Kategorija: Politika

  • Stevandić otkrio kome sve namjeravaju da tuže Šmita

    Stevandić otkrio kome sve namjeravaju da tuže Šmita

    Predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić izjavio je da će se Srpska boriti za svoja prava gdje god je to potrebno.

    Odnosno, da je dužna da pokrene postupke pred sudovima u EU i Međunarodnim sudom pravde i predstavi široj evropskoj javnosti da je djelovanjem Kristijana Šmita i Savjeta za sprovođenje mira (PIK) potkopan politički sistem u BiH i izvršen pravni zločin.

    -Republika Srpska će se i tu, pa i na drugim mjestima, pa možda i u Ženevi u Komitetu za ljudska prava pokretati postupke, boriti za svoju imovinu, za subjektivitet funkcionera koji su demokratski izabrani, ne dozvoljavajući da budu inkriminisani ili zatvarani odlukama jednog čovjeka, što je u suprotnosti sa bilo kojom civilizacijskom i demokratskom procedurom – rekao je Stevandić za “Sputnjik”.

    On je najavio da će procesi biti pokretani i pred drugim evropskim sudovima, ne samo pred njemačkim i italijanskim, te dodao da građani EU treba da znaju kakve pravne zločine pokušava da čini takozvani visoki predstavnik uz podršku evropskih diplomata.

    -Pred italijanskim sudovima biće tužena italijanska Vlada jer je dozvolila da njihov predstavnik u PIK saučestvuje u nelegalnim aktivnostima Kristijana Šmita, a znali su da nema potvrdu Savjeta bezbjednosti UN – istakao je Stevandić.

    On je naveo da je razlog pokretanja tužbi pred evropskim sudovima, za početak u Italiji i Njemačkoj, to što su Šmitovim aktivnostima proizvedene radnje koje se tiču ustavnopravnog položaja Srpske i Dejtonskog sporazuma i lične bezbjednosti nekoliko njenih funkcionera – prije svega predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i vršioca dužnosti direktora „Službenog glasnika RS“ Miloša Lukića.

  • Stevandić: Neće uspijeti da potčine srpski narod

    Stevandić: Neće uspijeti da potčine srpski narod

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je večeras u Prijedoru da zvaničnici Srpske neće potpisati političku kapitulaciju i dokazaće da su drugorazredni političari bez rješenja nadzornih institucija i Savjeta bezbjednosti pokušali da potčine jedan narod.

    “Od nas se traži da potpišemo političku kapitulaciju i da pristanemo da u BiH budemo građani drugog reda, a da oni koji prihvataju kolonijalnu upravu visokog predstavnika i nekoliko ambasada budu građani prvog reda”, rekao je Stevandić novinarima u Prijedoru uoči skupa “Branimo Srpsku”.

    On je naveo da se traži da predsjednik Republike Srpske, predsjednici Narodne skupštine i Vlade Srpske budu predsjednici drugog reda, da srpski član Predsjedništva BiH bude drugog reda i da, naravno, građani Republike Srpske budu građani drugog reda.

    “Mi kao što vidite stojimo u prvom redu, nećemo potpisati kapitulaciju i dokazaćemo da su drugorazredni političari, koji su samozvanci, bez rješenja nadzornih institucija i Savjeta bezbjednosti pokušali da potčine jedan narod i bićemo svjedoci da nisu uspjeli”, rekao je Stevandić.

  • Vidović: Mržnja prema Srbima je duboko ukorijenjena u FBiH

    Vidović: Mržnja prema Srbima je duboko ukorijenjena u FBiH

    Zamjenik predsjednika Ujedinjene Srpske Siniša Vidović komentarišući reakcije iz FBiH na osvjetljenje tornja na Trebeviću bojama srpske zastave, smatra da je veoma sramotno, ali očekivano da ljudima u Federaciji tako nešto smeta, jer mržnja prema Srbima i njihovim simbolima je duboko ukorijenjena u njihovo društvo.

    “Srpska zastava, koja je vijekovima simbol srpskog naroda i njegove kulture, u Federaciji se smatra provokacijom, što je samo po sebi tragikomično kad uzmemo u obzir da kritike dolaze od strane onih koji sebe vole da predstave kao multietnički nastrojene, i koji Sarajevo zovu ‘evropskim Jerusalemom’ koje je skoro pa u potpunosti etnički očišćeno”, poručuje Vidović.

