Autor: INFO

  • Đajić tvrdi da Stanivuković ide u političku prošlost

    Đajić tvrdi da Stanivuković ide u političku prošlost

    Sve je montirano, nema krivičnog djela!

    oručio je ovo poslanik SNSD u Narodnoj skupštini Republike Srpske Vlado Đajić, komentarišući nedavno objavljeni kompromitujući snimak, koji ga je koštao nekoliko funkcija.

    -Ja sam u Tužilaštvu svjedok i oštećena osoba, a ne osumnjičeni. Nikad nisam video kokain, a kamoli ga koristio. Želim da se podvrgnem bilo kakvom testiranju. Čist sam – tvrdi Đajić.

    Draško Stanivuković, kaže Đajić, skreće pažnju sa toga da on više nije vođa opozicije u Banjaluci, nego je to sada, kako kaže, Branko Blanuša.

    –Stanivuković ide u političku penziju, srećan sam što sam tome dao svoj doprinos – rekao je on.

  • Orban: Produktivan sastanak sa delegacijom Srpske

    Orban: Produktivan sastanak sa delegacijom Srpske

    Produktivan današnji sastanak sa delegacijom Republike Srpske u Budimpešti, rekao je Viktor Orban mađarski premijer.

    – Razgovarali smo o sljedećim koracima u našoj strateškoj saradnji i inicijativama koje će stvoriti prilike i za Republiku Srpsku i za Mađarsku. Radujem se nastavku našeg zajedničkog rada nakon pobjede Siniše Karana i SNSD-a na /vanrednim/ izborima /za predsjednika Republike Srpske – napisao je Orban na Iks-u.

    Podsjećamo, delegacija Srpske koju su činile v.d predsjednika Republike Srpske Ana Trišić Babić, ministar za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Siniša Karan i lider SNSD-a Milorad Dodik sastali su se danas u Budimpešti sa premijerom Mađarske Viktorom Orbanom.

  • Handanović: Dali smo dodatna uvjeravanja SAD da će Rusi izaći iz NIS, čekamo odgovor

    Handanović: Dali smo dodatna uvjeravanja SAD da će Rusi izaći iz NIS, čekamo odgovor

    Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je danas da je Vlada Srbije zajedno sa predsjednikom pružila dodatna uveravanja SAD da će Rusija izaći iz vlasništva kompanije Naftne industrije Srbije (NIS) i dodala da se i dalje čeka odgovor američke strane.Mi očekujemo sa nestrpljenjem da vidimo šta će biti odgovor iz američke vlade, jer su oni ti koji odlučuju o sankcijama. Mi smo ti koji možemo da damo dodatna uvjeravanja da će ruski vlasnici izaći iz vlasništva kompanije. Mi smo ta dodatna uvjeravanja juče i dali na čelu sa predsjednikom države i javno. Mislim da nema apsolutno nikakve sumnje da će se to i desiti. Samo je pitanje u kom vremenskom periodu – rekla je Đedović Handanović na konferenciji za medije nakon sastanka sa ministrom spoljnih poslova Mađarske Peterom Sijartom.

    Đedović Handanović je rekla da rafinerija na teritoriji Srbije ima veliki značaj i da je zato važno da razgovori oko promjene vlasničke strukture NIS uspješno okončaju što prije.

    – Važno je da ne bude ometanog rada i da snabdijevanje našeg tržišta bude obezbijeđeno. Mi smo spremni da donesemo sve relevantne odluke koje su neophodne da bi se to i desilo – rekla je ona.

    Navela je da je američka administracija već dala dozvolu da se pregovori oko NIS vode do 13. februara, kako bi država imala dovoljno vremena da reaguje u slučaju da pregovori budu neuspješni.

    – Pregovori su započeti, ali ne mogu da se završe za sedam ili osam dana i zato smo tražili dodatno vrijeme. U slučaju da ne budu uspješni ili da ih američka vlada ne odobri država će sa svojim relevantnim institucijama stati upravo i uraditi ono što je neophodno, donijeti određene odluke da bi kontrola nad NIS-om bila preuzeta, odnosno da ne bi bila više u rukama ruskih vlasnika – istakla je Đedović Handanović.

    Kako je naglasila, ministar Sijarto ju je tokom današnje posjete obavijestio o dodatnim mogućnostima povećanja uvoza od strane mađarske kompanije MOL, ukoliko to bude bilo neophodno.

