Kategorija: Svijet

  • Svijet će se “poderati”

    Svijet će se “poderati”

    Proces podele sveta na suprotstavljene blokove se ubrzava i on se sada cepa na nekoliko velikih regiona, smatra ruski politikolog Dmitrij Drobnjicki.

    Prema njegovim rečima, u tim regionima će pravila uspostavljati najjači igrači tih regiona, a tok događaja će dovesti do toga da će konfrontacija dva pola Rusije i Kine, s jedne strane i SAD i Evrope, s druge strane naterati i druge zemlje da se opredele.

    Ako nezapadni svet smogne snage da se koordinira i ujedini, niko neće moći da ga spreči da izgradi održivi novi svetski poredak, dodaje Drobnjicki.

    “Svet zapravo i nije podeljen na dva zaraćena tabora, kako se to možda čini. Zapad se suprotstavlja većem delu sveta, namećući prilično diskriminaciona pravila za sve ostale učesnike u trgovinskom i političkom procesu, a zatim menjajući ta pravila po sopstvenom nahođenju. Štaviše, politika dvostrukih standarda zamenjuje se jednostranim akcijama, a ti potezi se nekim evropskim zemljama pravdaju demokratijom, iako to nije i ne može biti demokratija, dok se ostatku sveta ne daju nikakva objašnjenja, osim jednog: ‘Ne slušate Zapad – bićete kažnjeni’. Takve reči ne stižu samo na adresu Rusije, nego i Kine, Indije, mnogih zemalja Latinske Amerike…“, kaže ovaj ekspert.

    Zapad je, dodaje Drobnjicki, i dalje tehnološki, finansijski, pa i vojno veoma jak, ali resursi tog ujedinjenog Zapada više nisu onakvi kakvi su bili pre 20 godina.

    “Tog velikog Zapada koga svi slušaju, a koji je imao azijske zemlje kao saveznike, većinu zemalja jugoistočne Azije, kao i arapski svet, uključujući proizvođače nafte, i deo Latinske Amerike, više nema. Sve obaveze koje je kolektivni Zapad, predvođen Vašingtonom, ranije preuzeo, postepeno se odbacuju, a posebno po pitanju ekonomske stabilnosti, prehrambene bezbednosti, razvoja energetike, digitalne sfere, IT tehnologija i tako dalje“, ocenjuje Drobnjicki.

    Specifičnost situacije je u tome što se nekoliko regiona našlo u približno istom položaju, kao naprimer, Kina i Rusija, koje je Zapad označio kao protivnike i konkurente.

    “Sve što Kina radi u svom regionu, ili ono što radi Rusija je generalno slično i u tom smislu su taktički saveznici. Ne može se reći da je to direktan vojni i politički blok, protivteža NATO-u ili nešto drugo, ali postoji ogromno razumevanje zbog zajedničke sudbine u uslovima kada Zapad više ne može da održi svoj svetski poredak. Prehrambena i energetska kriza, kao i inflacija dolara pokazuju da je to zaista tako i da ne mogu garantovati stabilnost u svetu. To znači da u svetu neće biti globalne stabilnosti, ali biće regionalne“, ističe ekspert.

    “Šta će se dešavati u Evropi nije baš jasno. EU očigledno ne zna šta će dalje i nejasno je šta će biti sa Indijom – kuda će ići i da li će moći da oko sebe izgradi svoj region. Uprkos očiglednim prednostima, Delhi ima ozbiljne nedostatke u svojoj sposobnosti da izgradi takav region. Dakle, svet se raspada na velike regione, na platežno-valutne sektore, ili klastere, kako se to sada sasvim otvoreno naziva, i sledeći svetski poredak nikako neće biti globalan“, smatra Drobnjicki.

    Mnoge istočne i evropske zemlje će morati da se odluče da li će se držati za bok broda EU koji tone, čak i neočekivanom brzinom, ili će svoju sudbinu graditi sa drugim, a ne sa zapadnim igračima, kaže ekspert.

    “Sve što se sada događa, a vidimo da se automobili voze po Evropi, kafići su otvoreni, ljudi pričaju preko ‘ajfona’ – sve je to privid. Nema ničega što bi to podržalo. Dakle, očekuju nas veoma ozbiljne promene, promeniće se slika sveta i svi Evropljani treba dobro da razmisle. Međutim, evropske elite uglavnom ne razmišljaju o tome i uopšte ih nije briga. Njima je glavno da urade ono što su im mentori naložili“.

