Kategorija: Vijesti

  • Ustavni sud BiH saopštio: Izbrisana odredba o odgađanju sjednice bez sudije iz Srpske

    Ustavni sud BiH saopštio je danas da je izbrisao odredbu u Pravilu ovog suda o odgađanju sjednice ako ne prisustvuju najmanje trojica sudija koje je izabrao Predstavnički dom Parlamenta FBiH i najmanje jedan sudija kojeg je izabrala Narodna skupština Republike Srpske.
    Odlukom o izmjeni Pravila Ustavnog suda BiH brisana je odredba člana 39 tih pravila koja glasi: “Sjednica Ustavnog suda u plenarnom sazivu kojoj ne prisustvuju najmanje trojica sudija koje je izabrao Predstavnički dom Parlamenta FBiH i najmanje jedan sudija kojeg je izabrala Narodna skupština Republike Srpske se odgađa s tim da će se, u slučaju ponavljanja iste situacije bez opravdanih razloga, naredna sjednica održati”.

    U saopštenju Ustavnog suda BiH nakon vanredne sjednice navedeno je da “niko drugi, niti jedan zakonodavni ili izvršni organ, nema ustavnu nadležnost da povuče sudiju koji je izabran u Ustavni sud BiH” i da je jedini način na koji može prestati funkcija sudiji u Ustavnom sudu onaj koji propisuje Ustav BiH.

    Prema Ustavu BiH, kvorum u Ustavnom sudu čini većina svih članova Suda, dakle pet sudija bez obzira na to koje ih je nadležno tijelo izabralo, a i odluke se donose većinom glasova svih članova Suda /pet sudija/, navodi se u saopštenju.

    “Odredbe Ustava BiH ne poznaju mogućnost da Ustavni sud bude u blokadi, odnosno da ne može donositi odluke iz svoje nadležnosti”, ocijenili su iz Ustavnog suda i dodali “da se takva mogućnost ne može propisati ni bilo kojim drugim pravnim aktom niže pravne snage od Ustava BiH”.

    U vezi s tim, iz Ustavnog suda istakli su da Ustav BiH propisuje sastav i način izbora sudija u Ustavni sud BiH.

    Ustavni sud podsjeća Predstavnički dom Parlamenta FBiH i Narodnu skupštinu Republike Srpske da već deset, odnosno sedam mjeseci, nisu izvršili svoju ustavnopravnu obavezu i izabrali sudije koji trenutno nedostaju u Ustavnom sudu, čime otežavaju njegov rad.

    Na vanrednoj sjednici Ustavnog suda BiH izražena je bezrezervne podrška potpredsjedniku ovog suda BiH Zlatku Kneževiću.

    Narodna skupština Republike Srpske usvojila je 26. aprila zaključak kojim poziva sudije Ustavnog suda BiH iz reda srpskog naroda da podnesu ostavke.

    Razlog za donošenje ovakvog zaključka je antidejtonsko i antiustavno djelovanje Ustavnog suda BiH, koje je kulminiralo odlukama o državnoj imovini.

    Sudija Ustavnog suda BiH iz Srpske Zlatko Knežević obavijestio je potom predsjednika Narodne skupštine Srpske Nenada Stevandića da će podnijeti zahtjev za odlazak u prijevremenu penziju. Time će Ustavni sud BiH ostati bez sudije iz Srpske.

  • Ustavni sud BiH: Venecijanska komisija pozvala Narodnu skupštinu Srpske da povuče poziv Kneževiću

    Ustavni sud BiH: Venecijanska komisija pozvala Narodnu skupštinu Srpske da povuče poziv Kneževiću

    Venecijanska komisija je ozbiljno zabrinuta zbog poziva na ostavku koji je Narodna skupština Republike Srpske uputila potpredsjedniku Ustavnog suda BiH Zlatku Kneževiću, te pozvala parlament Srpske da povuče taj poziv, saopšteno je iz Ustavnog suda BiH.

    Osnovna garancija nezavisnosti Ustavnog suda je da njegovi članovi ne mogu biti opozvani, smijenjeni niti oni koji su ih imenovali od njih mogu zatražiti da podnesu ostavku iz političkih razloga, navedeno je u saopštenju.

