Autor: INFO

  • Vipotnik: Tražiću od Plenkovića da odustane od izgradnje odlagališta

    Vipotnik: Tražiću od Plenkovića da odustane od izgradnje odlagališta

    Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Bojan Vipotnik rekao je da će danas tražiti od premijera Hrvatske Andreja Plenkovića da odustane od izgradnje odlagališta nukelarnog otpada na Trgovskoj gori.

    Vipotnik je rekao da je za danas najavljen dolazak hrvatskog premijera kojeg će kao ministar pozvati da se odustane od izgradnje odlagališta i da se uzmu u obzir zahtjevi Republike Srpske i Federacije BiH.

    “Poslali smo jedno otvoreno pismo, koje je poslao ministar u Savjetu minsitara BiH Staša Košarac sa porukom da se odustane od donošenja zakona i cjelokupnog procesa”, rekao je Vipotnik novinarima u Banjaluci.

    On je naveo da su i pojedini poslanici danas u hrvatskom Saboru ukazivali da Trgovska gora nije adekvatno mjesto za skladištenje nukelarnog otpada.

    “To je političkki motivisana odluka, bez konsultovanja struke i nauke. BiH nije uključena u proces iako je pogođena strana. Imamo apsolutni konsenzus o tome”, naveo je Vipotnik.

    On je podsjetio da je Hrvatska dobila upozorenja i kazne iz Evropske komisije, ali da ne odustaju od izgradnje odlagališta.

    “Većina Hrvatske je protiv toga i načina na koji žele da završe taj proces”, zaključio je Vipotnik.

    On je rekao da Republika Srpska i BiH neće odustati od namjere da spriječi Hrvatsku da gradi odlagalište i da će iskoristiti sva sredstva predviđena zakonima i konvencijama.

  • Merc: Odluka o korištenju ruske imovine do kraja sljedeće sedmice

    Merc: Odluka o korištenju ruske imovine do kraja sljedeće sedmice

    Odluka o korištenju zamrznute ruske državne imovine za podršku Ukrajini mogla bi da bude donesena već krajem sljedeće sedmice, izjavio je njemački kancelar Fridrih Merc.

    – Proces bi mogao da krene naprijed ove sedmice. Planirano je da se završi, ako je moguće, na sastanku Evropskog savjeta sljedeće sedmice – rekao je Merc na zajedničkoj konferenciji za novinare sa generalnim sekretarom NATO-a Markom Ruteom.

    Merc je podsjetio da je sastanak zakazan za četvrtak, 18. decembra, i dodao da bi diskusija mogla da bude nastavljena sutradan u Briselu radi donošenja konačne odluke.

    Belgijski premijer Bart de Vever nazvao je ranije krađom prijedlog Evropske komisije da se ruska državna imovina koristi za podršku Ukrajini i nije isključio mogućnost podnošenja tužbe ako Komisija donese takvu odluku.

    Nakon početka ruske specijalne vojne operacije u Ukrajini 2022. godine, EU i zemlje Grupe sedam zamrznule su gotovo polovinu ruskih deviznih rezervi, ukupno oko 300 milijardi evra.

    Oko 200 milijardi evra nalazi se na evropskim računima, pretežno u Belgiji.

    Kremlj je saopštio da bi svaki pokušaj konfiskovanja ruske državne imovine predstavljao krađu i kršenje međunarodnog prava.

  • Plenković u Banjaluci: Hrvatska nastavlja da podržava Hrvate u Republici Srpskoj i BiH

    Plenković u Banjaluci: Hrvatska nastavlja da podržava Hrvate u Republici Srpskoj i BiH

    Predsjednik Vlade Hrvatske Andrej Plenković poručio je u Banjaluci da je u posljednjim godinama značajno unaprijeđena saradnja Hrvatske i Republike Srpske, posebno kada je riječ o projektima koji doprinose boljem životu Hrvata u Srpskoj. Na otvaranju izložbe sakralne umjetnosti riznice opatije Marija Zvijezda izrazio je zahvalnost vlastima Srpske zbog, kako je naveo, podrške u realizaciji zajedničkih inicijativa.

