Kategorija: Svijet

  • Medvedev: Makron je kukavica

    Medvedev: Makron je kukavica

    Zamjenik predsjednika Savjeta bezbjednosti Rusije Dmitrij Medvedev je komentarisao odlaganje posjete predsjednika Francuske Еmanuela Makrona Kijevu i nazvao francuskog lidera kukavicom.

    • Makron se sprema da ode u Kijev? Ali on je zoološka kukavica! U svakom slučaju: preporučujem njegovoj kancelariji da ponese nekoliko pari bokserica! Mirisaće baš jako… – napisao je, pored ostalog, Medvedev na francuskom jeziku na platformi Iks.

    Ruski zvaničnik je u postu napisao još nekoliko uvredljivih komentara na račun francuskog predsjednika i svoju objavu završio riječima ”jadna Francuska!”.

    Francuski nedeljnik Tribin je prenio da bi posjeta Makrona Kijevu, planirana za mart, mogla ponovo da bude odložena iz bezbjednosnih razloga i zbog organizovanja zajedničkog putovanja sa drugim liderima ЕU, prenose RIA Novosti.

    Briselski portal Politiko je, pozivajući se na neimenovanog francuskog diplomatu, napisao da je Makron odložio posjetu Ukrajini zbog neslaganja sa saveznicima nakon oštrih izjava političara o ukrajinskom sukobu.

    Prema riječima diplomate, francuski predsjednik sada želi da “izdvoji potrebno vrijeme” za razgovore sa saveznicima.

  • Britanski “čelendžeri” zaglavljeni u ukrajinskom blatu

    Britanski “čelendžeri” zaglavljeni u ukrajinskom blatu

    Ukrajinska vojska odlučila je da novinarima britanskog “The Sun” demonstrira borbenu efikasnost i mobilnost tenka Čelindžer 2 proizvedenog u Velikoj Britaniji.

    Međutim, to nije bila spektakularna demonstracija.

    Tenk, neprilagođen istočnoevropskom pejzažu i prirodi, zaglavio se u blatu (čuvenoj ruskoj/ukrajinskoj rasputici) i nije mogao da izađe bez pomoći druge vojne opreme.

    Zanimljivo je da ukrajinske oružane snage praktično ne koriste tenkove Čelindžer 2 direktno na liniji kontakta upravo zbog problema sa mobilnošću. Najčešće se koriste za gađanje na udaljenosti do 4,5 km. Zbog svoje značajne mase (od oko 71 tona), tenk se ne koristi na otvorenom i grubom terenu.

    Pored toga, od 14 tenkova prebačenih u Kijev, samo polovina je u službi ukrajinskih jedinica. Međutim, s obzirom na visoku stopu uništavanja ukrajinske opreme od strane ruskih trupa, ukoliko bi se koristili na prvoj liniji dodira, broj Čelindžera bi se verovatno još više smanjio.

    Prošlog septembra, pisali smo da je prvi tenk Čelindžer uništen u Ukrajini, što se dogodilo prvi put u tri decenije njegovog korišćenja. Čelindžer je pogođen u blizini sela Rabotino u pravcu Zaporožja.

    Nakon toga, britanski list Telegraf, pozivajući se na izvor u Ministarstvu odbrane zemlje, preneo je da će Velika Britanija prestati da isporučuje Ukrajinu tenkove Čelindžer 2.

    Čelindžer 2 je jedinstven tenk po svojim tehničkim karakteristikama. Razvijen je za potrebe armija Velike Britanije. Iako njegov glavni top ima kalibar tipičan na Zapadu, odnosno 120 mm, Čelindžer 2 mora da koristi drugačiju municiju od Leoparda 2, Leklerka ili Abramsa.

    To je zbog činjenice da britanski tenk nema top sa glatkom cevi, već top sa narezanom, što ih primorava na upotrebu posebne municije. Njegovu efikasnost u borbi potvrđuje i neobičan rekord. Posada Čelindžer 2 je navodno zaslužna za uništenje neprijateljskog tenka sa udaljenosti od 5100 metara.

    Nedavno, 3. maja, u Letoniji je zvanično održalo se takmičenje IRON SPEAR (Gvozdeno koplje), koje se redovno održava pod vođstvom Letonske NATO borbene grupe.