    U skladu s izjavom Ustavnog suda BiH od 27. aprila i podržavajući je, Venecijanska komisija pozvala je Narodnu skupštinu Srpske da povuče svoj poziv Kneževiću, koji je jedan od dvojice sudija koje je izabrao taj parlament, a ujedno i član Venecijanske komisije za BiH.

    “Ustavni sud BiH trebao bi biti u mogućnosti nastaviti svoj važan posao u odbrani demokratije, ljudskih prava i vladavine prava za dobrobit svih ljudi u BiH u svim dijelovima zemlje, bez uplitanja”, piše u saopštenju.

    Narodna skupština Republike Srpske usvojila je 26. aprila zaključak kojim poziva sudije Ustavnog suda BiH iz reda srpskog naroda da podnesu ostavke.

    Razlog za donošenje ovakvog zaključka je antidejtonsko i antiustavno djelovanje Ustavnog suda BiH, koje je kulminiralo odlukama o državnoj imovini.

    Sudija Ustavnog suda BiH iz Srpske Zlatko Knežević obavijestio je potom predsjednika Narodne skupštine Srpske Nenada Stevandića da će podnijeti zahtjev za odlazak u prijevremenu penziju.

  • Šest novih radara od danas na putevima Srpske

    Šest novih radara od danas na putevima Srpske

    Šest stacionarnih radara na putevima u nadležnosti Policijske uprave Foča počinje danas sa radom, saopšteno je iz Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Republike Srpske.
    Radari će biti locirani u Foči u Ulici Igmanskog marša i Ulici Nikole Pašića, u opštini Višegrad u mjestima Kaoštice i Oplave, a u opštini Novo Goražde u mjestima Centar i Donja Sopotnica.

    Iz MUP-a su apelovali da vozači prilagode vožnju propisanim ograničenjima brzine i uslovima na putu.

  • Od danas dostupan jedinstven sistem elektronske naplate cestarina u BiH

    Od danas dostupan jedinstven sistem elektronske naplate cestarina u BiH

    Jedinstveni sistem elektronske naplate cestarine korištenjem TAG uređaja u cijeloj BiH bit će dostupan od danas, potvrđeno je Feni u JP Autoceste FBiH.

    Na teritoriji BiH korisnici će moći prolaziti kroz naplatne rampe, bez zaustavljanja, plaćajući cestarinu beskontaktno korištenjem ličnog TAG uređaja.
    Oni će plaćati cestarinu na naplatnim rampama na kojima upravljaju Autoceste FBiH, odnosno Autoputevi RS-a uz prethodnu registraciju kod drugog upravitelja i dopunu TAG uređaja/ korisničkog računa.

    Rezultat je to Memoranduma o saradnji o uvezivanju sistema elektronske naplate cestarine koji su potpisali JP Autoceste FBiH i Autoputevi RS.

    Vršilac dužnosti izvršnog direktora za upravljanje i održavanje Autocesta FBiH Mirko Rogić ranije je izjavio, kako prenose mediji, da će troškovi za korisnike ostati isti jer se radi o TAG-ovima istog tipa, samo što će korisnici imati instalirana dva računa na jednom uređaju TAG-u gdje će jedan biti namijenjen za registraciju prolaza na dijelu FBiH, a drugi na dijelu RS-a, pri čemu će se vršiti automatsko naplaćivanje u korist jednog ili drugog javnog preduzeća.

    Rogić je dodao da je u planu proširenje projekta na zemlje regije i to najprije sa Republikom Hrvatskom.

  • Bilbordi “Ne u NATO” u Istočnom Sarajevu

    Bilbordi “Ne u NATO” u Istočnom Sarajevu

    Bilbordi sa natpisom “Ne u NATO” osvanuli su danas u Istočnom Sarajevu.
    Bilbiordi su postavljeni u Istočnoj Ilidži na magistralnom putu u Ravnogorskoj ulici.

    Inače ovaj put vodi do štaba NATO misije u BiH koji se nalazi u Butmiru.

  • Stevandić: Saučešće porodicama stradalih u nesreći kod Trebinja

    Stevandić: Saučešće porodicama stradalih u nesreći kod Trebinja

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izrazio je saučešće porodicama stradalih u saobraćajnoj nesreći koja se jutros dogodila kod Trebinja, u kojoj su dvije osobe poginule, a više povrijeđeno.

    Sve nas je sa nevjericom zatekla vijest o tragičnoj nesreći koja se desila kod Trebinja, u kojoj su život izgubile dvije osobe. Upućujem iskreno saučešće porodicama i prijateljima nastradalih, a povrijeđenima želim brz oporavak – poručio je Stevandić u saopštenju.

