Kategorija: Politika

  • Parlament usvojio Izborni zakon Republike Srpske

    Parlament usvojio Izborni zakon Republike Srpske

    Narodna skupština Republike Srpske usvojila je na posebnoj sjednici Izborni zakon Republike Srpske.

     

    Za Izborni zakon glasao je 51 poslanik, 11 je bilo protiv, a četiri uzdržana.

    Na posebnoj sjednici, dva sata iza ponoći, usvojen je i Zakon o imunitetu Republike Srpske, Zakon o referendumu i građanskoj inicijativi Republike Srpske i Zakon o dopunama Zakona o radu – po hitnom postupku, uz prihvaćen amandman Vlade Republike Srpske.

     

    Prethodno je Narodna skupština usvojila izvještaj Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji u periodu od 1992. do 1995. godine i zaključke.

    Usvojena je i Odluka o sastavu delegacije Narodne skupštine Republike Srpske u Parlamentarnom forumu Republika Srbija-Republika Srpska.

  • Parlament Srpske usvojio izvještaj Nezavisne međunarodne komisije o Srebrenici

    Parlament Srpske usvojio izvještaj Nezavisne međunarodne komisije o Srebrenici

    Narodna skupština Republike Srpske usvojila je danas izvještaj Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji u periodu od 1992. do 1995. godine.

    Skupština je usvojila i zaključke u vezi izvještaja Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji u periodu od 1992. do 1995. godine.

     

    Za izvještaj i zaključke su glasala 73 poslanika, nije bilo uzdržanih ni glasova protiv.

    Narodna skupština Republike Srpske podržava stavove iznesene u zaključcima izvještaja Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji od 1992. do 1995. godine, te potvrđuje da je termin “genocid” za Srebrenicu netačan i da se ne može prihvatiti, piše u prijedlogu zaključaka.

    Narodna skupština tu kvalifikaciju trajno odbacuje imajući u vidu da je minimalan broj pripadnika muslimanskih snaga, ratnih zarobljenika, zarobljenih i pogubljenih između 1.500 i 2.000, a maksimalan broj do 3.000, navodi se u prijedlogu zaključaka.

    Narodna skupština konstatuje da će izvještaj Komisije doprinijeti objektivnom i nepristrasnom sagledavanju stradanja svih naroda u regiji Srebrenice i posebno ističe činjenicu da je Komisija radila u potpuno neutralnim uslovima, bez bilo kakvih zahtjeva ili nametanja od institucija Republike Srpske ili pak bilo kakvih političkih zahtjeva.

    Narodna skupština je uvjerena da će jedino cjelovito i istinito sagledavanje ratnih događaja u regiji Srebrenice, ali i u cijeloj BiH doprinijeti jačanju povjerenja i tolerancije među narodima u BiH, konačnom pomirenju i suživotu sadašnjih i budućih generacija, piše u prijedlogu zaključaka.

    Parlament Republike Srpske izražava svoj pijetet prema žrtvama i njihovim porodicama iz tragičnog sukoba u BiH, te osuđuje ratne zločine počinjene na svim stranama.

    Prema ovom prijedlogu, Narodna skupština odbacuje Izvještaj Komisije za istraživanje događaja u i oko Srebrenice od 10. do 19. jula 1995. godine, sačinjen u Banjaluci juna 2004. godine i 15. oktobra 2004. godine i smatra ga netačnim, tendencioznim, spekulativnim, politički nametnutim od visokog predstavnika Pedija Ešdauna, sačinjenim neobjektivno i zlonamjerno protiv Srba i Republike Srpske.

    Narodna skupština ukazuje na činjenicu da je u Izvještaju Komisije utvrđeno da je od 1992. do 1995. godine, kao posljedica etničkog čišćenja srpskog naroda, ubijeno i stradalo više od 2.650 civila, zarobljenih vojnika i pripadnika seoskih straža.

