gaje duboko prijateljstvo koje nikog ne ugrožava, te se još jednom zahvalio na svim stvarima koje su mađarski zvaničnici poput premijera Orbana i predsjednika parlamenta Kevera učinili za Republiku Srpsku i njen narod.

  • Stevandić razgovarao u Budimpešti sa predstavnicima Samouprave Srba u Mađarskoj

    Stevandić razgovarao u Budimpešti sa predstavnicima Samouprave Srba u Mađarskoj

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske dr Nenad Stevandić razgovarao je danas u Budimpešti sa Upravnim odborom Samouprave Srba u Mađarskoj (SSM) o položaju srpske manjine u Mađarskoj i o nastavku kulturne saradnje.

    Delegaciju Upravnog odobra SSM činili su predsjednica Vera Pejić Sutor i poslanik u parlamentu Mađarske Ljubomir Aleksov.

    „Iako srpska zajednica u Mađarskoj nije brojna, ona je sjajno organizovana i ima veliku institucionalnu podršku Mađarske države, na čemu sam jako zahvalan. Posjete iz Republike Srpske Mađarskoj su sve učestalije i to ojačava odnos dva naroda i dvije zemlje“, rekao je predsjednik Stevandić nakon sastanka i dodao da Republika Srpska aktivno učestvuje i u razvoju srpske zajednice u Mađarskoj.

    On je rekao da u Mađarskoj postoje srpske škole u kojima se njeguju srpski jezik, istorija i tradicija i da se kroz podršku mađarskih institucija saradnja dva naroda prenosi i van granica Mađarske, u Srbiju i Republiku Srpsku.

    „Mađarska i Republika Srpska sjajno sarađuju. I kao što vlade Srbije i Mađarske zadnjih desetak godina imaju najbolje odnose u istoriji, očekujem da će vrijeme koje dolazi biti vrijeme još boljeg našeg odnosa, kako institucionalnog, tako i među samim narodima“, rekao je Stevandić novinarima.

    Istakao je da očekuje da se taj odnos odrazi i na jaču ekonomsku saradnju i podsjetio da je Mađarska pomogla Republici Srpskoj kroz podršku poljoprivrednicima u nabavci mehanizacije.

    U poslijepodnevnim časovima predsjednik Stevandić trebalo bi da posjeti školu „Nikola Tesla“ i uruči knjige – poklon Narodne skupštine Republike Srpske biblioteci škole.

    Nakon toga planiran je sastanak i radna večera predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske sa predsjednikom parlamenta Mađarske Laslom Koverom.

  • Stevandić posjetio školu “Nikola Tesla” u Budimpešti

    Stevandić posjetio školu “Nikola Tesla” u Budimpešti

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske dr Nenad Stevandić posjetio je danas srpsku osnovnu školu i gimnaziju „Nikola Tesla“ u Budimpešti i tom prilikom uručio knjige školskoj biblioteci.

    Predsjednik Stevandić je đacima i zaposlenima u školi poručio da ostanu čuvari srpske tradicije i kulture.

    „Naš narod je velik, jer se isti folklor igra u svim zemljama svijeta, isto se molimo u svim crkvama i istom ćirilicom pišemo. Naša prepoznatljivost nas drži na okupu i čuva našu tradiciju i to je ono što čini veličinu našeg naroda“ rekao je Stevandić prisutnima i zahvalio se direktorici škole i njenim saradnicima na uloženom trudu u obrazovanju đaka.

    Narodna skupština Republike Srpske uručila je školi poklon-knjige Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva, a među poklonjenim knjigama su se našla i zvučna izdanja JU Specijalne biblioteke za slijepa i slabovida lica Republike Srpske. Radi se o zavičajnim i piscima iz Republike Srpske i Srbije koji su predstavljeni kroz dvije edicije “Jedan pisac, jedna knjiga” i “Otrgnuti od zaborava”.

    U sklopu posjete Budimpešti, za večeras je planiran sastanak i radna večera predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske sa predsjednikom parlamenta Mađarske Laslom Koverom.