Kategorija: Politika

  • Vukanović: I mi možemo imati kandidata u Banjaluci

    Narodni poslanik i lider Liste za pravdu i red Nebojša Vukanović najavio je mogućnost da i njegov politički pokret ima kandidata za gradonačelnika Banjaluke. Nedvosmisleno poručuje da neće podržati Draška Stanivukovića.
    Predstavnici PDP-a i SDS-a razgovarali su danas u Banjaluci nastupu na ovogodišnjim lokalnim izborima, na kojima, po svemu sudeći, opozicija neće imati zajedničkog kandidata.

    Predsjednik SDS-a Milan Miličević najavio je mogućnost da ova stranka izađe sa svojim kandidatom za gradonačelnika Banjaluke. S druge strane, iako nije zvanično odlučeno u PDP-u, aktuelni gradonačelnik Draško Stanivuković već je u nekoliko navrata najavio da će pokušati osvojiti drugi mandat na predstojećim lokalnim izborima, a svoju kandidaturu najavila je i Jelena Trivić, predsjednica Narodnog fronta.

    Analizirajući opisane najave, Nebojša Vukanović za MONDO najavljuje da će Lista za pravdu i red možda predložiti svog kandidata za gradonačelnika Banjaluke i da taj pokret ima dovoljno političke snage za to.

    “Mi smo bili jači od SDS-a još dok je Milan Radović bio u toj stranci. Čak je i Radović, koji je osvojio mandat, otišao iz SDS-a. Naš uticaj i ugled u Banjaluci je veliki. Imali smo skoro osam odsto podrške na prvim izborima i ne isključuje se mogućnost da mi nađemo kandidata koji ne bi bio samo kandidat Liste za pravdu i red nego ličnost koja bi mogla da dobije širu podršku i pomrsi konce ovim tajkunima i SNSD-u. Nema razlike između ovih zgradoljubaca koji su bili prije i Draška Stanivukovića i njegove saradnje sa Kajom, Vedranom Jarićem i krupnim kapitalom”, rekao je Vukanović.

    Vukanović podsjeća da je na sastanku sa PDP-om jasno poručio da neće pružiti podršku Drašku Stanivukoviću.

    “Jasno smo podvukli da Draško Stanivuković ne može imati našu podršku i da treba da se pronađe drugo rješenje ukoliko žele da Banjaluka ostane opoziciona. Draško Stanivuković nije opozicionar već privjesak vlasti”, naveo je on.

    Vukanović je rekao da će se odazvati sastanku koji je danas najavio i predsjednik Srpske demokratske stranke Milan Miličević gdje će iznijeti svoje zamjerke na račun SDS-a.

    “Čuo sam se danas sa Miličevićem, pozvao nas je i imaćemo razgovor sa SDS-om za nekih 10-ak dana. Imamo neke urgentne tačke, a tiču se Sokoca i Ugljevika i Vasilija Perića (načelnik opštine Ugljevik), jer ih zbog tamošnje fuzije čelnika SDS-a sa SNSD-om ne možemo prodržati. Tu su naši stavovi kristalno jasni”, kaže Vukanović.

    Na pitanje da li će opozicija biti razjedinjena na predstojećim izborima, Vukanović je izrazio nadu da će odgovarajuće rješenje ipak biti pronađeno, a u Banjaluci to rješenje, po Vukanoviću, znači “uklanjanje” Stanivukovića.

    “Opozicija može biti razjedinjena. Nećemo biti sluge mafije. Stanivuković je sluga mafije i on ne može imati podršku. Mi se nadamo da će biti dovoljno zdravog razuma, prije svega u PDP-u, da uklone Stanivukovića sa izbora ili da ga izbace iz partije. On je napravio štetu cijeloj opoziciji, ne samo PDP-u i ako on bude kandidat, to će biti veoma loše. Mi se ne možemo baviti stvarima u drugoj stranci ali ne možemo podržavati lažne opozicionare kao što smo imali situaciju kod Miće Mićića, Obrena Petrovića i Borisa Jerinića. Nema razlike između njih i Stanivukovića. Možda je on čak i na neki način jasniji u tim svojim simbiozama sa Dodikom”, optužuje Vukanović.

