Kategorija: Svijet

  • Lavrov otkrio čiji prijedlog za okončanje rata u Ukrajini je najrazumniji za Rusiju

    Lavrov otkrio čiji prijedlog za okončanje rata u Ukrajini je najrazumniji za Rusiju

    Kina je predložila do sad najrazumniji mirovni plan za rješavanje ukrajinskog sukoba, izjavio je danas ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.

    ”Najvažnije za nas je da se kineski dokument zasniva na analizi razloga za ono što se dešava i na potrebi da se ti osnovni uzroci eliminišu. Logički je strukturiran od opšteg ka specifičnom”, rekao je Lavrov, prenosi Tanjug pisanje agencije RIA.

    On je istakao da kineski plan, koji se sastoji od 12 tačaka, sadrži stavke koje su međusobno uzajamno povezane.

    Lavrov bi uskoro trebalo da se sastane sa svojim kineskim kolegom Vang Jijem.

    Ruske vlasti tvrde da su spremne da započnu pregovore o prestanku rata u Ukrajini, ali da pregovori moraju da odražavaju ”novu realnost” na terenu, gdje ruske snage kontrolišu nešto manje od petine zemlje.

    Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski iznio je sopstvenu ”formulu mira” koja poziva na prekid neprijateljstava i potpuno povlačenje Rusije sa svih okupiranih teritorija.

    Lavrov je plan Zelenskog nazvao ”menijem iz kojeg možete uzeti šta god zaželite”.

  • Usvojen plan EU od šest milijardi evra: Ako ne ponudi projekte, BiH neće dobiti ništa

    Usvojen plan EU od šest milijardi evra: Ako ne ponudi projekte, BiH neće dobiti ništa

    Evropski savjet i Evropski parlament postigli su saglasnost u vezi s dugo najavljivanim planom za rast za zapadni Balkan, vrijednim šest milijardi evra, od čega bi dvije milijarde trebalo da budu dodijeljene kroz donacije, dok bi ostatak bio u formi povoljnih kredita.

    Tonino Picula, poslanik Evropskog parlamenta iz Hrvatske, koji pripada frakciji socijalista i demokrata, je na svom X nalogu saopštio da je dogovor konačno postignut.

    “Kao supregovarač EP-a za Plan rasta pozdravljam dogovor s Komisijom i Vijećem koji će osigurati dodatno financiranje za zapadni Balkan. Naglašavamo važnost vladavine prava, transparentnosti i reformi kako bi se te zemlje, naši partneri, približile EU”, napisao je on.

    Plan je najavila Ursula fon der Lajen, predsjednica Evropske komisije, a predstavlja odgovor Brisela na sugestije brojnih političkih predstavnika i nevladinih aktivista da EU mora jače da se angažuje da zemlje-kandidati sprovedu potrebne reforme za članstvo. Plan ima nekoliko važnih područja, a vezani su za jačanje institucija i demokratizaciju, infrastrukturu i zelene tehnologije, kao i pomoć lokalnim privrednicima da unaprijede poslovanje i stanovništvu.

    Međutim, da bi sredstva zemlje dobile moraće ponuditi ne samo dobre projekte, nego i dokazati da je novac utrošen za namjene kojima je namijenjen. BiH bi mogla računati na oko milijardu evra, ali ukoliko ne bude bilo dobrih projekata, BiH neće dobiti ništa.

  • Ukoliko Rusi napadnu, linija fronta u Ukrajini će se potpuno raspasti

    Ukoliko Rusi napadnu, linija fronta u Ukrajini će se potpuno raspasti

    Postoji veliki rizik da će se linija fronta u Ukrajini urušiti ako ruske snage ovog ljeta pokrenu novu ofanzivu, rekli su za Politico visoki ukrajinski vojni izvori koji su željeli ostati anonimni.

    Za Politico je govorilo nekoliko viših oficira iz ukrajinske armije pod uslovom anonimnosti.

    Prema riječima oficira koji su služili pod generalom Valerijem Zalužnim, vrhovnim komandantom ukrajinskih oružanih snaga, dok nije smijenjen u febrauru – vojna slika je sumorna.

    Oficiri su rekli da postoji veliki rizik od raspadanja prve linije gdje god ruski generali odluče usmjeriti svoju ofanzivu. Zahvaljujući mnogo većoj brojnosti i navođenim bombama koje već sedmicama razbijaju ukrajinske položaje, Rusija će vjerojatno uspjeti “prodrijeti na crtu fronta i srušiti je na nekim dijelovima”.