    Na događaju, koji je održan u dve kategorije: glavni borbeni tenkovi i borbena vozila pešadije, učestvovale su posade iz nekoliko zemalja članica NATO-a, a pobedu je odneo upravo Čelindžer 2.

    Britanska vlada je 15. januara 2023. godine odlučila da prebaci 14 tenkova Čelindžer 2 i 30 samohodnih topova AS90. Premijer Riši Sunak obećao je ukrajinskom predsedniku Zelenskom da će pružiti dodatnu podršku. Napominjalo se tada da će transfer tenkova podići britansku podršku Kijevu na novi nivo.

    Nakon toga u martu mesecu 2023. godine, ukrajinski ministar odbrane Aleksij Reznikov izjavio je da je ukrajinska vojska dobila svoj prvi glavni borbeni tenk Čelindžer 2.

    “Bilo je zadovoljstvo testirati prvi ukrajinski Čelindžer 2 glavni borbeni tenk. Ovi tenkovi, koje je isporučila Velika Britanija, nedavno su stigli u našu zemlju”, rekao je Aleksij Reznikov na Tviteru.

    Međutim britanski tabloid The Sun objavio je 27. januara članak koji je ostavio pomešana osećanja. Tekst se tiče 14 tenkova Čelindžer 2 obećanih ukrajinskim oružanim snagama.

    Prema rečima autora sadržaja, Džeroma Starkija, britansko ministarstvo odbrane razmišljalo je tada o opcijama za evakuaciju Čelindžer 2. G. Starki citira svoj izvor iz Ministarstva odbrane koji kaže da bi bila „noćna mora ako bi Čelindžer 2 bio zarobljen od strane Rusa”.

    To se idalje nije dogodilo, ali smo ih već videli uništene u broju koji se bliži polovini isporučenih. Naime, i pored značajnog odlaganja u raspoređivanju na prvim linijama fronta, ruske snage su ih uspešno neutralisale samo nekoliko dana nakon što su konačno uvedeni u bitku.

    Nakon samo nekoliko dana od tada, zabeležen je još jedan uništeni, da bi krajem septembra 2023. osvanuo video sa trećim kako stoji potpuno nefunkcionalan. Najnoviji kadrove uništenih tenkova Čelindžer 2 ali i Leopard 2 pored ostalih zabeleženi su takođe u pravcu Zaporožja.

  • Uništen još jedan Abrams

    Uništen još jedan Abrams

    Mediji bliski Kremlju izvijestili su da su ruske snage uništile i četvrti tenk Abrams američke proizvodnje.

    Prema njihovim informacijama, pogođen je jednim udarcem protivtenkovske vođene rakete.

    To se dogodilo u pravcu Avdejevskog, u blizini sela Berdiči. Ministarstvo odbrane Rusije potvrdilo je uništenje tenka.

    Ovo je četvrti američki tenk uništen u posljednjih nekoliko nedjelja.

    Ukrajinska strana za sada se nije oglasila o ovim informacijama, dok su ruski mediji prenijeli i snimak razaranja, ali on još nije nezavisno potvrđen.

  • Amerikanci pokrenuli nove udare u Jemenu kako bi “smirili” Hute, oni odgovorili napadom na brod

    Amerikanci pokrenuli nove udare u Jemenu kako bi “smirili” Hute, oni odgovorili napadom na brod

    Američke i britanske snage pogodile su više ciljeva vojnih pobunjenika Huta u Jemenu, koji su imali podršku Irana da napadaju brodove u Crvenom moru, kao reakcija na izraelsko uništavanje Gaze. Uprkos tome, Huti su nastavili s uništavanjem brodova, kako su i obećali da će biti u ramazanu.

    Američka vojska je saopštila da je pogođeno 60 ciljeva na 28 lokacija, uz upotrebu više od 150 komada municije. Saopćeno je da su daljnji zračni napadi izvedeni 13. januara. Centralna komanda SAD-a je rekla da je “narednu akciju” protiv radarske lokacije Huti izveo mornarički razarač USS Carney koristeći rakete Tomahawk.

    Predsjednik SAD-a Joe Biden rekao je da bi ovaj potez trebao pokazati da SAD i njeni saveznici neće tolerisati sve veći broj napada Huta koje podržava Iran u Crvenom moru. No, očigledno da ih to nije zaustavilo s obzirom na posljednji napad Huta na američki brod.