    Za svoj politički pokret narodni poslanik iz Trebinja tvrdi da je treći po snazi u Banjaluci te da je na njima velika odgovornost da pokušaju naći najbolje rješenje “kako bi Banjaluka ostala opoziciona”.

    Lider Liste za pravdu i red nije bio konkretan po pitanju podrške Jeleni Trivić i njenoj kandidaturi na predstojećim izborima.

    “Ima još pola godine (za objavljivanje kandidatura) pa ćemo vidjeti”, zaključio je Vukanović.

  • Dom naroda BiH oborio prijedlog SDA-ovog Izbornog zakona

    Dom naroda BiH oborio prijedlog SDA-ovog Izbornog zakona

    Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH nije prihvatio da se u hitnoj proceduri razmatraju izmjene i dopune Izbornog zakona BiH, koji je ranije usvojen u Predstavničkom domu.

    Protiv su bili delegati SNSD-a, HDZ-a i HDZ-a 90-te. Ističu da su izmjene suviše krupne, da bi se o njima raspravljalo po hitnom postupku.

    Dom nije podržao ni da se o zakonu raspravlja u skraćenoj proceduri.

    Početak sjednice bio je buran. Delegat srpskog naroda Želimir Nešković napustio je zasjedanje nakon što je predsjedavajući Kemal Ademović odbio njegov prijedog da u dnevni red bude uvršten Zakon o Ustavnom sudu BiH, što su podržali ostali srpski delegati.

    Shodno dogovoru stranaka iz Laktaša, izmjene Izbornog zakona koje je predložila SDA nisu dobile zeleno svijetlo srpskih i hrvatskih delegata.

    Ipak, jedini delegat stranaka Trojke Kemal Ademović, bio je uzdržan. Nije objasnio zašto, iako je njegov stranački šef Elmedin Konaković ranije rekao da neće podržati SDA-ov prijedlog izmjena Izbornog zakona.

    • Mislim da nije korektno ako je glasao uzdržano u odnosu na dogovor stranaka većine. Ono što je bitno jeste da smo odbili hitnu proceduru izmjena Izbornog zakona koji je, na žalost usvojen, u Predstavničkom domu na prijedlog SDA, a nakon pres konferencije nelegitimnog Kristijana Šmita. Svi koji su ozbiljno analizirali ovaj zakon svjesni su da je jako loš – izjavio je delegat u Klubu Srba Doma naroda PS BiH/SNSD/ Radovan Kovačević.

    Predviđene izmjene ne unapređuju integritet izbornog procesa, već omogućavaju kršenje biračkog prava, to je najobičnija podvala, kaže delegat Snježana Novaković Bursać koja ističe da se tehničke novine u SDA-ovom prijedlogu Izbornog zakona, poput optičkog skenera, primjenjuju u tek nekoliko evropskih zemalja.

    • Radi se o tome da se biometrija u izbornom procesu čak ne razmatra ni u jednoj zemlji članici EU, doduše upotrebljava se u nekim zemaljama Јužne Amerike i Afrike – navela je delegat u Klubu Srba Doma naroda PS BiH /SNSD/ Snježana Novaković Bursać.

    Hrvatski delegati glatko su odbili da podrže prijedlog izmjena Izbornog zakona jer u njemu nije predviđen adekvatan način izbora hrvatskog člana Predsjedništva.

    Zato podržavaju prijedlog Dragana Čovića, kojeg je ponudio nakon sastanka u Laktašima.

    • Prihvatljiv nam je prijedlog Dragana Čovića koji garantuje hrvatskom narodu da slobodno bira svog člana Predsjedništva – rekao je delegat u Klubu Hrvata u Domu naroda Ps BiH /HDZ 1990/ Ilija Citanović.

    Dok su srpskim delegatima zamjerili što nisu prihvatili da se u hitnoj proceduri razmatra Prijedlog zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti, a nisu jer su potrebne dodadtna analize, bošnjački delegati nemaju pravi odgovor zbog čega se protive Zakonu o Ustavnom sudu, što je takođe jedna od evropskih obaveza BiH.

    Zbog odbijanja predsjedavajućeg Doma Kemala Ademovića da zakon uvrsti u dnevni red, predlagač Želimir Nešković napustio je sjednicu.

