Kategorija: Politika

  • Imunitet čuva institucije; U pripremi novo zakonsko rješenje u Republici Srpskoj

    Imunitet čuva institucije; U pripremi novo zakonsko rješenje u Republici Srpskoj

    Visoki predstavnik Pedi Ešdaun stavio je 2002. godine van snage u Republici Srpskoj Zakon o imunitetu, a onda i nametnuo svoju verziju kako bi ostavio prostora da se protiv nekih od najviših zvaničnika, prije svega onih politički neposlušnih, može pokrenuti sudski postupak kao jedna vrsta kazne.
    Kaže ovo za “Glas Srpske” advokat Milan Petković navodeći kako je to najvjerovatnije bio jedan od glavnih motiva Ešdauna kada je 2002. godine odlučio da nametne zakon prema kom imunitet od krivičnog gonjenja imaju samo poslanici, ali ne i drugi zvaničnici koje su građani izabrali na izborima.

    – Vjerujem da je on tada taj zakon, u tom obliku, nametnuo kako bi što više ograničio i kontrolisao rad najviših zvaničnika Republike Srpske. Donošenjem novog zakona to moramo ispraviti – istakao je Petković.

    Kategorično tvrdi da Republika Srpska ima pravo i nadležnost da donese zakon o imunitetu i uredi ovu oblast kako smatra da je najbolje, a da bude u skladu sa pravnim poretkom Republike Srpske, ali i BiH.

    – U pravu je sve dozvoljeno, osim onog što je zabranjeno, a kako nijednim aktom nije zabranjeno da neko lice ima­ imunitet, onda nema nikakvih pravnih prepreka da se donese jedno ovakvo zakonsko rješenje kojim će imunitet biti dat i predsjedniku Republike, ali i nekim drugim visokim zvaničnicima Srpske kako bi se zaštitile funkcije koje obavljaju, ali i same institucije. Pravno je logično da predsjednik Srpske ima imunitet, jer je on biran od strane građana na izborima, baš kao i narodni poslanici. Zbog čega bi poslanici imali imunitet, a predsjednik ne, kao što je sada slučaj – poručio je Petković podržavajući inicijativu koju je pokrenuo predsjednik Narodne skupštine RS Nenad Stevandić koji je izjavio kako je priprema ovog zakonskog dokumenta završena, te da bi se uskoro mogla naći pred poslanicima.

    Obrazlažući zbog čega se odlučio na ovaj korak, predsjednik najvišeg zakonodavnog tijela u Republici Srpskoj rekao je kako se to radi da bi se, prije svega, zaštitile sve institucije koje u praksi sprovode odluke usvojene u Narodnoj skupštini. Kako je istakao, na ovaj način će se spriječiti svi budući pokušaji vođenja montiranih sudskih procesa protiv zvaničnika Republike Srpske, kao što je trenutno slučaj kada je u pitanju predsjednik Milorad Dodik.

    – Nije normalno da svi poslanici imaju imunitet, a predsjednik Srpske, ministri ili, recimo, direktor “Službenog glasnika” nemaju. Mi ćemo sada pripremiti zakon o imunitetu i izglasati ga u Narodnoj skupštini. I imaće imunitet i oni koji sprovode odluke. I tako će biti zaštićeni svi, a i predsjednik Dodik, jer može biti još procesa protiv njega – naveo je Stevandić dodajući da će se ući u ovu proceduru jer nigdje u Ešdaunovoj odluci iz 2002. godine ne stoji da vlasti Srpske to ne mogu učiniti.

    Odluka iz 2002.

    Prethodni Zakon o imunitetu ukinuo je 2002. godine visoki predstavnik Pedi Ešdaun, ali ga je kasnije vratio. Ešdaun je u oktobru iste godine nametnuo tri odluke o imunitetu u BiH, odnosno po jednu za entitetske, te zajednički nivo vlasti. Prema ovim odlukama od krivičnog i građanskog postupka oslobođeni su poslanici i delegati svih parlamenata u BiH, a od građanske odgovornosti svi predsjednici, potpredsjednici i zamjenici predsjednika, kao i ministri u svim vladama i u Savjetu ministara BiH.

