Kategorija: Politika

  • Vulić: Јedina “krivica” prezime, na koje Igor i Gorica treba da budu najponosniji

    Vulić: Јedina “krivica” prezime, na koje Igor i Gorica treba da budu najponosniji

    Član Predsjedništva SNSD-a Sanja Vulić izjavila je da jedina “krivica” Igora i Gorice Dodik jeste njihovo prezime i naglasila da je apsurdno da ih mrzitelji Srba progone i uvode im sankcije zbog nečega na šta jesu i treba da budu najponosniji.

    Vulićeva je izjavila Srni da čvrsto stoji uz vrijedne i čestitu porodicu Dodik, posebno u vrijeme kada se vrši javni linč i odstrel njihovih članova.

    • Takvi jadni i bijedni ataci na porodicu Dodik prozivod su nemoći i pokušaj lomljenja i pritiska na Milorada Dodika. Srbomrsci i neprijatelji Republike Srpske, neljudi i zlotvori udaraju na ono na šta je svaki roditelj najosjetljiviji – na svoju djecu – naglasila je Vulićeva, komentarišući to što su SAD uvele sankcije sinu i kćerki predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, Igoru i Gorici.

    Vulićeva je rekla da da je ovo klasični primjer hibridnog rata koji Zapad, predvođen Amerikom vodi protiv Republike Srpske i srpskog naroda. “Јasno je da im smeta snaga i ugled Milorada Dodika koje uživa ne samo u Republici Srpskoj, već na svakom mjestu gdje živi srpski narod”, naglasila je Vulićeva.

    • Znaju naši neprijatelji i da srpski narod veoma dobro zna i vidi da je mrziteljima Srba Majklu Marfiju, Kristijanu Šmitu i sličnim njima jedini cilj da sklone predsjednika Dodika sa političke scene, jer im je on najveća prepreka na putu uništenja Republike Srpske i da mu sude po iluzornom zakonu koji poslanici nisu izglasali. Korumpirano pravosuđe, dio međunarodne zajednice i dokazani srbomrzac Majkl Marfi ne prestaju sa linčovanjem srpskog naroda. Danas Gorica i Igor, a sutra, ko je sljedeći? Više i ne krijete, jasno je da vršite istrebljenje Srba i intenzivo radite na stvaranju islamske BiH – poručila je Vulićeva.

    Ona je naglasila da je Milorad Dodik srećan čovjek jer ima svoje nasljednike, istinske Srbe i dostojne predstavnike svoje porodice, a američki mrzitelji najgori su sami sebi.

  • Košarac: SAD i Marfi nastavljaju sa monstruoznim pritiscima na Republiku Srpsku

    Košarac: SAD i Marfi nastavljaju sa monstruoznim pritiscima na Republiku Srpsku

    SAD i ambasador Majkl Marfi nastavljaju sa monstruoznim pritiscima na Republiku Srpsku, malo im je bilo napada na predsjednika Milorada Dodika lično, pa su krenuli u obračun sa njegovom porodicom, rekao je zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara Staša Košarac.

    Na tapetu su Gorica i Igor. Na osnovu ostrašćenih izvještaja notornog lažova Marfija, uvedene su im sankcije bez ikakvog logičnog razloga, neutemeljeno, besmisleno, drsko. Tipično američki – kaže Košarac.

    Dodaje da je nevjerovatno na šta su spremni.

    • Crtaju metu na čelo kompletnoj porodici legitimno i legalno izabranog predsjednika Republike Srpske, čime dokazuju apsolutnu monstruoznost svoje politike. Krenuli su sa sankcijama protiv Dodika lično, pa su nastavili sa lažnim optužbama i montiranim procesima, a sada su napali i na njegovu porodicu. To je nedopustivo – poručio je Košarac.

    Kaže, da ovo prevazilazi sve moguće granice zdravog razuma i postaje bolesna i perverzna mržnja pomućenog razuma.

    • Neće im proći takav pokušaj diskreditacije predsjednika Dodika i njegove porodice. Mi znamo šta branimo. Oni ne znaju šta napadaju – dodaje Košarac.
  • Cvijanović poručila Bećiroviću: Dobićeš opet odgovor, pa preglasavaj i prijeti koliko hoćeš

    Cvijanović poručila Bećiroviću: Dobićeš opet odgovor, pa preglasavaj i prijeti koliko hoćeš

    Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović poručila je bošnjačkom članu Predsjendištva BiH Denisu Bećiroviću da će opet dobiti odgovor, pa neka preglasava i prijeti koliko hoće.

    Na pitanje Srne da prokomentariše Bećirovićevu izjavu da zaključci Predsjedništva mogu da budu formulisani na način da srpski član, kako kaže, neće moći povući nikakav veto, Cvijanović je odgovorila da on otvoreno prijeti da će je ubuduće preglasavati tako da neće moći aktivirati mehanizam veta.

