Autor: INFO

  • Karan: BiH nema imovinu, ona pripada entitetima

    Karan: BiH nema imovinu, ona pripada entitetima

    BiH nema imovinu, Dejtonski sporazum i veliki broj aneksa decidno prepoznaju imovinu entiteta, rekao je profesor ustavnog prava Siniša Karan.

    – Najbolji dokaz toga je aneks o graničnoj liniji koji definiše graničnu liniju i imovinu kao takvu entiteti prihvataju kao vlasnici – rekao je Karan novinarima.

    On je dodao da je sukcesija je nešto drugo, a najbolji primjer je zakon o privatizaciji koji je nedvosmisleno pokazao da je imovina isključivo Republike Srpske.

    Organizovani napadi kako bi se srušila Republika Srpska traju od 1995. godine, a odnose se na to da joj se oduzmu nadležnosti čemu se republička vlast suprostavlja, rekao je danas u Tesliću profesor ustavnog prava Siniša Karan.

    – Htjeli su da nas unište – istakao je Karan u razgovoru sa građanima u Tesliću.

    On je napomenuo da su visoki predstavnici donijeli 913 odluka i da je sve i jedna bila protiv Srpske, kao i da je oduzeto i nametnuto 166 zakona.

    Podsjetio je i na program “pet plus dva” koji je podrazumijevao oduzimanje imovine i predaju NATO paktu, da Brčko distrikt presiječe Republiku Srpsku, oduzimanje UIO da ekonomski unište Srpsku, a da je vladavina prava značila da se prizna da su Srbi genocidan narod.

    – Mi smo se branili na način da smo rekli da ne damo svetinju koja se zove Republika Srpska” – istakao je Karan.

    Ukazao je da se Srpska ekonomski stabilizovala i da ima snažne institucije koje ih sprečavaju da sve to padne, te da su zbog toga radili na rušenju Milorada Dodika.

    On je dodao da ih najviše boli Aneks 4, odnosno Ustav BiH koji nije dirnut.

    – Zato se borimo za izvorni Dejton jer on nam drži snagu – dodao je on.

  • Lavrov: Rusija i SAD nastavljaju dijalog o Ukrajini, okončanje sukoba nemoguće bez uvažavanja ruskih interesa

    Lavrov: Rusija i SAD nastavljaju dijalog o Ukrajini, okončanje sukoba nemoguće bez uvažavanja ruskih interesa

    Ukrajina ostaje ključna tema u rusko-američkom dijalogu, ali završetak sukoba nije moguć bez uzimanja u obzir ruskih interesa, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov, ističući da je spreman za direktne kontakte sa američkim državnim sekretarom Markom Rubiom.

    – Državni sekretar Marko Rubio i ja razumijemo potrebu za redovnom komunikacijom. To je važno za razgovor o ukrajinskom pitanju i unapređenje bilateralne agende. Zato komuniciramo telefonom i spremni smo da održimo sastanke lično kada je to potrebno – rekao je Lavrov u intervjuu za RIA Novosti.

    On je ponovio da je završetak sukoba u Ukrajini nemoguć bez rešavanja njegovih uzroka, i uzimanja u obzir ruskih interesa.

    – Po našem mišljenju, okončanje sukoba je nemoguće bez uzimanja u obzir ruskih interesa i iskorenjivanja njegovih osnovnih uzroka – kazao je Lavrov.

    Naglasio je da je pitanje vlasništva nad poluostrvom Krim za rusku stranu zatvoreno.

    – Što se tiče Krima i Sevastopolja, stanovnici poluostrva su iskoristili svoje pravo na samoopredjeljenje na referendumu još u martu 2014. godine, na kome su glasali za ponovno ujedinjenje sa Rusijom – istakao je on.

    Lavrov je kazao i da Rusija ne otkriva sve detalje svojih razgovora sa SAD o ukrajinskom pitanju.

    – Iz očiglednih razloga, ne otkrivamo sve detalje naših razgovora sa američkom stranom o ukrajinskom pitanju, iako kada mediji objavljuju otvorene lažne informacije, prirodno dajemo odgovarajuće komentare – rekao je Lavrov, u odgovoru na pitanje da li je američka administracija naznačila spremnost da de jure prizna Krim kao rusku teritoriju, u okviru mirovnog plana za Ukrajinu.