    U zaključcima se osuđuju i smatraju apsolutno nedopustivim i neprihvatljivim postupci ambasadora Zlatka Lagumdžije, stalnog predstavnika BiH pri UN, koji su usmjereni na pripremu i dostavljanje prijedloga rezolucije o “genocidu” u Srebrenici Generalnoj skupštini UN bez konsultacija i saglasnosti institucija BiH, entiteta i konstitutivnih naroda, radi demonizacije Republike Srpske i srpskog naroda kao genocidnog.

    Traži se da srpski član Predsjedništva BiH pokrene proceduru u Predsjedništvu BiH za razrješenje ambasadora Zlatka Lagumdžije, jer ga Republika Srpska i srpski narod odbacuju kao ambasadora BiH.

    Narodna skupština Republike Srpske konstatuje da je mehanizam spoljne politike BiH urušen i da ambasadori koji se imenuju sa teritorije Republike Srpske moraju poštovati odluke institucija Srpske i da su jedino obavezni da slijede spoljnu politiku BiH koja je zasnovana na Ustavu BiH i isključivo usaglašenim odlukama Predsjedništva BiH, piše u ovom tekstu.

    Zaključcima se zadužuju Ministarstvo za evropske integracije i međunarodnu saradnju i Republički centar za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica da nastave aktivnosti koje imaju za cilj prezentovanje rezultata rada i Izvještaja Komisije široj domaćoj i međunarodnoj javnosti.

    Parlament Srpske poziva članove Predstavničkog doma koji se biraju direktno iz Republike Srpske i delegate Doma naroda koje bira Narodna skupština da ove zaključke upute u raspravu u Parlamentarnu skupštinu BiH.

    Predstavnici Republike Srpske će upoznati učesnike Velikog vaskršnjeg sabora Republike Srpske i Srbije sa sadržinom ovog zaključka.

  • Ovo je 10 zaključaka koje je SNSD predložio u Predstavničkom domu BiH

    Ovo je 10 zaključaka koje je SNSD predložio u Predstavničkom domu BiH

    Predstavnički dom BiH proglašava ništavnim, nedozvoljenim i pravno neobavezujućim odluke Kristijana Šmita i obavezuje institucije BiH da ih ne primjenjuje.

    Tako glasi prvi od 10 zaključaka koje je Klub poslanika SNSD predložio za hitnu sjednicu Predstavničkog doma, koja je u toku.

    Dalje se kaže da Predstavnički dom podsjeća da je Ustavom PS BiH jedini organ koji donosi zakone na nivou BiH koje objavljuje u Službenom glasniku BiH te da nijedna druga publikacija ili internet sajt nisu službena glasila PS BiH i ne mogu se smatrati izvorom objave i stupanja na snagu zakona.

    –Prestavnički dom zahtijeva od Službenog lista BiH kao izdavača Službenog glasnika BiH da u istom objavljuje samo akte institucija BiH potpisane, ovjerene i dostavljene od strane institucija –glasi treći predloženi zakljulak.

    Dalje, Predstavnički dom zahtijeva od Savjeta ministara da hitno u parlamentarnu proceduru dostavi prijedlog izmjena i dopuna Izbornog zakona BiH. Takođe, iskazuje se opredijeljenost za otvaranje procesa pregovora sa EU i za političku nezavisnost BiH, u skladu sa međunarodnim pravom.

    -Predstavnički dom konstatuje da je sistem spoljne politike u potpunosti urušen kroz nepoštovanje ustavnih nadležnosti u sistemu usaglašenosti stava prilikom iznošenja stavova u ime BiH i nastupa u međunarodnim organizacijama. Predstavnički dom zadužuje ministra spoljnih poslova BiH da prilikom odlučivanja o statusu Kosova i Metohije u Ministarskom savjetu Savjeta Evrope poštuje stav BiH, koji nedvosmisleno potvrđuje da BiH nije priznala status nezavisnosti Kosova – glase zaključci.

    Predstavnički dom predložio je i Domu naroda BiH da ove zaključke razmotri i usvoji u istom tekstu, kako bi postali zaključci Parlamentarne skupštine BiH.