    Jedan visoki vojni izvor tvrdi da “Ukrajini sada ne može pomoći ništa jer ne postoje ozbiljne tehnologije koje bi mogle nadoknaditi Ukrajini veliku masu trupa koju bi Rusija vjerojatno bacila na nas. Mi nemamo te tehnologije, a Zapad nema ih u dovoljnom broju”.

    Izvor vjeruje da samo ukrajinska otpornost i izdržljivost, kao i greške ruske komande, mogu promijeniti sumornu dinamiku.

    Visoki ukrajinski oficiri također su naglasili da oslanjanje na ruske greške nije strategija, te su se s gorčinom prisjetili grešaka za koje su rekli da potkopavaju ukrajinski otpor od samog početka – grešaka koje su činili i Zapad i Ukrajina.

    Također su loše govorili o zapadnom “zavlačenju”, tvrdeći da su zalihe i sistemi naoružanja stigli prekasno i u nedovoljnim količinama da bi napravili razliku ako su mogli.

    Jedan je oficir rekao da ga je Zalužni nazvao “rat jedne šanse”.
    Politico je istakao da to sada ovisi o tome gdje će Rusija odlučiti fokusirati svoje snage u ofanzivi, za koju se očekuje da će početi ovog ljeta.

    U napadu koji se proteže od Harkova i Sumija na sjeveru do Odese na jugu, ruski napadi projektilima i bespilotnim letjelicama uveliko so porasli posljednjih sedmica, ciljajući infrastrukturu i otežavajući nagađanje gdje će izvršiti svoj glavni udar.

    Ukrajinski oficiri rekli su da im sada treba još osnovnog konvencionalnog oružja, kao i dronova: “Trebamo haubice i granate, stotine hiljada granata i rakete”.

    Ovaj izvor procjenjuje da Ukrajini treba 4 miliona granata i 2 miliona letjelica.

    Oficiri su naglasili da im je također potrebno mnogo, mnogo više vojnika. Politico je izvijestio da Ukrajina trenutno nema dovoljno vojnika na prvoj liniji, što pogoršava problem nedovoljne podrške Zapada.

    Osim toga, izvori kažu da se Ukrajina trenutno suočava ne samo s vojnom nego i s političkom krizom. Naglasili su da dok Ukrajina izbjegava veliki vojni rok, Rusija sada prikuplja resurse i bit će spremna pokrenuti veliki napad oko augusta, a možda i ranije.

    Podsjećamo, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je da se Rusi možda spremaju izvesti novu ofanzivu, koja se očekuje krajem maja ili juna. Nije precizirao koja je linija ugrožena.

  • Oglasila se austrijska policija: Na snimku nije Danka (2)

    Oglasila se austrijska policija: Na snimku nije Danka (2)

    Austrijska policija rano jutros oglasila se novim saopštenjem o Danki Ilić (2) i snimku dvije Rumunke, koje su dovedene u vezu s nestankom djevojčice s obzirom da je s njima snimljeno dijete koje fizički podsjeća na malu Danku.

    Naime, austrijska policija isključila je bilo kakvu povezanost Rumunki sa snimka sa Dankom Ilić.

    “Srpski državljanin koji živi u Beču prijavio je srpskim vlastima da je na tramvajskoj stanici Šotenring primjetio malo dijete u pratnji dvije odrasle žene. Кonstatujući sličnost između djevojčice i dvogodišnjeg djeteta nestalog u Srbiji, on je napravio video snimak troje ljudi i podijelio ga sa srpskim vlastima. Pošto su rođaci nakon pregleda slika izjavili da se najvjerovatnije radi o nestaloj djevojčici, fotografije je objavila Uprava bečke državne policije 3. aprila 2024. godine po nalogu bečkog javnog tužilaštva” navodi se u saopštenju austrijske policije.

    Dodaje se:

    “Sada je razjašnjen identitet osoba sa slika i sa njima je uspostavljen kontakt. Na osnovu istrage i pratećih činjenica, veza između osoba prikazanih na objavljenim fotografijama i nestale djevojčice iz Bora može se jasno i bez ikakve sumnje isključiti” rečno je u saopštenju.

    Кancelarija bečke državne kriminalističke policije nastavlja istragu o sumnji na otmicu djece.

    Ispostavilo se da na snimku ipak nije Danka, već kćerkica Rumunke A. C. S. (36) koja živi u Beču.

    Ona je istakla da od 31. marta preživljava pakao, nakon što je primila više poruka da se snimak sa njenim likom dijeli na svim društvenim mrežama i medijima u Austriji, Rumuniji i Srbiji. Ona se u tom trenutku nalazila u Velsu, vidno uplašena otišla je da se prijavi policiji u nadi da se zabuna koja je nastala riješi što prije.