    Lavrov je dodao da rusko-američka diskusija o ukrajinskom pitanju obuhvata širok spektar tema i nije ograničena na jedan aspekt.

    – Diskusija obuhvata širok spektar tema i nije ograničena na jedan aspekt. Iako upravo tako neki novinari i stručnjaci pokušavaju da “prikažu” pregovore, što je u osnovi netačno – zaključio je Lavrov.

    Lavrov: Armija i flota nisu sve što Moskva ima

    Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov izjavio je da su glavni saveznici Rusije njene oružane snage – armija, flota i Vazdušno-kosmičke snage, ističući da one garantuju bezbejdnost i nezavisnost zemlje u uslovima globalnih izazova.

    U intervjuu za televiziju Zvezda, Lavrov je podsjetio na čuvenu izreku ruskog cara Aleksandra III da Rusija ima samo dva saveznika – armiju i flotu, dodajući da u savremeno doba treba dodati i Vazdušno-kosmičke snage.

    – Često se prisjećamo da Rusija i dalje ima dva saveznika – armiju i flotu, ali, bez sumnje, treba dodati i Vazdušno-kosmičke snage – rekao je on u intervjuu televiziji Zvezda.

    Šef ruske diplomatije naglasio je da u savremenom geopolitičkom kontekstu Rusija vodi borbu za pravedniji svjetski poredak, u kome nijedna država ne bi mogla samostalno da diktira uslove drugima.

    – Saveznik Rusije u radu na demokratizaciji međunarodnih odnosa jeste i kompanija “Rosoboroneksport”, kao i sve one kompanije koje preko našeg glavnog posrednika isporučuju svoje proizvode na svetska tržišta – istakao je Lavrov.

    On je dodao da izvoz ruskog oružja ima značajan uticaj na poziciju Rusije u globalnoj politici i diplomatiji, uključujući i pregovore na najvišem nivou.

  • Zapela isporuka američkog oružja Ukrajini, pogođena i Hrvatska

    Zapela isporuka američkog oružja Ukrajini, pogođena i Hrvatska

    Blokada američke vlade, koja je ušla u 40. dan, zaustavila je izvoz oružja vrijednog više od pet milijardi dolara, namijenjenog NATO saveznicima i Ukrajini.

    Ovo je još jedan primjer ozbiljnih posljedica obustave rada saveznih institucija, piše Axios.

    „Ovo zapravo šteti našim saveznicima i partnerima, kao i američkoj industriji, u isporuci mnogih od ovih kritičnih sposobnosti u inostranstvo“, izjavio je viši funkcioner State Departmenta za Axios.

    Pogođena i Hrvatska
    Prema riječima funkcionera, pogođene su isporuke oružja saveznicima poput Danske, Hrvatske i Poljske. Među blokiranom opremom su rakete AMRAAM, borbeni sistemi Aegis i sistemi HIMARS. Iako krajnje odredište cjelokupnog izvoza nije precizirano, prodaja oružja NATO saveznicima često se kasnije preusmjerava kao pomoć Ukrajini.

    Transakcije na čekanju uključuju direktnu prodaju oružja od strane američke vlade, kao i izdavanje licenci privatnim američkim odbrambenim kompanijama za izvoz. U normalnim okolnostima, proces odobravanja ovakvih prodaja bio bi rutinski i bez poteškoća.

    Zašto je došlo do zastoja
    Problem leži u Zakonu o kontroli izvoza oružja, koji nalaže da Kongres mora pregledati sve prijedloge o prodaji naoružanja. Zbog blokade vlade, mnogi službenici State Departmenta zaduženi za informisanje kongresnih odbora i provedbu ovog procesa poslani su na prisilni odmor, što je usporilo cijeli proces.

    Ured za političko-vojna pitanja State Departmenta prošlog mjeseca radio je sa samo četvrtinom uobičajenog broja osoblja zaduženog za podršku prodaji oružja, potvrdio je viši funkcioner.

