Kategorija: Politika

  • Opozicija razjedinjena kreće na Banjaluku

    Opozicija razjedinjena kreće na Banjaluku

    Narodni front će imati svog kandidata za gradonačelnika Banjaluke, izjava je koja je prošla gotovo neopaženo u javnosti, a kojom se potvrđuje ono o čemu se uveliko spekulisalo.

    To znači da će u najvećem gradu Srpske opozicija na sljedećim lokalnim izborima imati najmanje dva kandidata.

    Od ranije je poznato da PDP planira da kandiduje aktuelnog gradonačelnika Draška Stanivukovića za još jedan mandat, a sada je predsjednik trebinjskog Narodnog fronta, Saša Borjan, otkrio da će i oni imati svog kandidata.

    – U narednom periodu ćemo se izjasniti o kandidatu za gradonačelnika Trebinja. Očekivao sam da to bude Nebojša Vukanović, ali je on imenovao Lazara Radana, o kojem imamo zaista pozitivan utisak. Narodni front će u Banjaluci za kandidata za gradonačelnika kandidovati svog najjačeg kandidata – rekao je Borjan prije nekoliko dana na konferenciji za medije u Trebinju.

    Više kandidata, manje šansi
    Ovim je jasno da će Stanivukoviću, osim kandidata iz vlasti, na crtu stati i neko iz Narodnog fronta.

    Borjan nije govorio o imenima, pa se još ne zna da li će to biti liderka NF Jelena Trivić, koja je u ranijem intervjuu za Srpskainfo rekla „kako nije isključeno ni to da ona bude kandidat“, ili neko drugi.

    Politička analitičarka Tanja Topić ističe za Srpskainfo da smo do sada imali strategiju djelovanja opozicije ujedinjeno, posebno za lokalne izbore, sa jednim kandidatom, mada je nekada bilo i više kandidata.

    – Taj koncept se negdje pokazao uspješnim, negdje neuspješnim. Vidjeli smo, pogotovo na primjeru Banjaluke sa kandidaturom Stanivukovića, koliko je bilo važno da je djelovala opozicija ujedinjeno – kaže Topićeva.

    Dodaje da je nakon lokalnih izbora prije tri godine, posebno nakon prošlogodišnjih opštih izbora, postalo jasno da je gotovo nemoguće da se u Banjaluci pojavi jedan kandidat iz reda opozicije.

    Posebno, kako kaže Topićeva, da taj jedan kandidat bude Stanivuković.

    – To podrazumijeva još jednog kandidata iz reda, takođe, opozicionih partija, a koje su se do juče nalazile na istoj borbenoj liniji sa Stanivukovićem. Jasno je da je danas to nemoguća misija – smatra Topićeva.

    Opoziv gradonačelnika
    Šta to može imati kao posljedicu, kako dodaje ona, vrlo je otvoreno i zavisi od mnogo faktora.

    Topićeva kaže da to, između ostalog, zavisi i od samog ishoda ove sage o opozivu Stanivukovića.

    Ona ističe da će se tu dosta toga razriješiti i o samom odnosu unutar SNSD, jer su ti odnosi trenutno dosta nejasni.

    – To će biti jedan od pokazatelja koji će opredijeliti dalji razvoj događaja i za kandidature i za sami uspjeh, kako opozicionih, tako i vladajućeg kandidata, pogotovo za gradonačelnika Banjaluke na narednim izborima – kaže Topićeva.

    Smatra da će u ime opozicije sasvim sigurno biti kandidovan Stanivuković, ali da se postavlja pitanje u ime koje opozicije.

    Reforma Izbornog zakona
    Topićeva ističe da to sigurno podrazumijeva još jednog kandidata iz one opozicije koja je opozicija samom Stanivukoviću, a koji je i opozicija aktuelnoj vlasti.

