Autor: INFO

  • Stanivuković: Ovo više nije kabinet Ljube Ninkovića

    Stanivuković: Ovo više nije kabinet Ljube Ninkovića

    Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke objavio je na društvenim mrežama fotografiju i napisao “ovo više nije kabinet Ljube Ninkovića”.

    On je u objavi dodao da to nije ni važno, jer on niti u ovaj kabinet dolazi, niti radi, niti zakazuje sjednice, ali platu za svoj nerad uredno prima.

    “Nakon više od pola godine čekanja da se udostoji i da zakaže redovnu sjednicu Skupštine Grada, što nije učinio, ovo je bila jedina ispravna odluka koju sam kao gradonačelnik mogao donijeti, jer jedino što se u ovim prostorijama nakuplja jeste – prašina”, istakao je Stanivuković.

    Prema njegovim riječima, iako već mjesecima imaju prikupljenih 11 potpisa za održavanje redovne sjednice, Ninković odbija da uradi ono što je njegova dužnost po Poslovniku – da zakaže sjednicu.

    “Pozivam odbornike da se probude iz “zimskog sna” i počnu da rade svoj posao i smijene najplaćenijeg neradnika u istoriji Banjaluke, čovjeka koji se, isto kao i njegov šef, bavi podvalama i ko zna čime sve ne. Skupštini Grada moramo vratiti dostojanstvo i na njeno čelo dovesti nekoga ko će dolaziti na posao i raditi, održavati sjednice, a sve u cilju razvoja i napretka Banjaluke”, naglasio je Stanivuković.

  • Babić: Vrbas premašio kotu redovne odbrane od poplava, ali nema mjesta panici

    Babić: Vrbas premašio kotu redovne odbrane od poplava, ali nema mjesta panici

    Šef banjalučkog Odsjeka za poslove civilne zaštite Dragan Babić rekao je za RTRS da je nivo Vrbasa u Delibašinom selu 330 centimetara i da je premašio kotu redovne odbrane od poplava, ali da nema mjesta panici jer su padavine prestale i ne očekuje se dalji rast.

    – Nivo vodostaja 2014. godine bio je 900 centimetara, u martu ove godine 600, a sada je 300. Dakle, nema mjesta panici, voda treba da nadođe još ovoliko da bi bilo problematično, što je nemoguće, jer i prognoza pokazuje da u naredna tri dana neće biti padavina – rekao je Babić.

     

    On je naveo da su nadležne službe bile u pripravnosti tokom noći i da je vršen monitoring Vrbasa i Vrbanje.

    – Pratićemo stanje i dalje, nema mjesta panici, jer je došlo do prestanka padavina i prema najavama, neće biti padavina. Apelujemo na građane da budu mirni, jer neće doći do izlijevanja – istakao je Babić.

     

    Dodao je da bi vodostaj Vrbanje trebalo da pada, a samim tim i Vrbasa čiji nivo održava Hidrocentrala Bočac sa kojom su u stalnoj komunikaciji.

     

  • Da li će se dešavanje u NIS-u odraziti na tržište BiH

    Da li će se dešavanje u NIS-u odraziti na tržište BiH

    Domaće tržište nafte trenutno nije ugroženo nakon što je Naftna industrija Srbije (NIS) prešla na niži režim rada, odnosno na takozvani “tihi hod”, kazao je za “Nezavisne novine” Đorđe Savić, predsjedavajući Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima pri Privrednoj komori Republike Srpske.

    Savić je istakao da je NIS krajem septembra obustavio izvoz naftnih derivata, zbog čega se tržište u BiH okrenulo drugim izvorima snabdijevanja.

    “Trenutno nemamo većih problema što se tiče našeg tržišta”, kazao je Savić.

    Pojašnjava da ako NIS ne bude radio mjesec ili dva, još se ne može znati koliko bi se to moglo preliti i kod nas.

    Dodao je da, ukoliko bi se zadržalo sadašnje stanje i Srbija se snalazila za nove dobavljače, uticaji bi bili minimalni.

    Kako je naveo, izvjesno je da će dio logistike iz Republike Srpske nastojati da pomogne Srbiji, ali je teško predvidjeti kako će se situacija dalje razvijati.