  • Mihajilica poslao zahtjev MUP Srpske

    Mihajilica poslao zahtjev MUP Srpske

    Činjenica da je Informacija o stanju bezbjednosti u Republici Srpskoj posljednji put razmatrana prije više od sedam godina, tačnije 6. aprila 2016. godine, zaista je šokantna i postoji hitna potreba da se ovo pitanje razmatra u našem najvišem zakonodavnom tijelu.

    Rekao je ovo Milanko Mihajilica, poslanik PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske, koji je Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske uputio zahtjev da se Odboru za bezbjednost NSRS i Narodnoj skupštini dostavi informacija o ovoj temi.

    Tokom ovih sedam godina, a i danas, aktuelne su mnoge bezbjednosne teme, a narodni poslanici već dva saziva NSRS nisu dobili informacije i razmatrali stanje bezbjednosti. Obzirom na aktuelna bezbjednosna kretanja, u zemlji, regionu i svijetu, neophodno je da se o tome raspravlja. Imamo potencijalnu novu migrantsku krizu, aktuelizovano je pitanje izbjeglica iz Palestine, a potrebno je govoriti o borbi protiv terorizma, kriminala, korupcije, o tome da najviši zvaničnici Republike Srpske i BiH u javnosti govore o prisluškivanju opozicije i novinara, postojanju paravojnih i parapolicijskih struktura, paradžemata, kampova za obuku. Trebamo raspravljati i o kadrovskoj, stručnoj i materijalnoj popunjenosti i opremljenosti Ministarstva unutrašnjih poslova i eventualnim unapređenjima zakonskih rješenja – kaže Mihajilica.

    Ističe da smo se suočavali sa mnogim bezbjednosnim izazovima tokom prethodnih sedam godina, a NSRS nije imala priliku da ih razmatra.

    – Potrebu da se o stanju bezbjednosti više raspravlja i da informacija dođe pred najviše zakonodavno tijelo najbolje oslikavaju nedavni slučajevi pedofila koji bježi iz suda u Banjaluci i izvjesnog Kineza koji bježi iz zatvora u Trebinju. Kriminalci ovdje više ne bježe sa mjesta zločina, nego iz prostorija punih policije, što je samo po sebi alarmantno – poručio je Mihajilica.

  • Kalabuhov o situaciji u BiH

    Kalabuhov o situaciji u BiH

    Ambasador Rusije u BiH Igor Kalabuhov izjavio je da nepriznavanje legitimiteta visokog predstavnika ne može biti osnov za sudski postupak u Sudu BiH protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, te istakao da su prisutni pokušaji Zapada da uruši Dejtonski mirovni sporazum.

    Kalabuhov je za RTRS rekao da je razlog za vođenje takvog procesa protiv predsjednika Srpske i vršioca dužnosti direktora “Službenog glasnika Srpske” Miloša Lukića iracionalan jer predsjednik Srpske radi u skladu sa Ustavom Srpske.

    Ruski diplomata je ukazao na to da su prisutni pokušaji Zapada da uruši Dejtonski mirovni sporazum i pokušaji nepravilnog tumačenja tog sporazuma, za šta je najfrapantniji primjer nametanje Kristijana Šmita kao visokog predstavnika bez rezolucije Savjeta bezbjednosti UN.

    Uloga OHR
    Kalabuhov je istakao da je stav njegove zemlje, kao jednog od garanata Dejtonskog mirovnog sporazuma, da je taj sporazum osnov za traženje kompromisa na osnovu kojeg će biti vođen dijalog.

    – Dejtonski sporazum nije idealan, ali je potrebno koristiti sve mogućnosti koje nudi ovaj dokument kako bi se u BiH došlo do situacije prihvatljive za sve, bez nametanja i diktata spolja. Glavni zadatak je pretvoriti Dejtonski sporazum iz uvezenog proizvoda u domaći – rekao je Kalabuhov.

