Autor: INFO

  • Stevandić: Јedinstvo institucija Srpske omogućilo nam je da izađemo kao pobjednici

    Stevandić: Јedinstvo institucija Srpske omogućilo nam je da izađemo kao pobjednici

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, gostujući u emisiji Telering, govorio je o sankcijama koje je protiv njega i drugih zvaničnika Srpske uvela, pa ukinula administracija Sjedinjenih Američkih Država.

    Stevandić je poručio da je uprkos pritiscima znao da je na pravom putu i da nikada nije izdao Republiku Srpsku niti odustao od svojih uvjerenja.

    – Naravno da se čovjek tada preispituje. Razmišlja čovjek da li je to njegova porodica zaslužila. Moja djeca su rođena u Republici Srpskoj, a ja sam je stvarao. Mogu se ja s nečim i ne složiti s Dodikom, ali ne mogu ga prodati. Ne treba zaboraviti da smo održali jedinstvo i da nijedna institucija nije pukla – izašli smo kao pobjednici. Svako je nosio svoju odgovornost – jasan je Stevandić.

    Naglašava da nikada nije izdao Republiku Srpsku i da nije odustao od svojih uvjerenja.

    – Nisam nikada izdao Republiku Srpsku i nisam ništa od svojih uvjerenja promijenio za 35 godina. Kada je SDS počeo da sluša strane ambasadore i kada su im iz američke Ambasade naređivali šta će se raditi – ja sam već otišao. Tadašnja politika SAD je bila takva. Nedavno su obećali da se više neće uplitati u unutrašnje stvari drugih zemalja – podsjetio je Stevandić.

    Ističe takođe da je SDS u to vrijeme imao sjajne odnose sa SAD-om, ali to nisu iskoristili.

    – SDS je tada imao sjajne odnose sa SAD sve ovo vrijeme dok smo mi patili, ali nisu iskoristili to vrijeme da sebi skinu sankcije. Nisu uradili ništa ni za Republiku Srpsku ni za svoju partiju. Јa sam očekivao da će biti ukinute sankcije SDS-u, ali je SDS kao pravno lice bio neaktivan. Јa mislim da niko ne treba da ima sankcije, a imaju ih i Ljilja i Sonja Karadžić. Moraju da se zainteresuju – naglasio je Stevandić.

    Kada su u pitanju sankcije koje je on lično tada nosio, poručuje da je u njegovom slučaju neko kopirao sadržaj.

    – Kod mene je čak bio neki “kopi-pejst”. Podvukla se i rečenica “i zbog nepoštovanja Rezolucije 1244”, koja je bila namijenjena nekom drugom. To pokazuje da je Marti sankcije donosio “lopatom”. A bili su dobri sa SDS-om i nisu iskoristili to da sebi skinu sankcije – prisjetio se Stevandić.

    Dodaje da on nije pregovarač i da je za njega bilo važno da Republika Srpska ne mijenja one stvari koje je čine republikom.

    – Naša spoljna politika je takva da smo insistirali na vojnoj neutralnosti i nepriključenju NATO. Nismo prihvatili da mijenjamo Ustav po pitanju imovine. Ako bismo bili potpuno iskreni, jedini poraz koji smo doživjeli nije poraz na nivou BiH, niti od suda i tužilaštva. Mi smo vidjeli zašto moramo napraviti taj korak, nismo uspjeli da nametnemo stavove našem vlastitom pravosuđu – kaže Stevandić.

    Naglašava da postoje tri stuba vlasti.

    – Postoje tri stuba vlasti – i sve što je zakonodavna vlast izglasala, izvršna je provodila. Ali kada smo izglasali da je zabranjeno vrijeđati Republiku Srpsku i BiH, da niko ne smije Srpsku nazivati genocidnom, niti BiH genocidnom, taj zakon nije poništio ni Ustavni sud ni visoki predstavnik. Šta se desilo? Imali smo slučaj u Kozarcu – imam je pozivao na ukidanje Srpske, a naše sudije su ga oslobodile. To je prvi signal da imamo problem u vlastitom pravosuđu – kaže Stevandić.

    Poručuje da se taj dio mora urediti.

    – Mi u Srpskoj izglasamo zakon, a onda sudija ili tužilac koga mi plaćamo neće da osudi nekoga ko vrijeđa Srpsku, jer se boji da neće napredovati pošto ga VSTS iz Sarajeva neće unaprijediti. Taj dio se mora unaprijediti – zaključio je Stevandić.

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, gostujući u emisiji Telering, govorio je o sankcijama koje je protiv njega i drugih zvaničnika Srpske uvela, pa ukinula administracija Sjedinjenih Američkih Država.
    Nenad Stevandić – Foto: RTRS
    Nenad StevandićFoto: RTRS
    Stevandić je poručio da je uprkos pritiscima znao da je na pravom putu i da nikada nije izdao Republiku Srpsku niti odustao od svojih uvjerenja.

    Play Video

    – Naravno da se čovjek tada preispituje. Razmišlja čovjek da li je to njegova porodica zaslužila. Moja djeca su rođena u Republici Srpskoj, a ja sam je stvarao. Mogu se ja s nečim i ne složiti s Dodikom, ali ne mogu ga prodati. Ne treba zaboraviti da smo održali jedinstvo i da nijedna institucija nije pukla – izašli smo kao pobjednici. Svako je nosio svoju odgovornost – jasan je Stevandić.

    Naglašava da nikada nije izdao Republiku Srpsku i da nije odustao od svojih uvjerenja.

    – Nisam nikada izdao Republiku Srpsku i nisam ništa od svojih uvjerenja promijenio za 35 godina. Kada je SDS počeo da sluša strane ambasadore i kada su im iz američke Ambasade naređivali šta će se raditi – ja sam već otišao. Tadašnja politika SAD je bila takva. Nedavno su obećali da se više neće uplitati u unutrašnje stvari drugih zemalja – podsjetio je Stevandić.