    – U konačnici to može značiti nešto što bi išlo u prilog vladajućima; ako imate više kandidata pa se glasovi rasplinjavaju. Međutim, mislim da će presudne biti dvije stvari. Jedna od tih stvari je da li će se desiti reforma Izbornog zakona u onom dijelu koji podrazumijeva tehničke izmjene. Mislim da je besmisleno uopšte učestvovati na izborima po starom pravilu – naglašava Topićeva.

    Drugo, kako dodaje ona, presudna će biti i izlaznost.

    Topićeva kaže da postoji sve veća apatija i apstinencija građana, koja je djelimično vezana za nepovjerenje u izborni sistem.

    Biće, ističe Topićeva, jako puno faktora koji će određivati tok narednih lokalnih izbora u Banjaluci.

    – Teško je reći da li će ta situacija sa više kandidata iz opozicionih redova ići u prilog vladajućima ili će dovesti do potpune i dalje devastacije opozicionih stranaka – zaključuje sagovornica Srpskainfo.

  • Tadić: Da li je “Šmitov krivični zakon” saglasan Ustavu i Evropskoj konvenciji?

    Tadić: Da li je “Šmitov krivični zakon” saglasan Ustavu i Evropskoj konvenciji?

    Pravnik Ognjen Tadić naveo je da Sud BiH i Ustavni sud BiH ne poštuju Ustav BiH.

    • Da Sud BiH i Ustavni sud BiH poštuju Ustav BiH onda bi Sud pitao Ustavni sud da li je “Šmitov krivični zakon” saglasan Ustavu i Evropskoj konvenciji i dobio bi odgovor da nije. Pošto ne poštuju Ustav suđenje koje počinje sutra biće suđenje i tim sudovima i K. Šmitu.

    Podsjećamo, na ročištu bi predsjednik Srpske i v.d. direktora “Službenog glasnika” Miloš Lukić trebalo da se izjasne o krivici po optužnici za nepoštovanje odluka Kristijana Šmita.

    Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i v.d. direktora “Službenog glasnika” Miloša Lukića za nepoštivanje odluka Kristijana Šmita koga Srpska ne smatra visokim predstavnikom, jer njegovo imenovanje nije potvrđeno u Savjetu bezbjednosti UN.

  • Dodik: Srpska uspješna, uprkos pokušajima osporavanja

    Dodik: Srpska uspješna, uprkos pokušajima osporavanja

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je da je Srpska uspješna iako mnogi danas pokušavaju da joj ospore pravo da jača svoje institucije, da je ekonomski zatvore i da joj oduzmu nadležnosti koje je dobila Dejtonskim mirovnim sporazumom.

    Bez obzira na sve, Srpska se gradi i razvija, što omogućava bolji život našem narodu – napisao je Dodik na Instagramu.

    Dodik je podsjetio da je tokom prošle sedmice prisustvovao otvaranju novog objekta Dječijeg vrtića “Pčelica” u Velikom Blašku, kod Laktaša.

    • I to je jedan od dokaza da Srpska ide naprijed i da se razvija u svim našim lokalnim sredinama – ukazao je Dodik.

    Predsjednik Srpske je podsjetio da je tokom sedmice razgovarao i sa predstavnicima kompanije “GeoDip” iz Francuske o mogućim projektima istraživanja i investiranja u korištenje geotermalnih voda u različite svrhe, jer Republika Srpska raspolaže značajnim potencijalima.

  • Vulić: Sudskim procesom protiv Dodika i Lukića testiraju strpljenje srpskog naroda u BiH

    Vulić: Sudskim procesom protiv Dodika i Lukića testiraju strpljenje srpskog naroda u BiH

    Šef Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sanja Vulić navela je da će sudski proces protiv Milorada Dodika i Miloša Lukića koji počinje sutra, biti regionalna, a ne samo lokalna tema.

    Sudski proces koji se vodi Sud BiH je abnormalna situacija. Do sada nikada nije viđeno u postdejtonskoj BiH da sudite nekome ko je radio svoj posao – navela je Vulićeva za RTRS.

