Autor: INFO

  • Avion se srušio prilikom polijetanja, više ljudi poginulo

    Avion se srušio prilikom polijetanja, više ljudi poginulo

    Sedam je ljudi poginulo kada se teretni avion UPS-a srušio prilikom polijetanja s aerodroma u Luivilu u Kentakiju, u utorak naveče, rekao je guverner te savezne države.

    Najmanje 11 drugih ljudi povrijeđeno je kada je teretni avion eksplodirao pri polasku s međunarodnog aerodroma Luivil Muhamed Ali oko 17:15 po lokalnom vremenu.

     

     

    Guverner Kentakija Endi Bešir rekao je da su tri člana posade aviona vjerovatno među poginulima, dodajući da “svako ko je vidio slike i video zna koliko je ovaj pad težak”.

     

     

     

    Zvaničnici su upozorili da su ljudi pretrpjeli “vrlo značajne” povrede u incidentu i da bi broj poginulih mogao porasti.

    UPS-ov let 2976 koji je letio za Honolulu na Havajima prevozio je 144.000 litara goriva kada je skliznuo s piste u Luivilu i udario u obližnje zgrade. Eksplozija je zahvatila najmanje dva obližnja preduzeća, uključujući kompaniju za recikliranje nafte.

  • Minić ponudio pomoć Tuzli nakon strašnog požara

    Minić ponudio pomoć Tuzli nakon strašnog požara

    Predsjednik Vlade Republike Srpske, Savo Minić, izrazio je saučešće i ponudio pomoć građanima Tuzle nakon tragedije koja se dogodila u Domu penzionera u ovom gradu.

    – Vlada Republike Srpske stoji na raspolaganju građanima Tuzle za bilo koju vrstu pomoći nakon tragedije. Osjećamo bol i uvijek smo spremni da pomognemo. Porodicama preminulih iskreno saučešće – poručio je Minić.

     

    Najmanje devet osoba je preminulo u požaru koji je sinoć izbio u Domu penzionera u Tuzli, dok broj povrijeđenih raste iz minuta u minut.

  • U požaru u Domu penzionera u Tuzli stradalo 10 osoba, među povrijeđenima i pripadnici spasilačkih ekipa

    U požaru u Domu penzionera u Tuzli stradalo 10 osoba, među povrijeđenima i pripadnici spasilačkih ekipa

    U požaru koji je sinoć izbio na sedmom spratu Doma penzionera u Tuzli, stradalo je 10 osoba, uglavnom od posljedica gušenja, prenose federalni mediji. Na spratu su, kako se navodi, bile smještene nepokretne osobe.

    Univerzitetsko-klinički centar Tuzle je do sada potvrdio da je pet pacijenata hospitalizovano u dvije klinike zbog trovanja ugljen-monoksidom.

    Uprava policije Ministarstva unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona objavila je informacije u kojima su naveli da je u požaru koji je sinoć zahvatio dio Doma penzionera u Tuzli smrtno stradalo 10 osoba, a među povrijeđenima ima i pripadnika spasilačkih ekipa.

    – U požaru je smrtno stradalo 10 lica, štićenika Doma penzionera u Tuzli, dok je u ЈZU UKC Tuzla, medicinski zbrinuto oko 20 lica, (vatrogasaca, policajaca, medicinskih radnika, zaposlenih i štićenika Doma penzionera).Uzrok izbijanja požara još se ne zna, a više informacija o ovoj tragediji biće poznato tokom dana.

  • Stevandić: Odluka Ustavnog suda daje krila bošnjačkom ekstremizmu

    Stevandić: Odluka Ustavnog suda daje krila bošnjačkom ekstremizmu

    Ustavni sud Bosne i Hercegovine imao je veliku priliku da doprinese smirivanju tenzija i deeskalaciji odnosa u zemlji, ali ju je propustio, ocijenio je predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić gostujući u emisiji „U prvom planu“ na ATV-u.

    Komentarišući odluku Ustavnog suda BiH kojim su odbijene apelacije predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, Stevandić je rekao da je sud mogao uticati na stabilizaciju prilika, ali da je, kako je naveo, umjesto toga potvrdio neprincipijelnost.

    „Imamo različite spoljnopolitičke izjave, komunikacije i percepcije. Oni propuste šansu, a ako ste čitali objašnjenje gdje navode da se njihova odluka izuzima iz pravila Evropske konvencije o ljudskim pravima, jasno je da će to pasti pred Evropskim sudom za ljudska prava“, rekao je Stevandić.