    U saobraćajnoj nesreći u mjestu Dražin Do kod Trebinja poginuli su vozač autobusa i jedan putnik, a 13 osoba je primljeno u trebinjsku bolnicu.

  • Izmišljene države nam ništa ne znače

    Rumunski navijači okupili su se ispred Hrama Sv. Save odakle su poslali poruku posle gostovanja njihovih fudbalera u tzv. Kosovu.

    Dve selekcije su se sastale u okviru trećeg kola kvalifikacione grupe za Evropsko prvenstvo, u meču koji je okončan bez golova.

    Daleko uzbudljivije je bilo na tribinama gde su gostujući navijači države koje ne priznaje nezavisnost Kosova uzvikivali parole: “Kosovo je srce Srbije”.

    Zbog toga su na prištinskom stadionu “Fadilj Vokri” najpre napadnuti od strane policije i obezbeđenja, a potom i izbačeni.

    Na putu nazad ka Rumuniji, prošli su i kroz Beograd gde su sa Vračara uputili još jednu poruku na adresu tzv. Kosova.

    “Izmišljene zemlje, lažni fudbal, za nas ništa ne znače”, stoji na transparentu navijača pored kojih su se mogle videti zastave Rumunije i teritorije Kosova obojene u boje srpske zastave i poruku “Nema predaje”.

  • Sebija nije dokazala da je ispunila ispitne obaveze

    Sebija nije dokazala da je ispunila ispitne obaveze

    U Opštinskom sudu Sarajevo danas je održano ročište po prijedlogu direktorice KCUS-a Sebije Izetbegović protiv Univerziteta u Sarajevu (UNSA), s ciljem određivanja mjere osiguranja vezanu za poništenje njene diplome doktora nauka.
    Opštinski sud u Sarajevu za osam dana će donijeti rješenje, potvrđeno je za portal “Radiosarajevo.ba”.

    Direktorica KCUS-a je tražila odgodu izvršenja zaključka Senata UNSA kojim je data saglasnost rektoru da izvrši upravnu mjeru Prosvjetne inspekcije koja je naložila da se primjeni član 77. Zakona o visokom obrazovanju KS.

    Podsjetimo, prošle sedmice je u Opštinskom sudu odgođeno ročište Sebiji Izetbegović o poništenju mjere o njenim akademskim zvanjima jer su njeni punomoćnici postavili novi zahtjev za određivanje mjere osiguranja vezano za rješenje kojim je Sebiji Izetbegović poništena diploma doktora nauka.

    Portal “Radiosarajevo.ba” kontaktirao je advokata UNSA Envera Smajkana, koji je kazao da bi bilo za očekivati da Sud donese istu odluku kakva je donesena u predmetu.

    “U vezi njenog zahtjeva za određivanje mjere osiguranja kojom se tražila odgoda izvršenja rješenja UNSA kojim je poništen upis u Matičnu knjiga magistranata, kao i mjere osiguranja kojom je tražila odgodu izvršenja odluke Senata, kojom je stavljena van snage ranija odluka Senata kojom je njoj bilo dodijeljeno zvanje redovnog profesora”, naveo je i dodao:

    “Te dvije sudske odluke utemeljene na postojećoj relevantnoj sudskoj praksi, a nažalost za razliku od te prakse postupajuća sudija u ovom predmetu je već neosnovano donijela privremenu mjeru. Kao zastupnik UNSA nisam optimista, da će postupajući sudija drugačije postupiti odnosno donijeti pravilnu odluku u skladu s relevantnom sudskom praksom”.

  • Obilježena godišnjica odbrane Sarajevsko-romanijske regije

    Obilježena godišnjica odbrane Sarajevsko-romanijske regije

    Na Ravnoj Romaniji i Sokocu obilježena je godišnjica odbrane Sarajevsko-romanijske regije u proteklom Odbrambeno-otadžbinskom ratu.

    Na Vojničkom groblju “Novi Zejtinlik” u Sokocu služen je pomen povodom obilježavanja Dana odbrane Sarajevsko-romanijske regije u Odbrambeno-otadžbinskom ratu u kojoj je život položilo više od četiri hiljade srpskih boraca

    Nakon pomena položeni su vijenci i cvijeće na spomen-krstu na Vojničkom groblju “Novi Zejtinlik” gdje počiva 949 poginulih boraca Sarajevsko-romanijskog korpusa.