    Vulić je navela da je Dodik radio svoj posao i samo izgovarao stav ljudi koji žive u Republici Srpskoj.

    Ona smatra da se iza procesa krije druga namjera, dijela međunarodne zajednice i sarajevske politike, a to je pokušaj političke likvidacije Milorada Dodika, ali i likvidaciju Republike Srpske.

    • Dugo vremena pokušavaju da odstrane Dodika sa političke scene. Kada su uvidjeli da je to nemoguće i da uživa ogromno povjerenje građana, počeli su da jurišaju na nešto što ne postoji a to je termin “državna imovina” – poručila je Vulićeva.

    Istakla je da će bilo kakva osuđujuća presuda u ovom slučaju značiti da neće biti ni BiH, oni ovim sudskim procesom, kaže Vulićeva, testiraju strpljenje srpskog naroda u BiH.

    • Ovdje se postavlja pitanje ko može sa strane da odlučuje kako će da postupaju poslanici u NSRS, a po čijoj odluci je postupio i v.d. direktora Službenog glasnika Miloš Lukić – navela je Vulićeva.

    Podsjećamo, na sutrašnjem ročištu bi predsjednik Srpske Milorad Dodik i v.d. direktora “Službenog glasnika” Miloš Lukić trebalo da se izjasne o krivici po optužnici za nepoštovanje odluka Kristijana Šmita.

    Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i v.d. direktora “Službenog glasnika” Miloša Lukića za nepoštivanje odluka Kristijana Šmita koga Srpska ne smatra visokim predstavnikom, jer njegovo imenovanje nije potvrđeno u Savjetu bezbjednosti UN.

  • FBiH blokira rad Agencije za lijekove

    FBiH blokira rad Agencije za lijekove

    Federacija BiH već mjesecima blokira formiranje Stručnog savjeta Agencije za lijekove BiH, jer uprkos nizu urgencija nisu predložili članove ovog tijela što ostavlja nesagledive posljedice po rad ove institucije.
    U informaciji Ministarstva civilnih poslova BiH, koju su dostavili Predstavničkom domu Parlamenta BiH, navedeno je da je mandat članova Stručnog savjeta Agencije istekao u martu prošle godine te da je Savjet ministara BiH na drugoj ovogodišnjoj sjednici održanoj 9. februara usvojio informaciju o isteku mandata te zadužio resorno ministarstvo da žurno dostavi prijedlog odluke o imenovanju članova pomenutog tijela.

    U navedenom dokumentu koji je odgovor na poslaničko pitanje Šefa klub poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Sanje Vulić zašto još nije imenovan Stručni savjet Agencije, dalje se navodi da je Ministarstvo civilnih poslova BiH nadležnim entitetskim ministarstvima zdravstva i Odjelu za zdravstvo i ostale usluge Brčko distrikta 21. februara uputilo dopis za dostavljanje lista kandidata za članove Stručnog savjeta Agencije.

    – Ispred Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS 7. marta su dostavljeni prijedlozi tri kandidata, 20 dana kasnije i Federalno ministarstvo zdravstva je takođe dostavilo prijedloge tri kandidata, dok je Odjel za zdravstvo i ostale usluge Brčko distrikta BiH prijedlog jednog kandidata dostavio 24. maja. Međutim, Federalno ministarstvo zdravstva je dopisom od 9. maja povuklo iz procedure prijedlog svojih kandidata za članove savjeta ispred svoje ustanove – navedeno je u odgovoru Ministarstva civilnih poslova BiH.

    Dodaju da im Federalno ministarstvo zdravstva, zaključno sa krajem prošle sedmice, još nije dostavilo nove prijedloge članova Stručnog savjeta Agencije i pored pet urgencija koje su im uputili, piše Glas Srpske.

    – Tri urgencije su bile elektronskim putem i to 11. i 22. jula ove godine, kao i 3. oktobra. Dvije urgencije smo uputili dopisima od 29. avgusta i 18. septembra. Kopija urgencija dostavljena je i Vladi FBiH – rekli su u resornom ministarstvu na nivou BiH.