    Plenković je istakao da izložba predstavlja samo dio kontinuirane brige Hrvatske o Hrvatima u Republici Srpskoj i BiH, te naglasio da Zagreb nastavlja da se zalaže za napredak BiH na evropskom putu. “To činimo iskreno i punog srca jer smatramo da je to naša dužnost”, rekao je hrvatski premijer, dodajući da je posebna obaveza briga o Hrvatima kao jednom od konstitutivnih naroda.

    Banjalučki biskup Željko Majić poručio je da izložba obuhvata tek dio neprocjenjivog sakralnog blaga koje je opatija Marija Zvijezda prikupljala decenijama. Zahvalio je Plenkoviću na trećoj posjeti Banjaluci od njegovog stupanja na dužnost biskupa, ocijenivši to dokazom snažne podrške Hrvatske. Zahvalnost je uputio i Miloradu Dodiku, koji je kao predsjednik Srpske ranije obećao pomoć u realizaciji izložbe.

    Majić je poručio da nosioci vlasti na svim nivoima imaju odgovornost da obezbijede uslove u kojima građani, bez obzira na vjeru, žive u zajedništvu. U okviru posjete, Plenković je položio kamen temeljac za kulturno-pastoralni studentski centar na Petrićevcu, čiju izgradnju će sufinansirati Vlada Hrvatske.

    Govoreći o političkim pitanjima, Plenković je izrazio očekivanje da će u BiH uskoro biti postignut dogovor o Izbornom zakonu i ravnopravnosti Hrvata. Naglasio je važnost povratka povjerenju kao ključnom principu političkog života, ističući da Hrvatska godišnje izdvaja oko 150 miliona evra za projekte namijenjene Hrvatima izvan zemlje.

    Hrvatski premijer je tokom boravka u Banjaluci ponovio i da je u Republiku Srpsku namjerno ušao preko novoizgrađenog graničnog prelaza u Gradišci, kako bi se uvjerio u završene radove. Istakao je da je riječ o najvećem graničnom prelazu između BiH i Hrvatske, navodeći da je hrvatska strana uložila oko 50 miliona evra. Ipak, otvorenje prelaza nije održano zbog toga što je član Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje BiH Zijad Krnjić četvrti put odbio da da saglasnost na izmjene pravilnika potrebne za njegov rad.

    Iz Republike Srpske ocjenjuju da će upravo ovaj slučaj pokazati ko koči evropski put BiH. Nakon posjete izložbi i polaganja kamena temeljca, Plenković je obišao i samostan Marija Zvijezda u Trapistima.

    Na ceremoniji polaganja kamena temeljca obratio se i zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Dragan Čović, koji je poručio da će Hrvati, iako malobrojni, uz podršku Republike Srpske očuvati svoje vrijednosti i identitet. Zahvalio je Plenkoviću za, kako je rekao, presudnu ulogu u očuvanju konstitutivnosti hrvatskog naroda u BiH tokom prethodne decenije, te istakao da je izgradnja centra u Banjaluci neophodna i „sveto mjesto“ za hrvatsku zajednicu.

  • Zemljotres pogodio jug Republike Srpske

    Zemljotres pogodio jug Republike Srpske

    Zemljotres jačine 2,4 po Rihteru pogodio je jug Republike Srpske, a prema podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda, epicentar je bio u regionu Ljubinja.

    Kako je saopšteno, zemljotres je bio jutros u 2.56.

    “Zemljotres ovog intenziteta ne može izazvati štete na objektima, a stanovništvo ga može osjetiti u epicentralnoj zoni”, saopšteno je iz RHMZ.

  • Izetbegović čestitao Krnjiću što nije glasao da se otvori novi granični prelaz Gradiška

    Izetbegović čestitao Krnjiću što nije glasao da se otvori novi granični prelaz Gradiška

    Bakir Izetbegović, predsjednik SDA, čestitao je Zijadu Krnjiću što na sjednici Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje (UO UIO) BiH nije glasao da se danas, 12. decembra, otvorio novi granični prelaz Gradiška.