    Vulić: Šmit ne može da nameće
    Šef Kluba poslanika SNSD Sanja Vulić izjavila je da je ključno pitanje da li 57 članova Parlamentarne skupštine BiH ima namjeru da sjedi i gleda da pojedinac pokušava da vrši njihovu ulogu, kao dva doma parlamenta, te da li ova zemlja ima suverenitet, teritorijalni integritet i političku nezavisnost u skladu sa međunarodnim pravom, kao što piše u preambuli Ustava.

    Vulićeva je, obrazlažući predložene zaključke, navela da je današnja sjednica sazvana na zahtjev sedam poslanika Predstavničkog doma i u skladu je sa odrebama Poslovnika jer smatraju da su ispunjeni preduslovi i hitnosti i opravdanosti.

    -Svjedoci smo, nažalost, zbog uticaja inostranog faktora, da je aktuelna politička situacija u institucijama BiH veoma specifična, neobična, da smo suočeni sa pokušajima supstitucije Parlamentarne skupštine i njene ustavne zakonodavne uloge, što smatram naročito opasnim, nedopustivim i neprihvatljivim, te pozivam da o tome zauzmemo stav u skladu sa Ustavom – rekla je Vulićeva.

    Ona je podsjetila da je u skladu sa odrebama Ustava BiH Parlamentarna skupština BiH nadležna za donošenje zakona koji su potrebni za sprovođenje odluka Predsjedništva BiH ili za vršenje funkcije po Ustavu, a da u aktuelnoj političkoj situaciji u BiH pojedinac pokušava da vrši ulogu zakonodavca i supstituira Parlamentarnu skupštinu BiH.

    –Kristijan Šmit nema validnu legitimaciju relevantne rezolucije Savjeta bezbjednosti UN kojom je imenovan za visokog predstavnika. Sve da je i ima, kao što nema, i da je visoki predstavnik, kao što nije, u skladu sa Aneksom 10 Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH on nema pravo da nameće i proglašava zakone ili izmjene i dopune zakona putem odluka – naglasila je Vulićeva, dodavši da Šmit niti je tumač Dejtonskog sporazuma, niti čuvar BiH i entiteta, kako se samoproglasio.

     

  • Sve srpske stranke potpisale zaključke Narodne skupštine

    Sve srpske stranke potpisale zaključke Narodne skupštine

    Sve partije u Republici Srpskoj su napokon potpisale isti jedinstven dokument, objavio je predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić.

    Radi se o zaključcima NSRS nakon razmatranja Izvještaja Međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji u periodu od 1992. do 1995.

    U zaključcima se kaže da Narodna skupština konstatuje da će izvještaj doprinijeti objektivnom i nepristrasnom sagledavanju stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji i posebno ističe da je Komisija radila u potpuno neutralnim uslovima.

    -Osuđujemo i smatramo apsolutno nedopustivim i neprihvatljivim postupke ambasadora Zalatka Lagumdžije, stalnog predstavnika BiH pri Ujedinjenim nacijama, koji su usmjereni na pripremu i dostavljanje Prijedloga rezolucije o „genocidu“ u Srebrenici Generalnoj skupštini UN, bez konsultacija i saglasnosti institucija BiH, entiteta i konstitutivnih naroda, s ciljem demonizacije Republike Srpske i srpskog naroda kao genocidnog, te tražimo da Srpski član Predsjedništva BiH pokrene proceduru u Predsjedništvu za razrješenje ambasadora Lagumdžije, jer ga RS i srpski narod odbacuju kao ambasadora BiH – glasi jedan od zaključaka.

    Između ostalog, NSRS smatra da je mehanizam spoljne politike BiH urušen i da ambasadori koji su imenovani sa teritorije RS moraju poštovati odluke institucija RS i da se jedino obavezuju da slijede spoljnu politiku BiH koja je zasnovana na Ustavu BiH i usaglašenim odlukama Predsjedništva BiH.

    Potpis su stavili klubovi poslanika SNSD, SDS, PDP, DEMOS, SP, NPS, US, Za pravdu i red i poslaničke grupe SPS, DNS i NF.