    • To je ogledalo njegove neskrivene srbofobije i bolesne želje za preglasavanjem, kao i unitarne BiH o kojoj Bećirović sanja, a u kojoj ne bismo imali ustavne zaštitne mehanizme. To je njegova vizija suživota, u kojoj bi Bošnjaci dominirali, a Srbi, Hrvati i svi drugi bili u podređenom položaju – naglasila je Cvijanovićeva.

    Srpski član Predsjedništva je rekla ako Bećirović misli da će to ostati bez odgovora institucija Republike Srpske ili predstavnika iz Srpske u zajedničkim institucijama onda se grdno vara.

  • Dodik: Da na “crnu listu” stave i nerođenu djecu moje porodice neće im proći plan uništenja Srpske

    Dodik: Da na “crnu listu” stave i nerođenu djecu moje porodice neće im proći plan uništenja Srpske

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je za Srnu da SAD stave na “crnu listu” i nerođenu djecu njegove porodice, neće im proći plan uništenja Republike Srpske dok je on predsjednik Republike.

    Drago mi je što su s liste skinuli sina Radovana Karadžića, i vjerovatno u strahu da na toj listi nema djeteta predsjednika Republike Srpske brže bolje su stavili i mog sina i moju kćer – istakao je Dodik.

    Na pitanje Srne da prokomentariše to što su SAD uvele sankcije njegovoj djeci, Igoru i Gorici, Dodik je rekao da nije začuđen tom odlukom znajući da američki ambasador u BiH Majkl Marfi bjesni po Sarajevu.

    • Samo sam iznenađen da u jeku sukoba na Bliskom istoku i Ukrajini, SAD imaju vremena za moju porodicu. Kad smo kod porodica, i sinova i kćeri, meni i svjetskoj javnosti je poznato da je upravo sin američkog predsjednika u središtu korupcionaške afere – naglasio je predsjednik Republike Srpske.
  • Stevandić: Pravna borba Srpske protiv Šmita počela da daje rezultate

    Stevandić: Pravna borba Srpske protiv Šmita počela da daje rezultate

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da je jasno da je riječ o nelegalnom djelovanju Kristijana Šmita budući da se pokazalo da je on njemački diplomata, a ne UN, te da mu Njemačka daje obezbjeđenje.

    Stevandić je poručio da je u Tužilaštvu, Sudu i pravnom sistemu BiH prisutna tutorska opna koja govori da je u BiH na snazi diktatura visokog predstavnika.

    Dodaje će se Republika Srpska potruditi da problematizuje to nelegalno djelovanje.

    • Njima se žuri, u evropskim državama, Njemačkoj i Italiji, zato su preko Ustavnog suda pogurali legalizaciju zakona koji pokušavaju da inkriminišu i na kraju osude /predsjednika Republike Srpske/ Milorada Dodika – rekao je Stevandić.

    Kaže da Republika Srpska ne odustaje od pravne borbe, koja je, kako kaže, počela da daje rezultate.

    Stevandić navodi da ljudi koji su naoružani nemaju pravni osnov da tako čuvaju visokog predstavnika, jer su službenici njemačke države, a ne UN, te da su po odlukama njemačke države dobili tu vrstu ovlaštenja.

    Takođe je poručio da je podrškom vetu srpskog člana Predsjedništva BiH Željke Cvijanović na posljednji zaključak Predsjedništva pokazano srpsko jedinstvo u Narodnoj skupštini.

    • Podrška vetu je pokazala da Republika Srpska funkcioniše i da ona donosi odluke u skladu sa demokratskim i civilizacijskim pravilima u parlamentu Srpske – izjavio je Stevandić.

    Stevandić je rekao da ovo pokazuje i da je pitanje glasanja za vitalni nacionalni interes iznad političkih podjela, političkih partija, blokova vlasti i opozicije, ističući da je to najvažnija poruka iz Banjaluke pred teška vremena koja dolaze.

  • Cvijanović: Raduje me jedinstvo poslanika Srpske

    Cvijanović: Raduje me jedinstvo poslanika Srpske

    Visok stepen jedinstva narodnih poslanika Republike Srpske, bez obzira pripadaju li vlasti ili opoziciji me raduje, rekla je srpski član Predsjedništva Željka Cvijanović, nakon posebne sjednice Narodne skupštine Srpske.

    Naši narodni poslanici su prepoznali kakve sve zamke postoje, na raznim mjestima, uključujući Predsjedništvo BiH – istakla je Cvijanovićeva.

    Cvijanović je istakla da je zahvalna što su poslanici potvrdili njen stav.

