Kategorija: Svijet

  • CIA: U Ukrajini poginulo oko 15.000 ruskih vojnika

    CIA: U Ukrajini poginulo oko 15.000 ruskih vojnika

    Sjedinjene Američke Države procenjuju da su ruske žrtve u Ukrajini do sada dostigle oko 15.000 ubijenih i možda 45.000 ranjenih vojnika, izjavio je direktor američke Centralne obaveštajne agencije (CIA) Vilijam Berns, dodajući da je Ukrajina takođe pretrpela značajne žrtve.

  • “Mirovni pregovori nemaju smisla”

    “Mirovni pregovori nemaju smisla”

    Rusija je odbacila ideju o nastavku mirovnih pregovora sa Ukrajinom i optužila tu zemlju da “ne zaslužuje ozbiljnu pažnju ozbiljnih ljudi”.

    Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov tvrdio je da su raniji mirovni pregovori “dokazali da Ukrajina nema želju da pošteno pregovara”, prenosi AFP.

    Mirovni pregovori su poslednji put vođeni pre nekoliko meseci, ali su potpuno prekinuti u aprilu, dodao je on.

    Oni jednostavno nisu u stanju da artikulišu bilo šta što zaslužuje ozbiljnu pažnju ozbiljnih ljudi“, rekao je Lavrov, a zatim dodao: “Mirovni pregovori u ovoj situaciji nemaju nikakvog smisla”.

  • Rusi u Egiptu grade prvu nuklearnu elektranu

    Rusi u Egiptu grade prvu nuklearnu elektranu

    Ruska državna nuklearna korporacija Rosatom počela je danas izgradnju nuklearne elektrane El-Daba u Egiptu izjavio je direktor Rosatoma Aleksej Lihačov.

    “Počeli smo izgradnju nuklearne elektrane u Egiptu. Pokretanje izgradnje bloka 1 nuklearne elektrane El-Daba znači da Egipat staje u red nuklearno razvijenih zemalja. Rosatom će graditi najsavremenije blokove dizajna VVER-1200 u Arapskoj Republici Egipat”, kazao je Lihačov.

    “Izgradnja nuklearne elektrane omogućiće Egiptu da dostigne novi nivo razvoja tehnologije, industrije i obrazovanja, a u pitanju je najveća rusko-egipatska saradnja još od Asuanske brane. Imati sopstvenu industriju nuklearne energije bio je san za egipatski narod više od pola veka i velika je čast za Rosatom da taj san ostvari“, izjavio je Lihačov, prenosi Tas.

    El-Daba će biti prva nuklearna elektrana u Egiptu i prvi veliki projekat Rosatoma u Africi i sastojaće se od četiri bloka od kojih će svaki imati kapacitet od 1.200 megavata.

    Biće izgrađen u istoimenom gradu u provinciji Matruh na obali Sredozemnog mora.

    Dve zemlje potpisale su međudržavni sporazum o izgradnji prve nuklearne elektrane u Egiptu, u Kairu, novembra 2015. godine.

    Ukupna cena izgradnje je 30 milijardi dolara, navodi TAS S.

  • Španija odbacila plan EU: “Nisu nas čak ni pitali za mišljenje”

    Španija odbacila plan EU: “Nisu nas čak ni pitali za mišljenje”

    Ministarka za ekološku tranziciju i zamenica premijera Španije Tereza Ribera rekla je danas da njena zemlja odbacuje plan EU o štednji gasa.

    Prema tom planu zemlje članice Evropske unije trebalo bi do proleća da smanje potrošnju gasa za 15 procenata.

    “Mi branimo evropske vrednosti, ali ne možemo prihvatiti žrtvu za koju nas nisu čak ni pitali prethodno za mišljenje“, izjavila je Ribera, dodavši da predlog “nije neizbežno i najefikasniji, , niti najpravičniji”

    Ministarka Španije insistirala je na tome da „šta god da se dogodi“ španske porodice neće morati “da trpe restrikcije gasa ili struje“.

  • Putin: Dominacija “zlatne milijarde” rasistička i neokolonijalna

    Putin: Dominacija “zlatne milijarde” rasistička i neokolonijalna

    Ideja potpune dominacije “zlatne milijarde” je rasistička i neokolonijalna, koja dijeli na narode prvog i drugog reda, rekao je danas ruski predsjednik Vladimir Putin na forumu “Snažne ideje za novo vrijeme”.

    Putin je istakao da je model totalne dominacije takozvane zlatne milijarde nepravedan.

    “Zašto bi ova “zlatna milijarda” od sve populacije na kugli zemaljskoj dominirala nad svima i nametala svoja pravila ponašanja? Na osnovu iluzije izuzetnosti, ovaj model dijeli na narode prvog i drugog reda, pa je po svojoj suštini rasistički i neokolonijalan, dok globalistička, navodno liberalna ideologija koja je u njegovoj osnovi, sve više poprima crte totalitarizma, sputava kreativno traganje i slobodno istorijsko stvaralaštvo”, rekao je Putin.