    Političke reakcije i optužbe
    Portparol State Departmenta, Tommy Pigott, izjavio je za Axios:

    „Demokrati zadržavaju kritičnu prodaju oružja, uključujući našim NATO saveznicima, što šteti američkoj industrijskoj bazi i dovodi u opasnost sigurnost nas i naših partnera.“

    Sličnog stava je i predsjednik Odbora za vanjske poslove Senata, James Risch:

    „Kina i Rusija ne miruju. Njihovi napori da potkopaju SAD i naše saveznike postaju lakši, dok naša industrijska baza pati, a potrebe saveznika ostaju neispunjene.“

    Index je, kako navodi, o ovim izvještajima poslao upit MORH-u, a odgovor će biti objavljen kada stigne.

  • Orban: Civilizacijska borba u zapadnom svijetu

    Orban: Civilizacijska borba u zapadnom svijetu

    U zapadnom svijetu vodi se civilizacijska borba u kojoj radikalne progresivne snage ugrožavaju društva, Evropa mora da se probudi, rekao je mađarski premijer Viktor Orban.

    – Oni koji podržavaju hrišćanske tradicionalne vrijednosti moraju da pobijede radikalne progresivne snage koje prijete našim društvima, porodicama i javnoj bezbjednosti – objavio je Orban na Iksu.

    On je dodao da je u pitanju “budućnost zapadne civilizacije”.

    – Evropo, vrijeme je da se probudiš – naglasio je Orban.

  • Cvijanović osudila napade na Srbe u Hrvatskoj: EU ne smije da ćuti

    Cvijanović osudila napade na Srbe u Hrvatskoj: EU ne smije da ćuti

    Potpredsjednica SNSD-a Željka Cvijanović izjavila je da su srpski narod i SNSD danas na istom zadatku – mirna, stabilna i prosperitetna Republika Srpska koja vjeruje u sebe.

    „I dok učestvujemo u ovoj nametnutoj predizbornoj kampanji za nametnute izbore, do kojih se došlo zloupotrebom Ustava BiH, jedna stvar je jasna. Samo SNSD ima kapacitet da, stojeći rame uz rame, zajedno nastupaju predsjednik, kandidat za predsjednika i v.d. predsjednika Republike Srpske“, istakla je Cvijanovićeva.

    Dodala je da je to zato što je SNSD tim, Republika Srpska njihova kuća, a sloboda njihova politika.

    „Uvijek smo se dobro razumjeli sa našim narodom. I danas, prolazeći kroz ovaj period u zemlji koja je paralizovana nedemokratskim stranim intervencijama i mržnjom političkog Sarajeva, naš narod i SNSD su na istom zadatku – mirna, stabilna, prosperitetna Republika Srpska koja vjeruje u sebe. Pobijediće Srpska“, objavila je Cvijanovićeva na društvenoj mreži Iks.

    Navela je i da SNSD ima jasnu politiku i ciljeve – mirnu, stabilnu i prosperitetnu Republiku Srpsku, te poručila da je ta stranka više puta pokazala sposobnost da na svaki izazov odgovori snagom naroda i institucija.

    „Tako će biti i na ovim izborima“, istakla je Cvijanovićeva, zahvalivši građanima Bijeljine i Semberije na podršci.

    Cvijanovićeva je naglasila da je kandidat SNSD-a Siniša Karan izbor predsjednika Milorada Dodika i SNSD-a.

    „A 23. novembra, uvjerena sam, i naših građana. Na braniku naših institucija, slobode i narodne volje – Siniša Karan!“, poručila je ona.

    Govoreći o aktuelnim događajima u regionu, srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović najoštrije je osudila napade na Srbe u Splitu i Zagrebu, ističući da je sramno što Evropska unija ćuti povodom incidenata u državi koja je njena članica.

    „Ustaški pokliči i parole su, očigledno, ne samo recidivi mračne prošlosti, već i sadašnjost sa kojom Hrvatska odbija da se suoči. Ova država je dužna da zaštiti Srbe koji su od konstitutivnog naroda u Hrvatskoj postali obespravljena manjinska zajednica i meta za napade ekstremista“, zaključila je Cvijanovićeva.