    Almir Bečarević, stručnjak za energetiku iz Sarajeva, takođe ističe da dešavanja u Srbiji neće značajnije uticati na bh. tržište.

    “Svi će se okrenuti novim dobavljačima, a neki su to već uradili”, rekao je Bečarević.

    Pojasnio je da bi uticaj mogao biti vrlo mali, eventualno na benzinskim pumpama koje su ranije preuzimale derivate iz NIS-a, gdje bi moglo doći do blagih korekcija cijena.

    “To je toliko mali uticaj da neće značajnije poremetiti tržište”, zaključio je Bečarević.

    Podsjetimo, u utorak, 25. novembra, je Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije, kazao da rafinerija NIS-a još nije ugašena, ali da je prešla na niži režim rada, odnosno “tihi hod”, i dodao da ima još četiri dana do potpunog zaustavljanja rada rafinerije ako ne dobije licencu od američkog OFAC-a.

    “Želimo da vas obavestimo da se rafinerija NIS-a nalazi u tehnološkom procesu takozvane tople cirkulacije ili, da to prevedem, u neku vrstu ‘tihog hoda’. Još nije zatvorena, još nije ugašena, ali je već to niži režim rada u odnosu na uobičajeni”, rekao je Vučić.

    Kako je rekao, Srbija ima još tri dana do potpunog zaustavljanja rada rafinerije ukoliko ne dođe do odobravanja licence od strane američkog OFAC-a, odnosno američke vlade.

  • Komisija za borbu protiv korupcije sutra o pismu koje dovodi u pitanje rad Zorana Tegeltije

    Komisija za borbu protiv korupcije sutra o pismu koje dovodi u pitanje rad Zorana Tegeltije

    Na adresu Tužilaštva BiH, Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) i Komisije za borbu protiv korupcije Parlamentarne skupštine BiH juče je dostavljeno novo pismo u kojem se iznose navodi o stanju u Upravi za indirektno oporezivanje BiH (UIO), saznaje Raport.

    Prema informacijama, Komisija bi na sjednici zakazanoj za sutra u Sarajevu trebalo da razmatra ove navode. Tužilaštvo BiH i SIPA, kako se ističe, do sada se nisu oglašavali povodom ranijih dopisa grupe zaposlenih iz UIO.

    U prvom pismu, o kojem je ranije pisao Raport, navedeno je da direktor UIO Zoran Tegeltija duže od dva mjeseca ne dolazi na posao zbog navodne saobraćajne nezgode, kao i da je ovlaštenje za potpisivanje službenih akata prenio na šefa kabineta Milorada Đurđevića. Autori su tvrdili da Đurđević nije kompetentan za poslove koje obavlja.

    U novom dopisu iznesene su tvrdnje o koruptivnim radnjama, sukobu interesa i nepotizmu u UIO. Pored Đurđevića, navode se imena Gorana Gajića i Maje Romanić, uz navode da su zaposleni bez odgovarajućih kvalifikacija i da dolaze iz stranačkih struktura. Takođe se tvrdi da su Đurđević i Gajić u porodičnim vezama sa direktorom Tegeltijom.

    U pismu se spominje Goran Marinković, dugogodišnji šef carinske ispostave u Banjaluci i sadašnji rukovodilac carinskih poslova, koji se opisuje kao ključna osoba u kadrovskim premještajima i organizacionim odlukama u Sektoru carina.

    Autori pisma tvrde da se pojedini službenici premještaju na druga radna mjesta bez jasnih obrazloženja, kao i da se određene aktivnosti povezuju s uvozom motornih vozila i navodnim umanjivanjem carinskih i poreskih obaveza, što, prema navodima, uzrokuje finansijsku štetu budžetu BiH.

    Dio dopisa se odnosi na interne postupke poreskih kontrola, pri čemu se navodi da određeni zapisnici budu mijenjani u ponovnim postupcima, uz tvrdnje da se iznosi poreskih obaveza značajno umanjuju.

    U pismu se takođe spominje navodno zapošljavanje u UIO povezanih osoba, uključujući Marinkovićevog sina, te tvrdi da je učestvovao u konkursnom procesu.