    Prema njegovim riječima, stiče se utisak da Zapad jednostavno ne može da ponudi svijetu model budućnosti.

    “Naravno, ova “zlatna milijarda” je s razlogom postala zlatna. Mnogo je postigla. Ali ne samo da je zauzela takve pozicije zahvaljujući nekim implementiranim idejama, već je u velikoj mjeri zauzela svoje pozicije pljačkom drugih naroda – u Aziji, i u Africi”, istakao je Putin, dodajući “pogledajte kako je Indija opljačkana”.

    Stoga, naglasio je, danas se elite “zlatne milijarde” panično plaše da drugi svjetski centri mogu da provedu svoje vizije globalnog razvoja, prenio je TASS.

    Izraz “zlatna milijarda” se zasniva na idejama o napretku i prosperitetu malog broja ljudi na planeti, jer su prirodni resursi Zemlje veoma ograničeni.

  • Erdogan okreće leđa SAD-u: Moraju napustiti istočnu obalu Eufrata

    Erdogan okreće leđa SAD-u: Moraju napustiti istočnu obalu Eufrata

    Nova ofenziva turskih snaga protiv kurdskih YPG milicija u Siriji ostat će na dnevnom redu Turske dok se ne riješe njezini sigurnosni problemi, kaže turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan. Izjava je uslijedila nakon sastanka čelnika Turske, Rusije i Irana u utorak u Teheranu.

    Erdogan, koji je ranije ove godine najavio da će Turska pokrenuti novu ofanzivu u sjevernoj Siriji protiv YPG-a, razgovarao je o Siriji sa svojim ruskim i iranskim kolegama u utorak u Teheranu. Turski predsjednik rekao je novinarima da su ove tri zemlje ujedinjene protiv terorizma, iako imaju različite poglede na neka pitanja vezana za Siriju, te da, prema njegovom mišljenju, sve tri misle isto o YPG-u, koji Ankara smatra terorističkom organizacijom, javlja Reuters.

    Rekao je i da SAD moraju da napuste istočnu obalu Eufrata i da je to zaključak koji je proizašao iz procesa u Astani.

    Erdogan je nakon povratka iz Teherana, gde je učestvovao na 7. trilateralnom samitu u Astana formatu sa ruskim i iranskim kolegama, Vladimirom Putinom i Ebrahimom Raisijem, rekao da je Amerika mora da ode sa istočnog dijela Eufrata jer ona „hrani tamošnje terorističke organizacije“.

    Erdogan je optužio YPG, ključnog saveznika Washingtona u borbi protiv Islamske države u Siriji, da je ” ispustio ” sirijsku naftu i potom je prodao vladi predsjednika Bashara al-Assada. Dodao je da se Sjedinjene Države moraju povući s teritorija istočno od Eufrata i prekinuti podršku terorističkim grupama.

    S druge strane, Erdogan je rekao da želi da mogući plan za nastavak ukrajinskog izvoza žitarica u Crno more, na temelju plana UN-a, bude zabilježen u pisanom obliku ove sedmice, nakon što je prošle sedmice dogovoren opći sporazum.

    Ankara je u ponedjeljak rekla da će se sastanak između predstavnika Rusije, Ukrajine, Turske i UN-a ” vjerovatno ” održati ove sedmice.

    “Iz prošlosedmičnih razgovora u Istanbulu proizašao je plan o nacrtu procesa koji se temelji na planu UN-a. Sada želimo zabilježiti ovaj dogovor u pisanom dokumentu. Nadamo se da će se plan početi provoditi u narednim danima – rekao je Erdogan .

    Također je rekao da će Turska i Rusija, susjedi Crnog mora, nastaviti suradnju na prirodnom plinu i nuklearnoj elektrani Akkyu. Erdogan je takođe rekao da je s Putinom razgovarao o kupovini amfibijskih aviona iz Rusije.

  • Jeftino kupuju rusku naftu koju skupo preprodaju Zapadu

    Jeftino kupuju rusku naftu koju skupo preprodaju Zapadu

    Saudijska Arabija je među državama koje su dobro unovčile agresiju Rusije na Ukrajinu. Jeftino kupuje rusku naftu, a zatim je skupo preprodaje Zapadu.

    Zapadne sankcije Rusiji, zbog napada na Ukrajinu, uzrokovale su poskupljenje skoro svih energenata, pa i nafte. Agencija Reuters je objavila da je Saudijska Arabija, koja je najveći svjetski proizvođač nafte poslije Rusije i Sjedinjenih Američkih Država, u drugom kvatralu ove godine udvostručila uvoz ruske nafte.
    Osim što je preprodaje, koristi je i za hlađenje prostora te je time uspjela da i svoju naftu prodaje po višim cijenama. Pojedini smatraju da ova zemlja time ostvaruje ekstraprofit.

