Autor: INFO

  • Orban: Rusija želi kraj rata, Evropa gubi racionalnost i identitet

    Orban: Rusija želi kraj rata, Evropa gubi racionalnost i identitet

    Mađarski premijer Viktor Orban izjavio je da bi se ukrajinski sukob mogao završiti u doglednoj budućnosti, ocjenjujući da je “veoma blizu mira”. U intervjuu za njemačku medijsku grupu Aksel Špringer rekao je da je za postizanje mira neophodan jedinstven stav kolektivnog Zapada, koji, prema njegovim riječima, trenutno ne postoji.

    Orban smatra da se Evropa i SAD razilaze u pristupu ukrajinskom pitanju: dok američki predsjednik Donald Tramp promoviše mirovne inicijative, evropske države zagovaraju nastavak rata kako bi pokušale da poboljšaju svoju pregovaračku poziciju. On je naveo da je i ruski predsjednik Vladimir Putin zainteresovan za pregovore “jer rat ima cijenu”, izraženu u ljudskim gubicima i ekonomskim troškovima.

    Rusija, kako kaže, želi da sukob okonča što prije, ali i da ostvari sopstvene ciljeve. Orban smatra da će Moskva moći da preuzme kontrolu nad cijelim Donbasom, poslije čega “više neće imati smisla nastaviti rat”. Istovremeno, ocijenio je da se Evropa ponaša iracionalno podržavajući Kijev, jer smatra da Ukrajina nema šansu da pobijedi Rusiju, dok istovremeno troši ogromna sredstva koja su i njoj samoj potrebna, u trenutku kada Ukrajinu potresaju korupcionaški skandali.

    U drugoj poruci, Orban je kritikovao Evropsku uniju zbog, kako je naveo, nametanja “prisilne raznolikosti” i ignorisanja značaja kohezivne i bezbjedne zajednice. Na društvenoj mreži Iks poručio je da Mađarska “neće pristati na zamjenu stanovništva” i da zadržava pravo da sama odlučuje ko ulazi u zemlju, ističući da se “zemlja osjeća kao dom kada prepoznajemo lica oko sebe”. Dodao je da će “Mađarska ostati za Mađare”.

  • OFAK odbio zahtjev NIS-a: Vlada Srbije zakazuje hitnu sjednicu

    OFAK odbio zahtjev NIS-a: Vlada Srbije zakazuje hitnu sjednicu

    Ministarka energetike Dubravka Đedović Handanović saopštila je da je poruka američkog OFAK-a teška za Srbiju, budući da NIS nije dobio ni jedan dan dodatnog vremena da nastavi rad, iako je pokrenut proces razgovora o promjeni vlasništva.

    Ministarka je navela da je odobrenje dobijeno samo za pregovore o vlasništvu, ali ne i za nastavak poslovanja NIS-a i rafinerije. Prema njenim riječima, građani treba da razumiju da je nemoguće da se vlasnička struktura promijeni u roku od sedam dana.

    Ruski vlasnici NIS-a uputili su 11. novembra zahtjev američkom OFAK-u tražeći produženje licence za rad, zasnovano na pregovorima sa trećom stranom. Međutim, američka kancelarija nije prihvatila taj zahtjev.

    U obrazloženju OFAK-a, nakon konsultacija sa Stejt departmentom, navedeno je da bi odobravanje transakcija koje omogućavaju nastavak rada, izmjene u upravljanju ili povlačenje ruskog vlasničkog udjela — uključujući aktivnosti u bugarskoj i drugim podružnicama NIS-a — bilo suprotno aktuelnoj politici izdavanja dozvola. Kako se navodi, takve transakcije ne bi doprinjele spoljnopolitičkom interesu SAD da se prekine rusko vlasništvo nad kompanijom, te je zahtjev odbijen.

    Vlada Srbije zakazala je za sutra sjednicu u Palati Srbija, na koju su pozvani svi direktori javnih preduzeća. Kako prenose mediji, sjednici će prisustvovati i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, a tema će biti stanje u Naftnoj industriji Srbije.

  • Zahvaljujući entuzijastima, banjalučki GOB dobija novi sjaj

    Zahvaljujući entuzijastima, banjalučki GOB dobija novi sjaj

    Ulaganja Svjetske plivačke federacije (WA) pokazuju da su, barem za sada, crni dani banjalučkog plivačkog sporta iza nas. Preciznije, riječ je o rezultatima znanja i upornosti domaćih trenera koji su prepoznali potrebe sporta i znali kome se obratiti.

