Kategorija: Svijet

  • Oslobođeni svi taoci iz “Azota”

    Oslobođeni svi taoci iz “Azota”

    U ovom trenutku ukrajinski neonacisti nikoga ne drže kao taoca u fabrici „Azot“, izjavio je ambasador LNR u Rusiji Rodion Mirošnik.

    “Ukrajinski militanti nikoga ne drže kao taoce. Teritorija industrijske zone ‘Azota’ potpuno je oslobođena od ukrajinskih snaga. Ljudi tamo ostaju iz više razloga. Prvo, određeni broj ljudi jednostavno nema gde da ode i ne žele da napuštaju teritoriju Severodonjecka. Takvih je oko 30 odsto. Odnosno to su ljudi koji su rešili da za sada ostanu u skloništima. Naši vojnici im sada donose hranu, vodu i lekove”, rekao je Mirošnik za televiziju „Rusija 24“.

  • Ukrajina suspendovala neke nuklearne sporazume sa Rusijom

    Ukrajina suspendovala neke nuklearne sporazume sa Rusijom

    Ukrajina je suspendovala nekoliko nuklearnih bezbednosnih sporazuma sa Rusijom, saopštio je danas ukrajinski Državni inspektorat za nuklearnu bezbednost.

    “Zbog ruske vojne agresije, Državni inspektorat za nuklearnu bezbednost okončava medjunarodne sporazume o saradnji izmedju dve zemlje u polju nuklearne bezbednosti”, navodi se u poruci na Fejsbuk stranici inspektorata, prenosi TAS S.

    Ukrajina naročito obustavlja sporazum o razmeni informacija i saradnji u polju bezbednosnih odredbi koje se tiču mirovne upotrebe nuklearne sile.

  • Otkrivena NATO baza u Severodonjecku?

    Otkrivena NATO baza u Severodonjecku?

    Pronađeni su dokazi da se aerodrom Severodonjeck pripremao da postane ozbiljna baza NATO u blizini granica sa Rusijom, izjavio je za Sputnjik pomoćnik čečenskog lidera za vojsku Apti Alaudinov.

    “Imamo informacije, baze dokaza da se aerodrom u gradu Severodonjecku, zapravo, pripremao za bazu NATO-a, trebalo je da bude glavni aerodrom na teritoriji koja se graniči sa Ruskom Federacijom, uz naše granice, i trebalo je da se podignu ozbiljni kampovi (NATO) – sa avionima, oružjem i opremom. U suštini, verovatno, za pripremu napada na Rusku Federaciju”, objasnio je Alaudinov.

  • SAD Ukrajini šalje najmoćniji raketni sistem, isti se koristi za zaštitu Bijele kuće

    SAD Ukrajini šalje najmoćniji raketni sistem, isti se koristi za zaštitu Bijele kuće

    Američki predsjednik Joe Biden objaviće danas da SAD šalju raketni sistem srednjeg i dugog dometa NASAMS za Ukrajince kako bi se obranili od kontinuiranog ruskog bombardiovnja.

    Kako piše CNN, NASAMS je isti sistem koji SAD koristi za zaštitu osjetljivog zračnog prostora oko Bijele kuće i američkog Capitola u Washingtonu i može pogoditi mete na udaljenosti većoj od 160 kilometara.

    Dodatna pomoć uključuje više municije za ukrajinsku artiljeriju, kao i napredne radare, kako bi podržali njezine napore protiv ruskog napada na Donbas, rekao je CNN-ov izvor.

    Biden, koji je trenutno na sastanku zemalja G7 u Njemačkoj, nedavno je najavio da će SAD za Ukrajinu osigurati “napredniji raketni sistem i municiju”, dok se rat s Rusijom zaoštrava.

    Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski danas bi se videopozivom trebao obratiti Bidenu i ostalim čelnicima zemalja G7, čiji je sastanak u Njemačkoj primarno fokusiran na rat u Ukrajini.

  • Ruske snage pokušavaju blokadu Lisičanska sa juga

    Ruske snage pokušavaju blokadu Lisičanska sa juga

    Generalštab Ukrajine saopštio je danas da ruske trupe pokušavaju da blokiraju Lisičansk sa juga, uz podršku artiljerije.

