Autor: INFO

  • Žarko Novaković novi direktor RiTE Ugljevik, smijenjena kompletna uprava

    Žarko Novaković novi direktor RiTE Ugljevik, smijenjena kompletna uprava

    Diko Cvjetinović, vršilac dužnosti direktora Rudnika i Termoelektrane Ugljevik smijenjen je sinoć, 5.novembra na sjednici Nadzornog odbora a za novog direktora postavljen je Žarko Novaković.

    Novaković je šef Kluba odbornika SNSD-a u Skupštini opštine Ugljevik.

    Kako saznaje RTRS, smijenjena je kompletna uprava RiTE Ugljevik.

    Milorad Dodik, lider SNSD-a, objavio je sinoć 5. novembra, da očekuje da Nadzorni odbor Rudnika i Termoelektrane Ugljevik (RiTE) u toku noći smijeni upravu i imenuje novu.

    “Jednako tako očekujem od nadležnih bezbjednosnih organa da ispitaju sve one koji su nezakonito izvršili diverziju i miniranje proizvodnje u RiTE Ugljevik”, naveo je Dodik na mreži “X”.

    Pozvao je radnike da se vrate na svoj redovni posao.

    Obećao je da će se sve druge stvari koje su važne za funkcionisanje riješiti u dogledno vrijeme.

    Podsjećamo, u Ugljeviku je juče, 4. novembra održan protest radnika RiTE Ugljevik koji su u subotu stupili u štrajk.

    “Naš glavni cilj je vraćanje koncesije Ugljevik istok 2. Mi kao sindikat, zajedno sa radnicima apelujemo na problem u kojem smo se trenutno našli, a to je da nam nema opstanka bez koncesionog polja Ugljevik istok 2”, poručeno je sa skupa.

    Ranije su radnici iznijeli sedam zahtjeva među koja je i smjena resornog ministra Petra Đokića i kompletne uprave RiTE Ugljevik.

    Radnici traže i da koncesiono polje Ugljevik istok 2 bude u vlasništvu RiTE Ugljevik u cjelosti, bez naknade i odmah”.

    Oni su uputili i poziv premijeru Savi Miniću da dođe u Ugljevik i da im “uživo objasni” šta se dešava.

    Između ostalog traže da ne bude “angažovanja trećih lica u RiTE Ugljevik u bilo kom obliku.

  • Poslije mjesec dana sankcija NIS-u: Snabdijevanje stabilno, rješenje na čekanju

    Poslije mjesec dana sankcija NIS-u: Snabdijevanje stabilno, rješenje na čekanju

    Naftna industrija Srbije skoro mjesec dana je pod sankcijama Sjedinjenih Američkih Država. Uz povećan uvoz derivata, snabdijevanje je za sada stabilno, a nadležni poručuju da energetske krize neće biti, piše RTS.

     

    Rafinerija Naftne industrije Srbije u Pančevu ima zaliha sirove nafte za preradu do 25. novembra. Značajno su iskorišćene i mogućnosti uvoza gotovih derivata drumskim i željezničkim cisternama i riječnim baržama, prenosi RT Balkan.

    Tomislav Mićović, generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije, objašnjava da u formuli koju država izračunava svake nedjelje za maksimalne cijene, pored kotacijskih i berzanskih promjena i kursa dolara, postoji stavka koja se zove uticaj zavisnih troškova uvoza i stavljanje derivata na tržište.

    – Što je veći udio uvezenih derivata, ti troškovi rastu – navodi Mićović.

    Situaciju dodatno pogoršavaju smanjene količine derivata iz Mađarske, zbog požara u MOL-ovoj rafineriji, a od ove sedmice i zabrana izvoza dizela, mazuta i mlaznog goriva iz Bugarske. Zvanična Sofija privremeno je zabranila izvoz kako bi zaštitila domaće tržište od američkih sankcija koje pogađaju jedinu njihovu rafineriju, koja je u većinskom vlasništvu “Lukoila”.

    Ivan Benev, direktor lanca benzinskih stanica u Bugarskoj, izjavio je da potrošnja goriva u Bugarskoj, više od 60 odsto dolazi od “Lukoila”.

    – Nema načina da se to pokrije. Nemamo takav kapacitet skladištenja, niti takve mogućnosti – ističe Benev.

    Direktor Srbijagasa Dušan Bajatović, ne iznoseći detalje, poručuje da je u toku rješavanje problema NIS-a i da Srbija neće ostati bez gasa.