    Nasuprot tome, oni koji su godinama dobro plaćeni, a ništa nisu uložili ni u plivanje ni u Gradski olimpijski bazen, ostali su upamćeni samo po političkim igrama zbog kojih je više od 1.000 djece mjesecima bilo spriječeno da trenira na jedinom olimpijskom bazenu u Banjaluci.

    Najznačajniji pomak donijela je grupa entuzijasta koja je kroz projektne aplikacije uspjela obezbijediti nove tač panele, bekap uređaje, del plejtove i prateću elektronsku opremu neophodnu za precizno mjerenje vremena na takmičenjima. U svijetu plivanja jasno je kolika je vrijednost ovakve opreme.

    Miodrag Čeko, sportski direktor Plivačkog kluba „Olymp“ i predsjednik stručnog odbora Olimpijskog komiteta BiH, podsjetio je da je Gradski olimpijski bazen u prethodnom periodu dobio opremu vrijednu 170.000 američkih dolara. Osim toga, uvedene su nove trake za trening, obnovljen je semafor, a nedavno je postavljena i LED rasvjeta.

    „Pisanjem projekata i konkurisanjem preko Plivačkog saveza BiH uspjeli smo da obezbijedimo bolje uslove za naše plivače. Ne tražimo zahvalnost niti pohvale, nama su važna djeca i bolji uslovi za njih“, rekao je Čeko.

    On naglašava da ovakve projekte nije moguće realizovati bez visokog nivoa stručnosti, posebno zbog zahtjevnih kriterijuma koje postavlja Svjetska plivačka federacija.

    Nova LED rasvjeta omogućiće banjalučkom bazenu da ponovo zasija u skladu s renomeom objekta koji je iznjedrio olimpijce, evropske finaliste, rekodere BiH i najbolje sportiste grada i Republike Srpske.

    „Ovim se pokazuje da je sposobnošću ljudi koji žive za sport moguće pronaći dodatna sredstva kako bi naš bazen bio bolji i funkcionalniji. Drugim riječima, u gradsku imovinu dodata je vrijedna oprema, a za šta su bile potrebne stručnost, upornost i istrajnost da bi ona došla na GOB“, zaključio je Čeko.

  • Stevandić: Podržavamo Karana, mandat pripada SNSD-u

    Stevandić: Podržavamo Karana, mandat pripada SNSD-u

    Predsjednik Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić rekao je da ova stranka podržava Sinišu Karana za predsjednika Republike Srpske na prijevremenim izborima, te da je vrijeme da se Kristijanu Šmitu pošalje jasna poruka da ide odavde.

    “Ujedinjena Srpska kao koalicioni partner, koji u Banjaluci ima ozbiljnu infrastrukturu, stoji na braniku odbrane vrijednosti koje baštinimo zajedno. Narod je rekao na izborima prije tri godine šta misli”, izjavio je Stevandić novinarima u Banjaluci.

    On je istakao da na ovim izborima mora biti poslata jasna poruka.

    “Ovaj mandat ne treba da dokrajči Šmit, nego mi treba da dokrajčimo Šmita. Mandat treba da završi onaj ko ga je dobio. Gospodin Dodik je odredio da to bude Siniša Karan i mi ćemo se ponašati u skladu s tim”, poručio je Stevandić.

    Stevandić je razgovarao sa članstvom i simpatizerima Ujedinjene Srpske na Trgu Krajine u Banjaluci gdje je postavljen štand sa promotivnim materijalima.

    U znak podrške kandidatu SNSD-a Siniši Karanu, Stevandić i rukovodstvo partije potpisali su predizborni plakat.

  • Orban: Tužićemo EU zbog odluke da odbaci ruski gas

    Orban: Tužićemo EU zbog odluke da odbaci ruski gas

    Mađarska namjerava da tuži EU zbog odluke Brisela da odbaci ruski gas, izjavio je mađarski premijer Viktor Orban.

    On je za mađarsku državnu radio-stanicu rekao da Mađarska ne prihvata takvo nezakonito rješenje koje je suprotno evropskim vrijednostima.

    Orban je ocijenio da je Brisel odabrao takvo rješenje kako bi “ugasio državnu vladu koja nije saglasna s tim”.

  • Đokić: Preduzeti hitne mjere s ciljem dugoročne održivosti elektroenergeskog sektora

    Đokić: Preduzeti hitne mjere s ciljem dugoročne održivosti elektroenergeskog sektora

    Zatraženo je preduzimanje hitnih mjera s ciljem dugoročne održivosti elektroenergetskog sektora i optimalnog obezbjeđenja dovoljnih količina struje za potrebe Republike Srpske, rekao je za Јutarnji program RTRS, Petar Đokić, ministar energetike i rudarstva Republike Srpske.