    Navedeno je da je ruska avijacija izvela napad u oblasti Lisičanska, prenosi Ukrinform.

    Dodaje se da je nastavljeno granatiranje civilne i vojne infrastrukture u oblasti pojedinih naselja u Černigovskoj oblasti i da su granatirana i pojedina naselja u Harkovskoj oblasti.

    Generalštab Oružanih snaga Ukrajine navodi da se borbe vode i na drugim pravcima.

  • Plijen “Ahmata” i Milicije DNR

    Plijen “Ahmata” i Milicije DNR

    Skladište sa naoružanjem koje se stiglo sa zapada, municijom, mitraljezom – ulov je boraca čečenskog “Ahmata” i Narodne milicije LNR. “Čistimo teritoriju fabrike. Nalazimo dosta svega. Prošli put izneli smo osam ili deset kutija patrona za zarobljeni mitraljez”, rekao je za Sputnjik pripadnik specijalne jedinice “Ahmat” sa pozivnim znakom “Kot”. Prema njegovim rečima, na teritoriji preduzeća ima dosta skladišta sa oružjem i municijom strane proizvodnje. “Može se videti kako je sve uredno složeno, tj. ova grupa se pripremala za dugu odbranu”, objasnio je on. On je dodao da je infrastruktura hemijskog kombinata veoma složen inženjerski sistem, koji ima podzemne objekte. Ranije je ambasador LNR u Rusiji Rodion Mirošnik saopštio da je u nedelju iz “Azota” evakuisano oko 250 civila, uključujući deca. Čečenski lider Ramzan Kadirov rekao je u subotu da je iz fabrike izvedeno 800 ljudi.

  • Zelenski vapi za moćnom protivraketnom odbranom

    Zelenski vapi za moćnom protivraketnom odbranom

    Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je da je Ukrajini potrebna moćna i efikasna protivraketna odbrana.

    Zelenski je u video obraćanju, nakon što je Rusija juče izvela raketne udare na niz lokacija u Ukrajini, rekao da su neki od projektila oboreni, ali da je Kijevu potrebna moćna protivvazdušna odbrana, prenosi Interfaks Ukrajina.

    “Moderna. Potpuno efikasna, koji može da pruži potpunu zaštitu od tih projektila. O tome razgovaramo svaki dan sa partnerima. Već postoje neki sporazumi. Partneri bi trebalo da budu brži ako su zaista partneri, a ne posmatrači”, naglasio je Zelenski.

    Prema njegovoj oceni, kašnjenje u transferu naoružanja Ukrajini je “poziv Rusiji da ponovo i ponovo napadne”.

  • Putin planira posetu Tadžikistanu i Turkmenistanu

    Putin planira posetu Tadžikistanu i Turkmenistanu

    Predsednik Rusije Vladimir Putin posetiće ove nedelje Tadžikistan i Turkmenistan, bivše sovjetske države u centralnoj Aziji, izvestila je ruska državna televizija.

    Biće to prvo putovanje ruskog lidera u inostranstvo otkako je naredio napad ruskih snaga na Ukrajinu.

    Dopisnik iz Kremlja državne televizije Rusija 1 Pavel Zarubin potvrdio je da će Putin posetiti Tadžikistan i Turkmenistan, a da će se zatim sastati sa indonežanskim predsednikom Džokom Vidodom u Moskvi.

    Zarubin je izvestio da će se Putin u Dušanbeu, glavnom gradu Tadžikistana sastati sa predsednikom Imomalijem Rahmonom, bliskim ruskim saveznikom i političarem koji najduže vlada ovom bivšom sovjetskom državom.

    Prema njegovim rečima, ruski predsednik će u Ašhabadu, glavnom gradu Turkmenistana prisustvovati samitu kaspijskih nacija sa liderima Azerbejdžana, Kazahstana, Irana i Turkmenistana.

    Agencija RIA Novosti prenela je izjavu predsednice gornjeg doma ruskog parlamenta Valentine Matvijenko datu beloruskoj državnoj televiziji da Putin planira da 30. juna i 1. jula boravi u poseti beloruskom gradu Grodno na međunarodnom forumu sa beloruskim predsednikom Aleksandrom Lukašenkom.