    Dodao je da u BiH nije cilj da se postigne pravda, već da se ukloni neko ko smeta određenim strukturama.

    „Šta god ko mislio o Miloradu Dodiku, on je legalniji od Kristijana Šmita i legalnije je radio nego Ustavni sud BiH, koji ne samo da je krnji, nego i sam sebi mijenja pravila. Nijedan sud ne može sam sebi pisati zakone po kojima radi – to je posao parlamenata. Kod nas zakone ne usvajaju parlamenti, već ih nameće Kristijan Šmit“, poručio je Stevandić.

    On je istakao da takvo djelovanje ne doprinosi smirivanju političkih tenzija, već, kako je rekao, „daje krila bošnjačkom ekstremizmu“.

    Govoreći o međunarodnim odnosima, Stevandić je naveo da su politički predstavnici iz Sarajeva u izolaciji i da nemaju značajne kontakte ni s jednom velikom stranom.

    „Vidjeli ste kako se Konaković proveo u Americi. Da pošaljemo jednog srednjoškolca iz Banjaluke, on bi na Guglu našao institucije s kojima može razgovarati. Ministar spoljnih poslova imao je tragičnu posjetu SAD, a i ostali su postali tragične ličnosti“, rekao je Stevandić.

    Zaključio je da je Republika Srpska, uprkos globalnim izazovima, uspjela da „otvori geopolitički uzburkani svijet za komunikaciju

  • Vučić: Šokiran sam ćutanjem rukovodstva Crne Gore na kampanju protiv Srbije

    Vučić: Šokiran sam ćutanjem rukovodstva Crne Gore na kampanju protiv Srbije

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je šokiran što rukovodstvo Crne Gore ćuti na kontinuiranu višemjesečnu kampanju protiv Srbije i što su Beograd označili kao krivca zbog situacije sa turskim državljanima.

    – Oni, ne bi li se dodvorili Hrvatskoj, idu do takve granice unižavanja sopstvenog dostojanstva da za sve moraju da budu Srbija i Vučić krivi. Objasnite mi kakve veze ja imam sa turskim državljanima – rekao je Vučić novinarima u Briselu, odgovarajući na pitanje o navodima medija u Crnoj Gori da je “njegov potpis na tamošnjim antiturskim protestima”.

    Vučić je upitao rukovodstvo Crne Gore zbog čega ne kažu da su im naredili iz Brisela da ukinu bezvizni režim, već da lažu da je on kriv, prenose beogradski mediji.

    – I nije vas sramota da rušite odnose sa Srbijom – istakao je predsjednik Srbije.

    U osvrtu na Samit o proširenju EU, kome danas prisustvuje, Vučić je rekao da postoji mala mogućnost da Srbija otvori “klaster tri” u pregovorima već u decembru.

    On je naveo da nije otkazan planirani skup građana u Novom Sadu, te da su u opticaju tri datuma, a da nikakv veliki skup nije planiran za sutra ispred Narodne skupštine Srbije, gdje će biti dočekani Srbi sa Kosmeta.

  • Karan: Ustavni sud BiH srušio najveći princip demokratskih zemalja – princip ustavnosti

    Karan: Ustavni sud BiH srušio najveći princip demokratskih zemalja – princip ustavnosti

    Ustavni sud BiH, odbijajući apelaciju predsjednika Milorada Dodika srušio je najveći princip demokratskih zemalja, a to je princip ustavnosti, istakao je gostujući u emisiji Aktuelno RTRS profesor ustavnog prava Siniša Karan.

    – Princip ustavnosti je krovni, jer štiti najveći Zakon u svakoj državi. Svojom odlukom Ustavni sud je danas srušio sve. U istom paketu su srušili i revdovno pravosuđe, kao i onaj ključni princip na kojem počiva ustavnost i zakonitost, kao i vladavina prava, a to je upravo princip zakonitosti. Srušili su i evropsku konvenciju o zaštiti ljudskih prava – istakao je Karan.

    On je dodao da Ustav BiH, ima jednu nepromjenjivu stvar, a to je zagarantovani nivo ljudskih prava i sloboda.