    Autori posebno ukazuju na ugovor iz 2025. godine o najmu 95 vozila od šest rent-a-car kompanija, vrijedan više od pet miliona KM, koji je potpisan na period od četiri godine. Navode da je ugovor ekonomski neisplativ i da su kompanije povezane s rukovodstvom UIO, te da je državna revizija imala primjedbe na način realizacije posla.

    U zaključku, autori pisma traže da Komisija za borbu protiv korupcije razmotri iznesene navode, donese odgovarajuće zaključke i pokrene inicijativu za smjenu direktora UIO, te da se imenuje vršilac dužnosti do raspisivanja novog konkursa. Dopis je potpisan anonimno.

  • Merc, Makron i Starmer podržali Trampa da okonča rat

    Merc, Makron i Starmer podržali Trampa da okonča rat

    Lideri Velike Britanije, Francuske i Nemačke izrazili su sinoć, nakon konferencije ”koalicije voljnih”, podršku nastojanjima američkog predsednika Donalda Trampada okonča rat u Ukrajini, naglasivši da je potrebno da svako rešenje u potpunosti mora uključivati Ukrajinu.

    Francuski predsednik Emanuel Makron, britanski premijer Kir Starmer i nemački kancelar Fridrih Merc poručili su da su zazuzeli jasan stav ”po pitanju principa da se granice ne smeju menjati silom”, prenosi Rojters.

    ”To ostaje jedan od osnovnih principa za očuvanje stabilnosti i mira u Evropi i šire”, navodi se u zajedničkom saopštenju trojice lidera.

    Ranije juče održana je video-konferencija ”koalicije voljnih”, na kojoj su, pored Makrona, Starmera i Merca, učestvovali i američki državni sekretar Marko Rubio, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen i drugi evropski lideri.

    Zelenski je rekao da je Kijev spreman da prihvati mirovni sporazum koji su predstavile Sjedinjene Američke Države, kao i da je spreman da razgovara sa američkim predsednikom Donaldom Trampom o osetljivim tačkama tog plana.

    Makron i Starmer izrazili su spremnost za pripremu finansijske pomoći Ukrajini iz zamrznute ruske imovine.

    Nakon konferencije, Fon der Lajen je rekla da da se na njoj razgovaralo o tekućim pregovorima u cilju pravednog i trajnog mira za Ukrajinu, i pozdravila to što je na konferenciji učestvovao i američki državni sekretar Marko Rubio.

    ”U poslednjih nekoliko dana i sati videli smo solidan i ohrabrujući napredak. Potrebna nam je snažna transatlantska saradnja. Jer ona daje rezultate”, zaključila je Fon der Lajen i kao primer navela koordinisane talase sankcija ruskoj ekonomiji.

  • Ušakov: Vitkof dolazi u Moskvu sledeće nedelje

    Ušakov: Vitkof dolazi u Moskvu sledeće nedelje

     Specijalni izaslanik predsednika SAD Stiv Vitkof doputovaće u Moskvu sledeće nedelje, najavio je danas pomoćnik ruskog predsednika Jurij Ušakov.

     „Što se tiče Vitkofa, mogu reći da je postignut preliminarni dogovor da će on doći u Moskvu sledeće nedelje. On i niz drugih predstavnika administracije SAD koji su uključeni u ukrajinska pitanja takođe će biti tamo“, rekao je Ušakov novinaru Rusije-1 Pavlu Zarubinu, prenosi agencija RIA Novosti.

    On je komentarisao izveštaje medija o navodnim kontaktima između ruskih i američkih zvaničnika i rekao da se takvi navodi “šire kako bi se omeo razvoj odnosa između dve zemlje”.

    Ušakov je dodao i da često razgovara sa  izaslanikom američkog predsednika Stivom Vitkofom, ali da je suština njihovih razgovora “poverljiva” i da ih ne komentariše.

    Zvaničnik Kremlja je rekao i da se odnosi između Rusije i SAD “teško razvijaju” kroz više kanala komunikacije, uključujući i putem telefonskih kontakata.

    „Oni se trenutno grade, grade se sa mukom, grade se kroz svaku vrstu kontakata, uključujući i telefonske“, naveo je Ušakov.