    On je ukazao na to da OHR ne treba da se bavi evropskim integracijama BiH, već je to pitanje dogovora unutrašnjih faktora u BiH.

    – Uloga pravog visokog predstavnika bila bi da se sprovede ono što piše u Dejtonskom mirovnom sporazumu, a da se potom domaći lideri i stranke dogovore o spoljnopolitičkim prioritetima BiH – istakao je Kalabuhov.

    On je rekao da balkansku turneju generalnog sekretara NATO Jensa Stoltenberga tumači kao želju da se cijeli Balkan pokrije prisustvom te alijanse, koju Rusija smatra agresivnim blokom.

    – To je instrument SAD za upravljanje Evropom. Zapravo, suština evroatlantskih integracija je to da se svaka država mora odreći suvereniteta u nekim dijelovima, a za Amerikance je to još jedan instrument biznisa – ocijenio je Kalabuhov.

    Patogeni uticaj SAD
    Komentarišući izjavu ukrajinskog predsjednika Vladimira Zelenskog da će Rusija izazvati rat na Balkanu između dvije zemlje, Kalabuhov je ocijenio da je to znak očaja zbog trenutne situacije u kojoj je Ukrajina i premještanje fokusa sa te države na Bliski istok.

    Kalabuhov je rekao i da SAD i Zapad žele produžiti ulogu Ukrajine jer je geopolitički fijasko ove Ukrajine fijasko Zapada.

    Govoreći o takozvanom malignom ruskom uticaju, Kalabuhov je naglasio da je to propagandna kampanja i da se zna koliko novca ide nekim medijima da pišu o takvom uticaju, koji je navodno veliki na Balkanu.

    On je dodao da je u posljednje vrijeme čuo i za pojam patogeni ruski uticaj, ali da se u tom slučaju može pričati o američkom patogenom uticaju s obzirom na njihove biološke laboratorije.

    Prema njegovim riječima, namjera je da se Rusija zaboravi, izbriše ne samo na polju politike, nego i kada je riječ o kulturi, sportu, humanitarnim pitanjima.

    – To je jedan razlog njima da djeluju proaktivno. I tako, to je krug u kojem se oni vrte. Pretvaraju neistinu u svoju istinu u koju mora da povjeruje veliki broj ljudi – naveo je Kalabuhov.

    Ambasador Rusije u BiH rekao je da njegova zemlja sa Republikom Srpskom ima stratešku saradnju i da postoje perspektive da se ti strateški odnosi unaprijede.

    – Imamo veze privrednika, tu su i kulturne veze, uspostavljanje veza između naučnih radnika, posebno u odbacivanju falsifikata Drugog svjetskog rata – naveo je Kalabuhov.

    On je rekao da je Rusija uvijek otvorena za razgovore, te izrazio nadu da će nakon smirivanja trenutnih tenzija imati i neku produktivniju saradnju sa Federacijom BiH, gdje, kako je naveo, ima političara koji realno procjenjuju.

  • Konaković: Više vjerujem Helezu nego pismu Srba

    Konaković: Više vjerujem Helezu nego pismu Srba

    Elmedin Konaković, ministar spoljnih poslova BiH, rekao je da puno više vjeruje procjeni Zukana Heleza, ministra odbrane BIH, da ima “ovih kampova” nego pismu poslanika iz Republike Srpske da ovdje ima nekih mudžahedinskih kampova.

    “Pozivam naše institucije s obzirom da je Bosna i Hercegovina ozbiljna država koja ima institucije koje to treba da provjere i koja ima evropske aspiracije i ambicije. Mora se svaki od navoda provjeriti kako bi se otklonile sumnje”, rekao je Konaković dodajući ako toga ima da se reaguje i zaustave bilo kakve radikalne pokrete u BiH.

    Helez je, podsjetimo, između ostalog, iznio tvrdnju o postojanju “vojnih kampova za obuku paravojnih formacija na teritoriji Republike Srpske”, a rekao je i da u Bosni i Hercegovini postoje “neke snage” za koje ne bi govorio ni čije su, ni kakve su.