    Kod Manastira Svetog Georgija na Ravnoj Romaniji služen je parastos.

    Izaslanik srpskog člana i predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Boško Tomić izjavio je danas u Sokocu da je Istočno Sarajevo moderan grad u koji se i dalje mora ulagati, jer je u njemu budućnost srpskog naroda sa prostora Sarajevsko-romanijske regije.

    Tomić je rekao da je “Novi Zejtinlik” sveto mjesto gdje počiva više od 900 srpskih boraca, koji su za svoju otadžbinu dali živote.

    Obilježavanju su prisustvovali izaslanik srpskog člana i predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Boško Tomić, ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan, potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Petko Rankić, predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Rada Ostojić, te predstavnici Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite.

    Prisutni su bili i predstavnici Trećeg pješadijskog Republike Srpska puka Oružanih snaga BiH, gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić, predsjednik Skupštine grada Branko Koroman, narodni poslanici Danijel Škipina i Darko Perjan, te načelnici opština Sarajevsko-romanijske regije.

    I predstavnici Ambasade Srbije u BiH položili su vijenac, kao i porodica sa dva i više poginulih boraca, BORS-a, te Trećeg Republika Srpska pješadijskog puka Oružanih snaga BiH.

    Poštu su odali i narodni poslanici ovog kraja Strahinja Bašević, Danijel Škipina i Darko Berjan, delegacija grada Istočno Sarajevo i gradskih opština, te organizacija proisteklih iz Odbmrabeno-otadžbinskog rata.

    Odbijajući 35 neprijateljskih ofanziva za skoro četiri godine ratovanja, borci Sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske Repoublike Srpske izvojevali su na današnji dan 1995. godine najveću bitku zaustavljanjem opšte ofanzive koju je na širokom sarajevskom ratištu pokrenula tzv. Armija BiH.

    Od skoro 20.000 boraca tog korpusa svaki peti je poginuo, dok ih je 10.000 ranjeno.

  • Zbog jakih pljuskova otežan saobraćaj na većini putnih pravaca u BiH

    Zbog jakih pljuskova otežan saobraćaj na većini putnih pravaca u BiH

    Zbog povremeno jakih pljuskova i veće količine vode koja se zadržava na kolovozu, otežno je saobraćanje na većini putnih pravaca u Bosni i Hercegovini.

    Pojačan je promet vozila u blizini gradskih centara. Mole se vozači da budu maksimalno oprezni i da vožnju prilagode trenutnim uslovima i stanju na putevima. Skreće se pažnja i na povećanu opasnost od odrona kamenja na kolovoz.

    Zbog izvođenja sanacionih radova na mostu Gorica, za saobraćaj je zatvorena lijeva cijev tunela 1. mart na dionici autoputa A-1 Zenica-Sarajevo, a vozila saobraćaju dvosmjerno kroz desnu tunelsku cijev.

    Sporije zbog radova tokom dana saobraća se na magistralnim putevima: Kiseljak-Gromiljak, Lašva-Kaonik, Šićki Brod-Lukavac, Srbljani-Bosanska Krupa, Bihać-Kamenica, Ripač-Dubovsko i Bijeljina-Rača, kao i na ulazu u Bugojno (iz smjera Rostova).

    Zbog slijeganja ceste na ulazu u Vinac iz smjera Donjeg Vakufa (M-5/16 Donji Vakuf-Jajce) u funkciji je samo jedna traka, a brzina je ograničena na 20 km/h.

    Na dionici regionalnog puta od mjesta Ravno prema magistralnom putu Ljubinje-Trebinje (M-6) saobraćaj je obustavljen i preusmjeren na alternativne pravce.

    Zbog radova na mostu na Ilidži (M-17 Stup-Blažuj), saobraćaj se iz smjera Blažuja preusmjerava kroz naselje Lužani, dok se iz smjera Ilidže saobraća preko mosta (u funkciji je jedna traka na mostu).

    Zbog sanacionih radova zatvoren je most na ulazu u Nemilu (spoj M-17 sa R-473), a vozila saobraćaju preko raskrsnice u Topčić Polju.

    Na graničnim prelazima zadržavanja su kratkotrajna, saopćeno je iz BIHAMK-a.