  • Zelenski otpustio šefa bezbjednosti u Harkovu jer nije radio na zaštiti grada

    Zelenski otpustio šefa bezbjednosti u Harkovu jer nije radio na zaštiti grada

    Volodimir Zelenski je danas bio u posjeti regiji Harkov nakon čega je izjavio da je otpustio tamošnjeg šefa bezbjednosti.

    Zelenski je tokom posjete Harkovu dodijelio značajna državna priznanja za vojnike koji, kako kaže, svakodnevno ginu za slobodu Ukrajine. Takođe, izjavio je da je smijenio šefa regionalne bezbjednosti Harkova.
    Kaže da je “mislio samo na sebe”.

    “On nije radio na zaštiti grada od prvog dana invazije i mislio je samo na sebe”, poručio je Zelenski.

    Ujedno, Zelenski je rekao da je “jedna trećina Harkovske oblasti i dalje pod okupacijom, te da će definitivno deokupirati cijelu teritoriju.


    On se danas osvrnuo i na borbe u Donbasu, rekavši da je oštećeno više od 90 posto stambenih objekata u Sjeverodonjecku.

    “Zauzimanje Severodonjecka je osnovni zadatak okupatorskog kontingenta. Ne razmišljaju koliko će ljuditi platiti sopstvenim životom tokom njihovih pokušaja zauzimanja ukrajinskih teritorija”, naglasio je Zelenski.

  • Vojska Nepala locirala mjesto pada aviona koji je juče nestao

    Vojska Nepala locirala mjesto pada aviona koji je juče nestao

    Nepalska vojska saopštila je jutros da je locirala mjesto pada aviona koji je prevozio 22 osobe, a koji je jučer nestao od glavnog ove zemlje Katmandua.

    “Jedinice potrage i spašavanja locirale su mjesto pada aviona”, kazao je potparol vojske Narayan Silwal za lokalne medije.

    Avion je u vlasništvu privatne kompanije, proizveden je u Kanadi a letio je za Tara Air.

    Prema trenutno dostupnim informacijama do sada je potvrđeno da je smrtno stradalo 14 osoba.

    Avionske nesreće u Nepalu su česte zbog promjenjivih vremenskih uslova i avionskih pisti koje se nalaze na planinskim lokacijama.

    Četvero Indijaca, dvoje Nijemaca i 16 državljana Nepala bili su u avionu koji je letio 20 minuta prije no što je izgubljen kontakt sa posadom.

  • Rusija priznala da koristi novo oružje u Ukrajini

    Rusija priznala da koristi novo oružje u Ukrajini

    Ruska vojska u regiji Harkiv koristi svoje najnovije višecijevne bacače raketa, oružje koje se može opisati kao “ogromni bacač plamena”.

    Prema riječima visokog dužnosnika ruske vojske, koje je rekao za rusku agenciju TASS, radi se o raketi TOS-2 Tosočka koja je termobarična odnosno vakuumska raketa.

    Ona stvara ogromne eksplozije zapaljenjem plina prilikom detonacije, pri čemu isisava kisik iz pogođenog područja, prenosi BBC.

    Podsjećamo, Ukrajina je prošle sedmice optužila Rusiju da su njene snage, na šesti dan invazije, na ukrajinskom tlu iskoristile termobarično oružje, poznato i kao vakuumska bomba.

    “Danas su upotrijebili vakuumsku bombu, što je zapravo zabranjeno Ženevskom konvencijom”, rekla je prošle sedmice ambasadorica Ukrajine u Sjedinjenim Američkim Državama Oksana Markarova novinarima nakon što je izašla sa sastanka s američkim kongresnicima u Washingtonu.

    Rusija je ranije potvrdila da koristi rakete tipa TOS-1 Soncepjok (plamteće sunce, op.a.) protiv ukrajinskih meta u Donbasu.

  • Njemački ministar ekonomije: Jedinstvo EU počinje da se urušava zbog sankcija Rusiji

    Njemački ministar ekonomije: Jedinstvo EU počinje da se urušava zbog sankcija Rusiji

    Njemački ministar ekonomije Robert Habeck je danas izrazio svoju zabrinutost zbog toga što, prema njegovim riječima, jedinstvo Evropske unije (EU) počinje da se ruši jer se države članice ne mogu dogovoriti oko naftnog embarga na rusku naftu.

    Lideri EU sastat će se u ponedjeljak i utorak kako bi razgovarali o novom paketu sankcija protiv Rusije koji bi, između ostalog, mogao uključivati embargo na naftu u i program koji ima za cilj ubrzanje okončanja ovisnosti o fosilnim gorivima, uključujući ruski plin.