    Naglašavaju da su u zadnjem dopisu napomenuli Federalno ministarstvo zdravstva da nedostavljanjem prijedloga kandidata blokiraju proces imenovanja Stručnog savjeta Agencije, a time i obavljanje poslova i zadataka iz njihove nadležnosti koje su brojne.

    – U nadležnosti Stručnog savjeta Agencije je, između ostalog, utvrđivanje prijedloga politike lijekova i medicinskih sredstava u cijeloj BiH, definisanje strateških ciljeva Agencije i ocjena uspješnosti te institucije, kao i davanje mišljenja na Pravilnik o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta Agencije. Stručni savjet ima obavezu i da odobrava godišnji plan rada Agencije, kao i finansijski godišnji plan, obavlja nadzor nad cjelokupnim radom i poslovanjem Agencije, te učestvuje u izmjenama zakonskih propisa iz oblasti lijekova i medicinskih sredstava – navedeno je u informaciji Ministarstva civilnih poslova BiH.

    Neodgovorno ponašanje

    Sanja Vulić je upitala da li neko ima pravo da se ponaša tako neodgovorno.

    – U Vladi FBiH ne postoji dogovor ko su ti ljudi koji će ih predstavljati u Stručnom savjetu Agencije, a tim neusaglašavanjem neki ljudi se dovode u privilegiju da po šest godina budu u Stručnom savjetu Agencije za lijekove i primaju ko zna kakve naknade. Smatram da je to krajnje neodgovorno – navela je Vulićeva tokom postavljanja pitanja Ministarstvu civilnih poslova.

  • Cvijanovićeva o Marfiju: Namjera je da se obračunaju sa Dodikom i zvaničnicima Srpske

    Cvijanovićeva o Marfiju: Namjera je da se obračunaju sa Dodikom i zvaničnicima Srpske

    Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović rekla je da je nevjerovatno šta sve moramo slušati od ambasadora i raznih međunarodnih predstavnika, te da sve ovo postaje više nego degutantno.
    “Prvo nam iz OHR-a dolazi more netačnih informacija o imenovanju visokih predstavnika da bi Kristijan Šmit barem tako, izvrtanjem činjenica, pribavio sebi legalitet iako nije prošao proceduru predviđenu Dejtonskim sporazumom.

    Onda nam američki ambasador objašnjava da Milorad Dodik, koji godinama izlazi na izbore i pobjeđuje, ne govori u ime svih građana Republike Srpske, pretendujući valjda da on kao strani ambasador, govori u njihovo ime”, istakla je Cvijanović za Srnu komentarišući posljednje medijske istupe Marfija.

    Ona je navela da je Marfi u svom intervjuu pomenuo Milorada Dodika 13 puta i upitala da li je to normalno?

    “Ovo sve postaje više nego degutantno, a namjera je obračunati se sa svima onima, a prvenstveno Miloradom Dodikom, koji žele u skladu sa izbornom voljom birača da provode svoj politički mandat.

    Ali njima smeta što se u tom političkom mandatu nastoji stati u kraj raznim mešetarenja i manipulacijama oko ustavnih rješenja kojima se nelegalno nastoji centralizovati BiH i potčiniti i umanjiti realni ustavni kapacitet Republike Srpske stvarajući neki izmišljeni ustavni kapacitet BiH koji ona nije dobila Dejtonskim sporazumom”, naglasila je Cvijanović.

    Ona je naglasila da je to manipulisanje ustavom samo štetilo BiH i krajnje je vrijeme da se prestane sa takvim eksperimentisanjima.

  • Košarac: Navodni ubrzani put u NATO je vožnja u leru

    Košarac: Navodni ubrzani put u NATO je vožnja u leru

    Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac rekao je da određeni političari mogu da sanjaju i maštaju o članstvu u NATO-u, ali da u realnosti BiH neće u taj savez jer Republika Srpska nikada neće dati saglasnost za članstvo u vojnoj alijansi koja je izvršila agresiju nad Srpskom i Srbijom.