  • Analitičari upozoravaju: O´Brajanova posjeta BiH u funkciji rušenja Dejtonskog sporazuma

    Analitičari upozoravaju: O´Brajanova posjeta BiH u funkciji rušenja Dejtonskog sporazuma

    Gosti u BiH su dobrodošli, ali ne i oni koji bi da kroje zemlju prema anglosansonskim interesima i interesima jednog naroda u BiH, koji je spreman da se tome povinuje – bošnjačkom. Stav je političkih analitičara uoči dolaska pomoćnika američkog državnog sekretara za evropska i evroazijska pitanja DŽejmsa O'Brajena u BiH. Upozoravaju – O'Brajanova posjeta BiH, u funkciji je rušenja Dejtonskog sporazuma.

    Predsjednik Srpske Milorad Dodik u kontinuitetu upozorava da je američko miješanje u unutrašnja pitanja neprijateljsko i da vodi ka destabilizaciji ne samo BiH, već i cijelog regiona.

    Srpska će braniti Ustavom i Dejtonom zagarantovana prava, jasan je Dodik.

    Obrazloženje Stejt departmenta da Obrajan u BiH dolazi da podrži suverenitet, teritorijalni integritet i multietnički karakter BiH, prazne su floskule jer djela američkih zvaničnika, poput Majkla Marfija govore suprotno.

    Ako Obrajan preda opozivna pisma i sa sobom iz BiH povede američkog ambasadora, koji narušava odnose u BiH, a svojim uticajem na Kristijana Šmita dodatno unosi haos, samo tada i pod tim uslovima povjerovaćemo da O-Brajan dolazi da zaštiti suverenitet BiH, kaže ambasador BiH u Srbiji Aleksandar Vranješ.

    • Obzirom da su male šanse da će on Marfija staviti u avion i odvesti put SAD-a možemo da kažemo da je taj njegov put neka vrsta turizma u kojem će da kaže već ustaljene stavove i dobije dnevnicu jer je to amerikancima veoma važno – rekao je Vranješ.

    Play Video

    A svoje stavove Obrajan je nedavno predstavio u podkastu Stejt departmenta – gdje je 9. januar – Dan Republike nazvao nacionalističkim cirkusom, a Srpsku optužio za separatizam.

    Zbog svega navedenog, politički analitičari od njegove posjete ne očekuju ništa novo, osim da još jednom Amerika pokaže da je BiH njihova kolonija, a bošnjački političari njeni poslušnici.

    • Amerika generiše sve probleme tako što nije svojim pulenima u BiH rekla da je rat završio 1995. godine. Da ratna retorika i ekstremizam koji zagovara sarajevska elita nema više prođu dok god Amerika to njima ne kaže, BiH će biti problem jer Srpska reaguje na to – istakao je Dragomir Anđelković, politički analitičar.

    Vojislav Savić, politikolog smatra da će vjerovatno biti ogroman pritisak na domaće političare da se povinuju, kako kaže, toj anglosaksonskoj kičmi koja dolazi sa zapada i koja prosto želi da utaba stvari na Balkanu koliko god može, ali s druge strane političari iz Srpske, smatra, imaju legitimitet i legalitet da odbrane ono što je njena nadležnost, što pripada Srpskoj po Ustavu i Dejtonu.

    A da od odbrane interesa Srpske i zaštite njenih ustavnih nadležnosti neće odustati, u kontinuitetu poručuje predsjednik Republike Milorad Dodik.

    Na društvenoj mreži IKS napisao je da je Dejtonski sporazum činjenica koju niko ne može osporiti ili oblikovati onako kako bi to želio. Američka ambasada nije ovlašćena da u ime BiH i njenih naroda dogovara rješenja.

    • Druge zemlje neka u svojoj kući raspakuju i oblikuju zakone, pravo i pravdu. BiH je rekla sve što je imala. Dolazi neko novo vrijeme i pitanje je dana kada ćemo gledati neku novu međunarodnu politiku. Marfi i smutljivci slični njemu, koji su se upustili u kriminalne aktivnosti sa Šmitom, ne mogu ovdje sprovesti ono što rade u Federaciji. Vlast u Srpskoj vodi odgovornu politiku i ima mogućnost za donošenje odluka i rješenja kojima će zaštititi prava svog stanovništva i zaštititi Srpsku – kategoričan je Dodik.

    O-Brajan u BiH stiže nakon dugoočekivanog dogovora lidera na nivou BiH o Izbornom zakonu, postignutog nedavno u Laktašima.