    – Mi ćemo ubrzati dodatne procedure administrativne, logističke, koje su neophodne. To smo već radili cijele ove godine i osigurali da zaista može da se uvoz uveća. Nastavićemo to da radimo, da razgovaramo sa svim naftnim kompanijama u zemlji, uključujući i MOL – dodala je ona.

  • Sastanak Putina i Lukašenka: Minsk spreman da bude domaćin pregovora o Ukrajini

    Sastanak Putina i Lukašenka: Minsk spreman da bude domaćin pregovora o Ukrajini

    Ruski predsjednik Vladimir Putin i bjeloruski lider Aleksandar Lukašenko sastali su se u Biškeku, na marginama samita ODKB.

    Lukašenko je rekao Putinu da je Minsk spreman da nastavi pregovore o rješenju krize u Ukrajini.

    – Ako želite ponovo da se vratite u Minsk, mi smo uvijek spremni – izjavio je bjeloruski lider.

    Putin je istakao pozitivnu dinamiku odnosa između Rusije i Bjelorusije u trgovinsko-ekonomskoj sferi.

    Dva šefa država su u stalnom kontaktu. Njihov prethodni javni sastanak održan je u Kremlju u septembru.

    Putin i Lukašenko takođe redovno obavljaju telefonske razgovore.

    Putin se nalazi u državnoj poseti Kirgiziji.

  • Sijarto: MOL će dva i po puta povećati izvoz nafte u Srbiju u decembru

    Sijarto: MOL će dva i po puta povećati izvoz nafte u Srbiju u decembru

    Ministar spoljnih poslova i trgovine Peter Sijarto najavio je danas u Beogradu, poslije sastanka sa ministarkom rudarstva i energetike Dubravkom Đedović Handanović, da će kompanija MOL dva i po puta povećati izvoz nafte u Srbiju i poručio da će Mađarska upotrijebiti sva raspoloživa sredstva kako bi pomogla Srbiji u snabdijevanju naftom.

    – Mađarska će sva sredstva koja su na raspolaganju uložiti s ciljem da doprinese da snabdjevenost Srbije naftom bez obzira na okolnosti bude obezbijeđena. Srpski prijatelji računajte na to – poručio je Sijarto u Palati Srbija, koji u Beogradu boravi povodom održavanja sastanka ministara spoljnih poslova Centralno-evropske inicijative.

    Sijarto je rekao da je MOL, kao najveće preduzeće u Mađarskoj i jedan od najznačajnijih preduzeća energetskog sektora, u cijelom regionu spreman da poveća uvoz naftnih derivata i same nafte u Srbiju.

    – U novembru su (MOL) svoje kapacitete u tom pravcu povećali za dva puta, a pred kraj decembra će taj dotok povećati za dva i po puta – istakao je Sijarto.

    On je naveo da nedavni požar koji bio u MOL-u u Mađarskoj nema uticaja na namjeru MOL-a i Mađarske da podrže Srbiju u ovoj, kako je rekao, nezavidnoj situaciji.

    – Dakle, bez obzira na one posljedice koje su nastale, MOL će u decembru dva i po puta povećati svoj izvoz prema Srbiji – naglasio je Sijarto.

  • Stanivuković: Da li je ovo tročlano predsjedništvo Republike Srpske?

    Stanivuković: Da li je ovo tročlano predsjedništvo Republike Srpske?

    Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke i predsjednik Pokreta “Sigurna Srpska”, komentarisao je sastanak predstavnika Republike Srpske i Viktora Orbana, premijera Mađarske, pitajući se da li Ana Trišić Babić, Milorad Dodik i Siniša Karan čine “tročlano predsjedništvo Republike Srpske”.

    “Da li je ovo tročlano predsjedništvo Republike Srpske? Zašto od Republike Srpske prave BiH protiv koje se toliko bore? Tri ‘predsjednika’ na sastanku kod Viktora Orbana, a niti jedan sa legitimitetom. Dodik koji je prihvatio da nije predsjednik, Ana Trišić Babić koju su slučajno ‘pronašli na ulici’ i postavili za v.d predsjednika Srpske, Karan kojem nije potvrđena niti pobjeda, a kamoli mandat”, napisao je Stanivuković na društvenim mrežama uz objavu fotografije pomenutih s Orbanom.