    • Određeni oblik saradnje može da postoji, ali članstvo ne. Srpska je za demilitarizaciju i vojnu neutralnost – poručio je Košarac.

    Kada je riječ o željama ministra odbrane u Savjetu ministara Zukana Heleza za članstvo BiH u NATO, Košarac je rekao da određeni političari o tome samo mogu da sanjaju.

    • Da ne kažem – haluciniraju. Da razjasnimo i ovo – generalni sekretar NATO-a Јens Stoltenberg može da svake sedmice dođe u BiH, ali BiH neće u NATO. Mogu da mu lično budu domaćini i da ga vode kući, ali BiH neće u NATO – naveo je Košarac na Instagramu.

    On je naglasio da je navodni ubrzani put BiH ka NATO-u vožnja u leru.

    • To je više nego jasno, ali oni opet naglas maštaju. To postaje degutantno. Mi ne sporimo pravo određenim političarima da sanjaju i maštaju o članstvu u NATO-u. Neka sanjaju u tišini, sami sa sobom, nema potrebe da javno govore o svojim snovima. Posebno nemaju pravo da govore u ime BiH – poručio je Košarac.

  • Stevandić: Optužnica protiv Dodika za cilj ima narušavanje stabilnosti Republike Srpske

    Stevandić: Optužnica protiv Dodika za cilj ima narušavanje stabilnosti Republike Srpske

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske dr Nenad Stevandić rekao je da je Republika Srpska uspješno izbjegla zamku koja se pripremala za Milorada Dodika, koja je uključivala raspisivanje potjernice ukoliko se on ne bi pojavio na ročištu, kao odgovor na optužnicu podignutu protiv njega. “Gospodin Dodik nema razloga da se plaši i čvrsto stoji iznad ovih optužbi,” istakao je Stevandić tokom gostovanja na televiziji Pink.


    Stevandić dodaje da je optužnica protiv Dodika posljedica nepromišljenih odluka koje je donio Kristijan Šmit i da je to odluka koja predstavlja tragediju za međunarodnu zajednicu i Evropu. “Njemačke kolege su nam pružile uvid u to ko je zapravo Kristijan Šmit. To je čovjek koji je sklonjen iz Njemačke upravo zato što je tamo pokušao da nametne zakone“,rekao je Stevandić i dodao da je Šmit takođe pokušavao rehabilitovati nacističke pilote, i da je jasno da takvoj osobi nije problem stvoriti sukobe u Bosni i Hercegovini.


    Komentarišući odluke Kristijana Šmita, Stevandić je napomenuo da bi čitava Republika Srpska trebala ići u zatvor, jer ni vlast ni opozicija, ne prihvata njegove odluke.


    “Važno je shvatiti da Šmit sam po sebi nije bitan, već su bitni oni koji su dopustili da se njegove odluke nametnu,” smatra Stevandić.

    “To su isti oni koji nisu dozvolili Srbima sa 35% glasova u Crnoj Gori da budu dio vlasti, a oni sa 2% glasova bi dobili nekoliko ministarstava, to su isti oni koji su proglasili naše ljude na Kosovu teroristima zbog toga što su se pokušali zaštiti od ugnjetavanja.”


    Stevandić je istakao da je Republika Srpska stabilna i da postoje faktori u međunarodnoj zajednici koji smatraju tu stabilnost problematičnom. Podizanje optužnice protiv Dodika je, prema Stevandiću, samo pokušaj izazivanja reakcija i provokacija, koje Republika Srpska neće prihvatiti.


    Osvrćući se na ulogu predsjednika Srbije, Aleksandra Vučića, Stevandić je izrazio zahvalnost što se srpski narod više ne okuplja samo u obilježavanju tragedija, već i u trenucima kada se otvaraju mostovi, auto-putevi i slični infrastrukturni projekti. Takav razvoj, po njegovim rečima, doprinosi jačanju nacionalne svijesti.