     

    Ističe takođe da je SDS u to vrijeme imao sjajne odnose sa SAD-om, ali to nisu iskoristili.

    – SDS je tada imao sjajne odnose sa SAD sve ovo vrijeme dok smo mi patili, ali nisu iskoristili to vrijeme da sebi skinu sankcije. Nisu uradili ništa ni za Republiku Srpsku ni za svoju partiju. Јa sam očekivao da će biti ukinute sankcije SDS-u, ali je SDS kao pravno lice bio neaktivan. Јa mislim da niko ne treba da ima sankcije, a imaju ih i Ljilja i Sonja Karadžić. Moraju da se zainteresuju – naglasio je Stevandić.

    Kada su u pitanju sankcije koje je on lično tada nosio, poručuje da je u njegovom slučaju neko kopirao sadržaj.

    – Kod mene je čak bio neki “kopi-pejst”. Podvukla se i rečenica “i zbog nepoštovanja Rezolucije 1244”, koja je bila namijenjena nekom drugom. To pokazuje da je Marti sankcije donosio “lopatom”. A bili su dobri sa SDS-om i nisu iskoristili to da sebi skinu sankcije – prisjetio se Stevandić.

    Dodaje da on nije pregovarač i da je za njega bilo važno da Republika Srpska ne mijenja one stvari koje je čine republikom.

    – Naša spoljna politika je takva da smo insistirali na vojnoj neutralnosti i nepriključenju NATO. Nismo prihvatili da mijenjamo Ustav po pitanju imovine. Ako bismo bili potpuno iskreni, jedini poraz koji smo doživjeli nije poraz na nivou BiH, niti od suda i tužilaštva. Mi smo vidjeli zašto moramo napraviti taj korak, nismo uspjeli da nametnemo stavove našem vlastitom pravosuđu – kaže Stevandić.

    Naglašava da postoje tri stuba vlasti.

    – Postoje tri stuba vlasti – i sve što je zakonodavna vlast izglasala, izvršna je provodila. Ali kada smo izglasali da je zabranjeno vrijeđati Republiku Srpsku i BiH, da niko ne smije Srpsku nazivati genocidnom, niti BiH genocidnom, taj zakon nije poništio ni Ustavni sud ni visoki predstavnik. Šta se desilo? Imali smo slučaj u Kozarcu – imam je pozivao na ukidanje Srpske, a naše sudije su ga oslobodile. To je prvi signal da imamo problem u vlastitom pravosuđu – kaže Stevandić.

    Poručuje da se taj dio mora urediti.

    – Mi u Srpskoj izglasamo zakon, a onda sudija ili tužilac koga mi plaćamo neće da osudi nekoga ko vrijeđa Srpsku, jer se boji da neće napredovati pošto ga VSTS iz Sarajeva neće unaprijediti. Taj dio se mora unaprijediti – zaključio je Stevandić.

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, gostujući u emisiji Telering, govorio je o sankcijama koje je protiv njega i drugih zvaničnika Srpske uvela, pa ukinula administracija Sjedinjenih Američkih Država.

     

    Stevandić je poručio da je uprkos pritiscima znao da je na pravom putu i da nikada nije izdao Republiku Srpsku niti odustao od svojih uvjerenja.

    – Naravno da se čovjek tada preispituje. Razmišlja čovjek da li je to njegova porodica zaslužila. Moja djeca su rođena u Republici Srpskoj, a ja sam je stvarao. Mogu se ja s nečim i ne složiti s Dodikom, ali ne mogu ga prodati. Ne treba zaboraviti da smo održali jedinstvo i da nijedna institucija nije pukla – izašli smo kao pobjednici. Svako je nosio svoju odgovornost – jasan je Stevandić.

    Naglašava da nikada nije izdao Republiku Srpsku i da nije odustao od svojih uvjerenja.

    – Nisam nikada izdao Republiku Srpsku i nisam ništa od svojih uvjerenja promijenio za 35 godina. Kada je SDS počeo da sluša strane ambasadore i kada su im iz američke Ambasade naređivali šta će se raditi – ja sam već otišao. Tadašnja politika SAD je bila takva. Nedavno su obećali da se više neće uplitati u unutrašnje stvari drugih zemalja – podsjetio je Stevandić.

    Ističe takođe da je SDS u to vrijeme imao sjajne odnose sa SAD-om, ali to nisu iskoristili.

    – SDS je tada imao sjajne odnose sa SAD sve ovo vrijeme dok smo mi patili, ali nisu iskoristili to vrijeme da sebi skinu sankcije. Nisu uradili ništa ni za Republiku Srpsku ni za svoju partiju. Јa sam očekivao da će biti ukinute sankcije SDS-u, ali je SDS kao pravno lice bio neaktivan. Јa mislim da niko ne treba da ima sankcije, a imaju ih i Ljilja i Sonja Karadžić. Moraju da se zainteresuju – naglasio je Stevandić.

    Kada su u pitanju sankcije koje je on lično tada nosio, poručuje da je u njegovom slučaju neko kopirao sadržaj.

    – Kod mene je čak bio neki “kopi-pejst”. Podvukla se i rečenica “i zbog nepoštovanja Rezolucije 1244”, koja je bila namijenjena nekom drugom. To pokazuje da je Marti sankcije donosio “lopatom”. A bili su dobri sa SDS-om i nisu iskoristili to da sebi skinu sankcije – prisjetio se Stevandić.

    Dodaje da on nije pregovarač i da je za njega bilo važno da Republika Srpska ne mijenja one stvari koje je čine republikom.