  • Petković: Imunitet čuva institucije

    Petković: Imunitet čuva institucije

    Advokat Milan Petković rekao je da Republika Srpska ima pravo i nadležnost da donese zakon o imunitetu kojim će imunitet biti dat i predsjedniku Republike, ali i nekim drugim visokim zvaničnicima Srpske kako bi se zaštitile funkcije koje obavljaju, kao i institucije.

    Prema njegovim riječima, pravno je logično da predsjednik Srpske ima imunitet, jer je on biran od građana na izborima, baš kao i narodni poslanici.

    • Zbog čega bi poslanici imali imunitet, a predsjednik ne, kao što je sada slučaj – rekao je Petković za Glas Srpske, podržavajući inicijativu koju je pokrenuo predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić koji je izjavio kako je priprema ovog zakonskog dokumenta završena, te da bi se uskoro mogla naći pred poslanicima.

    Petković je rekao da Srpska ima pravo da uredi ovu oblast kako smatra da je najbolje, u skladu sa pravnim poretkom Republike Srpske, ali i BiH.

    On je istakao da nijednim aktom nije zabranjeno da neko lice ima­ imunitet, te da onda nema nikakvih pravnih prepreka da se donese jedno ovakvo zakonsko rješenje.

    Petković je podsjetio da je visoki predstavnik Pedi Ešdaun stavio 2002. godine van snage u Srpskoj Zakon o imunitetu, a onda i nametnuo svoju verziju kako bi ostavio prostora da se protiv nekih od najviših zvaničnika, prije svega onih politički neposlušnih, može pokrenuti sudski postupak kao jedna vrsta kazne.

    On je naveo da je to najvjerovatnije bio jedan od glavnih motiva Ešdauna kada je 2002. godine odlučio da nametne zakon prema kom imunitet od krivičnog gonjenja imaju samo poslanici, ali ne i drugi zvaničnici koje su građani izabrali na izborima.

    • Vjerujem da je on tada taj zakon, u tom obliku, nametnuo kako bi što više ograničio i kontrolisao rad najviših zvaničnika Republike Srpske. Donošenjem novog zakona to moramo ispraviti – istakao je Petković.

    Prethodni Zakon o imunitetu ukinuo je 2002. godine visoki predstavnik Pedi Ešdaun, ali ga je kasnije vratio. Ešdaun je u oktobru iste godine nametnuo tri odluke o imunitetu u BiH, odnosno po jednu za entitetske, te zajednički nivo vlasti. Prema ovim odlukama od krivičnog i građanskog postupka oslobođeni su poslanici i delegati svih parlamenata u BiH, a od građanske odgovornosti svi predsjednici, potpredsjednici i zamjenici predsjednika, kao i ministri u svim vladama i u Savjetu ministara.

  • Stevandić: Pritisak na Republiku Srpsku za cilj ima destabilizaciju Srbije

    Stevandić: Pritisak na Republiku Srpsku za cilj ima destabilizaciju Srbije

    Na snazi i dalje vladaju stereotipi, u kojima nije bitno pravo već sila, kojom se utiče na fiskalnu i političku stabilnost i možemo očekivati još nevjerovatnije stvari rekao je predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i lider Ujedinjene Srpske dr Nenad Stevandić govoreći za televiziju Pink.


    Stevandić napominje da je Srbija posljednja nezavisna država na Balkanu, te da se upravo zbog toga pokušava održati stereotip iz devedesetih kako bi se ona oslabila, i da su pritisci na Republiku Srpsku jedan od načina napada na Srbiju.


    „Jedan čovjek koji nema nikakvo imenovanje, naredio je izmjene krivičnog zakona i naredio da se kažnjava neko ko te odluke ne poštuju. Takva samovolja ne postoji nigdje u svijetu a dešava se na tlu Evrope uz podršku velikih zemalja“ poručuje Stevandić.