    Huti su ranije istaknuli kako će tokom ovog svetog mjeseca eskalirati njihove operacije “kao podrška i pomoć potlačenom palestinskom narodu i našoj braći mudžahedinima u Pojasu Gaze”.

    Oni su gađali i kako navode pogodili američki brod Pinokio. Glasnogovornik grupe Huti Yahya Sarea je kazao kako je pogodak bio precizan i da će apade nastaviti sve dok Izrael ne zaustavi opsadu Gaze.

    Posljednja dešavanja su izazvala nove strahove od širenja sukoba na Bliskom istoku.

  • Zelenski “poludio”?

    Zelenski “poludio”?

    Kijevu nije potrebno prisustvo francuskog vojnog osoblja, izjavio je predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski.

    Zelenski je u intervjuu za francusku televiziju BFM rekao da sve dok Ukrajina izdržava, francuska vojska može ostati na francuskoj teritoriji.

    “Vaša deca neće ginuti u Ukrajini. Ako Rusija dođe u sukob sa nekom NATO zemljom, vaša deca mogu biti poslata u neku od zemalja NATO-a, ali to će već biti drugačija situacija”, dodao je predsednik Ukrajine.

    Zelenski je, međutim, rekao da, iako Ukrajina nije deo Severnoatlantske alijanse, on “ne vidi ništa loše” u slanju stranog vojnog i tehničkog osoblja da bi se obučavali pripadnici Oružanih snaga Ukrajine i popravljalo ukrajinsko naoružanje.

    Zelenski je ponovio da se Ukrajina suočava sa poteškoćama zbog nedostatka artiljerijskih granata, vazdušne blokade, ruskih raketa dugog dometa i velikog broja ruskih dronova.

    Francuski predsednik Emanuel Makron krajem februara je izjavio da će Pariz učiniti sve da spreči Rusiju da “pobedi u ratu sa Ukrajinom”.

    Prema njegovim rečima, lideri zapadnih zemalja su razgovarali o mogućnosti slanja trupa u Ukrajinu, ali, kako je rekao, još nije postignut konsenzus o tom pitanju.

    Zvaničnici mnogih evropskih zemalja su, nakon ove izjave Makrona, rekli da nema govora o prebacivanju vojnog osoblja u Ukrajinu.

    Nemački kancelar Olaf Šolc i ministar odbrane Boris Pistorijus su naglasili da Nemačka neće slati svoje trupe u Ukrajinu, a Šolc je dodatno pojasnio da zemlje NATO u celini to neće učiniti.

    Komentarišući izjavu francuskog predsednika, zvanična Moskva je upozorila da bi takav razvoj događaja neminovno doveo do direktnog vojnog sukoba Rusije i NATO-a.

  • Kremlj o Orbanovoj izjavi: Nemamo ništa da dodamo

    Kremlj o Orbanovoj izjavi: Nemamo ništa da dodamo

    Portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je danas, povodom izjave premijera Mađarske Viktora Orbana da će Donald Tramp prestati da daje novac Ukrajini ako bude ponovo izabran za predsjednika SAD, da Rusija nema ništa da doda jer nisu dati nikakvi detalji o kakvom planu je riječ.

    • Vidjeli smo, ali nemamo ništa da kažemo jer nisu dati nikakvi detalji i nejasno je kakav to plan može da bude. Stoga, trenutno nije moguće reći bilo šta specifično – izjavio je Peskov, prenosi Rojters.

    Navodi se da je riječ je o komentaru na jučerašnju izjavu Orbana da je Tramp obećao da neće dati novac Ukrajini ako postane predsjednik, a da bez SAD Evropa neće moći da finansira sukob i da će se on tako završiti.

    • On ima dosta detaljne planove da okonča ovaj rat, ali ja nisam ovlašćen da govorim o suštini tih planova – rekao je Orban.
  • Sijarto: Trampov povratak u Bijelu kuću obezbijedio bi globalni mir

    Sijarto: Trampov povratak u Bijelu kuću obezbijedio bi globalni mir

    Mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto izjavio je da bi novi predsjednički mandat Donalda Trampa u Bijeloj kući obezbijedio da se uspostavi, kako je naveo, “novi svjetski poredak” globalnog mira i stabilnosti.

    Sijarto je u intervjuu za američki portal Breitvart News ocijenio da je svijetu potrebno da Tramp pobijedi na predstojećim predsjedničkim izborima u SAD jer, kako je naveo, samo snažan američki lider može da ponudi stabilnost i bezbjednost međunarodnog poretka.