    – Nisam ovlašćen da govorim, ali pošto sam često bio pozivan u medijima, ovako da vam kažem – nema nikakve gasne krize, niti će je biti. Biće dovoljno gasa i za domaćinstvo, tu cijenu nećemo mijenjati, biće dovoljno gasa za industriju. Oni koji žele da investiraju u Srbiji, ne treba da sumnjaju u to. Ponoviću još jednom, neće biti nikakve krize u Srbiji – ni gasne, ni naftne, ni električne. Žao mi je što ne mogu da kažem više detalja, to mi nećete zamijeriti – navodi Bajatović.

    Evropska unija je već potvrdila da od januara postepeno uvodi i zabranu za ruski gas i to prvo tečni. Računa na veće isporuke iz Amerike, Norveške, Azerbejdžana, Katara i Alžira.

    Međutim, Katar, koji već pokriva do 14 procenata evropskih potreba, upozorava Brisel da direktiva EU koja od kompanija zahtijeva poštovanje ekoloških propisa i ljudskih prava može zaustaviti te isporuke.

    Sad Šerida el Kabi, ministar energetike Katara tvrdi da sigurno neće isporučivati tečni gas Evropi ako “Evropa zaista ne razmotri kako može da ublaži ili otkaže Direktivu o korporativnoj održivosti”.

    – I ako nastavi sa uvođenjem kazne od pet odsto od ukupnog našeg prometa energenata. To smo veoma jasno najavili u nekoliko navrata – kaže El Kabi.

    Ono što je izvjesno, geopolitička situacija nameće ne samo nove puteve snabdijevanja energijom i energentima već podiže neizvjesnost isporuka, posebno za evropske potrošače koji zavise od uvoza, piše RTS.

    Sankcije SAD NIS-u stupile su na snagu 9. oktobra.

  • Vučić: Ne ljutite se, građani Srbije su više zaslužili, još jednom pozivam na dijalog

    Vučić: Ne ljutite se, građani Srbije su više zaslužili, još jednom pozivam na dijalog

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ocijenio je da građani Srbije zaslužuju više od onoga što im njegovi politički protivnici nude i ponovio poziv na dijalog ukazujući da je svaki razgovor blagorodan.

    – Hvala za svaku izgovorenu riječ. Ne ljutite se, čini mi se da građani Srbije zaslužuju više od ovoga što ste im ponudili – naveo je Vučić na Instagramu, uz postavljeni video na kojem građani koji podržavaju Dijanu Hrku, majku nastradalog Stefana Hrke u padu nadstrešnice na Željezničkoj stanici u Novom Sadu, koja je započela štrajk glađu prije tri dana, okupljeni oko nje skandiraju “Aco, Šiptare”.

    Vučić je pozvao još jednom na dijalog ističući da je spreman da čuje sve njihove poruke.

    – Draga braćo i sestre, još jednom vas pozivam na dijalog i spreman sam da čujem i ovakve elitističke i visokoumne poruke, jer svaki razgovor je, ubijeđen sam, blagorodan – naveo je Vučić.

  • Tri nova vodovoda, trotoar u Adi i asfaltiranje više saobraćajnica

    Tri nova vodovoda, trotoar u Adi i asfaltiranje više saobraćajnica

    Gradonačelnik Draško Stanivuković najavio je nove projekte, među kojima je izgradnja čak tri nova vodovoda – u Ducipolju, Potkozarju i Ulici Koste Vojinovića.

    -Sredinom novembra počinje i asfaltiranje kolovoza u Ulici Jasimira Malčića, a u istom periodu očekujemo i početak izgradnje trotoara u Ulici Veljka Mlađenovića u naselju Ada. Stekli su se uslovi za nastavak radova na kružnoj raskrsnici kod “Audi” servisa, dok će uskoro biti postavljena i skulptura unutar kružnog toka kod Kampusa – poručio je gradonačelnik, saopštili su iz GU Banjaluka.

     

     

    Kako je istakao – u Debeljacima privodimo kraju radove na izgradnji saobraćajnice u Ulici Tešana Podrugovića, a ubrzo nastavljamo i sa rehabilitacijom Ulice Petra Velikog u Česmi.

    -Takođe, Ulica Vladislava Skarića uskoro će biti u novom ruhu – kazao je gradonačelnik.