  • Dodik: BiH je propala zemlja, Srpska ostaje stabilna

    Dodik: BiH je propala zemlja, Srpska ostaje stabilna

    Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik izjavio je da je Republika Srpska prošla kroz teško vrijeme, ali da se sada pozicionirala kao faktor pregovora na međunarodnom nivou.

    – Naši kontakti sa međunarodnim faktorima ne idu preko Sarajeva i to je ono što njih boli – rekao je Dodik, ističući da narod zna da je Republika Srpska stabilna.

    On je naveo da se SDA i njen predsjednik Bakir Izetbegović miješaju u unutrašnja pitanja druge zemlje, ocjenjujući da su im Republika Srpska i srpski narod problem jer se ne povinuju koncepciji građanskog uređenja BiH.

    – Ta koncepcija je propala, što potvrđuju i ocjene Savjeta bezbjednosti UN, gdje se čak i od američkog predstavnika čulo da se treba vratiti priči o tri konstitutivna naroda. To je krah politike koju su oni zagovarali – rekao je Dodik.

    Predsjednik SNSD-a istakao je da će proći još vremena dok drugi ne shvate da je BiH, kako je naveo, „propala zemlja koja nikada ne može biti muslimanska“.

    Dodik je pozvao srpski narod da na predstojećim izborima podrži politike koje su do sada branile Republiku Srpsku.

    – Ovi izbori treba da budu izbori za Republiku Srpsku i za politiku koja se suprotstavljala svim nametanjima i pokušajima da se obezvrijedi Srpska – izjavio je Dodik za Srnu.

    Podsjetio je da izbori u Republici Srpskoj nisu bili želja domaćih institucija, već su, prema njegovim riječima, nametnuti od strane „muslimanskog Sarajeva i fašističkog Kristijana Šmita“.

    – Oni žele da pošalju poruku Srbima da nije dovoljno šta oni misle, već da uvijek postoji neki vrhovni autoritet. Na to se možemo adekvatno suprotstaviti samo odlučnim izborima i podrškom Republici Srpskoj – istakao je Dodik.

    Dodao je da mu je kao izabranom predsjedniku Republike Srpske oduzet četvorogodišnji mandat u, kako je rekao, spekulativnim okolnostima, ali da razumije trenutak u kojem se Srpska nalazi.

    – Moramo izbjeći svaku zamku koju nameću globalisti i muslimani iz Sarajeva. Bez obzira što su ovi izbori nametnuti, narod treba da izađe i podrži jačanje Republike Srpske – poručio je Dodik.

  • Cvijanović: Gdje nas je OHR doveo, vidi se po stanju u kojem se BiH nalazi

    Cvijanović: Gdje nas je OHR doveo, vidi se po stanju u kojem se BiH nalazi

    Uporno horsko traženje Bakira Izetbegovića (SDA) i drugih bošnjačkih političkih elita da prevaziđeni nedemokratski aparat u formi OHR nastavi da se brutalno obračunava sa demokratijom, ustavom i voljom naroda, jasno pokazuje nesposobnost političkog Sarajeva da zajedno sa drugima gradi BiH kao zajedničku državu njenih konstitutivnih naroda, rekla je srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović.

    – Bakir Izetbegović je, zbog svojih veza sa radikalnim elementima, najmanje pozvan da priča o “nekim narativima”. I ako baš treba komentarisati, onda ću reći da su njegovi politički uzori postavili tezu da nema koegzistencije između islamske vjere i neislamskih društvenih i političkih institucija, a njihovi vjerski lideri su govorili da su svi narodi raspadom bivše Јugoslsvije dobili svoju državu osim Bošnjaka – napisala je Cvijanovićeva na društvenoj mreži Iks reagujući na izjavu Bakira Izetbegovića da Milorad Dodik mora biti odstranjen iz politike te da kako je rekao upozorava na narativ koji slijedi.

    Navodi da su u tome prepoznali problem te da se, kako kaže, bore se na svoj način protiv dominacije jednih nad druga dva.