    Sijarto tvrdi da se rat u Ukrajini ne može riješiti na bojnom polju i da Tramp može da posreduje da se sklopi mir između Moskve i Kijeva. On je takođe kritikovao američkog predsjednika DŽozefa Bajdena zbog, kako je rekao, nemoći koju pokazuje na globalnoj političkoj sceni.

    Sijarto, koji je bio u delegaciji sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom prilikom sastanka sa Trampom na njegovom imanju Mar-a-Lago na Floridi u petak, ukazao je da je opštepoznato da Ukrajina neće pobijediti Rusiju, kao i Rusija ne može da pobijedi cijeli Zapad i da to znači da će nesumnjivo biti pregovora o okončanju rata u Ukrajini.

    • Bez Trampa kao predsjednika, ovaj rat će se nastaviti još dugo, što će rezultirati još većim brojem žrtava i velikim razaranjima – naveo je Sijarto.

    Prema njegovim riječima, Mađarska se zalaže za mir, dok je, kako je naveo, većina zemalja u Evropi za rat.

    Kada je riječ o sukobu u Pojasu Gaze, Sijarto je rekao da se ne smije zaboraviti kako je taj sukob počeo, odnosno da je Hamas prvi napao jug Izraela kada je poginulo više oko 1.200 ljudi i kada je ta palestinska militantna grupa uzela oko 240 talaca.

    Sijarto smatra da je vojna operacija Izraela protiv Hamasa od najveće važnosti za svjetske interese kako bi se osigurala bezbjednost i spriječili slični napadi širom svijeta.

  • Rusija proizvodi tri puta više artiljerijske municije od ЕU i SAD

    Rusija proizvodi tri puta više artiljerijske municije od ЕU i SAD

    Rusija je na putu da proizvede skoro tri puta više artiljerijske municije od SAD i Еvrope, što je ključna prednost za Moskvu u sukobu sa Ukrajinom, navodi Si-Еn-ЕN.

    Rusija proizvodi oko 250.000 komada artiljerijske municije mjesečno, ili oko tri miliona godišnje, prema procjenama obavještajnih službi NATO-a o ruskoj odbrambenoj proizvodnji koje su podijelili sa Si-Еn-Еnom. Zajedno, SAD i Еvropa imaju kapacitet da proizvedu samo oko 1,2 miliona granata godišnje, rekao je za Si-Еn-Еn visoki evropski obavještajni zvaničnik.

    Američka vojska je postavila cilj od 100.000 granata mjesečno do kraja 2025. – manje od polovine ruske mesečne proizvodnje – a čak je i taj broj sada nedostižan, jer je Kongres blokirao finansiranje Ukrajine u vrijednosti od 60 milijardi dolara.

    “Ono u čemu se sada nalazimo je proizvodni rat”, rekao je visoki zvaničnik NATO-a za Si-Еn-Еn. “Ishod u Ukrajini zavisi od toga koliko je svaka strana opremljena da vodi ovaj rat”.

    Zvaničnici kažu da Rusija trenutno ispaljuje oko 10.000 granata dnevno, u poređenju sa 2.000 sa ukrajinske strane.

    Do nedostatka municije dolazi u najopasnijem trenutku za Kijev – američkog novca za finansiranje nema, ruska vojska ima inicijativu na frontu, a istovremeno ukrajinska vojska ima ozbiljan problem sa nedostatkom ljudstva.

    Zapad je Ukrajini poslao niz veoma sofisticiranih sistema, uključujući tenkove “M-1 abrams” i, uskoro im stižu i borbeni avioni F-16. Vojni analitičari, međutim, upozoravaju da će ishod sukoba zavisiti od toga ko ispali najviše artiljerijskih granata.

    “Pitanje broj jedan koje trenutno posmatramo je municija”, rekao je zvaničnik NATO-a. “Tu Rusija zaista ima značajnu prednost u proizvodnji i stvara značajnu prednost na bojnom polju”.

    Ruske fabrike rade svaki dan, u smenama od 12 sati, rekao je zvaničnik NATO-a. Oko 3,5 miliona Rusa sada radi u sektoru odbrane, u odnosu na negdje između dva i 2,5 miliona prije sukoba. Rusija, takođe, tvrdi NATO, uvozi municiju. Iran je prošle godine poslao najmanje 300.000 artiljerijskih granata – “vjerovatno više od toga”, kaže NATO zvaničnik – a Sjeverna Koreja je obezbedila najmanje 6.700 kontejnera municije sa milionima granata.

