Kategorija: Svijet

  • Stejt department odobrio prodaju taktičkih vozila Severnoj Makedoniji

    Stejt department odobrio prodaju taktičkih vozila Severnoj Makedoniji

    Stejt department je odobrio moguću prodaju lakih taktičkih vojnih vozila vladi Sjeverne Makedonije, opreme i programa, čija je vrijednost procijenjena na oko 111 miliona dolara, saopštila je američka Agencija za bezbjednosnu saradnju u oblasti odbrane.

    Agencija je dostavila odgovarajuću dokumentaciju Kongresu o mogućoj prodaji, navodi se na sajtu Stejt departmenta i dodaje da će ova predložena prodaja podržati stranu politiku i nacionalnu bezbjednost SAD jer će pojačati bezbjednost NATO saveznika.

    Predložena prodaja će pojačati kapacitet Sjeverne Makedonije da se izbori sa trenutnim i budućim prijetnjama uz pomoć taktičkih vozila za odvraćanje protivnika i učešće u operacijama NATO, dodaje se.

    Navodi se i da predložena prodaja opreme i podrške neće poremetiti vojni balans u regionu.

  • Evropske zemlje da se pripreme za moguće američko napuštanje NATO-a

    Evropske zemlje da se pripreme za moguće američko napuštanje NATO-a

    Evropske zemlje moraju da se pripreme za scenario kada će bivši predsjednik SAD Donald Tramp odlučiti da povuče SAD iz NATO-a ako bude izabran u novembru, piše britanski list “Telegraf”, pozivajući se na brojne evropske diplomate.

    List podsjeća da je Tramp u februaru rekao da ga je lider jedne članice NATO-a pitao da li će SAD zaštititi saveznike Alijanse od ruskog napada ako ne ispune svoje obaveze u smislu vojnog budžeta.

    Tramp je odgovorio da SAD neće braniti “delinkventne saveznike” i da će ohrabriti Rusiju da “radi šta god hoće”, dodajući da članice NATO-a moraju da plate više. Tramp je, takođe, izrazio nezadovoljstvo radom Alijanse i zaprijetio da će povući SAD iz NATO-a ako evropski partneri ne budu snosili veću finansijsku odgovornost za sopstvenu bezbjednost.

    Jedan evropski diplomata je rekao je za “Telegraf” da su Trampovi komentari o članstvu SAD u NATO-u “naravno zabrinjavajući” i da “niko ne zna šta će snjedeće da uradi”.

    Drugi diplomata iz jedne zemlje NATO-a rekao je da Trampove riječi samo dodatno naglašavaju prekomjernu zavisnost Evrope od SAD, piše list.

    On je dodao da čanice NATO-a, takođe, treba da razgovaraju o tome kako da se zaštite u slučaju da SAD napuste Alijansu.

    Treći diplomata je primjetio da bi neizvjesnost u vezi sa članstvom SAD u NATO-u natjerala evropske zemlje da “više razmišljaju o svom odbrambenom planiranju, odnosno da li je ono adekvatno ili ne”.

  • Erdogan uporedio Netanjahua sa nacistima

    Erdogan uporedio Netanjahua sa nacistima

    Islamski svijet nije ispunio “svoju bratsku dužnost” prema palestinskom narodu, rekao je turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan.

    “Nažalost, islamski svijet, koji broji oko dvije milijarde ljudi, nije ispunio svoju bratsku dužnost prema palestinskom narodu”, rekao je Erdogan na 53. Generalnoj skupštini fondacije za širenje nauke u Istanbulu.

    On je podsjetio da je više od 32.000 Palestinaca ubijeno, a više od 72.000 je ranjeno zbog izraelskih napada na civile, te ponovio stav Ankare da ne priznaje Hamas kao terorističku organizaciju.

    Erdogan je, takođe, uporedio izraelskog premijera Benjamina Netanjahua i njegovu Vladu sa nacistima.

    “Od 7. oktobra svjedoci smo mnogih sramnih incidenata koja su nam slomila srca. Netanjahu i njegova Vlada, kao rezultat svojih zločina protiv čovječnosti u Pojasu Gaze, izjednačili su svoja imena sa nacističkim liderima Adolfom Hitlerom i Benitom Musolinijem kao nacisti današnjice”, rekao je Erdogan.

  • Italija ukida slanje fotografija s kamera za brzinu: “Propadale su veze, brakovi i poslovi”

    Italija ukida slanje fotografija s kamera za brzinu: “Propadale su veze, brakovi i poslovi”

    Italijansko ministarstvo saobraćaja objavilo je da se vozačima uhvaćenima u prekoračenju brzine više na adresu neće slati fotografije s kamera već samo obavijest.