    – OHR je pravio dobre usluge upravo takvom konceptu dominacije, ali loše usluge Bosni i Hercegovini i sve to pod izgovorom pravljenja tobože funkcionalne države. Gdje nas je OHR doveo, vidi se po stanju u kojem se BiH nalazi. Ali, i pored svih pritisaka kojima je Republika Srpxka izložena, poručujemo Bakiru Izetbegoviću i njemu sličnima: Živi smo i namjeravamo ostati živi. Republika Srpska je naš život i brana od Izetbegovićevih megalomanskih političkih ambicija. Možda su mogli slagati mnoge, ali nas ne mogu slagati jer mi znamo i njihovo lice i njihovo naličje – istakla je Cvijanovićeva.

    Mi smo hrišćani, kaže Cvijanovićeva i branimohrišćanstvo.

    – I kako drugima ne uskraćujemo pravo da budu šta žele ne dozvoljavamo drugima da nas utapaju u koncepte u kojima nestaju identiteti pod maskom pravljenja neke tobože funkcionalne države. Mi ne mrzimo nikoga, ali imamo pravo da se branimo od sarajevske mržnje – napisala je Cvijanović.

  • Zatvaraju li Zagreb i Brisel oči pred povampirenim ustaštvom?

    Zatvaraju li Zagreb i Brisel oči pred povampirenim ustaštvom?

    Nakon novog incidenta prošle noći, na Danima srpske kulture u Zagrebu, sve institucije srpske zajednice i svi njihovi događaji u Hrvatskoj pod policijskom su zaštitom. U Splitu je danas održan veliki protest zbog hapšenja devet osoba, koje su prethodnih dana spriječile održavanje manifestacije Dani srpske kulture u tom gradu. Sve je propraćeno ustaškim pokličima i porukom da su “za dom spremni”.
    Oko pedeset maskiranih muškaraca, uglavnom mladića, okupilo se sinoć ispred Srpskog kulturnog centra u Zagrebu, gdje se održava izložba u okviru Dana srpske kulture. Uzvikivali su ustaški poklič “Za dom spremni” i pjevali pjesmu “O Hrvatska, nezavisna država”.

    Razišli su se nakon dolaska interventne policije. Nemili događaji najvulgarnijeg nacionalizma bude teška sjećanja, navode u Srpskom kulturnom društvu “Prosvjeta”.

    Predsjednik Samostalne demokratske srpske stranke Milorad Pupovac rekao da su ovi događaji napad na ustavni poredak i kulturnu autonomiju srpske zajednice u Hrvatskoj.

    – Ne možemo reći da nas to ne brine, kao što ne mogu reći da to ne brine i dobar dio drugih građana Republike Hrvatske, ali kao što sam u svom govoru prilikom otvaranja rekao – ne želimo dopustiti da nas to uznemiri, jer mi se nismo okupili ovdje da bismo uznemiravali i nismo se okupili da budemo uznemireni – rekao je Pupovac.

    Sličan incident desio se i prije nekoliko dana u splitskom kvartu Blatine, kada je grupa maskiranih muškaraca upala u prostorije gdje je trebalo da počne manifestacija posvećena srpskoj kulturi, zbog čega program nije ni održan.

    – Napravili su jedan koridor i nesmetano prošli i onda su mladi ljudi u crnim trenerkama sa kapuljačama na glavama počeli uzvikivati “Za dom spremni, Hrvatska, Hrvatska”. Počeli su aplaudirati, veseliti se. Valjda su to shvatili kao neku svoju pobjedu nad ovom dječicom, nama starijim – kaže Ilija Borković, zamjenik predsjednika SKD “Prosvjeta”.

    Incident u Splitu tada je osudio i zvanični Zagreb.

    – Grubo je kršenje prava manjina, grubo je nasrtanje na srpsku manjinu u Hrvatskoj, i to još mahom na maloljetnu djecu i starije osobe. Nema mjesta u Hrvatskoj za zakon ulice – rekao je premijer Hrvatske Andrej Plenković.

    Ipak, zbog hapšenja devet osoba nakon incidenta u Splitu – na splitskoj Rivi danas je održan protest navijačke grupe Torcida. Skup je ponovo bio u znaku antisrpskih poruka, spornih Tompsonovih pjesama i ustaškog pozdrava “Za dom spremni”.