    Kako je kazao, paralelno, u skladu sa vremenskim uslovima, obavlja se prikupljanje lišća, pranje saobraćajnica, sadnja jesenjeg cvijeća, kao i čišćenje potoka i kanala – sve u cilju urednijeg i ljepšeg grada.

    -Pred nama je mnogo posla, ali nas to istinski raduje. Živimo Banju Luku koja svakog dana napreduje – zaključio je gradonačelnik.

     

  • Putin otkrio “oružje” koje koriste neprijatelji Rusije

    Putin otkrio “oružje” koje koriste neprijatelji Rusije

    Lažne informacije su oružje koje koriste neprijatelji Rusije, izjavio je ruski predsjednik Vladimir Putin.

    “Lažne informacije su veoma važna oblast, odnosno suprostavljanje takvim pokušajima uticaja na nas i naše društvo”, istakao je Putin tokom sastanka Savjeta za međuetničke odnose.

    On je upozorio da su lažne informacije oružje koje koriste ruski protivnici i stalno ga usavršavaju.

    “U dokumentima zapadnih obavještajnih službi eksplicitno se navodi zadatak `destabilizacije` Rusije iznutra”, napomenuo je Putin, prenosi Srna.

  • SAD smanjuju vazdušni saobraćaj zbog obustave rada vlade

    SAD smanjuju vazdušni saobraćaj zbog obustave rada vlade

    Američki savezni zvaničnici saopštili su da će Sjedinjene Američke Države smanjiti vazdušni saobraćaj za 10 odsto na 40 aerodroma sa velikim obimom saobraćaja počev od petka ujutro, zbog nedostatka zaposlenih izazvanog tekućom obustavom rada vlade.

    Smanjenja će, prema izvorima upoznatim sa planom, biti postepeno uvedena od petka, a danas će biti saopšteno koji će aerodromi biti pogođeni ovom mjerom, kako su zvaničnici najavili, prenosi CBS.

    Najpre će broj domaćih letova biti smanjen sutra za četiri odsto, a zatim će se smanjenja povećati na pet odsto u subotu i na šesto odsto u nedjelju, prije nego što smanjenje dostigne 10 odsto naredne nedjelje, javio je Rojters nakon objave nove mjere, pozivajući se na četiri neimenovana izvora.

    Otkazivanja letova bi mogla da pogode između 3.500 i 4.000 letova dnevno, navodi BBC.

    Administrator Federalne uprave za vazduhoplovstvo (FAA) Brajan Bedford rekao je da je smanjenje kapaciteta od 10 odsto neophodno kako bi se rasteretili kontrolori leta, prenosi CBS.

    “Ovo je neuobičajeno, baš kao što je i obustava rada vlade neuobičajena, kao i činjenica da naši kontroli nisu dobili platu mjesec dana”, rekao je Bredford.

    Kako je dodao, ako se obustava rada vlade nastavi i pritisak na sistem se poveća, dodatne restriktivne mjere će možda biti potrebne.

    Ministar saobraćaja SAD Šon Dafi i Bedford naglasili su da su mjere uvedene radi očuvanja bezbjednosti vazdušnog saobraćaja.

    Bedford je najavio da će danas biti objavljeno kojih 40 tržišta će biti pogođeno, a ograničenja će obuhvatiti komercijalni vazdušni prostor i druge aktivnosti, uključujući svemirska lansiranja.

    Prema informacijama koje je CBS dobio, među predloženim tržištima su glavna čvorišta kao što su Boston Logan, Njujork La Gvardija, Los Anđeles i Dalas/Fort Vort, ali lista još nije konačna.

    Zbog obustave rada, sve više kontrolora leta posljednju platu su primili prije gotovo mjesec dana.

    Tokom perioda blokade vlade, najdužeg do sada u istoriji SAD, kontrolori moraju da rade bez plate, što je neke podstaklo da odu na bolovanje ili rade druge poslove.

    Avio-kompanije, sindikati i turistička industrija pozvali su Kongres da okonča zastoj.

    Prema podacima “FlightAware”-a, prošlog vikenda više od 10.000 letova unutar, u ili iz SAD je kasnilo, dok je ove nedjelje odloženo oko 11.000 letova.

    Dafi je istakao da zemlji nedostaje oko 2.000 kontrolora leta.

    Avio-kompanija “American Airlines” saopštila je da će danas saobraćati prema planu, ali da čeka dodatne informacije FAA o letovima koji će biti pogođeni od sutra.