    Iako je napravljen napredak, američka ambasada to nije podržala, jer želi da upravlja svim procesima u BiH, upozoravaju analitičari.

    Ocjenjuju, ovakvo ponašanje Amerike uslovljeno je činjenicom da su svjesni poraza u Ukrajini i da sada, na sve načine, pokušavaju da zadrže uticaj gdje god mogu – ali to vrijeme je, kažu, odavno prošlo.

  • Ujedinjena Srpska očekuje dalji napredak u Izbornoj jedinici jedan

    Ujedinjena Srpska očekuje dalji napredak u Izbornoj jedinici jedan

    Predsjednik Ujedinjene Srpske, dr Nenad Stevnadić, i generalni sekretar Neven Stanić, posjetili su danas Regionalni odbor Ujedinjene Srpske Izborna jedinica 1. Sastanak je bio posvećen pripremama za predstojeće lokalne izbore, na kojima Ujedinjena Srpska izražava očekivanje potvrde dobrih rezultata u svim Opštinskim odborima.

    Na sastanku Regionalnog odbroa, predsjednik i generalni sekretar izrazili su zadovoljstvo uspjehom koji je Ujedinjena Srpska postigla na posljednjim izborima i izrazili optimizam u vezi sa predstojećim izazovima. Takođe, naglasio se značaj organizacione i koordinisane aktivnosti na lokalnom nivou i istakla se neophodnost saradnje svih članova stranke u radu na terenu.

  • Stevandić: Nema odlučivanja bez srpskog faktora

    Stevandić: Nema odlučivanja bez srpskog faktora

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da upornost Srpske treba da dovede do toga da svi politički faktori shvate da se mimo volje srpskog naroda ne može odlučivati ni u Republici Srpskoj niti u BiH.

    Komentarišući najavu sutrašnjeg dolaska pomoćnika državnog sekretara SAD za evropska i evroazijska pitanja DŽejmsa O'Brajena i zamjenika generalnog sekretara NATO-a Mirče DŽoane u Sarajevo, Stevandić je izrazio uvjerenje da će svi koji dolaze početi da bolje razumijevaju situaciju u BiH i daju prednost unutrašnjem dijalogu i dogovoru unutrašnjih faktora BiH u skladu sa Dejtonskim sporazumom, te ustavnim strukturama Republike Srpske i Federacije BiH.

    “Sa druge strane, nemali broj puta smo svjedočili da se geopolitički faktori miješaju upravo zato što ne žele dogovore koji remete njihove geopolitičke percepcije i jer žele da nametnu političke okvire po cijenu da neki ljudi, entiteti, ustavi budu dezavuisani, a da bi oni zadovoljili svoja geopolitička stremljenja”, rekao je Stevandić.

    On je istakao da je na Republici Srpskoj da bude uporna i da stalno zastupa svoj stav, koji je rezultat demokratskih principa i ustavnih načela, kao i svoja prava koja imaju svi narodi na svijetu, pa i srpski.

    “Kao što je bio slučaj da nas od 1992. godine do 1995. godine targetiraju kao ružne, prljave, genocidne, silovatelje, a da ipak naša upornost 1995. godine dovede do potpisivanja Dejtonskog sporazuma i verifikacije naših prava od svih, i onih koji su nas satanizovali i onih koji su nas podržavali, tako i danas naša upornost treba da dovede do toga da svi politički faktori shvate da se ne može mimo volje našeg naroda odlučivati ni u Republici Srpskoj niti u BiH, a da mi kao entitet i nacija drugima ne namećemo naše mišljenje”, istakao je Stevandić.

  • Anđelković: Amerika i NATO stalnim miješanjem ugrožavaju Dejton i suverenitet BiH

    Anđelković: Amerika i NATO stalnim miješanjem ugrožavaju Dejton i suverenitet BiH

    Politički analitičar Dragomir Anđelković smatra da su predstojeće posjete pomoćnika američkog državnog sekretara za evropska i evroazijska pitanja DŽejmsa O`Brajena i zamjenika generalnog sekretara NATO Mirče DŽoane BiH suštinski u funkciji rušenja Dejtonskog sporazuma.