    Vidović smatra da je “sramota što se zastava pod kojom su mnogi hrabri ljudi ginuli za oslobođenje ne samo srpskog naroda, već i svih naroda na ovim prostorima, sada stavlja pod znak pitanja kao provokacija” i dodaje da se radi o kontinuitetu optužbi i netolerancije prema simbolima Republike Srpske ali i njenom narodu.

    Za kraj Vidović poručuje da Republika Srpska ima pravo na svoje simbole, te da osvjetljavanje tornja na Trebeviću u bojama srpske zastave nije nikakva provokacija, već izraz njenog identiteta, te da tako nešto ne bi trebalo smetati nikome ko iskreno želi suživot naroda na ovim prostorima.

  • Nešić: Proces protiv Dodika i Lukića politički montiran

    Nešić: Proces protiv Dodika i Lukića politički montiran

    Ministar bezbjednosti u BiH Nenad Nešić rekao je da je proces koji se pred Sudom BiH vodi protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i v.d. direktora Službenog glasnika Miloša Lukića politički montiran.

    Nešić je istakao da je pričao sa mnogobrojnim advokatima, tužiocima i stručnjacima iz oblasti prava koji su mu rekli da je to paradoks i lakrdija od suđenja.

    • Smiju se ljudi, kažu da je to jedna lakrdija od suđenja. Ono što sam ja mogao da čujem od eminentnih pravnih stručnjaka jeste da oni ne vjeruju da može doći do bilo kakve osuđujuće presude za predsjednika Republike Srpske i direktora Službenog glasnika – rekao je Nešić.

    On navodi da pravni stručnjaci očekuju da Sud utvrdi da Dodik i Lukić nisu krivi za ono što ih Tužilaštvo tereti, a to je nepoštovanje odluka Kristijana Šmita.

    • Očekuju da će Sud BiH potvrditi da je nezavisno tijelo, da sudi na osnovu zakona, odnosno Ustava i da može donijeti samo jednu logičnu odluku, a to je da odbaci, odnosno, da oglasi, da nisu krivi ni Dodik ni Lukić – rekao je Nešić.
  • Cvijanović: Opredijeljeni da branimo ustavne nadležnosti Srpske

    Cvijanović: Opredijeljeni da branimo ustavne nadležnosti Srpske

    Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović rekla je da je na današnjem sastanku predstavnika Republike Srpske na zajedničkom nivou izražena jasna opredijeljenost ka odbrani ustavnih nadležnosti Srpske, kao i dosljednom poštovanju Dejtonskog mirovnog sporazuma.

    • Kao i do sada, nastavićemo da provodimo politiku definisanu u Republici Srpskoj – objavljeno je na Instagram nalogu srpskog člana Predsjedništva BiH.

    Cvijanović se danas u Istočnom Sarajevu sastala sa predstavnicima Republike Srpska u zajedničkim institucijama BiH.

    Sastanak je održan u Administrativnom centru.

  • Dodik: Marfi je muslimanski službenik, koji pokušava da uruši Ustav i Dejtonski sporazum

    Dodik: Marfi je muslimanski službenik, koji pokušava da uruši Ustav i Dejtonski sporazum

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da američki ambasador u BiH Majkl Marfi lobira za muslimane u BiH i da pokušava da uruši Ustav i Dejtonski sporazum.

    Marfijevo saopštenje vrvi od netačnih podataka i laži. Uobičajeno je da Amerikanci, kao što je Marfi pokušavaju da sebi pribave veći značaj nego što ga imaju. Govori da ja ugrožavam mir, a što nikako ne može da dokaže – kaže Dodik na konferenciji za novinare u Banjaluci.

    Dodik tvrdi da Marfi nesumnjivo ima misiju.

    • Ta misija se zasniva na činjenici da je on već dugo u Sarajevu i da su jasni pokazatelji o njegovoj političkoj korupciji. Mi samo još ne znamo koliko se to plaća. Kod nas se to zove mito, a kod njih lobističke usluge, koje on čini za muslimane u BiH. Nesumnjivo je da je on muslimanski službenik u BiH i da pokušava da uruši Ustav i Dejtonski sporazum – kaže Dodik.

    Dodik ističe da Marfi često koristi terminologiju “građani BiH” pokušavajući da uruši osnovnu koncepciju Ustava BiH.

    • Ta koncepcija je jasna – BiH je sastavljena od dva entiteta i tri suverena naroda – istakao je Dodik.

    Marfi je u autorskom tekstu naveo da “SAD neće stajati po strani dok predsjednik Dodik i njegovi politički drugovi pokušavaju pocijepati tkivo BiH, destabilizovati zemlju i region i spriječiti napredak BiH prema EU”.