     

  • Dodik: Ako su muslimani htjeli pomirenje, trebali su da priznaju i srpske žrtve, a ne da ih negiraju

    Dodik: Ako su muslimani htjeli pomirenje, trebali su da priznaju i srpske žrtve, a ne da ih negiraju

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik gostujući u Dnevniku 1 naše televizije rekao je da u Srebrenici nije počinjen genocid, te da ono što se tamo desilo ne ispunjava elemente tog krivičnog djela i sa tim se, kako kažu, slažu svi relevantni pravnici koji se bave tom materijom.

    Nema genocida učinjenog u istoriji, a da nije jednoglasno prihvaćen kao takav, dok muslimani žele jednoglasno da nametnu takvu odluku. Moram reći da se 3. maja obilježava stradanje u Dobrovoljačkoj, ali to kod mulimana ne postoji. Zločinac je smo onaj za kojeg oni misle da jeste. Uporno pokušavaju da nametnu broj od 8.000 stradalih u sedam dana. To je potpuna laž – kaže Dodik.

    Kaže da ako su muslimani htjeli pomirenje, trebali su da priznaju i srpske žrtve, a ne da ih negiraju.

     

    – Genocid se nije desio. Mi izjavljujemo saučešće svim porodicama stradalih. Ovo je međunarodni izvještaj o stradnju svih naroda. Nije samo favorizovanje Srba. Ali ni u jednom njihovom izvještaju se ne spominju Srbi. To je problem – kaže Dodik.

  • Ambasada SAD: Jasno ko je uzrok krize u BiH

    Ambasada SAD: Jasno ko je uzrok krize u BiH

    Svakome ko pomno prati dešavanja u BiH sasvim je jasno ko je uzrok trenutne političke krize u BiH i ko zaoštrava tenzije u zemlji., saopšteno je iz Ambasade SAD u Bosni i Hercegovini.

    To, kako oni ističu, nije međunarodna zajednica.

    „Domaći politički lideri su ti, a naročito gospodin Dodik, koji posvećuje mnogo vremena i energije prebacujući krivicu za vlastite neuspjehe na druge. Sumnjamo da bi iko ko je posljednjih 15 godina pažljivo pratio politiku ove zemlje bio toliko naivan da mu povjeruje“, poručili su iz ambasade.

    Sjedinjene Američke Države više od 30 godina rade u ime naroda Bosne i Hercegovine, kažu oni , dodajući da su „dosljedno i snažno pozivali političke lidere da usvoje reforme koje su potrebne za napredak zemlje ka NATO i EU“.

    „Čvrsto smo se držali tih standarda, a kada su stranački lideri predložili rješenja koja nisu u skladu s njima, izrazili smo svoju zabrinutost i privatno i javno. Nismo snizili standarde niti očekivanja da bismo usrećili čelnika bilo koje stranke. Znamo da neki ljudi nisu sretni zbog toga, pa tako i neki stranački lideri, ali mi nismo tu da njima udovoljavamo. Ovdje smo da promovišemo, štitimo i branimo interese Amerike i bili smo sasvim jasni po tom pitanju: podržavamo suverenitet, teritorijalni integritet i multietnički karakter Bosne i Hercegovine i podržavamo njenu integraciju u evroatlantske institucije. Ti su ciljevi zajednički nama i građanima Bosne i Hercegovine“, poručuju iz Ambasade SAD.

  • Šmit poručio političarima u BiH da ne igraju taktičke igre

    Šmit poručio političarima u BiH da ne igraju taktičke igre

    Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika, izjavio je da je najbolje kada lokalni organi preuzmu odgovornost koju imaju i poštuju standarde OEBS-a o izborima, te političarima poručio da “ne igraju taktičke igre”.

    Šmit je to rekao odgovarajući na pitanje o evetualnom usvajanju izmjena Izbornog zakona, kako je to najavljeno iz vladajuće koalicije na niovu BiH.

    Citirao je i njemačkog mislioca da “nema ništa bolje nego da nešto uradite sami”.