  • Putin odobrio novu Strategiju državne nacionalne politike Ruske Federacije

    Putin odobrio novu Strategiju državne nacionalne politike Ruske Federacije

    Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je ukaz kojim se usvaja Strategija državne nacionalne politike Ruske Federacije do 2036. godine. Dokument će stupiti na snagu 1. januara 2026. godine.

    Strategija se sastoji od 61 tačke u šest odjeljaka . Pored opštih odredbi, dokument pruža pregled trenutnog stanja međuetničkih i međuetničkih odnosa u Rusiji. Ostala poglavlja strategije posvećena su ciljevima, principima i prioritetima državne nacionalne politike , kao i sprovođenju nacionalne politike u regionima Ruske Federacije, kao i fazama i ciljevima strategije.

    Između ostalog, u dokumentu se navodi da sprovođenje strategije treba da doprinese “očuvanju istorijski uspostavljenog državnog jedinstva i teritorijalnog integriteta Ruske Federacije, njenoj unutrašnjoj stabilnosti, harmoničnom razvoju i prosperitetu naroda Ruske Federacije i jačanju jedinstva višenacionalnog naroda Ruske Federacije (ruske nacije) kao temelja nezavisne države-civilizacije”.

    U dokumentu se navodi da posljedice širenja antiruske propagande i nacionalizma moraju biti eliminisane u Donbasu i Novorusiji .

    Takođe, status ruskog jezika mora biti ojačan u DNR, LNR, Zaporoškoj i Hersonskoj oblasti.

    Sprovođenje državne politike u ovim regionima uslovljeno je “potrebom preduzimanja dodatnih mjera za jačanje sveruskog građanskog identiteta”, kao i “uvođenjem mehanizama za funkcionisanje ruskog kao državnog jezika”.

    U regionima koji su bili dio Ukrajine prije nego što je njihovo stanovništvo slobodno izrazilo svoju volju 2022. godine, posebnu pažnju treba posvetiti “suprotstavljanju manifestacijama neonacizma i pokušajima falsifikovanja istorije i otklanjanju posljedica širenja antiruske propagande, nacionalizma i vjerskih sukoba”.

    Strategija naglašava da je ponovno ujedinjenje istorijskih teritorija sa Ruskom Federacijom bio važan događaj za jačanje građanskog identiteta, kao i za pokretanje patriotskog žara.

    Zaštita ruskog govornog stanovništva teritorija ujedinjenih sa Rusijom, njihovo oslobođenje od višegodišnje diskriminacije i nasilja na etničkoj i vjerskoj osnovi od strane neonacističkog rukovodstva Ukrajine , stvorila je uslove za obnavljanje jedinstva istorijskih teritorija ruske države, navodi se u dekretu.

    Sprovođenje nacionalne politike trebalo bi da smanji broj etnički zasnovanih sukoba i promoviše očuvanje jedinstva, teritorijalnog integriteta i unutrašnje stabilnosti, naglašava se u strategiji.

  • Lavrov: Moskva cijeni težnje Trampa

    Lavrov: Moskva cijeni težnje Trampa

    Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov izjavio je da Moskva cijeni težnje američkog predsjednika Donalda Trampa da se odmah zaustave ratovi, ali da je za dugoročno rješenje potrebno mnogo više temeljnih i strpljivih inicijativa koje nisu užurbane.

    – Težnja da se odmah zaustavi krvoproliće zaslužuje svaki podsticaj – rekao je Lavrov u intervjuu za Јutjub kanal “Franko-ruski dijalog”.

    On je naveo da Evropa zavisi od Sjedinjenih Država u pogledu bezbjednosti i spoljnopolitičkog kursa, ali da Vašington u slučaju kursa prema Ukrajini niko i ne sluša.

    – Evropske elite uložile sve u uvjerenje da mogu rukama i tijelima kijevskog režima nanijeti Rusiji “strateški poraz” – rekao je Lavrov i napomenuo da su oni odbacivali čak i samu mogućnost pregovora.

    Kada je riječ o sukobu u Ukrajini, Lavrov je istakao da Moskva ostaje na poziciji da je diplomatsko rješenje poželjnije.