    “Čestitam Zijadu Krnjiću ‘na čvrstom stavu i na insistiranju da se primijeni zakon'”, rekao je Izetbegović.

    Podsjećamo, juče, 11. decembra, Zijad Krnjić, ekspert ispred Vlade FBiH u UO UIO BiH, opet je oborio pravilnik i time ponovo potvrdio da nije za otvaranje novog graničnog prelaza Gradiška.

    “Protiv ovog pravilnika četvrti put bio je Zijad Krnjić, član UO iz reda eksperata kojeg imenuje Vlada FBiH”, naveli su juče iz UO UIO BiH.

    Izetbegović, kaže da SDA stoji za Krnjića i traži da se primijeni zakon, da se Federaciji BiH da ono što joj pripada.

    “Dakle, da prestane krađa sredstava od Federacije u korist RS koja uporno traje, od (Nikola) Špirića koji nam je servirao ovakve procente, gdje Federacija uporno gubi, preko Viadukta za koji Krnjić upozorava da će biti plaćan parama Federacije, a ne Republike Srpske. Dakle, treba tog čovjeka poslušati bolje”, rekao je Izetbegović i dodao:

    “Premijer FBiH Nermin Nikšić ga je nazvao takozvanim ekspertom. Nermin Nikšić je nametnuti, oktroisani, nasilno dovedeni neuspješni premijer Federacije, koji čovjeka koji radi njegov posao naziva takozvanim”.

    Izetbegović je na pres-konferenciji u Sarajevu kazao da rezultat tri godine mandata aktuelne vlasti jeste poniženje i države i naroda, opšti zastoj i blokade, svađe u funkciji pozicioniranja za iduće izbore, siromašenje naroda, zaduživanje države, depresija, neizvjesnost.

    Smatra da je “trojka” dobila šansu zahvaljujući “vrlo grubim intervencijama međunarodne zajednice”, te je naglasio da su stranke “trojke” obećale da će “ukloniti SNSD bagerom, gumicom će ih izbrisati”.

    “Ova zemlja neće na zelenu granu dok Dodik definitivno ne ode iz politike, on ne smije ostati predsjednik SNSD-a, jer će biti šef šefovima i nastavit će da radi ovo što radi”, istakao je Izetbegović.

  • Minić: Јučerašnji razgovor sa Crnatkom prijateljski, danas zloupotrebljen u druge svrhe

    Minić: Јučerašnji razgovor sa Crnatkom prijateljski, danas zloupotrebljen u druge svrhe

    Јučerašnji razgovor sa Igorom Crnatkom, šefom Kluba poslanika PDP-a, djelovao je prijateljski i sasvim normalan, ali je danas zloupotrebljen u druge svrhe, istakao je predsjednik Vlade Republike Srpske Savo Minić.

    – Danas vidim da je potpuno zloupotrijebljen u druge svrhe. Ako je namjera da se svi detalji razvlače po javnosti, možemo i tako – poručio je Minić u objavi na društvenoj mreži Iks.

  • Šapić: Neće biti organizovanog dočeka Nove godine i Srpske nove godine u Beogradu

    Šapić: Neće biti organizovanog dočeka Nove godine i Srpske nove godine u Beogradu

    Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić izjavio je danas, 11. decembar, da Grad Beograd ove godine neće organizovati doček ni Nove godine, ni Srpske nove godine i da će tako biti sve dok ne bude u mogućnosti da garantuje bezbjednost onima koji dolaze na novogodišnje koncerte.

    Na konferenciji za novinare u Starom dvoru, Šapić je rekao da je ta odluka donijeta, jer, kako je rekao, ne želi da nijedno dijete bude dovedeno u opasnost, kao što je bilo slučaj prilikom dočeka 2025.

    “Na te koncerte dolaze najviše deca od 13 do 15 godina, uglavnom devojčice. Prošle godine imali smo slučaj da je grupa ljudi pokušava da probije ogradu i obračuna se sa posetiocima koncerta. Naše obezbeđenje i policija držali su zapreke, a oni su kasnije otišli ka Studentskom trgu”, rekao je Šapić, prenosi Tanjug.