    Šmit je rekao da lokalni organi treba da preuzmu odgovornost i svojim aktivnostima ispoštuje standard koji se očekuje u izborima, koje je potvrdio i OEBS.

    “A ako ne postignu dogovor, ja se držim svojih izmijena koje sam donio. Mogu reći političarima da ne igraju taktičke igre”, rekao je Šmit, prenosi N1.

    Dodao je da lokalni organi treba da sprovedu osnove koje je on ugradio u izmijenjeni Izborni zakon BiH da bi glasači imali puno povjerenje.

    “Nema puno vremena jer se moraju organizovati izbori i završiti sve pripreme za ove i naredne izbore”, rekao je Šmit.

  • Rasprava o Izvještaju o stradanju u srebreničkoj regiji: Rezolucija u UN-u ne služi pomirenju

    Rasprava o Izvještaju o stradanju u srebreničkoj regiji: Rezolucija u UN-u ne služi pomirenju

    Viktor Nuždić, vršilac dužnosti direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica u uvodnoj riječi, predložio je da parlament Srpske usvoji izvještaj Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji u periodu 1992-1995. godine u kojem piše, da se u Srebrenici nije dogodio ni pojedinačni zločin genocida, niti genocid uopšte.

    Nuždić je podsjetio da je Narodna skupština 14. avgusta 2018. godine svojim zaključcima odbacila izvještaj Komisije o događajima u i oko Srebrenice od 10. do 19. jula 1995. godine koji je sačinjen 2004. godine.

    “Narodna skupština Republike Srpske pomenuti izvještaj je odbacila smatrajući da je sačinjen pod pritiskom tadašnjeg visokog predstavnika Pedija Ešdauna. Vlada Republike Srpske u svojim zaključcima podržala stavove iznesene u izvještaju Nezavisne međunarodne Komisije, te potvrdila da je termin ‘genocid’ za Srebrenicu netačan i neprihvatljiv, te se ne može prihvatiti. Vlada tu kvalifikaciju trajno odbacuje, imajući u vidu da je minimalan broj pripadnika muslimanskih snaga, ratnih zarobljenika, zarobljenih i pogubljenih između 1.500 do 2.000, a maksimalan između 2.500 i 3.000, a od kojih je jedan broj bio razmijenjen”, istakao je Nuždić.

    On je rekao da Vlada u zaključcima ukazuje na činjenicu da je u izvještaju Komisije utvrđeno da je u periodu od 1992. do 1995. godine, kao posljedica etničkog čišćenja srpskog naroda ubijeno i stradalo više od 2.650 civila, zarobljenih vojnika i pripadnika seoskih straža.

    Nuždić je naveo da je Vlada uvjerena da će jedino cjelovito i istinito sagledavanje ratnih događaja u srebreničkoj regiji, ali i u cijeloj BiH, doprinijeti jačanju povjerenja i tolerancije među narodima u BiH, konačnom pomirenju i suživotu sadašnjih i budućih generacija.

    Prije početka rasprave, na zahjtev Nenada Stevandića, predsjednika NS RS, održan je minut ćutanja za sve stradale.

    Srđan Mazalica, poslanik SNSD-a u NS RS, rekao je da je ovo ozbiljna tema i da je dobro što se u skupštini uvažavaju sve žrtve, ma iz kog naroda dolazile, te da je pomirenje izuzetno važno.

    Naglasio je da to što se u UN predlaže usvajanje Rezolucije o Srebrenici pokušaj da se politički ugrozi upravo to pomirenje, a sve u vremenu

    “Mislim da će ta Rezolucija ostaviti posljedice po BIH, jer umjesto da igra ulogu pomirenja ona to ne radi. Ona ima samo jednu ad hoc namjeru. Sve što se dešava u smislu kvalifikacije da se u Srebrenici dogodio genocid, nije nešto što se radilo odmah nakon rata i tragičnih događaja, već u vremenu prvih godina ovog milenijuma, a najviše iz političkih razloga, kako bi se Republika Srpska ugrozila i dao joj se takav epitet”, kazao je Matzalica, te podsjetio da je prva presuda da se u Srebrenici dogodio zločin koji se karakteriše kao genocid, bila presuda Radislavu Krstiću, komandantu Drinskog korpusa, koji je osuđen na 35 godina.