    Stevandić dodaje da je on na mnogim međunarodnim konferencijama upoznao državnike sa situacijom u Bosni i Hercegovini, jer postoje drugačije politike od onih kojima ističe vrijeme, te zbog toga te politike donose sve luđe odluke. Navodi da postoji omča oko Zapadnog Balkana koja služi kao politički eksperiment.


    „U Republici Srpskoj Dodik potpisuje zakone koje donosi Narodna skupština, što je njegova ustavna obaveza i sad imamo situaciju da mu se sudi na osnovu toga što je poštovao Ustav. Na taj način šalje se poruka da je jedna osoba iznad Ustava“ napominje Stevandić.
    On dodaje da u Srbiji i Republici Srpskoj stranci nisu birali ministre kao što su radili u Federaciji ili kako su pokušali u Crnoj Gori, ali on ne isključuje da će se nastaviti pokušaji da se autentična volja građana naruši kroz političku destabilizaciju.


    Stevandić je naveo da bi oni koji ukidaju antifašizam u Sarajevu proslavljali antifašizam u Banjaluci, što je akt provokacije.


    “To nije nikakva tradicija antifašizma. Tradicija antifašizma se čuva tako što ne rušite antifašističke spomenike i ne dajete imena ulica i škola po ljudima koji su pripadali nacizmu i fašizmu, a brišete one koji su utemeljivači antifašizma”, rekao je Stevandić.


    Stevandić dodaje da je sve to stvar percepcije i da dio međunarodne zajednice ne želi da Republika Srpska ima suverenost i da se provokacije iz Federacije zbog toga tolerišu. On napominje da zapadne diplomate tek sad uviđaju da je procenat žrtava u proteklom odbrambeno otadžbinskom ratu kod sva tri naroda jednak.


    „Preko Republike Srpske se cilja Srbija i njena suverenost. Republika Srpska je najveća pobjeda za srpski narod, jer može da bira svoje predstavnike, ima svoju policiju i slično, što je trn u oku strancima, i preko Srpske se pokušava sabiti Srbija“ zaključuje Stevandić.

  • Stevandić: Zatvoriti Kancelariju visokog predstavnika

    Stevandić: Zatvoriti Kancelariju visokog predstavnika

    Najpamentnije bi bilo da Kancelarija visokog predstavnika pređe u kancelariju EU, što bi bila vrsta kompromisa u smislu deeskalacije situacije u BiH i da sve strane u dogovoru rješavaju aktuelne probleme, rekao je predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, nakon sastanka rukovodstva Parlamenta i predsjednika poslaničkih klubova sa šefom Delegacije EU u BiH Јohanom Satlerom.

    Stevandić je rekao da je Republika Srpska demokratsko društvo u kome se slobodno i nezavisno iznose mišljenja i stavovi, te vodi dijalog, dok zakone u demokratskoj proceduri donose parlamenti uz pomoć ostalih institucija.

    • Sve to je suprotno onome što radi nelegalni visoki predstavnik /Kristijan Šmit/, koji nameće zakone proizvodeći stalne krize u BiH – rekao je Stevandić.

    Što se tiče odnosa prema EU, Stevandić je rekao da u Srpskoj ne postoje razlike u stavovima vlasti i opozicije kada je riječ o evropskom putu.

    Stevandić dodaje da obilježavanje 25. novembra, koji se u FBiH slavi kao takozvani dan državnosti BiH, politički zagovoraju oni koji su u Sarajevu ukinuli sve nazive ulice nazvane po antifašistima i da kampanja da se to proslavlja u Srpskoj predstavlja provokaciju.

    Stevandić je naveo da bi oni koji ukidaju antifašizam u Sarajevu proslavljali antifašizam u Banjaluci. što je akt provokacije.

    “To nije nikakva tradicija antifašizma. Tradicija natifašizma se čuva tako što ne rušite antifašističke spomenike i ne dajete imena ulica i škola po ljudima koji su pripadali nacizmu i fašizmu, a brišete one koji su utemeljivači antifašizma”, rekao je Stevandić novinarima u Banjaluci.