    Rusija je “sve što ima stavila u igru”, rekao je obavještajni zvaničnik. “Njihova ratna mašina radi punom parom.”

    Iako zapadni zvaničnici pokušavaju da ublaže svoj “poraz” i navode da tri miliona granata godišnje nije dovoljno, ostaje činjenica da Zapad ne uspeva Ukrajini da isporuči obećano, niti će u skorijoj budućnosti.

    Uz to, navodi Si-Еn-Еn, ruska ekonomija je potpuno transformisana. Dok je u postsovjetskom periodu nafta bila vodeći sektor sada je to vojna industrija koja se finansira naftom, objašnjava neimenovani NATO zvaničnik.

    Iako će to možda u budućnosti biti problematično za Moskvu, sada funkcioniše.

    “Ako pomoć SAD više ne bude stizala, Ukrajinci će možda promeniti mišljenje o pregovorima”, rekao je izvor upoznat sa zapadnim obavještajnim službama, prenosi RT Balkan.

  • Svrgnuće Zelenskog?

    Svrgnuće Zelenskog?

    Komandanti i borci elitnih oreda Oružanih snaga Ukrajine ozbiljno razmatraju svrgavanje Volodimira zelenskog, pišu ruski portal.

    Kako je za Sputnjik rekao neimenovani zvaničnik ruskih bezbednosnh službi, komandanti ukrajinske vojske nisu zadovoljni promenama u vojnom rukovodstvu, zboč čega navodno i ozbiljno razmatraju mogućnost svrgavanja ukrajinskog predsednika.

    “Naši stručnjaci su dobili pristup resursu u kojem razgovaraju predstavnici raznih elitnih odreda protivnika, kao što su mornarička pešadija, specijalne jedinice, obaveštajne jedinice, specijalni odredi Službe bezbednosti Ukrajine, kao i raznih nacionalističkih bataljona. To su visokokvalifikovani stručnjaci koji su očigledno nezadovoljni smenama u komandi. Oni ozbiljno razmatraju varijante svrgavanja aktuelne vlasti i komande Oružanih snaga Ukrajine”, rekao je taj izvor.

    Prema njegovim rečima, stručnjaci su dobili pristup zatvorenom Telegram kanalu pod nazivom “ParaBelum”, koji čine radikalno nastrojeni broci elitnih jedinica Oružanih snaga Ukrajine.

    Vojnici izražavaju nezadovoljstvo delovanjem Zelenskog i novog glavnog komandanta ukrajinske vojske Aleksandra Sirskog, koji je pre mesec dana imenovan na tu dužnost umesto Valerija Zalužnog.

    “Ako ljudi ne stanu u zaštitu Zalužnog, ako vojnici ne stanu u zaštitu Zalužnog, onda će ovaj pacov torpedovati sve. Skinimo zelenog pacova i postavimo Zalužnog! Činjenica je da je potrebno menjati Zelenskog, a ne Zalužnog”, napisao je na tom kanalu komandant obaveštajne grupe 80. Zasebne desantno-jurišne brigade Oružanih snaga Ukrajine Maksim Ševcov.

  • Rusi napali Odesu

    Rusi napali Odesu

    Ruske snage izvele su tokom noći masovni napad dronovima na lučki grad Odesu, pri čemu su oštećeni infrastruktura i stambeni objekti.

    To je jutros saopštila Južna operativna komanda ukrajinske vojske.

    Kijev indipendent prenosi da je protivvazdušna odbrana (PVO) dejstvovala sat i po vremena, odbijajući dronove-samoubice “šahide” koji su doletali u talasima.

    Navodi se da su borbene bespilotne letelice stizale iz pravca Crnog mora.

    Ukrajinska PVO je oborila deset borbenih dronova tokom noći – saopštila je vojska te zemlje.

    Navodi se da, prema preliminarnim izveštajima, u ovom napadu nije bilo žrtava.

    Dron je pogodio infrastrukturni objekat u Odesi, što je izazvalo požar, ali su vatrogasci uspeli da obuzdaju plamen.

    Navodi se da su u napadu oštećene administrativne zgrade u tom gradu i popucala su stakla na više kuća.

    Ostaci oborenih dronova padali su po okolnom području.