     

    – I to je danas srušeno. Ovo je tužan dan za sve one koji su željeli da žive zajedno u BiH i pitanje je na čemu će opstati dogovor iz 1995. godine, tri naroda. Ustavni sud BiH je danas pogazio volju tri naroda da žive zajednoj u BiH – dodao je Karan.

    Karan je dodao da nema dilemu da će se posljedice ovakve odluke Ustavnog suda BiH osjetiti.

    – Danas je Ustavni sud imao jednostavan izbor ili Šmit ili ovi narodi ovdje. Nažalost Ustavni sud koji je upravo trebao da štiti tu formulu na kojoj je nastala BiH odlučio se za Šmita – kaže Karan.

    Dodaje da je s pravnog aspekta u potpunosti jasno da je BiH zemlja bez Ustava.

    – Današnjom odlukom možemo reći da BiH nema Ustava – zaključio je Karan.

  • Blagojević: “Lažni Sud BiH” pokazao nepoštovanje i prema politici Amerike

    Blagojević: “Lažni Sud BiH” pokazao nepoštovanje i prema politici Amerike

    Bivši guverner američke savezne države Ilinois Rod Blagojević ocijenio je da je “lažni sud BiH” pokazao nepoštovanje i prema politici SAD potvrdivši presudu donesenu nakon “intervencije” stranca iz Njemačke protiv predsjednika Milorada Dodika.

    Blagojević je na svom nalogu na platformi “Iks” napisao da se to dogodilo sedmicu dana nakon što je administracija Donalda Trampa ukinula sve sankcije koje je uveo bivši predsjednik SAD DŽozef Bajden legitimno izabranom predsjedniku Dodiku zbog krivičnog djela nošenja kape sa natpisom MAGA i proslave Trampove pobjede.

    Blagojević je napomenuo da Dodik podržava Trampa.

  • Vučić: Da smo uveli sankcije Rusiji i priznali tzv. Kosovo, bili bismo ispred svih EU kandidata

    Vučić: Da smo uveli sankcije Rusiji i priznali tzv. Kosovo, bili bismo ispred svih EU kandidata

    Bili bismo ispred svih kandidata da priznamo tzv. Kosovo i uvedemo sankcije Rusiji, poručio je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić u obraćanju iz Brisela gdje učestvuje na Samitu o proširenju EU.

    Vučić je za Јuronjuz, na pitanje da li misli da je moguće da Srbija postigne napredak dok se potpuno ne usaglasi sa sadašnjim politikom EU odnosno dok ne uvede sankcije Rusiji, rekao da će ispred Srbije biti Ukrajina, Crna Gora i mnogi drugi, a da bi Srbija bila ispred kada bi priznala tzv. Kosovo i uvela sankcije Rusiji, prenosi RT Balkan.

    – Nismo se za to odlučili. Birate u politici i ne možete uvijek da dobijete sve pozitivno i sve lijepo. Čuvate svoju zemlju, čuvate svoj ustav, svoj teritorijalni integritet, birate politiku – rekao je Vučić.

    Istakao je da je politika Srbije takva i da “nemamo šta da kukamo ni da plačemo”.

    – A ako mislite da bismo bili brži, bilo bi mnogo lakše da priznamo nezavisnost tzv. Kosova ili ne znam šta, da se odreknemo svog naroda na KiM. Neki drugi, kada dođu na vlast, oni neka promijene tu politiku, onda ćemo veoma brzo da napredujemo – rekao je Vučić.

    Predsjednik Srbije je na Samitu o proširenju EU, istakao da građani Srbije i dalje veruju da je evropski put najbolji put za budućnost i istakao da je Srbija uprkos tome u “evropskoj čekaonici” u posljednje tri i po godine.

    – Postoji većina koja bi željela da se Srbija pridruži Evropskoj uniji – rekao je Vučić u sesiji na samitu “Evropski razgovori” i dodao da je i on proevropski orijentisan.

    Na pitanje kako to građani Srbije vole Donalda Trampa, a takođe su veoma naklonjeni i Vladimiru Putinu i da li postoji takvo uzbuđenje u vezi sa Evropom ili evropskim liderima i zašto se nikada na protestima ne vide evropske zastave, Vučić je rekao:

    – Nisam vođa protesta, barem ne ja, ali postoji vrlo racionalno objašnjenje za to. Prije svega, Srbi su oduvijek bili pro-republikanski orijentisani, kada je riječ o američkim izborima, jer vjerujemo da smo mnogo pretrpjeli od administracije demokrata 1999. godine, čak i kasnije. Zato su ljudi sa velikim oduševljenjem dočekali pobjedu predsjednika Trampa i očigledno je da on ima veoma visok stepen popularnosti u mojoj zemlji – rekao je Vučić.