    Ono što se odražava na naš energetski sektor, Đokić kaže da je vrlo nestabilno energetsko tržište.

    – Cijene energije sa kojima se trguje , dostupnost te energije i obim energije sa kojom se trguje jesu jako problematični. U najvećoj mjeri na to je uticao rat u Ukrajini, gdje je posljedica bila isključivanje ruskog gasa u evropskim ekonomijama i to se odrazilo na cijene električne energije u svim zemljama – izjavio je Đokić.

    Đokić navodi da se stanje u oblasti energetike i na prostoru Republike Srpske i BiH kotinuirano se mijenjalo u posljednjih 15 godina.

    – Evropska unija donosila je različite direktive kojima je željela potpuno da reformiše ili rekonstituiše energetski sektor Evrope. Definisana je opšta politika, dekarbonizacija. To znači potiskivanje svih proizvođača koji proizvode energiju iz uglja i fosilnih goriva i okretanje ka zelenoj energiji – kaže Đokić.

    Taj proces, Đokić navodi da u Evropi traje duže nego kod nas ali je jako uticao na energetsku sliku Evrope.

    – Mi smo počeli još davno da se prilagođavamo tom procesu i donijeli smo niz zakona. Dobili smo i priznanje, dok sam ja bio ministar, što smo donijeli toliko zakonskih odredbi. Mi smo na bazi tih reformi izvršili određene organizacione promjene u našem sistemu, posebno smo restrukturisali distributivna preduzeća. Ona su sada u jednom novom statusu u potpuno novoj organizaciji- izjavio je Đokić.

    Navodi da ta preduzeća u budućnosti mogu biti znatno efikasnija nego što su bila prije te reorganizacije.

    Podsjetimo, juče je u Banjaluci završena tematska sjednica Vlade Republike Srpske o situacuiji u Elektroprivredi Srpske.

    Sjednici su prisustvovali svi direktori holdinga i zavisnih preduzeća.

    Minić je ranije za RTRS rekao, da dok je on premijer, električna energija u Srpskoj neće biti skuplja nego u Federaciji BiH.

    Istakao je da poskupljenje struje ne može biti jedini model rješavanja problema, jer bi to izazvalo domino efekat na sve segmente društva.

  • Stanivuković najavio brojne projekte

    Stanivuković najavio brojne projekte

    Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke, najavio je brojne projekte koji će se u narednom periodu realizovati u gradu na Vrbasu, među kojima su i Banjaluka na vodi, tramvaj i panoramski točak.

    On je rekao da će najveći park u Banjaluci kod Tržnog centra “Delta” biti centralni park, a da će uz njega biti izgrađena Banjaluka na vodi, kao i s druge strane Vrbasa.

    “Želje nam je da se naš univerzitet, koji je isto u sklopu ovog parka, dodatno izgrađuje sa novim fakultetima, objektima, zgradom za vrtiće za naše zaposlene na univerzitetu i sve okolo biće u suštini naselja i ovo će da bude centralni park. U ovom parku gdje se nalazimo, ovdje na 50 metara u samoj sredini, plan nam je da izgradimo veliki panoramski točak visine 70 metara”, rekao je Stanivuković dok je bio u pomenutom parku.

    Kako je dodao, kada posjetioci budu na najvišoj tački panoramskog točka moći će vidjeti Banjaluku na vodi.

    “I to će od Banjaluke praviti tu vrstu grandioznosti grada, evropskog kova i grada onakav kakav treba da bude”, naveo je Stanivuković.

    On je najavio i šetalište uz Vrbas koje će ići sve do centralnog parka do Pravnog fakulteta, pa dalje uz Vrbas.

    “Ovdje planiramo dalje da gradimo nove sadržaje. Jedan je staza za bicikle, skejt park i ostalo. Sve ćemo ovdje to da uradimo, taj panoramski točak, sprave za vježbanje, padel i sve drugo što bude dolazilo. Uglavnom ovaj park ćemo mnogo da oplemenimo, a ono što je naša vizija je da ovdje postoji jedan prostor gdje može trideset, pedeset i više hiljada ljudi da bude u dijelu predviđenom za koncerte, u dijelu predviđenom za festivale”, najavio je on.

    Takođe, dodao je da grad želi graditi i srednjoškolski centar koji bi bio povezan tramvajskom linijom.

    “Mi gledamo Banjaluku kao da je 22. vijek i to ćemo da uradimo tako sa projektima o kojima maštamo”, rekao je on.