    “Nakon ruskog napada na Ukrajinu, vidjeli smo šta se može dogoditi kada Evropa bude ujedinjena. S obzirom na sutrašnji samit, nadajmo se da će se ovako nastaviti. Ali već počinje da se urušava jedinstvo EU”, rekao je Habeck.

    U petak su se evropske zemlje “borile” da postignu sporazum o embargu na pomorsku isporuku ruske nafte.

    Podsjetimo, EU je predložila djelomičnu zabranu uvoza ruske nafte uz ograničen uvoz iz ključnog naftovoda kako bi se uvažio prigovor Mađarske i postigao sporazum o EU sankcijama Rusiji.

    Evropska komisija poslala je vladama zemalja članica revidirani prijedlog sankcija koji ne obuhvata isporuke nafte bloku kroz naftovod Druzhba, kroz koji se Mađarska snabdijeva sirovom naftom, prenosi Bloomberg.

    Prijedlog predviđa da zemlje članice postepeno smanjuju uvoz sirove nafte u narednih šest mjeseci, te naftnih derivata u vremenskom okviru od osam mjeseci.

  • “Potrebno je pojačati sankcije Rusiji”

    “Potrebno je pojačati sankcije Rusiji”

    Visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbjednost Žozep Borelj izjavio je danas da je imao telefonski razgovor sa ukrajinskim ministrom spoljnih poslova Dmitrom Kulebom, tokom kojeg su se složili da je potrebno pojačati evropske sankcije Rusiji.

    Pozvao sam Dmitrija Kulebu prije samita EU. Složili smo se da je potrebno pojačati sankcije Rusiji – napisao je Borelj na svom Tviter nalogu, prenosi Interfaks.

    On je dodao da će lideri zemalja članica EU na predstojećem samitu razgovarati o tome „kako podržati izvoz poljoprivrednih proizvoda iz Ukrajine“, navodi Interfaks.

  • “Oslobođenje Donbasa bezuslovni prioritet”

    “Oslobođenje Donbasa bezuslovni prioritet”

    Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov rekao je da je “oslobođenje Donbasa bezuslovni prioritet u toku ruske specijalne operacije u Ukrajini”.

    Oslobođenje Donjecke i Luganske oblasti, koje je Ruska Federacija priznala kao nezavisne države, je apsolutni prioritet – rekao je Lavrov sinoć u intervjuu francuskom TV kanalu TF1.

    Dodao je da stanovnici ostalih teritorija Ukrajine na kojima se vode borbe “treba da odlučuju o svojoj budućnosti”, prenose RIA Novosti.Oni moraju sami da odluče u kom okruženju će nastaviti da postoje – u okruženju koje je stvorio predsjednik Zelenski, gdje postoji zabrana ruskog obrazovanja, medija, kulture, upotrebe ruskog jezika u svakodnevnom životu, ili u nekom drugom, gdje će sami moći da vaspitavaju djecu onako kako žele, a ne Zelenski i njegov tim – rekao je Lavrov.

  • Šangaj: Radnici zarobljeni u fabrici

    U kineskoj metropoli fabrike opet smiju da rade – pod uslovom da ih radnici nikad ne napuštaju.

    Tako radnici već nedeljama jedu i spavaju i u pogonima Folksvagena, Simensa i drugih velikih firmi.

    Tanki karton i preko vreća za spavanje – radnik sa kojim pričamo postavio je svoj krevet između dve proizvodne trake. Ne želi da mu objave ime. Treba mu novac i neće da rizikuje otkaz.

    Čovek radi za Quanta Computer Inc. u Šangaju, tajvansku firmu koja opskrbljuje američki Epl.

    Otkako je u kineskoj metropoli izbila korona, ovaj čovek ne može da napusti krug fabrike. On i još dve hiljade kolega ne izlaze već mesec dana.

    Nakon što je lokdaun najpre zatvorio sve fabrike, firme od vlasti dobijaju odobrenja za nastavak rada – ali pod uslovom da radnik koji kroči u krug fabrike više ne sme da je napusti. Radnici su u takozvanom “mehuru”, računa se da tako virus ne može da uđe.

    Veliki psihički pritisak

    Šangaj je ekonomski centar Kine, sa bruto domaćim proizvodom otprilike deset puta većim od cele Srbije. Kad Šangaj stoji, to oseća ceo svet.