    Kako je rekao, istovremeno, Rusija je tradicionalni saveznik Srbije, ne samo decenijama nego vijekovima, i to je još jedan razlog.

    – Govoreći o evropskim liderima, ljudi su i dalje veoma racionalni i misle da je put ka EU najbolji put i najbolji put za Srbiju u budućnosti. Govoreći o liderima, vjerujem da ljudi u mojoj zemlji poštuju predsjednika Koštu i Ursulu fon der Lajen kao liderku, posebno zbog njenog drugačijeg ponašanja u odnosu na sve ostale, jer je dva ili čak tri puta posjećivala ne samo Beograd već i druge oblasti, južni dio Srbije, što je veoma rijedak slučaj – rekao je Vučić, prenosi Tanjug.

    Istakao je da je to ono što narod Srbije zaista poštuje.

    – Ne mogu da pravim poređenje po popularnosti, ali ako pitate ljude, i dalje postoji većina ljudi koji bi željeli da se pridruže Evropskoj uniji – rekao je Vučić.

    Na pitanje da li se plaši da će Srbija postati još jedna Turska koja će zauvijek boraviti u evropskoj čekaonici, Vučić je rekao da Srbija jeste u čekaonici u posljednje tri godine, pošto nije otvorila nijedno poglavlje niti klaster u posljednje tri i po godine, što se u velikoj mjeri poklopilo sa činjenicom da je tada počeo rat u Ukrajini, a da iako je Srbija uvijek poštovala teritorijalni integritet Ukrajine i osudila sve ono što se dešavalo na teritoriji Ukrajine, kako je rekao, nije bilo dovoljno, jer nije uvela sankcije Rusiji.

    – Mi smo bili jedina zemlja koja nije uvela sankcije Rusiji. Iako smo uvijek podržavali teritorijalni integritet Ukrajine, povelju Ujedinjenih nacija, dvije rezolucije Ujedinjenih nacija i uvijek smo osuđivali invaziju i sve ono što se dešavalo na teritoriji Ukrajine, ali to nije bilo dovoljno. To je postalo, prema riječima nekih od vaših prethodnih sagovornika, nekakva geopolitička igra, a ne proces zaslugom – rekao je Vučić.

    Predsjednik Srbije se sastao se danas sa predsjednikom Evropskog saveta Antoniom Koštom na marginama Samita o proširenju EU u Briselu.

    Vučić je poslije susreta, izjavio da od EU očekuje transparentnost i jasne signale u pogledu politike proširenja budući da je Srbija pokazala odgovoran partnerski odnos prema Uniji.

  • Dodik: BiH nema nikakve šanse sa ovakvim krnjim Ustavnim sudom

    Dodik: BiH nema nikakve šanse sa ovakvim krnjim Ustavnim sudom

    Predsjednik Milorad Dodik rekao je da je krnji Ustavni sud BiH prekršio elementarno pravo i donio političku odluku odbijajući apelaciju njegovog pravnog tima protiv presude Suda BiH, te poručio da BiH nema nikakve šanse sa ovakvim sudom.

    Dodik je rekao da je krnji Ustavni sud BiH politički sud i da nije nikakav Ustavni sud.

    – Krnji Ustavni sud donosi političke presude, jer da je vodio računa o Ustavu, sigurno je morao da ima odredbe samog tog Ustava u kojima piše da zakone u BiH samo može da donese Parlamentarna skupština BiH, to znači Predstavnički dom i Dom naroda i to zajedno – ukazao je Dodik.

    On je naveo da je krnji Ustavni sud to prekršio, a potom i niz svojih odluka, gdje su ranije rekli da sve odluke zakonodavne, izvršne i sudske vlasti na nivou BiH ne smiju biti protivne ustavima BiH, Republike Srpske i FBiH.

    Dodik je istakao da su time prekršili elementarno pravo, što je, kako je naveo, gotovo nevjerovatno.

    – Naravno, idemo dalje. Mi računamo da možemo da idemo prema Evropskom sudu, ali kad se radi o političkim stvarima, te političke stvari se riješe na politički način – rekao je Dodik Srni.