    “Mislim da ni ta presuda nije bila težnja Bošnjaka, već da je rođena u krugovima zapadnih ambasada, koje su htjele da operu sebe i svoje zemlje, kao nekoga koje ranije činio upravo genocide”, poručio je Mazalica.

    Ramiz Salkić, poslanik Poslaničke grupa Pokret za državu, poručio je da ovaj Izvještaj nije prihvatljiv, jer negira sudske presude i činjenice. Podsjetio je da je Skupština Srbije 2010. godine donijela Deklaraciju kojim se osuđuju dešavanja i zločin u Srebrenici, te da je Srbija priznala odgovornost što nije ništa preduzela da se zločin spriječi.

    On je tokom svog izlaganja pročitao sva imena pripadnika Vojske Republike Srpske, koji su presuđeni zbog Srebrenice, uključujući i Radovana Karadžića, bivšeg predsjednika Srpske i Ratka Mladića, komandanta Vojske RS.

    “To je ono što je historija i nikakav ovaj kvaziizvještaj neće promijeniti te činjenice. Ono što se danas pokušava uraditi jeste intervencionizam i oni koji zagovaraju negiraju sudskih presuda i koji veličaju ratne zločince, daju najveći doprinos širenju istine o genocidu. Da nema negiranja u javnom prostoru, o ovoj temi se ne bi ni govorili. Vi je držite u javnom prostoru”, naveo je Salkić.

    “Vaše je da prihvatite da su za genocid odgovorni oni koji su presuđeni, a vi to ne želite da prihvatite, jer želite da u strahu držite svoj narod, kako bi mogli da ostvarite svoje neispunjene ratne ciljeve. Ja tu ne mislim na cijeli srpski narod”, dodao je Salkić.

  • Dodik: Neće proći etiketa da je cijeli srpski narod genocidan

    Dodik: Neće proći etiketa da je cijeli srpski narod genocidan

    Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, kazao je da se Srpska uvijek prema događajima u Srebrenici odnosila kao mjestu gdje je počinjen zločin i da su svi koji su potraživani za to, otišli na sud.

    “Republika Srpska priznaje da su počinjeni zločini vezano za Srebrenicu. Za to su odgovarali pojedinci i na međunarodnom i na domaćem sudu. Mislimo da su i te presude politički motivisane, jer nisu objektivno prikazano sve to. Ne branimo nikoga ko je počinio zločin, a vi veličate svoje ljude”, poručio je Dodik, obraćajući se Ramizu Salkiću, poslaniku Pokreta za državu, na današnjoj posebnoj sjednici Narodne skupštine RS.

    Zbog toga, rekao je, ne želi da prihvati to da se jednom narodu, u ovom slučaju srpskom narodu u cjelini, stavi etiketa genocidnog.

    “Naravno da postoji dio javnosti koji taj događaj kvalifikuje na neki drugi način i zato smo smatrali da je neophodno da se danas o tome ovdje raspravlja. Mi ne možemo da se vratimo na to šta je u sudu presuđeno, ali vi Bošnjaci ste stalno vraćate na te presude i odgovornosti iz Haga. Mi smatramo da to nije tačno, da početna definicija genocida i ono što se tamo događalo, apsolutno ne pripada genocidu”, kazao je Dodik.

    On je naveo da bi najbolje u ovoj priči bilo da se odmah nakon rata napravila zajednička nezavisna komisija, koja bi tačno utvrdila broj stradalih na svim stranama.

    “Da ste imali čast i želju za pomirenjem sve bi obuhvatili, a ne samo forsirali priču o vašem stradanju u Srebrenici. Tada bi se tačno znalo ko je stradao i kako. Ali ne, vi ste htjeli drugačije, a sada držite priču o tome. Želite da zarobite generacije Srba i srpskog naroda a to je ne prihvatljivo i neće proći”, naveo je Dodik, te dodao da su upravo Bošnjaci pred Savjet bezbjednosti UN-a isforsirali tu priču.