    “Većina od 4.000 firmi koje opet smeju da rade imaju ključnu ulogu ili su neizostavni isporučioci u branšama auto-industrije, gradnje mašina, hemijskoj ili farmaceutskoj industriji”, kaže Betina Šen-Behancin, potpredsednica Evropske trgovinske komore u Kini.

    Dodaje da većina firmi sada radi na trećini ili polovini kapaciteta.

    Otprilike trećina kompanija u kojima su radnici sada zatočeni jesu strane kompanije. “Prema našim informacijama, trenutno nije moguće ni smenjivanje radnika”, kaže Šen-Behancin, koja je i sama već dva i po meseca pod lokdaunom u stanu u Šangaju.

    “Ko uđe u fabriku, tu je. Ljudi smeju da izađu samo u slučaju bolesti. Možete zamisliti koliki je to psihički pritisak”, kaže ona.

    Proizvodne hale su pretvorene u spavaonice. Ponegde su nastali kampovi sa šatorima. Preduzeća improvizuju kupatila, dovoze sapun i pastu za zube. “Bila je takoreći trka ko može da najbrže nabavi najviše vreća za spavanje i posteljine”, prenosi Peter Vilemsen, predsednik kineskog ogranka Rajnmetala, nemačkog proizvođača oružja i automobilskih delova.

    “Ne moraju da dođu”

    U Kini ova firma pravi automobilske delove širom zemlje. U fabrici u Šangaju trenutno svega tridesetak radnika radi u “mehuru”. U drugim provincijama je prilikom lokdauna i po 700 radnika znalo da bude zatočeno u fabričkom krugu.

    “Pitamo ljude da li ćele da dođu ili ne. Ne moraju da dođu”, kaže Vilemsen. “Neki kažu da ne mogu jer kod kuće moraju da se staraju o porodici. To je u redu, i ne vodi otkazu.”

    Doduše, pitanje je od čega onda radnici da žive. Jer, osnovne plate proste radne snage u Kini često su veoma niske. Tek prekovremeni sati i dodaci čine posao isplativim.

    Vilemsen tvrdi da je privrženost firmi ono što većinu dovodi u fabriku. “Dolaze i kažu: Važno mi je da radim kako bismo ostali profitabilni i imali bolju budućnost.”

    Radnike zatvorene u fabrikama drže i Folksvagen, Henkel, Simens, Boš i drugi nemački mega-koncerni. Svi su odbili da odgovore na upite nemačkog javnog servisa ARD o ovoj temi.

    U firmi sa početka priče, Quanta Computer Inc, radnici su podigli malu bunu. Nakon pet sedmica u fabrici, mnogi mladi radnici su hteli da odu. Bilo je nereda i sukoba. Naposletku su neki smeli kući. Oni koji su ostali, dobili su trostruko višu platu.

    Ni u ovoj tajvanskoj firmi nisu želeli da odgovaraju na pitanja novinara.

  • “Zelenski je kriv za rat u Ukrajini”

    “Zelenski je kriv za rat u Ukrajini”

    Stav ukrajinskog lidera Vladimira Zelenskog o članstvu u NATO i odbijanju regulisanja sukoba u Donbasu doveo je do početka rata.

    To je u razgovoru za “Ekonomist” izjavio bivši japanski premijer Šinzo Abe.”Ratna dejstva su verovatno mogla biti izbegnuta da je ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog bilo moguće navesti da obeća da njegova zemlja neće ući u NATO ili da omogući visok stepen autonomije dvema enklavama na istoku”, ocenio je Abe.

    Političar je istakao da je na Zelenskog mogao da utiče američki predsednik Džozef Bajden.

    “Ali, bi, Zelenski, naravno, to odbio”, zaključio je Abe.

    Ranije je generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg izjavio da Ukrajina treba sama da odluči da li će postati kandidat za stupanje u Alijansu ili će se pridržavati neutralnog statusa, a tu odluku još nije donela.

  • Gasprom: Povećanje količina gasa za EU preko Ukrajine

    Gasprom: Povećanje količina gasa za EU preko Ukrajine

    Ukrajina je odbila zahtjev da se snabdijevanje gasom obavlja preko drugog velikog kraka Sohranovka, saopštio je Gasprom.
    Ruska kompanija Gasprom saopštila je da današnje isporuke gasa za Evropu preko Ukrajine krakom gasovoda Sudža iznose 44,1 milion kubnih metara (mcm).
    To je za 0,14 mcm više u poređenju sa 43,96 mcm koliko je isporučeno juče, saopštili su iz Gasproma, prenosi Rojters.