    Lavrov je ukazao na to da je svjetska ekonomija danas daleko od globalizovane, jer su principi globalizacije koje su Amerikanci i njihovi saveznici decenijama unosili u institucije poput MMF-a, Svjetske banke i Svjetske trgvovinske organizacije odavno prekršeni.

    – Sastav rukovodstava, raspodjela glasova – ništa više ne odražava realnost svjetske ekonomije, a principi fer konkurencije, tržišne metode za određivanje najboljih i zaštite svojine su nestali – naveo je Lavrov i dodao da svjetska trgovina i investicije klize ka haosu.

  • Tramp: Susret s Putinom i Zelenskim moguć kada mirovni sporazum bude usaglašen

    Tramp: Susret s Putinom i Zelenskim moguć kada mirovni sporazum bude usaglašen

    Američki predsjednik Donald Tramp je izjavio da očekuje skori susret sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom i Vladimirom Zelenskim ako detalji mirovnog plana budu usaglašeni.

    – Susret sa Putinom i Zelenskim je moguć kada sporazum bude usaglašen – napisao je on na svojoj mreži “Istina”.

    Američki predsjednik je dodao da je prvobitni američki plan za rješavanje ukrajinske krize dorađen.

    – Plan od 28 tačaka je dorađen uz uzimanje u obzir prijedloga Rusije i Ukrajine, ostalo je nekoliko tačaka oko kojih strane nisu saglasne – naveo je on.

    Kako je rekao, specijalni izaslanik Stiv Vitkof posjetiće Rusiju radi pregovora o Ukrajini.

    Prema njegovim riječima, ministar vojske Den Driskol će razgovarati s predstavnicima Kijeva o mirovnom planu dok se Vitkof bude nalazio u Moskvi.

  • Bivši predsjednik Brazila započinje služenje zatvorske kazne

    Bivši predsjednik Brazila započinje služenje zatvorske kazne

    Brazilski Vrhovni sud formalno je danas zaključio slučaj bivšeg predsjednika Žaira Bolsonara i naložio mu da započne služenje zatvorske kazne od 27 godina i tri mjeseca.

    Bolsonaro će početi da slući kaznu u ćeliji površine 12 kvadratnih metara u policijskoj stanici u Braziliji, prenosi “Gardijan”.

    Osim Bolsonara, naređeno je i da šestoro njegovih saučesnika u planiranju puča nakon poraza na predsjedničkim izborima 2022. godine započnu služenje kazni.

    Sin bivšeg predsjednika Karlos Bolsonaro rekao je da je njegov otac psihički devastiran.

    Sud je ranije ovog mjeseca odbacio Bolsonarovu žalbu na presudu.

    Bolsonaro je u septembru osuđen zbog planiranja puča nakon što je izgubio na predsjedničkim izborima 2022. od sadašnjeg ljevičarskog predsjednika Luiza Inasija Lule da Silve.

    On se od nedjelje nalazi u pritvoru, nakon što je utvrđeno da je tokom kućnog pritvora pokušao da ukloni nanogicu.

    Bolsonaro je na ročištu u nedjelju negirao bilo kakvu namjeru da pobjegne ili pokuša da ukloni nanogicu, pripisujući svoje ponašanje mješavini lijekova koje su mu prepisali ljekari za hronično štucanje, što ga je navelo da pomisli da se unutar uređaja za praćenje nalazi oprema za prisluškivanje.

    Plan Bolsonara i njegovih saučesnika 2022. uključivao je navodno ubistvo Lule i njegovog prvog pomoćnika u kampanji Žeralda Alkmina.

    Bivši ministar odbrane Paulo Serhio Nogeira de Oliveira i bivši ministar za institucionalnu bezbjednost general Augusto Heleno osuđeni su na zatvorske kazne od 19 i 21 godine zatvora.

    Bivši komandant mornarice Almir Garnije Santos osuđen je na 24 godine zatvora, a bivši ministar odbrane Valter Braga Neto na 26 godina.

    Bivši ministar pravde Anderson Tores osuđen je na 24 godine zatvora, dok je bivši šef obavještajne službe Aleksandar Ramagem osuđen u odsustvu na 16 godina, nakon što je nedavno pobjegao u Sjedinjene Države.