Kategorija: Politika

  • Čović: Pitanje izbornog zakona riješiti u Parlamentu

    Čović: Pitanje izbornog zakona riješiti u Parlamentu

    Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović rekao je da bi problemi u BiH bili riješeni usvajanjem izbornog zakona BiH u Parlamentarnoj skupštini BiH.

    Čini mi se da je rješenje u tome da do idućeg petka u parlamentarnoj proceduri usvojimo izborni zakon BiH i time bi riješili suštinu problema koje danas imamo u normalnom našem funkcioniranju – rekao je Čović.

    On je iskazao uvjerenje da to može biti i zaključak Parlamentarne skupštne BiH.

  • Konaković: Vrijedi razgovarati i dogovarati se

    Konaković: Vrijedi razgovarati i dogovarati se

    Predsjednik stranke Narod i pravda Elmedin Konaković istakao je da je danas tokom razgovora partnera u vlasti na nivou BiH bio drugačiji ambijent.

    Politički akteri su se uspjeli dogoviti o veoma, veoma teškim pitanjima i zaslužili i tu vrstu nagrade i potvrde da se vrijedi razgovarati i dogovarati zvaničnim stavom Brisela koji vodi ka EU integracijama – dodao je on.

     

    Konaković je naveo da je sutra sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, koji bi trebalo da na tragu današnjih razgovora pokuša naći zaključak ili rješenje da se učini maksimum napora da u kratkom roku od sedam do deseta dana, prije raspisivanja izbora, BiH dobije dokument koji će biti produkt dogovora domaćih političara.

  • Nikšić: Izborne procedure da budu rezultat dogovora

    Nikšić: Izborne procedure da budu rezultat dogovora

    Predsjednik SDP-a Nermin Nikšić izjavio je da su se na današnjem sastanku u Istočnom Sarajevu partneri u vlasti na zajedničkom nivou dogovorili da daju sve od sebe kako bi mogli da u proceduru u Parlamentarnu skupštinu BiH upute novi izborni zakon BiH da bi izborne procedure bile rezultat dogovora domaćih vlasti.

    On je rekao da su ove stranke opredijeljene da pokušaju da se deblokiraju evropski put BiH i da se okrenu rješavanju pitanja.

    – Uvijek smo govorili da je i ono što smo do sada postizali bilo da zajedničkim dogovorom, razgovorom, kompromisom dođemo do zakonskih rješenja koja ćemo mi donositi, a ne koja će biti nametnuta – istakao je Nikšić.

  • Stevandić: Narodna skupština će usvojiti Izborni zakon Srpske

    Stevandić: Narodna skupština će usvojiti Izborni zakon Srpske

    Predsjedik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da će sutra biti usvojen Izborni zakon Republike Srpske.

    Narodna skupština sutra će usvojiti svoj Izborni zakon. Ostavićemo dovoljno vremena kolegama iz FBiH da u kontaktu sa faktorom iz Republike Srpske vidimo da li možemo naći zajednički sadržilac koji će onemogućiti intervencionizam, napraviti izborni zakon po volji građana BiH, provesti izbore – rekao je Stevandić.

     

    Nakon sastanka sa liderima stranaka koje su partneri na nivou BiH, Stevandić je istakao da Republika Srpska ne zavisi od mentorisanja bilo kakvog čovjeka sa strane, jer se uvijek držala dogovora i da je na bazi toga dobijen evropski put, ali je odmah poslije toga razvaljen stranim intervencionizmom.

     

    Stevandić se nada vremenu da ono što se dogovori neće moći da poništavaju ni američki ambasador ni drugi.

    On je naveo da se nisu saglasili o pitanju rezolucije o Srebrenici, istakavši da Srpska ne prihvata da bilo ko iz BiH to može postaviti kao stav BiH jer za nema odluke Predsjedništva ni drugih organa.