    U prilog tim tvrdnjama ustupila je svoje privatne fotografije.

    “Odmah sam u nedjelju otišla u policiju u Velsu i zatražila pomoć, ali su me poslali kući i savjetovali da se prijavim policiji u Beču u mom okrugu. U utorak sam otišla u policiju u 21. okrug, tražila sam da mi pomognu i zaštite mene, moje dijete i moju majku, samo su me poslali kući. Oni su me samo poslali kući. U srijedu je situacija postala alarmantna jer je moje lice bilo lako prepoznatljivo u svim medijima. Bila sam jako uplašena, nisam znala šta da radim. Obuzeo me strah da ću ostati bez posla” izjavila je žena za “Kosmo”.

    Žena je prilikom odlaska u policiju bila jako uznemirena, jer joj je jedino na pameti bilo da je njen i život njenog djeteta ugrožen, kako kaže, ne smije ni da zamisli šta bi se desilo da je neko na ulici prepoznao.

    “Ono kroz šta prolazim je strašno! Niko na svijetu ne može da shvati kakva je ovo noćna mora! Mogla sam nevina da stradam. Ja sam majka, saosjećam zbog djeteta iz Srbije i voljela bih da ga nađu. Ali ono što prolazim sa svojom majkom je isto tako zastrašujuće” rekla je zabrinuta žena.

    Ona je navela da je juče policija otišla kod nje kući i da je tom prilikom potpisala protokol koji će biti dostavljen Srbiji, prenosi “Blic”.

    “Policija je došla u moju kuću, sve sam im ispričala i na kraju su se izvinili za patnju koju sam pretrpjela. Zamolili su me da dođem danas kod njih da potpišem protokol. Samo želim da ova priča ostane iza mene i da pokušam da je zaboravim” naglasila je Rumunka za “Kosmo”.

  • “Pada” Zelenski?

    “Pada” Zelenski?

    Vlada predsednika Ukrajine Vladimira Zelenskog pašće u narednim mesecima, ocenio je bivši američki obaveštajac Skot Riter u podkastu “Ask d inspektor”.

    “Mislim da ćemo do maja ili juna videti kraj režima Zelenskog”, rekao je on.

    Riter je naglasio da Zelenski nikada nije održao predsedničke izbore, a mandat mu ističe krajem maja. Pored toga, dodao je, položaj šefa kijevskog režima je jako loš, svakako i zbog kolapsa ukrajinskih oružanih snaga na frontu.

    “Zelenski igra na vreme, čeka čudo, bilo da su to francuske ili poljske trupe, kao i odluku NATO-a da interveniše”, zaključio je bivši američki obaveštajac.

    Predsednički izbori u Ukrajini trebalo je da se održe 31. marta 2024. godine, a inauguracija novoizabranog šefa države trebalo je da se dogodi u maju.

    Međutim, glasanje je otkazano zbog vanrednog stanja i opšte mobilizacije. Bivši premijer Ukrajine Nikolaj Azarov rekao je da Zelenskom prestaju ovlašćenja 21. maja.

    Zelenski je naveo da “sada nije pravo vreme za izbore”. Prema rečima portparola Kremlja Dmitrija Peskova, Rusija će analizirati situaciju u vezi sa istekom mandata Zelenskog u maju kako bi se izjasnio o svom stavu.

  • 300.000 Rusa ide na Ukrajinu?

    300.000 Rusa ide na Ukrajinu?

    Rusija priprema dodatnu mobilizaciju 300.000 vojnika 1. juna, izjavio je danas predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski nakon razgovora sa finskim predsednikom Aleksanderom Stubom u Kijevu.

    Odgovarajući na pitanja novinara koliko će regruta biti mobilisano u ukrajinsku vojsku ove godine, Zelenski je rekao da neće biti potrebno pola miliona vojnika, prenela je agencija Interfaks Ukrajina.

    “Kada je reč o konkretnom broju ljudi koji će biti mobilisani, ne mogu da kažem… Ne treba nam pola miliona”, naveo je Zelenski.

    Zelenski je zahvalio glavnokomandujućem Oružanih snaga Ukrajine Aleksandru Sirskom na sprovođenju revizije u vojsci da bi se oni koji su izbegavali mobilizaciju našli na frontu. Stub i Zelenski potpisali su danas Sporazum o sigurnosnoj saradnji i dugoročnoj podršci dve zemlje, a Stub je najavio i odluku Finske da pošalje Kijevu pomoć u vojnoj opremi u iznosu od 188 miliona evra.