    Komentarišući najave da O`Brajen i DŽoana sutra dolaze u Sarajevo kako bi podržali suverenitet i teritorijalni integritet BiH, Anđelković je za Srnu rekao da bi njih dvojica, ukoliko stvarno dolaze sa tom namjerom, morali da kažu ko to ugrožava.

    • Јasno je da SAD i vodeće zapadne sile koje su u NATO ugrožavaju suverenitet BiH stalnim mešanjem. Oni ugrožavaju stabilnost i Dejtonski sporazum tako što nameću centralizaciju, odnosno podržavaju sarajevske krugove u njihovim hegemonostičkim nastojanjima – ocijenio je Anđelković.

    Prema njegovim riječima, ako NATO stvarno želi da podrži BiH, trebalo bi da se obrati svojim članicama i od njih principijelno zatraži da se ne miješaju u unutrašnju politiku BiH i da ne ruše njen ustavni poredak.

    On je istakao da adresa za tu vrstu primjedbi nije Republika Srpska, već su to krugovi u Sarajevu koji nastavljaju da vode ratnohuškačku politiku iz devedesetih godina prošlog vijeka i njihovi zapadni mentori.

    • Ti isti zapadni mentori su u NATO-u, a nerelano je da organizacija koja ih okuplja sama sebe osuđuje. Ovo je nastavak laži i prevare gdje se osuđuje Republika Srpska, koja je u stvari žrtva onih koji su rušioci BiH – rekao je Anđelković.

    O`Brajen u BiH stiže sutra i ostaće do subote, 3. februara, a Stejt department najavljuje da će se tokom posjete sastati sa visokorangiranim zvaničnicima vlasti na nivou BiH, kao i sa Kristijanom Šmitom.

    I DŽoana u Sarajevo dolazi sutra, a tokom dvodnevne posjete razgovaraće sa članovima Predsjedništva BiH, predsjedavajućom Savjeta ministara Borjanom Krišto i članovima Kolegijuma Parlamentarne skupštine BiH.

    DŽoana i ambasadori zemalja NATO u BiH sastaće se sa komandantom Glavnog štaba NATO-a u Sarajevu generalom Pamelom Mekgahom, dolazećim komandantom Eufora u BiH general-majorom Laslom Šticom, Kristijanom Šmitom i predstavnicima međunarodne zajednice u BiH.

  • Stevandić sa članovima Asocijacije veterana VRS: Procesiuranje zločina nad Srbima se namjerno oduglovači

    Stevandić sa članovima Asocijacije veterana VRS: Procesiuranje zločina nad Srbima se namjerno oduglovači

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić razgovarao je danas u Banjaluci sa članovima Asocijacije veterana specijalnih jedinica Vojske Republike Srpske i Ministarstva unutrašnjih poslova Srpske (Garda Panteri – Bijeljina, Vukovi sa Drine – Zvornik, Vukovi sa Vučijaka i 65. zaštitni motorizovani puk) o statusu i problemima boraca VRS koji su hapšeni od strane SIPE po nalozima Tužilaštva BiH.

    Pripadnici Asocijacije upoznali su Stevandića o maltretiranju i hapšenju pripadnika VRS koji su hapšeni po nalogu Tužilaštva BiH, te o dvostrukim standardima i nepravdi kad je u pitanju odnos prema borcima iz Republike Srpske i tzv. Armije BiH. Izrazili su zabrinutost zbog sistemskog zlostavljanja optuženika i njihovih porodica, naglašavajući da su ti postupci nedopustivi.

    Pripadnici Asocijacije iskazali su svoje nezadovoljstvo radom institucija koji se bave procesuiranjem zločina nad Srbima, smatrajući da se takvi slučajevi namjerno odugovlače.

    Stevandić je sastanku je rekao da je potrebno poduzeti aktivnosti za zaštitu statusa i prava boraca. Poseban naglasak stavio je na pružanje adekvatnog pravnog postupanja, kako bi se spriječilo ugrožavanje prava osumnjičenih pripadnika Vojske Republike Srpske.

    U tom kontekstu, naglasio je da, bez opravdavanja ili branjenja bilo kakvog zločina, svi optuženi moraju imati jednaka prava i status, bilo da se radi o osobama iz Republike Srpske ili Federacije.