    Fotografije s kamera za kontrolu brzine koristiće se samo ako vozač uloži službeni prigovor na kaznu.

    Italijanski list Corriere della Sera izjavio je da su ovaj dekret odobrile italijanske službe za zaštitu podataka.

    Isti list piše da je bilo više slučajeva propadanja veza, brakova ili poslovnih dogovora nakon što su fotografije snimljene kamerama otkrile da je u njihovom autu bio neko za koga se nije očekivalo da putuje s njima.

    Matteo Salvini, zamjenik premijerke i ministar saobraćaja, više je puta kritikovao korištenje kamera za kontrolu brzine u svrhu pisanja kazni, tvrdeći da ih opštine koriste za stvaranje prihoda.

    “Moramo spasiti živote prevencijom i kontrolama, ali takođe spasiti novčanike građana tako što ćemo ih osloboditi anarhije kamera za brzinu”, rekao je ministar saobraćaja Matteo Salvini, a prenosi Corriere della Sera.

    Italija ima najviše kamera za kontrolu brzine od svih ostalih EU zemalja

    Salvini je rekao da bi kamere trebale ostati postavljene u visokorizičnim područjima, kao što su škole i bolnice, ali ne na cestama s dvije trake kako bi se oporezivali i maltretirali vozači.

    Prema nacrtu uredbe koju citira Corriere della Sera kamere za kontrolu brzine moraju se postaviti kako bi se garantovala bezbjednost i cirkulacija saobraćaja, a ne da bi se prikupljao novac za opštinske savjete.

    Italija ima oko 11.000 kamera za kontrolu brzine – više od bilo koje druge zemlje članice EU.

  • Piloti aviona sa 153 putnika spavali tokom leta

    Piloti aviona sa 153 putnika spavali tokom leta

    Dvojica indonežanskih pilota spavali su skoro 30 minuta za komandama aviona koji je sa više od 150 putnika leteo za DŽakartu, pokazuju rezultati istrage.

    Pilot i kopilot zaspali su tokom leta aviona kompanije “Batik er” koji je 25. januara letio iz grada Sulavesija na jugoistoku Indonezije prema glavnom gradu Indonezije DŽakarti, navedeno je u preliminarnom izveštaju Nacionalnog komiteta za bezbednost saobraćaja (KNKT), prenosi Gardijan.

    Napominje se da je tokom incidenta došlo do niza grešaka u navigaciji, ali da su 153 putnika i četiri stjuardese “erbasa” A320 nisu povređeni tokom leta koji je trajao dva sata i 35 minuta.

    Piloti koji su učestvovali u incidentu 25. januara privremeno su suspendovani, dodaje se u saopštenju.

    U izveštaju KNKT navodi se da je oko 90 minuta nakon što je avion poletio, kapetan zatražio dozvolu kopilota da se odmori neko vrijeme, što je on odobrio.

    Kopilot je tada preuzeo komandu nad letjelicom, ali je i on potom zaspao nehotice zaspao.

    Nekoliko minuta nakon poslednjeg snimljenog prenosa kopilota, Centar oblasne kontrole leta u DŽakarti pokušao je da kontaktira letelicu ali nije dobio odgovor.

    Pilot se probudio 28 minuta nakon posqednjeg snimljenog prenosa i shvatio da njegov kopilot spava i da letjelica nije na ispravnoj putanji leta.

    Odmah je probudio svog kolegu, odgovorio na pozive iz DŽakarte i ispravio kurs, navodi se u izvještaju.

    Generalna direktorka indonežanskog odseka za vazdušni saobraćaj Marija Kristi Endah Murni rekla je da će to telo sprovesti istragu i pregled noćnog leta u Indoneziji u vezi sa upravljanjem rizikom od umora za “Batik er” i sve operatore leta.

  • Veliko otkriće za Kinu

    Veliko otkriće za Kinu

    Kineski državni naftni i gasni gigant CNOOC, otkrio je novu rezervu u Južnom kineskom moru.

    Rezerva sadrži preko 100 miliona tona ekvivalenta nafte kako je dokazano na mestu, navodi se u saopštenju kompanije u petak.

    Rezerva se nalazi na CNOOC-ovom dubokovodnom naftnom polju Kaiping South u delti Biserne reke u blizini provincije Guangdong i sadrži laku naftu, navodi se u saopštenju, prenosi Telegraf.

    CNOOC je mnogo investirao u razvoj kineskih rezervi nafte i gasa na moru kao deo šireg napora da se nadoknadi opadanje proizvodnje zbog zastarelih kopnenih polja prenosi Rojters.