  • Postignut dogovor da Izborni zakon BiH, do idućeg petka, bude usvojen u parlamentarnoj proceduri

    Postignut dogovor da Izborni zakon BiH, do idućeg petka, bude usvojen u parlamentarnoj proceduri

    Spremni smo da pokušamo u narednih par dana da uputimo Izborni zakon BiH na odlučivanje u Parlamentarnu skupštinu i da vidimo na koji način možemo da deblokiramo evropski put, rekao je Milorad Dodik predsjednik SNSD-a nakon održanog sastanka partnera u vlasti na nivou BiH.

    Žao nam je što je došlo do zastoja nakon dobijanja statusa pregovarača, došli smo u situacilu da tražimo rješenje – rekao je Dodik.

     

    Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović rekao je da bi problemi u BiH bili riješeni usvajanjem izbornog zakona BiH u Parlamentarnoj skupštini BiH.

    – Čini mi se da je rješenje u tome da do idućeg petka u parlamntarnoj proceduri usvojimo izborni zakon BiH – rekao je Čović.

    Predsjedik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da će sutra biti usvojen Izborni zakon Republike Srpske.

    Predsjednik SDP-a Nermin Nikšić je istakao da mu je žao što je zaustavljen početni zamah koji je napravljen.

    – Ovaj današnji sastanak je završen na način da smo opredijeljeni da, kako su to rekli i moji prethodnici, se pokušamo vratiti na EU put, da deblokiramo taj, da se okrenemo rješavanju pitanja. I ono što smo dosad postizali je da zajedničkim dogovorom dođemo do zakonskih rješenja koja ćemo mi donositi, a ne koja će biti nametnuta – rekao je Nikšić.

    Predsjednik stranke Narod i pravda Elmedin Konaković istakao je da je danas tokom razgovora bio drugačiji ambijent.

    – Politički akteri su se uspjeli dogoviti o veoma, veoma teškim pitanjima i zaslužili i tu vrstu nagrade i potvrde da se vrijedi razgovarati i dogovarati zvaničnim stavom Brisela koji vodi ka EU integracijama – dodao je on.

     

  • Dodik: BiH je kolonija u kojoj žele da se pitaju stranci

    Dodik: BiH je kolonija u kojoj žele da se pitaju stranci

    BiH je kolonija u kojoj žele da se pitaju stranci, koji nametnu sudije, tužioce, od kojih očekuju da vode postupak po njihovoj mjeri, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik nakon održanog ročišta pred Sudom BiH.

    To nije prvi put. Sve je to jasno. BiH je napravljena da bude u krizi. Dejtonski sporazum je greška koji je napravio BiH. Zato je ona pod kolonijom – rekao je Dodik.

    Istakao je da je danas organizovao sastanak partnera u vlasti, kao “posljednji pokušaj da dogovorimo neke stvari, koje smo inače dogovarali ranije”.

     

    – Ali, onda Marfi kaže da to ne treba, pa bošnjački političari to razvale i dogovor se ne desi. Mi u Srpskoj smatramo da sve što je urađeno u posljednje vrijeme nakaradno i štetno za BiH, što potvrđuju podjele – kaže Dodik.

    Poručio je da je Srpska uvijek spremna za razgovor.

    – Ipak, rezolucija o Srebrenici koju su pokrenuli je bila posljednja kap koja je prelila čašu i dovela do toga da mi

    nemamo kako narodu u Srpskoj objasniti zašto smo i dalje u zajednici sa Bošnjacima – rekao je Dodik.

    Predsjednik Republike Srpske poručio je da potenciranje priče o Srebrenici u UN neće doprinijeti pomirenju, istakavši da se tamo nije dogodio genocid.

  • Cvijanović: Politikanstvo na snazi u BiH; Šmit nema legitimitet

    Cvijanović: Politikanstvo na snazi u BiH; Šmit nema legitimitet

    Politikanstvo može samo da naštete nekoj državi. Visoki predstavnici nisu zakonodavci i Aneksom deset im nije dato to pravo, rekla je srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović.