    Stanivuković je najavio i brojne projekte u Trapistima.

    “Radujem se što ćemo u Trapistima da uradimo ono što Trapisti trebaju. U Trapistima radimo Dino park, radimo Adrenalin park, radimo staze, obnovili smo gradski most i pripremamo se za projekat da napravimo od hidrocentrale muzej”, kazao je on i dodao da će se u tom dijelu grada otvoriti novi kafići i restorani.

  • Zelenski u još većem problemu; Uključio se i FBI

    Zelenski u još većem problemu; Uključio se i FBI

    Ime Mindič se već više od godinu dana provlači kroz ukrajinsku politiku.

    Čovek koji je nekada bio najmlađi partner i vlasnik medijske imovine oligarha Igora Kolomojskog, izgleda da se transformisao u jednu od sivih eminencija Ukrajine.

    Ovo bi, naravno, bilo nemoguće bez njegovog prijateljstva sa predsednikom Volodimirom Zelenskim, koji je ušao u najvišu kancelariju zemlje u ulici Bankova 2019. godine – ili bez potpune invazije Rusije, koja je dovela do suspenzije demokratskih procesa u Ukrajini na neodređeno, uključujući odgovornost i transparentnost vlade.Trenutno, Nacionalni biro za borbu protiv korupcije Ukrajine (NABU) i Specijalizovano tužilaštvo za borbu protiv korupcije (SAP) neće ni potvrditi ni demantovati takozvane “Mindičeve snimke”. Ko je, kako navodi Ukrajinska pravda, “posebni prijatelj predsednika, čije se ime sve češće pojavljuje u medijima od početka kampanje protiv ukrajinskih antikorupcijskih tela”?

    Prema izvorima tog portala američkom političkom establišmentu, i FBI počeo da se interesuje za Mindičeve aktivnosti. Štaviše, pre samo nekoliko nedelja, svetla su ponovo bila upaljena u stanu u vladinom kvartu Kijeva gde su prošlog leta pronađeni uređaji za prisluškivanje.

    “Miljenik”

    “Predsednik je mogao da provede ceo vikend sa njim. Da napravi roštilj, da se opusti i odmori”, tako je jedan istaknuti ukrajinski biznismen, govoreći nezvanično, opisao Mindičev odnos sa Zelenskim.

     

    “Timur je sav u hotelima, restoranima i odelima”, dodao je bivši politički teškaš, opisujući predsednikovog miljenika.

    Početkom 2020. godine, tokom pandemije Kovid-19, novinari Ukrajinske pravde dokumentovali su Mindičeve tri posete predsedničkom kabinetu. Rekao je da je posećivao svog prijatelja Andrija Jermaka, šefa predsedničkog kabineta.

    “Otišao sam tamo da ponudim pomoć – kao osoba, kao prijatelj i kao građanin – u vezi sa koronavirusom. Imam iskustva u organizovanju dostave paketa, hrane i tako dalje.”

    Početkom 2021. godine, Zelenski je proslavio svoj rođendan u Mindičevom stanu, prkoseći ograničenjima zbog Kovida, što je u to vreme izazvalo značajne kontroverze.

    Kako ističe Ukrajinska pravda, ovo je isti stan u kom su kasnije nađeni uređaji za prisluškivanje.

    Kada je u februaru 2022. godine počela potpuna invazija Rusije na Ukrajinu, vladin kvartal u Kijevu je zatvoren iz bezbednosnih razloga. Kao rezultat toga, postalo je nemoguće pratiti da li Mindič nastavlja da posećuje Kancelariju predsednika, ili pratiti bilo kakva društvena okupljanja ili druge interakcije. Ali politički i poslovni izvori podjednako kažu da je taj period obeležio pravi uspon Timura Mindiča – predsednikovog prijatelja koji nikada nije obavljao zvaničnu funkciju, ali je stekao pravi uticaj.

    Mindič 2.0

    2024. je bila godina kada je Timur Mindič zaista počeo da se uzdiže u sistemu moći Volodimira Zelenskog, rekao je dobro povezani poslovni izvor.

    “Počeo je da se ističe nakon što je doveo svoje ljude u Kabinet ministara. Zatim je stalno pozivao ljude u svoj dom, predlagajući ideje. Odjednom je bio svuda.”

    Izvor je dodao da predsednik više nije imao listu kandidata za ovu ili onu poziciju. U septembru 2024. godine, nekoliko ljudi povezanih sa biznismenom dobilo je ministarske portfelje nakon delimične rekonstrukcije vlade.