    Dodika je optužio da “blokira vladu, prijeti miru i nastoji ucjenjivati ili maltretirati druge političke lidere u zemlji, kao i međunarodnu zajednicu”.

    • Majkl Marfi sve radi da Republika Srpska padne. Poručujem njemu, ali i da građani znaju, Srpska je osigurala finansijsku stabilnost. Srpska će izmiriti sve svoje obaveze. U sljedeću godinu ući ćemo ambiciozno. Obezbijedićemo veće plate i penzije – odgovorio je Dodik.
  • Košarac: Krišto da podnese izvještaj o sastanku sa Fon der Lajenovom

    Košarac: Krišto da podnese izvještaj o sastanku sa Fon der Lajenovom

    Zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara Staša Košarac rekao je da će od predsjedavajuće Borjane Krišto zatražiti izvještaj o današnjem sastanku sa predsjednikom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen, budući da na njemu nisu učestvovali članovi Kolegijuma Savjeta ministara.

    Košarac je istakao da je negativna i neprihvatljiva praksu da se sa visokim evropskim zvaničnicima sastaje samo predsjedavajući Savjeta ministara, bez prisustva ministara iz reda sva tri konstitutivna naroda.

    • S obzirom na ovu negativnu i neprihvatljivu praksu, zatražiću od predsjedavajuće Savjeta ministara izvještaj, odnosno potpunu informaciju o sastanku sa predsjednikom Evropske komisije. Smatram da je neophodno da na sastancima sa visokim zvaničnicima budu prisutni članovi Savjeta ministara iz reda sva tri konstitutivna naroda, jer je to jedini način da se kredibilno, činjenično i argumentovano iznesu stavovi u ime BiH – napisao je Košarac na društvenoj mreži Instagram.

    Košarac je danas u Istočnom Sarajevu prisustvo sastanku srpskog člana Predsjedništva BiH Željke Cvijanović sa predstavnicima Republike Srpske u zajedničkim institucijama.

    Prema njegovim riječima, Cvijanovićeva je na ovom sastanku informisala srpske ministre i zamjenike o razgovorima sa predsjednikom Evropske komisije, s fokusom na novu politiku proširenja EU i realizaciju 14 prioriteta, kao i ekonomske programe EU.

    • Važno je da je predsjednik Evropske komisije imala priliku da u Predsjedništvu BiH od srpskog člana Željke Cvijanović čuje stavove Republike Srpske i politike njenih institucija. Јednako tako, ostajem pri stavu da je na sastanku sa Fon der Lajenovom u Savjetu ministara trebalo da budu članovi Kolegijuma, a ne samo predsjedavajuća – poručio je Košarac.

  • Šulić: Marfi da shvati da Dodik crpi legitimitet iz naroda Srpske

    Šulić: Marfi da shvati da Dodik crpi legitimitet iz naroda Srpske

    Ministar trgovine i turizma Republike Srpske Denis Šulić izjavio je Srni da predsjednik Srpske Milorad Dodik legitimitet crpi iz naroda koji mu godinama daje podršku na izborima, što mora shvatiti ambasador SAD u BiH Majkl Marfi koji bi trebao da se vrati svojim ambasadorskim nadležnostima.

    Šulić je ocijenio je da se Marfi više ponaša kao portparol SDA, neke bošnjačke političke partije iz Federacije BiH /FBiH/ ili opozicije u Republici Srpskoj, a ne kao ambasador SAD.

    – Time kako se on ponaša u BiH najviše šteti ugledu SAD koje su ga i delegirale ovdje da bude ambasador. Marfi mora shvatiti da /predsjednik Srpske/ Milorad Dodik svoj legitimitet crpi iz naroda Republike Srpske koji mu godinama u nazad na svakim izbornim procesima daje najveći mogući broj glasova za sve one pozicije na koje se kandidovao – istakao je Šulić, komentarišući najnovije Marfijeve kritike Dodiku.“Marfi svojim pisanijama o Dodiku pokazuje opsesivnu crtu”

    Šulić, koji je i član Glavnog odbora SNSD-a, rekao je da će se ta partija nastaviti da se bori za sve legalne i legitimne ciljeve.

    – Jedini koji ugrožavaju prosperitet i mir ovdje su političari iz dijela FBiH i dijela međunarodne zajednice. Nikada niste čuli Dodika da je pozvao na rat ili ratne sukobe. Ni u jednoj njegovoj izjavi nije bilo mjesta za rat. Uvijek je govorio da građani i političari unutar BiH trebaju razgovarati o svojoj budućnosti – naglasio je Šulić.