    – Naša spoljna politika je takva da smo insistirali na vojnoj neutralnosti i nepriključenju NATO. Nismo prihvatili da mijenjamo Ustav po pitanju imovine. Ako bismo bili potpuno iskreni, jedini poraz koji smo doživjeli nije poraz na nivou BiH, niti od suda i tužilaštva. Mi smo vidjeli zašto moramo napraviti taj korak, nismo uspjeli da nametnemo stavove našem vlastitom pravosuđu – kaže Stevandić.

    Naglašava da postoje tri stuba vlasti.

    – Postoje tri stuba vlasti – i sve što je zakonodavna vlast izglasala, izvršna je provodila. Ali kada smo izglasali da je zabranjeno vrijeđati Republiku Srpsku i BiH, da niko ne smije Srpsku nazivati genocidnom, niti BiH genocidnom, taj zakon nije poništio ni Ustavni sud ni visoki predstavnik. Šta se desilo? Imali smo slučaj u Kozarcu – imam je pozivao na ukidanje Srpske, a naše sudije su ga oslobodile. To je prvi signal da imamo problem u vlastitom pravosuđu – kaže Stevandić.

    Poručuje da se taj dio mora urediti.

    – Mi u Srpskoj izglasamo zakon, a onda sudija ili tužilac koga mi plaćamo neće da osudi nekoga ko vrijeđa Srpsku, jer se boji da neće napredovati pošto ga VSTS iz Sarajeva neće unaprijediti. Taj dio se mora unaprijediti – zaključio je Stevandić.

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, gostujući u emisiji Telering, govorio je o sankcijama koje je protiv njega i drugih zvaničnika Srpske uvela, pa ukinula administracija Sjedinjenih Američkih Država.
    Nenad Stevandić – Foto: RTRS
    Nenad StevandićFoto: RTRS
    Stevandić je poručio da je uprkos pritiscima znao da je na pravom putu i da nikada nije izdao Republiku Srpsku niti odustao od svojih uvjerenja.

    Play Video

    – Naravno da se čovjek tada preispituje. Razmišlja čovjek da li je to njegova porodica zaslužila. Moja djeca su rođena u Republici Srpskoj, a ja sam je stvarao. Mogu se ja s nečim i ne složiti s Dodikom, ali ne mogu ga prodati. Ne treba zaboraviti da smo održali jedinstvo i da nijedna institucija nije pukla – izašli smo kao pobjednici. Svako je nosio svoju odgovornost – jasan je Stevandić.

    Naglašava da nikada nije izdao Republiku Srpsku i da nije odustao od svojih uvjerenja.

    – Nisam nikada izdao Republiku Srpsku i nisam ništa od svojih uvjerenja promijenio za 35 godina. Kada je SDS počeo da sluša strane ambasadore i kada su im iz američke Ambasade naređivali šta će se raditi – ja sam već otišao. Tadašnja politika SAD je bila takva. Nedavno su obećali da se više neće uplitati u unutrašnje stvari drugih zemalja – podsjetio je Stevandić.

     

    Ističe takođe da je SDS u to vrijeme imao sjajne odnose sa SAD-om, ali to nisu iskoristili.

    – SDS je tada imao sjajne odnose sa SAD sve ovo vrijeme dok smo mi patili, ali nisu iskoristili to vrijeme da sebi skinu sankcije. Nisu uradili ništa ni za Republiku Srpsku ni za svoju partiju. Јa sam očekivao da će biti ukinute sankcije SDS-u, ali je SDS kao pravno lice bio neaktivan. Јa mislim da niko ne treba da ima sankcije, a imaju ih i Ljilja i Sonja Karadžić. Moraju da se zainteresuju – naglasio je Stevandić.

    Kada su u pitanju sankcije koje je on lično tada nosio, poručuje da je u njegovom slučaju neko kopirao sadržaj.

    – Kod mene je čak bio neki “kopi-pejst”. Podvukla se i rečenica “i zbog nepoštovanja Rezolucije 1244”, koja je bila namijenjena nekom drugom. To pokazuje da je Marti sankcije donosio “lopatom”. A bili su dobri sa SDS-om i nisu iskoristili to da sebi skinu sankcije – prisjetio se Stevandić.

    Dodaje da on nije pregovarač i da je za njega bilo važno da Republika Srpska ne mijenja one stvari koje je čine republikom.

    – Naša spoljna politika je takva da smo insistirali na vojnoj neutralnosti i nepriključenju NATO. Nismo prihvatili da mijenjamo Ustav po pitanju imovine. Ako bismo bili potpuno iskreni, jedini poraz koji smo doživjeli nije poraz na nivou BiH, niti od suda i tužilaštva. Mi smo vidjeli zašto moramo napraviti taj korak, nismo uspjeli da nametnemo stavove našem vlastitom pravosuđu – kaže Stevandić.

    Naglašava da postoje tri stuba vlasti.

    – Postoje tri stuba vlasti – i sve što je zakonodavna vlast izglasala, izvršna je provodila. Ali kada smo izglasali da je zabranjeno vrijeđati Republiku Srpsku i BiH, da niko ne smije Srpsku nazivati genocidnom, niti BiH genocidnom, taj zakon nije poništio ni Ustavni sud ni visoki predstavnik. Šta se desilo? Imali smo slučaj u Kozarcu – imam je pozivao na ukidanje Srpske, a naše sudije su ga oslobodile. To je prvi signal da imamo problem u vlastitom pravosuđu – kaže Stevandić.

    Poručuje da se taj dio mora urediti.

    – Mi u Srpskoj izglasamo zakon, a onda sudija ili tužilac koga mi plaćamo neće da osudi nekoga ko vrijeđa Srpsku, jer se boji da neće napredovati pošto ga VSTS iz Sarajeva neće unaprijediti. Taj dio se mora unaprijediti – zaključio je Stevandić.