    Na sastanku je odlučeno da se o ovoj temi raspravlja putem okruglih stolova, koji će zajedno sa aktivnostima Zakonodavnog obora i odlukama Narodne skupštine Republike Srpske, za cilj imati potpuno rasvjetljavanje ove teme.

  • Dodik: Američka ambasada nije ovlašćena da u ime BiH i njenih naroda dogovara rješenja

    Dodik: Američka ambasada nije ovlašćena da u ime BiH i njenih naroda dogovara rješenja

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da Američka ambasada i njen ambasador nisu ovlašćeni da u ime BiH i njenih naroda pregovaraju i dogovaraju bilo kakva rješenja.

    Njihovo uplitanje u rad pravosudnog sistema, kao i njihova uloga u političkim procesima su očigledni. Bez ikakve zadrške daju upute pravosudnim institucijama kako će obavljati svoj posao – rekao je Dodik, komentarišući saopštenje Ambasade SAD u Sarajevu.

    Kaže da su se iz Brisela posljednjih mjeseci čule razne kontradiktornosti.

    • Јedan dan su izražavali podršku jednom rješenju, da bi drugog dana kritikovali isto. Nismo spremni da dopustimo da Marfi, koji je navodno američki ambasador, u naše ime vodi procese i preko nekog Šmita donosi odluke koje jedino mogu donijeti izabrani predstavnici naroda. Briselska administracija treba da pokaže da je istina da želi suverenu BiH i da prestane da slijedi suludu Marfijevu priču. Nismo spremni dopustiti da se neko igra s nama i eksperimentiše s pravom, zakonima i Ustavom – naveo je Dodik.

    Dejtonski sporazum je kaže, činjenica koju niko ne može osporiti ili oblikovati onako kako bi to želio.

    • Druge zemlje neka u svojoj kući raspakuju i oblikuju zakone, pravo i pravdu. BiH je rekla sve što je imala. Dolazi neko novo vrijeme i pitanje je dana kada ćemo gledati neku novu međunarodnu politiku. Marfi i smutljivci slični njemu, koji su se upustili u kriminalne aktivnosti sa Šmitom, ne mogu ovdje sprovesti ono što rade u Federaciji. Vlast u Srpskoj vodi odgovornu politiku i ima mogućnost za donošenje odluka i rješenja kojima će zaštititi prava svog stanovništva i zaštititi Srpsku – kaže Dodik.

    Mogu da šalju koga hoće, ali to kako navodi “neće riješiti nijedan problem u BiH”.

    • Politika miješanja u unutrašnja pitanja zemlje koja bi trebalo da bude suverena je neprijateljska i njihova podrška rješenjima kojima se staje na stranu jednog naroda vodi destabilizaciji ne samo BiH, nego i cijelog regiona – istakaoje Dodik.
  • Borenović: PDP-u pripada Banjaluka, oni koji se sami kandiduju su frustrirani

    Borenović: PDP-u pripada Banjaluka, oni koji se sami kandiduju su frustrirani

    Branislav Borenović, lider PDP-a, rekao je uoči sastanka sa predstavnicima SDS-a, da velika pobjeda opozicije u Banjaluci od prije četiri godine i njihovog kandidata Draška Stanivukovića, daje pravo i logiku da PDP i na predstojećim izborima, ponovo da svog kandidata za prvog čovjeka najvećeg grada u Srpskoj.

    “Normalno je i sasvim opravdano da PDP kao najjača politička opcija u Banjaluci ide sa svojim kandidatom i da o tome razgovaramo sa drugim političkim partijama i normalno je da najviše ambicije po tom pitanju i ima Draško Stanivuković”, naveo je Borenović.

    Istakao je da se trebaju spustiti tenzije i bilo kakve ishitrene izjave po ovom pitanju, jer se, naveo je, na taj način usrećuje vladajući režim.

    “Oni sigurno uživaju onim što se kaže preko mikrofona, ali ja pokušavam razumjeti kolege iz opozicije da tragaju za nečim što je možda u njihovom ljudskom razmišljanju. Saradnja na lokalu je dobra”, poručio je Borenović.

    Upitan da prokomentariše odnose u Banjaluci, jer su poznati stavovi drugih iz opozicije da neće podržati Draška Stanivukovića, Borenović je rekao da sa SDS-om u Banjaluci ima odlične odnose, ali i da pojedina “samokandidovanja, lične frustracije i licitiranje sa imenima, lične ambicije od ljudi koji se više bave svojom bivšom strankom, a ne ozbiljnom politikom”, govori o njima samima.