    “A mi treba da ćutimo i kažemo eto šta sad da radimo. Meni je žao svega što ste vi i vaša porodica Ramize Salkiću preživjeli. Izvinjavam se svakom u ime Republike Srpske koje je imao takvo iskustvo, a pripada bošnjačkom narodu. A vi hoćete da svakog ko još nije ni rođen a pripada srpskom narodu strpate u taj koš. E nećete”, naglasio je Dodik.

    Podsjetio je na zločine koje je počinio Naser Orić i koji se sada slobodno šeta po Sarajevu.

    “Svi Srbi koji su traženi su uhapšeni i presuđeni, a vaši nisu. Niko ne može da počini zločin i da se pozove da je to učinio u ime cijelog srpskog naroda. To srpski narod odbacuje. Sve te zločince i bitange mi ne želimo da zadržimo, ali vi ste ovo unijeli u politiku. Vi ste čitavo političko i vojno rukovodstvo Republike Srpske doveli na sud, da bi pokazali upravo ono što želite, da skrivenim metodama prilijepite etiketu da su Srbi genodican narod”, poručio je Dodik.

    Naveo je da sve procjene govore da je u prošlom ratu stradao približno jednak procenat Srba, Hrvata i Bošnjaka.

    “Osnovna pretpostavka genocida je da jedna nacionalna grupa želi da izbriše potpuno drugu nacionalnu ili etničku grupu. Gdje je bila namjera ovdje, gdje to piše. Jesu li se tada odvojile žene i djeca. Imate li ijedno ime Bošnjaka stradalo u samoj Srebrenici. Ima zločina koje su počinili Srbi i to se ne može opravdati, posebno da je neko došao među zatvorenike i da ih je strijeljao zato što pripadaju drugom narodu. Ja to ne prihvatam i odbacujem”, naglasio je predsjednik Srpske.

    Istakao je da Bošnjaci neprestano potenciraju priču da se u Srebrenici desio genocid.

    “Žao mi je za svakog stradalog muslimana koji je tamo stradao. Ali vi ste u zabludi. Nećemo da prihvatimo da na bazi presuda iz Haga stavite svim Srbima etiketu, a da vi izbjegnete odgovornost za mnogo stvari koje ste počinili. Više je stradalo Srba u okupiranom Sarajevu, nego što je Bošnjaka stradalo u Srebrenici”, kazao je Dodik, dodavši da nije tačna izjava Salkića da je Srbija presuđena za taj zločin.

    “Imam Bošnjaka velikih prijatelja, isto kao što ima Srba za koje smatram da su velike bitange”, rekao je Dodik.

  • Stevandić za RTS: Potreban konsenzus naroda u Bosni i Hercegovini, nećemo dozvoliti da nas targetiraju

    Stevandić za RTS: Potreban konsenzus naroda u Bosni i Hercegovini, nećemo dozvoliti da nas targetiraju

    Predsednik Narodne skupštine RS Nenad Stevandić kaže za RTS, povodom današnje sednice parlamenta u Banjaluci, da su ostavili vremena kolegama u Federaciji BiH da se dogovore i zajednički usvoje izborni zakon koji bi bio iznad nametanja visokog predstavnika. Povodom mitinga “Srpska te zove”, na kojem će biti iskazano “nezadovoljstvo zbog inicijative da u UN bude usvojena rezolucija o Srebrenici”, Stavandić ističe da Srbi neće dozvoliti da budu targetirani kao narod.

    U Banjaluci se danas od 10 časova održava posebna sednica Narodne skupštine Republike Srpske na kojoj se razmatra Izveštaj Međunarodne komisije za Srebrenicu, koju je formirala Vlada Srpske, kao i predlozi Izbornog zakona, Zakona o imunitetu i referendumu.

    U Banjaluci se danas od 10 časova održava posebna sednica Narodne skupštine Republike Srpske na kojoj se razmatra Izveštaj Međunarodne komisije za Srebrenicu, koju je formirala Vlada Srpske, kao i predlozi Izbornog zakona, Zakona o imunitetu i referendumu.