  • Stevandić: Republika Srpska postigla niz pobjeda uprkos pokušajima da se one umanje

    Stevandić: Republika Srpska postigla niz pobjeda uprkos pokušajima da se one umanje

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, gostujući u emisiji Telering, komentarisao je odluku Ustavnog suda da odbije apelaciju odbrane predsjednika Milorada Dodika protiv presude Suda BiH, navodeći da je Republika Srpska izvojevala mnogo pobjeda u posljednjih mjesec dana i da postoje oni koji su željeli da te pobjede umanje.

    Mnogi misle da se nešto može riješiti za dan. Treba razumjeti procese i znati kako se u njih uklopiti. Mi smo to bolje razumjeli od onih koji su nas osporavali i sada imamo kanale komunikacije kakve nikad nismo imali – podsjetio je Stevandić.

    Na pitanje šta zapravo znači odluka Ustavnog suda BiH, Stevandić ističe da je u presudi izražena sumnja u nju samu.

    – U toj presudi već je izražena sumnja u nju samu, a izuzete su evropske konvencije, što znači da su tretirali Dodika van okvira tih konvencija. To, zapravo, znači da i oni sami misle da će ta odluka pasti na Evropskom sudu. Najvažnije nam je da se put ka Evropskom sudu ubrzao. Ove Šmitove sudije nije izabrao Parlament, i one su legalizovale okupatorski dio i proizvele pravno dejstvo – poručio je Stevandić.

    Komentarišući cijeli slučaj od raspisivanja potjernice do odluke Ustavnog suda, Stevandić je rekao da su vlasti Republike Srpske znale šta rade.

    – Nemamo mi neku moćnu opoziciju – imamo male cirkusante po skupštini koji su geopolitički potpuno autistični i ne razumiju šta se dešava. Imamo odgovornost da pronađemo najbolji način, a da pri tome ne slomimo kičmu. Kada je raspisana potjernica, znali smo šta rade. Držali smo se zajedno, prošli smo kroz sve to i na međunarodnom planu izdejstvovali da se radi o političkoj torturi. Cijeli Interpol je to proglasio političkom torturom i odbio zahtjev da se uhapse Radovan Višković, Milorad Dodik i ja – podsjetio je Stevandić.

    Ističe da je nakon toga nastupio narativ u kome se vjerovalo da će SAD kazniti zvaničnike Srpske.

    – Narativ koji je poslije toga usledio glasio je: “Nije potjernica, ali će ih dokrajčiti Amerikanci.” Šta se desilo? Ne samo da nisu uveli sankcije, niti su tražili od nas da uvodimo sankcije Rusiji – ništa od toga nam nisu tražili. Stejt department je čak pohvalio Narodnu skupštinu, i onda su u Federaciji shvatili da je odluka Narodne skupštine važnija od Šmitove – naglasio je Stevandić.

    Poručuje da je odluka Narodne skupštine akt višeg reda, te da su u političkom Sarajevu to tek sada počeli da sabiraju.

    – Napravili smo kanal komunikacije sa Sjedinjenim Američkim Državama, a i dalje držimo otvorene kanale sa Rusijom i Kinom – što je malo kome u Evropi pošlo za rukom – naglasio je Stevandić.

    Osvrnuo se i na kritike po kojima su zvaničnici Srpske navodno postigli neki dogovor sa SAD kako bi se ukinule sankcije, te jasno naglasio da takav dogovor ne postoji.

    – Nemamo mi nikakav dogovor – uspjeli smo da deeskaliramo situaciju i zaštitimo mir. Dejtonski sporazum je mirovni sporazum. Uspjeli smo da postignemo deeskalaciju i uspostavimo kvalitetnu komunikaciju sa Sjedinjenim Američkim Državama. Prošlo je mjesec dana – ni kamen se nije pomjerio u Srpskoj. Nismo izglasali pristup NATO. Nismo uveli sankcije Rusiji, nismo učinili nijedan gest protiv Srbije. Ništa se nije promijenilo, samo se pomjerila naša pozicija nabolje – jasan je Stevandić.

    Naglašava da nije bilo uslovljavanja Srpske, te da je za bolju poziciju bilo važno da Republika Srpska kaže da prihvata komunikaciju, a da joj pri tome niko ne lomi kičmu.

    Stevandić ističe da su čak i oni koji nisu voljeli politiku Milorada Dodika saglasni da Kristijan Šmit nije mogao da donosi zakone, dodajući da vjeruje da će Šmit ubrzo otići iz BiH.

    – Možda je i sam Šmit to znao pa želi da ode prije toga. Јa mislim da će otići relativno brzo. Vidjeli ste da u Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija tri najveće sile imaju identičan odnos prema tome. Ako Amerika kaže da ne želi da miješa u unutrašnja pitanja drugih zemalja, to je šamarčina i to trostruka za Šmita. To je uspjeh Republike Srpske – naglasio je Stevandić.

    Ističe da zvaničnici Republike Srpske ne prave od toga proslavu, te da je važno da se greške poprave i da se izvuku pouke za sutra.

    – Mi želimo da se poprave greške i da se izvuku pouke za sutra. Šmit će otići u Njemačku, a mi ćemo živjeti sa Bošnjacima i Hrvatima ovdje – jasan je Stevandić.

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, gostujući u emisiji Telering, komentarisao je odluku Ustavnog suda da odbije apelaciju odbrane predsjednika Milorada Dodika protiv presude Suda BiH, navodeći da je Republika Srpska izvojevala mnogo pobjeda u posljednjih mjesec dana i da postoje oni koji su željeli da te pobjede umanje.

     

    Mnogi misle da se nešto može riješiti za dan. Treba razumjeti procese i znati kako se u njih uklopiti. Mi smo to bolje razumjeli od onih koji su nas osporavali i sada imamo kanale komunikacije kakve nikad nismo imali – podsjetio je Stevandić.