    Kristijan Šmit nije visoki predstavnik i on pogotovo nema pravo donošenja zakona. Umjesto da radimo svoje poslove, primorani smo da hodamo po sudnicama zbog samovolje samoprozvanog visokog predstavnika – kaže Cvijanovićeva.

    Istakla je da je Ustavni sud 2006. godine u postupku Bilbija i ostali donio u obazloženju odluke da visoki predstavnik može biti samo neko ko ima odgovarajuću odluku Savjeta bezbjednosti UN, a i to govori o legitimitetu Šmita.

     

    – Besmisleno je što neizabrani stranac donosi zakone, a onda sud sudi za nepoštovanje odluka tog neizabranog stranca – navela je Cvijanovićeva na konferenciji za novinare nakon održanog ročišta u predmetu protiv predsjednika Srpske Milorada Dodika i vršioca dužnosti direktora Službenog glasnika Srpske Miloša Lukića.

  • Stevandić: Ovo je bio pokušaj da se Srpska oslabi, a ona je sve jača

    Stevandić: Ovo je bio pokušaj da se Srpska oslabi, a ona je sve jača

    Suđenje u predmetu protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i vršioca dužnosti direktora Službenog glasnika Srpske Miloša Lukića, počelo je kao pokušaj da se slomi kičma Dodiku da bi se onesposobila institucija koja potpisuje zakone koje proglašavamo i da bi se zaustavio način donošenja odluka u Republici Srpskoj, rekao je Nenad Stevandić predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske na konferenciji za novinare.

    A, završava se kao lomljenje kičme nelegalnom visokom predstavniku Kristijanu Šmitu i onim aktima koje je on proizveo šaljući ih u Tužilaštvo – dodao je Stevandić.

     

    Istakao je da je ovo bio pokušaj da se Republika Srpska oslabi.

    – Ona je ovim ojačana i svakim danom će biti sve jača. BiH se čuva dogovorom, a ne sprovođenjem nametnutih odluka bez pravne podloge – poručio je Stevandić.

  • Dodik daje još jednu šansu partnerima na nivou BiH

    Dodik daje još jednu šansu partnerima na nivou BiH

    U Istočnom Sarajevu će danas biti održan sastanak vladajuće koalicije na nivou BiH, odnosno SNSD-a, HDZ BiH i stranaka koje čine “trojku”, najavio je Milorad Dodik, predsjednik SNSD.

    “Danas ćemo, u još jednom pokušaju da damo šansu evropskom putu Bosne i Hercegovine, u Administrativnom centru Vlade Republike Srpske u Istočnom Sarajevu organizovati sastanak partnera u vlasti na zajedničkom nivou, gospodina Čovića, srpske strane i bošnjačke strane”, napisao je Dodik na svom “iks” nalogu, uz opasku da smatra da je ovo zadnji pokušaj stabilizacije prije nego što bi se to partnerstvo moglo raspasti.

    Naveo je da očekuje da se riješe problemi zastoja u radu Doma naroda PS BiH, a koji je blokiran od strane Bošnjaka koji su napustili prethodnu sjednicu.

    Pored toga, neizbježno pitanje biće i odluke Kristijana Šmita, kojeg Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika u BiH.

    “Da riješimo pitanje nelegalnog visokog predstavnika i njegovih odluka, da ih suspendujemo, i da se dogovorimo da u što hitnijem roku, a to je već moguće sutra, na Predstavničkom domu donesemo zakon o izborima, koji bi utvrdio sve ono što je normalno za jednu zemlju, a to su tehnički nivoi”, naglasio je Dodik.

    Pored toga, poručio je da se Centralna izborna komisija BiH mora razvlastiti.