  • Armata T-14 uveden u operativnu upotrebu

    Armata T-14 uveden u operativnu upotrebu

    Britansko ministarstvo odbrane posle dužeg vremena ponovo se oglasilo o ruskom tenku Armata T-14.

    Kako je Ministarstvo odbrane Velike Britanije saopštilo, Rusija je taj tenk uvela u operativnu upotrebu.

    “Potvrđeno je da je glavni borbeni tenk Armata ušao u službu ruske vojske, ali da neće biti raspoređen u Ukrajini. Ovo je vrlo verovatno zbog visokih troškova i potencijalne štete po reputaciju gubitka prestižnog tenka u borbi”, saopštili su Britanci.

    Inače o tome su ruski mediji pisali još 4. marta 2024. godine. To ukazuje da je Britancima trebalo skoro mesec dana da potvrde ovu vest.

    Novi ruski tenk T-14 Armata usvojen je od strane ruske vojske, ali se neće koristiti u zoni borbenih dejstava. Ovo je saopštio šef Rosteka Sergej Čemezov.

    Po svojim karakteristikama značajno nadmašuje sve tenkove u službi Oružanih snaga Rusije, ali visoka cena stavlja tačku na njegovu moguću upotrebu na frontu. Ministarstvu odbrane je lakše kupiti slične tenkove T-90M Proriv, koji takođe imaju odlične karakteristike, ali su mnogo jeftiniji.

    Armata predstavljen je javnosti još u maju 2015. godine, ali do danas još nije ušao u masovnu serijsku proizvodnju. Pripada četvrtoj tehnološkoj generaciji.

    Ovaj tenk se razlikuje od decenijama ustaljene paradigme gradnje tenkova po tri osnovna pristupa: sva tri člana posade su u upravnom odeljenju napred, zaštićena u posebnoj oklopnoj kapsuli sa daljinski upravljanom kupolom i naoružanjem, maksimalno zaštićena i od eksplozije municije iza njih ima brojne sisteme optoelektronskog osmatranja i nišanjenja – danju i noću i aktivni sistem zaštite od projektila i mina iz sve tri sfere – sa zemlje, iz vazduha i ispod zemlje.

    U konstrukciji tenka primenjena su najnovija tehnička i tehnološka dostignuća oklopne zaštite sa novim modelom kombinovanog višeslojnog, razmaknutog i modularnog oklopa.

    Osnovni oklop u prednjem delu tenka T-14 štiti od svih potkalibarnih projektila kalibara do 120 mm, a od kumulativnih kalibara do 150 milimetara. Primenjeni čelik ima visoke zaštitne karakteristike. Novi tip ERO (eksplozivni reaktivni oklop) “relikt” dodatno štiti i od kinetičkih projektila, smanjujući im probojnost za 50 odsto (350 mm), a od kumulativnih za 90 odsto (oko 800 mm), odnosno zajedno sa osnovnim oklopom ekvivalent zaštite tenka dostiže 1.500 milimetara.

  • Francuska “digla” Legiju stranaca?

    Francuska “digla” Legiju stranaca?

    Pojavile su se nove informacije o vojnom kontingentu koji Pariz navodno priprema da pošalje u Ukrajinu, rekla je danas portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.

    Ona je dodala da se radi o bataljonu Legije stranaca.

    “Komanda francuske Legije stranaca početkom marta odredila je sastav taktičke grupe u rangu bataljona od oko 1.500 ljudi. Očekuje se da će u aprilu grupa biti dovedena u stanje pune borbene gotovosti za operativno ‘prebacivanje’ na ukrajinsko pozorište vojnih operacija”, otkrila je Zaharova, a prenose ruski mediji.

    Francuski predsednik Emanuel Makron je, podsetimo, nedavno izjavio da nije isključeno da bi moglo da dođe do slanja trupa u Ukrajinu što je izazvalo veliku polemiku u javnosti.

    Direktor ruske Spoljne obaveštajne službe Sergej Nariškin rekao je da je Pariz već spremio 2.000 vojnika za prvu fazu slanja trupa.

    Ipak, pojedini francuski plaćenici već ratuju na strani Ukrajini. Moskva je ranije ove godine saopštila da je uništila jedno od uporišta stranih plaćenika u Harkovu, u kojem je poginuo veliki broj francuskih boraca, na šta su iz Ministarstva odbrane te zemlje izjavili da ne mogu da brane svojim građanima da ratuju, jer je Francuska “demokratska zemlja”.

    “U Ukrajini otvoreno govore o sve većim problemima sa mobilizacijom. Stručnjaci napominju da će ove godine postojeći mobilizacioni potencijal opasti za skoro 70 odsto. Situaciju neće popraviti ni predložene mere za regrutovanje žena u vojsku”, kaže Zaharova, napominjući da Ukrajinci više ne žele da budu topovsko meso.