    Rusija nije jedina od koje Saudijska Arabija kupuje naftu. Bloomberg je objavio da ovaj energent kupuje i od Egipta i od Estonije. Ovo se objašnjava indirektnim izvozom ruske nafte u državu kojoj ruska nafta ne treba.

    Predsjednik Sjedinjenih Američki Država Joe Biden je prilikom prošlosedmične posjete Saudijskoj Arabiji tražio da poveća isporuku nafte Zapadu. Saudijci nisu pristali na to, poručivši da će to ovisi o tržišnim pravilima, tj. od potražnje. Razlog za to jeste što ne žele uzrokovati pad cijene nafte koja im je glavni izvor prihoda.

    Bloomberg je krajem aprila pisao o Kataru kao državi koja je također imala mnogo koristi od agresije Rusije na Ukrajinu. Procjena je da bi isporuka plina iz Katara ove godine trebala iznositi više od 100 milijardi dolara, što je prvi put od 2014. Procjena je napravljena na osnovu trendova iz prvog kvartala ove godine. To će ovoj zemlji omogućiti još višu potrošnju te učiniti da njen državni fond iznosi 450 milijardi dolara.
    S obzirom na potrebe Evrope za ukapljenim plinom, u Kataru je počela realizacija projekta vrijednog 30 milijardi dolara kako bi do 2027. povećao izvoz ovog energenta za 60 posto.

  • Lavrov: Geopolitički ciljevi Rusije više nisu samo u Donbasu

    Lavrov: Geopolitički ciljevi Rusije više nisu samo u Donbasu

    Ruski ministar spoljnjih poslova Sergej Lavrov izjavio je danas da geopolitički ciljevi “specijalne vojne operacije Rusije u Ukrajini” više nisu ograničeni na Donbas, već da uključuju i druge teritorije.

    Lavrov je u intervjuu za RIA Novosti i RT upozorio da će Rusija dalje povećavati broj ciljeva, ako Zapad nastavi da isporučuje Kijevu oružje dugog dometa.

    Kako je rekao, u nuklearnom ratu nikada ne može da postoji pobjednik i Moskva zastupa stav da takav rat nikada ne može biti pokrenut.

    Dodao je da Sjedinjene Američke Države i Velika Britanija naoružavanjem Ukrajine žele da sukobe Rusiju s Evropom.

  • Evropska komisija predlaže smanjenje upotrebe gasa za 15 odsto do marta

    Evropska komisija predlaže smanjenje upotrebe gasa za 15 odsto do marta

    Evropska komisija predložila je članicama EU da do marta dobrovoljno smanje upotrebu gasa za 15 odsto.

    Smanjenje potrošnje gasa moglo bi postati pravno obavezujuće u slučaju da Rusija prekine isporuku gasa Evropi.

    Cilj je da zemlje od avgusta do marta smanje upotrebu gasa za 15 odsto u odnosu na prosječnu potrošnju u tom periodu od 2016. do 2021. godine.

    Komisija će proglasiti mjeru obaveznom ukoliko bude smatrala da postoji veliki rizik od velikih nedostataka gasa u EU.

    Prijedlog mora da odobri većina zemalja EU. Diplomate članica Unije razgovaraće o tome u petak, 22. jula, sa ciljem da se četiri dana kasnije usvoji prijedlog na sastanku ministara energetike EU, u utorak, 26. jula.

  • Cijene dionica na Wall Streetu rasle zbog dobrog poslovanja korporacija

    Cijene dionica na Wall Streetu rasle zbog dobrog poslovanja korporacija

    Američke dionice su ostvarile prilično veliki rast nakon što je više kompanija objavilo rezultate o dobiti koja je bila veća od ranije predviđene.

    Index S&P 500 je utorak završio sa rastom od 2,8 posto što je njegovo najjače zatvaranje od devetog juna. Nasdaq index koji se dijelom sastoji od velikih tehnoloških kompanija ostvario je rast od 3,1 posto.

    Osim toga i Truist Financial Crop je prebacio procjene vezane za kvartalni profit što je dionice banke podiglo za 2,6 posto.

    “Ne vidimo da je strožija monetarna politika i inflacija pogodila profite u mjeri u kojoj se strahovalo,” rekao je Paul Kim generalni direktor Simplify Asset Management.

    Dow Jones Industrial Average (.DJI) porastao je za 754,44 boda, ili 2,43 posto, na 31.827,05 bodova S&P 500 (.SPX) je dobio 105,84 boda, ili 2,76 posto, na 3.936,69, a Nasdaq Composite (.IXIC) je dodao 353,10 bodova, ili 3,11 posto, na 11.713,15.

    Ipak, Kim upozorava da u široj slici, profiti još uvijek padaju, inflacija vrši pritisak i mjere koje provodi FED stvaraju pritisak te on smatra da ovakav rast nema dovoljno snage da opstane.