    On je dodao da obilježavanje takozvanog dana državnosti BiH u Republici Srpskoj nema zakonsko pokriće jer tako nešto nije usvojeno ni u Parlamentarnoj skupštini BiH, ni u Domu naroda, ni u Narodnoj skupštini Srpske.

    Stevandić je dodao da ove godine postoji medijska kampanja u vezi sa obilježavanjem takozvanog dana državnosti BiH i da je možda njen cilj da izazove incidente kojim bi se Republika Srpska prikazala na pogrešan način.

    “Ako je cilj i to procijene nadležni odrani, onda nema mjesta da dopustimo provokacije onih koji ukidaju antifašističke ulice i spomenike u Sarajevu, a proslavljali bi antifašizam u Banjaluci. To se na taj način neće proslavljati“, naglasio je Stevandić.

    Predstavnici opozicionih partija u Republici Srpskoj takođe smatraju da 25. novembar nije praznik u Srpskoj, jer ne postoji zakon na nivou BiH koji je to regulisao.

    Predsjednik Kluba poslanika SDS-a u Narodnoj skupštini Vukota Govedarica rekao je da ne postoji zakon o praznicima BiH i da 25. novembar kao takozvani dan državnosti BiH nije uređen u odgovarajućem propisu Srpske, te da onda ne vidi razlog zbog čega bi policija tim povodom odobrila skup SDP-a u Srpskoj.

    On je dodao da Bošnjaci ovog dana slave pobjedu nad ustavnim uređenjeme.

    Poslanik Pokreta za pravdu i red Nebojša Vukanović rekao je da nema ništa protiv okupljanja pristalica SDP-a u Srpskoj, ali da prvo treba da kažu koliko je Srba, Hrvata i Bošnjaka bilo u partizanskim jedinicama krajem 1941. godine.

    On je dodao i da su predstavnici SDP-a, ako su bili veliki poštovaoci lika i djela Josipa Broza i Jugoslavije, trebali 1990. godine biti za očuvanje, pa i krnje Jugoslavije i tekovina bratstva i jedinstva, a ne da prate radikalnu politiku Alije Izetbegovića.

    Predsjednik Kluba poslanika PDP-a u Narodnoj skupštini Igor Crnadak rekao je da je najavljeno obilježavanje takozvanog dana državnosti u BiH aktivnost SDP-a.

    Policijska uprava Banjaluka saopštila je danas da je zabranila održavanje javnog skupa u organizaciji Gradskog odbora Socijaldemokratske partije /SDP/ BiH koji je bio planiran za subotu, 25. novembra, u Banjaluci zbog opasnosti da bi moglo doći do ugrožavanja ljudi i imovine, te nasilja.

  • Nešić najoštrije osudio i odbacio Helezovu izjavu

    Nešić najoštrije osudio i odbacio Helezovu izjavu

    Nenad Nešić, ministar bezbjednosti u Savjetu ministara BiH najoštrije je osudio i odbacio izjavu ministra odbrane BiH Zukana Heleza da se u Republici Srpskoj nalaze ruski vojni kampovi za obuku i da djeluju pod okriljem MUP-a Srpske.

    • Ovo je besprizorno sijanje straha u javnosti i podrivanje stabilnosti zemlje. Očekujem od OBA i predsjedavajuće Savjeta ministara gospođe Borjane Krišto da javnosti saopšte činjenice i zaustave ove monstruozne konstrukcije. Niti postoje kampovi u Republici Srpskoj, niti se sprovode bilo kakve obuke – istakao je Nešić.

    Nešić naglašava da je indikativno da Helez sije laži dan nakon obilježavanja krsne slave MUP-a Republike Srpske.

    • Ako postoje neke paravojske u BiH to su one kojima prijeti Helez, i tim treba da se pozabavi Tužilaštvo BiH. Sve ostalo su notorne laži s ciljem sijanja straha i širenja netrpeljivosti, te rušenja integriteta MUP-a Republike Srpske. Ovakve laži i postupci su nedolični bilo kome ozbiljnom, a posebno ministru odbrane. Mislim da je krajnje vrijeme da se Tužilaštvo BiH pozabavi kontinuiranim govorom mržnje i širenjem međunacionalne netrpeljivosti od strane Heleza – istakao je Nešić.