    Dodik je dodao da je krnji Ustavni sud politički sud i da zato misli da BiH sa ovakvim ponašanjem, ovakvim sudom, nema nikakve šanse.

    – Na silu, pokušavajući da nametnu političku volju kroz navodno pravo mislim da produžavaju eru tih globalnih lešinara koji su na mnogim tačkama i u Evropi i u svijetu pokušavali da zloupotrijebe pravosudne institucije i da se obračunaju sa političkim protivnicima još od predsjednika SAD Donalda Trampa pa preko Marin le Pen, Rumunije i mnogih drugih slučajeva – naveo je Dodik.

    Dodik je naglasio da se ne može imati ni minimalno povjerenje u institucije BiH na ovaj način, te ukazao da, apsolutno, nisu utvrdili bilo šta, niti su željeli da prihvate nijedan pravni argument.

    – Ako su sami rekli da sudske odluke ne smiju biti protiv ustava entiteta, odnosno Republike Srpske i FBiH, onda kako mogu da zanemaraju dvije činjenice što se tiče Ustava Republike Srpske – upitao je Dodik.

    On je naveo da je prva činjenica da je predsjednik obavezan da potpiše ukaz, a druga da mandat predsjedniku može da bude uskraćen ako sam podnese ostavku ili se sprovede referendum o tome.

    – Nije jedno ni drugo u ovom slučaju ni urađeno, nego je to bila politička volja – ukazao je Dodik.

    Prema njegovim riječima, zanimljivo je bilo predhodnih dana slušati razne dojavljivače iz Sarajeva koji govore o zabrinutosti da se ne desi neka druga odluka.

    – Taj pritisak koji vrši Sarajevo govori o tome da su oni isključivo motivisani da presuđuju Srbima kroz atmosferu koja se stvara na sarajevskim sećijama – naveo je Dodik.

    On je naglasio da niti je razočaran, niti nešto posebno pogođen, znajući o čemu se tu radi i kako se radi, ali da to svakako nije ni povjerenje u BiH, niti u Ustavni sud, niti može da se to vrati.

    – Mislili smo da ako pokaže taj krnji Ustavni sud, bilo kakve minimalne elemente ustavnosti i poštivanja Ustava i zakona, da se gotovo isti dan vrate dvoje sudija u Ustavni sud. Sada mislim da je to apsolutno izgubljena šansa i prilika da to ne treba ni činiti. Neka oni rade svoj posao – poručio je Dodik.

    On je dodao da je to slično onome kada je starac Vukašin iz Klepaca, kada mu je ustaša sjekao uši i nos, rekao “samo ti radi svoj posao”.

    – Neko rade svoj posao, mi ćemo raditi svoj posao, pa ćemo vidjeti gdje ćemo se naći – istakao je Dodik.

    Krnji Ustavni sud BiH odbio je danas apelaciju odbrane predsjednika Milorada Dodika protiv presude Suda BiH kojom je osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja zbog “nepoštovanja odluka Kristijana Šmita”.

  • Stevandić: Znamo da trpimo, ali držimo uspravnu kičmu

    Stevandić: Znamo da trpimo, ali držimo uspravnu kičmu

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je danas da je znao da će istraga Tužilaštva BiH protiv njega biti obustavljena, jer su ustavne odredbe o imunitetu jasne.

    – Nisam se odazvao i time sam pokazao da se držimo zajedno. Imali smo različite nivoe pravne zaštite. Nismo polagali ništa vjere u institucije. Sačekali smo određeno vrijeme da se stvari iskristališu i bara malo izbistri i znali smo da nema šanse da se to podvede pod ustavni poredak – rekao je Stevandić.

    On je naveo da obustavljanje istrage protiv njega, predsjednika Milorada Dodika i bivšeg premijera Radovana Viškovića dokazalo potpunu supremaciju Narodne skupštine Republike Srpske i da su to priznali svi – od OHR, sudova do američke administracije.

    Dodao je da je jaan stav američke, kineske i ruske administracije o NSRS.

    – Na nama je da jednim mudrim i pametnim djelovanjem sa puno ovih malih pobjeda koje polako knjižimo, stignemo i do toga do sadašnje, a možda nadam se i promijenjenoj administarciji EU pokažemo da se nad nama ne može niko iživljavati – istakao je Stevandić i poručio:

    – Znamo da trpimo, ali držimo uspravnu kičmu.