    Među onima koji su smatrani da su u Mindičevoj sferi uticaja bili su tadašnji ministar energetike German Haluščenko, ministarka zaštite životne sredine Svetlana Grinčuk i ministar poljoprivrede Vitalij Kovalj. Primetno je da ni Haluščenko ni Grinčuk nisu pali u zaborav nakon sledeće rekonstrukcije kabineta sredinom 2025. godine: Grinčuk je preuzeo Haluščenkovu poziciju, dok je Haluščenko prešao u Ministarstvo pravde.

    “Sada postoji samo nekoliko oblasti u kojima se u Ukrajini zarađuje veliki novac: odbrana (dronovi), energetika, rekonstrukcija i kol centri”, rekao je nezvanično jedan istaknuti biznismen.

    I, kako su brojni izvori iz biznisa, politike i organa reda rekli, Mindič je prisutan u prva dva sektora.

    Između Ukrajine i Izraela

    Većina izvora naglašava da je Mindič možda dostigao svoj vrhunac tokom rata sa Rusijom. Oni napominju da su događaji oko uticaja na Odesku lučku elektranu, koji datiraju još iz 2021. godine, i poduhvati njegovog rođaka Leonida u Harkivoblenergu bili samo početak ovog meteorskog uspona.

    “Timur je dobar organizator. Ima direktan pristup predsedniku. Ali nikada nije imao veliki novac i nikada nije bio nezavisan igrač”, seća se jedan uticajni član neformalne grupe Privat, koja je efikasno prestala da postoji nakon hapšenja Igora Kolomojskog krajem 2023. godine.

     

    Prema poslovnim izvorima Ukrajinske pravde, u septembru ove godine Mindič je proslavio svoj rođendan u Izraelu. Sredinom oktobra vratio se u Kijev, samo da bi ubrzo nakon toga otputovao nazad u Izrael. Da li je julski napad na NABU i SAPO uticao na istragu o užem krugu predsednika? Hoće li snimci napravljeni u Mindičevom stanu ikada biti objavljeni? I što je najvažnije – da li je Mindič vršio kontrolu nad ukrajinskim energetskim sektorom i uticao na tešku kompaniju za odbranu Fajer Point? Da li je delovao samostalno ili uz odobrenje sa viših nivoa? I da li će se vratiti u Ukrajinu u bliskoj budućnosti ili će sačekati potencijalne nestanke struje u inostranstvu?

    Za sada, sve što se može reći sa sigurnošću reći je ovo: Timur Mindič ostaje najprivatniji, ali i najbolje povezani ukrajinski biznismen, sa samo nekoliko njegovih fotografija dostupnih na mrežama.

    On ostaje suvlasnik Kvartala 95.

  • Orban: Činimo Mađarsku ponovo velikom

    Orban: Činimo Mađarsku ponovo velikom

    Premijer Mađarske Viktor Orban izjavio je da njegova vlada ispunjava obećanja i da “čini Mađarsku ponovo velikom”.
    U objavi na Fejsbuku on je naveo da je nedjelja bila “jaka”, ističući izgradnju američkog zaštitnog štita, investicije od oko 187 miliona evra u Đenđošu i Čomoru, završeno povećanje penzija sredinom godine, odluku o dodjeli 14. mjesečne penzije, udvostručavanje nadoknade za hranitelje i produženje zamrzavanja kamatnih stopa na kredite.

    Orban je poručio da je sve to “pravi vatromet”, ali da nije iznenađenje, jer, kako je naveo, vlada ispunjava svoja obećanja, prenio je MTI.

  • Eu će preispitati odluku o finansiranju energetskog sektora Ukrajine

    Eu će preispitati odluku o finansiranju energetskog sektora Ukrajine

    EU bi mogla da preispita odluku o finansiranju energetskog sektora Ukrajine, usljed koruptivnog skandala u Kijevu, piše “Politiko”, pozivajući se na neimenovane izvore.U izvještaju se navodi da saveznici Ukrajine u Briselu žele garancije i potvrdu da su troškovi bili legitimni, nakon što je otkrivena velika koruptivna šema u ukrajinskom energetskom sektoru, u koji je do sada uloženo najmanje 100 miliona dolara.

    – Endemska korupcija je revoltirajuća. Situacija neće pomoći reputaciji Ukrajine među međunarodnim partnerima, a to znači da će Evropska komisija sigurno morati da istraži kako se troši novac za ukrajinski energetski sektor – rekao je zvaničnik iz EU.

    Isti neimenovani zvaničnik dodaje da će Ukrajina u budućnosti morati da posveti više pažnje tome kako se troši novac i da osigura veću transparentnost u trošenju.