    Kompanija je podigla svoj cilj proizvodnje za 2024. za oko 8% na rekordnih 700 miliona do 720 miliona barela ekvivalenta nafte. Veliki deo ovih rezervi na moru nalazi se u istočnom kineskom Bohajskom moru i Južnom kineskom moru.

  • Valerij Zalužni proglašen nesposobnim

    Valerij Zalužni proglašen nesposobnim

    Bivšeg vrhovnog komandanta Oružanih snaga Ukrajine, generala Valerija Zalužnog, vojnomedicinska komisija proglasila je nesposobnim za vojnu službu.

    Oni su to učinili nekoliko nedelja pre nego što je u martu imenovan za ambasadora u Velikoj Britaniji, piše ukrajinski portal Zerkalo Nedeli pozivajući se na anonimne izvore iz vojske.

    Zalužni je stavljen na raspolaganje ministru odbrane Rustemu Umerovu nakon što je razrešen sa funkcije odlukom predsednika, međutim, nije mu ponuđena nikakva značajna vojna pozicija koja bi bila adekvatna njegovom stepenu obuke i iskustva.

    Kako se navodi, adekvatnu poziciju mu navodno nije ponudio ni predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski.

    Zerkalo Nedeli navodi da je pod tim uslovima Zalužni u februaru podneo ostavku na vojnu službu kako bi imao priliku i pravo da radi nešto drugo.

    Takođe, kako navodi portal, kašnjenje u otpuštanju objašnjava se činjenicom da postoje “rupe”u ukrajinskom zakonodavstvu i da nije jasno ko treba da otpusti generala iz vojne službe. Da li je to ministar odbrane i to naređenjem ili predsednik države ukazom.

    Ministarstvo spoljnih poslova Ukrajine, podsetimo, saopštilo je u četvrtak da je odobrilo Zalužnijevu kandidaturu za mesto ukrajinskog ambasadora u Velikoj Britaniji.

  • Orban: Tramp je “predsjednik mira”

    Orban: Tramp je “predsjednik mira”

    Mađarski premijer Viktor Orban rekao je poslije sastanka sa bivšim američkim predsjednikom Donaldom Trampom da je Tramp “predsjednik mira” jer je, dok je on obavljao tu funkciju, mir vladao i na Bliskom istoku i u Ukrajini.

    Orban je, u video snimku koji je agencija MTI objavila danas, rekao da ne bi trenutno u svijetu bilo rata da je Tramp i dalje predsjednik SAD.

    Orban je rekao da je ponosan na to što je Mađarska među zemljama koje žele mir u svijetu.

    Trgovinska razmjena Mađarske i SAD premašila je devet milijardi dolara i postoje planovi za njeno unapređenje, istakao je Orban.

    Orban je napomenuo da je na Amerikancima da sami donesu odluku kako će glasati na predsjedničkim izborima, iako, kako je naveo, Mađari smatraju da bi za svijet i Mađarsku bilo bolje da se Tramp vrati u Bijelu kuću.

    Orban i Tramp sastali su se u petak na Floridi, na Trampovom imanju Mar-a-Lago, što je bio treći susret dvojice političara.

    Orban je poslije sastanka na mreži Iks napisao da su “potrebni lideri u svijetu koji se poštuju i koji mogu da stvore mir”.

    • On je takva osoba! Vratite se i donesite nam mir gospodine predsjedniče! – naveo je Orban, dodajući da je bilo zadovoljstvo posjetiti Trampa.

    Iz štaba Trampove kampanje saopšteno je da su Tramp i Orban razgovarali o “širokom spektru pitanja koja utiču na Mađarsku i SAD, uključujući značaj jakih i sigurnih granica za zaštitu suvereniteta svake nacije”, navodi AP.

  • Ukrajinci se ukopavaju: Može li aktivna odbrana da zaustavi rusku navalu

    Ukrajinci se ukopavaju: Može li aktivna odbrana da zaustavi rusku navalu

    Ukrajinske snage primorane su da, zbog naleta ruske vojske, praktikuju pristup “aktivnoj odbrani”, što znači da napadaju ruske jedinice u pokretu.

    Da bi zaustavili rusku navalu, oni se ukopavaju. Zapadno od Avdejevke Ukrajinci kopaju rovove i protivtenkovske rovove, prenose strani mediji.

    Ustvari, kako se navodi, oni grade identična utvrđenja kakva su Rusi izgradili na svojoj strani fronta prije neuspjele ukrajinske ofanzive prošlog ljeta.

    Volstrit žurnal podsjeća da je Kijev u novembru najavio izgradnju široke mreže utvrđenja duž linija fronta, posebno u oblasti u blizini Avdejevke.