    On je naveo da ni Marfi ni bilo koji drugi ambasador ne može znati bolje probleme građana BiH od političkih lidera koje su građani BiH birali.

    – Ni Marfija ni jednog drugog ambasadora nisu birali građani BiH. Oni se trebaju vratiti u svoje nadležnosti kao ambasadori. Ako ne znaju koje su im nadležnosti mogu se vratiti i u svoje zemlje da im to možda dodatno pojasne, ali ove njihove floskule koje je iznio Marfi više liči na saopštenje portparola SDA ili neke opozicione partije u Republikci Srpskoj – istakao je Šulić.

    Marfi je naveo u autorskom tekstu da “SAD neće stajati po strani dok predsjednik Dodik i njegovi politički drugovi pokušavaju pocijepati tkivo BiH, destabilizovati zemlju i region i spriječiti napredak BiH prema ЕU”.

    Dodika je optužio da “blokira vladu, prijeti miru i nastoji ucjenjivati ili maltretirati druge političke lidere u zemlji, kao i međunarodnu zajednicu”. 

  • Kovačević: Marfi potvrdio svoju frustriranost Dodikom

    Kovačević: Marfi potvrdio svoju frustriranost Dodikom

    Delegat u Klubu Srba Doma naroda Parlmentarne skupštine BiH Radovan Kovačević rekao je da je američki ambasador u BiH Majkl Marfi svojim jučerašnjim saopštenjem samo još jednom potvrdio svoju frustriranost predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom.

    “Apsolutno nediplomatski, Marfi po svaku cijenu vodi lični obračun sa Dodikom. Ne štedeći čak ni njegovu djecu“, naveo je Kovačević u objavi na društvenoj mreži “Iks“.

    On, koji nije nikad i nikog pobijedio, dodao je Kovačević, želi sada, na kraju karijere, da pobijedi onog kojeg nije niko i nikad pobijedio.

    “Problem je što, koliko god to Marfi želio tako prikazati, Dodik ne predstavlja sebe, već Republiku Srpsku i sve njene građane. Kao što i svaki drugi predsjednik predstavlja svoju zemlju i njene građane“, jasan je Kovačević.

    Kovačević napominje da je i Ustav Republike Srpske tu jasan – decidno kaže da “Republiku predstavlja i njeno državno jedinstvo izražava predsjednik”.

    “Tako da Marfijeva jeftina priča o tome kako on ne vodi antisrpsku ili politiku protiv Republike Srpske nema baš nikakvo pokriće. To je potvrđeno i činjenicom da su blokirali internet domene institucija Republike Srpske. Institucija koje pripadaju svim građanima Republike Srpske“, rekao je Kovačević.

    Kovačević je naglasio da, bez obzira na sve prijetnje, sankcije i blokade, Republika Srpska neće odustati od svojih garantovanih prava.

    “Republika Srpska želi da ima dobre i konstruktivne odnose sa SAD, kao i sa svim drugim garantima Dejtonskog sporazuma i sve što tražimo jeste uvažavanje našeg ustavnog kapaciteta, i to onako kako je to Dejtonskim sporazumom određeno. Očigledno je da to nažalost neće biti moguće sve dok američki ambasador, umjesto da u skladu sa diplomatskim kodeksima i konvencijama predstavlja svoju zemlju, vodi lične obračune protiv demokratski izabranih lidera i građana Republike Srpske“, zaključio je Kovačević u svojoj objavi na društvenoj mreži “Iks“.

  • Minić tvrdi da je obaranje sajtova klasično iživljavanje nad institucijama

    Minić tvrdi da je obaranje sajtova klasično iživljavanje nad institucijama

    Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Savo Minić izjavio je da je onemogućavanje pristupa zvaničnim sajtovima Vlade Srpske klasično iživljavanje nad institucijama, ali i istakao da ovim činom nije nanesena direktna šteta.

    Minić je rekao da svi u Vladi Republike Srpske svaki dan očekuju da im budu uvedene sankcije SAD.

    -Za njihovo uvođenje nema obrazloženja, nego je dovoljna neka vrsta sumnje – rekao je novinarima Minić.

    On je istakao da, uprkos svemu, nije nanesena direktna šteta Vladi Srpske.

    -Akcija protiv Republike Srpske je vidljiva, snalazimo se iako godinu dana postoji ugovor za održavanje sajta. Nova rješenja podrazumijevaju novi sajt i način razmjene podataka – dodao je Minić.