    Kako dodaje, mnogi danas biraju pre odlazak u zatvor nego na front. “Tako je krajem marta u Lavovu čovek koji je kategorički odbio da bude mobilisan osuđen na tri godine zatvora. Svoju odluku objasnio je time što ne želi da ratuje i ubija Ruse”.

    Čak je i “Politiko” krajem marta pisao da je u Ukrajini sve manje ljudi spremno da ide na front i da to postaje trend. “Sve više ljudi (u Ukrajini) je pesimistično po pitanju ishoda sukoba. Oni se pitaju da li je Ukrajina sposobna da pobedi Rusiju”, kaže Zaharova.

    Portparolka MSP-a je, takođe, istakla da će se borba protiv kijevskog režima nastaviti. Potvrdila je da Kijev stoji iza terorističkih napada po Rusiji i podsetila da je i Kiril Budanov, šef vojne obaveštajne uprave Ukrajine, 31. marta izjavio da su napadi na Belgorodsku oblast Rusije veoma korisni za Ukrajinu, preneo je ruski portal Raša tudej Balkan.

  • Policija Austrije traži ove žene zbog nestanka male Danke

    Policija Austrije traži ove žene zbog nestanka male Danke

    Bečka policija zatražila je danas po nalogu javnog tužioca Austrije objavljivanje novih fotografija na kojima se vidi djevojčica koja liči na nestalu Danku Ilić.

    Kako se navodi u saopštenju policije nalog je izdat jer se sumnja na otmicu djeteta i istovremeno pozivaju se svi koji poznaju žene ili znaju gde se one najave da se hitno jave policiji.

    Austrijska policija saopštila je ranije danas da porodica nestale Danke Ilić pretpostavlja da se na video-snimku koji je nastao na tramvajskoj stanici u Beču nalazi dvogodišnja djevojčica.

    • Nakon što su rođaci nestale devojčice pogledali snimke, pretpostavili su da je vrlo vjerovatno da je riječ o djevojčici iz Srbije – navodi se u saopštenju.
    • Informacije, takođe anonimne, javite na 01-31310-33800 ili u bilo kojoj policijskoj stanici – ističe se u saopštenju.

    Dodaje se da je video-snimak austrijskim vlastima proslijedio muškarac koji je na tramvajskoj stanici “Šotenring” naišao na malo dijete u pratnji dvije odrasle žene i uočio sličnost između njega i dvogodišnje Danke Ilić.

    • Srpske vlasti su potom kontaktirale policiju u Austriji, a istragu o sumnji na otmicu djeteta preuzela je bečka državna kriminalistička policija – piše u saopštenju.

    Danka Ilić nestala je 26. marta kod Banjskog Polja u Boru otkad traje potraga za njom. Za njom je raspisana i Interpolova potjernica, a zbog njenog nestanka u Srbiji je prvi put aktiviran sistem “Pronađi me”.

  • Bijela kuća reagovala na izraelski napad

    Bijela kuća reagovala na izraelski napad

    Bijela kuća je saopštila danas da je “ogorčena” izraelskim vazdušnim napadom na Gazu u kojem je poginulo sedam radnika humanitarne organzacije Svjetska centralna kuhinja (WCK), navodeći da je predsjednik SAD Džozef Bajden nazvao osnivača te humanitarne grupe i izrazio mu saučešće.

    “Bili smo ogorčeni kada smo saznali za napad IDF u kojem je su ubijeni brojni civilni humanitarni radnici WCK”, izjavio je portparol Bijele kuće Džon Kirbi tokom brifinga za novinare u Vašingtonu, prenosi Rojters.

    Na pitanje da li će SAD osuditi izraelski vazdušni napad, Kirbi je rekao da se korišćenje riječi “ogorčenje” u saopštenju Bele kuće može okarakterisati kao osuda napada.

    “Bajden je rekao osnivaču WCK Hozeu Andresu da će jasno dati do znanja Izraelu da humanitarni radnici moraju biti zaštićeni”, izjavila je ranije danas portparolka Bijele kuće Karin Žan-Pjer.

    U udaru na lokaciju na kojoj je radila WCK poginuli su građani Australije, Velike Britanije, Poljske kao i Palestinci i dvojni državljanin SAD i Kanade, prenosi Tanjug.

    Izraelski premijer Benjamin Netanijahu je ranije izjavio da je jučerašnji udar izraelske vojske u kojem su stradali radnici WCK “tragičan i nenamjeran”.