    Na pitanje šta zapravo znači odluka Ustavnog suda BiH, Stevandić ističe da je u presudi izražena sumnja u nju samu.

    – U toj presudi već je izražena sumnja u nju samu, a izuzete su evropske konvencije, što znači da su tretirali Dodika van okvira tih konvencija. To, zapravo, znači da i oni sami misle da će ta odluka pasti na Evropskom sudu. Najvažnije nam je da se put ka Evropskom sudu ubrzao. Ove Šmitove sudije nije izabrao Parlament, i one su legalizovale okupatorski dio i proizvele pravno dejstvo – poručio je Stevandić.

     

    Play Video

    Komentarišući cijeli slučaj od raspisivanja potjernice do odluke Ustavnog suda, Stevandić je rekao da su vlasti Republike Srpske znale šta rade.

    – Nemamo mi neku moćnu opoziciju – imamo male cirkusante po skupštini koji su geopolitički potpuno autistični i ne razumiju šta se dešava. Imamo odgovornost da pronađemo najbolji način, a da pri tome ne slomimo kičmu. Kada je raspisana potjernica, znali smo šta rade. Držali smo se zajedno, prošli smo kroz sve to i na međunarodnom planu izdejstvovali da se radi o političkoj torturi. Cijeli Interpol je to proglasio političkom torturom i odbio zahtjev da se uhapse Radovan Višković, Milorad Dodik i ja – podsjetio je Stevandić.

    Ističe da je nakon toga nastupio narativ u kome se vjerovalo da će SAD kazniti zvaničnike Srpske.

    – Narativ koji je poslije toga usledio glasio je: “Nije potjernica, ali će ih dokrajčiti Amerikanci.” Šta se desilo? Ne samo da nisu uveli sankcije, niti su tražili od nas da uvodimo sankcije Rusiji – ništa od toga nam nisu tražili. Stejt department je čak pohvalio Narodnu skupštinu, i onda su u Federaciji shvatili da je odluka Narodne skupštine važnija od Šmitove – naglasio je Stevandić.

    Poručuje da je odluka Narodne skupštine akt višeg reda, te da su u političkom Sarajevu to tek sada počeli da sabiraju.

    – Napravili smo kanal komunikacije sa Sjedinjenim Američkim Državama, a i dalje držimo otvorene kanale sa Rusijom i Kinom – što je malo kome u Evropi pošlo za rukom – naglasio je Stevandić.

    Osvrnuo se i na kritike po kojima su zvaničnici Srpske navodno postigli neki dogovor sa SAD kako bi se ukinule sankcije, te jasno naglasio da takav dogovor ne postoji.

    – Nemamo mi nikakav dogovor – uspjeli smo da deeskaliramo situaciju i zaštitimo mir. Dejtonski sporazum je mirovni sporazum. Uspjeli smo da postignemo deeskalaciju i uspostavimo kvalitetnu komunikaciju sa Sjedinjenim Američkim Državama. Prošlo je mjesec dana – ni kamen se nije pomjerio u Srpskoj. Nismo izglasali pristup NATO. Nismo uveli sankcije Rusiji, nismo učinili nijedan gest protiv Srbije. Ništa se nije promijenilo, samo se pomjerila naša pozicija nabolje – jasan je Stevandić.

    Naglašava da nije bilo uslovljavanja Srpske, te da je za bolju poziciju bilo važno da Republika Srpska kaže da prihvata komunikaciju, a da joj pri tome niko ne lomi kičmu.

    Stevandić ističe da su čak i oni koji nisu voljeli politiku Milorada Dodika saglasni da Kristijan Šmit nije mogao da donosi zakone, dodajući da vjeruje da će Šmit ubrzo otići iz BiH.

    – Možda je i sam Šmit to znao pa želi da ode prije toga. Јa mislim da će otići relativno brzo. Vidjeli ste da u Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija tri najveće sile imaju identičan odnos prema tome. Ako Amerika kaže da ne želi da miješa u unutrašnja pitanja drugih zemalja, to je šamarčina i to trostruka za Šmita. To je uspjeh Republike Srpske – naglasio je Stevandić.

    Ističe da zvaničnici Republike Srpske ne prave od toga proslavu, te da je važno da se greške poprave i da se izvuku pouke za sutra.

    – Mi želimo da se poprave greške i da se izvuku pouke za sutra. Šmit će otići u Njemačku, a mi ćemo živjeti sa Bošnjacima i Hrvatima ovdje – jasan je Stevandić.

  • Tramp: To nije dobro za nas. Nije dobro ni za koga

    Tramp: To nije dobro za nas. Nije dobro ni za koga

    Predsednik SAD Donald Tramp reagovao je na pobede koje je Demokratska stranka ostvarila na jučerašnjim izborima širom zemlje, prenosi Gardijan.

    “Sinoć se nije očekivala pobeda, bila su to veoma demokratska područja. Ali ne mislim da je bilo dobro za republikance. Nisam siguran da je bilo dobro za bilo koga”, rekao je Tramp dok je ugostio republikanske senatore u Beloj kući.

    “Imali smo zanimljivo veče i mnogo smo naučili, i o tome ćemo razgovarati”, dodao je.

    Podsetimo, demokrate su juče ostvarile svoj prvi veliki uspeh posle poraza na američkim predsedničkim izborima 2024. godine.

    Osim Njujorka i Kalifornije, u kojima su se i očekivali tačno oni ishodi koji su se u završnici i potvrdili na biralištima – pobeda Zohrana Mamdanija u trci za gradonačelnika Njujorka i usvajanje tzv. Predloga 50 kojim će se prekrojiti izborni okruzi uoči izbora za Kongres 2026. – bitno impresivniji rezultat demokrate su ostvarile u saveznim državama Virdžinija i Nju Džersi, koje su takođe “poplavele”.S obzirom na to da Amerikanci, iz istorijskih razloga, gotovo sve izbore održavaju prvog utorka u novembru, guvernerske trke Virdžinije i Nju Džerzija uvek se održavaju tačno godinu dana nakon predsedničkih izbora, zbog čega neretko ukazuju na (ne)zadovoljstvo građana prvom etapom nove administracije u Beloj kući.