    Apelovao je na sve građane da ne nasjedaju na ovakve manipulacije i da ne strahuju zbog bezbjednosti.

    • 28 godina nakon rata treba da pričamo o naučno-tehnološkim centrima, a ne da izmišljamo bajke o kampovima. Mislim da Helez ima ozbiljan problem sa poslom na koji je izabran. Slanjem besmislenih konstrukcija u javnost Zukan Helez može samo rastjerati investitore, novac i ljude iz BiH – poručio je Nešić.
  • “Vlast u Srpskoj priča o EU, a želi sjevernokorejski sistem vladanja”

    “Vlast u Srpskoj priča o EU, a želi sjevernokorejski sistem vladanja”

    “Današnja vlast priča o EU, a želi sjevernokorejski način vladanja i to je u odnosu na nas ključna razlika”, rekao je Crnadak i poručio da je pomenuo problem sa usvajanjem antievropskih zakona u NS Republike Srpske.

    U Banjaluci je održa konsultativni sastanak rukovodstva Narodne skupštine Republike Srpske sa šefom delegacije EU u BiH Johanom Satlerom, u prostorijama Narodne skupštine povodom odluke Evropske komisije da preporuči otvaranje pristupnih pregovora sa BiH kada se ispune neophodni kriterijumi.

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevanović je nakon sastanka sa Satlerom rekao da u Srpskoj ne postoje političke razlike između vlasti i opozicije oko evropskog puta.

    “Opozicija je ovaj sastanak iskoristila da bi se dalje targetirala vlast”, rekao je Stevandić i poručio da je za njega Republika Srpska demokratsko društvo i poručio da treba zatvoriti kancelariju visokog predstavnika u BiH.

    Srđan Todorović, šef Kluba poslanika Socijalističke partije, poručio je da je sastanak bio konstruktivan oko otvaranja pregovora za članstvo u EU i 14 prioriteta za članstvo uniji.

    Todorović je rekao da delegacija EU nije tražila da NS RS povuče takozvani Zakon o stranim agentima.

    Satler nakon sastanka nije davao izjave za medije.

    Šef Kluba poslanika SDS-a Vukota Govedarica kaže da je Satleru rekao da je ova zemlja okovana u korupciju za šta je odgovorna aktuelna vlast.

    “Ta korupcija se rađa na dan izbora i sve druge korupcije se rađaju tada”, rekao je Govedarica i poručio da treba izmijeniti Izborni zakon kako bi o rezultatima izbora odlučivali birači, a ne brojači.

    Govedarica je istakao da vlast jedno priča evropskim zvaničnicima, a radi nešto drugo.

    “Nije tačno da Satler nije pominjao zakon o stranim agentima”, rekao je Govedarica.

    Šef kluba poslanika PDP-a Igor Crnadak rekao je da je Satler prihvatio njegovu inicijativu da se redovno sastaje sa šefovima poslaničkih klubova.

    “Današnja vlast priča o EU, a želi sjevernokorejski način vladanja i to je u odnosu na nas ključna razlika”, rekao je Crnadak i poručio da je pomenuo problem sa usvajanjem antievropskih zakona u NS Republike Srpske.

    Šef Kluba poslanika Za pravdu i red Nebojša Vukanović je poručio da je Satler otišao sa događaja, a da se nije obratio medijima što, kako navodi, govori da je postignut dil sa vlastima.

    “Rekao sam Satleru da EU snosi najveću odgovornost jer uzima za partnera čoveka koji prijeti novinarima, nasilnika, uzurpatora jer im to trenutno odgovara, a to je izdaja. Ja sam razočaran ovim sastankom i nastaviću pritiske na Satlera i Šmita”, rekao je Vukanović.

    Sastanku su prisustvovali predsjednici poslaničkih klubova SNSD-a Igor Žunić, DEMOS-a Spomenka Stevanović, Socijalističke partije Srđan Todorović, Ujedinjene Srpske Кostadin Vasić, te iz Narodne partije Srpske Dragan Galić.