    • Apsolutno osuđujem da Predsjedništvo BiH uopšte dolazi do određenih stavova preglasavanjem na način da kinji neki od entiteta. Očito da moje kolege, odnosno moj kolega, je znao da će Narodna skupština stati u odbranu mog stava. Pokazali smo da se ne može zloupotrebljavati zajednička institucija. Svaki put kad procijenim da je u pitanju povreda interesa Srpske, obratiću se poslanicima i Narodnoj skupštini Republike Srpske – istakla je ona.

    Kako je ona dodala, najbolji odgovor na preglasavanje srpskog člana u Predsjedništvu BiH je onaj koji daje Narodna skupština Republike Srpske.

    Poslanici Narodne skupštine Republike Srpske podržali su na posebnoj sjednici veto o zaštiti vitalnog entitetskog interesa, koji je pokrenula srpski član Predsjedništva Željka Cvijanović.

  • Stevandić: Pokazano jedinstvo u Narodnoj skupštini

    Stevandić: Pokazano jedinstvo u Narodnoj skupštini

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić istakao je da je podrškom vetu srpskog člana Predsjedništva BiH Željke Cvijanović na posljednji zaključak Predsjedništva pokazano srpsko jedinstvo u Narodnoj skupštini.

    “Podrška vetu je pokazala da Republika Srpska funkcioniše i da ona donosi odluke u skladu sa demokratskim i civilizacijskim pravilima u parlamentu Srpske”, izjavio je Stevandić novinarima u Banjaluci, nakon završetka jednice Narodne skupštine Republike Srpske.

    Stevandić je rekao da ovo pokazuje i da je pitanje glasanja za vitalni nacionalni interes iznad političkih podjela, političkih partija, blokova vlasti i opozicije, ističući da je to najvažnija poruka iz Banjaluke pred teška vremena koja dolaze.

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske rekao je da su ovim na neki način “naučili pameti” članove Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića i Željka Komšića i pokazali da oni ne mogu da odlučuju bez Republike Srpske, odnosno da Srpska može da stavi van snage sve odluke koje su donijeli preglasavanjem.

    “Vjerujem da će im ovo biti nauk za ubuduće da ne troše nama pare u parlamentu Republike Srpske za zakazivanje sjednice i da ne troše sebi vrijeme i živce, sem ako nisu u nekoj posebnoj mentalnoj fazi da rade potopuno uzalud Sizifov posao preglasavanja srpskog člana Predsjedništva BiH”, naglasio je Stevandić.

    On je rekao da glasanje u parlamentu Srpske prevazilazi jedan akt koji su pokušali da internacionalizuju Komšić i Bećirović.

    “Da je to prošlo i da su uspjeli nekim kolateralnim kanalima da djeluju na opoziciju i podstaknu neku svađu i da mi to u međusobnim razmiricama ne izglasamo, ovaj dokument bi imao svoju međunarodnu verifikaciju”, upozorio je Stevandić.

    Stevandić je rekao da nisu usvojeni predloženi zaključci poslaničkog kluba PDP-a, odnosno tačka tri zaključaka, jer bi to otvorilo problem sa Vijećem naroda Republike Srpske.

    On je dodao da veto srpskog člana Predsjedništva BiH nije podržao samostalni poslanik Amir Hurtić, dok je uzdržan bio samostalni poslanik Ramiz Salkić.

    Narodna skupština Republike Srpske danas je dvotrećinskom većinom podržala veto srpskog člana Predsjedništva BiH Željke Cvijanović na zaključak Predsjedništva koji je usvojen na posljednjoj sjednici bez konsenzusa.

    Za ovu odluku od 72 prisutna poslanika, glasalo je 66.

    Odluka Narodne skupštine Srpske stupa na snagu danom donošenja i biće objavljena u “Službenom glasniku” Republike Srpske.

    Na posebnoj sjednici narodni poslanici danas su podržali odluku o potvrđivanju izjave srpskog člana Predsjedništva BiH prema kojoj je zaključak Predsjedništva BiH povodom “eskalacije napada organa entiteta Republika Srpska na osnovne odredbe Dejtonskog mirovnog sporazuma i ugrožavanja ustavnopravnog poretka BiH”, usvojen bez konsenzusa na sjednici Predsjedništva BiH 10. oktobra, veoma štetan po vitalne interese Srpske

  • Poslanici NSRS podržali veto Cvijanovićeve o zaštiti vitalnog entitetskog interesa

    Poslanici NSRS podržali veto Cvijanovićeve o zaštiti vitalnog entitetskog interesa

    Narodna skupština RS potvrdila je dvotrećinskom većinom veto Željke Cvijanović, srpski član Predsjedništva BiH, kojim se odbacuje zaključak Predsjedništva BiH.

    Za veto je glasalo 66 i jedan protiv, čime je ovaj Cvijanovićev veto potvrđen.

    Da bi ova potvrda stupila na snagu, mora biti objavljena u Službenom glasniku RS.