    Naglasio je da će tako ostati sve dok ne dođu u situaciju da mogu bezbjedno da organizuju doček Nove godine.

    “Nećemo organizovati doček dok ne budemo sigurni da neće njih 500 ili 1.000 pokušati da ulete na koncert i da traumiraju decu. Nemam nameru da se time bavim, tako da koncerta za Novu godinu neće biti”, rekao je Šapić.

    Dodao je da će zato biti obilje drugih događaja u glavnom gradu Srbije, kao i svake godine pred Novu godinu.

    Na pitanje novinara da li će biti drugih organizovanih dočeka Nove godine u Beogradu, Šapić je odgovorio da Beograd na vodi već godinama samostalno organizuje novogodišnji doček.

  • Firma bivšeg načelnika ukradenu struju povezala sa solarnim elektranama

    Firma bivšeg načelnika ukradenu struju povezala sa solarnim elektranama

    Preduzeće „Titanium Power“ iz Kozarske Dubice u vlasništvu Radenka Reljića, bivšeg načelnika ove opštine mjesecima je kralo električnu energiju koju je poslije vraćalo u sistem prikazujući da je proizvedena preko solarne elektrane.

    Reljićeva firma je zbog ovog krivičnog djela i ostalih malverzacija izgubila pravo na podsticaj električne energije iz obnovljivih izvora.

    „Titanuim Power“ nedavno je bilo predmet vanredne kontrole Regulatorne komisije za energetiku (RERS) i ona je na jutros održanoj sjednicu odlučila da se firmi oduzme sertifikat.

    Zbog svega, Reljićeva postrojenja će uskoro biti isključena sa mreže, a o ovom slučaju je već upoznata policija i tužilaštvo.

    Povod za kontrolu bio je alarmantan podatak da elektrane „Titanium Power-a“ proizvode duplo više struje nego što su projektovane.

    Kako saznaje Capital, elektrane su kontrolisane prošle sedmice, a izvršen je svojevrsni „upad“ bez najave, kako se dokazi ne bi mogli sakriti.

    O kontroli nisu znali ni radnici „Elektrokrajine“ koji su pozvani od strane Regulatorne komisije za energetiku na intervenciju, ali ni oni do zadnjeg momenta nisu znači zašto su angažovani.

    Nemoguće proizvesti toliku količnu struje

    Dobro upućen izvor kaže da je Reljić na svojim elektranama instalirao dodatnu opremu i instalacije.

    „Struja se krala iz elektro – mreže, prolazila je kroz brojila od elektrane, a zatim se opet vraćala u mrežu kao električna energije proizvedena na solarnim panelima“, kaže dobro upućen izvor.

    Dodaje i da je jedna od elektrana godinu dana bila isključena, a da je na njoj uredno prikazivana proizvodnja.

    To potvrđuje i zapisnik sa lica mjesta.

    „Zatečeno stanje ukazuje da je na svim predmetnim mjestima došlo do nepravilnog registrovanja ostvarene proizvodnje električne energije sa nepoznatom elektroenergetskom opremom kojom je električna energija preuzimana sa ditributivne mreže, a potom usmjeravana kroz primopredajno brojilo električne energije koje je zbog toga registrovalo značajno veću količinu električne energije koju nije bilo tehnički moguće ostvariti u proizvodnim postrojenjima“, piše u njemu.

    Zbog sumnji u prevaru, o svemu je obaviještena policija i nadležno tužilaštvo.

    RERS navodi da je prikazana godišnja proizvodnja električne energije u svim proizvodnim postrojenjima u vlasništvu ”Titanium Power-a’’ značajno veća u odnosu na planiranu, odnosno onu koja mu je odobrena.

    „Poznato da se na ovoj geografskoj dužini i širini, uzimajući u obzir i klimatske uslove, kao i količinu zračenja sunca, nije bilo tehnički moguće proizvesti ni približno registrovane količine električne energije u spornom periodu u svakom od proizvodnih postrojenja sa opremom i instalacijama koja su navedena u rješenjima o sertifikatima i rješenjima o odobravanju prava na podsticaj“, navode oni.