  • Dodik: Narod u Srpskoj živi kao bubreg u loju, opozicija poručuje – izgubljen dodir sa stvarnošću

    Dodik: Narod u Srpskoj živi kao bubreg u loju, opozicija poručuje – izgubljen dodir sa stvarnošću

    Na jučerašnjoj konferenciji za novinare, predsjednik SNSD-a Milorad Dodik ponovo je izjavio kako građani Republike Srpske, iako toga nisu svjesni, žive kao „bubreg u loju“. Tokom emotivnog obraćanja, u kojem je BiH više puta poslao „dođavola“ i ponovio da se neće povući ni nakon odluke Ustavnog suda BiH kojom mu je zabranjeno političko djelovanje u narednih šest godina, Dodik je ustvrdio da narod u Srpskoj živi u obilju.

    – Dolazi vrijeme naših krsnih slava. 98 odsto razgovora, na tim okupljanjima, završava pričom kako ništa ne valja, a na stolovima ostaje 50 do 60 odsto hrane iza gostiju – rekao je Dodik.

    Dodao je i da su Srbi „specifičan narod“, navodeći da i sam pripada toj zajednici.

    – Ne želim da prigovaram, jer i ja pripadam tom narodu. Dolazi vrijeme naših krsnih slava. Većina tih okupljanja završava se pred bogatom trpezom, koju gotovo 90 odsto ljudi čini većom nešto što je potrebno. Kako je moguće da sjedite ispred pune trpeze, a da ništa ne valja – upitao je Dodik.

    Sličnu izjavu Dodik je dao i prije dvije godine, kada je, govoreći o slavama, istakao da količina preostale hrane pokazuje „koliko se ovdje dobro živi“.

    Njegove tvrdnje izazvale su burne reakcije u opozicionim redovima. Poslanik SDS-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Nedeljko Glamočak, smatra da takve izjave pokazuju koliko je vlast, kako kaže, izgubila dodir sa stvarnošću.

    – Dovoljno je da se samo osvrnemo na Ugljevik, na ovu trgovinu prirodnim bogatstvima i na otimanje hljeba od radnika i sve će vam biti jasno. To što srpski narod njeguje svoju tradiciju i kulturu, uključujući krsnu slavu, i što za taj dan štedi i odvaja, a neki se čak i zadužuju, samo govori o tome da je ovaj narod ponosan – rekao je Glamočak.

    On dodaje da bi, da je vlast bila odgovorna, danas mnogi građani ostali u Republici Srpskoj, umjesto da masovno odlaze.

    – Budućnost našeg naroda je da imamo odgovornu vlast. To je budućnost, a ne ove isprazne fraze i priče koje već 20 godina slušamo dok su, na drugoj strani, ti koji to pričaju opustošili Republiku Srpsku, osiromašili narod, a sebe obogatili do mjere da ne znaju šta će s novcem – poručio je Glamočak.

    Lider Liste „Za pravdu i red“ Nebojša Vukanović uporedio je Dodikovu izjavu s poznatom izjavom Marije Antoanete iz vremena francuske revolucije.

    – To je kao ona: „Ako nemate hljeba, jedite kolače“. Sit gladnom ne vjeruje. Naši ljudi su domaćini i odvajaće, ako treba, tri mjeseca da bi dostojanstveno proslavili krsnu slavu. Ne vjerujem da ostane baš toliko hrane, a ako i ostane ljudi to rade zato što žele da taj dan, jedan u godini, proslave na što bolji način. To nikako nije mjerilo kvaliteta životnog standarda. Dovoljno je pogledati kolike su penzije i kupovna moć našeg stanovništva – rekao je Vukanović.

    On je dodao da bi ljudi, da im je zaista dobro, ostajali u Republici Srpskoj, a ne odlazili u inostranstvo.

    – Dodik i oligarhija s kojom se druži su multimilioneri od narodnih para i ne mogu da razumiju probleme običnog čovjeka. To je dokaz koliko je on (Dodik) izgubio kontakt s realnošću i zdrav razum – istakao je Vukanović.

    Sličnog stava je i poslanik Narodnog fronta u Narodnoj skupštini RS, Radislav Dončić, koji Dodikove tvrdnje smatra „vrhuncem beščašća“.