    Podsjećanja radi, zaljučak je donesen povodom, kako je navedeno u tekstu koji je predložio Denis Bećirović, bošnjački član Predsjednitva BiH “eskalacije napada organa entiteta Republika Srpska na osnovne odredbe Dejtonskog mirovnog sporazuma i ugrožavanja ustavnopravnog poretka BiH”, usvojen bez konsenzusa na osmoj redovnoj sjednici Predsjedništva BiH 10. Oktobra.

    Cvijanovićeva je na ovaj zaključak uložila veto i od NS RS zatražila da ga podrži dvotrećinskom većinom, koliko je potrebno za njegovo stavljanje van snage.

    Poslanici su odbacili zaključke koje je predložio PDP, a koje je iznio Igor Crnadak, predsjednik Kluba PDP-a.

    Prvi zaključak je, kako je rekao, da NS RS treba da podrži dogovor svih srpskih partija da će se jedan sudija Ustavnog suda BiH birati iz RS a dva iz FBiH, i podsjetio da je to dogovoreno prije nekoliko godina.

    Drugi zaključak je, kako je naglasio, da NS RS treba da konstatuje da je u prethdnom periodu došlo do kršenja zaključaka NS RS, te da treba potvrditi raniji stav parlamenta da nema usvajanja novih zaključaka dok se ne usvoji zakon o Ustavnom sudu BiH.

  • Stevandić: Jedina tačka danas je da li smo za Bećirovića ili Cvijanovićevu

    Stevandić: Jedina tačka danas je da li smo za Bećirovića ili Cvijanovićevu

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da parlament Srpske danas potvrđuje vitalne stvari za Srpsku.

    “To znači da mi možemo osporiti odluke iz Sarajeva, a da Sarajevo ne može osporiti odluke iz Banjaluke”, istakao je Stevandić tokom skupštinske rasprave o vetu srpskog člana Predsjedništva BiH na zaključak Predsjedništva BiH.

    Stevandić smatra da se pogled bošnjačkih zvaničnika iz Sarajeva na Republiku Srpsku neće promijeniti i da oni neće odustati od napada na Srpsku.

    “Na današnjoj posebnoj sjednici parlamenta Srpske vodi se rasprava o tome da li ćemo dozvoliti da bošnjački član Predsjedništva BiH Denis Bećirović ponizi Republiku Srpsku, jer ovdje nije riječ o Željki Cvijanović”, rekao je Stevandić.

    On je naveo da su u parlamentu Republike Srpske među srpskim poslanicima nepotrebna međusobna “sakaćenja”, podmetanja i pokušaji manipulacije.

    “Znaju oni u Sarajevu da ćemo mi u Narodnoj skupštini Republike Srpske glasati protiv zaključaka Predsjedništva BiH, ali se nadaju da ćemo se posvađati i da nećemo ni stići do takvog odgovora”, zaključio je Stevandić.

  • Opozicija odbila Dodikov prijedlog

    Opozicija odbila Dodikov prijedlog

    Opozicija u Narodnoj skupštini RS odbila je prijedlog Milorada Dodika, predsjednika RS, da se skrati rasprava na sjednici kolegija koji je upravo održan.

    Srđan Mazalica, poslanik SNSD-a, je rekao da mu je žao što nije bilo saglasnosti, ali je zamolio poslanike da rasprava bude uljudna.

    U Narodnoj skupštini je u toku sjednica o vetu koji je uložila Željka Cvijanović, srpski član Predsjedništva BiH, povodom “eskalacije napada organa entiteta Republika Srpska na osnovne odredbe Dejtonskog mirovnog sporazuma i ugrožavanja ustavnopravnog poretka BiH”, usvojenog bez konsenzusa na osmoj redovnoj sjednici Predsjedništva BiH.

    Podsjećamo, Milorad Dodik, predsjednik RS, zamolio je poslanike da podrže veto srpskog člana Predsjedništva povodom zaključka Predsjedništva BiH.

    Dodik je rekao da RS treba da se, ako se ove vrste pokušaja njenog slabljenja, izjasni da li treba ili ne ostasti u ovakvoj BiH.

    “Ukoliko uspije ovaj napad koji za cilj ima prije svega imovinu i to se ne krije kao što vidimo izjave američkog ambasadora koji kaže da imovina treba da pripadne BiH, a onda se podijeli entitetima, to je kraj RS”, naglasio je Dodik.

    Dodik je rekao da “svaki Srbin koji danas ovo ne bude podržao neka bude proklet”, na šta su reagovali poslanici opozicije.

    “Samo Narodna skupština RS može stati u kraj unitarističkim namjerama druga dva člana Predsjedništva BiH da se RS oduzmu njene nadležnosti”, rekla je Željka Cvijanović, srpska članica Predsjedništva BiH u Narodnoj skupštini.