  • FZO Srpske odgovorio gradonačelniku Banjaluke

    FZO Srpske odgovorio gradonačelniku Banjaluke

    Obmanjivanje javnosti neprovodivim i neosnovanim obećanjima, poput najava da će Grad Banjaluka finansirati neinvazivne prenatalne testove, te potom od Fonda refundirati troškove je neodgovorno i narušava povjerenje građana, navodi se u saopštenju Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske.

    – Dakle, nijedna lokalna zajednica, politička organizacija, niti političar, neće plaćati neinvazivne prenatalne testove za trudnice, troškove će kao i do sada snositi Republika, odnosno nadležne republičke institucije. Očekujemo od svih političkih aktera koji su ovih dana sebi dali za pravo da se na neprimjeren način bave zdravstvenim sistemom, da pokažu minimum odgovornosti i prestanu da koriste trudnice kao sredstvo u političkim nadmetanjima – navodi se u saopštenju.

     

     

    Kako dodaju iz FZO Srpske, oni traže od političara svih političkih partija da hitno prestanu da koriste teme iz oblasti zdravstvenog osiguranja za međusobna politička “prepucavanja” i to preko leđa najosjetljivijih kategorija društva, kao što su trudnice.– Sramota je da političari sakupljaju jeftine poene koristeći zdravstveni sistem kao poligon za potkusurivanje. Krajnje je vrijeme da počnu da rade u interesu građana, a ne radi ličnog ili stranačkog rejtinga! Prepustite institucijama zdravstvenog sistema da radimo svoj posao kao i do sada profesionalno, i u skladu sa propisima, bez pritiska i političkih manipulacija – dodaje se u saopštenju.

  • Ministarka Vidović pojasnila zašto su penzije u Srpskoj male

    Ministarka Vidović pojasnila zašto su penzije u Srpskoj male

    Zora Vidović, ministarka finansija u Vladi Republike Srpske, kazala je da je prosječna penzija u Srpskoj mala zato što većina od ukupnog broja penzionera kojih je više od 280.000, nema puni radni staž.

    “Samo osam odsto penzionera ima puni radni staž, tačnije staž od 40 godina. Svi oni penzioneri koji imaju manji staž, logično je da imaju manje penzije i to zaista obara prosjek penzije u Republici Srpskoj”, pojasnila je Vidovićeva.

    Istakla je da će u ovoj godini za najavljeno povećanje penzija ukupno trebati oko 450 miliona KM.

    “Da bi se penzije isplatile u punom iznosu od 100 odsto”, dodala je Vidovićeva.

    Dodik: U decembru dvije penzije
    Milorad Dodik, predsjednik SNSD-a, poručio je danas da će do petka, 7. novembra, biti isplaćena oktobarska penzija, a da će u decembru biti isplaćene dvije penzije.

    “Početkom decembra penzioneri će dobiti novembarsku penziju, a krajem decembra, prije nove godine, biće isplaćena i decembarska”, rekao je Dodik.

  • O čemu su razgovarali Vučić i Zelenski

    O čemu su razgovarali Vučić i Zelenski

    Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije, razgovarao je telefonom sa Volodimirom Zelenskim, predsjednikom Ukrajine.

    Vučić je na Facebooku objavio da je u pitanju otvoren i sadržajan razgovor sa Zelenskim o odnosima Srbije i Ukrajine, evropskoj perspektivi zemalja i međunarodnoj agendi za naredni period.

    “Saglasili smo se da postoji prostor za međusobnu podršku na kojoj ćemo nastaviti zajednički da radimo”, naveo je Vučić.

    Dogovorili su se, kaže Vučić, da održavaju otvorene kanale komunikacije i u narednom periodu.

  • Miša Bačulov pušten pa opet uhapšen

    Miša Bačulov pušten pa opet uhapšen

    Pripadnici Uprave kriminalističke policije ponovo su uhapsili Novosađana Mišu Bačulova, odbornika u Skupštini tog grada, prilikom napuštanja zgrade Palate pravde u Savskoj, zbog novih krivičnih djela.

    Ovo saznaje Tanjug, navodeći da je on prethodno saslušan u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu, ali usljed nemogućnosti suda da zbog isteka radnog vremena odlučuje o prijedlogu tužilaštva da odredi pritvor Bačulovu, on je pušten na slobodu.

    Međutim odmah potom je po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu ponovo uhapšen jer je, kako saznaje Tanjug, osumnjičen da je u nedjelju 2. novembra koordinirao nasilje ljudi ispred Skupštine Srbije i to iz  Kliničkog centra Srbije, gdje je bio hospitalizovan od subote.

    Sumnja se da su mu zaposleni na KCS u nedjelju veče u više navrata omogućili korišćenje službenog mobilnog telefona kako bi koordinirao napade na policiju ispred Skupštine Srbije i pokušao rušenje legitimnih vlasti u državi.

    On je danas saslušan u tužilaštvu pod sumnjom da je htio da je sa još dva lica lažira svoje trovanje i da za to optuži predsjednika države i aktuelnu vlast, ali je u tome spriječen.

    Kako Tanjug saznaje, o svemu postoje video zapisi koje su dokumentovale službe bezbjednosti.

    Bačulov je bio uhapšen prošlog petka, ali je već sutradan, žaleći se na zdravstvene tegobe, prebačen u Urgentni centar, a potom u KCS gdje je bio do danas.