     

    On je naveo da se “ponovo igraju sa Republikom Srpskom i njenim institucijama.

    “Ponovo veliko poniženje za Srpsku i naš narod. Naša obaveza je da se zajedno borimo za našu zemlju i njeno dostojanstvo, a vrijeme obnove dolazi”, naveo je on.

  • Ustavni sud Srpske: Neustavne izmjene regulacionog plana dijela posebnog područja “Јahorina”

    Ustavni sud Srpske: Neustavne izmjene regulacionog plana dijela posebnog područja “Јahorina”

    Ustavni sud Republike Srpske utvrdio je danas da odluka o usvajanju izmjena i dopuna Regulacionog plana dijela posebnog područja “Јahorina” nije u saglasnosti sa Ustavom Republike Srpske i Zakonom o uređenju prostora i građenju.

    Ustavni sud u saopštenju navodi da je postupak donošenja odluke sproveden suprotno relevantnim odredbama Zakona, što je ujedno čini suprotnom i sa ustavnim načelom zakonitosti akata.

    Utvrđeno je da je neustavan i Pravilnik o jednokratnoj novčanoj pomoći licima u stanju vanredne socijalne potrebe opštine Ugljevik, jer je načelnik donošenjem osporenog opšteg akta prisvojio nepostojeću nadležnost.

    – Time je povrijedio ustavno načelo zakonitosti, što ovaj akt sa formalnopravnog aspekta u cjelini čini neustavnim – ističe se u saopštenju.

    Ustavni sud je utvrdio neustavnom odredbu člana 27. Statuta Podružnice Udruženja književnika Republike Srpske iz Istočnog Sarajeva kojom je određeno da dokument stupa na snagu danom donošenja, jer shodno Ustavu normativni akti mogu stupiti na pravnu snagu najranije osmog dana od dana objavljivanja.

    Takođe, Ustavni sud nije prihvatio inicijative za pokretanje postupka za ocjenu ustavnosti pojedinih osporeniih odredaba Zakona o imunitetu Republike Srpske, Zakona o državnim službenicima, Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima, Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju i Zakonu o porezu na dohodak.

  • “Izlio bih mu bistu na heliodromu”: Stevandić o Bobanu Kušturiću

    “Izlio bih mu bistu na heliodromu”: Stevandić o Bobanu Kušturiću

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić poručio je na 28. posebnoj sjednici da reaguje kada se, kako je naveo, banalizuje ili poništava nečiji rad, te da se u Skupštini ne smije omalovažavati osoba koja nema mogućnost da odgovori.

    Stevandić je rekao da je poslanik imao “verbalnu okoštaj” sa Bobanom Kušturićem, ali da je to, prema njegovim riječima, pretvoreno u omalovažavanje u parlamentu. “Ako hoćete da se svađate negdje, to je u redu, ali ovdje ne možete da mu kažete”, istakao je.

    Govoreći o Helikopterskom servisu Republike Srpske, Stevandić je naveo da je učestvovao u formiranju timova i da je ove godine obavljeno sto medicinskih evakuacija. Prema njegovim riječima, prošle godine ih je bilo “šezdeset i nešto”, dok je od osnivanja zabilježeno ukupno šest stotina intervencija.

    “Da li je sad šest stotina života spaseno ili su ti ljudi ostali invalidi, neko umro – ja ne znam. Ali to je šest stotina ljudi”, rekao je Stevandić, dodajući da se u Evropskoj uniji helikopterska evakuacija procjenjuje na milion eura.

    On je naglasio da se takvi rezultati ne mogu osporiti. “Možete samo dokazati da niste čovjek”, poručio je, navodeći da bi, da se on pita, Bobanu Kušturiću postavio bistu na heliodromu, kao što su u holu Narodne skupštine postavljene biste ubijenim članovima SDS-a.

    Stevandić je pozvao poslanike da, prilikom iznošenja stavova, razmišljaju o onome što je neko uradio, a ne o “svojoj sujeti ili potrebi za reklamom”. “Cio život pomažem ljudima, znam koliko to vrijedi”, zaključio je.