    “Ostavimo da u nekom normalnom procesu dobijemo kandidate. A to samokandidovanje, uveseljavanje Dodika i režima, možda nesvjesno pokazuje neku političku kratkovidost, frustraciju. Ali, i to je prirodno, ljudska smo bića, svako nosi svoj krst odgovornosti u političkom životu, ali pojedinci se bave dešavanjima u svojoj bivšoj partiji koja je toj osobi sve dala u političkom smislu”, naglasio je Borenović.

    Borenović je kazao da imperativ koji će zastupati PDP, jeste da opozicija ima zajedničkog kandidata u što više lokalnih zajednica i da će, što se tiče ove stranke, oni učiniti sve da tako i bude.

    “To je sasvim normalno, da se o tome razgovara i traži neka vrsta kompromisa. Logično je da SDS da svog kandidata i Bijeljini, kao i PDP u Banjaluci, a vidjeli ste da postoji opšta saglasnost da u Trebinju kandidat bude iz Pokreta za pravdu i red, iz Vukanove stranke. Polako se kockice slažu, nazire se neka vrsta dogovora, a da li će tako i biti, vidjećemo”, kazao je Borenović.

    On je istakao da je jedna od ključnih i najvažnijih stvari u izbornom procesu da se obezbijede fer i pošteni izbori.

    “Vidjećemo da li će danas vladajući uraditi nešto na Domu naroda oko Izmjena i dopuna Izbornog zakona. Vidi se da oni pokušavaju to da obore, režim sa SNSD-om da će to odbiti, i da se dodatno kupi vrijeme, prolongira vrijeme kada zakon treba da se usvoji. Imam osjećaj da SNSD ne želi izmjene”, naveo je Borenović.

  • Trivićeva računa na glasove PDP u Banjaluci, Borenović joj odgovara da je “opterećena” bivšom strankom

    Trivićeva računa na glasove PDP u Banjaluci, Borenović joj odgovara da je “opterećena” bivšom strankom

    Hoće li doći do cijepanja PDP u Banjaluci na ovogodišnjim lokalnim izborima – tema je koju je pokrenula predsjednica Narodnog fronta Jelena Trivić koja je dala naslutiti da je ovakav jedan scenario sasvim moguć.

    Trivićeva je odgovarajući na pitanje o saradnji unutar opozicije za ovogodišnje lokalne izbore ponovila svoj stav kako NF neće podržati kandidaturu Draška Stanivukovića u Banjaluci.

    Postoje opštine, rekla je ona, o kojima treba voditi razgovore, ali i da ima onih u kojima je sve apsolutno jasno i gdje će kandidati biti zajednički.

    – Ali, ne i sa PDP u Banjaluci. Nema odnosa sa PDP u Banjaluci, zato što mi ne možemo reći samo je Draško Stanivuković u PDP. Draško ima podršku rukovodstva PDP. Niko se javno od njega nije ogradio. Ali, to ne znači da će obično članstvo PDP i simpatizeri glasati za Draška, zato što im to kaže rukovodstvo stranke ili bilo ko iz PDP. Jer, ako se kandidujem, očekujem podršku i simpatizera PDP – rekla je Trivićeva.

    Time otvorila spekulacije da je, nakon što su tu stranku ranije napustili pojedini odbornici i članovi, koji su prešli u Narodni front, moguće da dođe do novog cijepanja PDP u najvećem gradu Srpske.

    Predsjednik PDP, Branislav Borenović poručio je da Trivićeva unosi netrepeljivost unutar opozicije i time “usrećuje” lidera SNSD, Milorada Dodika.

    – Vidim, Trivićeva nastavlja da usrećuje Dodikov režim javno unoseći netrpeljivost unutar opozicije, iz čega se vidi njena velika opterećenost bivšom strankom koja joj je sve dala u političkom smislu. Umjesto nekih politikantskih najava i licitiranja imenima, ipak, je korektnije i ozbiljnije da sačekamo konkretne kandidature – rekao je kratko Borenović.

    Gradonačelnik Banjaluke i predsjednik Gradskog odbora PDP Banjaluka, Draško Stanivuković nije želio da komentariše izjavu Trivićeve.