  • BRIKS nadmašuje G7: Svjetski rast se premiješta u Aziju, Afriku i na Globalni jug

    BRIKS nadmašuje G7: Svjetski rast se premiješta u Aziju, Afriku i na Globalni jug

    Dok zapadne sile ulaze u fazu usporavanja, zemlje BRIKS-a bilježe brz rast BDP-a podstaknut investicijama, trgovinom i demografskim zamahom. Prema najnovijem izvještaju MMF-a, rast ekonomija BRIKS-a će u naredne dvije godine biti više od tri puta brži nego u grupi G7.

    Prema prognozama za 2025. i 2026. godinu Indija će biti motor bloka sa rastom od 6,6 procenata u 2025. i 6,2 odsto u 2026. Kina nastavlja stabilan tempo – 4,8 procenata u 2025. i 4,2 odsto u 2026, oslanjajući se na rast trgovine širom Evroazije i Afrike. Ekonomsko iznenađenje bloka je Etiopija sa čak 7,2 odsto rasta u ovoj godini. Snažan zamah između četiri i pet odsto bilježe Egipat, Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati, što potvrđuje da se težište ekonomske dinamike svijeta pomjera ka Globalnom jugu.

    Prosječni rast za sve zemlje BRIKS-a iznosi 3,8 odsto u ovoj i 3,7 procenata u narednoj godini, što je u oštrom kontrastu sa G7, čiji je prosjek svega jedan procenat u 2025. i 1,2 odsto u 2026.

    Sjedinjene Američke Države, najdinamičnija ekonomija zapadnog bloka, očekuju rast od dva procenta naredne godine, dok Njemačka, motor evropske industrije, pada na simboličnih 0,2 odsto. Јapan, Francuska, Italija i Britanija kreću se oko jednog procenta – brojke koje više podsjećaju na stagnaciju nego na rast. prenosi RT Balkan.

    Zapadne ekonomije suočavaju se sa starenjem stanovništva, visokim dugovima i gubitkom tržišta, dok BRIKS raspolaže mladom radnom snagom, rastućom potrošnjom i novim trgovinskim koridorima koji spajaju Aziju, Afriku i Latinsku Ameriku.

    BRIKS danas nije samo ekonomska kategorija, već alternativa zapadnoj finansijskoj dominaciji. Sa proširenjem koje obuhvata Saudijsku Arabiju, Egipat, UAE, Etiopiju i Iran, grupa je postala geoekonomski savez koji spaja proizvodnju energenata, sirovina i rastuće tržište potrošača.

    Dok G7 tone u birokratsku stagnaciju i ideološku samozatvorenost, zemlje BRIKS-a grade paralelne mehanizme finansiranja, trgovine i tehnološke saradnje, uključujući novu razvojnu banku kao alternativu MMF-u i Svjetskoj banci.

    Brojke MMF-a pokazuju ono što je politički već očigledno: centar svjetske ekonomije više nije u Londonu, Parizu ili Njujorku, već u Delhiju, Pekingu, DŽedi i DŽakarti. Dok zapadni analitičari raspravljaju o “održivom rastu”, zemlje BRIKS-a ga već ostvaruju u praksi.

     

  • Banjalučani nezadovoljni radom Eko toplana

    Banjalučani nezadovoljni radom Eko toplana

    Zbog kvarova na distributivnoj mreži grijanje danas nema 20 ulica, a iz Eko toplana opet su poručili da su sve raspoložive ekipe na terenu, kako bi u što kraćem roku sanirali kvarove i uspostavili uredan režim isporuke.

    Isporuku toplotne energije zbog sanacije kvarova na distributivnoj mreži nemaju potrošači u dijelovima ulica Mirka Kovačevića, Srpskih ustanika, Kninska, Svetozara Markovića, Milana Karanovića, Gajeva, Jevrejska, Dositeja Obradovića, Braće Pantića, Milana Tepića, Jovana Dučića, Petra Kočića, Prvog krajiškog korpusa, Jovana Raškovića, Svete kraljice Jelene, Majke Jevrosime, Maksima Gorkog, Kolo srpskih sestara, Aleja Svetog Save, Kralja Petra II i Voždovačka.

    Ipak, građani Eko toplanama više ne vjeruju. Čitateljka Srpskainfo Mila tvrdi da je saniranje kvarova izmišljotina.

    – U Petra Kočića nema nikakvih radova…dolazi mlaka voda kojom se ni noge ne bi mogle oprati… Zahtijevamo da se ne plaća grijanje za prošli mjesec, a i za naredni ako se ovako nastavi – navela je Mila.Naš čitalac Mića smatra da je potrebno pred Ustavnim sudom Srpske pokrenuti pitanje da li su akti Eko toplana u skladu s Ustavom i zakonom ako naplaćuju uslugu, a nisu isporučili toplotnu energiju.

    – Sigurno nisu ali narod ćuti – dodao je on.

    Milica iz Banjaluke smatra da su Eko toplane tipični predstavnik današnjice u Republici Srpskoj.

    – Rade šta hoće, može im se, znaju da neće snositi nikakvu odgovornost. To je tako, kada nema ni države ni zakona. Nema ničije odgovornosti. Niko, osim nezadovoljnih građana, o njima i ne priča. To je očito nebitno – istakla je ona.

    Anu Mariju zanima do kada će biti ovako, jer svi sve znaju, a pomaka ni na vidiku.

    Druga čitateljka Srpskainfo navodi da je grijanje katastrofa, da se nema kome žaliti, a da grad navodno nema ništa sa tim.

    – Ako se žalite toplani pošalju ekipu, ali prije toga uključe grijanje na najjače, a kad odu opet nema grijanja. Radijatori se moraju označavati puno puta dnevno da bi bilo nešto grijanja. Užas – navela je ona.

    Jedan od čitalaca navodi i da je skoro nemoguće dobiti informaciju iz Eko toplana.