    Poslednje poznato Putinovo putovanje van Rusije bila je poseta Pekingu početkom februara, gde su on i kineski predsednik Si Ðinping potpisali sporazum o prijateljstvu “bez ograničenja”, a pre toga su prisustvovali ceremoniji otvaranja Zimskih olimpijskih igara.

  • Turska se neće pridružiti sankcijama protiv Rusije

    Turska se neće pridružiti sankcijama protiv Rusije

    Turska se neće pridružiti sankcijama Zapada protiv Rusije, koje su uvedene zbog ukrajinske krize, izjavio je danas portparol turskog predsjednika Ibrahim Kalin.

    “Ne uvodimo sankcije i nećemo im se pridružiti. Moramo da gledamo naše interese. Ako svi ruše mostove, ko će onda razgovarati sa Rusijom”, rekao je Kalin u intervjuu za televiziju Haberturk, a prenosi TAS S.

    On je naglasio da su ekonomski odnosi Turske sa Rusijom takvi da će sankcije nanijeti više štete turskoj ekonomiji nego ruskoj.

    “Imamo jasan stav. Zapad to nije prihvatio”, rekao je Kalin.

  • Japan pozvao 37 miliona stanovnika da ugase svjetla jer bi mogli ostati bez struje

    Japan pozvao 37 miliona stanovnika da ugase svjetla jer bi mogli ostati bez struje

    Japanska vlada pozvala je stanovnike Tokija i okolinih gradova da danas koriste manje struje. Vlati su upozorile da će snabdijevanje električnom energijom biti otežano jer se zemlja suočava sa toplotnim talasom.

    Ministarstvo ekonomije, trgovine i industrije očekuje da će potražnja za strujom biti veoma velika danas popodne po lokalnom vremenu, prenosi BBC.

    Rečeno je da bi ljudi trebali isključiti nepotrebna svjetla, ali i dalje koristiti klima-uređaj tokom velikih vrućina.

    Zvaničnici su sedmicama upozoravali na mogući nestanak struje kako temperatura raste.

    U saopćenju u nedjelju, ministarstvo je navelo da se očekuje da će višak proizvodnih kapaciteta za električnu energiju pasti na 3,7 posto u ponedjeljak popodne u Tokiju i osam okolnih prefektura.

    Vlada je zamolila ljude da isključe nepotrebna svjetla na tri sata od 15:00 po tokijskom vremenu uz “ispravno korištenje klima uređaja i hidratacije tokom vrućih sati”.

    Iako dobavljači električne energije rade na povećanju energije, ministarstvo kaže da je situacija nepredvidiva jer temperature rastu.

    “Ukoliko dođe do povećanja potražnje i iznenadnih problema sa snabdijevanjem, rezervna mreža će pasti ispod minimalno potrebnih od 3 posto”, navodi se.

    Snabdijevanje Japana električnom energijom je otežano otkako je potres u sjeveroistočnom dijelu u martu prisilio neke nuklearne elektrane da obustave rad.

    Zvaničnici su također zatvorili nekoliko zastarjelih tvornica fosilnih goriva u pokušaju da smanje emisije ugljičnog dioksida. Ovi problemi, zajedno sa porastom potražnje za električnom energijom, doveli su do nestašice struje.

    Ranije ovog mjeseca, japanska vlada pozvala je domaćinstva i kompanije da uštede što više električne energije tokom ljetne sezone od jula do septembra.

    Tokom vikenda, japanski grad Isesaki, koji se nalazi 85 kilometara sjeverozapadno od Tokija, zabilježio je najvišu temperaturu koju je zemlja ikada vidjela u junu.

    Japanska javna televizija NHK izvijestila je da je 46 osoba u Tokiju prebačeno u bolnicu zbog sumnje na toplotni udar, u nedjelju popodne.

    Vijest dolazi nakon što su australski zvaničnici pozvali domaćinstva u Novom Južnom Walesu, državi koja uključuje i najveći grad u zemlji Sydney, da ugase svjetla jer su suočeni s energetskom krizom. Ograničenja na australskom veleprodajnom tržištu energije ukinuta su krajem prošle sedmice.