     

    Sve to dolazi neposredno nakon što je u hrvatskom Saboru održan okrugli sto, čiji su učesnici tvrdili da Јasenovac nije bio logor smrti, već radni logor. To je izazvalo oštra reagovanja ali i pitanje:

    – Čije tradicije će baštiniti kultura i uopšte stvarnost savremene Hrvatske – da li će to biti tradicija ZAVNOH-a, tradicije odluka u Topuskom ili tradicija Nezavisne države Hrvatske – pita istoričar Željko Vujadinović.

    Događaji proteklih dana ukazuju da je proces rehabilitacije ustaštva u Hrvatskoj ušao u novu fazu, poručuju iz Saveza Srba iz regiona. Srbija, kažu, mora da reaguje i uz posredovanje međunarodnih tijela ukaže da Hrvatska postaje faktor nestabilnosti na Balkanu.

  • Kovačević: Imovina riješena u Dejtonu, opozicija Šmitovi šegrti u njegovoj prljavoj raboti protiv Srpske

    Kovačević: Imovina riješena u Dejtonu, opozicija Šmitovi šegrti u njegovoj prljavoj raboti protiv Srpske

    Srpski delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević rekao je da je stav SNSD-a opštepoznat – imovina je riješena Dejtonskim sporazumom.

    Odgovarajući članu Kolegijuma Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Darku Babalju iz SDS-a koji je upitao “da li u SNSD-u znaju da je grupa poslanika iz FBiH prije četiri dana uputila zakon o državnoj imovinu u proceduru”, Kovačević, koji je i portparol SNSD-a, rekao je:

    – Dok Kristijan Šmit i Bošnjaci nisu umjesto našeg člana Kolegijuma instalirali tebe, takvi neustavni prijedlozi nisu mogli biti uvršteni na dnevni red.

    Naš stav i o Šmitu je opštepoznat, radi se o ilegalcu i zločincu sa samo jednim ciljem – da našteti Srpskoj. Mi sa njim nismo i nećemo pričati nikada. Vi ste mu išli na noge u Sarajevo i bacali drvlje i kamenje na Republiku Srpsku.

    Vi ste imenovali svog člana Mlađena Mandića u njegovu radnu grupu za rješavanje takozvanog “pitanja državne imovine”. Vaš predsjednik je rekao da, uvažavajući Šmita, imovinu umjesto na Republiku Srpsku treba uknjižiti na lokalne zajednice. Pa da Srpska nema ništa.

    Očigledno je, vi ste Šmitovi šegrti u njegovoj prljavoj raboti protiv Srpske. Pobijedili smo njega, pobijedićemo i vas, njegove šegrte – poručio je Kovačević Babalju u objavi na Iksu.

  • Trišić Babić: Dok opozicija optužuje SNSD za nepostojeću izdaju, u toj galami veoma konkretno prodaje interese Srpske

    Trišić Babić: Dok opozicija optužuje SNSD za nepostojeću izdaju, u toj galami veoma konkretno prodaje interese Srpske

    Dok opozicija u Republici Srpskoj na sva zvona optužuje SNSD za nepostojeću izdaju, u toj galami veoma konkretno prodaje interese Srpske, izjavila je vršilac dužnosti predsjednika Republike Ana Trišić Babić.

    – Nemojte misliti da će vam proći neopaženo – poručila je Trišić Babić članu Kolegijuma Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Darku Babalju iz SDS-a koji je upitao “da li u SNSD-u znaju da je grupa poslanika iz FBiH prije četiri dana uputila zakon o državnoj imovinu u proceduru”, navodeći “da će vrijeme pokazati da li je ćutanje na zakon o državnoj imovini dogovor sa takozvanim visokim predstavnikom Kristijanom Šmitom”.

    Ona je istakla da SNSD nema ništa s tim.

    – To su vaši sarajevski drugari, sa kojima ste prošle sedmice izglasali formiranje nove institucije na nivou BiH, a Srpskoj ograničili vidljivost u procesu evropskih integracija – naglasila je Trišić Babićza Srnu.