  • BHRT u fazi urušavanja

    BHRT u fazi urušavanja

    Zaposleni na Radioteleviziji Bosne i Hercegovine (BHRT) će sutra, 27. novembra, održati protest ispred zgrade Parlamentarne skupštine BiH, zbog, kako ističu, dugogodišnjeg ignorisanja zakonskih obaveza, neprovođenja Zakona o javnom RTV sistemu BiH i sistemskog urušavanja jedinog javnog medijskog servisa na državnom nivou.

    Istovremeno, i sa istog mjesta, BHT1 i BH radio 1 emitovaće višesatni specijalni program “NE GASITE BHRT”, u potpunosti posvećen krizi u javnom servisu, njenim uzrocima i posljedicama po građane BiH.

    “Kolegiji BHT1 i BH radija 1 prethodno su uputili zajedničko saopćšnje najvažnijim institucijama države, predstavnicima međunarodne zajednice i građanima BiH, u kojem su upozorili da se BHRT nalazi u ‘posljednjoj fazi urušavanja’ jer se zakoni koje je Parlament sam donio – ne provode”, naglasili su zaposleni u saopštenju.

  • Nikšić: Banjaluka nije niti će ikada biti Srbija, dojava nas nije zaustavila

    Nikšić: Banjaluka nije niti će ikada biti Srbija, dojava nas nije zaustavila

    Banjaluka nije niti će ikada biti Srbija, poručio je Nermin Nikšić, premijer Federacije BiH, komentarišući jučerašnja dešava u Banjaluci gdje je SDP BiH na čijem je čelu organizovao obilježavanje “dana državnosti BiH”, te sjednicu stranke, a tokom čega je stigla prijava o postavljenoj bombi koja je bila lažna.

    Nikšić je u razgovoru za “Raport” istakao da obilježavanje “dana državnosti BiH” u Banjaluci “ne odgovara ni SNSD-ovoj vlasti u Republici Srpskoj, ali ni samoproglašenim patriotama u Sarajevu”.

    “Za razliku od jednih i drugih mi u SDP-u nikoga ne mrzimo, za nas su svi građani u BiH jednaki i ravnopravni, za nas je važan svaki pedalj ove zemlje. Počelo je tako što su prije tri godine vlasti u RS zabranili održavanje svečane akademije. Tog dana su se pred prostorijama Gradske organizacije SDP BiH u Banjaluci okupili neki ljudi sa ikonografijom poraženih snaga u drugom svjetskom ratu koji su uzvikivali ovo je Srbija i s razglasa puštali četničke pjesme. Naravno da im je trebalo reći kako su u zabludi, da su Titovi partizani pobijedili četnike, a da Banjaluka nije niti će ikada biti Srbija”, rekao je Nikšić.

    On je dodao su juče, 25. novembra, nakon sastanka koji su imali u prostorijama Gradske organizacije sa ambasadorom Slovenije i njegovim saradnicima informisani od Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske da je najavljeno protestno okupljanje boračkih organizacija ispred Hotela Marriott gdje je trebala biti redovna sjednica Glavnog odbora SDP, a odmah nakon toga i svečana sjednica povodom Dana državnosti.

    “Njihov prijedlog bio je da ne dolazim, a da će oni osigurati, sigurnu evakuaciju naših članica i članova koji su već bili u hotelu”, tvrdi Nikšić.

    On navodi da dojava o bombi nije spriječila održavanje svečane sjednice.

    “Sjednicu Glavnog odbora smo održali, a onda neposredno prije početka svečane sjednice u zaista prepunoj sali došla je informacija da su primili anonimnu dojavu o postavljenoj bombi i da će cijeli hotel biti evakuiran. Ponosan sam na sve prisutne članice i članove SDP BiH, na goste što su bez ikakve rezerve prihvatili da mi odradimo nešto skraćenu svečanu sjednicu, te nakon odslušane himne i govora povodom Dana državnosti napustimo prostor hotela”, dodao je on.

    Nikšić tvrdi da im nije bio cilj da bilo koga provociraju.

    “Banjaluka je jedan od bisera Bosne i Hercegovine. Ona, kao i svi drugi gradovi u Bosni i Hercegovini, pripada svima nama zajedno, svima jednako i ostat će naša, zajednička za pokoljenja koja dolaze. To je Bosna i Hercegovina koju želim i u koju vjerujem. Za kraj dopustite mi da se zahvalim sjajnim ljudima u Hotelu Marriott na odnosu, a posebno pripadnicima MUP RS na profesionalnom pristupu i odnosu”, poručio je Nikšić.