    – Možda Dodik i milioneri kojima se okružio, a koji su bogatstvo stekli na grbači naroda, bacaju hranu poslije krsne slave. Većina običnih ljudi, od koji se ta samozvana elita otuđila, jedva sastavlja kraj s krajem. Ovakva izjava je besramna i pokazuje koliko taj čovjek živi u nekom svom paralelnom univerzumu, bez ikakvog dodira s realnošću – zaključio je Dončić.

  • BiH stagnira dok region hvata evropski voz

    BiH stagnira dok region hvata evropski voz

    Nakon objavljivanja Izvještaja Evropske komisije o napretku BiH, pokazalo se da će mandat ove koalicije na bh. nivou, ambiciozno najavljivane kao jedne od najposvećenijih evropskim integracijama, vjerovatno ostati upamćene kao četiri izgubljene godine.

    Dok Crna Gora i Albanija krupnim koracima grabe ka evropskim integracijama koristeći povoljni momenat koji se otvorio, BiH posustaje i ne može izaći iz internih problema za koje je sama odgovorna. Čak ako bi SNSD pokazao volju da se vrati na evropski put, to bi blokirala “trojka”, koja s Miloradom Dodikom, predsjednikom te stranke, više ne želi koalirati. “Trojka” bi željela raditi s opozicijom iz Srpske, koju ne želi HDZ. Zbog pritiska bošnjačke javnosti, “trojka” ne želi popustiti HDZ-u oko izbornog zakona i još čvršće steže zagrljaj sa SNSD-om. Tako da će, po svemu sudeći, istinski napredak biti moguć tek nakon narednih izbora.

    Tri faze za BiH
    EU je u zadnju deceniju i po prema BiH imala tri faze.

    Prva faza bi se mogla nazvati “Sejdić i Finci”, kada se insistiralo na implementaciji odluke Evropskog suda za ljudska prava.

    Druga faza je bila njemačko-britanska agenda, koja je postala novi okvir EU, koji je u prvi plan stavio socijalno ekonomske reforme, a implementaciju presude u drugi plan. Kada ni ovo nije dovelo do uspjeha, treća faza počela je najavom Žan Kloda Junkera, kao predsjednika Evropske komisije, da će EU neko vrijeme pauzirati s prijemom novih članica. U kasnijoj fazi nisu pomogle Francuska i Bugarska, koje su sukcesivno blokirale Sjevernu Makedoniju, iako je ta zemlja promijenila ime uz obećanje da će nastaviti evropske integracije ako to učini. Kada do toga nije došlo, desilo se veliko razočarenje proširenjem u cijelom regionu, ne samo u Skoplju.

    Sada se BiH, ali i cijeli paket proširenja, posmatra u sklopu geostrateških tektonskih promjena nastalih proširenom ruskom invazijom na Ukrajinu. Proširenje je ponovo u interesu EU, a BiH, iako je dobila više prilika, nije iskoristila gotovo nijednu.

    Adnan Ćerimagić, analitičar Evropske inicijative za stabilnost, slaže se da Evropska komisija prema BiH sada ima fer pristup i očekivanja, za razliku od ranijeg perioda, kada je, kako ističe, od BiH traženo nešto što od drugih kandidata nije.

    “Poruka je sada da BiH može započeti proces pregovora vrlo brzo, odnosno čim se za to ispune uslovi od strane BiH, to su imenovanja glavnog pregovarača i usvajanje dva zakona”, rekao je Ćerimagić za “Nezavisne”.

    Komentarišući izvještaj EU, Ćerimagić je mišljenja da se pripremljenost BiH nije popravila ni u jednom od 33 poglavlja.

    “To znači da BiH i dalje ostaje najnepripremljenija kandidatkinja za članstvo u EU. U odnosu na susjede, sličan rezultat u smislu beznačajne ili minorne popravke u nivou pripremljenosti ostvarile su i neke druge kandidatkinje, kao što su Srbija, Gruzija ili Sjeverna Makedonija”, ističe on i dodaje da je loptica sada definitivno na BiH, da ispuni poštene uslove koji su pred njom postavljeni.

    Faris Kočan, istraživač na Fakultetu političkih nauka u Ljubljani, ističe da je Evropska komisija iz pragmatičnih razloga fokus stavila na Crnu Goru i Albaniju, kao kandidatima koji imaju najveću šansu da uđu u EU tokom mandata ove komisije.

    “Za BiH ostaje i dalje jasno da je reforma pravosuđa i imenovanje pregovarača uslov za oficijalno otvaranje pregovora, i u tom smislu niko ne očekuje da će se to realizirati prije okončanja opštih izbora”, ističe on za “Nezavisne”.