    – Džaba je zvati toplanu, automat kaže birali ste nepostojeći broj ili svi operateri su zauzeti, nazovite kasnije – naglasio je on.

  • Soreka: Izvještaj za BiH smjernica za prolazak kroz cilj

    Soreka: Izvještaj za BiH smjernica za prolazak kroz cilj

    Evropska unija se priprema za prijem novih članica, po prvi put nakon više od decenije. Proširenje Unije je realna mogućnost u narednim godinama.

    Napisao je to u kolumni  Luiđi Soreka, šef Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini i ambasador Evropske unije u BiH, koji ističe da uvažavajući geopolitičke promjene i osiguranje mira i stabilnosti na evropskom kontinentu, čini proširenje jednim od najvećih prioriteta Evropske unije.

    “Potvrda toga su i nedavne posjete Bosni i Hercegovini predsjednice Evropske komisije Ursule von der Leyen, predsjednika Evropskog vijeća Antonia Coste, visoke predstavnice i potpredsjednice Kaje Kallas te komesarke za proširenje Marte Kos. U procesu proširenja jasno postoje oni koji su otišli najdalje. Crna Gora je postavila cilj da okonča pregovore o pristupanju do kraja 2026. godine, Albanija za kraj 2027. godine. Bosna i Hercegovina, uprkos ogromnom potencijalu ove zemlje, još uvijek nije formalno započela proces pristupnih pregovora”, istakao je Soreka.

    Dodaje da u Izvještaju o Bosni i Hercegovini, objavljenom juče u okviru Paketa o proširenju, navode se određeni pozitivni koraci, uključujući usvajanje zakona o zaštiti podataka i graničnoj kontroli, kao i potpisivanje statusnog sporazuma sa Frontexom, što je rezultiralo angažmanom više od stotinu službenika Frontexovog Stalnog korpusa u Bosni i Hercegovini u cilju pružanja podrške Graničnoj policiji BiH.

    “Međutim, cjelokupna slika za 2025. godinu ističe nedostatak napretka. Izvještaj bi trebao poslužiti kao suštinski vodič koji može pomoći Bosni i Hercegovini da nadoknadi izgubljeno vrijeme. Postoje određene naznake da bi u predstojećem periodu Bosna i Hercegovina mogla usvojiti Zakon o VSTV-u BiH i Zakon o sudovima, te imenovati glavnog pregovarača i pregovarački tim, čime bi se stvorile pretpostavke za održavanje prve Međuvladine konferencije i otvaranje pristupnih pregovora. Kako je jučer istakla visoka predstavnica i potpredsjednica Kallas prilikom predstavljanja paketa o proširenju, pristupanje Evropskoj uniji ostaje pravičan i izazovan proces, temeljen na ostvarenim rezultatima. Zakon o VSTV-u BiH i Zakon o sudovima morat će biti usvojeni u cijelosti u skladu sa evropskim standardima, prvenstveno u skladu s preporukama Venecijanske komisije i preporukama Evropske komisije”, ističe Soreka u kolumni.

    Dodaje da kada je riječ o imenovanju glavnog pregovarača i pregovaračkog tima, kao i kod svih drugih zemalja u pristupnim pregovorima, tu odluku donosi Bosna i Hercegovina u skladu s Ustavom i relevantnim propisima.

    “Za EU je najvažnije da Bosna i Hercegovina ima pouzdanog sagovornika s Evropskom komisijom. Da bi se to postiglo, glavni pregovarač i pregovarački tim moraju moći nastupati jednim glasom, u ime cijele zemlje, te biti operativni, tj. imati resurse, kapacitete i znanje za efikasno vođenje pregovora Bosne i Hercegovine s EU. Prva Međuvladina konferencija bi se mogla organizovati do kraja 2025. godine, pod uslovom da se ispune svi uslovi. Želimo izbjeći situaciju u kojoj institucije u Bosni i Hercegovini gube vrijeme i tokom 2026. godine, upravo u trenutku kada druge zemlje u regiji koriste svoje vrijeme produktivno kako bi napravile završne korake ka punopravnom članstvu”, napisao je Soreka.

    Napominje da BiH ima složeno uređenje koje iziskuje koordinaciju i usklađivanje obično suprotstavljenih političkih stavova.

    “Posljedično, donošenje odluka često traje duže. Uz osiguravanje da uređenje omogućava diskusije iz različitih perspektiva i iznalaženje kompromisnih rješenja, ključno je i da Bosna i Hercegovina ima funkcionalnije demokratske institucije koje mogu jednostavnije donositi odluke. Jedan od razloga zbog kojih želimo što prije formalno pokrenuti proces pristupnih pregovora – osim što je to korak naprijed ka punopravnom članstvu – jeste i sama činjenica da pregovori predstavljaju priliku da se na sveobuhvatan i strukturisan način razgovara o uređenju Bosne i Hercegovine, uz snažniju podršku šire ekspertize koja postoji u okviru Evropske komisije. Okvir pristupnih pregovora, sa svojom metodologijom klastera i poglavlja, nudi najbolji način za podršku zemlji u uspostavljanju funkcionalnijih demokratskih institucija koje joj omogućavaju da uspije i zauzme svoje mjesto u Evropskoj uniji”, smatra Soreka.

    Kako dalje navodi u kolumni, usaglašavanjem Reformske agende za Plan rasta u septembru, vlasti Bosne i Hercegovine su još jednom pokazale da je, kada postoji politička volja, moguće da zemlja postigne usaglašena, konsenzusna rješenja u kojima su svi na dobitku i koja donose koristi svima koji žive u ovoj zemlji.

    “Preostalo je tek nekoliko koraka do formalnog pokretanja pristupnih pregovora koji bi trebali imati transformativni učinak na funkcionisanje institucija Bosne i Hercegovine. Sada je vrijeme da se ti koraci naprave”, zaključio je Soreka.