    On dodaje da je pohvalno to što je predsjednik Vučić posvećen očuvanju mira i stabilnosti.

  • Crnadak poručio da se Dodik igra sa međunarodnim položajem Srpske

    Crnadak poručio da se Dodik igra sa međunarodnim položajem Srpske

    Izjava predsjednika Republike Srpske da su SAD neprijatelj Srpske je pogrešna, opasna i potvrđuje da su u pravu svi oni koji govore da bi Dodik srušio sve mostove i zapalio hiljadu vatri samo da sebe izvuče iz situacije u kojoj se trenutno nalazi.

    Rekao je ovo potpredsjednik PDP, Igor Crnadak, ističući da niko nema pravo da se igra našim međunarodnim položajem i da iz obijesti i hira zatvara vrata za Republiku Srpsku na važnim adresama širom svijeta.

    – Dana 28. jula 1918. godine američki predsjednik Vudro Vilson naredio je da se na Bijeloj kući istakne srpska zastava u čast žrtava našeg naroda u Prvom svjetskom ratu, a preko medija je pozvao američki narod da se taj dan svi zajedno pomole za hrabre i časne srpske borce. Povodom obilježavanja 100. godišnjice tog događaja, Željka Cvijanović i ja predstavljali smo Republiku Srpsku na brojnim aktivnostima u Bijeloj kući, Kongresu i drugim mjestima u Vašingtonu. Šta se u međuvremenu desilo, zašto se danas iz Banjaluke Americi šalje poruka neprijateljstva? – pita Crnadak.

    Navodi da narod Republike Srpske treba da zna istinu, da se Dodik obrušio na Ameriku iz razloga što upravo ova zemlja najviše insistira da se pokrene istinska borba protiv korupcije, da političari koji kradu idu u zatvor, a da narod konačno dobije pravo da slobodno glasa i da se svaki glas pošteno prebroji.

    – Baš ovih dana vodi se rasprava o što hitnijim izmjenama izbornih pravila u BiH, kako bi se uvođenjem skenera, otiska prsta, automatskog slanja rezultata i drugim mjerama konačno prekinula brutalna krađa na izborima. SAD predvode grupu zemalja koja smatra da to mora da se desi već sljedeće godine na lokalnim izborima, da se mora vratiti povjerenje građana u izborni proces i zato ih je Dodik proglasio neprijateljima. Jer pošteni izbori znače da Dodikov SNSD gubi vlast za sva vremena – kaže Crnadak.

    On dodaje da to znači i istrage, da se vidi ko je šta radio i gdje je sve odlazio novac našeg naroda.

    – Toga se u SNSD sa pravom plaše i zato prave ovakve histerične ispade – kaže Crnadak.

    Ističe da je jučerašnja izjava ujedno i apel onima u međunarodnoj zajednici koji pokušavaju da zaustave izmjene izbornih pravila za poštene izbore.

    – Vrijeme je da okrenu ploču i pomognu narodima koji ovdje žive, a ne svojim favoritima i ljubimcima – poručio je Crnadak.

  • Bakir Izetbegović treći put izabran za predsjednika SDA

    Bakir Izetbegović treći put izabran za predsjednika SDA

    Aktuelni lider SDA je reizabran za predsjednika te stranke na Kongresu koji je danas održan u Sarajevu.

    Prije reizbora je ogromnom većinom odlučeno da glasanje bude javno nakon čega je prihvaćena inicijativa da Bakir Izetbegović bude predsjednik SDA do 2027. godine.

    Od 1.200 prisutnih delegata, protiv je glasalo osam, a jedno je bilo suzdržano dok su ostali bili za.

    Ovo je Izetbegoviću treći mandat na mjestu predsjednika SDA, a bio je jedini kandidat za ovu poziciju nakon što nije prihvaćena kandidatura šemsudina Mehmedovića, koji se danas nije pojavio na Kongresu.