    “Jer je odlukama nelegalnog Šmita previše dobila neki značaj. Moraju se racionalizovati troškovi u vezi s izborima i mora se obezbijediti da zastupljenost naroda, konstitutivnih naroda, bude vidljiva u zbornim komisijama, kako to predviđaju Ustav i zakon. Očekujem da ćemo sve to razmatrati danas na sastanku. Ukoliko ne bude dogovora, više nisam siguran koliko to partnerstvo ima smisla”, naveo je predsjednik SNSD-a.

    On je ovom prilikom ponovio da su unutar koalicije bili postignuti određeni dogovori, ali da su “ih razvalili stranci, prije svega američki ambasador Marfi”, čime je, dodao je, blokiran kompletan evropski put.

    “Jedan optimizam koji smo imali je ustuknuo i ne možemo da se krećemo dok ne riješimo uzroke tog zastoja. A to je, prije svega, nelegalni Šmit, koji nastavlja da ruši evropsku perspektivu BiH”, zaključio je Dodik.

    Da će sastanak vladajuće koalicije biti održan, juče je najavio i Nermin Nikšić, predsjednik SDP-a BiH, koji je čak kazao da na sastanak neće biti pozvani mediji, jer je “nekad bolje da sami sjednu i da se dogovore”.

    “Lakše se tako dogovorimo nego kada znamo da ćemo izaći pred medije, pa svako kalkuliše kako će se predstaviti, ko je napravio kompromis, je li neko nekoga prevario. Iskoristićemo svaku šansu koja nam se pruži u ovom razdoblju dok ne dođemo do tačke da više ne možemo dalje. Nadam se da ćemo uspjeti resetovati odnose”, poručio je Nikšić.

    Rekao je i da je razgovarao sa predstavnicima međunarodne zajednice, kao i sa onima koji su direktno donosili i nametali odluke u BiH.

    “Kako ćemo sprovesti odluke, recimo ove visokog predstavnika? Ne možemo govoriti o pravnom sistemu. On u uređenim državama podrazumijeva da imate sredstvo prinude za provođenje zakona. Šta je to sredstvo prinude kojim bi se mogli provesti zakoni u Republici Srpskoj? Ne mislim da to doprinosi stabilizaciji, dogovoru I iskoracima, već situaciji ‘niko ni s kim’. Učiniću sve da ne dođe do toga”, rekao je Nikšić.

  • Očaj Majkla Marfija; Slikanje kao poslednja šansa

    Očaj Majkla Marfija; Slikanje kao poslednja šansa

    Načelnik opštine Stanari, Radojica Ćelić, oglasio se povodom objavljene fotografije  na kojoj se on rukuje sa američkim ambasadorom Majklom Marfijem, ističući da se nema poštovanja prema ambasadoru koji osporava imovinu Srpske a njene rukovodioce izlaže progonu.

    U izjavi koja je upućena javnosti, Ćelić naglašava da ambasadoru Marfiju nije ispunjena molba da posjeti opštinu Stanari, nakon čega je isti iskoristio projekte USAID-a u dijelu opština na čijem se obilježavanju pojavio. Dodatno, načelnik ističe da je rukovanje s njim van opštine Stanari izraz njegove pristojnosti i poštovanja prema projektima u toj opštini.

    Ćelić oštro osuđuje korištenje ovog događaja u sukobima s rukovodstvom Republike, navodeći da je to izvan diplomatskih i civilizacijskih normi.

    “Ni ja ni moji saradnici nemamo ni trunku poštovanja za postupke ambasadora SAD koji je osporavao imovinu i nadležnosti Republike Srpske a njene funkcionere predsjednika Republike, Skupštine, Vlade i Srpskog člana predsjedništva i njihove porodice izlagao progonu tražeći i omogućujući sankcije kao najstrašniji vid kršenja ljudskih i građanskih prava.” navodi se u saopštenju

    U svojoj izjavi, Ćelić izražava žaljenje ako se njegov gest pristojnosti tumači i koristi van istine te naglašava da je istina ovom prilikom javno predočena.