    Potvrđuju da su utvrdili neovlaštenu potrošnju, kao i da su zatekli oštećenja na glavnom vodu i invertoru, te pronašli opremu koja utiče na mjerenje.

    „To ukazuje da je ovo privredno društvo svjesno vršilo protivpravne radnje sa cilјem ostvarenja i prikazivanja značajno veće proizvodnje električne energije, a time i ostvarenja protivpravne imovinske koristi“, navodi se u rješenju RERS-a.

    Reljić: Mi proizvodimo, a ne krademo

    Radenko Reljić negira bilo kakve nezakonite radnje. Kaže da ima osam elektrana od kojih je pet na krovu, a tri na zemlji i da su sve spojene u skladu sa propisima.

    „Nemoguće je da elektrana krade struju, ona je proizvodi i gura u mrežu“, kaže Reljić.

    Ipak, otkriva, jedno brojilo je skinuto i odnijeto na baždarenje, ali dodaje da je bilo zapečaćeno.

    „Zbog toga je bila i policija, jer ona mora doći, takva su pravila“, kaže Reljić.

    Dodaje da je izuzet i stabilizator napona jer nije u skladu sa pravilima i propisima.

    „Sve je bilo uredno, osim nekih oštećenja na kablovima. Ništa nije urađeno mimo zakona“, zaključio je Reljić.

    Inače, Reljićeva firma je prema podacima iz zvaničnih registara prošle godine doživjela pravi poslovni preporod sa prihodima većim od 245.000 maraka i zaradom od 108.830 KM.

    Bila je to najbolja godina od osnivanja preduzeća.

    Primjera radi u periodu od 2015. pa sve do 2023. godine prihodi su bili između 60.000 i 100.000 KM, a dobit se kretala od 25.000 KM pa do nepune 43.000 maraka.

    Reljić je bio načelnik opštine Kozarska dubica od 2016. do 2024. godine ispred SNSD-a iz kojeg je izbačen 2021. godine.

    Duže vrijeme je bio pod istragom tužilaštva zbog sumnji za zloupotrebu položaja „tešku“ 800.000 maraka i to za vrijeme dok je bio direktor Doma zdravlja, odnosno prije nego što je postao načelnik. Sudbina te istrage nije poznata javnosti.

  • Iz Ujedinjene Srpske poručili da je Sretko Ćurković napustio stranku u strahu od disciplinskog postupka jer je vrijeđao Milorada Dodika

    Iz Ujedinjene Srpske poručili da je Sretko Ćurković napustio stranku u strahu od disciplinskog postupka jer je vrijeđao Milorada Dodika

    Ujedinjena Srpska konstatuje da je Sretko Ćurković napustio stranku nakon što je protiv njega pokrenut disciplinski postupak jer je na sjednici Predsjedništva stranke 5. oktobra otvoreno istupao protiv politike Milorada Dodika i vladajuće koalicije u Republici Srpskoj.

    Gospodin Ćurković, u to vrijeme predsjednik Gradskog odbora Doboj, nastavio je u istom tonu i nakon što je opomenut od strane predsjednika Ujedinjene Srpske dr Nenada Stevandića. O svemu postoje zapisnici, a to mogu da potvrde svi prisutni članovi.

    Svjestan da bi ishod disciplinskog postupka bio njegovo isključenje iz partije, zbog nepoštovanja organa stranke i neprovođenja njene zvanične politike, Ćurković je napustio Ujedinjenu Srpsku.

     

  • Od SB UN-a zatraženo da haški osuđenici kaznu služe u matičnoj zemlji

    Od SB UN-a zatraženo da haški osuđenici kaznu služe u matičnoj zemlji

    Srbija još jednom traži da Savjet bezbjednosti UN donese odluku da haški osuđenici kaznu izdržavaju u zemlji čiji su državljani, a pod nadzorom Mehanizma ili drugog tijela koje Savjet ovlastio, rekao je pomoćnik ministra pravde Srbije Branislav Stojanović.

    On je posebno naglasio ozbiljno zdravstveno stanje generala Ratka Mladića, koji, kako je istakao, očigledno ne dobija adekvatan tretman u zatvoru u Hagu.