    Kada je riječ o Evropskoj komisiji i Komesarijatu za proširenje, Kočan smatra da je pristup da je sada sve do BiH, a da je EU spremna da pomogne i pruži priliku.

    “Ja sam očekivao veći angažman i pružanje platforme za partije gdje bi se razmatralo kako dalje. U prošlosti su dolazili i direktori direktorata koji su željeli biti od pomoći u tehničkom i administrativnom smislu”, naglasio je on.

    EU u nezahvalnoj poziciji
    EU se nalazi u nezahvalnoj poziciji – s jedne strane mora zadržati jasne kriterijume za prijem novih članica i mora se pouzdati u političke elite koje zapravo ne žele EU, a sa druge strane mora pokazati Rusiji, Americi i Kini da je u stanju voditi procese u svom dvorištu. Taj rascjep ponekad dovodi do zbunjujućih poruka i spuštanja ljestvica, što domaći političari vješto koriste. Domaća javnost je zamorena i demotivisana, a time i pritisak prema domaćim političarima da se ide ka EU postaje sve slabiji.

  • Drama u centru Beograda: Djevojka iz BiH nožem napala policajca, on je ranio u nogu

    Drama u centru Beograda: Djevojka iz BiH nožem napala policajca, on je ranio u nogu

    Jutros, oko 4 sata, došlo je do incidenta na ulazu u policijsku stanicu Savski venac kada je dvadesetčetvorogodišnja državljanka Bosne i Hercegovine bez ikakvog očiglednog povoda nožem napala policijskog službenika koji je obezbJeđivao stanicu, saznaje “Telegraf.rs”.

    Napad se dogodio na ulaznom stepeništu. Policajac je, izbJegavajući više uzastopnih nasrtaja, pokušao da obuzda djevojku, ali ona, uprkos izdatim upozorenjima, nije imala namjeru da odustane od napada.

    U cilju sopstvene zaštite, policijski službenik je bio primoran da upotrijebi službeni pištolj, pogodivši devojku u nogu.

    Djevojka je odmah prevezena na Vojnomedicinsku akademiju (VMA).

    Prema prvim informacijama, nalazi se u svjesnom i komunikativnom stanju sa povredom donjeg ekstremiteta.

    Na licu mjesta je obavljen uviđaj. Motiv napada na policijskog službenika za sada je nepoznat i biće utvrđen tokom detaljne istrage koju će sprovesti nadležni organi.

  • Tramp ublažio retoriku

    Tramp ublažio retoriku

    Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp ublažio je ton u pogledu buduće federalne podrške Njujorku nakon ubjedljive izborne pobjede Zohrana Mamanija, sugerišući da je otvoren da pruži pomoć Njujorku nakon što je prethodno prijetio smanjenjem finansiranja.

    Tramp je sinoć (5.novembra) ponovio ocjene da su, kako je naveo, komunistički, marksistički socijalisti i globalisti imali svoju šansu, ali da su “donijeli samo katastrofu”, ali je naveo da će pomoći Njujorku jer želi da taj grad bude uspješan, prenio je CNN.

    “Sada da vidimo kako će komunista proći u Njujorku. Videćemo kako će se to završiti. I pomoći ćemo im. Želimo da Njujork bude uspješan. Pomoći ćemo im malo, možda”, rekao je Tramp tokom govora na ekonomskoj konferenciji u Majamiju.

    Tramp je ocijenio da politika Mamanija, demokratskog socijaliste, odražava stavove demokrata u Kongresu, prenosi Tanjug.

    “Ako želite da vidite šta demokratski kongresmeni žele da urade Americi, samo pogledajte rezultate jučerašnjih izbora u Njujorku gdje je njihova partija postavila komunistu za gradonačelnika najvećeg grada u naciji. Odluka pred svim Amerikancima ne može biti jasnija – imamo izbor između komunizma i zdravog razuma”, rekao je sinoć Tramp.

    Tramp je prije izbora u Njujorku upozorio da bi u slučaju pobjede Mamdanija mogao da ograniči federalno finansiranje Njujorka, osim minimuma koji je propisan zakonom.

    Rekao je da bi umjesto Mamdanija prije podržao bivšeg guvernera Njujorka Endrua Kuoma, navodeći da bi, iako nije “obožavalac” Kuoma, u slučaju izbora između “lošeg demokrate i komuniste uvijek birao “lošeg demokratu”.