    Prisustvovali su i šefovi klubova poslanika SDS-a Vukota Govedarica, PDP-a Igor Crnadak, Liste za pravdu i red Nebojša Vukanović, te samostalni poslanik Željko Dubravac.

  • Kovačević: Helez iznio notorne i gnusne laži

    Kovačević: Helez iznio notorne i gnusne laži

    Ministar odbrane u Savjetu ministara Zukan Helez iznio je notorne i gnusne laži čiji je cilj da ocrne Republiku Srpsku u očima međunarodne javnosti i pokušaju izazvati međunarodnu intervenciju protiv Srpske, rekao je danas delegat u Domu naroda i zamjenik predsjedavajućeg Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost BiH Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević.

    Kovačević kaže da je Helez sinoć, izjavom da se na području Republike Srpske, zajedno sa Rusima, održavaju vojni kampovi za obuku i da su to paravojne formacije, rekao gluposti, laži i halucinacije.

    On je podsjetio da je Helez prije nešto više od mjesec i po dana iznio laži tvrdeći da ima obavještajne podatke da se predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik neće odazvati na poziv Suda BiH i da će pobjeći u Rusiji, što je demantovala i OBA BiH.

    • Obavještajno-bezbjednosna agencija je rekla da ne postoje nikakvi obavještajni podaci koji ukazuju na to. Poslije toga je Helez rekao da on ima svoje obavještajne podatke. Podsjećam da je svaki zvaničnik dužan da o obavještajnim podacima koje ima, obavijesti OBA BiH – istakao je Kovačević na konferenciji za novinare u Sarajevu.

    Kovačević je rekao da Helez kada god ima krizu, izmisli obavještajne podatke za koje se uvijek utvrdi da su izmišljotina i laž.

    Kovačević kaže da Helezove tvrdnje o nepostojanju terorističkih prijetnji i paradžemata u BiH demantuju činjenice o više napada koji su se dogodili u BiH.

    • Niko nikada iz Republike Srpske nije došao sa Rusima ili bilo kim na teritoriju FBiH i ubio nekog, nego dse u BiH od potpisivanja Dejtona dogodilo više od deset terorističkih napada. Tako je jedan pomahnitali čovjek, uzvikujući “Alahu ekber” ušao u policijsku stanicu u Zvorniku i umrtio jeudnog i ranio dvojicu pripadnika polcije Republike Srpske. To bi trebalo da zna neko ko se predstavlja kao ministar odbrane u Savjetu ministara. Isto tako je jedan pomahnitali ludak, uzvikujući “Alahu ekber” u Rajlovcu ubio dva pripadnika Oružanih snaga BiH, jednog iz Republike Srpske, drugog iz FBiH – rekao je on.

    Kovačević je naglasio da su sve aktivnosti Republike Srpske potpuno legalne i zakonite i da MUP Srpske provode aktivnosti kao i sve druge agencije u regionu.

    • Posebno zabrinjava kada Helez, koristeći neko zamišljeno “mi”, tvrdi da mogu nekoga ili nešto eliminisati u Republici Srpskoj. Helez u Republici Srpskoj ne može eliminisati nikog i ništa, osim sopstveno pravo da ikada kroči na teritoriju Srpske – poručio je Kovačević.

    On je podsjetio da Helez nije vrhovni komandant Oružanih snaga BiH, već Predsjedništvo BiH koje sve odluke iz oblasti odbrane donosi isključivo konsenzusom, uz obaveznu saglasnost srpskog člana.

    • Kada bi Helez pokušao donijeti nekakvu nelegalnu naredbu o nekoj aktivnosti ili napadu u Republici Srpskoj, bio bi odbijen od minimalno dvije trećine oficira i pripadnika Oružanih snaga, a potpunio sam uvjeren i da i među ovom jednom trećinom preovladavaju racionalni i normalni ljudi, za razliku od Heleza – rekao je Kovačević.