    Stojanović je u Savjetu bezbjednosti UN ukazao i na odbijanje Mehanizma da generala Mladića privremeno pusti na slobodu radi liječenja iz humanih razloga.

    – Zato Srbija traži i dala je sve potrebne garancije za njegovo rano puštanje na slobodu – istakao je Stojanović.

    On je izrazio uvjerenje da je blagovremen završetak rada Mehanizma neophodan, ne samo za institucionalni integritet, već i za kredibilitet međunarodne pravde, saopšteno je iz Ministarstva pravde Srbije.

    Stojanović je naglasio da trenutno, samo 15 osoba koje je osudio Haški sud, ostaje u pritvoru u osam zemalja.

    On je ukazao da, uprkos značajnim resursima kojima Mehanizam raspolaže, osuđena lica nemaju adekvatan pristup pravnoj pomoći ili sredstvima neophodnim za pripremu sve složenijih zahtijeva za prevremeni ili uslovni otpust.

    – U praksi se od njih očekuje da se oslone na besplatne profesionalne pravne usluge kako bi ostvarili zagarantovana prava – naveo je Stojanović.

    Stojanović je naglasio da bi svaka procjena ovog pitanja morala da uzme u obzir da je prošlo više od 30 godina od završetka oružanih sukoba u BiH i Hrvatskoj i 26 godina od završetka sukoba na teritoriji Srbije, kao i da su osuđena lica sada u poodmakloj životnoj dobi i pate od ozbiljnih, a u nekim slučajevima i neizlječivih bolesti.

    – U praksi, Mehanizam je uslovni otpust odobravao tek u veoma kasnoj fazi, kada je životni vijek osuđenih lica izuzetno ograničen – rekao je Stojanović i kao najnoviji primjer za to naveo je slučaj generala Nebojše Pavkovića, koji je preminuo za samo 21 dan nakon uslovnog puštanja na slobodu.

    On je napomenuo i da ovaj pristup odstupa od višedecenijske prakse dosljednog postupanja sa slično situiranim zatvorenicima, te da pokreće legitimnu zabrinutost da li nova, restriktivna politika služi drugim svrhama, uključujući i efektivno produženje postojanja Mehanizma.

    Osvrćući se na pitanje buduće lokacije haškog arhiva, Stojanoivć je naveo da dokumentacija ne obuhvata samo presude, naloge i odluke, već i ogromnu količinu dokumentacije koja nikada nije prihvaćena kao dokaz.

    – Njihovo smještanje u Beogradu, glavnom gradu bivše Јugoslavije, predstavljalo bi prirodno i praktično rješenje, osiguravajući da istraživači i javnost imaju pristup sveobuhvatnim zapisima na jednom mjestu – naveo je Stojanović.

    On je ponovio spremnost Srbije da obezbijedi odgovarajuće objekte, bezbednosne aranžmane i uslove rada, uključujući privilegije i imunitete za osoblje UN, koje je uključeno u ovaj posao.

    Stojanović je istakao čvrstu posvećenost Srbije punoj saradnji sa Međunarodnim rezidualnim mehanizmom za krivične sudove u ispunjavanju njegovog mandata, napominjući da se taj mandat mora strogo sprovoditi u skladu sa namjerom, vremenskim okvirom i ograničenjima koje je utvrdio Savjet bezbjednosti UN.

    Kada je riječ o aktivnosti Kancelarije tužioca, Stojanović je ocijenio da njegov Izvještaj opisuje glavni fokus kao “razmišljanje i planiranje budućnosti Mehanizma u skladu sa rezolucijom Savjeta bezbjednosti 2740”, iako, kako je podsjetio, krivično gonjenje zločina počinjenih u bivšoj Јugoslaviji više ne spada u njegov mandat.

    On je rekao da u slučaju radikala “Radeta i Јojić” Srbija još jednom ponavlja svoju spremnost da preuzme nadležnost nad krivičnim gonjenjem i u ovoj stvari i poziva Mehanizam da preispita svoju odluku da ne ustupi slučaj nadležnim sudskim organima Srbije.