    Predsjednik Volodimir Zelenski pozvao je na ubrzanje izgradnje i zamolio privatne donatore da se pridruže akciji.

    Ukrajinski premijer Denis Šmihal rekao je u ponedjeljak da je za izgradnju barijera izdvojeno 800 miliona dolara. Međutim, zapadni zvaničnici i ukrajinski vojnici tvrde da nije bilo značajnijih pomaka na terenu i da bi se to moglo pokazati kao veliki problem za ukrajinsku odbranu.

    “Nedostatak slojevitih odbrambenih pozicija zabrinjava ukrajinsku stranu. Situacija bi mogla da postane kritična”, smatra Franc-Štefan Gadi, analitičar odbrane sa adresom u Beču.

    Ukrajinski vojnici, prema posljednjem izvještaju, primorani su da se ukopaju umjesto da odvlače pažnju neprijatelja. Često to rade pod neprijateljskom vatrom.

    “Okolnosti su takve da moramo sami da kopamo i pravimo rovove”, kaže Žorin, komandant jedne ukrajinske jedinice koja je branila Avdejevku.

    On se nada da su odbrambene linije grada Pokrovska dovoljno jake da izdrže ruski napad u narednim nedjeljama.

    Ali, Rusi su se mjesecima pripremali za ukrajinsku ljetnju ofanzivu i ukrajinski vojnici su se našli pred lavirintom rovova, utvrđenja, minskih polja i betonskih položaja koje je bilo gotovo nemoguće preći.

    Jasno je da se Ukrajinci nisu podjednako dobro pripremili za juriš Rusa. Ali na toj strani je nedostajalo ljudstva, dok ruski vojni planeri imaju na raspolaganju gotovo nepresušan ljudski rezervoar.

    Veliki ukrajinski problem, navodi “Volstrit žurnal”, je nedostatak radne snage. Ukrajinski zvaničnici kažu da je od oko milion vojnika samo 300.000 aktivno učestvovalo u ratu. Pitanje je dokle će moći da odlažu mobilizaciju.

    Dodatni problem predstavlja nedostatak municije i opreme, što ne povećava sklonost Ukrajinaca da se sami prijavljuju, komentariše američki list. Rusija, s druge strane, ima mnogo više vojnika na raspolaganju, ali oni su nespremni i to donekle neutrališe ukrajinske probleme.

    “Ruski komandanti se bore da organizuju složenije vojne operacije. Oni komanduju neiskusnim jedinicama, a njihovi zahtjevi su nerealni jer su pod političkim pritiskom da postignu rezultate”, rekao je zvaničnik NATO za američki dnevnik.

    On je dodao da iako je ukrajinska odbrana manjkava i neujednačena, “ruske snage su loše opremljene za značajne uspjehe”, smatraju oni.

    Međutim, prema ukrajinskim obavještajnim podacima, Rusi svakog mjeseca regrutuju 30.000 novih vojnika. To im pomaže da održe pritisak na ukrajinsku stranu, koja je za dvije godine rata izgubila mnogo iskusnih boraca.

    Ljudski život je malo vredan u ruskoj vojsci: jedan ruski vojni bloger je rekao da je 16.000 ruskih vojnika platilo glavom za pad Avdejevke. Izgubili su i svu moć svog oružja. Međutim, trenutno imaju dovoljno ljudi i dovoljno artiljerijske municije da nastave da udaraju po ukrajinskim linijama.

  • Tramp: Bajdenovo obraćanje Kongresu je sramota za Ameriku

    Tramp: Bajdenovo obraćanje Kongresu je sramota za Ameriku

    Bivši predsjednik SAD Donald Tramp nazvao je noćašnje obraćanje predsjednika DŽozefa Bajdena Kongresu “sramotom za Ameriku” i ocijnio da mu je govor bio “ljutit” i “polarizujući”.

    “To je možda bio najljući, najmanje saosjećajan, najgori govor predsjednika u Kongresu. Bila je to sramota za našu zemlju”, naveo je Tramp na mreži “Društvena istina”.

    On je istakao da je Bajdenov govor bio ispunjen mržnjom.

    “Bajden jedva da je pomenuo pitanje migranata, ili pitanje najgore granice u istoriji svijeta. On nikada neće popraviti problem ilegalnih migracija, niti to želi. Želi da naša zemlja bude preplavljena migrantima. Krivična djela će porasti na nivoe koji nisu viđeni dosad i to će se desiti ubrzo”, istakao je Tramp.

    Bajden je sinoć održao govor o stanju nacije u Kongresu koji je iskoristio za napad na Trampa. Američki predsjednik govorio je o brojnim aktuelnim temama, kako u SAD, tako i u svijetu.