    Gostovanje Nenada Stevandića u Dnevniku RTS-a
    Lideri SNSD-a, HDZ-a i stranaka Trojke, koje čine vlast na nivou Bosne i Hercegovine, sinoć su postigli dogovor da u Parlamentarnoj skupštini BiH do idućeg petka bude usvojen Izborni zakon.

    “Narodna skupština RS ostavila je vremena i kolegama u Federaciji BiH da se dogovorimo da zajednički usvojimo izborni zakon koji bi bio iznad nametanja visokog predstavnika i iznad intervencionizma. Ta vrata mi nismo zatvorili, ona su i dalje otvorena”, izjavio je u Dnevniku RTS-a Nenad Stevandić, predsednik parlamenta RS.

    Prema Ustavu Bosne i Hercegovine, objasnio je, Centralna izborna komisija bavi se samo izborima za srpskog člana Predsedništva i Parlamentarnu skupštinu, organe na nivou BiH, dok izborna komisija Republike Srpske ima suvereno pravo da sprovodi izbore za lokalne zajednice, Narodnu skupštinu i predsednika Republike.

    “Mi to pravo do sada nismo konzumirali, ali niko do sada nije menjao taj Ustav, ni raniji visoki predstavnici i ti akti su na snazi. Mi radimo po Ustavu, za razliku od onoga što je uradio lažni visoki predstavnik gospodin Šmit”, dodaje Stevandić.

    Šmit je, podseća Stevandić, nametnuo zakon oko koga nema saglasnosti ni Hrvata ni Srba, a koji je kritikovala i Evropska unija.

    “Nismo zatvorili vrata za pregovore. Cijenimo da je potreban konsenzus naroda u Bosni i Hercegovini, da je to dobro za evropski put, za građane, za mir i ta vrata oko izbornog zakona nisu zatvorena. Znamo i da kolege iz Federacije nisu bile za nametanje Šmita, ali nemaju hrabrosti da to kažu javno”, poručuje Stevandić.

    Upitan kakve će biti reakcije opozicionih partija na tu temu, Stevandić kaže da su one podeljene među poslanicima i da rukovodstva tu gledaju neki predizborni interes.

    “Ali ovde se ne radi o tome šta je bolje za koju partiju, jer je reč o suverenitetu i korišćenju mehanizama koje nam Ustav ostavlja na raspolaganju”, napominje Stevandić.

    “Miting u Banjaluci pokazaće manifestnu volju naroda, rezolucija o Srebrenici izgubila legitimitet”
    Povodom velikog mitinga “Srpska te zove” na Trgu Krajine u Banjaluci, na kojem će, kako je saopšteno, večeras biti iskazano nezadovoljstvo zbog inicijative da u Generalnoj skupštini UN bude usvojena rezolucija o Srebrenici, predsednik parlamenta RS kaže da očekuje dolazak predsednice Skupštine Srbije Ane Brnabić i Nilole Selakovića kao izaslanika.

    “Ovaj miting će biti jedan od najvećih skupova, koji će pokazati da postoji manifestna volja naroda, a ne samo ona koja je oličena u poslanicima i odlukama Narodne skupštine, koja je takođe rezultat volje naroda”, naglašava Stevandić.

    Bitno je, prema njegovoj oceni, da je rezolucija o Srebrenici već oborena u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija i da je izgubila legitimitet.

    “Sada se nameće kao deo političkih ucena i deo kreacije Zapada koji polako gubi snagu da zadrži kontrolu nad političkim procesima i na neki način da nagradi one koji su odani NATO zemljama”,

    Ono što je naš veliki argument, ističe Stevandić, jeste da ne postoji odluka Bosne i Hercegovine koja traži usvajanje rezolucije od strane Ujedinjenih nacija, već je to ambasador BiH pri UN Zlatko Lagumdžija učinio samostalno.

    “Nećemo dozvoliti da nas targetiraju kao narod”, poručio je predsednik Narodne skupštine Republike Srpske.